Bewoners Anna Jacobapolder hebben het voor het zeggen De bouw ging aan de slag Commissie R.O. Thoolse raad bespreekt plan Stadskern Oost Meer duidelijkheid gevraagd in kosten bestuurszetel MODECENTRUM Modehuis Yvonne weer bij de tijd v. d. RIJTSTRAAT 5-9 BERGEN OP ZOOM TEL. (01640) 3 43 47 Autobedrijf MEUER B.V. Wel of geen aardgas, nieuwe huizen of saneren? Exclusieve herenkleding - modes BOVflG Eiland Tholen houdt occasïonshöw Brigadier Piet en de semi-profs EENDRACHTBODE Fliplandse gemeenteraad gaf geld uit voor vies en ongezond bejaardenkotje Gemeente betaalt een ton Beleid van mogelijkheden Bijdrage onredelijk Op peil brengen Speelplaatsen Ander systeem ophalen huisvuil Openheid Subsidie maatschappelijk werk/ gezinsverzorging Streekplan Onderwijsuitkeringen Bejaardenkotje Bestemmingsplan kern Voor het eerst plan Kom Scherpenisse in discussie VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD 5 cus "Ik begrijp niet, dat de gemeenteraad jaarlijks zo'n groot bedrag uitgeeft voor zo'n ongezond en vies kotje. Sommige bejaarden hebben een verbod van dr. Menger gekregen om daar te komen. De rook is te snijden. Als de mannen thuiskomen zegt hun vrouw: "Ik ruik wel waar je geweest bent! Jammer dat Ik zo net niets mocht zeggen". Dat was de reactie van mevr. Bakker, één van de 34 plattelandsvrouwen die woensdagavond de Fliplandse raadsvergadering bijwoonde, nadat de raad naast de jaarlijkse 1750 gulden nog eens 350 gulden voor het bejaardenkotje op de haven had uitgetrokken. De plattelandsvrouwen praatten na de vlot behandelde agenda nog wat na over de raadsvoorstellen met burgemeester G. van den Berg. Daarbij werd geïn formeerd naar de totstandkoming van ,een bestemmingsplan en de mogelijkheid van het kenbaar maken ,van wensen aan raadsleden. Een van de dames was pessimistisch ten aanzien Van de vestiging van nieuwe inwoners in Anna Jacobapolder. De burgemeester had er moed op dat er mensen uit de steden naar het platteland willen. "Je moet optimistisch zijn en erachter staan. Het voorzieningenpeil in Sint Philipsland is heel goed. Met vuur en verve moet je daarom de gemeente verdedigen. Het opzetten van woningbouw e.d. in Anna Jacobapolder vergt enorme investeringen, zodat de financiering wel eens een probleem kan zijn", aldus de burgemeester tot de plattelandsvrouwen Daarvoor had de gemeenteraad al uitvoerig de problematiek van Anna Jacobapolder besproken naar aanleiding van het voorstel een hoor zitting te houden met het oog op de aanleg van aardgas. Voor de PZEM betekent dat een investering van 235.000 gulden waarin 120.000 gulden loonkosten zitten. De gemepnte moet daarin 100.000 gulden betalen. Het geplande aardgasnet komt in de Langeweg vanaf pand nr 5, de Noordweg tot het einde van de aaneen gesloten bebouwing, Sluisweg tussen Rijksweg en Langeweg, Beatrixstraat en .Commandostraat, totaal 125 aansluitingen. De gemeente moet 110 aansluitingen van permanent bewoonde huizen garanderen. Voor elke ontbrekende aansluiting dient de gemeente 75 gulden per jaar' te vergoeden. Bij een dertigjarige afschrijving tegen 10% heeft de gemeente een jaarlijkse last van f 10.607,93. Zonder op een definitieve beslissing vooruit te lopen, besloot de raad een hoorzitting in Anna Jacobapolder te houden om de bevolking een principe uitspraak over de aardgasaanleg te laten doen. Raadslid G.J. de Jager(ARP) was blij en tevreden dat B en W zijn opvattingen overgenomen hadden. Hij wilde de hoorzitting echter niet helemaal vast pinnen op de aardgadsvoorziening, maar in het algemeen bespreken wat voor beleid er in Anna Jacobapolder gevoerd moet worden. "We moeten ons goed realiseren wat we eigenlijk willen. Er is in A.J.P. een uitermate verouderde bevolking met zo'n 15 echtparen en 15 alleenstaanden boven de 65, van wie verschillenden zelfs nog boven de 75. Binnen tien jaar komen er nogal wat huizen leeg. Aardgasaanleg kost een heleboel geld en daarom is het belangrijk in welke mate de bewoners van de Polder bereid zijn op aardgas aan te sluiten. Als raad hebben we die mening nodig om ons beleid met enige vrucht te kunnen afstemmen op de wensen van de bevolking. We moeten de mensen in de hele problematiek kennen en hun meningen peilen. Hoe zien ze zelf de ontwikkelingen. Openheid van bestuur is altijd een goede zaak. Het probleem A.J.P. moeten we echter met de nodige nuchterheid en voorzichtigheid bekijken. Het beleid moeten we op de mogelijk heden en minder op de wenselijkheden "afstemmen", vond raadslid de Jager. De gemeentelijke bijdrage van een ton noemde hij niet onredelijk. Toen Sint- Philipsland vijf jaar geleden aardgas kreeg, moest er voor aanleg in A.J.P. ook 100.000 gulden betaald worden. Dhr. de Jager achtte de huidige rekening van de PZEM daarom een tegemoetkoming. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman had een heel andere mening. HBij noemde het onredelijk dat de gemeente Sint-Philipsland destijds niet meegenomen is in de aansluiting op het aardgasnet van de provincie Zeeland. Flipland moest 70.000 gulden extra betalen en nu durven ze voor A.J.P. een ton te vragen. Dat is heel erg. Ik snap Middelburg niet, dat heb ik al ver schillende keren gezegd. Bovendien verwacht ik toch niet zoveel van de hoorzitting, want de prijs van aardgas is nogal gestegen en het De geregistreerde arbeidsreserve op het eiland Tholen is in vergelijking met de vorige maand gedaald van 225 tot 181 mannen. De vermindering van het aanbod was waar te nemen bij de beroepsgroepen: bouwnijverheid, grondwerken, metaalnijverheid, landbouw en visserij en kantoorpersoneel. Als oorzaken van de daling van het aanbod kunnen worden vermeld: a. uitbreiding van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid in eigen gebied; b. uitbreiding van de werkgelegenheid in de water-, spoor- en wegenbouw m.n. buiten eigen rayon; c. enige daling van het aanbod in de sector metaal; d. verscheidene personen konden weer terug in dienst treden bij een groenvoeder- drogerij, loonwerkers en handelaren, zodat het aanbod van tractorchauffeeurs een lichte daling vertoonde. De vraag naar arbeidskrachten aaalde van 25 tot 18 en blijft derhalve van zeer geringe omvang. In vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar ligt de geregistreerde arbeidsreserve nu hoger t.w. van 149 tot 181. Als redenen voor de hogere werkloosheid kunnen worden aangevoerd: a. verminderde werkgelegenheid in de bouw, kleding-, voeding en genotmiddelen industrie; b. slapte in de handel bij handelaren in aardappelen. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer ten aanzien van de overeenkomstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen jan. '74 febr. '74 jan. '75 febr. '75 Bouwnijverheid 9 11 38 29 Grondwerken 40 36 42 19 Kleding 6 6 Metaal 17 16 15 10 Voeding en genotm. - 5 5 Landbouw 14 14 26 19 Visserij 6 7 10 8 Niet varend verkeerspersoneel 10 9 25 27 K an toor pers on ee1 3 1 9 5 Losse arbeiders 24 24 15 16 Overig los personeel 8 8 7 7 Minder geschikten 18 15 10 14 Overige beroepsgroepen 10 8 17 16 Geregistreerde arbeidsreserve 159 149 225 181 Vraag 30 34 25 18 Bouwnijverheid: Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde doordat verscheidene timmerlieden en sjouwers geplaatst konden worden in de woningbouw op Tholen. Er bleef echter aanbod van bouwkundigen en huisschilders bestaan. Het ligt echter in de verwachting dat het aanbod in de komende maand verder zal dalen. Grondwerken: Tijdens de afgelopen maand was er sprake van flinke daling van het aantal ingeschreven grondwerkers. Verscheidene personen konden hun werkzaamheden, m.n. in andere gewesten, weer hervatten. Ook in deze sector zal het aanbod verder afnemen. Metaalnijverheid: In verband met het feit dat de werkgelegenheid in de bouw weer is uitgebreid, nam ook het aanbod in de metaalsector af. Bij enkele bedrijven bleef een tekort aan vaklieden bestaan. Voeding en genotmiddelenindustrie: De vraag naar personeel voor de banketindustrie is gering. Tijdens de afgelopen maand konden verscheidene werkzoekenden weer terug in dienst treden bij een groenvoederdrogerij. Landbouw: Het aanbod van tractorchauffeurs nam iets af, doordat enkele loonbedrijven en handelaren in aardappelen hun ontslagen arbeidskrachten weer terug in dienst namen. Niet varend verkeerspersoneel: Het aanbod van transportarbeiders en chauffeurs ligt aanzienlijk hoger dan een jaar geleden. Verscheidene autotransportbedrijven waren genoodzaakt hun personeelsbezetting in te krimpen. De handel in aardappelen bleef slap. Kledingindustrie. De vraag naar modinettes ligt op een laag niveau. De plaatsingsmogelijkheden zijn dan nu ook gering te noemen, aldus directeur J.P.M. van der Male van het arbeidsbureau in Tholen. voordeel met olie en kolen een stuk teruggevallen. Ten aanzien van de hele problematiek van de Polder ben ik het ergens wel met dhr. de Jager eens. Er zijn nu nog 41 leerlingen op de lagere school en aat is een teken aan de wand. De ontwikkeling van woningbouw is misschien moedgevend. •Bij de hoorzitting over Ons Dorpshuis eind 1970 bracht Anna Jacobapolder eerst des Anna Jacoba- polders naar voren, maar op 't laatst werd er ook gezegd: saneer maar, met in het achterhoofd de gedachte dat de mensen in het Karreveld veel gekregen hebben voor hun sloopwoning. Ik sta in de verste verte niet onwelwillend tegenover A.J.P., maar ik ben bevreesd voor de uitslag van de enquetë", aldus raadslid den Engelsman. "Als we de Polder langzaam willen laten sterven, dan moeten we het hardop zeggen", zei de burgemeester. Hij zei dat niet van plan te zijn en juist te willen streven naar het op peil brengen van de infrastructuur. "Er is nog een dorps huis, een lagere school, nu weer een kleuterschool en 'n bejaardensociëteit en er zijn ook nog vestigingen van jonge gezinnen. Anderen hebben hun huis verbouwd. Wij als gemeentebestuur willen de mogelijkheid van nieuwe woningen onderzoeken. Huizen die passen bij de bestaande bebouwing. Architect Klap uit Waarde maakt daarvoor nu een schetsplan. Op de hoorzitting zullen we de bewoners daarover inlichten en tekeningen laten zien. We zullen ze ook de prijzen van de aardgasaansluitingen voorleggen e.d.", aldus de burgemeester. Via schriftelijke vragen bracht de SGP- raadsfractie nog verschillende punten buiten de agenda om ter sprake. Allereerst de aanleg van zes speel- terreintjes her en der verspreid in de ge meente om vernielingen aan de scholen en de muzieknis te voorkomen. Men vroeg in overleg met de raaddekosten te' laten begroten voor klim- en buitel- rekken. De burgemeester atwoordde dat ge meentewerken dit al bekijkt naar aanleiding van een enquete die op de twee basisscholen gehouden is. Daarbij zijn een heleboel wensen naar voren gekomen. Ben W komen nog met een voorstel. Dhr. de Jager hield de raad voor, dat men niet de illusie moet hebben dat ver nielingen voorkomen worden door de aanleg van speelterreintjes. Hij vond dit een kwestie van opvoeden in verant woordelijkheid voor de ouders. Niettemin wilde hij de SGP-suggestie wel laten bekeijken. "Wanneer er elders speelmogelijkheden zijn, worden de kinderen weggelokt van de muzieknis, de scholen en het dorpshuis de Wimpel", lichtte raadslid P.J. v.d Reest 'de vraag van zijn fractie nog toe Raadslid P. van Hekken wierp de vraag op of het sportveld misschien opengesteld kan worden, maar dat zou volgens de burgemeester een begrotingstekort opleveren. Een tweede vraag van de SGP-fractie betrof het steeds groter wordende probleem van het ophalen van huisvuil en vooral grofvuil. Laatst waren er bijzonder veel klachten. In het korte stuk van de Deldensestraat tussen de Achterstraat en de Wilhelminastraat stonden 14 dagen zakken met vuil. Op dat stuk was juist nog gewezen bij de overgang van de vuilnisophaaldienst van de gemeentewerken Tholen naar het reinigingsbedrijf Boon. "Wij stonden in het verleden bekend als een zeer schoon dorp, maar dat gaat nu toch wel zienderogen achteruit", stelden de drie SGP-raadsleden. De burgemeester zei dat kunstmest- zakken en vuil van te grote afmetingen niet meegenomen wordt. Dan zijn er ook wat organisatorische problemen als de auto vol is. Waarschijnlijk moeten we toch naar een ander systeem,met een vast bedrag aan reinigingsrechten waarvoor men alles kan geven. B en W zullen daartoe met een voorstel komen. Wethouder A.A.Rijstenbil noemde de vragen van de SGP-fractie wat overdreven. De klachten waren er toen de gemeente werken Tholen het vuil ophaalde en nu bij Boon ook weer. Hij wilde er niet te zwaar aan tillen. Dhr. Rijstenbil sprak zich uit voor een ander systeem en wilde van de plasticzak af. Raadslid den Engelsman liet weten, dat als je iets stelt, dat altijd overtrokken moet doen. Zo ook in de vraag, maar het komt er volgens hem op neer dat de mensen zelf om een andere regeling vragen. Hij deed nog de suggestie een auto van de gemeente achter die van Boon te laten rijden om alles wat niet meegenomen is op te laden. Daar voelde de burgemeester niets voor. Hij liet nog weten dat iemand die gepakt wordt voor het weggooien van vuil. voor de bijl gaat met 75 gulden boete. Dhr. v.d. Reest verduidelijkte dat de klachten zich niet richten tot degene die ophaalt maar tegen het systeem. Boon doet het correct, zo vond ook de burgemeester. De derde vraag van de SGP-raadsleden betrof het beschikbaar stellen van schriftelijke vragen aan de publieke tribune, zoals ook met de raadsagenda gebeurt. "We worden steeds opener", merkte dhr. de Jager op. "Tegen dezejJuidelijk- heid naar buiten heb ik geen bezwaar. Een goed bestuur is echter ook het toesturen van een verslag of besluiten lijst van de vergaderingen van B en W aan de raad. Dat is wel in mijn eigen belang, want andere fracties hebben het genoegen een wethouder in het college te hebben. Ik geef B en W in overweging de mogelijkheden van deze interne openheid van bestuur te bekijken. We zijn hiermee niet de eerste, maar hopelijk ook niet de laatste gemeente in Nederland", zei het ARP-raadslid. De burgemeester zegde toe dit in B en W te zullen bespreken. In de vergadering van maatschappelijk werk en gezinsverzorging met de plaatselijke kerkeraden (op21 februari in dorpshuis de Wimpel) kwam SGP- fractievoorzitter den Engelsman tot de wat vreemde gewaarwording dat Sint- Philipsland als enige gemeente in Zeeland geen subsidie aan deze instelling geeft. Toch heeft de gemeente ook dikwijls nut van deze instelling bij het inwinnen van adviezen en bijstandszaken e.d. Het stichtingsbe stuur sprak zelf van een zeer goede samenwerking. Zijn B en W bereid daar alsnog subsidie aan te verlenen of is het soms ook mogelijk dat de gemeente aansluit bij de stichting?, vroeg dhr. den Engelsman. De burgemeester zei dat deze zaak in B en W bekeken zal worden. Dhr. De Jager deed het voorstel de problematiek van het inpassen van Sint- Philipsland in een streekplan nog eens op de agenda te zetten. Hij vond deze zaak te ingewikkeld om met een mede deling af te doen, zoals vorige raadsver gadering gebeurd was. Het ARP-raads lid wilde er wat dieper op ingaan in een aparte vergadering. De burgemeester zegde graag toe dat in DAF-dealer voor Bergen op Zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGENOPZOOM Tel. 34646. Na 6 uur 35738 advertentie IM b. en w. zullen bespreken: we zullen er uitgebreid op terugkomen. De raadsvoorzitter deelde nog mee, dat de gewone dienst van de gemeentereke ning 1973 sluit met een nadelig saldo van 25.295,06. Controle van het verificatiebureau moet nog plaats vinden. De kleuteronderwijsvergoedingen 1974 werden vastgesteld op 38 gulden per kleuter en 2450 gulden per lokaal. Met de Prinses Marijkeschool kan nu een verrekening plaatsvonden. Dhr. Den Engelsman vond dit voorstel wat te summier omschreven, maar iedereen ging ermee accoord. De chr. school in Anna Jacobapolder kreeg een voorschot 1975 van 282 gulden per leerling (met instandhou- dingskosten). Dat is 50 gulden meer dan het vastgestelde bedrag, maar i.v.m. een laag leerlingenaantal verleent de minister elk jaar een uitzonderings positie. De raad liep daarop nu al voor uit opdat de chr. school niet in finan ciële moeilijkheden raakt. De Sint-Philipslandse gemeenteraad steunde een motie van de gemeente Leek waarin tot uitdrukking kwam dat de onderwijskosten voor kleine ge meenten niet of nagenoeg niet ver schillen met de kosten voor grote gemeenten. Daarom achtte men het verschil in uitkering naar inwonertal niet terecht. Raadslid Den Engelsman had niet durven denken dat de ver schillen zo groot waren en vond de motie wel een dubbele adhesie waard. Ten behoeve van de kleuterschool in Anna Jacobapolder werd na de 2000 gulden in de januarivergadering nu nog eens 1300 gulden uitgegeven, ditmaal voor het opknappen van het speel terrein. Aan dhr. J. J. Verwijs Jzn. werd voor de bouw van tien garages aan de Deense- straat grond verkocht k 800 gulden per box exclusief btw. Raadslid Den Engelsman toonde zich blij met dit particulier initiatief. Voor onderhoud en verwarming van het schuilhuisje aan de haven staat voor dit jaar 1750 gulden op de begroting. ,,De bejaarden maken druk gebruik van dit schuilhuisje. Bijna dagelijks kan men er de 75+ers aantreffen, soms in druk ge sprek over zaken die ons dorp aangaan. Iets wat men karakteristiek kan noemen. De binnenvloer van dit huisje* is gemaakt van gebakken straatklin kers. Door het intensieve gebruik e.d. en mede gezien het feit dat de bejaarden zelf het „kotje" schoonmaken, zijn er enige verontreinigende resten achterge bleven in de loop der tijd, die het gebruik niet veraangenamen. Van de gebruikers is dan ook het verzoek ge komen een betonvloer aan te brengen. Dit kan echter, gezien het feit dat het hokje nog zakt, tot de onmogelijkheden gerekend worden. De dienst gemeente werken stelt voor betontegels aan te brengen ofwel trottoirtegels ofwel ge wassen betontegels. Bij de laatste komt het bezwaar van het schoonmaken weer naar boven. Wij stellen dan ook voor een vloer aan te leggen van trottoirtegels waarvoor de kosten op ongeveer 350 gulden geraamd worden", aldus het uit voerig toegelichte voorstel van b. en w. De raad vond het allemaal goed, zonder enige discussie, maar - naar later bleek - de plattelandsvrouwen niet. Voor de verharding van het pad achter de woningen aan de Gladiolenstraat bij de Zijpestraat werd 2500 gulden uitge trokken. Er komen tegels en een kolk voor waterafvoer. Het PVAB-raadslid C. den Braber wees hierbij nog op een niet aangesloten kolk in de buurt, wat tot wateroverlast aanleiding geeft. De burgemeester zegde toe dat te bekijken. De raad besloot verder zich aan te sluiten bij de gemeenschappelijke reg^ ling woonwagencentrum Midden Zeeland. Er zijn regionale centra o.a. in Tholen en Bruinisse. Om een onge wenste ontwikkeling te voorkomen, besloot de raad tenslotte opnieuw een voorbereidingsbesluit te nemen voor de dorpskern i.v.m. een nieuw bestem mingsplan. t Verandering direkt en gratis advertentie IM De commissie ruimtelijke ordening van de Thooise gemeenteraad behandelt dinsdagmiddag half drie in het stadhuis in de Hoogstraat het voorontwerp bestemmingsplan Stadskern Oost. De vergadering is openbaar en elke be langstellende is van harte welkom, 's Avonds om zeven uur is er nog een hoorzitting. Na de bewogen hoorzitting in januari 1972 heeft het lang geduurd voordat er resultaten uit de lange procedure kwamen. Het renovatie-onderzoek ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Mode huis Yvonne in de Bosstraat te Bergen op Zoom heeft de verbouwde zaak, waarvan het interieur geheel aan deze tijd is aangepast, op feestelijke wijze heropend. Het met 80 m2 uitgebreide dames modehuis is nu uitgegroeid tot een modecentrum van 300 m2 met vier af delingen. De japonnen- en mantel afdeling zijn elk gemoderniseerd. Nieuw is de afdeling totaalgarderobe met com binatiemode, evenals de in Franse stijl ingerichte merkenshop. De verlichting is aangepast, er zijn leuke zitjes en er is stemmige achter grondmuziek. Modehuis Yvonne heeft er echt een winkel van willen maken om te winkelen, om binnen te lopen en rond te neuzen in de uitgebreide collectie. Het statische idee van naar binnen gaan om te kopen heeft men weggewerkt door het nieuwe modecentrum aan te passen aan de moderne verkoopmethoden. Door zich op deze manier in dames mode te specialiseren hoopt modehuis Yvonne in een vernieuwd en uitgebreid interieur weer veel vrouwen te kunnen helpen bij hun modische keus. (mogelijkheden van vernieuwbouw) van de huizen in de Venkelstraat vormde daarbij o.a. een vertragende factor. De commissie r.o. gaat de resultaten van dit onderzoek nu bespreken, ecenals het gehele voorontwerp-bestemmingsplan Stadskern Oost.. Ook brieven van dhr. A. Verkamman en anderen inzake de toestand van de Venkelstraat, dhr. S.C. de Graaf uit de Hoogstraat inzake stankoverlast van de visfabriek en mevr. Ê.Venekamp-Douwes van de Boter markt en anderen inzake verkeersmaat regelen in de kern van Tholen komen aan de orde. De commissie bespreekt ook de uit. gangspunten en doelstellingen voor het te ontwerpen bestemmingsplan Buiten zorg II in Tholen. Op de agenda staat verder bespreking voorontwerp-bestemmingsplan: Gedempte Haven Sint-Annaland, Kerkring Oud-Vossemeer en Kom Scheqpepisse en behandeling van de resultaten van de hoorzitting over het gewijzigd ontwerp-bestemmingsplan Kom Poortvliet. Van de genoemde punten is plan Kom Scherpenisse helemaal nieuw. Dit is in oktober 1971 als peil schetsplan in de commissie r.o. geweest, zodat de hele procedure met publicatie van het plan en een hoorzitting vermoedelijk binnenkort gaat draaien. Er ,is met, politiedeskundigen uitvoerig overleg gevoerd over de verkeerssituatie in de kom van Scherpenisse. De afdeling eiland Tholen van de BOVAG presenteert zich 21 en 22 maart voor het eerst als één geheel aan de Thoolse bevolking. Deze eerste ge zamenlijke activiteit betreft een show van goede gebruikte auto's in veiling de Houwer aan de Veerdijkseweg bij Scherpenisse. Het zijn geen sloop wagens, maar goedgekeurde auto's met BOVAG garantie vanaf 3000 gulden of in elk geval de helft van de nieuwprijs voor de wagens die nog net beneden die grens zitten. Niet alle Thoolse BOVAG- leden doen mee o.a. in verband met het ontbreken van goede gebruikte auto's e.d. Deelnemende bedrijven zijn Bal uit Tholen, Hommel en Dekker uit Sint- Annaland, Bolier uit Scherpenisse, De Graaf en De Jonge uit Poortvliet, Bijl en De Viet uit Sint Maartensdijk. De CHU, ARP en KVP raadsfractie van de gemeente Tholen zou graag binnen een maand van burgemeester en wethouders een globale kostenraming willen zien van de nodige uitbreiding aan het gemeentehuis te Sint-Maartens- dijk. Genoemde fracties herinneren «het college er aan. hoe een doorslaggevend motief voor zetelkeuze de kostenfactor was. Bij de zetelkeuze was daarover al een balletje opgeworpen, maar toen is de raad er niet wijzer op geworden vinden de vier confessionele raadsleden. Uit een oogpunt van bestuurlijke ver antwoordelijkheid acht deze raadsgroep het niet juist, dat de raad zich in finan cieel opzicht geen voldoende inzicht heeft kunnen verschaffen. 146: De brigadier was het eerst boven en keek voorzichtig met zijn neus over het randje van de stuurhut. Daar zag hij toen een klein manneke staan, die stoer de spaken van een levensgroot stuurwiel vasthield en die voorzien was van een bepaald indrukwekkende snor. Hij was gekleed in de uniform van een eerste stuurman en hij hield strak zijn ogen gevestigd op de horizon. De enkele instrumenten vóór hem wierpen een zacht licht over zijn gelaat in de overigens stik donkere ruimte. „Da's maar een klein kietelkapiteintje, Karei", fluisterde brigadier Piet. „Die zal tegen ons beiden wel niet veel kunnen uitrichten. Laten we maar brutaalweg naar binnen stappen en hem om hulp vragen". - „Het mot toch een keer gebeuren", zei Karei nuchter en hij opende de deur. - ,,Wie daar?" vroeg de stuurman zonder om te kijken. - „Neem me niet kwalijk, stuurman", antwoordde Piet ih zijn beste Italiaans. „Wij verzoeken u vriendelijk om hulp, want .wij zijn vluchtelingen. Wij hadden ons op uw schip verstopt en......'' Toen draaide de kleine stuurman zich met 'n forse ruk om. met één behendige greep het electrische licht ontstekende in de stuurhut. En toen was het Karei en Piet of de wereld vergingof er een atoom bom ontplofte. Onmiddellijk herkenden zij in het kleine manneke een persoon, met wie zij die dag al eerder te maken hadden gehad. In het dagelijks leven mocht deze persoon dan al stuurman zijn, in z'n vrije tijd trad hij op als voetbalscheidsrechter- „Lieve help, die heeft vanmiddag voor ons gefloten...." stamelde Karei Kleuntjes ontdaan. - Nu moet het gezegd worden, dat de kleine stuurman niet minder ontdaan was, want hij herkende in de twee verfomfaaide verstekelin gen onmiddellijk de 2 voetballers, die hem die middag zo'n nare poets gebakken hadden en die de hele wedsrijd in de war hadden ge stuurd... - „Porei di pedeballisti capiti di asinoraó!" brulde hij stamp voetend. Hij s chold ze de huid vol en eindigde zijn hysterisch gegil met het bekende bevel! „Alle hehs aan dekll" Met verwondering had men tijdens de discussie vernomen, dat het college plannen heeft om de aangekochte Gouden Leeuw een andere bestemming te geven. Dat geeft dan weer gevolg voor de uitbreidingsplannen van het ge meentehuis. De drie fracties zijn zelfs van mening dat het ingenomen standpunt voor het bepalen van de zegelvestiging in ge drang zou kunnen komen, wanneer te zijner tijd de nieuwbouwplannen door het college ingediend zullen worden. Het kan wel zijn dat die plannen door het college op 3 of 4 miljoen gulden worden geraamd. Als men die cijfers op tafel had gekregen, had het ongetwij feld de beraadslagingen beïnvloed. In de raad leeft namelijk eerder de ge dachte aan een uitgaaf van l'/a k 2 mil joen gulden. Dat lijkt deze drie fracties alleszins redelijk, als ze letten op de bouwprijs voor een nieuw gemeentehuis te Kruiningen, wat een uitgaaf wordt van ongeveer l'/j miljoen. Om meer duidelijkheid te krijgen vragen ge noemde raadsfracties om een globale kostenraming van de benodigde uitbrei ding door middel van aanbouw aan het gemeentehuis. Daarbij kan dan reke ning worden gehouden met de monu mentale stijl en vorm van het bestaande gebouw. Verder willen deze raadsleden een globale kostenraming van de ge meente uitbreiding achter het ge meentehuis, indien dit wordt gereali seerd als geheel apart staande van het huidige gebouw, zodat met (monumen tale) aanpassing geen rekening behoeft te worden gehouden. Na kennisneming van die plannen en cijfers zal de raad mogelijk al in een vroeg stadium kunnen bepalen, in welke richting nieuwbouwplannen gereali seerd dienen te worden. Dan kan voor komen worden, dat kosten gemaakt worden voor plannen, die door de raad uiteindelijk niet worden gewenst, zo menen mevrouw J.M. Deurloo- van Broekhoven, J. D. de Korte, J. Versluijs en de heer W. C. van Kempen,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5