Uitslag aanbesteding herstraten van de verhardingen, met bijkomende werken, van diverse straten in de gemeente Tholen Rode Kruis Sint Philipsland wordt achtervolgd Belangrijke stijging werkuren bij maatschappelijk werk Schouwen en Sint-Philipsland Glunderende Vossemeren trok zaterdag veel bekijks lm PAK EVEN UW ZAKBOEKJE c7rouwringen in echt goud Donderdag 20 maart 1975 EENDRACHTBODE Rode Kruiskolonne Van hoog tot laag Bijzondere afdeling Achtervolging Enige in Zeeland Twintig maal bloed BRILLEN BESLING - OPTIEK Totaal aantal medewerk(st)ers: 276 Vervolg van pag. 1 Klok, barometer en dierenparkje Uit welvaart... welzijn ZELFS DE VOGELTJES ZONGEN IN DE WIMPEL EEN RODE KRUISLIED Dit laatste dan wel niet helemaal letterlijk, maar het was toch wel zo, dat dank zij de vogelvereniging de Rode Kruisafdeling Sint Philipsland f 1155,19 rijker werd. Dat is een verhaal apart op een toch al bijzondere avond in de Wimpel, zoals die jaar op jaar terug keert in Sint Philipsland, dank zij een Roót Kruisliefde, die in den lande jaren achtereen niet wordt geëvenaard. ^Zelfs een nieuwe prijzenkast schiet dan al spoedig in rqimte te kort. Het was er vrijdagavond allemaal weer. De mededelingen van de hoogste collectetop, de aanwezige vooraan staande Rode Kruismensen, maar ook de meest eenvoudige collectrice, de landelijke plaquette voor de collecte winnaar, het provinciale trofee voor het westelijk Rode Kruiskampioenschap. De uitreiking van Landsteiner eretekens en de fraaie welfare artikelen die werden verloot. Het groept allemaal rond een sfeervol brengende afdelings voorzitter, die Jan en Alleman bij voor- en toenaam kan complimenteren, kan oproepen of stimuleren. Als er in Sint Philipsland wat weg te geven valt, denkt men altijd eerst aan het Rode Kruis. Dat werd nog eens duidelijk, toen in een al gevorderd ledenvergaderingspro gramma vrijdagavond 14 maart de voorzitter van de inmiddels geliquideer de Sint Philipslandse vogelvereniging "Flivoli" achter de microfoon kwam. De heer L.C.Vroegop had aanvankelijk een wat treurige mededeling voor de volle Wimpelzaal. Op 18 januari 1962 was er in het dorp een vereniging geformeerd van vogelhouders en de groei zat er al spoedig in, want het ledental steeg van de 14 die tijdens de oprichtingsavond werden geboekt tot 43 in de top van haar bestaan. Het ging enkele jaren goed en er was liefhebberij bij de leden om ook jaarlijks een tentoonstelling te organiseren, zo verhaalde vrijdagavond de Flivoli-voor- zitter. Maar de kentering kwam. Het ledental liep terug en om het vogelver- haal kort te houden, op 24 januari van dit jaar werd tot liquidatie besloten. Men ging niet ter ziele vanwege finarv ciële moeilijkheden. Ook dat maakte de heer Vroegop duidelijk, want toen de nog bij liquidatie ingeschreven leden moeten beslissen, wat met het kasres- tant moest gaan gebeuren, kwam er na wel wat wikken en wegen toch het voor stel dat geld maar niet onder elkaar te delen, maar de kas aan de Rode Kruis afdeling te schenken. Dat nu gebeurde op deze ledenvergadering. Na de al zovele voorafgaande successen, hoopte de heer Vroegop dat ook 1975 weer een beste Rode Kruisbeurt in Sint Philipsland zou worden gemaakt. Flivoli gaf daaraan reeds een prima fundament, want de heer Vroegop overhandigde namens ex- Flivoli een cheque van 1155,19. Geen wonder dat deze verrassend grote gift met groot applaus door de zaal werd be groet en door dokter Menger, zoals hij het in een dankwoord uitdrukte, met Tholen: do. 20 mrt. 8 u. politieke scholing voor vrouwen, Hotel Zeeland Poortvliet: do. 20 mrt. 19 u. EHBO-examens, 't Ouwe Raed'uus Scherpenisse: vr. 21 mrt. 19.30 u. bingo S.P.S., café Bevelander do. 20 mrt. 20 u. jaarverg. Oranjever eniging De Gouden Leeuw Sint-Annaland: ma. 24 mrt. 19.30 u. ledenvergadering chr. kleuterschool, in gemeenschapszaal school met de Bijbel. Bergen op Zoom: 22 mrt. t/m 19 mei, expositie Ikonen, Markiezenhof dag. 10-17 u. zon- en feestdagen 12-17 u. ma. 24 mrt. 20.15 u. St. Gamma, zuide lijk toneel Globe, in Luxor do. 3 apr. 20 u. recital st. Gamma; Collegium musicum judaicum „van tempel tot kibboets", Joodse, Jiddische en Israëlische muziek, het Markiezen hof. Roxy: Keetje Tippel, dag. 18.45 21.15 u. en zo., ook om 16.00-Kuifje en de blauwe sinaasappel, za. en zo. 14 u. Luxor: Blond en bloot in Beieren, dag. 20 u. zo. 16.30 u. ma. dicht. Ursus contra Ursus, zo. 14 u. Slippertjesschool voor huisvrouwen, za. 23.30 u. schaamrood op de kaken over zoveel meeleven, werd ontvangen. De gift kwam overigens weer uitstekend van pas, want in zijn felicitatie en zijn toespraak voor de uitreiking van de provinciale oorkonde, had kring commissaris mr J.J. van der Weel toch nog één witte vlek ontdekt in het Rode Kruisdorp bij uitstek, namelijk het ontbreken van 'n Rode Kruiskolonne. Het bezwaar dat dit toch nogal wat kosten meebracht, wuifde mr van der Weel weg. Toen de Flivoligift binnen was, kon dokter Menger met een gerust hart verzekeren, dat er nu toch wel echt gewerkt zou worden aan die Rode Kruiskolonne, zeer waarschijnlijk in samenwerking met Tholen. Zeker was, dat plaatselijke EHBO-ers wel bereid heid tonen tot dat detachement toe te treden. Dokter Menger had bij de opening van de ledenvergadering de aanwezigen van hoog tot laag en van ook heel wat klein tot groot verwelkomd. Een delegatie van het landelijk bestuur inclusief het secre tariaat en directie, de kringcommissaris en andere provinciale Rode Kruisver- tegenwoordigers, burgemeester en mevrouw Van den Berg, wethouder Walpot en het bericht van een ver- hinderde burgemeester J.E. van Boeijen uit Tholen. Een wel aanwezige mevrouw E.van der Vlies als hoofd van het welfare werk en de heer A.Labruyère, die al heel wat jaartjes de jeugdafdeling dirigeert. Daarnaast ook alle collectanten en coliectrices, niet in het minst ook de leden, waarvan de afdelingsvoorzitter verklaarde dat vooral zij voor het resultaat 1974 hebben gezorgd. Een resultaat dat er weer mocht zijn met een inzameling van 5073,-- of 975,5 van het streef bedrag, met ook 745 leden, wat 114,6% is van het aantal Sint Philipslandse gezinnen. Afgelopen jaar waren dan ook weer 62 nieuwe jeugdleden genoteerd. Er waren 405 flessen bloed geleverd, wat in december voor de 39ste maal ge beurde. De 40ste keer in de 20 jaar zal 27 juni a.s. zijn. Dan zijn er ook inwoners die voor de 40ste maal bloed hopen te geven, wat 20 liter is. Geen kleinigheid als men weet dat het lichaam slechts een liter of 25 herbergt.Telkens opnieuw werd medewerking getoond, zoals bij de stand op de eerste Sint Philipslandse braderie, door de voetbalvereniging, die een schiettent exploiteerde ten bate van het Rode Kruis, door de zangvereniging Crescendo te Anna Jacobapolder en ook door een bruto opbrengst aan contributies van 2376,--. Hoe het er financieel uitzag, hadden de leden al eerder kunnen zien door kennis te nemen van de convocatie waarop aan een kant een beperkt financieel overzicht was afgedrukt. Daaruit bleek, dat 3411,39 aan het hoofdbestuur was afgedragen en de bloedtransfusie-avonden 743,80 kosten meebrachten. Uit verschillende verlotingen, waartoe er ook steeds medewerking was van het gemeentebe stuur kwam een ontvangst van 907,11. Bestuurslid J.Ligtendag werd herkozen en in de controlecommissie werd de heer A. Noorthoek vervangen door ver kiezing van L.C.Vroegop. Hoofdbestuurder mr E.T.M. Baron van Voorst tot Voorst verzekerde dat het voor het landelijk bestuur een groot voorrecht is de ledenvergadering in Sint Philipsland te mogen bijwonen. Sint Philipsland heeft niet zozeer een bijzondere afdeling omdat het er overigens al voor de 19 maal in slaagde landelijk de beste inzamelaar te zijn voor het Rode Kruis, maar vooral ook omdat 114% van de gezinnen lid is, dat wil zeggen meer leden uit één gezin. Bijzonder ook vanwege de tweemaal per jaar te houden donorsavond, terwijl de jeugdafdeling eveneens landelijke be kendheid heeft. Wat daarnaast ook nog aan welfare werk wordt gedaan kan men op de prijzentafel zien. In Sint Philipsland vindt men de kenmerken van de Rode Kruisdoelstelling, het zonder onderscheid in dienst willen staan van de lijdende mensheid. Bij de overhandiging van de landelijke Rode Kruisplak wees de heer Van Voorst tot Voorst er op, hoe het een wisselprijs is geworden, waarvan men pas definitief eigenaar kan worden als ook in 1975 en 1976 de collectetop wordt bereikt. In zijn dankwoord tot het hoofdbestuur zei dokter Menger, dat men nu toch wel naarstig wordt achtervolgd en dan nog wel in Zeeland zelf, want de Schouwse Westhoek werd tweede op de ranglijst. Er was ook een telegram van die afdeling voor de Sint Philipslanders: Proficiat met het resultaat, maar zo werd daarin ook gewaarschuwd: wij blijven u achtervolgen. Dokter Menger zag het als een sportieve wedstrijd. Ook in de Westhoek heeft men in navolging van Sint Philipsland begrepen dat ook de toerist de collectebus onder de neus gehouden kan worden. In die Westhoek komen zelfs een 25.000 recreanten in het seizoen dus in dat opzicht heeft men wel een voor sprong op Sint Philipsland. Voor het Rode Kruisdoel - en daar gaat het slechts om, verzekerde dokter Menger, zou het niet slecht zijn, als Sint Philipsland straks eens achtervolger werd. Hij vond het prettig van de Westhoek op deze avond dit telegram te mogen ontvangen. Mr J.J. van der Weel, kringcommissaris Zeeland vond het niet eenvoudig nog wat nieuws te zeggen, wanneer men al zo vaak kwam opdagen voor uitreiking van de provinciale oorkonde. Maar hij had toch ook niet geweten, dat men als enige gemeente in Zeeland te Sint Philipsland al 20 jaar lang tweemaal per 12 maanden een donorsavond organiseert. Ook dat is uniek op het Rode Kruisgbebied. Er moet hier wel een goede huisdokter zitten, grapte de kringvoorzitter, want je kunt aan de donors niet zien, dat ze per jaar een liter bloed laten vloeien in de Rode Kruisflessen. Hij zag nog wel één witte vlek in het zo enthousiast Rode Kruis dorp, namelijk het nog ontbreken van een detachement van de Rode Kruis kolonne. Hopelijk is ook daar lief- jhebberij voor aanwezig, de opleidings mogelijkheid is er in elk geval. Ik heb in de Westhoek bij uitreiking van de tweede provinciale prijs de hoop uiige- sproken, dat die afdeling Sint Philipsland inhaalt, zoals ik hier hoop dat U de titel nogmaals kunt prolongeren, maar bovenal blijft de liefde voor het Rode Kruis het meest belangrijke,zo besloot mr. J.J. van der Weel onder uitreiking van de provinciale oorkonde voor het hoogst gecollecteerde bedrag. Ook dit jaar was er de uitreiking van de Landsteiner eretekens aan bloedgevers. Vijf personen hadden dat zelfs al twintig maal gedaan, t.w. C.van Dommele in de Achterstraat 36, A.Kosten, Mosselkreekstraat 1, mevr. P.ten Hove-Vaders, Korte Schoolstraat 11 en mevr. M.Quist-Quist, Langeweg 35, Anna Jacobapolder. Voor 5 maal bloed geven werd de penning uitgereikt aan 18 personen: mej. H.v.d.Berg - Pr. Hendrikstraat 9, mej. D. van Dijke, Pr. Hendrikstr. 12, J.Filius. Mosselkreekstr. 46, Mej. J. Faasse. Achterstraat 36, mej. Joh.Joppe, Wilhelminastr. 34, L. Kempenaar, Stationstr. 39, dhr. Lindt, Noordweg 17, mevr. Kosten-Mol, Pr.Hendrikstr. 16, A.Neele, Volkerakstr. 9 F.Noorthoek, Wilhelminastr. 57, mevr C.Reijngoudt- De kringcommissaris van het Zeeuwse Rode Kruis, mr. J. L. *an der Weel overhandigt voor de 22ste keer de provinciale trofee voor de hoogste ge westelijke collecte-opbrengst aan dokter H. Menger, voorzitter van de Rode Kruis afdeling Sint Philipsland - Anna Jacobapolder. Even tevoren had dokter Menger ook het landelijk ereteken (19e maal) in ontvangst genomen. advertentie IM Verhagen, Achterstraat 48, mej. Anja Stols, Voorstraat 33, M. Steijn, Schoolstraat 6: J.Verwijs - Delendesestr. 15, L. Vroegop - Oostdijk 35, Wagemaker - Wilhelminastr. 51, J. van Westen, Pr. Hendrikstr. 17, mej. M.A.Neele, Langeweg 56. Collectanten en coliectrices kregen een lepeltje voor bijzondere aktiviteiten en het echtpaar Wagemaker, dat elk jaar opnieuw voor het forum kan komen kreeg een Rode Kruistaart, nu ze met f 3850,- opnieuw de grootste inzamelaars bleken te zijn in 1974 MODERN, IN ALLERLEI UITVOERINGEN Fortuinstraat 12 BERGEN OP ZOOM advertentie 1M. Daarnaast ook de bijna 77 jarige Jan Bossers, die zijn post aan het Veer weer trouw had "bewaakt" en 1689,17 aan de Rode Kruiscollecte 1974 toevoegde, een weer hoger bedrag dan vorig jaar. Zo werd het bij elkaar weer een echte Rode Kruisfamilieavond, met in de pauze veel verkochte loten en dat voor prijzen, die ook weer via het Welfare werk binnenkwamen, waaronder zelfs een sprei van een 83 jarige mevrouw, wier dochter een donorsonderscheiding in ontvangst nam. In de altijd sfeervolle hal van De Wimpel was juist deze week een via de firma Ligtendag vervaardigde fraaie prijzenkast opgehangen. Een met landelijke en provinciale trofeën volle Als enige Rode Kruisafdeling in Zeeland wordt er in Sint-Philipsland twee keer per jaar een donorsavond ge houden. In juni zal dan ook de veer tigste maal z^n. Dat is alleen mogelijk dank zjj trouwe medewerking van velen, zoals ook die van de op de foto staande mevrouw P. ten Hove-Vaders uit de Korte Schoolstraat. Zy kreeg de Land steiner plaquette voor twintig keer bloedgeven. Een van de v(jf die daar voor op de Rode Kruisavond werden onderscheiden. prijzenkast. Hoe kan het anders in een dorp, in onze kleinste Zeeuwse gemeente, waar iedereen meteen aan het Rode Kruis denkt als het er om gaat iets voor de naaste te willen doen. Het totaal aantal verwerkte uren gaf een stijging te zien van 175.552 over 1973 naar 194.544 over 1974, zo lezen we in het jaarverslag 1974 van de Prot. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen Duiveland en Sint Philipsland. Een juiste planning en uitbreiding van de formatie-uren hielden vraag en aanbod in evenwicht, zodat wachttijden praktisch voorkomen werden. Het personeelsbestand nam in het verslag jaar toe met 27 tot een totaal van 276. Voor deze instelling dus een gunstig 1974. Zowel op het uitvoerende- als leidinggevende vlak was er een goede bezetting van de funkties. Een verdergaande ontwikkeling naar een breder werkterrein deed zich voor. ongetwijfeld tot het kunstbezit van dit tehuis behoren. De openings plechtigheid werd besloten met het spelen door de fanfare van het volkslied. Namens de bewoners werd het woord gevoerd door de bijna 80 jarige M.C. Rooseboom, voorzitter van de bewonerscommissie. Hij dankte stichtingsbestuur en gemeenten, maar ook directie en medewerkers voor de goede zorgen en overhandigde namens de bewoners een elektrische klok, die een jaar achtereen de tijd goed aangeeft op een batterij van 80 cent. "Precies op tijd op het juiste uur", zo bootste de bejaarde spreker Paulus de Boskabouter na. De heer F. Bronwasser, hoofd van de huishouding, was de tolk van de mede werkersisters) en hij had omgekeerd veel lof voor de aanpassing door de Inschrijver Adres Inschrijvingssommen per perceel (eksklusief O.B.) 1 2 3 4 5 6 7 8 1 C.W. van Haaften Stavenisse 22.150,— 31.000.— 22.440,— 2 N. de Rijke St. Maartensdijk 33.000,— 29.580,— 23.300 3 Joh. van Vossen Zn. St. Annaiand 37.750,— 20.900,— 59.750,— 10.100.— 4 C.A. Scherpenisse St. Annaiand 30.900 21.250,— 58.900,— 5 A. Klippel Stavenisse 38.900 24.250,— 32.280,— 31.250,— 22.840.— 22.850,— 60.450,— 9.750.— 6 A.C. v.d. Werf Scherpenisse 32.700,— 30.700,— 7 Gebr. Moerland B.V. St. Annaiand 39.500,— 23.800,— 34,100,— 32.000 23.500.— 22.000,— 60.000 10.300,— 8 A. Goedegebuure St. Annaiand 40.000.— 24.600 34.000,— 30.100,— 24.000 22.500 59.250,— 10.500.— Perceel 1, Tholen. Herbestrating van ged. Hoogstraat, ged. Kon. Wilhelminastraat, ged. Regentessestraat, ged. Machteld van Gelrestraat en parkeerstrook Volt- straat. Perceel 2, Poortvliet. Herbestrating van Hogedorp, Bernhardstraat, Achterstraat en voetpad Hogedorp-Stoofstraat. Perceel 3, Scherpenisse. Herbestrating van ged. Langeweg, Ooststraat, Kerkstraat, ged. Weststraat en ged. Platteweg. Perceel 4, Sint Maartensdijk. Herbestrating van ged. Bloemenlaan, ged. Hogeweg, parkeerstrook Hogeweg, ged. Zuidsingel, ged. Oostsingel en trottoir Parallelweg. Perceel 5, Stavenisse. Herbestrating van Wilhelminastraat, ged. Pr. Irenestraat en ged. v.d. Lek - de Clerqplein. Perceel 6, Sint Annaiand. Herbestrating van ged. F.M. Boogaardweg, ged. Noordstraat, ged. oprit Noordstraat - Molendijk en Curee straat. Perceel 7, Sint Annaiand. Herbestrating Hoenderweg en ged. Langeweg. Perceel 8, Oud Vossemeer. Herbestrating van F.D. Rooseveltstraat, Boneblokstraat en ged. Ring. bewoners. Om te kunnen zien dat men een wandeling kan gaan maken en droog blijven, bood hij voor de bewoners gezamenlijk een baro- thermo- en hygrometer aan. Architect De Bever herinnerde er aan, hoe men aanvankelijk nogal wat problemen had, al was het alleen maar met de grond, maar de realisering van het project heeft zich gekenmerkt door een uitstekende en sfeervolle samenwerking tussen opdrachtgeefster en aannemers. Ook op dat gebied was er interprovinciale samenwerking. Het geschenk van architect en aannemers bestaat uit een dierenparkje, waarvan het begin al tot stand kwam in de tuin. maar dat voor meer uitgebreide bevolking nog wacht op wat beter weer. De dierenbevolking zal onder meer bestaan uit duiven en springbokjes. Namens de Nederlandse Middenstands Bank te Steenbergen werd het woord gevoerd door directeur Beukeboom, die een groen kleed voor de bestuurstafel overhandigde. De voormalige burgemeester van Nieuw Vossemeer, nu eerste burger van Boxmeer, mr. H. Hennekens herinnerde aan de eerste initiatieven. Er kwamen in Nieuw Vossemeer bejaardenwoningen tot stand, maar het duurde even voor er ook een centrum als dit kon worden verwezenlijkt. Onze samenleving begreep immers wel, dat er met welvaart niet altijd een evenredig welzijn is voor allen. Daar moest nog wat aan gebeuren, met name dan voor de oudere inwoner. Wel, uit dit door de welvaart geboren tehuis kon het welzijn tot stand komen, meende mr. Hennekens, die de regio hartelijk complimenteerde. Voorzitter De Leeuw bracht tenslotte alle sprekers dank, zeer verrast door de aangeboden fraaie cadeaus en de goede wensen. Samenvattend verklaarde hij nog eens zonder onderscheid iedereen erkentelijk te zijn voor de medewerking zowel bij voorbereiding, realisering als deze officiële ingebruikneming. Het is ook het stichtingsbestuur tot voldoening wat een jaar of 4 5 geleden nog maar een vage gedachte was, nu werkelijkheid werd. Ik hoop dat het voor velen in ons gebied levensvreugde betekent en uiteraard toch ook nog een stukje werk gelegenheid met een 20 tal mede werkers, zo zei een ook practische Stichtingsvoorzitter. Het programma van deze officiële bijeenkomst werd op plezierige wijze aaneengesmeed door de Stichtings secretaris de heer A.A. van Overveld, tegelijk ook gemeentesecretaris van Nieuw Vossemeer. zodat naast individueel maat schappelijk werk ook werd gestart met groepswerk. Evenals voor de Thoolse- blijft ook voor de Schouwde Stichting het huisvestigingsprobleem er één van de eerste orde. Verwacht wordt, dat in 1975 de vraag naar dienstverlening zal toenemen. In het verslagjaar werden in totaal 288 gevallen behandeld voor maat schappelijk werk. Daarvan staan hoog op de lijst huwelijksmoeilijkheden (57 gevallen), materiële- en financiële moeilijkheden (34), aanpassingsmoei lijkheden (32) en opname tehuizen (25). Bij 152 gevallen ging het om het volledig gezin, bij 33 om alleenstaande vol wassenen, bij 20 om alleenstaande jeugdigen en de rest individuelen in een gezin. Naar geestelijke gezindheid behoorde het merendeel tot de Hervormde richting, 23 uit de Chr. Gereformeerde kerk, 32 van de Geref. Gemeente, 20 van de Gereformeerde kerk en 34 buitenkerkelijken. Bij de afdeling gezinsverzorging waren er in totaal 168 niet-bejaarde en 144 bejaarden hulpverleningen. Slechts in 20 gevallen kon niet aan de vraag worden voldaan vanwege op dat moment te kort aan krachten. Het algemeen bestuur bestaat uit diakenen van alle aan de Stichting deelnemende kerkelijke gemeenten. Voor de Hervormde gemeenten zijn er 18 zetels, voor de Geref. kerken 9, de Geref. Gemeenten 7, de Chr. Geref. kerken 3 en de Oud Geref. Gemeenten 2. In het dagelijks bestuur kreeg zitting de heer A. Verbree uit Sint Philipsland. Directeur van de Stichting is de heer J.H. Stoutjesdijk. Keuze uit meer dan honderd modellen. Voegloos gesmeed uit extra gehard 14 karaats goud. Uw ringen worden prachtig gegraveerd. Ook als er t.z.t. een tweede datum bij komt. Neemt U eens een kijkje in onze étalage. .rrX GROTE MARKT 5 TEI 35514 BERGEN OP ZOOM advertentie IM i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 7