Aankoop machines plantsoenendienst en bouw brandweergarage praatstof commissie openbare werken N.F.O. Tholen over knippen windscherm en zomersnoei TURNPEIL THOOLSE KAMPIOEN SCHAPPEN NU VEEL BETER VOOR DE RECHTER Secretaris M.H. Murre benoemd tot ere-lid Knippen windscherm Zomersnoei PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 27 februari 1975 EENDRACHTBODE Sportvelden Machine-leveranties Bouw brandweergarage Personeelsbestand Titels voor Liza de Witte (WIK) Dirk Lisseveld (Excelsior), Maaike Polderman (WIK) en Greetje Havermans (Spido) Een tweede Thoolse adviescommissie kwam voor de eerste maal in de open baarheid. Bovendien een splinternieuwe commissie. Met wel een lange naam: "Commissie van advies en bystand over zaken, de gemeentelijke openbare werken betreffende". Voorzitter en wethouder met de betreffende portefeuille, de heer LJ. Koopman. Hij begon met vast twee punten van de agenda te combineren, de opening en installatie. Dat was ook niet bezwaar lijk, want zo officieel behoefde het nu ook weer niet. Hij vertrouwde, dat de commissieleden, bestaande uit de raadsleden mevrouw Deurloo - van Broekhoven (KVP), Van Damme (VVD), Van Schetsen (PvdA) en Van Dijke (SGP) met openheid en op bouwende kritiek dit werk zullen uit voeren, te informeren wat men graag wil weten en op te merken, waarover men een andere mening heeft, maar hopen lijk wel zo, dat men aan het eind van elke vergadering kan zeggen, dat het goede besprekingen waren. Daaraan heeft de eerste bijeenkomst in elk geval ruimschoots voldaan. Dat kon onder plezierige leiding en dat kon mede door deskundige aanwezigheid van de directeur gemeentewerken (technische kant) en ambtenaar afdeling 111 Fred Snoep. Als eerste werkstuk kwam de planning voorbereiding kapitaalwerken 1975 op tafel. Gemeentewerken is voornemens nog deze maand het bestratingsplan 1975, zoals in de begroting aangegeven, op papier te krijgen, zodat tot aanbe steding, c.q. uitvoering kan worden overgegaan. Volgende maand zou men dan ook de uitbreiding Dalempolder II planklaar willen hebben evenals aanleg tegelpaden, enz. te Poortvliet, Scherpenisse, Sint Maartensdijk en Stavenisse. In de eerste helft april staat voor Sint Philipsland de reconstructie Voorstraat op de nominatie. In de tweede helft april de uitbreiding plan West Scherpenisse en tegelpadenaanleg in Oud Vossemeer en Sint Maartensdijk. In mei zou het be stemmingsplan Noord Poortvliet op papier moeten staan bij gemeente werken en in juni herbestratingen Tholen, Poortvliet en Sint Annaland. Als tiende op de ranglijst staat reconstructie Voorstraat Stavenisse genoteerd en dan zit men in juli. Voor augustus de reconstructie markt Sint Maartensdijk, voor september reconstructie Kon. Julianastraat Tholen, voor oktober bestemmingsplan Achter 't Bos Sint Maartensdijk en tenslotte tweede wedstrijdveld Poortvliet en Sint Annaland, waarbij men dan al in november kan zitten. Commissielid van Damme het informatiespits afbijtend begrijpt uit de opsomming van de directeur gemeente werken inzake de planning voor komende maanden, dat het project "Onder de Linden" te Sint Maartens dijk al besteksklaar is. Dat wordt bevestigend beantwoord. Voorts begrijpt dit commissielid uit de toe lichting die de heer Boot gaf op de voorgenomen planning met betrekking tot de marktreconstructie Sint Maartensdijk, dat er nogal wat groen aan te pas gaat komen. Dat kan uiter« aard plezierig zijn, maar men zal toch rekening moeten blijven houden met parkeermogelijkheden. Het was onder meer een van de weliswaar bijkomstige motivaties om Sint Maartensdijk als bestuurszetel te kiezen. Men kon gemakkelijk op de markt (bij trouw partijen bijvoorbeeld) parkeren. Gaat men die mogelijkheid wegnemen, dat zou toch wel bezwaren opleveren, niet alleen voor bezoekers gemeentehuis, maar ook voor die van de bank en de winkels in de omgeving. De heer Boot verzekert_ dat wel rekening wordt gehouden met ruime parkeerge legenheid, maar achter het gemeente huis zijn er ook mogelijkheden, waar met name auto's van ambtenaren en college zou kunnen staan. De heer Van Damme vond - en andere commissieleden sloten zich daarbij aan - dat een_gaan ontwerpen van plannen voor de tweede wedstrijdvelden op Sint Annaland en Poortvliet pas voor november staat aangegeven. Dat vindt hij wel erg laat, want dan zal er dit jaar weer niks van komen. Uit een antwoord van de voorzitter Koopman blijkt dat de aankoop grond tweede sportveld Sint Annaland met de eigenaresse rond zit, maar dat er met de pachters nog wordt onderhandeld wat mogelijk ook spoedig afsluiting kan krijgen. Ook voor de Poortvlietse grond is er nog enige hapering, maar medio dit jaar zou dat wel afgerond kunnen zijn. Gebruikers hebben in elk geval voor dit jaar nog het recht de oogst te roven, dus dat is tot ongeveer november. Uiteraard kan dan wel gezorgd worden, dat het be steksklaar zou liggen. De heer Boot oppert de mogelijkheid te ruilen met het bestemmingsplan Poortvliet Noord, nu via de hoorzitting wel is gebleken, dat er toch liefst zo spoedig mogelijk in de kom zelf moet worden gebouwd. Daarmee kan de commissie zich ver enigen. Inmiddels blijkt ook uit een toelichting van de voorzitter, dat er voor het DACW object sportveld Stavenisse noch voor dorpshuisverbouw Oud Vossemeer al subsidies zijn. Dat houdt dus nog wel langer op dan was verwacht in een tijd van niet geringe werkloosheid. Voor de plantsoendienst, een zich nogal snel uitbreidend gemeentelijk object, is aankoop van een frais- en zaaimachine nodig. Inclusief inruil oude machine was prijsopgaaf gevraagd bij machinebedrijf De Graaf te Poortvliet, die voor 6.600.-- een machine kon leveren met 4 PK Honda motor. Een tweede aankoop reeds bij de begrotingsbehandeling aangekondigd, was een maaimachine, waartoe prijs opgaaf werd gevraagd zowel bij De Graaf, Poortvliet als Groenleer te Kapelle. De laatste kwam met f 25.775,-- als laagste uit de bus. Door deze aankopen kan een trekker chauffeur vrijkomen en zal men wat het groen bijhouden wel gesteld zijn. De commissie erkende met de voorzitter dat de plantsoenen evenals het groen in het algemeen er goed bijligt. Wel hoorde men weer van mindere sportveldensituaties door de zware regenval, maar de heer Boot meende dat er na weer te zijn ..geprikt" wel verbeteringen zijn. De heer Van Damme was onder de indruk gekomen van de mogelijkheden die er met genoemde machines, inzonderheid de maaimachine is. Hij was eveneens onder de indruk gekomen van de vierkante meters, die de gemeente aan groen moet onderhouden. Wel had hij kritiek voorde wijze waarop b. en w. voornemens zijn de leverantie te gunnen. Er gaat hiermee weer een fiks bedrag naar buiten de gemeente. Een eigen inwoner stond bij inschrijving f 1.000"," hoger en al erkent hij de moeilijkheden die er na inschrijving liggen, vroeg de heer Van Damme zich toch af of men nu echt wel, laat staan f 1.000.-- goedkoper uit zal zijn door een aankoop buiten de streek. Gaat dat in service niet meer dan die 1.000,-- kosten. Denk alleen maar wanneer een paar mensen bij stukken enkele uren moeten wachten, eer een monteur van elders arriveert. Het klemt naar zijn mening te meer, omdat er toch op het eiland voldoende leveranciers van machines zijn. Waarom moest men ook nog buiten de streek gaan laten in schrijven? Leveranties van buiten de streek zijn toch altijd kwetsbaarder en als men dan ook als college het stand punt wil innemen zoveel mogelijk binnen gemeentegrenzen aan te kopen, roept dit toch wel ernstige vraagtekens op. Of het allemaal met briefjes moet gebeuren, weet de heer Van Damme nu ook niet zo precies, maar wel acht hij zeer belangrijk dat men eigen mensen inschakelt, die hier ook belasting beta len, waar men ook vaak aanklopt om enigerlei liefdadige medewerking, enz. De andere commissieleden denken er ook zo over. Mevrouw Deurloo vraagt zich daarbij nogaf of de laagste inschrijver de inruilmachines. niet zal laten staan. De voorzitter zou dat des te beter vinden, dan kunnen we ze opnieuw inruilen, veronderstelt hij lachend. De heer Boot verklaarde dat er op Tholen voor de maaimachine maar een leverancier is als subdealer van De Jonge, Goes. De voorzitter vindt dat de commissie nogal luchtig heenloopt over 1.000,--, maar als college zit je voor een zo zuinig mogelijk beleid tegenover de burger. Waarom ageert de commissie niet, als we ons voor de frais- en zaaimachine tot maar een leverancier (op Tholen) beperken en wel nu iemand elders laagste inschrijver blijkt te zijn. Hij is ook hard voorstander zoveel mogelijk hier te laten leveren, maar dat mag niet ten koste gaan van een prijs(verhoging). Wat de service betreft heeft men in de vroegere gemaalmonteur Bevelander een goede man voor het normaal onderhoud en controle. Mevrouw Deurloo): weet dan de leverancier, dat ze voor onderhoud niet zal worden geroepen, misschien had dat voor de Poortvlietse inschrijver ook nog een lagere prijs betekent. De heer Van Damme zegt het niet te hebben gedaan zoals b. en w. (of gemeentewerken). De heer Boot vindt dat het er om gaat van welk principe men uitgaat: kost wat kost gemeente leveranciers op pogen zo goedkoop mogelijk aankopen te doen. De commissie vindt dat men met het ene te doen het andere niet hoeft te laten, maar erkent dat het niet eenvoudig is. Na nog wat discussie wil de commissie toch verder aan deze inschrijving niet tornen. De leden hopen, dat de Thoolse leveranciers of aannemers zo scherp mogelijk blijven inschrijven en daartoe van het gemeentebestuur ook alle kans krijgen. Ook met het oog op werkge legenheid, welvaart en bestaans mogelijkheden voor ondernemers acht de commissie het van belang dat werk en leverantie zoveel mogelijk binnen de grenzen blijft. De heer Van Schetsen had nog geconstateerd, dat er tussen de kernen enorme verschillen bestaan ten aanzien van de groenoppervlakten. De heer Boot onderstreept dat, er daarbij op wijzend, dat er bijv. in Tholen en Sint Maartensdijk 3 sportvelden liggen, dat Tholen ook het zgn. Bosje heeft, dat Scherpenisse geen sportveld heeft en het ijsbaan terrein met grover matériaar kan worden gemaaid en dat bijvoor beeld eeen kern als Sint Annaland in het verleden minder aan groen deed. In bespreking kwam vervolgens de bouw brandweergarage te Tholen. De brandweerinspectie en rayon commandant Belonje kan instemmen met de door b. en w. gesuggereerde vestigingsplaats: hoek Minneputte/- Molenvlietsestraat. Mevrouw Deurloo informeert of er bij een straks druk bevaren Schelde Rijnkanaal ook vanaf het water brand weerhulp gevraagd kan worden of als zich calamiteiten voordoen. In dit verband vraagt ze zich af of een punt als het Slagveld niet beter zou zijn om een nieuwe brandweerkazerne te bouwen De voorzitter noch de heer Boot kunnen aannemen dat het bestaande brand weermateriaal mogelijkheden kan bieden tot hulp bij brand op het water. Een plaats zoals ook in de raadsver gadering (op het Slagveld) werd gesuggereerd is niet binnen redelijke tijd beschikbaar. De heer Van Schetsen neemt aan, dat een aanpassing aan de omgeving het gebouw aan de Minneputtestraat duurder zal maken dan ergens meer buitende woonkern., wat dhr. Boot bevestigt. De commissie dubt dan wel over het financieel verschil, mevrouw Deurloo ziet nog wat verkeersmoeilijkheden bij de Minneputte, maar tenslotte stemt men toch in met de bouw van de brandweer garage op het door b. en w. gedachte centrale punt in de woonkern. Voorgelegd werd eveneens aan de commissie de resultaten enquête personeelsbestand afdeling gemeentewerken in verschillende gemeenten. Met heel wat cijfermateriaal en daardoor ook vergelijkings mogelijkheden. Een enquête overigens van al enige tijd geleden verzameld materiaal. Commissielid Van Damme verklaart dat Tholen geen slecht figuur maakt in die van vergelijkbare gemeenten. De heer Van Schetsen constateert dat het voor hem eigenlijk geen nieuws is, aangezien hij dit materiaal al eerder onder ogen kreeg. De heer Boot nodigde de commissie uit ook eens in de "keuken" van gemeentewerken te komen kijken om nog wat beter georiënteerd te geraken over werkwijze en werk. De heer Van Damme vond dat men deze enquête ook eens door moest geven aan het gemeentebestuur van Sint Philipsland, die nogal eens kritiek levert op de kosten gemeentewerken. De heer Koopman zei dat ook al eens te hebben besproken met het Sint Philipslands raadslid en zijn partijgenoot L. den Engelsman. Bovendien zou wethouder Walpot komen praten, maar dat heeft hij al een driekwart jaar geleden beloofd. De heer Koopman kan ook niet begrijpen, waarom men IN Sint Philipsland bij herhaling tegen gemeentewerken schopt zonder gefundeerde bewijzen. Hij betreurt dat, daar er met goede samenwerking veel kan. In elk geval is de commissie content met de overgelegde enquête en ziet een verdere doorlichting voor dit ogenblik niet als noodzakelijk. Bij de rondvraag informeert mevrouw Deurloo, wanneer men aan de Markt Tholen begint. De heer Boot vermoedt van nog deze of begin volgende week. De heer Van Damme vraagt dan de mensen tijdig te waarschuwen en het werk zodanig uitvoeren, dat de omwonenden zo min mogelijk overlast ervaren. Mevr. Deurloo als marktbe- woonster verzekert niet te zullen klagen. De heer M. van Dijke constateert dat zodra nutsbedrijven in de straten wroeten die er desolaat bijliggen of worden achtergelaten. De heer Boot antwoordt dat de bedrijven zelf de stenen maar even inleggen. Herbe strating is dan voor gemeenterekening via een bon van de nutsbedrijven, waarop gedeclareerd kan worden. De heer Van Damme hoorde dat er bij sanering nogal eens kritiek is op een plotselinge sloop van gebouwtjes, waarin nog een en ander van een eigenaar is achtergebleven. Kan tijdig worden gewaarschuwd? De voorzitter zegt dat dit wel wordt geprobeerd, maar men wordt soms ook zelf door de bulldozer Jeroense overvallen. Tenslotte dankt hij de leden voor de uit stekende sfeer waarin de besprekingen werden gevoerd, de geleverde op- en aanmerkingen, maar ook de bereid willigheid het goede te zoeken. Op deze wijze is een commissievergadering geen probleem, vond voorzitter Koopman. Op de jaarvergadering van de Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Tholen, woensdagavond in Hof van Holland, is secretaris M.H. Murre uit Poortvliet benoemd tot erelid. Dit gebeurde op voorstel van dhr. A.C. van Heusden uit Scherpenisse, die erop wees dat de scheidende secretaris zich 26 jaar verdiensteiyk had gemaakt voor de Thoolse fruitteelt. Voorzitter W.C. van Kempen uit Poortvliet zei dat dhr. Murre zijn werk bij fruitteler Friderichs per 1 januari had beëindigd, zodat hij zich ook uit de N.F.O. wilde terugtrekken. De secretaris maakte de ramp mee, de herverkaveling en de opbloei en de crisisperiode in de fruitteelt. Hij organiseerde excursies naar België en de Noordoostpolder en de laatste jaren was hij ook nog penningmeester. Vanwege familie-omstandigheden is dhr. Murre verhinderd deze jaarvergadering bij te wonen, maar we zullen in een bestuurs vergadering nog afscheid van hem nemen onder aanbieding van een cadeaubon. Hartelijk dank voor al het werk dat secretaris Murre voor de NFO Tholen gedaan heeft", zei voorzitter Van Kempen. De scheidende secretaris werd opgevolgd door dhr. L. Hoek uit Poortvliet, die bij acclamatie als nieuw bestuurslid werd gekozen. De heren Van Kempen, L.K. Breure uit Sint Maartensdijk en C. v.d. Berge Czn. uit Tholen werden op dezelfde manier herkozen. A. Hommel uit Oud Vossemeer volgde C. Droogers op in de financiële commissie. Tot afgevaardigde naar de kringvergadering te Goes in 1976 werd D. Deurloo uit Sint Maartensdijk benoemd (1975 A. Hommel) en als vertegenwoordiger naar de landelijke vergadering volgend jaar A.J. van Rossum uit Stavenisse (1975 L. Hoek). De NFO Tholen had in 1974 een voordelig saldo van 423,54 overge houden, zo bleek uit het verslag van waarnemend secretaris-penningmeester P. Polderman uit Oud Vossemeer. De vergadering ging akkoord met de door de landelijke NFO voorgestelde contributieverhoging: basisbedrag f 42,50 i.p.v. 38,50 en ha. bijdrage f 17,50 i.p.v. 15,50. Degene die geen lid is van een van de drie landbouw organisaties betaalt meer: 54,50 en 21,50. De verhoging gaat in 1976 pas in. Oorzaken van deze stijging zijn voornamelijk salarissen en sociale lasten, weekblad De Fruitteelt en vergoeding commissievergaderingen. "Als we de fruitteeltorganisatie op de been willen houden, dan is die contributieverhoging nodig. Van belang is ook, dat we een vaste NFO vertegenwoordiger in het landbouw schap hebben. Als afdeling willen we de ha. bijdrage die sinds 1957 al 1 gulden is, verhogen tot 2 gulden. Dat is nodig om de reiskosten van onze vertegen woordigers naar de kring- en landelijke vergadering en het kringbestuur te kunnen betalen. Die vergoeding is redelijk", zei voorzitter van Kempen. Niemand maakte er bezwaar tegen. Uit notulen en jaarverslag kwam naar voren dat de leden niet tevreden waren over het knippen van het windscherm. Loonwerker Wielaard zat vorig jaar veel op Schouwen - Duiveland, liet op Noord Beveland verstek gaan (daar heeft men inmiddels zelf een machine aange schaft) en werkte Tholen maar gedeeltelijk af. Daardoor kwamen verschillende windschermen die opgegeven waren niet aan de beurt. De leden vonden dat er duidelijke afspraken moeten komen zodat men weet waar men aan toe is. Ook kan er vroeger begonnen worden zodat er minder kans is dat de loonwerker het knippen moet staken omdat de oogst- werkzaamheden dringen. Voor het aanstaande knipseizoen gaven zich weer verschillende leden op. Het bestuur zal nog met loonwerker Wielaard overleg plegen. Dhr. Nieuwenhuize uit Stavenisse herhaalde nog eens zijn verzoek van vorig jaar om wat dichter in 't midden van het eiland te vergaderen. De voorzitter zei dat er vroeger zowel in Tholen als in Poortvliet NFO-bijeen- komsten geweest zijn. Het bestuur zal bekijken of dat weer kan. Fruitteeltvoorlichter M. v.d. Weele attendeerde de leden op. de boekjes over ziektebestrijding en de toepassing van geleide bestrijding. Dit is uit allerlei oogpunten een hele goede zaak.. De resultaten zijn zeer goed en de teler leert er veel van. Hij hoeft minder te spuiten. Dhr. v.d. Weele vond dat de fruitteler verplicht is ook meer aandacht aan het milieu te besteden en dat wordt bij geleide bestrijding zeker gedaan. De teler wordt gelijk bijgeschoold en die informatie is belangrijk, vooral nu dhr. advertentie IM De voorzitter van de Thoolse tumfede- ratie, dhr. J. Smulders uit Oud Vossemeer, had zaterdag eigenlijk het dubei aantal deelnemers willen zien bij de Thoolse gymnastiekkampioen- schappen In Stavenisse. Hy vond het jammer dat er nogal wat wegbiyvers waren. Aan de andere kant was dhr. Smulders biy met de vooruitgang in vergeiyking met december 1973, toen de Thoolse kampioenschappen voor 't laatst werden gehouden. "Het tumpeil is nu veel beter", zei de voorzitter. Hij hoopte dat de resultaten een stimulans zijn voor de wegblijvers om een volgende keer wel te komen. "Het allerbeste voor volgend jaar" was ook de wens van de wethouder van sportzaken, dhr. C.J. Moerland. Hij reikte de prijzen uit onder aanbieding van zijn hartelijke felicitaties. De enkele teleurgestelde adviseerde hij het volgend jaar opnieuw te proberen en dan zal het best wel lukken. Dhr. Moerland was er blij mee, dat deze turnkampioenschappen in Stavenisse werden gehouden en dat ze zo'n goed verloop hadden. De zenuwen belemmerden sommigen in het leveren van een betere prestatie. Totaal drie deelnemers kwamen wat tekort voor hun vaardigheidsdiploma: een bij de dames, jongens en meisjes groep A. Aangezien de diploma's nog niet aanwezig waren, worden ze later per vereniging uitgereikt. Bij de dames werd opnieuw Liza de Witte van WIK uit Sint Annaland kampioene met een tweede prijs voor haar clubgenote Janneke Burgers. Die volgorde was volgens dhr. Smulders een dubbeltje op z'n kant, want als Janneke Burgers de paardesprong had uitgevoerd zoals ze werkelijk kan, dan was het kampioenschap van Liza de Witte toch wel in gevaar gekomen. Bij de jongens waren er slechts drie deelnemers, waarvan Dirk Lisseveld van Excelsior uit Poortvliet de sterkste was. Bram Smits van de organiserende vereniging Kwik uit Stavenisse was tweede, maar hij legde ook een zwaarder programma af omdat hij zowel in de klasse A als B mee deed. Bij de meisjes B was sprake van een complete verrassing nu Maaike Polderman van WIK Sint Annaland de titel greep met 0.30 punt voorsprong op clubgenote Wilma de Witte. In de meisjesgroep A tenslotte eiste Greetje Havermans van Spido uit Oud Vossemeer de eerste prijs op voor Hanja Noom van WWV uit Sint Maartensdijk en José Hommel van Spido Oud - Vossemeer. Wethouder Moerland zorgde ervoor, dat alle prijswinnaars een oranje lint met medaille omgehangen kregen. Liza de Witte kreeg er zelfs twee omdat haar zusje Wilma al vertrokken was. De volledige uitslag was: Dames 1. L. de Witte, WIK 49.25 2. J. Burgers, WIK 48.25 3. R. Speijer, Excelsior 47.30 4. A. Groenewege, WIK 46.05 5. C. Geluk, Spido 44.55 6. J. Niemantsverdriet, Spido 43.55 7. Tr. Rijnberg, Spido 42.20 8. M. Heygen, Spido 41.15 9. N. Rebel, Spido 40.9 10. L. van Bemden, Excelsior 40.5 11. J. Roos. WWV 37.90 Op het onderdeel vrije oefening was Liza de Witte de beste met 7.9, ringen Janneke Burgers 8.7, brug ongelijk Liza de Witte 8.25, balk Riet Speijer en J. Niemantsverdriet elk met 7.8, lange mat Liza de Witte 9 en paarsprong Liza de Witte met 8 punten. Jongens. 1. D. Lisseveld, Excelsior 54.25 2. Bram Smits, Kwiek 53.70 3. Kees Koopman, WWV 41.65 De prijswinnaars van de Thoolse kam pioenschappen Turnen 1975 in de gym zaal in Stavenisse, v.l.n.r. José Hommel Spido Oud-Vossemeer (3e meisjes A), Maaike Polderman WK Sint Annaland (kampioene meisjes B), Liza de Witte (kampioene dames) WIK Sint Annaland, Janneke Burgers WK Sint Annaland (2e dames), Greetje Haver mans Spido Oud Vossemeer (kam pioene meisjes A), Dirk Lisseveld Excelsior Poortvliet (kampioen jongens), Hai\ja Noom WWV Sint Maartensdyk (2e meisjes A) en Bram Smits, Kwiek Stavenisse (2e jongens). Bovendien turnde Bram Smits nog als enige in groep B, waar hij 52.90 punten verzamelde. In groep A was Dirk Lisseveld de beste op het onderdeel brug 8.1 punt, lange mat 7.9, rek 7.45 en paardsprong 8.25. Bram Smits werd winnaar van de vrije oefening met 7.95 punt, paard voltige 7.8. In de ringen bleken beiden even goed met 7.3 punt. Meisjes B. 1. M. Polderman. WIK 46.90 2. W. de Witte. WIK 46.60 3. M. Snoep, WIK 46.05 4. S. Polderman, WIK 44.90 5. Sarjanne Noom, WWV 43.10 Maaike Polderman won het onderdeel lange mat met 8.40 (samen met Wilma de Witte), brug ongelijk 7.70 en vrije oefening met 7.5 punt. Wilma de Witte was de sterkste in de ringen met 8 punten. M. Snoep was nummer 1 op de balk met 7.9 en op het paard met 7.8 punt. Meisjes A. 1. G. Havermans, Spido 48.85 2. Hanja Noom, WWV 48.05 3. J. Hommel, Spido 47.25 4. M. de Wilde, WIK 46.80 5. Anja Riedijk, WWV 45.50 6. Paula Goedegebuure, Kwiek 44.05 7. Carina Stoel, Kwiek 43.75 8. Els Marinissen, Kwiek 42.75 9. M. de Wit, Excelsior 41.80 10. L. Overbeeke, Excelsior 40.70 11. Erna Gunst, Kwiek 39.25 12. Anja de Koning, Spido 38.80 13. Maddy Moerland, Kwiek 38.70 14. S. de Koning, spido 38.55 15. Franda v.d. Zande, Spido 38.45 Kampioene Greetje Havermans was de beste'op de lange mat met 9.1 punt, brug ongelijk 8.95, B en balk met 8.3 punt. Hanja noom was de sterkste in de ringen met 8.35 en op het paard met 7.9 punt. Anja Riedijk was de beste in de vrije oefening met 7.25 punt. Bij de twee meisjesgroepen en de ene jongensgroep ging het om deelnemers van 12 t/m. 15 jaar. Mandersloot niet meer op Tholen werkt. Dhr. J. Lemmens van het proefstation sprak daarna over zomersnoei, proefveldresultaten en het gebruik van virusvrij materiaal. Hij lichtte zijn woorden toe met behulp van een overhead-projector en dia's. Daarbij kwam naar voren dat de zomersnoei - een honderd procent belichtingssnoei - landelijk een steeds belangrijker plaats inneemt. De kwaliteit van het fruit wordt opgevoerd en de vruchten zijn groter. Het tijdstip van snoeien is bijzonder belangrijk: de tweede helft van juli is 't veiligst.Heel gevaarlijk daarbij is het doorschieten van" gemengde knoppen. Bij de zomersnoei - men heeft ongeveer 24 u. per ha nodig - kunnen scholieren ingezet worden. Met het soort karmijn zijn proeven genomen en dat leverde produktie, goede kwaliteit en 1,27 per kg. op. Dhr. Lemmens vond dat gunstige tekens. Hij wees er nog op, dat er 175.000 bomen karmijn op de markt komen. Tijdens de lezing, haakten de leden geregeld in met vragen, wat op deze NFO vergadering tot een goede gedachtenwisseling bijdroeg. Tholen: wo. 5 mrt. do. 20 mrt., politieke scholing voor vrouwen, hotel Zeeland, vr. 7 mrt. 20 u. toneeluitvoering Concordia. do 13 mrt. 20 u. ZVU solotoneel Carol Lindssen, hal stadhuis. Poortvliet: do. 27 febr. gezinsavond plattelands vrouwen, Tolrust. ma. 3 mrt. 7.30 u. voorlichtingsavond consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij, Tolrust. Sint Maartensdyk: vr. 28 febr. 20 u. bouwbond N.V.V., P.J. van Houdt. vr. 14 mrt. blijspel P.J.Z. Haestinge. do. 27 febr.' 19.30 u. N.C.V.B. Haestinge. Sint Annaland: vr. 28 febr. JAARVERGADERING V.Z.OS. in Her. ver. gebouw. wo. 5 mrt. van 7 - 8.30 u. kijkavond school met de Bijbel. di. 11 mrt. ledenvergadering school met de Bijbel. Oud Vossemeer: vr. 28 febr. 8 u. feestavond "De Treffers", Joep de Reus. vr. 28 febr. 8 u. rolleravond leden Eendrachtrijders, Saparow. vr. 28 febr. 7.30 u. ouderavond "Die Heenetrechtschool". za. 1 mrt. 7 u. jongerenmis, Wille- brorduskerk vr. 7 mrt. 19.30 u. ouderavond school met de Bijbel. Sint Philipsland: do. 27 febr. 14 u. jaarverg. ZLM-kring. Anna Jacobapolder: ma. 3 mrt. 7.30 u. CBTB en ZLM bijeenkomst (drs. Zijlstra), Ons Dorpshuis. Bergen op Zoom: ma 3 mrt. 20.15 u st. Gamma toneel groep theater: "Koning hert", Luxor. ma. 10 mrt. recital "sonates d cinque", Markiezenhof. do. 13 mrt. st. Gamma 20.15 u. toneel "Ik slaap wel op de bank", Luc Lutz, Luxor. Sint Annaland: vr. 28 febr. 19.30 u. Dorpshuis jagers avond. Sint Maartensdyk: vr. 7 mrt. 19.30 u. Haestinge ont spanningsavond gez. gymnastiekver enigingen. Sint Philipsland: ma. 17 mrt. De Wimpel uitvoering De Flippers met demonstratie WIK. Hoewel de politierechter te Middelburg Mr. P. van Empel wel rekening wilde houden met de nare landbouwom- standigheden blijft overtreding van de wet op de aardappelmoeheid toch strafbaar. De regeling achtte hij simpel en duidelijk. Toegestaan is een verdeling van 1 op 4. Na een jaar aardappelteelt op een bepaald perceel dient de landbouwer voor datzelfde perceel drie aardappelvrije jaren aan te houden. De vennootschap L.V. en Zn. te Sint Maartensdijk kreeg 300,-- boete na een eis van 400 gulden. Voor de economische politierechter verschenen de landbouwers D.K.R. uit Scherpenisse, A.C.B. uit £int Maartensdijk, C.P. van der M. en H.A. J. uit Poortvliet. Zij moesten twee honderd gulden de man betalen na een eis die lag tussen de 250 en 400 gulden. J.D. Q. uit Oud Vossemeer moest 150 gulden op tafel leggen na een eis van f 200,-- en M.P.M. te Sint Annaland f 250,--, nadat de officier 300,-- had geëist. P.C. de W. uit Oud Vossemeer hoorde driemaal 250 gulden boete opleggen waarvan telkens 150 gulden voofc waardelijk voor het destijds uitoefenen van werk als elektrotechnisch reparateur, gasfitter en installateur zonder de vereiste diploma's.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 6