Kustlicht en havenlichten Hoe Oud-Vossemeer begon, hoe het zeilde en reilde Vrijheid - Gelijkheid - Broederschap ij mouHV w -^HlSSi WvmursiAHD Vervolg plaatselijk nieuws door J. J. Bevelander V Donderdag 20 maart 1975 EENDRACHTBODE Zang in Haestinge Materiele schade Openbare les LT.S. Drie vrouwen om 1 en 350 bezoekers bij P.J.Z. Burgelijke stand SCHERPENISSE Oudercommissie Marijke Collecte Eerste bekerwedstrijd Val van trap S.P.S. BINGO Bejaarden vergaderden Hoorzitting Stankoverlast Burgelijke stand POORTVLIET Bestemmingsplan kom AFWEZIG Dr. Padt Burgelijke stand SINT-PHILIPSLAND 0p bezoek bij staatsraad Ruppert Bram Geense clubkampioen Collecte Gym uitvoering D.S.V.F. besloot competitie Nieuw-l/ossemeer Acht gekwalificeerde bejaardenwoningen Regeling naasting Kerkgebouw Éénduizend guldens Pogingen tot het stichten van een kerk STJWENISSE 11 OUD- r~C\ 1 VOSSElAtE* £i| p00HrvuEr\ A UWtTENSDlJK JACOBAPOLDER Er was weer grote belangstelling voor de koren van Tholen en Sint-Philipsland, zo bleek zaterdagavond in de overvolle grote zaal van Haestinge. Voorzitter W.Fase uit Sint-Annaland sprak zijn vreugde uit over de toenemende animo voor de massale presentatie van 350 zangers. Hij herdacht in zijn openings woord VZÓS-dirigent A.L.Riedijk die vorig jaar nog de gezamenlijke zang koren dirigeerde maar nu overleden is. Dhr. Fase achtte dit een groot verlies omdat een prominent figuur als Riedijk meer dan vijftig jaar met grote liefde de zangkwaliteit opvoerde en zich ook voor de ring en het gewest inzette. De zangavond werd geopend met het zingen van gez 150 1 en2 o.l.v. dirigent J.Wesdorp en organist J. Hage uit Scherpenisse daarna trad het jeugdkoor Polyhymnia uit Oud-Vossemeer op o.l.v. Hanny Vogel met begeleiding van een gitarist en trompettist D.Hoogstra. Dit eerste optreden sloeg vooral bij de jeugd goed aan vanwege de instrumentale begeleiding, die de zang speciaal bij het eerste nummer wat overstemde. VZOS Sint-Maartensdijk o.l.v. Iz. Riedijk voerde met pianobegeleiding van mevr. Bout-Sakko volksliederen uit zoals het Roosje en de Waldhoorn, beide bewerkt door de dirigent. Het chr. gem. zangkoor Crescendo uit Poortvliet o.l.v. A.Ridderhof bracht o.a. het volkslied Kortjakje van Oskam. Daarna kwamen VZOS Sint-Philipsland o.l.v. J.Wesdorp en het ger.gem.koor uit Tholen o.l.v. Iz. Riedijk en pianobegeleiding van mevr. Sakko aan bod. Het Chr.Gem. zangkoor Oud-Vossemeer trad op o.l.v. A. Ridderhof en organist C. Droogers, terwijl bij VZOS Sint-Annaland o.l.v. J. Wesdorp de orgelbegeleiding in handen was van mevr. J.Fase-Goedegebuure. Vooral het nummer Rejoice is the Lord alway van G.Rathbone werd blijkens het langdurig applaus bijzonder ge waardeerd. Vervolgens traden op het kerkkoor Rehoboth o.l.v. J.C. Geluk en het kerkkoor uit Scherpenisse o.l.v. J.J. Wesdorp op, beide met orgelbe- ieiding van J Hage. Tot slot zong Smalstads mannenkoor o.l.v. Iz. Riedijk met o.a. het Slavenkoor van. Verdh Namens de aanwezigen dankte dhr. Raap voor het geboden programma, waarvan weer een bijzonder groot aantal zanglliefhebbers had genoten. Voorzitter Fase sprak nog een dankwoord waarna o.l.v. Iz. Riedijk met samenzang van het Paaslied "Daar juicht een toon" werd besloten. Op de kruising Provincialeweg Dr. Tazelaarstraat ontsond een aanrijding tussen twee personenauto's. Mevr. G. uit Poortvliet reed achter een vrachtwagen richting Stavenisse. Bij het linksaf slaan zag zij D.S. uit Sint Maartensdijk niet die richting Scherpenisse reed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto van mevr. G. werd total loss verklaard. Ook de auto van dhr. S. had veel schade. De lagere technische burgemeester Bouwensesdhool heeft zaterdagmiddag openbare les gehouden. Een enorm aantal ouders en belangstellenden maakten van de gelegenheid gebruik nader kennis te maken met het praktisch onderwijs in metaal- en hout bewerking en sportbeoefening. Op de verdieping kon men getuige zijn van vaktekenen. Hier werd ook een inzicht gegeven in het leerstofmateriaal. In de hal was een expositie ingericht van vervaardigde werkstukken. De theoretische lessen werden dit jaar gegeven in de dependance Sassegrave in Scherpenisse. Hier kon men biologie, engels, aardrijkskunde en het natuurkunde practicum volgen. Ook was er een expositie van de leerstof ingericht. Naast de vele ouders maakten eveneens verscheidene oud-leerlingen van de gelegenheid gebruik de LTS nog eens te bezoeken en van gedachten te wisselen met de leraren. Deze open dag was ongetwijfeld weer een geslaagde bijeenkomst met groeiende belang stelling. De P.J.Z. Tholen en Sint-Philipsland heeft vrijdagavond in Haestinge voor ruim 350 bezoekers de klucht "Drie vrouwen om 1" opgevoerd. Een fabrikant (Leen Gaakeer) van hondesportartikelen bleek in ernstige financiële moeilijkheden te verkeren. Er is een oplossing mogelijk als de boek houder (Toon Brooijmans) trouwt met de rijke Freule Mignonne (Wilna van Engelen). Ook andere vrouwen dingen naar de hand van de niet onknappe boekhouder, waardoor verschillende komische situaties ontstaan. De boek houder wil niet trouwen en stuurt de directeur op vakantie. In enkele weken blaast hij het bedrijf dan nieuw leven in. Daarbij blijkt dat Amor toch zijn pijlen verschoten heeft, want de directeur trouwt met zijn secretaresse (Saskia Klapwijk), de ontwerper (Hans van Nieuwenhuijzen) met de Freule en de boekhouder met de werkster(Wilma Geluk). Deze had hem steeds op tijd een lekker bakje koffie geserveerd. Een ovationeel applaus was de beloning., Ook voor de andere spelers compagnon Ron Ravestijn, magazijnbediende Frans Donken en typiste Lidy Brooijmans. Souffleur was Rien Stoutjesdijk. De dames kregen een bloemetje, de heren een drankje. Een verloting en een bal met ice cream voltooide de geslaagde uitvoering. Loop der bevolking over de maand februari 1975 Geboren: Wendy d.v. Peter D. Walpoott en Else Looy; Hubrecht Jacob z.v. Jacob L. Mol en Jozina L. de Rijke; Krina Isa Lena d.v. Izak L. Lindhout en Krina A. Houke; Sylvia Yvonne d.v. Johannis M. van Beveren en Janna Pol; Bart-Jan Willem z.v. Thomas W. Moerland en Maria T. Dane; Willem Marinus z.v. Marinus H. Smits en Martina C. de Rijke; Stefanus Alfonso z.v. Zefnath Lilipalij en Sylvia Suhendra. Overleden: Jacoba Pieternella Anthonisse geb. 6-1- 1889, geh. gew. met Jacob Janse Vestigingen: Bakkers uit Bergen op Zoom; Adriana van den Einden-Pattenier uit Schiedam; Petrus J. A. Stuijts uit Bergen op Zoom; Johannes A. Mentzij (2 pers) uit Ossen- drecht; Eva W. Steendijk uit Rotter dam; Hillegonda J. Wijbrands-Spruijt uit Geervliet; Marinus A. Jansens uit Poortvliet; Franciscus A. P. M. Bakx (4 pers.) uit Tholen; Jan Vogelzang uit Oud-Vossemeer. Vertrokken: Margaretha Pelgrom-van Leeuwen naar Capelle a/d IJssel; Willem E. J. Gravensteijn (2 pers.) naar Gilze-Rijen; Harmen Kuivenhoven (4 pers.) naar Gilze ca; Somni Ramdat naar Drie bergen ca Naast de voordracht van vier nieuwe bestuursleden voor de neutrale kleuter school Marijke, zijn op 6 maart ook nog vijf ouders voorgedragen voor de nieuw te vormen oudercommissie. Het zijn de dames van Haaften - Tichem, Versluijs, Deurloo en Kloet en dhr. P. Jagt. Dit is evenals het bestuur allemaal nog maar voorlopig. Aan het eind van het cursusjaar wordt bekeken, hoe alles loopt. De bijeenkomst van ouders van leerlingen en toekomstige leerlingen van de kleuterschool, werd ook bijgewoond door de oudercommissie van de openbare lagere Oosterscheideschool en wethouder van onderwijs A.J. Scherpenisse. De collecte voor het Reumafonds heeft in Scherpenisse 296 gulden opgebracht. De Zeebaars startte met nieuwe energie het visseizoen. Voor de eerste bekerwedstrijd waren zestig deelnemers. Winnaar werd D. Jero"ense met 3815 punten, 2. A. van Aart 3720 p., 3. Chr. van Aart 3325 p., 4. C. Goedegebuure 3275 p., 5. Laban van Vossen 2855 p., 6. A.C. v.d. Werff 2695 p., 7. J.C. Baaij 2535 p., 8. A. de Jong 2385 p., 9. D. Tichem 2355 p., 10. Piet v.d. Werff en C. Bolier met elk 2280 p. Dhr. De Goffau is bij het aanbrengen van een TL-buis van de trap gevallen waardoor hij een zware hersen schudding en hoofdverwoningen opliep. Opname in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom was noodzakelijk. in Scherpenisse vrijdag 21 maart 19.30 u. in Café Bevelander Iedereen is welkom advertentie IM. De Algemene Bond van Bejaarden heefl woensdag de jaarvergadering gehouden, waarbij 22 leden aanwezig waren. Besloten werd plannen te maken voor een reis naar Giethoorn in de eerste helft van juni. Dhr. D. Antonisse stelde zich niet meer herkiesbaar als secretaris- penningmeester. Hem werd dank gebracht voor het vele werk onder aanbieding van een kleine attentie. Het bestuur bestaat nu uit voorzitter A. Mooijaart, secretaris - penningmeester A. van Ast, tweede voorzitter M. Deurloo en tweede secretaris P. Opree. Mevr. Hoogvliet is commissaris. De commissie ruimtelijke ordening heeft dinsdagmiddag besloten een hoor zitting te houden over het plan Kom Scherpenisse. Burgemeester J.E. van Boeijen geloofde niet dat de bevolking er veel moeite mee zal hebben daar de bestaande bebouwing voor 99% is gehandhaafd. De fractie van de SGP en de confessionele vier (2 x CHU, 1 KVP, 1 ARP) in de Thoolse gemeenteraad hebben b. en w. de volgende vraag gesteld: "Herhaaldelijk bereiken ons klachten van inwoners over stankoverlast van de groenvoeder- drogerij. Over deze zaak doen allerlei geruchten de ronde. Wij vragen U, de leidinggevende persoon of personen van dit bedrijf uit te nodigen op een vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegenheden teneinde in deze zaak tot een oplossing te komen". Loop der bevolking over de maand februari 1975 Geboren: Neleward Arend z.v. Arend Rijstenbil en Engelina P. M. van Poortvliet Vestiging: Jozef Heinz (2 pers.) uit Rotterdam. De commissie r.o. van de gemeenteraad heeft dinsdag naar aanleiding van de hoorzitting besloten het winkelpand van IJsseldijk in de Langestraat te handhaven in het bestemmingsplan Kom. De doorgang wordt hierdoor wel nauwer dan in het oorspronkelijke plan, maar volgens de burgemeester heeft men dat bewust geaccepteerd. De verwachting is, dat de gemeente niet gauw zal overgaan tot een actieve aankooppolitiek in het betrokken gebied. Als het overleg met diverse instanties is afgesloten, kan de gemeenteraad het plan vaststellen. is afwezig van woensdag 26 maart tot maandag 7 april. Waarneming: woensdag 26 maart Dr. Bos, Tholen vanaf donderdag 27 maart Dr. de Looze, Oud-Vossemeer. Voor dringende gevallen op werkdagen om 13.00 uur spreekuur te Poortvliet. Apotheek blijft geopend. advertentie IM Loop der bevolking over de maand februari 1975 Geboren: Cornelia Lucretia d.v. Hector Jansen en Lucretia J. van Dijke, Jannetje Elisa beth d.v. Jan Wesdorp en Maatje H. Vroegop, Machelina d.v. Izaak Lisso- veld en Huberdina J. van Dijke, Alexandra Johanna d.v. Rients H. Padt en Louise A. Visser Overleden: Marinus Abraham Jansens geb. 19-8- 1885 geh.gew. met Jobje Kot, Helena C. Swerus geb. 18-6-1885 geh. met Jacob Murre Huwelijken: Cornelis Kaat geb. 9-12-1954 en Jacoba Overbeeke geb. 13.12-1955 uit Tholen, Frans A. de Groen geb. 20-5- 1950 en Marina B. Quist geb. 15-3-1953 uit Tholen Vestigingen: Hermine A. Valk-Bögershausen uit Steenbergen, Ramradjie Dhondai uit Noordwijkerhout, Phoelsingh Nanhoe uit Suriname. Vertrokken: Petrus W. Schetters naar Sas van Gent. Johannes M. Vriens (2 pers.) naar Tholen, Marinus A. Jansens naar Sint- Maartensdijk, Cornelis Kaat naar Tholen, Fred Helbers (3 pers.) naar Tholen. Christiaan C. van Houdt naar Tholen. Op initiatief van dhr. C. Kosten hebben vrijdag de 80 jarige J. Neele en de 78- jarige P. Mol een bezoek gebracht aan de voorzitter van de Raad van State, dr. M. Ruppert. Onder zijn leiding hebben beide oud-vakbondsbestuurders van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond vele conferenties meegemaakt in het begin van de dertiger jaren met de agrarische werkgevers. Het werd een openhartig gesprek, warbij vooral de ontwikkelin gen sinds de dertiger jaren werden be sproken. Dhr. Ruppert toonde veel belang stelling voor de mechanisatie van de landbouw. Dit had overigens tot gevolg dat er nu nog slechts dertig agrarische werknemers zijn tegenover ongeveer 300 in de tijd dat dr. Ruppert in Sint Philipsland werkte. Na de koffie kon men nog een kijkje nemen in de zaal waar de Raad van State elke week vergadert. Voor beide oud-gedienden een onvergetelijke dag waarin oude vriendschapsbanden werden verstevigd. De zoon van dhr. Kosten was ook bij dit bezoek aanwezig. Tijdens een course te Nieuw Borgvliet werd Bram Geense gehuldigd als kampioen van zijn wielerclub. Overigens werd hij in de course zelf zesde en afgelopen weekend in Sint Willebrord plaatste hij zich als 7e tijdens de sprint van een 10 man sterke kopgroep. De collecte voor het Reumafonds heeft in Sint Philipsland maar liefst 1225 gulden opgebracht, wat zo'n honderd gulden meer is dan vorig jaar. In een goed gevuld dorpshuis De Wimpel heeft de gymnastiekvereniging De Flippers maandagavond de jaarlijkse uitvoering gegeven. Voorzitter dr. H. Menger kon onder de vele aanwezigen burgemeester G. van den Berg, wethouder A.A. Rijstenbil en raadslid C. den Braber begroeten. Ongeveer vijftig kinderen lieten op de lange mat, paard en kast zien wat ze op het gebied van de lichamelijke oefening konden. Ze deden prima hun best onder leiding van de heren V.d. Linde en Den Braber. In de pauze werd een succesvolle verloting géhoudenn. zodat er na de onkosten nog wat overbleef voor ede verenigingskas. Daarna hielden negen meisjes van W.I.K. Sint Annaland onder de voortreffelijke leiding van dhr. en mevr. Smulders de bezoekers onder ademloze stilte bezig. Wat deze meisjes presteerden, stimuleerde De Flippers om door te gaan: oefening baart kunst. De voor zitter dankte de WlK-meisjes en over handigde hen een souvenirlepeltje van Sint Philipsland. DSVF besloot de Zeeuwse competitie met een nederlaag tegen Bergen op Zoom van 5-11. De individuele resultaten: J. v.d. Velde - R. Dusebout 0-2, J. Poppe - P. Noordijk 1-1, L. v.d. Velde - drs. J. Hoorweg 0-2, A. Verwijs - J. van Zielst 0- 2. J. den Braber - J. de Jongh 2-0, M. v.d. Velde - J. van Tongeren 1-1, M. Fonteijne - S. Janse 0-2. L. ten Hove - J. de Krom 1-1. Tijdens de officiële opening van het bejaardencentrum "De Vossemeren", deelde burgemeester Remery mee, dat er goedkeuring binnenkwam op het verzoek tot de bouw van 8 gekwalificeerde (aangepaste) bejaardenwoningen die in de nabijheid van De Vossemeren gebouwd worden en waarvan de bewoners straks ook eventuele maaltijdenvoorziening van het bejaardencentrum kunnen betrekken. Het nieuwe kustlicht op de Maasvlakte en de beide nieuwe havenlichten van Hoek van Holland zijn officieel ont stoken. Daarmee is de lichtinstallatie in de nieuwe havenmond vrijwel voltooid. Het kustlicht komt, zoals dat het geval is bij de overige kustlichten, onder beheer van het loodswezen. Het nieuwe kustlicht verrees op de uiterste rand van de Maasvlakte. Dit was nodig omdat het licht van de "oude" vuurtoren in Hoek van Holland werd afgeschermd door het drukke scheep vaart-verkeer en de grote olietanks die inmiddels op een deel van de Maasvlakte zijn gebouwd. Het nieuwe licht, waaraan men in september 1973 begon te bouwen, is sinds april 1974 in bedrijf. De gemeente Rotterdam heeft de bouwkosten, circa 824.000 gulden, betaald. De 65 m. hoge toren behoort tot de modernste in zijn soort. De lichtsterkte bedraagt ongeveer 3,5 miljoen candela's. Bij matig zicht kan men het licht waarnemen tot op een afstand van 12 km., bij helder weer zelfs op 44 km. afstand. In de toren zijn reservemotoren aanwezig om het lenzenstelsel draaiende te kunnen houden bij een eventuele storing van de hoofdmotor. Tevens is een diesel noodstroom-aggre gaat gemonteerd in een gebouwtje naast de toren. Een accubatterij is in staat om, in geval van nood, het licht van de toren op onverminderde sterkte nog circa twaalf uur te laten branden. Alles in de toren werkt vol-automatisch. Bij een eventuele storing 'wordt via een eveneeneens automatische telefoonin stallatie de semafoor in Hoek van Holland gewaarschuwd. Was dit kustlicht reeds in bedrijf, de eveneens nieuwe havenlichten op de koppen van de noorder- en zuiderdam zijn 18 september voor het eerst ont stoken. De hoge, geblokte torens met daar bovenop een platform voor helikopters zijn op een unieke wijze gefundeerd in een breed caisson, dat in het lichaam van de dam werd opge nomen. Met behulp van vijzels in de caisson is altijd de mogelijkheid aan wezig de torens bij te stellen. Door hun bijzondere fundering, inrichting en grootte kwamen deze havenlichten op vijf miljoen gulden per stuk. Het platform op de 35 m. hoge lichttorens is nodig, omdat de havenlichten niet bereikbaar zijn via de dammen. Helikopters zullen dan ook reparatieploegen en de voorraad van tien ton olie die jaarlijks nodig is voor de 3 diesel aggregaten moeten aanvoeren. De lichtinstallatie in de torens wordt radiografisch bediend. Diesel- aggregaten en sets batterijen zorgen voor voldoende energie om de installatie te voeden. Een lichtgevoelige cel schakelt de lampen in. Mist detectoren zorgen ervoor, dat bij mist of slechtzicht speciale lampen gaan branden. De havenlichten werden in Kats (Zeeland) in onderdelen vervaardigd. Daarna werden zij over zee naar Europoort getransporteerd, waar men de licht torens afbouwde. Men moest vervolgens mooi weer afwachten voordat de betonnen gevaarten naar hun plaats aan de koppen van de dammen konden worden gesleept en aldaar konden worden afgezonken. Deze leuze proclameerde de Franse Revolutie. Vrijheid betekende ook voor de Vossemeerse Katholieken een grotere mate van vrijheid om hun geloof te beleven. Waren in Brabant al vele R.K. kerken gesticht, Oud- en Nieuw-Vossemeer, het laatste behoorde toen nog bij Zeeland, hadden daar nog steeds geen toestemming vor gekregen. De over heden van het ever wegend Protestantse Zeeland tole reerden zulks niet, in tegenstelling tot hun Brabantse collega's. De Vicaris van de Hollandse missie neemt de meerdere vrijheid te baat en stuurt vanuit Poel dijk, met toestemming van de Fransen, kapelaan Mens naar de afgelegen Vossemeren om in het aange kochte bedrijf van Gerardus Verhagen aan de Achterweg of de Latijnsestraat te Nieuw-Vossemeer zijn intrek te nemen en van de schuur een kerk te maken. Anno 23 september 1895"arriveerde hij in zijn standplaats, toog direct aan de slag en stichtte de parochie van de H. Johannes den Doper die hij diende als de allereerste Pastoor. Wellicht is deze naamgeving uit piëteit gekozen. Aan de overkant immers stond de kerk, die 350 jaar daar voor aan deze Patroons Heilige was toegewijd, wier toren hij kon zien en nu voor immer verloren leek. Voor de Rooms Katholieke inwoners van Oud-Vosse- meer betekende de stichting van deze kerk in zoverre een verlichting dat zij niet meer naar Lepelstraat moesten. Meer'zat er voorlopig niet }n. Zo ze al toe stemming hadden gekregen om ook aan deze zijde van de Eendracht een kerkgebouw te stichten, hun geringe aantal was daar een beletsel voor. bestuur zich wel kon indenken dat de kerkgang i.v.m. het weer soms bezwaarlijk was weigerden zij toch alle medewerking en zouden zij de hogere instanties negatief adviseren. Er was nog nooit geklaagd, het was doorzetterij van 1 of 2 personen meenden zij. Bovendien waren de koster^ een nieuwe kerk met pastorie was begroot op 12.100,te hoog. Door de mensen zelf kon maar 863,50 bijeen gebracht worden. De jaarlijkse inkomsten zouden hoogstens 800,bedragen. Redenen te over voor het gemeentebestuur het gehele plan terzijde te schuiven. Een inmiddels uit de Roomsen gevormde commissie wilde ondanks alle tegenwerking toch doorzetten en besloot een verzoek aan de Koning te richten. Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire! konden stemmen niet zo gemakkelijk tot stand is gekomen. De van hogerhand opgelegde voorschriften hebben dit wel in de hand gewerkt. Het Franse bestuur regelde nog meer op het Neder- landsekerkelijkerf. Bij de Reformatie hadden de aan hangers van de nieuwe leer bijna alle kerkgebouwen in bezit genomen. De overheid was hierin bewilligd geweest. Tegenstanders waren zonder meer het zwijgen opgelegd door hen op dezelfde wijze te straffen als voorheen de Roomse inquisitie deed. De Franse overheid keurde de gedane naasting of in bezitneming van de kerken, zonder enige vergoeding aan degene die de Roomse leer waren trouw gebleven, af. De gebouwen golden als gemeenschappelijk bezit en het was derhalve billijk dat zij, die er om des ge- loofs wille niet in terecht konden, hun deel in geld vergoed zouden krijgen. 8 oktober 1798" werden de Hervormden van Oud- Vossemeer „op last der Municipaliteit en uit kracht der tegenwoordige Staatsregeling" bijeen geroepen, „tot het benoemen van twee personen die met de ge committeerden van de Roomsche Kerke alhier in minnelijke onderhandelingen over de naasting van het Kerkgebouw door een van beide de Kerkgenoot schappen behoren te treden". Met algemene stemmen kregen Ds. J. W. de Bruyn en Jacob Lindhout Lz. deze taak toebedeeld. Namens de Rooms Katholieken werden Balten Verhagen en Pieter van Buel afgevaardigd. Hoe hun aanwijzing voor deze opdracht t<* stand is gekomen staat nergens vermeld. We mogen het voor waarschijnlijk houden dat een regeling waar beide, partijen mee in De volgende overeenkomst is op 18 oktober 1798 ge dateerd. „Dat de eigenlijk gezegde Kerk en consistorie met de grond, waar op beiden staan en met den Predikstoel, banken etc. welke daarin thans gevonden worden, en gene particuliere eigendommen mogten zijn, worden waardig geacht de somme van een duizend guldens Z. Cour. Dat gemelde Kerk enz. blijvende te toren, het School en Schoolmeesters huis het eigendom der gezamen lijke Burgergemeente, voor de gezegde een duizend guldens zullen overgaan in 'wettigen en altoos duurenden eigendom aan het Hervormd genootschap alhier. Dat een evenredige betaling naar het zielental binnen het halfjaar zal plaats vinden. Dat van deze overeenkomst zal gemaakt worden ene behoorlijke acte voor Schepenen alhier". Uit het bedrag dat betaald is aan de R. Katholieken blijkt dat hun aantal rond 1800 te Oud-Vossemeer klein is geweest. Het merendeel van de inwoners be hoorde of werd althans gerekend te behoren tot de Hervormde gemeente. Een evenredige betaling naar het zielental is voor de Hervormden dan ook bizonder aantrekkelijk geweest. De som die de Roomsen uitbetaald kregen bedroeg „een honderd zestig guldens dertien stuivers Z.C.". Met deze overeenkomst kwam voor de R.Katholieken aan de hoop om eenmaal de oude kerk voor hun De N Ji. Kerk na de restauratie van 1917. In het jaar 1798 een duizend gulden waard. Eredienst weer ingebruik te mogen nemen voorgoed een einde. Rekende men het te kunnen kerken te Nieuw-Vosse meer inplaats van te Lepelstraat al als een groot voor deel, voor menig Katholiek bleef een eigen kerkge bouw toch de grote wens. Het bleef ook jarenlang een vrome wens. Er zat weinig groei in hun aantal, als een oorzaak hiervoor valt ook wel aan te wijzen, dat het voor een Roomse weinig aantrekkelijk was om vanuit het vrolijke Brabant in dat stijve streng orthodoxe Zeeland te gaan wonen. De bevolking waar men tussen kwam te wonen was minstens zo stug als de grond die bewerkt moest worden. Bovendien was er immers geen kerkgebouw en was de Eendracht voor het kerkbezoek een bijna onoverkomelijke hinder paal. Van buiten af dus weinig of geen toeneming van het aantal R.Katholieken. Een reden om voor een eigen gebouw te ijveren was ook dat op het Veer de verleiding in de persoon van een breed lachlende herbergier voor veel jon^ui te groot bleek. Maar al te gemakkelijk werd aan deze lokkende roepstem gehoor gegeven en bleef men steken in de vrolijke wereldse omgeving inplaats van de meer devote ruimte te betreden, het eigenlijke doel van de tocht. Rond 1839 werden de pogingen tot het verkrijgen van een kerkgebouw serieuzer. Het aantal R.Katholieken is dan gegroeid tot 300 zielen. Hoewel het gemeente- Het is met den diepsten eerbied dat Uwer Majesteits getrouwe onderdanen, Johannis Henricus Brendinck, Commies van de eerste klasse bij de Directe Belastin gen in en uitgaande Regten en Accijnsen; Jan Rom- bouts, koopman; Hendrik Brandt, koopman en winkelier; Petrus Clarijs, landbouwer; Cornelis Pias- gaard, arbeider; Gerardus Tholenaar, landbouwer; Machiel Heestermans, landbouwer en Johannis Ooms, landbouwer; allen inwoners der gemeente Oud-Vossemeer, zich aan de voet der troon van Uwe Majesteit nederwerpen, met nederige kennisgeving, dat zij door hunne geloofsgenooten dezer plaats zijn gecommitteerd, om aan Uwe Majesteit de groote be hoefte kenbaar te maken, die de Roomsch Katholijke inwoners gevoelen, bij het gemis van eene kerk in hunne midden, welke aan de uitoetemng van nunnen Eerdienst is toegewijd". Even uitvoerig werden veel argumenten aangevoerd, waarom het kerken te Nieuw-Vossemeer bezwaarlijk was om alzo een beslisssing ten gunste van hen te beïnvloeden o.a. de Eendracht met ijsgang, storm en ruw weer waardoor het onmogelijk was met pasge borenen naar de Doop te gaan. Godsdienstonder wijs voor de opgroeiende jeugd en een bejaarde Pastoor voor wie een tocht over het water onmogelijk begon te worden en hoe dan te handelen met het toe dienen van de laatste Sacramenten. Het slot van het verzoek was eveneens uitvoerig. Later is door Pastoor J. J. Frentrop 1864-1870, in het betreffende notulenboek een kanttekening geplaatst waarin hij op sarcastische wijze de „bombastische taal" zoals hij het noemde hekelt. „Het is daarom Sire dat wij met vrijmoedigheid den troon van Uwe Majesteit durven naderen en Uwe Majesteits goedgunstig behagen mogen om onzen vurigen wensch. onze waarachtige behoefte, liefderijk te willen vervullen. De dankbaarheid onzer kinderen, zal, Sire, te meer hartelijk Uwer Majesteits Asch zegenen kunnen, wanneer wij hen wijzen mogen op een gedenkteken in ons midden, door de liefdadigheid van den Vader des Vaderlands, van de beste der Koningen gesticht. Uwer Majesteits gehoorzame onderdanen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 11