Thooise politie lachte in 't vuistje bij opsporing kaasdieven Maak er een Uitrukken twee brandweer korpsen PLAN KOM SCHERPENISSE Hartszaak van DEZE WEEK Rijksconsulent opent Fliplandse voorjaarsbeu rs Nieuwe rector Mollerlyceum Bouwbedrijf Uytdewilligen schenkt 10.000 gulden Glorieuze dag Geldelijke steun Gehuurde boerderij in Poortvliet overlaadplaats gestolen goederen Bezichtiging Winkelvestiging Donderdag 3 april 1975 31e Jaargang no. 20 Twee jonge Thooise politiemannen in burger duwden dinsdag avond om zes uur in een schuur van landbouwer H. van Westen aan de Bartelmeetweg in Poortvliet twee zware jongens een pistool in de rug. Dat was de ontknoping van de spannende jacht op de dieven van 740 Goudse kazen, die maandagnacht rond drie uur in Leerbroek gestolen waren. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat de Thooise politie met de arrestatie in Poortvliet op het spoor was gekomen van een complot dat kaas, whisky, televisies, radio's, etenswaren, enz. stal. Tegen de muur Whisky en t.v.'s Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thooise Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland Telefoon 01665 .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halfjaar. Per post 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 per mm 4- btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Ind. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heyboer. „Dit A. M. de Jong huis is niet enkel een centrum van bewondering voor een groot schrijver, maar een levend centrum. Ik doe een beroep op ut maak van dit huis een bezit van u allen". Dat zei zaterdagmiddag prof. dr. G. Stuiveling bij de officiële In gebruikneming van het A. M. de Jonghuls aan de Voorstraat in Nieuw-Vossemeer. Een zoon van de overleden schrijver, Mels de Jong uit Frankrijk, verrichtte de openingshandeling door de Nederlandse driekleur van het uithangbord te trekken. Prof. Stuiveling, voorzitter van de Stich ting A. M. de Jong, vond niet dat het in de aard van de schrijver lag van een plechtigheid te spreken. "Wel is dit een grote dag voor Nieuw-Vossemeer, de Stichting A. M. de Jong en de persoon lijkheid en auteur A. M. de Jong. Precies op z'n verjaardag (29 maart) wordt dit huis voor de in 1888 in Nieuw- Vossemeer geboren schrijver geopend. Na zijn West-Brabantse tijd vertrok hij naar Rotterdam en Delft, werd onder wijzer, journalist en schrijver. Hij maakte het stripverhaal Bulletje Bone- De voorzitter van de Stichting A. M. de Jong, prof. dr. G. Stuiveling, met zijn echtgenote by een portret van de in Nieuw-Vossemeer geboren schryver zoals dat in het A. M. de Jonghuls hangt. staak en verschillende verhalen met een politieke strekking. Zijn grootste roem ging echter uit van Merijntje Gijzen. Met groot succes werd dit verhaal vorig jaar op de t.v. gebracht. Dat een boek na een halve eeuw zoveel belangstelling krijgt bij een breed publiek, wijst wel op de duurzame kwaliteit. A. M. de Jong werd in de Tweede Wereldoorlog op 18 oktober 1943 op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Uit de duurzame verbondenheid met de jeugd en het werk van de schrijver is dit A .M. de Jonghuis ontstaan. Het is een klein levend cultuurcentrum dat de be volking in leven dient te houden. Voor ons als Stichting is de eindfase bereikt, maar voor Nieuw-Vossemeer is het de beginfase. Het is dit dorp, deze bevol king, deze streek en omgeving die dit gebouw tot leven dient te brengen. Het is een voorrecht om hier boeken te kunnen lenen. Een dorp met een cul tuurcentrum heeft iets monumentaals, iets uitzonderlijks", aldus prof. Stuive ling. Burgemeester A. G. O. M. Remery sprak van een gloriedag voor de kleinste, meest westelijk gelegen ge meente, 90 km van de provincie hoofd stad Den Bosch. Twee weken geleden de luisterrijke, warme opening van het be jaardentehuis de Vossemeren en nu dit hoogtepunt. De burgemeester, die A. M. de Jong een van Neerlands grootste schrijvers noemde, verwelkomde in het bijzonder de familie De Jong: de weduwe van de schrijver mevr. De Jong' Defresne uit Amsterdam, dochter mevr. G. Thomassen-de Jong uit Doorn en zoon Melse de Jong uit Frankrijk. Verdere aanwezigen waren o.a. gedepu- teerde Y. v. d. Werf, burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen, wethouder A. A. Rijstenbil uit Sint-Philipsland, Jan Ligthart (die op de T.V. Merijntje Gijzen speelde) met rijn zusje Sandra en zijn ouders, de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Letterkundigen Wim Hazeu, Nieuw-Vossemeerse raads leden, bouwers en bewonderaars van schrijver De Jong. Sinds 1968 beijverde de Stichting A. M. de Jong zich om en gebouw te krijgen zoals nu werd geopend. De uit Nieuw- Vossemeer afkomstige mevr. C. van Gooi Delien was een van die medewerk sters die met onverdroten ijver voor de Stichting sjouwde en duizenden guldens bijeenbracht. Uit dankbaarheid speldde burgemeester Remery haar de draagmedaille in zilver op van de ge meente Nieuw-Vossemeer. Mevr. Van Gooi kreeg ook een draagmedaille, oor- Vaste voet voor Merfjntje Gijzen in Nieuw Vossemeer. Beantwoording Thooise hoorzit tingen in dit nummer afgerond. Minder drastische sanering voor Oud Vossemeerse Kerkring. Thools college kweekt minder brandinteresse by publiek. Goede reuma collecten. Thooise politie deed met ge vonden kaasauto reuze "sneeuw- bal"-vangst. Er wordt nu voor de Hartstichting gecollecteerd. Morgen start in de Fliplandse Wimpel de voorjaarsbeurs. Heeft voetbalcompetitie tweede winterpauze achter de rug? Kom Scherpenisse blijft voor 99% gehandhaafd. ZOLANG EEN ANDER HET NIET ONDERSTREEPT, ZUN WE BEREID ONSZELF TE BERISPEN. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. A. M. de Jonghuis levend cultuur centrum van Nieuw-Vossemeer konde en een vermelding in het ere- boek van Nieuw-Vossemeer. De gemeente stelde de grond beschik baar voor het A.M. de Jonghuis, het bouwbedrijf Gebr. Uytdewilligen uit Oud- en Nieuw Vossemeer 10.000 gulden, de Eendrachtvissers bij monde van voorzitter M. Verhagen 300 gulden, Jantje Ligthart 100 gulden. De onder aannemers waarbij de fa. Neele uit Sint- Philipsland voor de elektriciteit, stelden het uithangbord beschikbaar. Netten- bouw uit Breda zorgt voor buitenver lichting, ook voor het kerkje en het beeld van Merijntje Gijzen, dat door de bevolking van Nieuw-Vossemeer werd geschonken. Verder was er mede werking van het Anjerfonds, de Vara, uitgeverij Querido, de weekbladpers, dagblad De Stem die met een poster- actie 5000 gulden bijeenbracht, de toneelgroep van Nieuw-Vossemeer, de Centrale Levensverzekeringsbank van het NVV die een renteloze lening ver strekte, de DACW die 75% subsidie gaf, architect Wijnen uit Den Bosch en con servator Clemens van Meel. Uit alle delen van het land kwamen er ook giften na de oproep van Merijntje Gijzen bij de laatste t.v.-uitzending van de serie. De zoon van de schrijver sprak namens De koelwagen met negen ton kaas van Schep kaashandel B.V. de Hollandsche Boerin uit Leerbroek (waarde inclusief auto 120.000 gulden) zou dinsdag ochtend om vier uur naar West Duitsland vertrekken. Toen de chauffeur met een collega echter om vier uur bij het bedrijf arriveerde, was de vrachtwagen weg. Een trailer met 19 ton kaas had men laten staan. De autosleutel en de papieren waren in het bezit van chauffeur T. de Bruin, maar de dief was toch weggekomen met de koelwagen. Dat gebeurde omstreeks drie uur. Mevr. I. den Braber ging toen net haar baby voeden en hoorde vracht» wagens wegrijden. Na de ontdekking werd er alarm geslagen, waarna het bericht al gauw op het landelijk politie- net kwam. De Thooise politie was zo ook op de hoogte, maar verrassend genoeg bleek men er dit keer veel mee te maken te krijgen. Dinsdagmiddag tegen half vier kreeg men een zwaar geladen blauw Ford Transit busje in de gaten. Een van de Thooise politiewagens had zo juist de patrouille beëindigd in Sint- Philipsland en werd nu direct inge schakeld voor deze kaasdiefstal. Om achter de plaats van bestemming te kunnen komen, besloot de politie in burger te gaan met een onopvallende auto. Ook de Fliplandse jachtopziener ging mee. Men volgde het busje, maar de politie raakte in de buurt van Dinteloord/Steenbergen de wagen kwijt. Inmiddels waren ook de politie korpsen van Breda, Halsteren en Bergen op Zoom ingeschakeld om wegen af te zetten. Een achter het busje rijdende personenwagen werd door de Bredase politie klem gereden, maar daarin bleek een niets vermoedende op zichter van het waterschap uit Dintel- oord te zitten. Hij had wel dezelfde route als de kaasauto gevolgd, maar had niets met de diefstal te maken. Intussen hadden twee politiemannen in burger de wacht betrokken bij de boerderij van H. van Westen in de Bartelmeetweg te Poortvliet, aan de Provincialeweg Sint-Annaland/Oud- Vossemeer. Vandaar was het eerste busje vertrokken en in de schuur bleek ook de kaaswagen uit Leerbroek te staan. Tegen zes uur werd het geduld van de politie beloond, Een busje reed het erf op en twee mannen gingen de schuur in. Om wat beter te kunnen laden, werd de grote vrachtwagen gestart. Ondertussen stond elders nog een patrouillewagen klaar met twee Thooise politiemannen, terwijl ook twee rechercheurs van de groep Dordrecht van de rijkspolitie (waaronder Leerbroek valt) naar Tholen op weg waren. Men liet de twee mannen nog even aan het werk, maar toen grepen de beide politiemannen in burger in ze gingen de schuur in en zetten de beide dieven tegen de muur. Het bleken W.V. uit Welberg bij Steenbergen en W.S. uit Hu ij bergen te zijn. Ze werden na hun arrestatie overge bracht naar de politiecel in Tholen. Landbouwer van Westen was geheel te goeder trouw en had zijn schuur twaalf dagen geleden via een makelaar verhuurd aan o.a. de V. uit Bergen op Zoom. Deze man werd dinsdagnacht half twee door de recherche uit Dordrecht en de Bergse gemeentepolitie aangehouden.Inmiddels zocht de Flip landse politie naar de bergplaats van de 159 kazen die uit de koelwagen ergens in West-Brabant gebracht waren. Bij de daders thuis werd niets gevonden en ook andere huiszoekingen leverden niets op. Daarop liet de politie een der daders meegaan om de eerder gereden route te volgen. Tegen half vier woensdagochtend werd de kaas in een schuur bij Roosendaal aangetroffen. Daarbij vond men ook whisky, televisies, radio's, etenswaren, enz. Later werd nog J.S. uit Roosendaal aangehouden, die de vrachtwagen met kaas in Leerbroek had gestolen. Twee mannen zitten nu nog steeds vast aangezien het onderzoek voortduurt en meer diefstallen opgelost kunnen worden. Alles bij elkaar had de Thooise politie een mooi stukje werk verricht. B en W van Tholen handhaven voorlopig de regeling dat bij brand twee korpsen uitrukken. Dat geldt ook voor de kernen waar een brandweerkorps gevestigd is. Het college antwoordt dat op vragen van de confessionele vier, die pas assistentie van een tweede korps wilden laten komen als de commandant daarom vraagt. B en W noemen de volgende voordelen op bij de bestaande regeling: 1. de plaatselijke kennis en paraatheid van de korpsen wordt vergroot door het vaker uitrukken 2. de samenwerking tussen de korpsen wordt verbeterd 3. het publiek zal minder interesse krijgen om de voertuigen te "volgen" 4. de bevolking weet zich gerustgesteld door de getoonde paraatheid van de korpsen. Het college heeft zich bij de beantwoording laten adviseren door de regionale brandweercommandant ing. M.M. Belonje uit Bergen op Zoom. Naar aanleiding van vragen over de twee branden op het woonwagenkamp in Tholen, delen b en w de confessionele vier nog mee dat het ministerie van C.R.M. niet bijdraagt in de kosten. Zaterdagmiddag is in Nieuw Vossemeer het A.M. de Jonghuls geopend. Dit gebouw staat in de Voorstraat by het beeld van Merijntje Gyzen, het fraai gerestaureerde Hervormde kerfje en het gemeentehuis. De voorzitter van de Stichting A.M. de Jong, prof. dr. G. Stuiveling (achter microfoon met wit haar) houdt zyn openingstoespraak, terwijl rechts burgemeester A.G.O.M. Remery en de Brabantse gedeputeerde Y. v.d. Werff luisteren. Voor prof. Stuiveling staat voordrachtskunstenaar (witte regenjas met bril) Geert van Beek die *s morgens voor de Nieuw Vossemeerse schooyeugd had voorgedragen uit A.M. de Jong's Bulletje en Bonenstaak. Een zoon van de overleden schryver, Mels de Jong uit Frankrijk, verzorgde de officiële opening, door de vlag van het uithangbord te halen. de hele familie zijn hartelijke dank uit voor het aan zijn vader gewijde huis. Het A. M. de Jonghuis is elke zaterdag en zondagmiddag van twee tot vijf uur voor het publiek geopend. Conservator is de Nieuw-Vossemeerse schoenmaker Clemens van Meel, die o.a. ook in de Heemkundige Kring actief is. Op de begane grond is de plaatselijke bibliotheek gevestigd en een deel van het A.M. de Jongmuseum. Er zijn verschillende foto's van de schrijver met De inwoners van Scherpenisse zuilen zich binnenkort kunnen laten horen over het ontwerp-bestemmingsplan Kom. Het gaat hier om de oude dorps kern met de Hoge en Lage Markt, Kerkstraat, enz. In het schetsplan zyn nauweiyks vernieuwingen opgenomen, het gaat meer om het vastleggen van bestemmingen en het huidig gebruik. Het bestemmingsplan is meer registre rend. Volgens burgemeester J.E. van Boeyen verandert er in feite in heel weinig. Hy meent dan ook dat Scherpe nisse niet veel moeite met dit plan zal hebben. In de Langeweg wordt op de plaats waar nu een boomgaard is, de bouw van woningen mogelijk gemaakt. In de be bouwde kern is de bebouwing op een paar huizen na gehandhaafd. Voor een doorbraak bij de Lentestraat moet 1 pand sneuvelen, evenals voor verkeers- verbetering in de Kerkstraat. RaadslidJ. Versluijs stelde in de commissie Ruimtelijke Ordening dat ook de hoek Hoge Markt/Kerkstraat verbeterd zou moeten worden. Dit is een gevaarlijk punt voor het verkeer. Stedebouwkun- dige J. Kelderman voelde daar niets voor. Hij noemde de hoeken karakteris tiek voor de hele straat en wilde die niet aantasten. Als men geen panden wil af breken, is het alternatief het treffen van verkeersmaatregelen. In het algemeeen is er echter weinig verkeersintensiteit. Om in de Weststraat en HogeMarkt een prettiger woonklimaat te houden wordt in het plan het verkeer vanaf Goris hoek/Sint-Maartensdijk via de West- kerkseweg naar de Westzeedijk en het Spuidamplein geleid in plaats van door de Weststtaat. Dhr. Kelderman stelde dat er nu veel doorgaand verkeer komt wat niets in de Weststraat of Hoge: Markt te zoeken heeft. Raadslid Versluijs meende dat de Westzeedijk zich in verband met de kromming niet voor doorgaande weg zou lenen. Hij pleitte voor ontsluiting van het plan West via de Hartogsweg. In het ontwerp is er in de Kerkstraat en Hoge Markt een zone aangegeven van wisselend woon/detailhandelbestem ming. De stedebouwkundige wierp in de raadscommissie r.o. de vraag op, of het misschien zinnig was de oppervlakte van zo'n detailhandel aan een maximum te binden. Dit, om vestiging van een supermakrt in Scherpenisse te voorkomen. Ook om een ontzettend bouwlichaaam in de kern te voorkomen, zou het overwegen van een begrenzing van oppervlakte misschien goed zijn om een greep op de zaak te houden. De commissie besloot hier echter van af te zien. De raadsleden P. van Schetsen en J. Versluijs vonden het aan de ene kant wel bescherming van de middenstand, maar aan de andere kant beperking in de mogelijkheden. Een kledingzaak of een woninginrich ting heeft nu eenmaal veel meer ruimte nodig dan bijvoorbeeld een slager, bakker, e.d. Bovendien is de ontwikke ling zo dat sommige zaken hun omzet moeten vergroten door uitbreiding van de artikelen om te kunnen blijven bestaan. Om een redelijke uitbreiding van bestaande winkelpanden mogelijk te maken, besloot de commissie geen maximum oppervlakte te regelen. Dit in de hoop dat men niet in moeilijkheden verzeild 2al raken. Op de hoorzitting 2al het plan Kom nader toegelicht worden. Een collectezakje in Uw brievenbus, krant, radio en t.v. brengen het dagelijks onder Uw aandacht: het is nu de Nederlandse Hartweek. Doe er ook wat aan. Voor U zelf, ook voor anderen. Maak er een hartszaak van, Uw hart.... Uw leven. Nederlandse Hartstichting Den Haag, postgiro 20.40.50, bankrekening 248. De Rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten in Zeeland, dhr. A. Korstanje, opent vrijdagmiddag om twee uur in het dorpshuis De Wimpel te Sint Philipsland de tweedaagse voorjaarsbeurs. Veertien standhouders presenteren vrijdag van 2itot 9 uur en zaterdag van 9 tot 5 uur hun artikelen, waaronder verschillende aantrekkelijke aanbiedingen. Ook is er een onbekende die aan willekeurige bezoekers waardebonnen geeft die inwisselbaar zijn voor een prijs. De toegang is gratis. toelichting, o.a. van zijn geboortehuis, dat in de ramp verloren ging. Verder is er een Brabantse kamer rond 1900 in gericht. Op de verdieping zijn nog meer foto's te zien (o.a. van bezoeken van A.M. de Jong aan Egypte) en de verzamelde werken. Daarbij zijn ook zeldzame uit gaven in lejenband. Boven is ook de bestuurskamer van de Stichting. Daar naast is er nog een schrijverskamer, waar auteurs kunnen werken. Het interieur van het A. M. de Jonghuis toont witte muren en veel hout, o.a. de zichtbare zolderbalken. Ongetwijfeld zullen veel streekbewoners een kijkje gaan nemen in dit Nieuw- Vossemeerse cultuurcentrum. Drs. J. L. J. van Aalzum heeft drs. S. P. Groen opgevolgd als rector van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom: scholengemeenschap van de vereniging Ons Middelbaar Onderwijs voor gymnasium, Atheneum en Havo aan het Bolwerk Zuid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1