Bouwplaats brandweerkazerne Tholen door raad afgewezen "Ter hors r» j Thoolse visfabriek mag nog tot 1 september raffineren J ALLE HENS AAN DEK VOOR B.L.O. EN DAGVERBLIJF kaa bee A dviescommissie zuiveringsbeheer Fliplandse middenstand houdt voorjaarsbeurs zet de deur open voor de Eendrachtbode Russische ikonen in het Markiezenhof te Bergen op Zoom Autobedrijf MEDERB.V. Nieuwbouw in de Slabbecoorn polder Veilinggebouw Op vrijdag 4 en zaterdag 5 april in dorpshuis de Wimpel Gratis waardebonnen Commissie adviseerde niet positief Aanvoer en verwerking vis wordt 31 maart gestaakt Op voorwaarde dat het raffmageproces geen aanleiding geeft tot gegronde, gerechtvaardigde klachten, mag de Thoolse visfabriek nog tot uiterlijk 1 september blijven raffineren. De opslag en verwerking van vis wordt 31 maart gestaakt. Gooi opencfedmr,zex het vrouwtje tegen haar man, een geremmtneepd oudje. De Ipant Kpml erart, dus gemnsieoTnan.-wantzh las de jqant graag- zonder vouwtje. Inspecteur geeft De Toetssteen nog een jaar om zich waar te maken De reactie op een noodkreet van het hoofd van de Toetssteen, dhr. W.G.Donker, is zo miniem dat het voortbestaan van de Chr. BLO-school in Sint-Maartensdijk op het spel staat. De inspecteur heeft deToetssteennog 1 jaar gegeven om zich waar te maken, maar als er dan niet voldoende leerlingen zijn, zal hij negatief adviseren. Ook ten aanzien van het nieuw te stichten dagverblijf Philadelphia in Tholen, waar gehandicapten vanaf 18 jaar ge plaatst kunnen worden, biedt het aantal aanmeldingen weinig perspectieven. Nu alles klaar is om te gaan bouwen, heeft het ministerie Philadelphia gevraagd hoeveel pupillen er eigenlijk zullen komen. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Noodkreet De Toetssteen Steun gemeentebestuur Ledenwerving Donderdag 20 maart 1975 EENDRACHTBODE DAF-dealer voor Bergen op Zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646. Na 6 uur 35738 advertentie IM In het reeds grotendeels prachtig gerestaureerde Markiezenhof te Bergen op Zoom - het voormalig woonpaleis van de heren en markiezen, dat tussen 1485 en 1511 werd gebouwd - komt van 22 maart t/m. tweede Pinksterdag, 19 mei, een grote tentoonstelling van 16e t/m. 19e eeuwse ikonen, merendeels uit de Slavische orthodoxie. In vijf zalen, tussen stijlkamers en het eigen kunstbezit van het Markiezenhof, worden niet alleen de Russische ikonen getoond, maar ook een aantal imposante Griekse ikonen, enkele Ethiopische ikonen, Balkan ikonen, de kollektie Mulder - meer dan 150 zilveren kruizen en andere religieuze sieraden uit Servië, Macedonië en Albanië - en een edukatieve kollektie over geschiedenis, scholen, vervaardi ging en restauratie van Slavische ikonen. De expositie omvat totaal bijna 400 nummers. De ikonen worden bijeengebracht door het ikonencentrum in kasteel de Wijenburgh te Echteld. De Wijenburgh heeft in de afgelopen jaren reeds meerdere ikonententoonstellingen in Nederland georganiseerd, waarbij het accent heeft gelegen op de 19e eeuwse ikonenkunst. In Bergen op Zoom echter bestaat een zeer groot deel der kollektie uit ikonen der 18e, 17e en ook 16e eeuw, waardoor een goed overzicht mogelijk is van de ontwikkeling der Slavische ikonenkunst sinds de 16e eeuw en de vele belangrijke, in de kuituurhistorie nog te weinig bekende, ikonenscholen van het Rusland na tsaar Peter. Veel ikonen uit Nederlands partikulier bezit verrijken de tentoonstelling, waarmee blijkt hoe ook in Nederland in de laatste decennia de belangstelling voor en het verzamelen van ikonen is toegenomen. Er zijn dan ook weinig kunstgebieden die in zo korte tijd zo snel populair zijn geworden. De verhoging van de publieke interesse heeft duidelijk -ook tot gevolg dat de kwaliteit van de in Nederland aangeboden ikonen tot internationaal niveua stijgt. De tentoonstelling in Bergen op Zoom zal dan ook zeker bijdragen tot een -vergroting van het inzicht in een kunst vorm, die meer dan 1000 jaar lang de kuituur in 1/8 van de wereld heeft bepaald. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10-17 uur, op zon- en feestdagen van 12-17 uur. De toegangsprijs is 2,- - (volwassenen) en 1,- (jongeren dan 18 jaar) inklusief het bezoek aan de overige museumruimten van het Markiezenhof. Met 13 tegen en 3 stemmen voor werd maandagavond na "sluitingsuur" door de Thoolse raad het voorstel van burgemeester en wethouders afgewezen om een nieuwe brandweergarage te bouwen op de hoek Mlnneputte-Molenvlietsestraat. De raad achtte deze plaats vooral ongeschikt als uitvalsweg naar de kernen Poortvliet en Oud-Vossemeer. Alle motieven van b. en w. ten sptyt en zelfs de (lichte) dreiging van de voorzitter, dat gemeentewerken voorshands geen kans zou zien een nieuw plan voor te leggen, baatten ditmaal niet De raad bleek nog wel bereid te bezweken voor de op zichzelf ook stevige bouwkosten, nu de nieuwe kazerne aanpassing vergt aan de omgeving en daardoor architectonisch een andere - wel fraaie - opzet kreeg dan wanneer ergens buiten de bebouwing een brandweerwagenonderkomen tot stand zou komen, maar het overgrote deel van de bestuurders stuitte op een naar haar oordeel ongeschikt punt in Tholen-stad. Het minste wat het college kon doen, zo bleek uit een van de suggesties, was dan toch wel nog even de door de raad genoemde alternatieven te onderzoeken. toch tenslotte wel het voorstel. akkoord waren met Die waren er nogal enkele van et verbouw der huidige garage tot he onderbrengen in een van de Thoolse veilinggebouwen (op het industrie terrein) toe. Maar voor b. en w. was nog het een, noch het ander op korte termijn haalbaar, dan wel ongeschikt. Het voorstel bouw brandweerkazerne kwam vrijwel als het laatste agendapunt aan de orde, maar vergde toen ook een zodanig uitvoerige discussie dat het voorgenomen vergader-sluitingsuur werd overschreden. Terwijl aan het begin van de vergadering wel was ingestemd met het b. en w. voorstel het door de horeca gevraagde sluitingsuur niet te verlengen. Maar dit zijn twee aparte zaken. De brandweerkwestie werd als eerste aangesneden door het ARP raadslid W.C. van Kempen, die akkoord kon gaan met de bouwvorm, maar als eerste verklaarde grote moeite te hebben met de plaats. Hem leek de hoek Minne- puttestraat ongeschikt, nu de Thoolse brandweer ook tot taak heeft de kernen Poortvliet en Oud-Vossemeer te bedienen. Het leek hem daar moeilijk om snel weg en daarmee op de grote weg te kunnen komen. Hij adviseerde b. en w. een tijdelijk onderkomen te zoeken, om dan eerst nog eens rustig te bekijken of er geen andere mogelijkheden zijn dan juist daar. De SGP woordvoerder de heer Th. Aarnoudse had wel begrip voor de door b. en w. aangevoerde motieven om de Minneputtestraat te kiezen. Hij vroeg zich af of daar eventueel ook een water- tank(auto) geborgen kan worden. De heer J.L. van Gorsel (VVD) was evenmin gelukkig met de door b. en w. gekozen plaats. Hij vond bijvoorbeeld een plaats op het Slachtveld heel wat aantrekkelijker als uitvalspunt. Zo had KOSTUUMS met „Juist dat ietsje meer" dat U staat. Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom advertentie IM De middenstandsvereniging Sint Philipsland heeft voor dit jaar een veelbelovend programma opgesteld: op 4 en 5 april een voorjaarsbeurs, op 21 juni een braderie, vervolgens een najaarsbeurs en tegen sinterklaas een winkelweek. Stimulator van deze activiteiten is burgemeester G. van den Berg, die zijn ervaring als vroegere drogist nu ten dienste stelt van de Fliplandse middenstand. De voorjaars beurs wordt geopend door de rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten in Zeeland, dhr. A. Korstanje. Veertien standhouders zijn vrijdag 4 april van 2 tot 9 uur en zaterdag 5 april van 9 tot 5 uur present in en voor het dorpshuis de Wimpel. De officiële opening is vrijdagmiddag om twee uur. Middenstandsvoorzitter H.J. Bosman noemt een goede middenstand van groot belang voor de opvoering van de leefbaarheid in Sint Philipsland. "We hebben een burgemeester bij wie het middenstandsbloed door de aderen vloeit en die we willen helpen de gemeente Sint Philipsland positief naar buiten te brengen. Als middenstand willen we inhaken op de bouw activiteiten, die de laatste tijd nogal gestimuleerd zijn. De zaak leeft wat op en moet nog verder opgepept worden door de vier geplande acties. De activiteiten durven we dit jaar aan dankzij veel medewerking van leden en gemeentebestuur. Op de voorjaarsbeurs willen we presenteren, wat wij als kleine middenstand kunnen", aldus dhr. Bosman. Na de geslaagde braderie en de prima winkelweek van vorig jaar, staat er dan nu een voorjaarsbeurs op stapel: een primeur voor onze streek. "Het is eens wat anders dan klanten achter de toonbank ontmoeten. We hebben nu contact met het publiek op 'neutraal terrein. De standhouders proberen zoveel mogelijk nieuwe artikels te laten zien met de nadruk op voorlichting en proeven, proberen en demonstreren. De toegang is gratis, terwijl bezoekers bovendien kans hebben prijzen te winnen. Zonder dat men artikelen of loten hoeft te kopen, heeft men als voorjaarsbeurs - bezoeker kans op een waardebon, die aan willekeurige belangstellenden in het dorpshuis worden gegeveh. De waardebon geeft recht op een prijs. De stands worden in een aantrekkelijke sfeer ingericht in de grote zaal, kleine zaal en hal van het dorpshuis. Bovendien is er dan buiten nog een autoshow. Geprobeerd wordt publiek uit de hele regio naar de voorjaarsbeurs te trekken. Gezien de beperkte ruimte in het dorpshuis waren de organisatoren gebonden aan veertien stands. Fliplandse middenstanders hebben de voorrang gekregen, terwijl enkele branches die niet in Sint Philipsland zijn gevestigd ook aanwezig zijn. Slagerij H.J. Bosman komt met een nieuw soort gehakt en lekkere hapjes, L.J. den Braber - Neele met boek- en kantoorboekhandel, speelgoed en hengelsport artikelen, L. Kempeneers met groenten, bloemen en planten, H. Kramer met schoenen, K. Kramer met de complete woninginrichting, C. Neele met kleinvak textiel, W. Neele met radio en stereo-apparatuur, Gebr. Verwijs met SRV zuivelservice, warenhuis J. Verwijs met doe-het-zelf artikelen, Auto Kar B.V. uit Steenbergen met Volkswagen, Audi en NSU waarbij mogelijk de primeur van de nieuwe VW Polo, Makelaardij Van 't Hof uit Gouda met huizen, muziekhandel Octaaf uit Zaltbommel met elektronische orgels, kledingmagazijn Den Engelsman - Van Driel uit Sint Annaland met dames- en herenkleding, Maison Gonnie uit Wageningen met dameshoeden en mogelijk ook nog Schot's vishandel uit Tholen. ook de commissie openbare werken geoordeeld. Nu had de heer Van Gorsel tussentijds nog gemeend een andere oplossing te kunnen voorleggen, toen hij vernam, dat de Thoolse veilingvereniging gebouwen wil afstoten. Hij had het aan b. en w. doorgegeven, die er ook werk van gemaakt hadden, maar naar hem was gebleken zou dat een te dure zaak worden. Het huidige ontwerp zou dan nog goedkoper zijn. De door b. en w. aangewezen plaats zou niet ongeschikt zijn, als het uit sluitend ging om Tholen-stad, maar nu met Oud-Vossemeer en Poortvliet had dhr. Van Gorsel toch wel grote twijfels. Het bouw-ontwerp op zichzelf vond hij wel een leuke oplossing. Hij gaf het college toch nog in overweging eens met de veilingvereniging te gaan praten, al was het dan maar om de gemeentelijke vervoersmiddelen en maaimateriaal in onder te brengen. De PvdA woordvoerder P.van Schetsen verklaarde dat dezelfde gedachten ook wel bij zijn fractie leven als door vorige sprekers zijn genoemd. Het leek hem, dat het college zich wat te diep had vastgepind op de Minneputtestraat en nu van geen wijken weet,. Voor hem was niet doorslaggevend, dat brandweer commandant ter plaatse en de regionale commandant, evenals de inspekteur van het brandweerwezen met de Minne- putteplaats akkoord gaan, want die heren hebben slechts gesteld, dat ze tegen die plaats geen bezwaar hebben, maar niet dat het ook de beste plaats zou zijn. Het had de PvdA woord voerder bovendien verbaasd, dat de commissie openbare werken positief ge adviseerd zouden hebben, zoals b. en w. in hun pre-advies schijven, want juist bij die commissie waren er nogal wat tot dusver onbeantwoorde vragen. Met name de PvdA vertegenwoordiger had toen geinformeerd wat het verschil in kosten zou zijn als men ergens een garage kon bouwen zoals die in Sint Maartensdijk tot de kosten die voor het aan de omgeving aangepaste bouwwerk in de Minneputtestraat. Het kan best een verschil van een halve ton uitmaken. Ik zou dat gewoon willen weten. Het kan best dat het ergens anders niet alleen een snellere afmars kan be tekenen, maar ook goedkoper zijn. Mevrouw J.M.Deurloo-van Broekhoven (KVP) accentueerde, dat men inderdaad in de genoemde commissie vergadering niet zo enthousiast was als het college denkt. Er zijn toen reeds behoorlijk vraag tekens gezet achter de plaats. Ook mevrouw Deurloo wees op de noodzaak van een snel kunnen uitrijden naar Poortvliet en Oud-Vossemeer. Zolang zij geen duidelijk antwoord heeft op haar vragen, kan ze niet met het voor stel instemmen. Ook de heer C.A.Rijnberg(SGP) ziet het b. en w. voorstel niet als het meest geschikte en wijkt daarmee wat verder af van zijn fractievoorzitter. CHUer J.D. de Korte betuigt in dat opzicht vorige sprekers adhesie. In zijn beantwoording verklaarde burgemeester J.E. van Boeijen, dat b. en w. van oordeel waren, dat de commissie openbare werken, nadat wel een aantal vragen moesten worden beantwoord. Zo was het althans bij het college over gekomen. Hij kan op de raads- informaties antwoorden, dat de nieuwe brandweerwagen te hoog is voor de bestaande garage. Veel mogelijkheden waren er heus niet in Tholen en ook het college weet, dat een plaats bijvoorbeeld bij de openbare MAVO aantrekkelijker zou zijn, maar het moet eerst kunnen. Het werd van alle kanten bekeken en tenslotte zagen b. en w. geen betere mogelijkheden dan de Minneputtestraat. Hij zag het als een acceptabel vestigingspunt, niet alleen voor een snel aanwezig zijn van de in de omgeving wonende brandweertop, maar ook als een redelijk goede uitvalsweg (Ten Ankerweg -Singel) De veiling mogelijkheid bleek niet haalbaar, al valt voor andere doeleinden daarover nog wel te onderhandelen. Hij kon de raad gelijk geven als ze stelt, dat er buiten de kom goedkopere bouwmogelijkheid bestaat, maar hier is ook een stukje leefbaarheid mee gemoeid en een stuk werkgelegenheid. Een gn. waterauto wordt daar niet gestationeerd. Wel is er zonodig nog ruimte voor twee auto boxen, maar dat is thans nog niet aan de orge. Hij kon mevrouw Deurloo ge ruststellen ten aanzien van de taak voor Kanaalbrandbestrijding. Dat zal wel een boot worden op het Schelde- Rijnkanaal, die mogelijk ergens in de omgeving Bergen op Zoom een plaats krijgt, maar dat is nog niet nader uitge werkt. In elk geval zal de Thoolse brandweer er geen bemoeiing mee hebben. De heer Rijnberg meende dat er aan de Molenvlietsedijk (bij gemeentewerken) nog wel ruimte was, als dat een ideale plaats wordt genoemd. De voorzitter antwoordde dat daar bewust niet wordt gebouwd om eventueel het daar gedempte stuk Veste weer open te maken en het in oude toestand terug te brengen. De heer M.A.J. van der Linde (PvdA) suggereerde wat nader te bezien of met inbegrip van de Waag (gebouw naast de huidige brandweerkazerne) geen ver bouw gepleegd kan worden, waardoor men in de toekomst snel op de nieuw aan te leggen ringweg zou zijn. De heer Rijnberg adviseert het college genoegen te nemen met dit voorstel aan te houden. De voorzitter-Voelt daar geen cent voor. Het is alles goed voorbereid, doorgesproken, ook in de commissie en er moet nu maar een uitspraak komen. Enkele leden vragen hierna schorsing. Na heropening zegt dhr. Rijnberg als woordvoerder, dat de overgrote meerderheid van de raad niet kan instemmen met de voorgestelde plaats voor de nieuwe brandweerkazerne. De heer Van Schetsen vraagt hierna het college te willen toezeggen de genoemde alternatieven te onderzoeken. Blijkt daar niets uit te komen, dan kan toch de Minneputte nog worden gekozen. De voorzitter voelt niet voor uitstel en vraagt nu een uitspraak van de raad, dus stemming. Dan blijkt dat van de raadsleden alleen de heer Van Damme het voorstel steunt en de beide wethouders (dhr. Koopman was wegens ziekte afwezig). Zo werd het 13 tegen en 3 voor. Eerder had de heer Van Boeijen gewaarschuwd dat er geen tijd gevonden zal kunnen worden binnen afzienbare tijd een nieuw plan voor te leggen en nogmaals gewezen op de werkgelegen- heidsmogelijkheid. De raad hield echter, zoals de stemmingsuitslag toont, voet bij stuk. De nieuwe brandweer wagen die half april wordt verwacht krijgt mogelijk een tijdelijk onder komen in een van de bedrijfspanden Contant, eveneens dicht bij de Minne puttestraat. We treden het bedrijf hiermee onder voorwaarden welwillend tegemoet omdat we begrip hebben voor de tijd die besprekingen met het waterschap en de milieu-inspectie over de nieuwe fabriek vergen. Het raffineren willen we tot 1 september gedogen, maar dat is een heel duidelijk eindpunt. Dan is het definitief schluss, wegwezen. Ik ben nu al elf jaar met die visfabriek bezig en ik wil hem hier niet meer terugzien. Uitkopen doen we niet omdat we graag anders met belastingcenten omspringen. Nu hebben we de panden van de visfabriek nog voor een acceptabele prijs kunnen kopen, aldus de burgemeester dinsdagmiddag in de commissie Ruimtelijke Ordening van de Thoolse gemeenteraad. Daar werd de brief van S.C. de Graaf uit de Hoogstraat besproken inzake stankoverlast van de visfabriek. De briefschrijver vroeg zo snel mogelijk het bedrijf te sluiten. De burgemeester schetste de hele gang Bent u nog geen abonnee, geef u dan op bij onze plaatselijke bezorger of stuur de bon op aan Eendrachtbode, Postbus 5, Sint- Annaland of bel 01665375. Naam Adres. Woonplaats van zaken sinds 1964 en zei dat bij ernstige overlast de visfabriek op grond van de hinderwet inderdaad gesloten kan worden. De betrokkene kan dan echter in beroep gaan, waardoor de sluiting soms wel VA jaar wordt opgeschort. De panden van de visfabriek zijn allemaal door de gemeente gekocht en moeten volgens koopcontract uiterlijk 31 maart a.s. geleverd worden. Dat kan juridisch ook afgedwongen worden, maar zich beroepende op de besprekingen met Waterschap en Milieu-inspectie, zal de visfabriek vragen de raffinage te mogen voort zetten. Het stille seizoen is nu aange broken met alleen raffineren. Dat levert blijkens de praktijk in het verleden weinig of geen klachten op. De problemen vloeiden juist voort uit de aanvoer, opslag en verwerking van vis. Dat gaf overlast van vogels en stankhinder van De Veste, aldus de burgemeester. Hij bracht verder naar voren dat voor de bouw van de nieuwe visfabriek bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Slabbecoornpolder alle toestemmingen inclusief de bouwvergunning verleend zijn. Het gaat alleen nog maar om de lozing van het afvalwater, het procédé van voor-zuivering zodat er maar een kleine hoeveelheid ongezuiverd afvalwater geloosd wordt. De zuiveringsinstallatie van het Waterschap is gebouwd voor 8.000 i.e., terwijl de bevolking de capaciteit al voor 5.000 i.e. inneemt. Het Waterschap onderhandelt nu met de visfabriek, waarbij de milieu-inspectie ook een grote vinger in de pap heeft. Eventueel kunnen de eisen betekenen dat de eigenaar zegt: de kosten zijn hoger dan de baten, we stoppen ermee. Als de besprekingen rond komen, kan de visfabriek de installatie plannen die nodig is voor de zuivering. Aangezien de nieuwe fabriek systeembouw is, kan dat verder snel gebeuren. Bij het Waterschap kunnen we nog op bespoediging van de onderhandelingen aandringen, aldus de burgemeester. Raadslid P. van Schetsen (PvdA) had alle begrip voor de briefschrijver, maar wees tegelijkertijd op positieve ont wikkelingen. Uit andere hoofde wist hij, dat de visfabriek alle zeilen bijzet om het komende seizoen in de Slabbecoornpolder aan het werk te kunnen. Dat werd maandagavond duidelijk in het Holland Huis te Scherpenisse op de jaarvergadering van de afdeling Tholen/Sint-Philipsland van Philadelphia. De voorzitter van de stichting dagverblijf Tholen, ds.G.J.Voortman uit Oud-Vossemeer, ALLE SOORTEN Bosstraat 40 Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Gedeputeerde staten van Zeeland hebben ingesteld de adviescommissie zuiveringsbeheer. De commissie heeft tot taak "het al dan niet op verzoek uitbrengen van adviezen aan gedeputeerde staten omtrent de uitvoering van de wet verontreiniging oppervlaktewateren, de op grond van die wet uitgevaardigde algemene maat regelen van bestuur en de desbe treffende provinciale verordeningen". De adviescommissie zuiveringsbeheer bestaat uit twee leden door gedeputeerde staten uit hun midden aangewezen, die optreden als voorzitter en vice-voorzitter; door gedeputeerde staten aangewezen ambtenaren van de provincie: telkens één lid aangewezen door de directeur van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, de inspecteur voor het milieu in Zeeland, de hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting in Zeeland, de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat in Zeeland, de directeur van de visserijen van het ministerie van land bouw en visserij, de Stichting Natuur en Milieu te Amsterdam, de Gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw». schap, de beide Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, telkens twee leden aangewezen door de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Zeeuwse Watersehapsbond, alsmede eventueel verder door gedeputeerde staten aangewezen deskundigen. deed daar mededelingen over de stand van zaken. Hij zei dat de verdere voortgang in handen is van dhr. W. de Ruiter uit Goes van de Provinciale Stichting Dagverblijven voor gehandi capten. Deze liet weten dat er een moeilijkheid is gerezen nu het ministerie de behoeftecijfers hard ge maakt wil zien. "In Den Haag staan ze erop om te weten, hoeveel pupillen het dagverblijf gaan bevolken. We hebben toestemming gekregen voor ongeveer vijftien pupillen, dat is het minimum. Stilzwijgend/oogluikend heeft men toegestaan dat we dat niet direct zouden halen. Met de Thoolse pupillen die nu in het dagverblijf Stella Maris in Steen bergen zitten, komen we boven de tien. In Steenbergen wil men ze echter houden, anders komen daar open plaatsen. Het ministerie is het blijkbaar niet aangenaam dat er niet ver van elkaar twee dagverblijven komen. We hebben het vermoeden, dat men vanwege bezuinigingen de vraag stelt of het dagverblijf in Tholen nog wel moet doorgaan. Ik hoop dat dit de laatste hindernis zal zijn en dat u spoedig weer van mij hoort. De enige dringende kwestie is: hoeveel pupillen van Tholen en Sint-Philipsland komen er naar het dagverblijf', aldus Ds. Voortman. Staande de vergadering informeerde hij of iemand van de aanwezigen nog even tuele pupillen voor Philadelphia in Tholen kon noemen, maar daar kwam weinig reactie op. Dhr. Donker merkte op, dat bij het welzijnsorgaan cijfers en prognoses be kend zijn. Hij meende ook dat het dag verblijf in Steenbergen mede gevoed wordt door de BLO uit Bergen op Zoom, zodat er geen open plaatsen hoeven te komen na vertrek van de Thoolse pupillen. In een gesprek met dhr. Donker bleek ons. dat zijn school de Toetssteen ook voor grote problemen staat. De kernat- deling van moeilijk lerende kinderen(de B-afdeling - imbecielen - is opgeheven) telt nu nog 39 leerlingen, maar in augustus gaan 14 tot 17 leerlingen naar het voortgezet onderwijs. Het jaar daarop zullen er nog ongeveer 6 vertrekken. Nu de laatste jaren de oudere leerlingen van de lagere scholen op Tholen en Sint-Philipsland door de Toetssteen zijn afgeroomd, moet de BLO het van nieuwe, jonge nieuwkomers hebben. Daarom heeft dhr. Donker een noodkreet naar 33 kleuter- en lagere scholen op Tholen, Sint-Philipsland en enkele in Halsteren Bergen op Zoom gestuurd met de vraag: heb je probleemkinderen voor ons. Daarop heeft echter nog geen 40 procent gereageerd. Het aanbod bestond uit twee leerlingen die door het regionaal pedagogisch centrum naar ons waren verwezen maar waarvan de ouders niet willen, 1 door een kleuter school aangemelde leerling en zes leerlingen van de basis scholen. De BLO kan echter niet blijven voortbestaan van 2 a 3 nieuwe leerlingen per jaar. Er zijn maar drie scholen die regelmatig leerlingen aan de Toetssteen leveren de Chr. school in Sint- Annaland en de O.L.S. in Tholen en Sint-Maartensdijk. Landelijke vuistregel is, dat er 2 3% van de leerlingen moeilijk lerende kinderen zijn die voor de BLO in aanmerking komen. Met 2000 basisschoolleerlingen op Tholen en Sint-Philipsland zouden we dus met zeer veel inspanhing net de norm van 33 kunnen halen, aldus dhr. Donker. Hij wijst er verder op. dat het gemeente bestuur de brief van de Toetssteen ondersteund heeft door de scholen nog eens de aandacht te vragen voor het verzoek van de BLO. Dhr. Donker is de boer op geweest, heeft regelmatig contacten met scholen en belde degenen op die niet reageerden op de brief, maar dat leverde nog onvoldoende resultaat op. Sinds 1 januari 1974 werkt men op de Toetssteen met drie groepen, waardoor de leerlingen weer beter begeleid kun nen worden dan voorheen, 'n Jaar is daarmee geëxperimenteerd en onder wijskundig gezien vinden zowel personeel als inspecteur het niet meer verantwoord om terug te vallen, op twee groepen. De derde leerkracht is echter in gevaar wanneer men onder de 33 leerlingen komt. Teldata hiervoor zijn januari en juni. Een aantal van 35 leerlingen is de norm voor oprichting van een BLO school. Er zijn nog wel dispensatiemogelijkheden e.d., maar twee groepen vinden we niet meer verantwoord .aldus een somber hoofd van de Toetssteen, Dhr. Donker. De jaarvergadering van Philadelphia was geopend door voorzitter Ds. H. Harkema uit Sint-Philipsland. Hij was blij dat er zeer veel belangstelling was. Na het zingen van ps 27 7 las hij een gedeelte uit Marcus 15, waarover hij een korte overdenking hield. Secretaris G.Quaak uit Scherpenisse verzorgde de notulen en het jaarverslag. Daaruit bleek dat er 525 leden en donateurs zijn, 23 meer dan vorig jaar. Er werd een bijdrage gegeven voor de schoolreis van de Toetssteen, terwijl via een voetbalwedstrijd van Camping Irenehoeve in Stavenisse Philadelphia geld kreeg. Een zwemclubje van BLO-leerlingen oefent op zaterdagmiddag in Gageldonk te Bergen op Zoom, terwijl er dankzij medewerking voor het vervoer ook maandelijks een clubavond gehouden kan worden. Secretaris Quaak sprak tenslotte over de prachtige opdracht en de dankbare taak die Philadelphia heeft. Penningmeesteresse mevr. J.Vis- Perestam uit Tholen meldde een batig saldo van 19.070,81. De bestuursleden mevr. Neele en Dhr. Quaak werden bij acclamatie herfkozen. Bij de rondvraag pleitte dhr. Slager uit Scherpenisse voor ledenwerving via de vrouwenbonden. Hij vond het huidige aantal leden en donateurs bedroevend. Alleen Scherpenisse en Poortvliet zijn goed vertegenwoordigd. Dhr. M.A. Deurloo dacht dat de vrouwenbonden moeilijk in te schakelen zijn gezien de medewerking aan collectes e.d., maar voorzitter ds.Harkema zegde toe dat het bestuur de mogelijkheden zal aan grijpen. Het zangkoor van Scherpenisse o.l.v. dhr.J.Wesdorp liet op deze jaarver gadering zowel voor als na de pauze ver schillende liederen horen, wat zoals altijd weer gewaardeerd werd. Dankzij handvaardigheid en giften van de middenstand was er ook een grote ver loting, waarvoor veel animo was. Ds. Harkema sloot de jaarvergadering met het zingen van ps 68 10 en gebed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 9