Extra subsidie voor muziek in Flipland Opening A. M. de Jonghuis in Nieuw- Vossemeer Woonwensenonderzoek in Tholen stadje Erehaag voor bruid uit Scherpenisse Raadscommissie wordt vanaf allereerste begin bij bouw nieuw gemeentehuis betrokken Aanmelding dagverblijf gehandicapten in Tholen Solistenconcours in Haestinge DEZE WEEK Brandweer- afscheid PASEN Woningbouw B en W van Tholen: Enige misverstanden bij confessionele vier Sint-Philipsland vraagt ook aandacht van provincie voor verschillen in onderwijsuitkeringen Voorproefje met eerste prijzen in Kapelle Donderdag 27 maart 1975 31e Jaargang no. 19 Geen plannen met Gouden Leeuw Rustige gevel en hoge kap E. VAN TUYN Tandarts aanwezig zijn om spoedgevallen te behandelen. In Haestinge Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Postbus 5 - Sint Annaiand - Telefoon 01665 - 375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halQaar. Per post 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 0 2"3 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 ind. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Geen betere plaats te mediteren over Pasen dan op het kerkhof, zo lazen we van iemand, die toch al heel wat levens ervaring bezat en nog veel meer van de wereld gezien had. Vooral, zo voegde hij er aan toe, als je lange tijd dit rust- maar geen lustoord, niet bezocht hebt. In het algemeen zijn we als mensen niet zo ge porteerd voor bezoek aan een kerkhof. Met zijn allen zijn we er wel voorstander van, dat het er netjes bijligt, dat het goed wordt onderhouden, dat het be hoorlijk in het groen ligt. Maar om er over Pasen te gaan mediteren, zich op een kerkhof gaan bezinnen, dat ligt ons mensen niet te best. Inderdaad kan een begraafplaats, vlak bij uitbreidings plannen, bij nieuwbouw, by het steeds drukkere verkeer, kan het midden in het volle leven gelegen stukje grond, keurig onderhouden, geheel omzoomd, een oase zijn in een te jachtige wereld. Rijen staande en liggende stenen, zerken in allerlei soorten, eenvoudig en pronkjuwelen, afgebroken stenen ook als symbool van het afgebroken leven, kruisen als tekenen van hoop en ver wachting, oude en bijna onleesbare op schriften, uitvoerige en niet altijd veel zeggende teksten, enkele simpele stamelende liefdewoorden, dat alles vind je op een kerkhof. Maar het trekt niet. Een oude vrouw zei: ,Je vindt meer kennissen hier dan in de stad. De dood is mysterieus, maar het leven niet minder. Het is ook niet dat je oud moet zijn om dood te gaan. Velen stierven in de bloei van het leven. Bij iedere zerk kun je als het ware een vraagteken plaatsen. Begraafplaats. In de Bijbel „schedelplaats" genoemd. Datgene wat resteert. Al die zerken dekken de resten, vergane resten van hen, die in ons midden „leefden", ons dierbaar waren. Onverwacht, zonder enige waar schuwing of na een onnoemlijk lijden, maar altijd een gevoel van gemis achter latend, werden ze opgenomen uit het leven, in de dood, begraven. Het gaat er vooral om of zich by de begravenen ook een Goede Vrijdag afspeelde. Een sombere inleiding voor een Paas- meditatie. JE kunt immers evengoed beginnen met te wijzen op de ont luikende natuur, op het nieuwe leven rondom, dat is immers ook Paastyd. Waarom dan een kerkhof gaan be schrijven. Pasen heeft toch te maken met de schedelplaats. Op de in de Schriften beschreven Goede Vrydag hing Jezus aan het kruis te sterven tussen twee moordenaars, die ook gekruisigd waren. Uit dat verhaal hebben we een goede en slechte moordenaar doen ontstaan. Tot de goede moordenaar zei Hij: „Heden zult gij met Mij in het paradys zyn". Er staat niets geschreven over wat de ge kruisigde Heiland sprak tot of dacht van de slechte moordenaar. Wat een onlogische benaming toch: goede moordenaar. Kent een van ons een goede moorde naar? We vinden veeleer dat de huidige rechters een veel te lichte straf opleggen. Zelfs bij oprecht berouw. Daarom zouden we het ook nooit eens zyn ge weest (en zijn het nog niet) als we rechter Jezus een moordenaar horen vrijspreken. Terwijl iedereen op zekere tijd adspirant- of echte moordenaar is door kwaadsprekerij, roddel in handel en wandel, op velerlei terrein. Goed daarom dat Goede Vrydag niet in handen van de mensen was. Dat er een Christus is van Goede Vrydag, een Jezus ook van Pasen. Dan zeggen de zerken op een begraaf plats in wezen niet zo veel, al mag de herinnering aan dierbaren op die manier best levend worden gehouden. Dan zegt het kruis op Golgotha echter alles, omdat door zyn Pasen het feest van geloof, hoop en liefde gevierd mag worden. B. en w. van Sint Phillpsland steUen de gemeenteraad voor, de muziek vereniging Concordia een extra subsidie over 1975 te geven van f 2.475,50. Dit is bedoeld voor uniformen van de fanfare. Het gaat om veranderingen ln de bestaande en aanschaf van vtyf nieuwe uniformen. Het voorstel van b. en w. is gedeeltelijk een meerderheidsvoorstel; wethouder L. Walpot wil er de voorwaarde aan verbinden dat de extra subsidie gezien wordt als een voorschot. Op zijn voorstel werd eind vorig jaar de normale subsidie voor Concordia in de begroting 1975 verlaagd van 1800 naar 1275 gulden. De Fliplandse gemeenteraad vergadert woensdagavond 2 april om half acht. Op de agenda staat verder een voorstel tot subsidiëring van het maat schappelijk werk van de Prot. St. Maatsch. Werk en Gezinsverzorging Schouwen Duiveland/ Sint Philipsland. Dit is voor het eerst, aangezien de gemeente voorheen geen verzoek van de Stichting gekregen had. Voor 1975 is de bijdrage 1293,32. Door de Fliplandse subsidie hoeven de Schouwse gemeenten minder te betalen. B. en w. willen aan de Handels- en Transportonderneming Emmerzaal B.V. van de Slaakdam het havenplateau van Anna Jacobapolder verhuren. Het gaat om 5.000 m2 k 20 cent voor de reparatie en sloop van schepen, opslag van schroot en Hoog ovenslakken. Er mogen hoogstens drie sloopschepen gelijk liggen. Het havenplateau is eigendom van het Waterschap, zodat die nog toestemming moet geven voor de duur e.d. Het Waterschap wil echter niet rechtstreeks aan Emmerzaal verhuren. Speyer v.d. Vijver en Zwanenburg B.V. wil voor de zilveruiencampagne weer een slibbed inrichten achter het gebouw van de Cebeco aai. ae Haven. De Zaterdagmiddag om drie uur wordt in de Voorstraat te Nieuw Vossemeer het A.M. de Jonghuis officieel geopend. Voor de schooljeugd is er 's morgen s al feest. Om half elf zal voordracht kunstenaar Geert van Beek in 't Wagenhuis "Bulletje en Bonenstaak" voordragen waarna een tractatie volgt..1 De kinderen van de peuterspeelzaal en de kleuterschool krijgen op school nog een tractatie voor de Paasvakantie begint. Na de officiële opening van het A.M. de Jonghuis is er vanaf circa vier tot zes uur "OPEN HUIS". Iedereen kan het gebouw dan gratis bezichtigen. In het A.M. de Jonghuis wordt de plaatselijke bibliotheek ondergebracht, die woensdagmiddag 2 april om twee uur opent met een geheel nieuwe collectie. Daarbij is een schenking van 300 boeken van uitgeverij Querido uit Amsterdam, de uitgever van de A.M. de Jongboeken. De bedoeling is de bibliotheek geleidelijk tot 4.000 banden uit te breiden. Bibliothecaris W. Richters is elke woensdag van twee tot vier uur present. gemeente gulden ontvangt daarvoor 2.500 Aannemersbedrijf Suurland b.v. uit Scherpenisse en Casa bouwpromotors uit Oss zijn dinsdag en woensdag in het stadje Tholen begonnen met een woon wensenonderzoek. De enquête is speciaal gericht tot de huisvrouw. De uitkomsten van de verstrekte ge gevens worden verwerkt in een platte grond van een woning, die daardoor aangepast is aan de eisen. Het resultaat is dan een huis dat inderdaad ook vol doet aan de verlangens van de be woners. Casa ontwikkelde dergelijke enquêtewoningen reeds in Heesch, Oss, Berlicum, Boxtel, Wychen, Beuningen, St. Oedenrode, Someren en Rosmalen. Casa is een project ontwikkelingsbedrijf dat zich speciaal bezig houdt met het midden- en kleinbedrijf en steeds kleine, zeer doelgerichte bouwprojecten ontwikkelt. In samenwerking met een plaatselijk makelaarskantoor en een plaatselijke aannemer wordt bij de ge meente om grond gevraagd. Als die beschikbaar is, wordt een project ont wikkeld dat voldoet aan de eisen van bepaalde groeperingen van mensen die in de desbetreffende plaats woonachtig zijn of zich daar willen vestigen. Casa en Suurland zijn nu bezig om een pakket met woonwensen op te stellen voor een nieuw te ontwikkelen project in Tholen, waarmee men midden 1975 in de verkoop wil gaan. Na een oriëntatie heeft men reeds een inzicht in de struc tuur en de aard van de mensen die hier werken. Daaruit volgt tevens de groep die het meest in aanmerking komt voor een reële, zakelijk verantwoorde be nadering. Bij de onderzoeken van Casa is gebleken, dat de resultaten van plaats tot plaats afwijken. Dit houdt verband met de bestaande woonervaringen, hoe de bewoners het bewonen van een huis en het opbouwen van een gezin hebben ervaren. Het woonwensenonderzoek in Tholen wordt gehouden in speciaal ge selecteerde wijken. Het plaatselijke bouwbedrijf Feleus wil aan 't Slaak vier kavels grond kf 4.770,- - kopen voor de bouw van drie premie woningen. B. en w. willen de grondprijs in plan Noord herzien i.v.m. bij schrijving van rente. Er is nog ruimte voor enkele premiewoningen, die aan grond 8.500 gulden per kavel gaan kosten., voor zeven bungalows k 23.000 gulden en grond voor 1 bungalow aan de Mosselkreekstraat van 12.000 gulden. Voor pacht van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder zijn er drie inschrijvingen gekomen. B. en w. stellen voor de huidige concierge, mevr. M. v.d. Velde - Ten Hove, als laagste inschrijver Ons Dorpshuis voor een jaar te verpachten. B. en w. willen ook lid worden van de Vereniging De Zeeuwse Molen, waarvan burgemeester G. van den Berg voor zitter is. De contributie is 25 gulden per jaar. Gezien de ervaringen in de centrale werkplaats te Zierikzee stellen b. en w. voor, wethouder A.A. Rijstenbil in het bestuur van de Betho te benoemen in plaats van de burgemeester. Kinderen uit de eerste klas van de Chr. Lagere Graaf Jan van Nassauschool uit Vlissingen stonden vrijdagmiddag met erebogen voor het stadhuis in Tholen. Hun onderwijzer Thijs Meerkerk (24) trouwde namelijk met administratief medewerkster Christina van Houdt (18) uit Scherpenisse. De Thoolse ambtenaar van de burgerlijke stand M.K. de Wilde voltrok het huwelijk. Het bruidspaar gaat in Vlissingen wonen. Naar aanleiding van vragen van de confewtonele vier over vestiging van de bestuurszetel zeggen b. en w., dat een commissie uit de gemeenteraad vanzelfsprekend vanaf het allereerste begin by de ontwikkeling van de bouwplannen betrokken wordt. Wellicht zal een zeer globaal kostencyfer kunnen worden genoemd ab by benadering bet benodigde vloeroppervlak vast staat en ab Inzicht bestaat ln de gewenste bouwrlchting en mogeiyke bouwhoogte. Het zal stellig mogeiyk zyn de raad zodanig by de ontwikkeling van de plannen te betrekken, dat een ook voor de raad aanvaardbaar boawplan wordt bereikt. Bovendien voor een kostenbedrag waarover de raad of raadscommbsie tijdens de planontwikkeling zoveel mogelijk zal worden geïnformeerd en waaraan de raad ook z(Jn goedkeuring zal moeten hechten, aldus b. en w. van Tholen In antwoord op de schriftelijke vragen van KVP, CHU en ARP. Het college concludeert dat bij de vragenstellers enige misverstanden bestaan over de aard en de omvang van de besluitvorming met betrekking tot de vestiging van de bestuurszetel. Het was de bedoeling van b. en w. in februari bij behandeling van het voorstel aan de raad de volledige gelegenheid te geven om vrij en zonder door enigerlei voorbereidende maatregel gebonden te zijn, een beslissing te nemen. Ons college is niet in staat om zonder inschakeling van deskundigen van buitenaf een enigszins verantwoorde opzet te maken van de stichtingskosten van een gebouw waarvan wij nog niet de eisen (behoeften) kennen waaraan dat gebouw zal moeten voldoen. Om de raad inzicht in kosten te geven is overleg nodig met een architect, waaraan kosten verbonden zijn. Juist daarvoor is een eerste voorbereidingskrediet (50.000 gulden) gevraagd B. en w. zijn het niet met de vragensteller eens, dat het uit een oogpunt van bestuurlijke verantwoordelijkheid nodig is om reeds een financieel inzicht te kunnen verschaffen op het moment, dat voor een zaak een eerste voorbereidend krediet wordt gevraagd. Een tweede misverstand is, dat tijdens de discussie zou zijn gesteld dat er doelgerichte plannen bestaan over de bestemming van de gouden leeuw. Dergelijke plannen bestaan beslist niet. Er is slechts gezegd, dat het niet de bedoeling is dit gebouw een onderdeel te doen zijn van de definitieve bestuurszetel. Dan is het nodig een andere bestemming te zoeken, die ook stellig gevonden zal kunnen worden. Ook reeds bij de besprekingen over de aankoop van dit pand is een en andermaal verzekerd, dat die aankoop geen verband hield met de definitieve bestuurszetel. Als het college een bouwkostenbedrag zou noemen voor de nieuwbouw, dan zou dat een voorspelling zijn en niet een ook maar enigszins betrouwbare raming. Zelfs binnen het college hebben wij ons daaraan nooit gewaagd. De werkelijke stichtingskosten zullen afhankelijk zijn van de eisen, die het gemeentebestuur aan gebouw en inrichting zal stellen. Ten aanzien van het nieuw gemeentehuis te Reimerswaal weten wij slechts uit persberichten dat een raming van de kale bouwkosten is gemaakt. Het gaat daarbij nog maar om een zeer gedeeltelijke begroting. Wij weten met name niet wat er in het nieuwe gebouw te Kruiningen wordt gehuisvest (alles, secretarie, gemeentewerken, trouw- en raadszaal - red.), aan welke eisen die huisvesting zal voldoen en of eenzelfde eisenpakket met name ook door Uw raad voor Tholen aanvaardbaar zal worden geacht. Op grond hiervan moeten wij U teleurstellen met de medeling dat wij, noch nu, noch binnen een maand, in staat zijn de gevraagde kostenramingen te verstrekken. Wel kunnen wij stellen dat een onderscheid tussen een aanbouw tegen het bestaande gemeentehuis en een gebouw enkele meters daar vandaan niet een verschil zal maken als welke vragenstellers blijkbaar veronderstellen. Een nieuw gebouw tegen of in de omgeving van het bestaande gemeentehuis zal qua gevelindeling en dakconstructie moeten passen bij het bestaande. Maar dat houdt beslist niet in, dat een gebouw van een monumentale stijl en vorm gebouwd moet worden. Het gaat slechts om een rustige gevel, met waarschijnlijk een wat hoge kap die enigszins kostenverhogend kan werken. Echter moet niet vergeten worden, dat een raadhuisbouw, in welke omgeving dan ook, toch wel enige bijzonder architectonische aandacht vraagt, wat in alle gevallen een kostenverhogende factor zal zijn. Het begrip kosten verhoging voor de nu beoogde nieuwbouw moet daarom wel sterk worden gerelativeerd, aldus b. en w. op de vragen van KVP - CHU en ARP. zal op 2e Paasdag, 31 maart van 11 tot 11.30 uur v.m. te Tholen, Hoogstraat 15 Bij erge pijn. Nabloedingen of spoedgevallen op andere tijden steeds bellen 01645 - 388 of 09- 3231667262 advertentie IM. Welke Pasen. Kxtra subsidie mozlek. voor Fliplandse Een jong en een gouden paasbmldspaar. Kijkgeld voor kantongerecht. Huishoudschool dief gegrepen. Sint Annaiand werkt aan denking 500-jari$ bestaan. her- Thoolse raad wil nauwlettend nieuwbouw bestuurszetel volgen. Woonwensenonderzoek ln Tholen. Scholleren plantten bomen op gure maartdag. De mini Ral ln Scherpenisse. 25 Jaar kleuterschool Sint Anna- land. Jan Overeenkam.... at radijs. Drie en dertig EHBO gediplo meerden. Aanmelding dagverblijf gehandi capten. Paasvariatie in artikelen ln advertenties. Kijkt U eens wat een plaatseiyk nieuws in een week wordt ge bracht. Smerdlek een dubbeltje op z'n kant. Kringzuil voor schietvereniging Eendracht. HOE SCHAARS DE WAAR HEID OOK IS, HET AANBOD IS ALTIJD NOG GROTER DAN DE VRAAG. Dit Paasnummer bestaat uit 16 pagina's. De plannen voor het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten boven ongeveer zeventien jaar zijn zover gevorderd, dat spoedig met de bouw aan de Doelweg in Tholen kan worden begonnen. Het is echter noodzakelijk dat het aantal gegadigden bekend wordt. Verschillende mensen zijn reeds bezocht, maar mogelijk zijn er ook nog van wie het bestuur de namen nog niet weet. Daarom doet het bestuur van Philadelphia een dringende oproep aan de inwoners van Tholen en Sint- SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse sprak er in de laatste raadsevergadering zijn teleurstelling over uit, dat de brandweerkorpsen van Poortvliet en Oud-Vossemeer te kennen hebben ge geven geen prijs te stellen op een officieel afscheid. Het geheel moge voor hen een pijnlijke zaak zijn, toch vind ik het jammer, dat ze ondanks al het ge passeerde, nu dit afscheid van de hand wijzen en zo maar uit het oog ver dwijnen. De mensen hebben zich altijd tijdig en ontijdig voor de bevolking op basis van vrijwilligheid ingezet, aldus de heer Aarnoudse. Burgemeester Van Boeijen benadrukte, dat het gemeentebestuur graag en dan passend afscheid van hen zou willen nemen, maar het dient hun beslissing wel te respecteren. Het korps te Scher penisse stelt wel prijs op zo'n afscheid en dit wordt dan ook gerealiseerd, zo verzekerde de burgemeester. De gemeenteraad van Sint Philipsland heeft een dringend beroep gedaan op de Provinciale Staten van Zeeland om te bevorderen dat de verschillen in onderwijsuitkeringen naar grootte van de gemeenten, ongedaan wordt gemaakt. De Fliplandse raad nam daarvoor begin maart al een motie aan van de Groningse gemeente Leek. De gesignaleerde verschillen werden onrechtvaardig genoemd. De uitkeringen voor scholen en gymlokalen in kleinere gemeenten zijn 25 tot 51% lager dan in grotere gemeenten. Philipsland e.o. namen van gegadigden door te geven aan G. Quaak, Kerkstraat 32, Scherpenisse, tel. 01666-657 of aan G.J.Voortman, Bou Kooijmanstraat 5, Oud-Vossemeer, tel. 01667-331# Het dagverblijf in Tholen is bedoeld om overdag een verblijf te bieden aan geestelijk gehandicapte mensen, voor wie het werk op de werkplaats voor minder validen de Betho in Tholen te zwaar is. In het dagverblijf worden hun mogelijk heden bekeken en naar gelang daarvan kunnen ze bezig zijn. Aan de lichame lijke zorg en ontwikkeling wordt volle aandacht besteed door een team van medische verzorgers en door middel van sport en spel. Iedere morgen worden de mensen met een busje thuis gehaald en tegen de avond worden ze weer thuisgebracht. In de weekends zijn ze gewoon thuis. Het is de bedoeling dat zowel van Sint- Philipsland als van Tholen aanmeldin gen voor het dagverblijf gedaan worden. Voor de streekmuzikanten die hebben deelgenomen aan het driedaags solistenconcours In Kapelle, wordt het een wat omgekeerde wereld. Ze werden eerst vrij officieel aan de tand gevoeld op het weliswaar vrye, maar toch Zeeuwse KNF concours te Kapelle, terwfjl ze dat zaterdag 5 april met nog vele anderen van onze etlandkorpsen op een onderling concours nog eens in Haestinge kannen overdoen. Laten zy en de debutanten In Haestinge er maar van uitgaan, dat er beslist van te leren h. Hoewel, als men, zoals WU Boogaard uit Sint Annaiand In de ere - afdeling een eerste prijs verovert en zoals Martien Moerland ln de afd. Uitmuntendheid, moet men al van wanten weten. In de grote zaal van het gemeenschaps huis "De Vroone" te Kapelle waren zaterdag toch ook nogal wat Thoolse muzikanten van de partij voor het oo Zeeuws niveau georganiseerde solisten- concours. Met name van de koninklijke muziekvereniging "Concordia" uit Tholen was er met 6 deelnemers aardig animo. Van de koninklijke fanfare Sint Annaiand kwamen er 4 blazers op het podium. De muzikanten van Concordia kwamen uit in de 2e afdeling en daarbij werden het ook allemaal tweede prijzen, zoals voor Johan Geuze op zijn piston met 42 punten, B. Nelisse trompet met 45 punten, Conja Steketee met een es klarinet 41 punten, P. Steyns met klarinet 42 punten, W.L. Bijl met piston 42 punten en Trudie Schot met klarinet 41 punten. Betty Boogaard van Accelerando kwam op 43 punten in de eerste afdeling met haar 1ste alt en daarom ook voor haar een tweede prijs. Een tweede prijs ook voor haar vader A.J. Boogaard, die op zijn bes-bas uitkwam in de ere afdeling en 43 punten liet noteren. Een eerste prijs was er in de afdeling Uitmuntendheid voor Martien Moerland op zijn tuba via 48 punten en als de topper van de deelnemers uit het eiland Wil Boogaard in de ere afdeling een eerste prijs op zijn bes-bas met 48 punten. Na een lange periode organiseert de Bond van Muziekgezelschappen op Sint Philipsland thans ook weer een onderling concours. Dat zal zaterdag 5 april gaan gebeuren in Haestinge te Sint Maartensdijk met een start om half twee. Jurylid is de bekende Walcherse dirigent A. van Wallenberg. Voor een eerste prijs met lof zijn 54 punten nodig, vooreen eerste prijs 48, voor een tweede 39 en bij minimaal 30 punten is er een 3e prijs. Dertien solisten van de korpsen uit Tholen en Oud Vossemeer zullen uitkomen in de 2e afdeling en ook nog een Sint Maartensdijks duet. Voor de eerste afdeling lieten zich 2 muzikanten uit Sint Maartensdijk, één uit Oud Vossemeer en één uit Sint Annaiand registreren. Voor de afdeling Uitmuntendheid één muzikant uit Sint Maartensdijk, 3 uit Oud Vossemeer en 2 uit Sint Annaiand. In de ere afdeling komen 2 muzikanten uit Sint Annaiand aan bod en in de vaandelafdeling eveneens een muzikant van Accelerando. In totaal 28 solisten die het beste toontje op 5 april in Haestinge hopen te brengen. Maximaal kunnen 60 punten worden gehaald. Luisteraars betalen slechts I,- entree.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1