Zuiveringslasten 91 gulden per huis Glunderende Vossemeren trok zaterdag veel bekijks Ga er eens kijken DEZE WEEK Bestuurskracht Drie wapenschilden in fraai ornament openingsceremonie Goed op gang Drie wapenschilden in smeedijzeren ornament Vervolg op pag. 7 Samenwerking domineerde Waar jeugd zich sportief meette Fijn van lijn, warm gestoffeerd Waarvan akte Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnl-Phillpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - .37ff- Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halQaar. Per post/ 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur uitgever G. Heiboer. Ook een raadsverslaggever blijft met zijn gedachten niet altijd bij een even min steeds interessante discussie. Hij kan dan wel eens tussen de bedrijven door wat aan het filosoferen gaan met het gevaar een enkel raadslid in dat ver slag wat te kort te doen. Maar uiteraard kan toch niet al het gesprokene in een krant komen. In elk geval dwaalden maandagavond onze gedachten even af naar een discussie in het parlement, nu al weer een jaar of vijf geleden. De Thoolse herindeling was aan de orde en in het ontwerp van wet had als een van de belangrijkste argumenten gestaan een betere bestuurskracht. Lang niet alle door de ontwerper (staatssecretaris) aangevoerde motieven werden door de Tweede Kamerleden gedeeld, maar die betere bestuurskracht zat er in elk geval wel in. Maandagavond dachten we dat het aantrekkelijk zou kunnen zijn, ook al nemen gedane zaken geen keer, wan neer diezelfde staatssecretaris, dezelfde minister, ook dezelfde parlementsleden van destijds die raadsvergadering hadden bijgewoond. We zouden dan om half twaalf, toen was het afgelopen, benieuwd zijn geweest naar hun oordeel over bestuurskracht. Misschien kunnen de notulen hun worden toegezonden, want uit het krantenverslag valt nauwe lijks een juiste mening te halen, nu het onmogelijk is al de slakjes, waarop zout werd gedeponeerd, weer te geven. Wel kwamen wij te meer tot de overtuiging, dat het bestuurskrachtmotief van toen ook nu nog uiterst zwak genoemd mag worden. Als dat toen het hoofdmotief was -en dat was het - zal het huidige parlement er goed aan doen zich extra op herindeling van andere gebieden te bezinnen. In een zelfstandig Stavenisse hebben we wel eens betere bestuurskracht ervaren - ook wel eens minder - dan maandag avond bij Groot Tholen. Daarvan kon moeilijk b. en w. een verwijt gemaakt worden. Kan men nog meer informatie verlangen dan de raad al voorgeschoteld krijgt, kan men nog overtuigender ver dediging van haar voorstellen wensen, dan gebeurde? Maar als we dan horen, dat er een vraag wordt gesteld waarom nu Vossemeerse ei. - on, lietse korpsen geen officieel afscheid wensen, Scherpenisse dat ook niet krijgt, terwijl het b. en w. antwoord dat tegendeel niet alleen duidelijk aan geeft, maar het ook nog eens op de voorpagina van onze bloedeigen E.B. - voorkomt, als we horen, dat een raads lid informeert wanneer de nieuwe brandweerwagen dan wel ten tonele zal verschijnen, terwijl dat eveneens in het pre-advies (en in ons vorig nummer) staat, als we horen, wat over elk voor stelletje door raadsleden te berde wordt gebracht, dan zien we daarin beslist wel de geweldige inzet van die raad. We zien ook dat ieder voor zich het voor zijn kiezers op haren en snaren zet. Maar we kunnen onmogelijk zien, dat er nu zoveel is veranderd tusssen die kleine „raadjes" van toen en dat grote bestuurskrachtige college van nu. In feite wordt de lezer dus niet eens zoveel meer tekort gedaan in vergelijking met toen, al denkt hij of zij dat wel. Maar of er werkelijk ook aan de bestuurskracht veel veranderde? Wie van de raadsleden vond dat maandagavond wel? Na een artikeltje over architectuur en inrichting van het bejaarden centrum "De Vossemeren" te Nieuw Vossemeer, na het verslag van de officiële opening op deze pagina, zouden we met name Thoolse- en Sint Philipslandse inwoners nog eens willen adviseren, deze zomer een fietstochtje te gaan maken naar het dorp van Merijntje. De Brabantse buur is ook dankzij de nieuwe brugverbinding zoveel dichterbij gekomen en het is leuk eens in de 2008 inwoners tellende gemeente Nieuw-Vossemeer te vertoeven. Dan zult u zeker niet nalaten te zoeken - en moeilijk te vinden is het niet - naar de Burgemeester Janssenstraat, waar men het bejaardencentrum „De Vossemeren" aantreft. Waar medewerkers en inwoners open deuren hebben voor belangstellende bezoekers. Een bejaardencentrum van 66 bedden, dat snel tot stand kon komen, dankzij 'n beddentoewijzing uit 2 provincies (Brabant/Zeeland). Met een bestuur uit drie gemeenten, t.w. C.W. de Leeuw - Oud Vossemeer, voorzitter; A. Remery - Nieuw Vossemeer plv. voorzitter; A.A. van Overveld - Nieuw Vossemeer, secretaris; W. Brooymans, Nieuw Vossemeer; A.A. Rijstenbil, Sint Philipsland; dokter A.W.A. de Looze, Oud Vossemeer; J.D. Vroege, Oud Vossemeer. Directeur is de heer J. Koelman uit Bergen op Zoom, nu intern. Hoofd van de huishouding: F. Bronwasser te Oud Vossemeer. Huismeester: K. Hommel te Oud Vossemeer. Andere medewerksters: mej. Anna Geense te Sint Phifipsiand, mevr. Kleis (nachtzuster) en mej. Gérda Boogaart uit Oud Vossemeer (receptioniste) en dan nog een 15 tal medewerkers uit Nieuw Vossemeer, Steenbergen en Halsteren. Er zijn 56 éénpersoons- en vijf twee persoonsflats, waarin ook al inwoners van Sint Philipsland en Oud Vossemeer, zoals uit laatstgenoemde woonkern het echtpaar J.J. Etienne - Geers, de heer J.P. de Koning, de heer C.H. van Poortvliet en wed. C. van Loenhout - van Oevelen, mevr. S.J. Bossers - v.d. Have uit Sint Philipsland en zelfs uit Tholen-stad, de heer C.A. van Spunter. Overigens worden de flats bemand door inwoners van Nieuw Vossemeer en Amsterdam, terwijl er nog een paar mogelijkheden open zijn. Maandag is het vooral voor de bewoners en de staf een gezellige dag geworden met een feestelijk programma ter gelegenheid van die officiële opening. In de onderkop bij het verslag van het Waterschap Tholen (voorpagina E.B. 13 maart) is een onduideiykheid geslopen voor de zuiveringslasten. Er stond "zuiveringslasten 26 gulden per i. woning met mogeiyk verlaging voor alleenstaanden". 26 gulden per i. woning is onjuist. De zuiveringslasten die het Waterschap Tholen voor 1975 voorlopig heeft vastgesteld zijn 26 gulden per inwoner equivalent (i.e. de rekeneenheid waarmee aangegeven wordt hoeveel 1 persoon vervuilt), wat neerkomt op 91 gulden per woning. Een huis telt namelijk voor 3'/i i.e., een koe en een paard voor 10 i.è. De Vereniging Milieu Hygiëne Zeeland (VMZ) wijdt in zijn laatste uitgave van de Gouden Delta een artikel aan de zuiveringslasten onder de kop: "milieu belasting maakt polder nog doodser, absurde verschillen binnen Zeeland". Daaruit blijkt dat in het Hulster Ambacht 31,50 per huis per jaar aan zuiveringslasten betaald moet worden, op Walcheren 63,--, Zuid Beveland 87,50 of meer, Schouwen Duiveland 91,--, Noord Beveland 87,50 of meer, De Vereniging Milieu Hygiëne Zeeland (VMZ) wijdt in zijn laatste uitgave van de Gouden Delta een artikel aan de zuiveringslasten onder de kop: "milieu belasting maakt polder nog doodser, absurde verschillen binnen Zeeland". Daaruit blijkt dat in het Hulster Ambacht/ 31,50 per huis per jaar aan zuiveringslasten betaald moet worden, op Walcheren 63,--, Zuid Beveland 87,50 of meer, Schouwen-Duiveland 91,--, Noord Bevel and 105,--en Vrije van Sluis 119,-- wat snel zal oplopen tot 161 gulden per huis per jaar. De VMZ schrijft de grote verschillen toe aan de beslissing van de provinciale bestuurders, de zuiveringstaak aan de Waterschappen op te dragen. Niet vermeld wordt, dat de verschillen o.a. veroorzaakt worden door de hoeveelheid aanwezige zuiveringsinstallaties en het aantal inwoner-equivalenten (dat wil dus zeggen inwoners, industrie vee, enz.« Of een zuiveringsinstallatie van een miljoen gulden op 20.000 of op 50.000 inwoners drukt, maakt wel verschil uit. De verschillen tussen de zuiveringslasten voor Tholen/Sint Philipsland en Walcheren maken dat duidelijk. Volgens de VMZ zal vanwege de milieu belasting het boertje dat zijn hoofd boven water probeert te houden door naast zijn akkerbouwbedrijf een paar varkens, koeien en wat kippen te houden, moeten stoppen. "Alleen boeren die meedoen aan de treurige schaalvergroting zullen overblijven", aldus de VMZ. In de Gouden Delta wordt verder aangekondigd dat het Milieu Actiecentrum Nederland(MAN) ook in Zeeland actie gaat voeren om de milieubelasting op allerlei manieren te dwarsbomen. De PvdA-statenleden M. Antonisse, N. Filius en P.J. Huijbrecht hebben Gedeputeerde Staten vragen gesteld over de zeer grote variatie in zuiveringslasten in Zeeland. Deze ontwikkeling vervult de drie met grote zorg. Zij pleiten voor een egalisatiefonds om daarmee de sterk in hoogte verschillende zuiveringslasten voor de gehele provincie gelijk te maken. Over bestuurskracht gesproken Thoolse raad niet eens met B. en W. over plaats nieuwe brand weergarage "De Vossemeren" opende deuren officieel met drie gemeente wapens t Sint-Phillpslands Rode Kruis had ztyn traditionele trofee-avond In Thools bestemmingsplan Stadkern Oost minder huizen sloop Visfabriek mag doordraaien tot september Thoolse raad wil CRM-mlnister laten opdraaien voor onverhaalde schade aan derden door woon wagenbewoners Grote verschillen in zuiverings lasten Sint-Philipslandse middenstand houdt voorjaarsbeurs Het Vosmeerse voetbaldebacle en het geprolongeerd herstel van Tholense Boys LENTE: GELUKKIG GE TROUWD IS SLECHTS DE MAN DIE ELK WOORD VER- STAAT DAT ZUN VROUW NIET HEEFT UITGESPRO KEN. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. tot zegen zijn van zeer velen, aldus burgemeester Van Boeijen. Burgemeester G. van den Berg van Sint Philipsland vond dat het treffen van verschillende voorzieningen in deze streek goed op gang komt. Dat bovendien in goede samenwerking. Als het om een opgelegde gewestvorming gaat, kunnen de haren dan wel eens steil gaan staan, bij de vrijwillige samen werking die voor dit doel tot stand kwam, was er geen vuiltje aan de lucht. Wat Sint Philipsland betreft heeft met name wethouder A.A. Rijstenbil zich hiervoor beijverd, zo schoof burgemeester v.d. Berg de pluim door, die hoopte dat ook deze voorziening voor de gemeente Nieuw Vossemeer mede aanleiding kan zijn de zelf standigheid te handhaven. Ónder een mars van het plaatselijk muziekkorps Semper Crescendo, aanwezig met drumband en majoretten, beklommen de drie burgemeesters nogmaals het toneel in De Vossemeren en bevestigden zij elk hun gemeente wapen in het ornament. Een fraai stukje handwerk op Thoolse bodem tot stand gebracht. De gemeentewapens keurig geschilderd door Piet (van André) Ridderhof, aangebracht op een pracht stukje hout en dat geheel in een hanger van fraai smeedijzer met in het midden een kroon en geflankeerd door 2 leeuwen, dat werd ontworpen en vervaardigd door rustend smid Adriaan van den Hoven uit Tholen, die al eerder naam maakte op het terrein van een stukje kunstsmeedwerk of miniatuur werktuigen. Het prachtig openingscadeau van de drie gemeenten zal in de hal van "De Vossemeren" een plaats krijgen en Drie doe-het-zelf-burgemeesters van respectievelijk Niecw Vossemeer, Tholen en Sint PhHtps&nd bevestigden zaterdagmiddag op het podium »an de recreatiezaal "De Vossemeren" met schroevedraaler het wapen van hun gemeente in het smeedijzeren ornament. Een volle zaal genodigden inclusief alle Inwoners keken toe, hoe met die handeling de officiële opening van het Interprovinciale en interge meentelijke bejaardentehuis een feit werd: 15 maart 1975. Een v(Jfde bejaarden centrum in deze regio als een uitstekende bejaardenzorgcyclus: TEN ANKER DE SCHUTSE SINT MAARTENSHOF DE ROZEBOOM DE VOSSEMEREN. Hoe plezierig het ook mag zijn in elke woonkern over een bejaardentehuis te beschikken, men zou dit gebied over- -ziende toch wel mogen stellen, dat het programma bejaardentehuizen in ons gebied afgelopen zaterdag een afronding heeft gekregen. Dat temeer omdat de jongste gedachte toch weer vooral gaat in de richting van een zo lang mogelijke zelfstandigheid van de bejaarden. Ieder weet dat dit laatste lang niet altijd mogelijk is. Daarom gewaardeerde en volop aan de behoefte bevredigende voorzieningen in deze centra. Intergemeentelijk en zelfs interprovinciaal krijgt zoiets altijd nog een apart en bekoorlijk accent. Mogelijk omdat men voldaan is over een chauvinistische zelfoverwinning. Welke basis de grondslag ook geweest was, de officiële opening van "De Vossemeren" was een voor iedereen plezierige aange legenheid. En die "iedereen" waren velen. Zovelen, dat geen plaatsje in de ruime, sfeervolle recreatiezaal onbezet was. Niet alleen bezet met officiëlen, maar voor een deel ook met de mee genietende bewoonsters en bewoners zelf. De Brabantse gastvrijheid was weer even gul als gewoonlijk. De wel Thoolse Stichtingsvoorzitter en voormalige Oud Vossemeerse wethouder C.W. de Leeuw was begrijpelijk bijzonder blij met een zo grote opkomst, zoals hij zich ook dankbaar toonde voor het in de Vossemeren voltooide bejaardenwerk. Een object dat men zo maar niet tussen neus en lippen realiseert. Met de voorzieningen die op Tholen en ook in Sint Philipsland gestalte kregen, was het begrijpelijk dat de kleine vriendelijke nabuur Nieuw Vossemeer in eigen boezem ook al menigmaal ge dachten en gesprekken voerde over een mogelijke bejaardenvoorziening. Dat was reeds het geval bij de voormalige burgemeester Mr. Hennekes, zaterdag met echtgenote ook van de partij, maar met volop oog voor de werkelijkheid bleek een te klein areaal te bestaan om zoiets voor eigen parochie verantwoord te kunnen verwezenlijken. Op 4 februari 1970 kwamen de colleges van b. en w. van Oud- en Nieuw-Vossemeer tot een meer officiële samenspreking over 't probleem. Ook Oud Vossemeer had toen nog een zelfstandig gemeentebe stuur. Het totale bejaardenvraagstuk kwam aan de orde. Begrijpelijk wilde ieder wel zo'n voorziening in eigen gemeente, maar er was ook vollédig begrip dat het afzonderlijk niet haalbaar was en men het daarom samen moest fiksen. Het besluit viel. dat Nieuw Vossemeer vestigingssplaats zou worden. Het chauvésme, dat er wel was. werd op de achtergrond gedrongen. In juni 1970 werd- een volledig akkoord bereikt. Op 13 augustus kreeg de Stichting zijn officiële beslag. Ook Sint Philipsland was er nu bij betrokken. Op 2 november daaraanvolgende presenteerde architect De Bever uit Eindhoven zijn maquette, een verrassende schepping, waaraan maar heel weinig veranderd werd. Goedkeuring kwam er van de provinciale besturen Brabant/Zeeland, want ook op dat terrein was mede werking van een meervoudig bestuur nodig. Op 2 september 1972 was men eigenaar van de grond. Op de plaats van het nu voormalig Nieuw Vossemeers sportveld, waar beide Vossemeren ook traditionele sportieve gevechten leverden, was het oog gevallen. Dat kon niet anders dan weerstand wekken bij de meest jongere grondgebruikers, maar het was wel een gebied midden in de woonkern van Nieuw Vossemeer. Een vervangende voorziening was voor de sportminners nodig, maar alle goede wil was bij het gemeentebestuur voorhanden en nu is het zelfs zo, dat ook de Nieuw Vossemeerse Sportvereniging (NVS) er via een straks in gebruik te nemen nieuw sportcomplex in het recreatiege deelte, niet minder op wordt. Men maakt thans nog gebruik van een tijdelijk terrein. Op 16 februari 1973 ging de eerste paal van De Vossemeren in de grond, er werd door alle hoofd- en onderaannemers hard aan gewerkt. Directeur Koelman kwam tijdig "kwartier maken" en op 3 september 1974 kwam met de heer IJzerman de eerste bewoner. Het tehuis is nu bijna vol op een paar kamers na, die gemakkelijk genoeg bezet zouden worden, als men de aanvragen van buiten de regio zou honoreren. Voorzitter De Leeuw was de drie samenwerkende gemeentebesturen dankbaar en vandaar ook een openingstrio op deze middag. Er is door velen hard gewerkt in het belang van de bejaarde mensen in ons gebied. Ik hoop dat het voor velen tot grote zegen mag zijn, zo besloot voorzitter De Leeuw zaterdagmiddag zijn welkomstwoord. De eerste burger van de vestigings gemeente van het bejaardentehuis, burgemeester A.G.O.A. Remery kwam als eerste van het trio op het podium en verklaarde blij te zijn met de voor Nieuw Vossemeer zo historische dag. Niet alleen ik, maar het gehele gemeente bestuur, zo verzekerde de pittige eerste burger, die nog in zijn jongste Het burgemeesterstrio heeft zojuist met schroevedraaler de gemeentewapens van (iinks naar rechts) Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en Sint-Phillpsland) in het fraaie smeedijzeren ornament be vestigd. De door Plet Ridderhof te Oud- Vossemeer geschilderde wapens en de door smid Adriaan van der Hoven te Tholen gemaakte kunstzinnige smeed ijzeren hanger vormt een pracht symboliek van samenwerking en vak manschap. De drie burgemeesters In dezelfde ge meenteiyke volgorde als de aange brachte gemeentewapens zijn het daar in elk geval unaniem over eens. iets aparts van gemaakt. Het is goed dan weer eens in die, dan weer in een andere gemeente voorzieningen tot stand te brengen, waarmee toch de gehele regio is gediend. Onlangs hebben we als eveneens deelnemende gemeenten via het kanaalschap De Eendracht kunnen besluiten aan Sint Philipsland een jachthaven toe te kennen, nu heeft Nieuw Vossemeer weer zijn bejaardentehuis. Het is goed in staat te zijn over het gebied te verdelen en te vestigen daar waar het goed ligt. Ik ben er van overtuigd, dat de zorg van het Nieuw Vossemeerse gemeentebe stuur zich ook over deze inwoners zal uitstrekken en ik hoor dat de sfeer voor beeldig is. De bewoners voelen er zich al thuis en ik hoop dat het voor hen goede jaren zullen worden. Blij met zo'n huisvesting, dankbaar voor de goede zorg en in de wetenschap de sympathie van de bestuurders te hebben. Moge het De bewoners van de Vossemeren maakten zaterdagmiddag de officiële opening van hun tehuis natuurlijk ook mee in een volle recreatiezaal. Namens die bewoners bood de heer M. C. Rooseboom de voorzitter van het stich tingsbestuur de heer C. W. de Leeuw, een elektrische klok aan voor het tehuis. nieuwjaarsrede volop had aangetoond, hoe ook een kleine gemeente zijn zeffc standigheid in 1975 volop waard kan zijn. Hij wilde niet al te lang aan het woord zijn, om nog ruimte te laten voor het gezellig samenzijn, maar toch wel onderstrepen, dat 15 maart 1975 met gouden letters in de 408 jarige Nieuw Vossemeerse geschiedenis kan worden bijgeschreven. Een bejaardencentrum fijn van lijn is tot stand gekomen. Met naar ons van alle kanten wordt verzekerd meteen uitstekende sfeer. Dit laatste is toch wel een van de belangrijkste factoren voor een bejaardencentrum. Houwen zol Nieuw Vossemeer heeft met dit interge meentelijk tehuis een optimaal voor- zieningenpeil voor mensen op leeftijd, een prachtig tehuis, fijn van lijn en binnen warm gestoffeerd. Er was inter provinciale samenwerking voor nodig, maar ook dat kan, zo is gebleken. Toevallig, omdat dit terrein eens sportveld was, vloekten jeugd- en bejaardenbelangen een ogenblik, maar het is uitstekend opgelost. Dank ook daarvoor aan de Nieuw Vossemeerse jongeren organisaties. De heer Remery bracht eveneens dank aan iedereen, zonder uitzondering, die bij deze bouw betrokken waren, feliciteerde Stichtingsbestuur en besloot met de wens: bewoonsters en bewoners van "De Vossemeren", het ga U allen goed. Burgemeester J.E. van Boeijen van de gemeente Tholen zei in zijn felicitatie, dat hij als het ware kon volstaan met adhesie te betuigen aan hetgeen door zijn collega van Nieuw Vossemeer was gezegd. Het tehuis is al volop in trek, zo had de heer Van Boeijen begrepen, die voorts hulde bracht voor gekozen plaats en aan de bouwers. Architectonisch is er

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1