Degrofa Hoe Oud-Vossemeer begon, hoe het zeilde en reilde VOETBAL L gedessineerde slaapzakken i OPLOSSING SCHAAKPROBLEEM door J. J. Bevelander VU MODEBRILLEN (Nadruk verboden) itnodehuis katoenen voering geen 49.75 maar bij ons mSnMm m partij tweed dcllllGSIllclll.tGlS OQ 1 modieuze voorjaarsmode geen 98- maar 75 partij heerlijke broekpakken geen 78.- maar bij ons 75 partij klasse XtlcHltGlpclkkGll gj 75 geen 82.50 maar bij ons Haast u! Hoe eerder u komt hoe meer keus! De verkoop begint Zaterdag morgen om 9 uur precies. Oude Stationsweg 5c, Bergen op Zoom De inwijding Ter meerdere glorie Fundationes Missarum Begraafplaats Het priestergraf Donderdag 3 april 1975 EENDRACHTBODE 7 SHAKESPEARE SCHREEF VOOR IEDEREEN Op de Brink in het dorp Diever (Drenthe) staat in het grasveld, dat de aloude kerk uit 1759 omlijst, een beeldje: Titiana en Spoel, een meisje in de voorpoten van een figuur met een ezelskop, elkaar omhelzend. En even verder staat op 'n ANWB paddestoeltje een verwijzing "Openluchttheater 1, 3". Diever is in de loop der jaren het Shakespeare-dorp gaan heten, doordat men er sedert 1945 ieder jaar weer een spel van de beroemde Engelse auteur opvoert in de openlucht, tussen de bomen van het bos die als decor dienen. De stimulator van deze spelen is de plaatselijke arts de heer L.D. Broekema, die al heel wat jaartjes in Diever meeloopt en er vlak na de oorlog arriveerde. "Ik vond het dagelijks leven van de mensen hier zo kleurloos", zegt hij, als wij hem spreken. "Steeds maar van de vroege ochtend tot de late avond in dezelfde tredmolen. Daaruit kunnen psychische problemen voortkomen en ziekten. Ik meende, dat hier iets moest Worden gedaan". In zijn studententijd had deze arts als Die Broekema veel aan declamatie en voordracht gedaan; hij is nog met het gezelschap van Albert van Dalsum als figurant mee geweest; hij was kunstrecensent van het Utrechtse studentenblad, stond even te twijfelen of hij nu architect of medicus zou worden, kortom, hij had een diep culturele inslag, die hij hier in Diever kwijt kon.- Vlak na de tweede wereldoorlog begon hij zich met het amateurtoneel in het dorp te bemoeien. „Ze deden hier wel aan amateurtoneel, maar het was, alsof ze alles uit een boekje oplazen", zegt hij. Toen de dorpelingen hoorden, dat hij zich ermee wilde bemoeien, ging al gauw de mare door de omgeving: „Die nije dokter gaot toneelspeule". Hij koos voor hen een spel van Fabricius uit en hield in de pauze een toespraakje om tot een nieuwe toneelvereniging te komen, waarop zo'n 32 mensen zich meldden. Maar.... er konden maar 8 op het kleine toneel Om de vier jaar zou er dus een aan de beurt zijn. "De ruimte vond ik buiten", zegt dokter Broekema. "Buiten spelen, in deze prachtige bossen. Het leek mij toen meteen al ideaal". De Oranjevereniging vroeg hem of ze dan niet een historisch spel konden opvoeren, betrekking hebbend op de afgelopen oorlog. "Maar ik kon dat niet", zegt hij. "Zo vlak na die ellende, die je overal had meegemaakt. En ik weigerde". "Wat mij betreft speel je dan Shakespeare moet de toenmalige pre dikant van het dorp hebben uitge roepen. Shakespeare „Dat sprak me aan", lacht hij. Ik had een steengoede leraar Engels gehad, die mij de liefde tot Shakespeare had bijgebracht. En opeens zag ik in een klap de bossen en daarinde Middernachtsdroom". Op de eerste leesrepetitie dacht hij; "O, wat ben ik begonnen", maar men leerde snel aan, men stond geheel achter hem, elke avond - nu altijd nog voor elk nieuw stuk - was er repetitie. En 31 augustus 1945 was de openluchtpremiere. "We hadden toen nog maar weinig spullen", zegt onze gastheer. "De elfjes moesten we in de rollen verbandgaas kleden, ook Titiana kwam daarin te lopen en voor hertog Theseus gebruikten we een oud pluche tafelkleed als mantel. Maar alles liep. Banken en stoelen kwamen uit de cafe.s en de kerk, het spotlicht kwam van dokters motorfiets en in een boom zat de gehele avond een mevrouw die een lamp vasthield om de scènes van extra licht te voorzien. Van Amerikaanse connecties ontving dokter Broekema een gramofoonpiaat met Mendelson's muziek, die werd afgedraaid op een oude pathéfoon met een slinger Maar men was enthousiast. En men wilde het volgende jaar weer. Toen kwam "The Tempest" ten tonele, daarna voor den keer "Peer Gynt" van Ibsen, maar het decorwerk daarvoor gaf zoveel moeite, dat voortaan alleen Shakespeare-stukken werden gekozen. Toen men een jaar "Hamlet" speelde - het lievelingsstuk van dokter Broekema - huurde een Engelsman, die een groot Shakespeare-kenner was en die het stuk had gezien, een vliegtuig en vloog met 20 landgenoten naar ons land om in Diever een voorstelling mee te maken. Toen was de naam gevestigd, men kreeg al gauw de naam van "Shakespeare- spelers" en Diever werd al gauw het "Shakespeare-dorp genoemd. Tussen haakjesin het dorp, ongeveer een kilometer van de kern af ligt een bungalowpark, dat de naam Midzomer draagtDe lanen heten naar figuren uit „Shakespeare's Droom", dus Oberonlaan, Pucklaan, Spoellaan, enz. Het was op een keer een tip van dokter Broekema aan de burgemeester, die namen zocht voor dit nieuw ontworpen project in zijn gemeente. Maar waarom nu Shakespeare? „Shakespeare" omdat hij van alle tijden is. Voor iedereen. Niet alleen maar voor de intellectuelen, want die waren er niet in die tijd", zegt dokter Broekema. Inderdaad vinden Shakespeare's, "Poëms, comedies and histories" zo ,n grote weerklank door het boertige streekkarakter, toch met een hoofse trant en door het decorloze toneel, zoals het Elisabethaanse toneel in Shakespeare's dagen. Want pas als de eikebladeren aan de bomen komen dan beginnen de spelen in Diever. Dan is het decor klaar. Geen zetstuk maar pure natuur rondom. "Drie redenen zijn er, dat Shakespeare het mooiste toneel werk heeft gemaakt, dat er is", zegt dokter Broekema: „Ten eerste: De opbouw van zijn karakters, die op de grondtrekken ervan stoelen en niet zoals in deze tijd na een opvoedingsperiode ten tonele komen. Wy/aterti^-l^pmulder 7*. Jtt» l«M op advertentie IM "Ten tweede: Een diep en geniaal inleven in het idioom, de manier van denken, de ritmische verteltrant, aangepast aan de figuren, waarom het ook zo moeilijk is zijn werk goed te vertalen. Ten derde: om de gemoedsstemming. Hierbij wil ik toch zeker de vertalingen van Burgersdijk noemen, die subtiel woord voor woord heeft uitgezocht en er in onze taal de juiste uitdrukking aan heeft gegeven. Ik vind dat ongelooflijk knap". De vaak in onze tijd wat moeilijk te begrijpen passages "vertaalt" dokter Broekema dan zelf nog weer. "Maar ik merk dan hoe gebrekkig onze Nederlandse taal is geworden, hoe weinig keus aan woorden er is, en hoeveel woorden er zijn ontstaan, die alleen maar op het zakenleven betrekking hebben", zegt hij. Een laatste vraag van ons: "Vindt U, dat amateurs dit aankunnen?" Deze plaatselijke arts, die nu al voor de 29e maal een Shakespeare-stuk regisseert, maar ook voor de muzikale omlijsting zorgt, deze puntgaaf uitkiest en er niet voor terugdeinst een klassiek werk met een Westside story te mengen, ja zelfs electronische muziek toepast, zegt lachend: "De ijver alleen al om het te doen, is belangrijk. En dat enthousiasme is er. Al regent het en is het koud, wij repeteren in de open lucht. Nu "As you like it". Dan "De vrolijke vrouwtjes van Windsor", een andere keer misschien weer eens de "Midzomernachtsdroom", och, hij schreef zoveel Om met de woorden van Theseus uit Midzomernachtsdroom te eindigen, die het antwoord duidelijk geven: "Nooit is iets verkeerd of ongepast, wat eenvoud in oprechte ijver biedt". Vanwege de vele afgelastingen van afge lopen zaterdag en maandag (Tweede Paasdag) en het beperkte inhaal programma voor a.s. zaterdag, zullen er waarschijnlijk verschillende wed strijden ingelast worden. Voor WHS zit dat er misschien niet in omdat SC Voorne - De Zwervers is vastgesteld en PPSC-Sizo en Doto-RCL vermoedelijk ingelast zullen worden. Ook Smerdiek hoeft niet aan te treden. Trouwens, voor de hele 3e klasse A is er geen programma, al zullen de wedstrijden Hoek - Kloetinge en Good Luck - Terneuzense Boys misschien nu wel doorgaan. Tholense Boys zal hoogstwaarschijnlijk zaterdagmiddag om drie uur op eigen veld wel moeten aantreden tegen Wolphaartsdijk met scheidsrechter J. Kant. Deze wedstrijd was voor afgelopen zaterdag ingelast, maar ging niet door vanwege de weers omstandigheden en de terreinge steldheid. In 4B staat VVN - Kapelle wel definitief op het programma en mogelijk wordt ook Yerseke Nieuwland ingevoegd. Het reeds wel officieel vastgestelde programma ziet er als volgt uit: zaterdag 5 april 1975 uur GJS 2-Smerdiek 2 (Gruijters) 16.15 WHS Dames-Roosendaal 2 12.00 SPS-Seolto (Kruf) 16.15 NOAD-Family Boys (Peters) 16.15 DVO-Staven isse (Verstijl) 15.00 Thol. Boys 2-Seolto 3 (Verv.) 16.15 Kogelv.2-WHS 2 (Gabriels) 16.15 ChrisI.2-SPS 2 (v.Rijsberg) 16.15 DVO 3-WHS 3 (de Jong) 13.00 Thol. Boys 3-Chrisl.4 (Schouw) 14.15 Rozenoord 2-SPS 3 (v. Unen) 14.00 Smerdiek 4-NOAD 2 (Tetteroo) 13.30 zondag 6 april 1975 uur Vosmeer-HVV (v.Ham) 14.30 FC Bergen 2-Vosmeer 2 (Bogers) 11.30 Vosmeer 3-Odio 3 (Bakx) 11.30 WW 3-Vosmeer 4 (Roodenburg) 12.00 rita bosstraat 27 bergen op zoom advertentie IM 39. van grossier naar particulier 2e klasse A landelijk SC Voorne - SSS 3e klasse D Zuid 1 HV V-Steen Goes-Breskens 4e klasse B Zuid I Krabbendijke-Kapelle 2-4 0-2 0-3 1-3 Het gehele inhaalprogramma voor zaterdag en maandag in de afdeling werd afgelast. In de KNVB gingen nog enkele wedstrijden door, maar daarbij was geen enkele streekclub betrokken. WHS zag in de tweede klasse hoe Voorne steviger onderaan kwam door winst van SSS. Vosmeer zag z'n kansen op een definitieve tweede of derde plaats beter worden door verlies van HVV. In de vierde klasse moest Tholense Boys toezien hoe Kapelle zich veilig probeert te spelen via winst op de koploper. Het oplossen van het schaakprobleem in de E.B. van 27 maart is: de laatste zet van wit was: 20 de2 X e8 21 kf 1 - gl, kg 1 - f 1, zwart dh 4 X h3 4-, dh 3 h2 4-, dh 2 hl 4- mat Gaat zwart bij zet 20 echter een pion opspelen om de koning een vrije uitgang te verschaffen, dan dreigt lb 3 X f74-. Later kan zwart gedwongen worden tot afruil, wat dan in het nadeel van zwart is. Schaakliefhebbers: sluit u aan bij de schaakclub Oud-Vossemeer of D.S.V.F. Sint-Philipsland. Het jeugdteam van de Oud-Vosse- meerse schaakclub is zesde geworden bij de districtskampioenschappen in de Hollandse Tuyn te Bergen op Zoom. De ploeg o.l.v. T. van Maanen behaalde 10 punten, tegenover D.S.V.F. uit Sint- Philipsland 81/j. Winnaar van het toer nooi werd Roosendaal met 27'/i punt. De tweede plaats werd veroverd door de schaakploeg uit Nieuw-Vossemeer met 19'/j punt. Een plechtige consecratie voor de R.K. kerk (kerkinwijding) door een Bisschop, heeft nooit plaatsgevonden. De inw^ding is door pastoor Houtman op eenvoudige w^jze verricht. Vergeten is de juiste datum van deze gebeurtenis te vermelden. Ontroerd heeft een stampvolle kerk mensen toegekeken en geluisterd toen pastoor Houtman hen vanaf de voet van het altaar begroette. "In nómine Patris, et FlllU, et Spiritus Sanctie". Vol aandacht zfln de ceremoniën gevolgd, vol aandacht is er geluisterd naar de b(] deze mis behorende Gregoriaanse zangen. "Domus mea domus oratiónis voc&bitur, diclt Dóminus". Mijn huis zal een huis zijn van gebed, zegt de Heer. In tegenstelling tot de Calvinistische bedehuizen met hun sober interieur is in de R.K. kerken altijd veel aan versiering gedaan. Iets wat zich de laatste jaren sterk heeft verminderd vooral in de nieuwe moderne gebouwen. Soms kan men thans het verschil tussen een Protestantse en R.K. kerk moeilijk meer waarnemen. De R.K. kerk te Oud Vossemeer behoort, hoewel niet te vergelijken met grote Basilieken, tot de gebouwen waar veel van het oude in ere is geblewen. Het meeste van wat in de kerk aanwezig is werd, sinds de stichting, door gelovige en daarbij met aardse goederen gezegende parochianen geschonken. Jacobus Franse en zijn echtgenote Adriana Heestermans schonken in 1853 een fraaie zilveren montrans aan de kerk. Een montrans is een kunstig fraai stuk smeedwerk met binnenin een koker (loena) waarin het Allerheiligste d.i. het gewijde brood wordt bewaard. Het geheel wordt na de dienst weggeborgen in de Tabernakel die zich in het altaar bevindt. Ditzelfde echtpaar schonk in het jaar 1871 twee zilveren kandelaars voor de communiebank. Twee jaar later vereerden beiden de kerk met een kruisweg bestaande uit veertien geschilderde Kruiswegstatiën. Momenteel heeft pastoor Vermeulen vaak moeite kopers voor deze schilderijen van de pastoriedeur weg te krijgen. Naast de familie Franse - Heestermans komen veel namen voor in de lange lijst van kleine en grote schenkingen. Uit dankbaarheid is er veelal bij vermeld, hetzij voor een tachtigste verjaardag, een geslaagde operatie of genezing van een ernstige ziekte. Altijd werd de kerk bedacht en een som geld gegeven voor aankoop van iets dat het bedehuis nog fraaier moest maken. In 1885 werd hiervoor door een protestant, die onbekend wenste te blijven, een zelfgemaakte mahoniehouten lessenaar gegeven waar pastoor Verbraak erg mee in zijn nopjes is geweest. Ook dit laatste geschiedde volgens hem Gode tot meerdere glorie. Een belangrijke bron van inkomsten voor de kerk waren de gelezen en gezongen jaargetijden, missen voor de zielerust van de overledenen. Vaak is het voorgekomen dat bij het leven een bedrag aan de kerk werd gelegateerd met de bepaling dat nu hun dood jaarlijks een aantal missen voor hun zielerust zouden worden opgedragen. Door de al eerder genoemde Jacobus Franse en zijn echtgenote werden in 1862 1050,- en een Oostenrijks effect groot 100 florijnen aan de kerk vermaakt met de bepaling dat: "na hun dood voor ieder een gezongen jaargetij gedurende den tijd van honderd jaren. Vervolgens vijftig jaren lang voor ieder zes H. diensten en na verloop dereerste vijftig jaren jaarlijks nog voor ieder vier H. diensten". Staat er sinds 1841 een R.K. kerk te Oud Vossemeer, de R.K. begraafplaats is pas tien jaar later aangelegd. Was er de kerk voor de levenden, men wilde ook graag een rustplaats voor de doden. Nog steeds moest men die naar Nieuw Vossemeer overbrengen om daar in gewijde aarde te laten begraven. 6 juni 1851 werd van de gemeente toestemming verkregen om achter de kerk een stuk grond te kopen voor een afzonderlijke begraafplaats. De grond eigendom van H. Brandt kwam voor 550,- in het bezit van de parochie. Op 1 november 1851 moest op de nieuwe begraafplaats het eerste graf worden gedolven. Hielden de Calvinisten hun bedehulzen sober van interieur, in de R.K. kerken is alttyd veel aan versiering gedaan. Het plaatje geeft een beeld van het altaar met omlijsdng in de R.K. kerk te Oud Vossemeer. Joanna Dingena Franse 8 jaar oud werd als eerste van de vele Rooms-Katholieke inwoners van Oud Vossemeer die haar in de loop der jaren zouden volgen op haar eigen kerkhof ter ruste gelegd. Vanwege Allerheiligen waren alle Roomsen vrij. Velen van hen maakten de uitvaartdienst mee, nog meerderen woonden op de begraafplaats bewogen de ter aardebestelling bij en baden met pastoor Kriek: Réquiem aetérnam dona ei, Dómine Heer, geef haar de eeuwige rust Et lux perpétua ldceat ei En het eeuwige licht verlichtte haar Reguiéscat in pace Dat zij ruste in vrede. Het bidprentje vermeldde de volgende tekst. Nauwelijks deed zij d'eerste schrede Op 't onzeker levenspad, Of reeds nam de dood haar mede Voor zij nog gestreden had. God schiep reeds zijn welbehagen In dat kind zoo schul'loos schoon; En hoewel zoo kort van dagen, Schonk Hij haar een eeuw'ge kroon. Ziet, zij roept u uit den hoogen: „Treurt, geliefden, niet om mij; 'k Ben u slechts vooruit getogen, Eenmaal blijk 'k u eeuwig bij". „Schrei niet meer, o lieve Moeder, Vader droog toch af die traan; 'k Ben nu bij den Albehoeder, 'k Ben den Hemel ingegaan". Op 17 mei 1858 overleed te Nieuw-Vossemeer Joannes Henricus Brendinck. Wegens de vele verdiensten de R.K. kerk bewezen, vooral om tot de bouw daarvan te komen, werd zijn stoffelijk overschot naar deze zijde van de Eendracht gehaald en na een plechtige uit vaartmis op het kerkhof begraven. Anno Domini 1893 de 17e februari stierf Joannes Cornelis Clarijs. Hij was de tweede Oud-Vossemeerse jongen die preister werd. 12 jaar mocht hij dit ambt bekleden. Op 15 augustus 1881, Maria Hemelvaart, had hij in de kerk van zijn geboorteplaats de eerste H. Mis opgedragen. 24 september van hetzelfde jaar volgde zijn beboeming als kapelaan te Heinkenszand. In januari 1889 keerde hij naar Vosmeer terug, door bloedspuwingen verzwakt niet meer in staat zijn werk als geestelijke te verrichten. Bij zijn moeder de weduwe P. Clarijs, wonende in de Zilverstraat, nam hij zijn intrek. In zijn laatste vier levensjaren bezocht hij vaak de kerk, assisteerde soms pastoor Willemse bij het biechthoren en een feestelijke mis op hoogtijdagen. Genezing voor zijn ziekte was er evenwel niet. Op de avond van 17 februari 1893 stierf hij, meer malen gesterkt door de H.H. sacramenten. In de kerk opgebaard namen op 21 februari veel dorpsgenoten, waaronder ook protestantei\, afscheid van hem. De uitvaartdienst werd de volgende dag geleid door de Deken van Middelburg J. A. Eversteijn. In de stampvolle kerk waren ook een twintigtal priesters aanwezig, studiegenoten van de overledene. Naar aanleiding van Galaten 2 20 hield de Deken een lijkrede, „Vivo autem, jam nom ego: vivit vero in me Christus". Na de Absoute volgde de zang Responsorium. „Libera me, Dómini, de morte aetérna, in die illa treménda: Quando caeli movéndi sunt et terra: Dum véneris judicére séeculum per ignem. Red mij van de eeuwige dood, o Heer, op die schrik wekkende dag: als hemel en aarde beven: als Gij komt met vuur, om de wereld te oordelen. Zijn lichaam werd bij gezet in het nieuwe priestergraf dat door de moeder van de overledene bij deze droeve gelegenheid aan de kerk werd geschonken. Tot heden is Joannes Cornelis Clarijs de enige priester gebleven die op het R.K. Kerkhof werd begraven. (Nadruk verboden).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 7