Onze landbouw mede dienstbaar maken aan ontwikkelingshulp Officiële opening de Vossemeren met feest Opkomst voorlichting kanker weer verrassend groot Bij vier branden auto en twee caravans verloren Nutsspaarbank Tholen gaat fusie aan DEZE WEEK Drs. R. Zijlstra in Anna Jacobapoider Leveranties Denkt u aan de Reuma collecte Donderdag 6 maart 1975 De Jaargang no. 16 E. VAN TUYN TANDARTS is afwezig op maandag 10 maart en dinsdag 11 maart. Geen vrede mee Aardappelen Belastingmaatregelen Nooit laten opjutten Bestraling -Dank voor oogsthulp JOHANNES PASSION Brandweer Stavenisse vertraagd door defecte mobilofoon Camping Irenehoeve Geen water Brand Anna Jacobapoider Auto verbrand ÊÉNDRUC Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus S - Sint Annaland Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halQaar. Per post/ 11,50. Losse nummers/ 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentleprijs 023 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. In een eerste maar tegelijkertijd geani meerde (onder goede leiding en met deskundige begeleiding) zitting van de commissie openbare werken, bleek leve ranties in en door eigen streek een stevig discussiepunt te zijn. Een niet zo een voudig probleem. Ieder mag, zoals dat heet naar zichzelf vloeken, maar belan gen kunnen uiteenlopen. Een ondeu nemer ziet de noodzaak moeilijk in, dat het van elders moet komen, een ge meentebestuur staat voor de verant woordelijkheid de belangen van alle burgers te behartigen. Het kan tot con troversen leiden. Het kan uitwassen .naar twee kanten veroorzaken. Belang rijk is de bereidheid naar beide kanten als basis te nemen. Als ondernemers de hand in eigen boezem steken, valt er heel wat te kritiseren. Zolang er nog een is die helpt ;enMacro of Jan- en-Alleman leverend Bergs grossiertje in leven te houden, dient wel de blik naar eigen tekortkoming te worden gericht, even eens als men een gemeente te lang laat wachten. Zolang een gemeentebestuur niet alle pogingen doet, met name in deze tijd van economisch grote pro blemen, zoveel mogelijk hier uit te besteden, blijven vraagtekens over. Maar men zal naar beide kanten goed willend als het ware om de tafel moeten zitten. In bedoelde commissievergadering was er terecht de opmerking, dat Thoolse ondernemers (aannemers bijvoorbeeld) weinig bestaansrecht zouden over houden als niet gemeenten elders van hun diensten zouden profiteren. Zoals consumenten zich naar Bergen op Zoom of verder spoeden voor inkopen, zo komen anderzijds toeristen hier beste dingen doen. Niettemin vecht ieder, daar en hier, voor eigen straatje. Logisch dus wel dat hetgeen hier moge lijk is, hier ook wordt uitgevoerd. Een gemeente(bestuur) is een belangrijk afnemer voor ingezetenen. Daarmee doelen we dan niet op belasting, die overigens ook die ondernemer moet be talen, maar meer als grote klant. Een gemeentebestuur heeft administratieve bescheiden in grote omvang nodig, machines voor de openbare werken, kan herbestratingen en vele andere dingen aanbesteden, kortom een grote klant. Als de klant nog koning is, dient een ge. meentebestuur dat ook te zijn, als ze zich binnen de grenzen afnemer toont. Het is plezierig, eigenlijk heel normaal dat gemeentebestuurders (raadsleden) ook in dat opzicht het beste voor haar inwoners zoekt. Niet om zieltjes te winnen, maar omdat het vicieuze cirkel zijn goede invloed kan uitoefenen. Een goed voorbeeld. Een instelling die kan betrekken via het Rijksinkoop- bureau, tussen haakjes mede instandge houden door ondernemers, kan zodanige voordelen genieten, dat geen ondernemer daartegen is opgewassen (30% korting). Als zo'n instelling toch poogt dat via plaatselijke leveranciers inclusief die Korting, gedaan te krijgen - er zijn voor beelden dat dit ook mogelijk is - be tekent dat wel een duidelijk goede wil. Bovendien zal zo'n instelling niet aarzelen in andere omstandigheden die ondernemer ook in te schakelen. Daarom stond de commissie openbare werken toch wel op het goede spoor, toen werd geadviseerd eerst en vooral trachten eigen mensen te laten profi teren. Ieder weet dat het in een andere gemeente veelal niet anders toegaat. Maar dan wel bereidheid naar beide kanten. Dat neemt het moeilijk pro bleem niet geheel weg, maar lost wel een groot deel op. Pijnklachten op de spreekuren te Tholen en Sint Maartensdijk melden, of: 01645-388. M.i.v. woensdag 19 maart is er in THOLEN, Hoogstr. 15, elke woensdag spreekuur van 13.30 - 15.30 uur. advertentie IM "De produktiecapadteit van de Nederlandse landbouw moet mede dienstbaar ge maakt worden aan de ontwikkelingshulp. Deze voedselhulp behoort losgekoppeld te worden van overschotten, want men praat er nu in India nog over dat wty In 1959 onze verplichtingen niet nakwamen vanwege de krappe markt. In EEG-verband Is men nu bezig een vaste regeling te maken voor die voedselhulp". Dat zd de landelijk CBTB-voorzltter drs. R.Ztylstra uit Oosterland maandagavond op een bijeenkomst van de Fliplandse CBTB- en ZLM-afdelingen In Ons Dorpshuls te Anna Jacobapoider. Aan de hand van ervaringen in Amerika, India en op de wereld voed sel- conferentie in Rome stelde drs. Zijlstra dat oplossingen van het wereldvoedsel probleem alleen op wereldwijde schaal mogelijk zijn en dan nog op basis van bindende afspraken tussen regeringen een eerste vereiste is dat de produktie in de ontwikkelingslanden verhoogd wordt, zodat de jaarlijkse stijging van de voedsel produktie 3'/j in plaats van 2Vj is. Dat is de basis, anders komt men 80 tot 100 miljoen graan tekort. Een tweede punt is, dat de regeringen voorlichting moeten gaan geven om de bevolkingsexplosie binnen de perken te houden. Dit is een omstreden punt, maar toch ook een van de kernen van het wereldvoedselprobleem. Nu al lijden 400 miljoen mensen in Afrika en Azie aan ondervoeding.In India wordt je be laagd door mensen die om eten vragen. Daarom is de discussie over dit probleem altijd emotioneel het gaat over leven of dood. Hier bij de luxe van de land- en tuinbouw gaat het om meer of minder, aldus de CBTB-voorzitter. De oplossing van het wereldvoedsel- vraagstuk lijkt bijna niet binnen de perken van het menselijk mogelijke te liggen, maar toch mogen we er geen vrede mee hebben. Er moet wat aan ge daan worden. In de ontwikkelingslanden dient het tempo van modernisering van de land bouw verhoogd te worden. De ontwikkelingshulp op dit gebied (nu 5 miljard gulden) moet verdriedubbeld worden. Verder dient er een betere voorradenpolitiek gevoerd te worden. Onder gemeenschappelijke verant woordelijkheid moeten noodvoorraden aangelegd worden. Verder aan gratis hulp tien miljoen ton graan per jaar verstrekken en het internationaal verkeer in landbouw- produkten beter reguleren. Hoe moet een boer in India echter overtuigd worden van de noodzaak tot produktieverhoging? De ratten eten 20% van het voedsel op, maar mogen niet bestreden worden vanwege het reihcamatie-geloof. De (heilige) koeien hebben op de weg voorrang. In Tanzania wordt de bevolking mentaal en moreel voorbereid op veranderingen, maar er is slechts 1 land waar de cultuur binnen tien jaar gewalst is om een technisch-economisch systeem op te bouwen waarbij aan hongersnood een einde is gekomen <China. De ideologisch-politieke wals van het Marxisme is daar over de cultuur gehaald. Ten aanzien van hulp bij het totstand brengen van veranderingen, moeten we ons als buitenstaanders echter uiterst terug houdend opstellen. Wij kunnen veel met voorraden doen, zoals melkpoeder enz., vooral ten aanzien van eiwit. Ook weer niet over vloedig, want anders ontmoedig je de produktie in de ontwikkelingslanden. Het laatste jaar is de voedselsituatie beter geworden in de wereld. De voorraden zijn toegenomen in 1974 (er is nu nog een tekort van 6 miljoen ton graan). De meest recente cijfers van de F.A.O. uit Rome zijn een stuk gunstiger dan vorig jaar. Alle aandacht en energie dient aan dit voedselvraag- stuk besteed te worden, opdat niet miljarden mensen op de rand van de honger leven", zei drs. Zijlstra. Tijdens de discussie kwamen behalve internationale ook vele nationale en In eendrachtige samenwerking met de Zeeuwse gemeenten Oud-Vossemeer en Sint-Phiiipsland en de Brabantse gemeente Nieuw-Vossemeer is het bejaarden tehuis "De Vossemeren" tot stand gekomen. Het bestuur, dat de prachtige ligging en de architectonische vormgeving van het gebouw uniek noemt, is verheugd dat de officiële opening zaterdagmiddag 15 maart om drie uur kan plaats vinden door de drie betrokken burgemeesters. Ter gelegenheid hiervan is er een feest programma opgesteld dat maandag 10 maart begint met de aanwezigheid van Europese zaken aan de orde. Zo werd gesproken over een contingenteringsre geling voor aardappelen zoals men in de V.S. stukken land braak laat liggen (in 1972 tien miljard ha) om de produktie te beperken. Drs. Zijlstra stelde dat het technisch en theoretisch ook in Nederland kan, maar vijf jaar ge leden voelde de meerderheid van de telers er niets voor. Men is nu in de EEG bezig aan een aardappelregeling Een vrij losse regeling op basis van de vrije markt met kwaliteitseisen. Volgens de CBTB-voorzitter dient men het niet in beperking van de produktie te zoeken, maar in het bestemmen en besteden van overschotten. Dhr. van Dueren den Hollander meende dat bij een 1 op 5 of 6 regeling voor de aardappelen de boeren uit de puree (van te lage prijzen) zouden zijn. y Ten aanzien van de suikerbieten zei drs. Zijlstra dat volgens een specialist van de F.A.O. tot 1980 de totale vraag naar suiker sterker blijft dan het aanbod. De situatie is ralatief vrij gunstig. Op het ogenblik daalt de suikerprijs echter met een sneltreinvaart. De markt heeft een ontzaggelijk onrustig karakter vanwege de labiele wereldeconomie en monetaire »- situatie. Ook de nieuwe EEG-prijzen bleven niet onbesproken. Nu er maar 9 in plaats van 15% gegeven wordt, gaat Frankrijk op sociale gronden een toeslag van 1500 miljoen gulden aan de boeren geven. Daarvan profiteert 94 Er zijn geruchten dat ook Duitsland dit soort maatregelen wil. Volgens drs. Zijlstra versterkt dat de argumenten van de drie C.L.O. 's om ook in Nederland aanvullende maatregelen te treffen. Onze voorstellen zijn verdubbeling van de zelfstandigenaftrek, verlaging van de premiedruk, verbetering van de zogenaamde belastingmiddeling, maat regelen t.b.v. de jonge boeren, toepas, sing van de nota werkgelegenheid op de landbouw, e.d. Wij behouden ons wel 't recht voor in juni aan de EEG een aanvullend prijsvoorstel te doen. Op 12 maart hebben we een afsluitende discussie met minister v.d.Stee of met meerdere ministers, maar dit wordt een moeilijke operatie. Minister v.d. Stee heeft namelijk al gezegd dat hij de 9% voldoende vindt. Het gevecht over deze dingen neemt in hardheid toe. De de TROS radio van acht uur tot half elf 's avonds voor de opname van het programma Route A. Dit wordt woensdagmiddag vanaf twee uur uitge zonden. Op maandag 17 maart wordt de bejaarden van de Vossemeren een gemeenschappelijk ontbijt aangeboden in de recreatiezaal. Daarna gaat het met de bus naar Willemstad voor een rond vaart door de Biesbosch en de Zeeuwse wateren. Bij terugkomst is er in het bejaardentehuis een borreluurtje met orgelmuziek van de veertienjarige Vincent Timmermans. Daarna volgt het diner en het optreden van conferencier Hans Borghardt. Hoe groot de behoefte is aan voor lichting over de vele problemen be treffende kanker bleek maandag middag 24 februari in Haestinge te Sint- Maartensdijk, op de tweede bijeen, komst in onze streek van de Zeeuwse vrouwenraad en het Zeeuwse kruis. Van heel Tholen kwamen ruim 300 vrouwen. Door deze verrassend grote opkomst moest de grote sportzaal gebruikt worden waar geen mogelijkheid tot ver duistering was. De voorlichtingsfilm kon daarom niet worden vertoond. Vele problemen werden daarom extra be handeld door dr. B.J. ter Bals, sociaal geneeskundige van het Zeeuwse Kruis. Grote belangstelling was er ook voor de uitleg van zr. J.A.H. van Vugt, sociaal verpleegkundige van het Zeeuwse kruis. Zij sprak over de diverse hulpmiddelen die na operaties mogelijk of nood. zakelijk zijn. Vele schriftelijke en mondelinge vragen werden gesteld en beantwoord door 't forum bestaande uit de inleiders en de Thoolse artsen en Wijkverpleegsters v.d. Bel, Mellema, Priem en de Smit. De aanwezigheid en medewerking van de eilandelijke des kundigen had bijzondere waarde. Op vele punten waar onzekerheid was, kwam een geruststelling. Vragen waarmee men al lang zat, konden nu gesteld worden. Alles bij elkaar droeg de voorlichting bij tot een sterke ver mindering van angst. Aangedrongen werd op zelfopmerkzaamheid en zelf" onderzoek. Bij deze ziekte kan men veel helemaal voorkomen of erger ver hinderen. Feiten erkennen, herkennen en onder ogen durven zien en de dingen bij de naam durven noemen vormen De besturen van de stichting Nuts spaarbank Tholen en de Stichting Bondsspaarbank Dordrecht/Breda hebben overeenstemming bereikt over een volledig samengaan van beide banken per 1 januari 1975. Het bestuur van de Nutsspaarbank heeft tot dit samengaan besloten om door de basisverbreding, als gevolg van deze samenwerking, haar clienten te verzekeren van optimale dienstverlening op lange termijn met behoud van de zelfde signatuur. Dhr. J. van Elsacker zal als directeur van de kantoren te Tholen fungeren. De Nutsspaarbank heeft kantoren in de Hoogstraat en Machteld van Gelrestraat in Tholen en agentschappen in Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. De samensmelting van beide banken tast de werkgelegenheid in geen enkel opzicht aan. De commissie voor fusie- aangelegenheden van de sociaal economische raad werd met betrekking tot deze fusie geinformeerd. De Neder- landsche Bank heeft verklaard tegen het samengaan van beide instellingen geen bezwaar te hebben. daarbij een factor. De aanwezigen kregen brochures naar huis om nog eens alles rustig te kunnen nalezen en met de huisgenoten te bespreken. Na Sint-Philipsland en Sint- Maartensdijk zijn er nu geen voorlich tingsbijeenkomsten meer in onze streek. Degenen die alsnog willen, kunnen eventueel op de dichtsbijzijnde bijeen komsten terecht: donderdag 17 april om twee uur in de Oosterkerk te Goes en maandag 21 april om twee uur in het Dorpshuis te Bruinisse. reacties worden scherper, ja de hele sfeer wordt wat killer, vond de CBTB- voorzitter. Verschillenden onder de 75 aanwezigen hoopten van ganser harte dat de boeren zonder actie hun kosten gecompenseerd krijgen. Daarnaast werd nog geinfor meerd naar de rol van de actie groepen in de landbouw, waarop dhr. Zijlstra zijn filosofie naar voren bracht. Hij zei geen behoefte te hebben om te gaan overtroeven in dapperste taal of het meeste vragen. Wij gaan onze weg zoals we die willen gaan en wat we als C.L.O. 's gedaan hebben in de vorm van overleg is de beste methode voor de boeren. Een voorzitter mag zich nooit laten opjutten en dat is soms wel eens een heksentoer. Wel gaan wij onze positiebepaling wat scherper formuleren. Men hoort wel eens, dat de CLO's het vertrouwen van de leden niet meer hebben, maar dat wijs ik volstrekt van de hand. Daar is mij niets van gebleken sinds augustus vorig jaar. Er wordt gesproken over blokkade van leveranties e.d., maar dat dient met verantwoordelijkheid en terughoudend heid bekeken te worden. Een geweldig belangrijk punt is, dat zulke zaken voorgelegd worden aan de leden en de coöperaties. Het moet breder en dieper bekeken worden. De voorstellen moeten goed gemoti veerd zijn en er dient een wisselwerk- king te komen tussen leiding en leden. Bij acties dient gedacht te worden aan schaderekening man) en aan het in de hand werken van chaos en anarchie. Het boerenbelang is ermee gediend, det- -- actiecomite's en standsorganisaties op 1 spoor komen te zitten, aldus drs. Zijlstra. De H.I.D. voor de bedrijfsontwikkeling dr. Ir. van Beekom was ook op deze CBTB-ZLM bijeenkomst aanwezig. Hij ging naar aanleiding van vragen in op het bewaren van produkten door middel van bestraling. Gebleken is, dat de ui onbeperkt houdbaar is onder de meest extreme omstandigheden als deze bestraald wordt. Gevaar voor de consumptie wordt door alle deskun digen met nadruk ontkend. Mol uit 's Gravenpolder gaat deze conserveringsmethode toepassen. Het is een methode die weinig kost en uit stekende resultaten geeft, ook bij aard appelen en vlees. Een punt is alleen dat bestraling toch enige terughoudendheid wekt bij de consument. Dat psychologisch aspect zal overwonnen moeten worden. Dr. van Beekom sprak ook nog over erf- verharding en subsidie voor bedrijfsge bouwen. De belangstelling voor het eerste blijkt een veelvoud te zijn van wat er oorspronkelijk in de begroting voor was uitgetrokken. Ten aanzien van het tweede is er nu nog geen regeling, mogelijk in Juni. Dit hangt samen met de neiging in Brussel om te zeggen als er iemand van een subsidieregeling ge bruik heeft gemaakt, kan het volgende keer niet meer. Op deze vergadering- die onder leiding stond van gewestelijk CBTB- voorzitter G.J. de Jager- werd nog teruggeblikt op de oogsthulp '74. Dhr Ph. v.d. Hoek vond gezamenlijk oogsten zoals in het afgelopen najaar gebeurde nog veel be langrijker dan het gezamenlijk ver gaderen van CBTB en .ZLM op deze bijeenkomst. Namens de boeren die hulp hebben gekregen bood hij burge meester G. van den Berg en de coördinatoren H. Timmers, Abr. van Stfien jtn M.A. Schenk twee boeken aan. De burgemeester en dhr. Schenk spraken hiervoor een dankwoord waarbij de laatste het gemeentebestuur een pluim gaf. ZLM-voorzitter A.A. Rijstenbil sloot deze zeer geslaagde discussieavond af wenste drs. Zijlstra veel sterkte toe op 12 maart bij zijn bezoek aan minister v.d. Stee en bood hem tenslotte een boekenbon aan. Leveranties. Thoolse raad keurde structuur plan recreatieve ontwikkeling goed. Plan Achter 't Bos kreeg fiat. Branden en perikelen. Dankbaar voor oogsthulp 1974. ZLM wil Minister van Landbouw met vakkennis. Drs. Zijlstra over hulp aan ont wikkelingslanden. Bouw rioolwaterzuiveringsinstal laties. Adjudant Eekman nam afscheid. Voor de 20ste keer uitvoering Johannes Passion. Groen witten door geveld. de Meeuwen HOE RUIMER HART, HOE MEER LEED (RUSSISCH SPREEKWOORD). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Chr. Oratorium Vereniging Bergen op Zoom O.L.Vr. van Lourdeskerk 13 maart-8 uur. advertentie IM In de week van 10 - 15 maart zal ook op Tholen en Sint Philipsland de jaarlijkse collecte worden gehouden voor de reumabestrijding. Deze simpele mede deling zal voor ieder voldoende zijn om die steun te verlenen, welke ook elk jaar weer zo welkom en van zo groot belang is. Het ïykt er wel op dat na de re» organisatie van de eilandeltyke brand weer 't aantal branden op Tholen toe neemt. Nu werd er alarm geslagen voor brand in Sint Annaland en twee keer by Stavenisse. De Fliplandse brandweer moest nog uitrukken voor brand in Anna Jacobapoider. Persoonlijke onge lukken waren er niet, terwfj de materiële schade beperkt bleef tot twee caravans en een auto. De eerste brand was woensdagavond 26 februari om kwart over zeven achter de garage van Geuze Transport in de Langeweg, buiten de bebouwde kom van Sint-Annaland. Een passerende automobilist had vuur gezien en in de telefooncel van het Sint-Annalandse postkantoor 0011 gebeld. De melding was echter niet volledig,want de gealar meerde brandweer kreeg via de mobilo foon van de Bergse brandweerkazerne te horen dat er tussen Sint-Annaland en Poortvliet brand was. Een nadere plaatsaanduiding werd niet gegeven. Ook de tegelijkertijd opgeroepen Smerdiekse brandweer reed op goed geluk de Weihoek in.In de Langeweg zag de Sint-Annalandse brandweer al gauw het vuur: brandende takken op een oude personenauto achter de garage. Met een brandblusapparaat werd het vuur bestreden, terwijl de nevelspuit van de Smerdiekse brand weer na het forceren van het hek het vuur helemaal doofde. Het liep dus alle maal met een sisser af, hoewel de drie brandweerauto's veel belangstellenden achter en zelfs voor zich kregen. Bij onderzoek van de politie bleek, dat de takken 's middags waren aangestoken en gedoofd, maar 's avonds laaide dit toch weer op. Zaterdagavond tegen half zeven was er brand op de camping Irenehoeve aan de Ketenweg tussen Stavenisse en Sint- Annaland. De beide brandweerkorpsen rukten om twee minuten na de alarme ring om 18.26 uur uit. De Sint-Anna landse brandweer kreeg via de mobilo foon goed door dat er brand was op camping Irenehoeve aan de Keetenweg en reed via de Anna Vosdijkseweg direct op de camping aan, onder de Zeedijk. Om 18.37 uur draaide men de camping Irenehoeve op. Intussen had de brand weer van Stavenisse met hoogst vee. velende pech te kampen: de mobilofoon werkte niet. Daardoor wist men niet waar de brand was. Commandant D. J. Letzer gokte op Sint-Maartensdijk, maar dat bleek later precies de vee. keerde kant. Bij de veiling hoorde men voor het eerst de centrale in Bergen op Zoom en ving men „Keetenweg" op. De brandweerauto sloeg daarop direct linksaf om via de Zuidmoer en de Oudelandsedijk richting camping te gaan. Ook via de portofoon was men er niet in geslaagd verbinding te krijgen met de brandweer van Sint-Annaland. Het niet werken van de mobilofoon be tekende, dat de brandweer van Stavenisse dik drie kilometer omreed voordat men om 18.38 op de camping aankwam. Vrijdag 28 februari was de auto met mobilofoon nog gecontroleerd in de brandweerkazerne te Bergen op Zoom, waarbij deze goed werkte. In Stavenisse blijkt echter de ontvangst slecht te zijn omdat de frequentie wat naast en ver van de steunzender in Nieuw-Vossemeer zit. Intussen stonden twee caravans in brand. Met een tractor van de vlakbij gelegen camping Quaak werd een dichtbij het vuur staande caravan weg gesleept. De Sint-Annalandse brand weer kon verder niet veel meer doen dan ook nog een brandblusapparaat leeg spuiten omdat er niet direct water was. Dat kwam er toen de nevelspuit van Stavenisse op het slecht berijdbare terrein kwam. De twee caravans stonden precies in de verste hoek. De Sint-Annalandse brandweer vulde uit de volle sloot de tank van Stavenisse aan. Tevens bedienden de Sint-Annalanders met persluchtmaskers twee stralen om zo dicht mogelijk bij de caravans te kunnen komen. Een ging er helemaal verloren, terwijl 'n andere caravan van A.V. uit Antwerpen (die vier meter van de eerste stond) gedeeltelijk uitbrandde. Schade ongeveer 10.000 gulden. De volledig verbrande caravan was eigen dom van J. K. uit Deurne, eveneens in België. K. was zelf aanwezig. De schade bedraagt ongeveer 20.000 gulden, waar voor hij verzekerd is. Vermoedelijk is bij het bakken van frites de vlam in de pan gegaan. De vrouw van K. raakte in paniek en kon een slapend kind nog tijdig redden. De Sint-Annalandse brandweer was om 19.20 uur weer in de kazerne, terwijl het korps van Stave nisse bleef nablussen. 0011 werd gebeld door de waar nemend beheerder van de Irenehoeve, terwijl later nog van camping Quaak 0011 werd gebeld omdat men vond dat de brandweer lang wegbleef. Men meende dat het na de alarmering lang duurde voordat de sirene ging en de brandweer kwam. De betrokkenen bleken ook ernstig on gerust toen uitkwam hoe slechf de watervoorziening ter plaatse is. Men had het geluk dat de sloot goed vol stond. Bij een grotere brand zou de situatie veel ernstiger zijn geweest. Bij hoog water is er water uit de Ooster- schelde te halen, maar hoe moet een pomp over de dijk komen? Bij laag water is er helemaal geen denken aan. De dichtstbijzijnde brandkraan is volgens commandant Letzer in de Buurtweg bij kweker A. J. van Rossum, dus nog voorbij veehouder Wielaard richting Stavenisse. Om die te bereiken moeten volgens dhr. Letzer wel drie korpsen ingeschakeld worden. Hij wijst erop dat ook op het Scheldt en in de Pilootweg geen brandkranen aanwezig zijn. Zaterdagavond om 9.03 uur moest ook de Fliplandse brandweer uitrukken. In de Lageweg te Anna Jacobapoider was er brand uitgebroken in de woning van de fam. Van Dongen, zo meldde buuN man Van Strien brandweercomman dant M. van Duuren. Binnen twee minuten reed de Fliplandse brandweer auto weg met 13 van de 14 man. Een was er uitstedig. Om tien over negen - buitengewoon vlug - kwam men in de Lageweg aan. De brand bleek toen echter al geblust te zijn met een tuin slang en een brandblusapparaat. Gelukkig viel het dus allemaal mee. Op de zolder bleek een looplamp op een lap stof gevallen te zijn, waarbij brand ont stond. De bewoners die tevoren de stof hadden bekeken, roken beneden brand en sloegen alarm. De brandweer contro leerde de zaak nog maar keerde om half tien weer naar de kazerne terug. Bij werkelijk optreden had de brandweer via een brandkraan, die 20 meter van het betrokken huis ligt, water kunnen krijgen. Het Fliplandse korps trad voor het eerst op in nieuwe, leren overalls. De broek en de jas zijn afgeschaft, waardoor men sneller paraat is. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uuur moest de brandweer van Stavenisse weer aan het werk. Op de derde dijk bij het rampmonument op de Provincialeweg Stavenisse/Sint'-Maartensdijk stond de auto van dhr. A. K. uit Stavenisse in brand. Het alarm werd niet via 0011 maar bij commandant Letzer gegeven. Zijn vrouw stelde de sirene in werking. Ook nu bleek de mobilofoon niet te werken. De brandweer was snel ter plaatse en kon niets anders doen dan met drie stralen de auto blussen. De wagen brandde geheel uit.. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1