Sn SEKT"" BOEKHANDEL G. HEI JBOER SINT-ANNALAND VOORJAAR-ZOMER ,75' Welk soort auto u ook zoekt in ons VW-assortiment vindt u hem wel „Misbruik" j eugdgezondheidszorg van schoolartsen brengt in de knel Parker. Vlekkeloos. Fa. F. C. de Valk G. Heijboer brengteen euwe, laaggeprijsde zigzag-machine PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN B.V. GARAGE P. DEKKER CONFECTIE J TEKEN-EN SCHILDERBOEK vanSOgnlden. Donderdag 3 april 1975 EENDRACHTBODE Dameskapsalon SUZETTE vooFmodeme haar verzorging kamerplanten in kleur GAADE'S Mode in zwart en gedekte tinten. Wij houden weer onze verkoopdagen op: Onze zaak in Bergambacht is 's maandags gesloten. Vrijdagavond koopavond. Rouwgevallen worden binnen 24 uur behandeld. Vrijblijvend bezoek aan huis. met een introductiekorting (PFAFF) De tijd, dat de arts Sarrïbël Senior Coronel in enkele publikaties de ont duiking van artikel 4 van de Lager- onderwijswet van 1857 aan de kaak stelde, ligt ver-achter ons. In genoemd artikel stond de bepa ling dat geen onderwijs mocht wor den gegeven in lokalen die door de districtsschoolopziener als schade lijk voor de gezondheid waren ge kwalificeerd. De arts Coronel con cludeerde dat er een gebrekkig toe zicht op de naleving van de wet was. De plaatselijke overheden waren kennelijk ook niet overtuigd van het belang, gelegen in de uitvoering van de wet. In een van zijn werken, getiteld Christelijk sociale beginselen', geeft C. Smeenk, van 1923 tot 1933 wethouder van Arnhem, zijn mening over het nut van de schoolarts. Het blijkt dat het gebruik maken van de gemeentelijke schoolartsen diensten door ouders en schoolbe sturen in protestants-christelijke kringen principieel nogal moeilijkhe den geeft. De heer Smeenk geeft er de voorkeur aan om gezamenlijk als christelijke scholen eigen artsen aan te stellen, die het vertrouwen heb ben van de ouders en die de sfeer van de eigen scholen kennen. In de Haarlemmermeer benoemde het gemeentebestuur in 1868 een tweetal schoolartsen, weliswaar niet in volledig dienstverband, maar toch met een specifieke schoolartsen instructie: letten op kinderziekten, op klier- en andere ziekten, op de toestand van de privaten en op de kwaliteit van het drinkwater. In Zaandam waren een aantal ac tieve onderwijzers die zich beijver den voor de aanstelling van school artsen. De Leerplichtwet van 1901 is van groot belang geweest voor de ont wikkeling van de schoolgezond- heidszorg. Spoedig na het in wer king treden van deze wet gaan vrij wel alle grote gemeenten over tot het aanstellen van schoolartsen. Ook het platteland doet mee, noodge dwongen gezien de kosten, alleen in combinatie huisarts - schoolarts. De Wet gemeenschappelijke rege lingen bracht hier uitkomst. De dis trictsschoolartsen doen hun intrede. Na de tweede wereldoorlog gaat de ontwikkeling, ook voor wat betreft het kwalitatieve aspect, snel vooruit. Waren in het begin de werkzaamhe den vooral gericht op de bescher ming van de scholieren .tegen de Gast van de week G. v. d. BERG burgemeester van Sint-Philipsland ongunstige gevolgen van het ver plichte schoolbezoek, na de tweede wereldoorlog komt het accent te lig gen op de bevordering van de ge zondheidstoestand: positieve ge zondheidszorg. De schoolarts van nu is een gespe cialiseerde arts, de jeugdarts! Er is in het verleden pionierswerk verricht door onderwijzers, een aan tal medici, enkele gemeentebesturen en door de zgn. geneeskundige ra den. Dit waren provinciale advies colleges. Misstanden, zoals die door Samuël Senior Coronel geconstateerd wer den, zijn er gelukkig niet meer. De gevaren, die men blijkens de gege vens van C. Smeenk en anderen in de krjngen van het protestants- christelijk onderwijs zag, spelen voor zover mij bekend geen rol meer. De schoolarts (jeugdarts) is niet meer weg te denken uit het geheel van de openbare gezondheidszorg Maar toch Als bestuurder die nogal betrokken is bij het werk van de schoolartsendienst heb ik wel mijn zorgen. De schaalvergroting (een infectieziekte waar zelfs de schoolarts geen remedie voor heeft) doet ook een aanslag op de school artsendiensten in de niet-stedelijke gebieden. De steden hebben fjun ge meentelijke geneeskundige diensten. Aan deze diensten zijn dan vaak een aantal schoolartsen verbonden. Een GGD is uiteraard voor kleinere gemeenten niet mogelijk. Welnu, er zijn allerlei rapporten verschenen waarin wordt aangedrongen op het stichten van districtsgezondheids diensten of, zo u wilt, gewestelijke gezondheidsdiensten. Een goede zaak! Op het gebied van beleids advisering van de overheid ten aan zien van de gezondheidszorg is er voldoende te doen. Het blijkt echter dat de schoolart sendiensten dan geïntegreerd moe ten worden in de districts- of ge westelijke gezondheidsdiensten. Dit is nog mild gesteld, want bij nauw keurige bestudering is het zelfs zo dat de schoolartsendiensten de basis moeten vormen voor de ontwikkeling van de districts- of gewestelijke ge zondheidsdiensten. Dit is naar mijn mening een onjuist uitgangspunt.- Hier is m.i. sprake van 'misbruik' van de schoolartsen diensten. Het gevaar is nl. beslist niet denkbeeldig dat bij integratie van schoolartsendiensten in dis tricts- of gewestelijke gezondheids diensten, onder invloed van tal van urgente andere taken, de jeugdge zondheidszorg in de knel komt! De discussies hierover zullen voor lopig nog wel voortduren en er zijn nog wel een aantal nota's over bo vengenoemde problematiek te ver wachten. Het is echter nu al een feit dat het sollicitanten voor de functie van schoolarts afschrikt. Men sollici teert als schoolarts. Als bij een na der gesprek dan de vraag gesteld wordt: 'bent u in principe bereid te zijner tijd over te gaan naar de dis tricts- of gewestelijke gezondheids dienst?', dan valt er een stilte. Vaak wordt dan de sollicitatie ingetrokken. Gevolg: een nieuwe oproep, een niet vervulde vacature! Gevaar! Slecht gemotiveerde sollicitanten. Mijn zorg is, dat door al deze verwikkelingen nu al de kwaliteit van de jeugdge zondheidszorg minder wordt. Het kind is er de dupe van. Het kind is naar mijn mening het kind van de rekening. (Geïnteresseerden in de ontwikke ling van de schoolgezondheidszorg in Nederland verwijs ik naar enkele artikelen van J. M. S. Mol, directeur arts van de Provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland). (Uit de Nederlandse Gemeente, week blad van de Vereniging van Neder landse Gemeenten) Gespecialiseerd in Dr. van der Hoog en Jade Cosmetica Nieuwstraat 18 - Sint Annaland - tel. 01665-749 Bsimi HBisBSBBsenooi: A C Muller Idzerda Een van de gevolgen van de toenemende hoeveelheid vrije tijd is dat de belangstel ling voor puzzelen bijna met de dag stijgt Or H.J. Verschuyl stelde al eerder puzzel boeken samen, maat deze nieuwe encyclo pedie spant de kroon meer dan een halt miljoen puzzelwoorden, ondergebracht in diverse overzichtelijke rubrieken Kortom, onmisbaar voor de serieuze puzzelaar Gebonden, met stofomslag 752 pag luitingh Voor het eerst uitgegeven in 1910 heelt dit rijk geïllustreedre kookboek inmiddels de 17e - geheel aan een verjongingskuur on derworpen - druk bereikt Mevrouw R Lot- gering-Hillebrand heeft deze bewerking verzorgd, waarbij het boek o m. werd uitge breid met gerechten die. bijv, door het toe genomen reizen, uit andere landen tot ons zijn gekomen. Daarom: een volledig up to date kookboek met een grote traditie achter zich Gebondenmet kleurenfoto's. 508 pag Becht De ware wegwijzer voor de beginner Maar ook voor gevorderde en vakman bevat dit boek onmisbare informatie over de technie ken van teken- en schilderkunst, anatomie van mens en dier. architectuur, landschap, stilleven, enz 500 afb„ veelal in kleur, 430 pag geb met stofomslag uitg. W Gaadeb.v 100 Kamerplanten in kleur biedt als vanouds een zorgvuldige en moderne selectie van een hondertal van de meest gangbare en populaire kamerplanten In de nieuwste 21ste druk is de selectie opnieuw gemo derniseerd en herzien. Paperback, met 100 kleurenfoto's, 210 pag Kosmos iCSOGOOOOCOCGOOCOCO SPEKSNIJDER ^KO t Dinsdag 8 april in het Gem. Verenigingsgebouw, Poststraat 32, Stavenisse. Woensdag 9 april: in het Dorpshuis, Kloosterstraat 13, St. Annaland. Donderdag 10 april: in het Dorpshuis De Wimpel, Eendrachtstraat 52, Sint-Philipsland. De zalen zijn geopend van 9.30 -16.30 uur. Tot ziens bij Uw speciaalzaak: ysoosceooooooooooooecosoooooooooooefl Pannen in roestvrij staal en emaille ook met Tefton bekleding r«M W, Kortemeestfaat 9-13 (in t Vierkantje) tel. 01640 - 33352 BERGEN OP ZOOM .1SSLl Sint Annaland. Tel. 01665- 375 L/ Kever Golf Scirocco IV -«. I«6J Korte Meestraat 17 - tel. 01640-35878 BERGEN OP ZOOM Passat Daar is de stoere Kever, die wordt voortgestuwd door een luchtgekoelde motor boven de aange dreven achterwielen. Een watergekoelde lijnmotor die de voorwielen aandrijft vindt u in Golf, Passat en Scirocco. Van die drie is de Golf de Compact-VW, met ver bazend veel praktische gezinsruimte. Dé gebruiks- auto voor vandaag: handig, stevig, makkelijk, zuinig, doelmatig, veelzijdig. O.a. door achter deur en wegklap-bank. De Scirocco is de sportcoupé van Volkswagen. VW - bedrijfswagen Bij dat „sport hoeft u niet alleen aan snelheid en felheid te denken, maar vooral ook aan ontspan nend en veilig autorijden. Bij de ruime Passat - zo bewonderd om z'n styling - kunt u kiezen uit limousine, limousine met achterdeur en Variant. Samen 27 typen! De meest verkochte bedrijfswagen is er in bijna elke uitvoering die u wenst. Z'n economie is spreekwoordelijk. En als extra: 2 jaar lang nemen wij eventuele reparatiekosten aan de motor voor onze rekening. Ongeacht het aantal kilometers. Samen met de VW-Service zorgt elke Volks wagen ervoor, dat u zich over de kilomeferpnjs geen zorgen hoeft te maken. Volkswagens zijn zuinig met benzine en goedkoop in onderhoud. Volkswagent gewoon even rekenen Tonhulsstreat 15 - Sint Annaland Tel. 01665-454 ASS1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 9