Bewoners moeten Kerkring Oud-Vos semeer vernieuwen FIETSTOCHT OVER THOLEN Procedure hinderwet duurt vrij lang voor veehouders KAA BEE MODECENTRUM Boekennieuws v d RUISTRAAT 5 9 BERGEN OP ZOOM TEL (01640) 3 43 47 VEILING- BERICHTEN rt rn IjÊjf $1 WOLEN* "WUPSLANO Vervolg plaatselijk nieuws PAK EVEN UW ZAKBOEKJE cEjngen met brillant Herbers Jmiskens J Donderdag 3 april 1975 EENDRACHTBODE 5 Exclusieve herenkleding - modes Verandering direkt en gratis Ruilbureau gehandicapten BRILLEN BESLING - OPTIEK Kindervakantiewerk Een schoolstichting Festiviteiten Nieuw gemeentehuis Rooseveltstraat en bont Autobedrijf MEUER B.V. DAF-dealer voor Bergen op Zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGENOPZOOM Tel. 34646. Na 6 uur 35738 Oranje van dichtbij Snel en goed leren zeilen Hoe het luipaard zijn vlekken kreeg Brigadier Piet en de semi-profs Kind in het verkeer Romance in Montreux De man die het hert doodde Niet door kracht, noch door geweld VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Sprookjes van de Efteling MC deltci reinigt goedkoop zie maar kostuum4,25 mantel4,25 pantalon2,10 rok 2,10 japon2,80 en nog goed ook probeer maar Tholen Stoofstraat 12 GL&S advertentie II Zoals U weet zijn er in ons land vele gehandicapten, en onder hen zijn er die van alles verzamelen om de tijd door te brengen. Voor hen is de Stichting Ruilbureau voor Gehandicapte Verzamelaars "Ons Trefpunt", die tot taak heeft het nodige materiaal bijeen te brengen en dat aan de patiënten thuis te sturen. De Stichting heeft als doel langdurige zieken, gehandicapten zowel volwassenen als kinderen - te helpen bij het uitbreiden of het beginnen van een verzameling. Daarvoor wordt een bijdrage van f. 5,- per jaar gevraagd. Ons Trefpunt viel vroeger onder de zorgen van het Rode Kruis. Dit zag zich genoodzaakt met de behartiging daarvan te stoppen wegens steeds hoger wordende kosten. Zij droeg het Trefpunt over aan vrijwilligers, die zich in een Stichting bijeen schaarden. Iedere gehandicapte, langdurige zieke of bejaarde kan profiteren van het Ruilbureau. Hij of zij kan er terecht voor materiaal op velerlei gebied om een verzameling of hobby uit te breiden of te beginnen; hetzij lucifermerken, sigarenbandjes, postzegels, geboorte kaartjes, speldjes, ansichtkaarten of om een oude verzameling over te nemen. Het is letterlijk teveel om alles op te noemen wat bij 't Trefpunt aanwezig, is. Voor zover voorradig en redelijk, kan door iedereen, die daarvoor in aanmerking komt, verkregen worden of worden geruild. Toekomstige medewerkers (z.g. Contactpersonen), donateurs of giften, verzamelaars en ook materiaal, alles is welkom, zelfs Uw doodgewone postzegels. Gooi niets weg!!! Wij vragen U alleen maar om de postzegels van Uw correspondentie met een hoek papier af te scheuren. Die brengen per kilo ook geld op voor ons doel. Zou U die voor ons willen bewaren? En kunnen we dan mogelijk een afspraak maken om het regelmatig op te halen? De Stichting kent bestuursleden en contactpersonen, en elk van hen heeft een legitimatiebewijs! Wilt U er eens een berichtje of telefoontje aan wagen? Met vr. groeten, Dhr. en Mevr. Kamp, Rijnlaan 48, Bergen op Zoom. Tel. 01640-40623. MODERN, IN ALLERLEI UITVOERINGEN Fortuinstraat 12 BERGEN OP ZOOM advertentie IM. Sint-Annaland, 1 april 1975. 25 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 18,10-/ 17,41 per 100 kg Sint-Maartensdijk, dinsdag. 12 ton uien 40 opw. 2 NL 17,30. OUD- MOSSUAttR ^jg P0UK,KL,tr\ V—V ANN* JACOB*POiUtH jaar, weduwnaar van T.M. Wijnema; A. Kooien, oud 73 jaar, echtgenoot van A.C. Bosters; P. van Boven, oud 75 jaar, weduwnaar van J.M. Donkers. HUWELIJKSAANGIFTEN: W. van Dort, oud 35 jaar, administrateur, Nieuw Vossemeer en N.E. Kantborg, oud 30 jaar, verpleegkundige, Bergen op Zoom. HUWELIJKEN: M. Lopez Caston, fabrieksarbeider, Nieuw Vossemeer en H.M. Slokkers, kantoorbediende, Nieuw Vossemeer. Deze week zijn er voor de kinderen van Nieuw-Vossemeer en De Heen diverse activiteiten tijdens de Paasvakantie. Op 1 april trad goochelaar Charlie en clown Franky op. Woensdag was er een handenarbeid- middag, vandaag is er een voettocht en een spelenmiddag voor de kleuters, vrij dagmiddag in De Draaikolk een spel middag voor jongeren van 12 tot 16 jaar van twee tot vier uur en zaterdagavond om acht uur in De Draaikolk een in- stuifavond met DJ. Ricardo voor 12- tot 16-jarigen die de lagere school hebben verlaten. Ook de bejaardensoos en De Stelle werden ingeschakeld tijdens deze kindervakantieweek. De O.L. Vrouw van Fatimaschool en der Sint Reinoldus kleuterschool zijn opge gaan in de Stichting Katholiek Onder wijs Nieuw-Vossemeer. Het bestuur bestaat uit voorzitter A. Rommers, secretaris J. A. M. Veraart, penning meester M. Luysterburg, vice-voorzitter pastor G.v.Schaik en bestuurslid J. de Wit. Het Oranjecomité is druk bezig met de voorbereidingen voor de festiviteiten op Koninginnedag 30 april en Bevrijdings dag 5 mei. Het programma is vooral toegespitst op maandag 5 mei, waarbij speciaal aan de kinderen, zieken en be jaarden gedacht wordt. Om het leuke programma te kunnen bekostigen, wordt zaterdag 19 april een collecte ge houden. Ook de E.H.B.O.'ers komen huis-aan-huis de Inwoners om hun jaar» lijkse bijdrage vragen voor opleiding en eerste hulpmateriaal. Het voormalige klooster Nazareth wordt verbouwd tot gemeentehuis. Voor de in schrijving was er oeiangsteuing van zo'n 25 bouwbedrijven. Het ziet er naar uit, dat Hoppen brouwers B.V. uit Bergen op Zoom als laagste inschrijver het karwei gaat uitvoeren. Op de begane grond komt de burgemeesterskamer, een commissiekamer, de entree, ont vangsthal, toiletten, keuken, secretaris kamer, secretarie, archiefruimte en C.V. ruimte. Op de verdieping komt*de raadszaal, publieke tribune, kantoor, balkon en zolder. In het nieuwe ge meentehuis komt ook een noodbestuurs post die betrokken wordt wanneer zich onverhoopt oorlogsrampen voordoen. Er komt een toegang in het gemeente huis, die voor minder-validen zeer ge makkelijk te gebruiken is. Voor zover enigszins mogelijk is, wordt de bebouwing aan de Kerkring in Oud- Vossemeer in het bestemmingsplan ge handhaafd. Er komen geen doorbraken of afbraken meer zoals in het ontwerp waren opge nomen. De wijzigingen zijn het resultaat van de hoorzitting die destijds over dit schetsplan gehouden is. De afbraak van panden was oorspronkelijk in het eerste plan opgenomen vanwege de verkeers- circulatie. De Ring, Voorstraat en Raadhuisstraat zijn te smal voor het moderne verkeer, zeker als er auto's ge parkeerd staan. B en W zijn er nu van uitgegaan dat, als het parkeren opge vangen kan worden, een belangrijk onderdeel van het plan Kerkring klaar is. De bedoeling is, de publieke ruimte (de openbare straat) vrij te maken van lang geparkeerde auto's. Dat wil zeggen, dat de bewoners van het gebied Kerkring voor een eigen parkeerplaats, carpoort, garage of ove» dekte ruimte dienen te zorgen. Hiervoor is goede samenwerking nodig tussen de bewoners en het gemeentebestuur. In het plan worden aan de achterkant van de woningen ontsluitingen ge projecteerd om een garage of iets dergelijks mogelijk te maken. Wat in het plan Kerkring bewoonbaar is, zou een eigen parkeerplaats moeten hebben. Als er bestaande panden vernieuwd moeten worden, moeten deze aan de bestaande ring aangepast worden. Zo is er om de binnenste ringbebouwing te handhaven o.a. in het plan een woning gehandhaafd op de plaats van de voormalige groentewinkel Melisse op de Hoek Ring/Voorstraat. Eerst zouden daar huizen gesloopt moeten worden, maar in het nieuwe plan is er woonbe bouwing gehandhaafd, zij het wel in beter verband. Bij de bespreking van dit gewijzigde ontwerp in de raadscommissie ruimtelijke ordening wees dhr. J.L. van Gorsel erop, dat het gevaarlijke kruispunt F.D. Rooseveltstraat/Molen- straat/Com. Franckenstraat/Raad-. huisstraat nog meer verkeer te ver werken krijgt als het eenrichtingsver keer in de F.D. Rooseveltstraat net andersom komt. Stedebouwkundige J.Kelderman zei dat het eenrichtingsverkeer bewust ver anderd is om minder kruisend verkeer te krijgen met de J.F.Kennedystraat. Raadslid van Gorsel wilde ook liever het linkse pand in de Raadhuisstraat afbreken dan het kwalitatief betere rechtse. De burgemeester merkte op dat wel eens een goed pand moet sneuvelen om een goede stedebouwkundige situatie te krijgen dat is wel vervelend, maar niet doorslaggevend bij de over wegingen. Volgens de stedebouwkundige krijgt men bij afbraak van het linkse pand in de Raadhuisstraat geen goede aansluiting op de Com. Franckenstraat. Dhr. van Gorsel betwijfelde ook het nut van afsluiting van de Bonenblokstraat voor auto's Destijds is het een gehecht geweest om de opening aan de andere kant bij het ambachtsherenhuis te krijgen. Zulvtlatraat 17-21 Bargan op Zoom Dit wordt nu voetgangersgebied. j£olang het parkeerterreintje bij de Vierwinden- straat en de ring niet nodig is, zal dit groen gelaten worden. De burgemeester zei dat B en W in plan Kerkring geen actieve aankooppolitiek zullen voeren. De gemeente zal wel stimuleren.De bewoners krijgen nog gelegenheid zich te laten horen over het gewijzigde plan Kerkring Oud-Vossemeer. advertentie IM In de door de Stichting fiets! in Amsterdam uitgegeven serie fietsroute- beschrijvingen Ontdek Nederland op de fiets! verscheen zojuist als nummer 121 onder de titel Tholen - St. Annaland - Scherpenisse de beschrijving van een tocht over Tholen. Het vouwblad bevat naast een uitvoerige routebeschrijving ook een duidelijk routekaartje en toeristische informatie. Deze fietsroute beschrijving is met zeven andere routes opgenomen in het plastic verzamel- mapje "Fietstochten in Zeeland en Hollandse Delta" dat door overmaking van f. 4,50 (inclusief verzend- en administratiekosten) op postgiro rekening nr. 234567 met vermelding van bestelcode 2HD kan worden aange vraagd bij de Stichting: Fiets! te Amsterdam. Op de voorpagina- van het vouwblad staat een foto van de molen De Vier Winden in Sint Annaland, die echter inmiddels door de restauratiewerkzaamheden van dhr. L.A. Verhage, stukken mooier geworden is dan het plaatje toont. Tijdens de fietstocht kan iedereen dat zien. Tholen: 10 apr. 8 u. alg. ledenverg. ZVU 2, stadhuis za. morgen 12 apr. ophalen voor rommelmarkt wo. 23 apr. 8 u. politieke scholing voor vrouwen, hotel Zeeland di. 8 apr. 8.30 u. busstation NCVB reis Keukenhof-huishoudbeurs wo. 16 apr. NCVB "moeilijk opvoedbare kinderen", De Wingerd Poortvliet; ma. 14 apr. bijeenkomst overlegorgaan Zld. voorlichting over A.B.W. en R.W.W. café Bout, Markt di. 15 apr. NCVB ds. Samsom, t Ouwe Raed'uus" Oud Vossemeer: ma. 21 apr. 20 u. alg. vergadering Veilig Verkeer, Hof van Holland Sint Philip si and: za. 19 apr. 9 u. voor- jaarsrit ver. openbaar onderwijs Bergen op Zoom: do. 3 apr. 20 u. CDA R. Kruisinga en P. Steenkamp, De Korenbeurs ma. 7 apr. 20 u. Luxor St. Gamma zuidelijk toneel Globe t/m 19 mei tentoonstelling Ikonen, Markiezenhof, dag. 10-17 u. zon- en feestd. 12-17 u. Het is lang niet voor het eerst, dat er bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle een boek verschijnt over het Oranjehuis. Toch is men met het fraai uitgevoerde „Oranje van dichtbij" in dat opzicht exclusief geslaagd. Nu eens een aantal vraaggesprekken met bekende Neder landers, zoals prof. Alting von Geusau, dr. Berkhouwer, mr. Burger, Theo Koomen om er maar enkele te noemen, die er proberen achter te komen wat de Koningin en prinses Beatrix nu eigen lijk precies doen. Daarbij ook nog de weergave van een aantal naamloze Nederlanders over de kleine Oranje prinsjes. Een uitspraak van een niet naamloze Nederlandse dr. M. A. M. Klompé: „Prinses Beatrix is net als haar moeder: zij houdt geweldig veel van mensen." Niet alleen 132 pagina's inte ressante lektuur, maar ook als foto-boek bijzonder geslaagd. Verkrijgbaar in de boekhandel voor 18,50. Uitgeverij Hollandia BV te Baarn heeft al heel wat leerzaams doen verschijnen op het watersportgebied. Ditmaal dan van James Moore en Alan Turvey meer een leerzaam stripverhaal op dat zelfde terrein. Daarom ook voor alle leef tijden. Goede illustraties zeggen meer dan woorden, vinden de auteurs en men kan ze geen ongelijk geven, wanneer men het boekje doorneemt. Geschikt voor alle leeftijdsgroepen, die graag op het water vertoeven of daartoe plannen maken. Voor 15,90 bij de boekhandel. „Eens, lang geleden, leefde er een...." Met deze inleiding is het boekje van Rudyard Kipling, dat bij Hollandia te Baarn is verschenen meteen getypeerd. Een dierenverhalen bundel, vlot en be- Een juwelen ring waarin een vurige brillant schittert. Moderne slijping in 58 facetten. Zetting in 14 karaats goud. HOE LANGER HOE GROTER? Wanneer U een brillantring uit onze groei-serie koopt, dan kunt U deze ring later inruilen voor een nieuwe ring met een grotere brillant. U betaalt dan alleen het prijsverschil bij. Zo groeit Uw ring tot een kostbaar bezit waar U dagelijks plezier van hebt. Ml JUWELIERS rrfFP 01 AMANT AIRS GROTE MARKT 5- TEL. 35514 BERGEN OP ZOOM advertentie IM 149: „Haha...., nog een uurtje stevfg~3oorlöpen en ons leed is ge- leden", lachte brigadier Piet. „Dan zijn we in Campanella". - „Wat heeft Campanella nou met ons leed te maken?" vroeg Karei Kleuntjes nors. - „Goeie help, kerel, wéét je dat dan niet meer?" vroeg Piet. „Daar rijn we toch Italië binnengekomen door die ongebruikte tunnel? We sluipen daar weer naar die tunnel toe en als we eenmaal zover rijn, dan is de rest nog maar apekool. In een wipje zijn we dan in het vorstendommetje Slavonië. Daar rijn we veilig, want daar is de be volking op onze hand".„Kiek dan maar 'es wat ik hier op mien hand heb", gromde de veelgeplaagde Karei. Als je alles het gehad, krijg je dèt ook nog!" Karei hield zijn hand uitgestrekt en keek zorgelijk naar .de inktzwarte lucht. Daar hadden de wolken zich al maar dikker samengepakt en nu dansten de eerste sneeuwvlokken dwarrelend naar beneden. „Dan kunnen we nou nog maar één ding doen", zei de brigges zorgelijk. „We zullen zo snel mogelijk in Campanella moeten komen. Dit pad op, Karei!" - En daar ging ons tweetal weer dapper verder.Hoe hoger ze stegen en hoe dieper ze de bergen inkwamen,hoe meer het begon te sneeuwen. Het werd op de duur zelfs een volledige sneeuwstorm, waartegen ze nog maar moeilijk konden optornen - Doch intussen had het kleine stuur manneke ook nog iets gedaan. Hij had namelijk beslist geen genoegen willen nemen met het feit, dat die twee schurkachtige voetballers zomaar waren gevlucht Daarom was hij woest de radiohut van de marconist binnen gestoven. „Héla, marco!" had hij uitgeroepen. „Onmiddellijk een spoedtelegram over seinen....." grijpelijk verteld, niet alleen over het luipaard, maar ook over de walvis, het kameel, de neushoorn, het olifanten kind, de kangoeroe, de armadillos, de krab, de kat en de vlinder. Inderdaad 14,90, maar voor de hoogste klassen van de lagere scholen en verder volop aanbevelend. Het grote probleem van de Twintigste eeuw. Ilse Dorren heeft in het bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle ver schenen boekje in ruim 100 pagina's niet alleen de ouders een aantal vuist regels in handen gegeven, maar de in houd ook onmisbaar gemaakt voor alle schoolbibliotheken. De aangegeven voorbeelden zijn voor iedereen begrijpe lijk. Met sprekend omslag en gebonden voor 13,90 in de boekhandel. Na het overlijden van haar moeder staat Lon van den Berg voor de zorg van vader, zus en broertje. Als Lon een stief moeder krijgt wordt zij receptioniste in een Frans hotel. Dan komen er nogal wat verwikkelingen, maar ook een Engelsman, waarmee de Romance in Montreux werkelijkheid wordt. Hinke Frankena schreef een pittig levens ver haal, dat de 9,90 volop waard zal zijn als een aantrekkelijk cadeau voor het oudere meisje. Dat is een door Frank Waters ge schreven en bij Hollandia te Baarn ver schenen roman over een Pueblo Indiaan, die in conflict komt met de rituele gebruiken van zijn stam en de 20ste eeuw van de blanke man. Wat een schommelingen en tweestrijd, wat een boeiend verhaal over mensen, waarvan men in Europa behalve wat romantiek, nog zo weinig echts weet. In paperback, met 259 pagina's 19,90. Wel iets aparts. Het is de titel van een aardig uitgevoerd boekwerkje over de kerkhistorie van de Gereformeerde Gemeente te Poortvliet, wat aantrekkelijker gemaakt nog door wat algemene gegevens over Poortvliet en Scherpenisse. Een korte geschiedenis van de voorheen zelfstandige, nu tot de gemeente Tholen behorende woonkern ten zuiden van de Eendracht, bij die historie foto's van Philips de Goede en Jacoba van Beieren. Een plaatje ook van het „eerste" Scherpenisse. Verder dan de historie van de nu al ruim 40-jarige Gereformeerde Gemeente van Poort, vliet. Het begin in het huis van Johannes Elenbaas aan de Langestraat. De eerste predikant die het Woord bediende, was de toen nog jonge student en latere be kende predikant ds. W. C. Lamain. Het ging niet zo maar een eigen kerkgebouw tot stand te brengen. De eerste oude^ lingen Jac. Geluk en Steven de Rijke zaten er maar mee. Niettemin werd 4 juni 1930 door ds. J. Fraanje het nieuwe kerkgebouw ingewijd. Na die tijd had scriba M. C. van As een groot aandeel in het vastleggen van de historie. In de oorlogsjaren had men in Dr. C. Steen blok zelfs een eigen predikant, die van 1941 tot 1943 herder en leraar van deCereformeerde Kerk was, daarna van de Gereformeerde Gemeente (1943- 1945). De pastorie van Dr. Steenblok stond aan de Hogeweg. Tijdens de evacuatie (1944) kerkte men in een pakhuis te Halsteren. In 1947 kwam de tweede Poortvlietse predikant ALLE SOORTEN Bosstraat 40 Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM bij de Ger. Gemeente, namelijk ds. A. C. Visser (1945-1948overleden). In het boekje wordt daarna jaar voor jaar in het kort vermeld. Met nog zoveel bekende namen van nog levende voor malige ouderlingen en diakenen. In 1958 kwam er een orgel. Dan de derde predikant van 1965 tot 1969 ds. A. Kok. In een aantal bijlagen vindt men ten slotte nog heel wat authentieke stukken gereproduceerd. Het boekje is al in 1974 verschenen, maar zal voor hen, die graag iets over Poortvliet lezen en wie vooral het kerke- werk der Ger. Gemeente interesseert, ongetwijfeld bij de kerkeraad aldaar nog wel verkrijgbaar zijn tegen een zeker bedrag. Het was van de kerkeraad een goede zaak deze historie op zo'n wijze vast te leggen. In het laatste kwartaal van 1974 is bij Omniboek te Den Haag (ook Kok - Kampen) „Sprookjes van de Efteling" verschenen, samengesteld door de veel zijdige artieste, zangeres, filmactrice schrijfster en tekenares Martine Bijl. Daarbij dan ook nog een vijftigtal illus traties, waarvan zelfs vele in kleur van de bejaarde, maar nog immer vaardige Anton Pieck. Moet er met deze samen werkingsvorm nog meer worden verteld over de inhoud. Misschien wel over de uitvoering. Wel, die beantwoordt onge twijfeld aan wat schrijfster en tekenaar daaraan hebben gesteld. Dat is een sprookjesbundel,die niet alleen de jeugd doet smullen, maar waaraan ook ouderen nog volop plezier kunnen beleven. Bij de boekhandel ligt er nog wel zo'n Eftelingsprookje voor u. Het kost maar daarvoor is het dan ook kostelijk uitgevoerd 19,90. Ir v - cleanu ie; advertentie IM B en W van Tholen zijn het eens met de SGP-raadsleden T.Aarnoudse en J.C. Bevelander dat met de behandeling van aanvragen om een hinderwetvergunning in het algemeen vrij lange tijd gemoeid is. Oorzaak hiervan is, dat het college bij tal van instanties advies moet inwinnen. Deze procedure hoeft echter op generlei wijze ten koste gaan van de bedrijfsuitoefening,zeggen b en w in antwoord op de schrifte lijke vraag van de SGP-raadsleden. Een aanvraag van een veehouder moet als regel de volgende fasen doorlopen: 1. indienen van het verzoek bij het gemeentebestuur; onderzoek van de bescheiden omtrent volledigheid en juistheid gegevens. 2. afschrift van het verzoek naar districtshoofd arbeidsinspectie; ontvangst van afschrift verklaring ex artikel 35 van de Veiligheidswet 1934 (hiermee zijn 14 2 maanden gemoeid) 3. binnen 2 weken na ontvangst verklaring: a. kennisgeving aan eigenaars en gebruikers van aangrenzende percelen b. openbare kennisgeving en aanplakking op het terrein c. ter inzage legging van het verzoek op de gemeentesecretarie 4. tot 10 dagen na openbare kennisgeving gelegenheid tot het inbrengen van schriftelijke bezwaren 5. tenminste 2 en ten hoogste 3 weken na het ter inzage leggen van het verzoek wordt de openbare zitting gehouden; opmaken proces-verbaal, afschrift naar districts hoofd en eventueel ambtenaren en officieren 6. ontwerp-beschikking naar districtshoofd en ambtenaren en officieren in geval van voorwaardelijke vergunning 7. ten hoogste 14 dagen na verzending van ontwerp-beschikking komt de definitieve beschikking op het verzoek, waarvan een afschrift wordt verzonden aan verzoeker en districtshoofd en eventuele ambtenaren en officieren en aan hen die op de open bare zitting zijn verschenen of die buiten de gemeente wonen en schriftelijk bezwaren hebben ingediend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5