UNANIEME KEUZE BESTUURS ZETEL SINT MAARTENSDIJK Tholen en Flipland bouwen 30% minder KOM NIET IN 'T VAARWATER VAN HONDERDJARIGE L. THEUNISSE Plattelandserva ringen op Tholen DEZE WEEK 2 Veilingberichten Schipper van vader op zoon Burger en representatie Streekmuseum de Meestoot Geld geeft de doorslag bij beslissing Thoolse gemeenteraad Niet belangrijkste zaak Stem des volks niet duidelijk Motivatie stelt teleur Met schone lei Tholen Vrouwen willen plaatselijk trouwen Vervolg op pag. 5 Vervolg op pag. 5 Donderdag 20 februari 1975 31e Jaargang no. 14 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phillpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halfiaar. Per post/ 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Hetyboer. De kogel is door de kerk. De bestuurszetel definitief. De discussie bracht minder nieuwe gezichtspunten dan vraagtekens. De vraag die vorige week in deze kolom al is gesteld of het wel of niet om het belang van de burger gaat. Dat belang werd door de raad nauwelijks aangedragen met uitzondering van onbereikbaar beter openbaar vervoer. Voor het college scheen alleen het representatieve gezicht belangrijk. Uit die heek bekeken kon men ook geen betere keuze doen dan Sint Maartensdijk. Maar daarbij vloekten de motieven. De ene keer leek de afstand wel belangrijk, de andere keer had een burger nauwelijks van node op een secretarie. Dan weer scheen centralisatie het enig mogelijke, even later kon men toch wel weer trouwen op twee plaatsen. Dan was de financiële kant niet het voornaamste punt, ,even later mocht men niet vergeten er anderhalf miljoen mee te besparen. Het lijkt wat op de herindelings discussie in de Tweede Kamer. Alle partijen moesten zonodig beklemtonen, dat die nieuwe gemeente Tholen toch vooral de kleine kernen niet mocht vergeten, terwijl ze in hun vuistje overtuigd waren, dat de kans groot was dat die kleintjes een zachte dood zullen sterven. In het begin van de herindeling werd onze overtuiging dat het doel daarvan centralisatie is, ernstig bekritiseerd. Waarom zou je streekvoorzieningen niet kunnen spreiden, luidde het weerwoord. Kijk maar wat er in de praktijk van terecht komt. Als dat immers werkelijk zo is, hadden b. en w. ook kunnen komen met het voorstel het representatie deel in Sint Maartensdijk onder te brengen (raadsvergaderingen,- ontvangsten, trouwen), het ambtelijk (geconcentreerd) apparaat ergens in een nieuw praktisch modern kantoorge bouw in Tholen of Poortvliet. Dit laatste dan om een kerntje impuls te geven, want impuls zit er toch wel in zetelvesti ging, zo werd door zowel b. en s^. als raad geconcludeerd. Geen woorden meer aan vuil maken. Alleen de conclusie van vorige week nog eens herhalen: opnieuw is een kleine kern-impuls vervlogen. Maar de beslissing beantwoordt volop aan het herindelingsdoel. Ir. M.A. Geuze uit Poortvliet houdt dinsdagavond om half acht in de trouwzaal van het gemeentehuis in Tholen een lezing over "plattelands ervaringen op Tholen van 1864 tot 1866". Dit gebeurt tijdens de algemene ledenvergadering van het streekmuseum Tholen en Sint Philipsland. Daar zullen ook nadere mededelingen worden gedaan in verband met het geschenk uit Israël. De Meestoof kreeg inmiddels weer giften van dhr. H. van IJsseldijk uit Poortvliet, dhr. M. van Vossen uit Oud Vossemeer en de fam. Scheele uit Zaamslag. Hoofdelijke stemming bleek maandagavond omstreeks kwart over elf niet nodig om te beslissen, waar de definitieve bestuurszetel van de gemeente Tholen komt. Zonder dat uit een voorafgaande discussie enthousiasme viel te halen, kon de voltallige raad zich met het voorstel van het dagelijks bestuur verenigen. Ondanks het feit dat tijdens de discussie de vraagtekens vermenigvuldigden bleek het kostenaspekt door slaggevend. De andere motleven van het college werden nauwelijks steekhoudend bevonden, zag men nog veel eerder positief naar de richting Tholen-stad wijzen. Voor de raad bleek echter een Ingreep bulten het b. en w.-boekje te groot en te ris kant. Daarom kunnen b. en w. zich thans gaan wijden aan een goede ruimte voor het totale bestuursapparaat, inclusief de dienst gemeentewerken. Centralisatie daarvan was namelijk voor geen enkele fractie een punt. Alleen ten aanzien van de huwelijken hebben we geen definitieve uitspraak beluisterd. In dat opzicht kan het nog vriezen in Sint-Maaartensdfjk en dooien in Tholen. zo spoedig mogelijk te komen tot defini- Als grootste fractie beet de Sgp ook in de bestuurszetel discussie de spits af. Woordvoerder Th. Aarnoudse kon er met ons wel inkomen, dat het een ver strekkend voorstel was, maar toch zeker niet het meest vérstrekkende dat sedert juli 1971 aan de orde kwam. Het meest verstrekkende vond de SGP woordvoer der, wanneer er een voorstel behandeld moet worden, waarin de heiliging van Gods naam en dag onderwerp is. Dan gaat het immers om veel hogere waarden dan om menselijke en om zakelijke dingen, dan gaat het om handhaving van de Goddelijke geboden en het gehoorzamen aan Zijn Woord, zo stelde de heer Aarnoudse ter inleiding van zijn betoog. Hij verklaarde vervolgens dat zijn fractie het wel op prijs zou stellen, wanneer het sluiten van huwelijken in de toekomst zowel te Tholen als te Sint-Maartensdijk moge lijk zou zijn. Dat kan de gemeente mis schien wat meer gaan kosten, maar men zou er de bevolking van enkele kernen een groot genoegen mee doen, zo ver onderstelde de heer Aarnoudse. Hij had verder uit het rapport Ten Berge gecon stateerd dat alle kernen buiten Tholen en Sint-Maartensdijk niet in aanmer king komen. Dat de afstand naar Sint- Maartensdijk korter zou zijn dan naar Tholen is slechts van belang' ir auto bezitters. Die maatstaf achtte hij niet bruikbaar voor degenen die op open baar vervoer zijn aangewezen. Wat kopen mensen uit Sint-Annaland voor een berekening van een college, dat aangeeft dat de gemiddelde afstand 6 3/7 km is naar Sint-Maartensdijk, maar ondertussen per openbaar vervoer middel toch 26 km moeten afleggen om er te komen, plus dan nog eens de wachttijd in Tholen voor overstappen. Voor die mensen betekent een bezoek aan de gemeentesecretarie een halve dag kwijt te zijn en zou Tholen heel wat gunstiger liggen. Voor Tholen blijft eveneens het bezoek van buiten de streek. Tegelijkertijd, zo vond dhr. Aarnoudse, wordt daarmee duidelijk van hoeveel belang een betere ontsluiting met overig Zeeland zou zijn. Hij pleitte voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om de kernen onderling met elkaar te ver binden door openbaar vervoer. Het motief van b. en w. dat de ontwikkeling van westelijkTholen met aanwijzing Sint-Maartensdijk een impuls krijgt vond de SGP-fractie weinig aanspreken. Nieuwbouw lijkt in Tholen echter finan cieel niet haalbaar, dus om financiële redenen zal Sint-Maartensdijk voorkeur verdienen. Als SGP-fractie zien we geen andere verantwoorde mogelijkheid dan Statenlid L. A. M. Elenbaas uit Scher- penisse heeft op een VVD-bijeenkomst in Tholen bekend gemaakt, dat de woningtoewijzing 1975 voor Tholen en Sint-Philipsland dertig procent minder is dan vorig jaar. De gemeente Tholen heeft 145 huizen gekregen: 105 woningwetwoningen en 40 premiewoningen. De gemeente Sint- Philipsland kreeg 10 woningwet- en 10 premiewoningen. De administrateur van de Thoolse woningstichting Beter Wonen, dhr. W. C. Klippel, vindt dat onze streek ten opzichte van overig Zeeland nog niet eens zo slecht is weg gekomen. Heel de provincie heeft aan merkelijk minder huizen gekregen dan vorig jaar. Dit is een kwestie van beleid van de rijksoverheid. De gemeente Tholen ontving uit het contingent 1974 205 woningen, dus nu 60 minder. Voor 1975 zijn 40 premie woningen toegewezen, terwijl er vorig jaar voor 62 premie is verleend. Er liggen nu, begin februari, weer al 60 aanvragen voor premiewoningen zodat er verschillenden teleurgesteld moeten worden. Het beleid van B. en W. is erop gericht, dat particulieren niet de dupe mogen worden van de verminderde toe wijzing. In de tweede plaats geeft het college voorrang aan plaatselijke aan nemers. Van de 40 premiewoningen 1975 gaan er al 13 af voor de Stichting Wezen Armen in Sint-Annaland, die vorig jaar al op premie gerekend had. B. en w. van Sint-Philipsland, die de laatste tijd nogal wat activiteiten ont plooid hebben om de woningbouw te stimuleren, zijn ook bijzonder teleurge steld in geringe aantal premiewoningen. Men krijgt er maar 10, terwijl momen teel reeds 28 aanvragen liggen te wachten. Plus nog 3 van particulieren. Aan de laatste categorie geeft het Flipw landse college voorrang. Men houdt binnenkort een enquête om de woning behoefte in Sint-Philipsland te peilen. Op Tholen worden de 105 woningwet woningen allemaal gebouwd door de Stichting Beter Wonen. Het bestuur van Beter Wonen heeft donderdagavond 6 februari een gesprek gehad met de Thoolse gemeenteraad. Dit was reeds lang vastgesteld om eens van gedachten te wisselen. Ter sprake kwamen o.a. het onderhoud van de voortuintjes (wordt nu door de woningstichting gedaan en niet door de bewoners), de variatie in woningtypen, de bestuurssamenstelling (inspraak van huurders) en de verdeling 1975. Ondanks de mindere toewijzing waren Beter Wonen en de gemeente raad van mening dat er van het totaal van 105 woningwetwoningen zo moge lijk in alle Thoolse kernen gebouwd moet worden. Over de juiste verdeling per kern beslist het bestuur van Beter Wonen nog» tieve vestiging van de bestuurszetel te Sint-Maartensdijk inclusief de dienst gemeentewerken, zo besloot de SGP- woordvoerder zijn visie op de bestuurs zetelzaak. De ARP woordvoerder W.C. van Kempen had weinig houvast aan wat het rapport Ten Berge omtrent de bestuurszetel duidelijk* poogde te maken. Als men zou afgaan op hetgeen bij een ruilverkaveling gebeurt, name lijk dat de thuisblijvers worden ge rekend bij de voorstemmers, dan haalt men uit de enquête geen enkele basis waar de bevolking de bestuurszetel nu eigenlijk wil. We moeten dan ook vast stellen dat de stem des volks niet duide lijk heeft geklonken en dat door b. en w. gebruikte argument kan dan ook wel worden uitgeveegd. Resteert dus alleen de financiële en economische kant van de zaak. Dan liggen er voor aanwijzing Sint-Maartensdijk enkele praktische voordelen, zoals het bestaande fraaie gemeentehuis, de mogelijkheid tot be bouwing daarachter en het parkeerter rein er voor. Bovendien valt het gebouw onder monumentenzorg, zodat het ook zonder aanwijzing een blijvertje moet zijn. Door dit alles gaat het kosten aspect erg zwaar wegen. Er dient naar te worden gestreefd dat een doelmatig complex ontstaat, passend in de om geving. Hij meende niet te veel gewicht te moeten toekennen aan zetelaan wijzing. Bovendien is dat ook verder een beleidskwestie. Belangrijk zou een ver betering van het openbaar vervoer kunnen zijn, maar met een busring- dienst zijn de problemen voor Sint- Annaland en Oud-Vossemeer toch niet opgelost. De heer Van Kempen zag evenwel ook geen andere keuze liggen dan Sint- Maartensdijk. De VVD-woordvoerder bij dit onder werp was de heer J. L. van Gorsel. Hij wilde best toegeven nieuwsgierig te zijn geweest naar de motivering van b. en w. ten aanzien van de bestuurszetelkeuze. Die motivatie heeft de VVD echter teleurgesteld. Ook deze spreker haalde als zwak voorbeeld de uitslag bevol kingsenquête aan. Als men in aanmer king neemt dat er in elke enquête nog wel enige onzuiverheid zit, kan men de cijfers evengoed naar de andere kant laten doorslaan. Dat Sint-Maartensdijk centraler gelegen zou zijn, moge geografisch bewijsbaar zijn, de historisch gegroeide verbindingen van uit alle kernen en zeker via het open baar vervoer wijzen naar de kern Tholen. Openbaar vervoer tussen de kernen onderling zal nooit rendabel zijn. Rondgaande bussen bieden be trekkelijke uitkomst. Wat het motief economische ontwikkeling betreft, meende de VVD-woordvoerder dat de plaats waar de zetel komt zonder meer een groei- en economische impuls krijgt, wat helemaal niet betekent dat naburige kernen daarvan ook profiteren. Wat van de b. en w. motieven overblijft is dan ook slechts de kostenfactor, zo vond de heer Van Go6el. Daarmee komt Sint-Maartensdijk het beste uit de bus. We kunnen daar immers met stichting van een modern kantoorgebouw voor enkele afdelingen volstaan. In Tholen zou het volledige nieuwbouw moeten zijn en dat zou weer een te grote finan ciële last voor de gemeenschap tot gevolg hebben. Er zijn zaken van groter waarde voor de burger. Het zou overigens niet zo vreemd zijn, als het rijk eens bijsprong voor nieuwbouw, want die heeft de her indeling opgelegd. Nu zal de VVD in elk geval uit zakelijke overwegingen het b. en w. voorstel steunen. Was er voor ons trouwens wel 'n andere keus, nu het gehele gemeentebeleid er tot dusver al op gericht was daar het bestuurs apparaat te vestigen. Denk maar aan aankoop Gouden Leeuw en aan het feit dat al zoveel ambtenaren in Sint-Maar tensdijk wonen of daar zelfs al eigen huizen bouwden. Zouden we met een schone lei kunnen beginnen, dus wanneer we toch nieuw bouw moesten plegen, dan zou ik er persoonlijk de voorkeur aan geven Tholen in aanmerking te laten komen. In dit geval kan ik me alleen vanwege de kosten met het standpunt van mijn fractie verenigen. We zijn gelukkig met de mogelijkheid het trouwen in 't sfeer volle stadhuis van Tholen te laten voort duren. Jammer vind ik dat de raadsver gaderingen dan straks wel in Sint- Maartensdijk gehouden moeten worden. In het licht van de efficiëntie kan ik daar aarzelend mee instemmen. Maar wat gaat u verder doen met het sfeervolle stadhuis van Tholen? De VVD-fractie is gelukkig met de dienst verlening via de PTT in de kernen. Dat moet zeker zo blijven. We zouden het op prijs stellen, wanneer ook het gemeente huis in de middag enige tijd opengesteld kon worden, zo besloot de heer Van Gorsel zijn, in de kern van de zaak ge ring enthousiast, bestuurszetelbetoog. PvdA woordvoerder P. van Schetsen be treurde het, dat het college en de raad nimmer is ingegaan op de bij herhaling door zijn fractie gedane voorstellen in zake de bestuurszetel^ een rapport te vragen aan een deskundig bureau of de vereniging van Ned. Gemeenten en daarbij spoed te betrachten om tot 'n snelle beslissing te kunnen komen omtrent bestuurszetel. Dat moest niet, maar ondertussen werd wel in een be paalde richting gewerkt, zoals ook door de heer Van Gorsel al is gesteld. Denk maar aan aankoop Gouden Leeuw, e.d. We hadden echter steviger basis gehad op dit ogenblik met een deskundig rapport, waarin dan toch ook minstens globale ramingen van kosten in bestaande gebouwen en nieuwbouw. Met wellicht ook wat meer perspectief- lijnen, bijvoorbeeld de vragen wat rond om ons kan gebeuren. Zit er misschien nog in, dat ook Sint-Philipsland bij Tholen komt. Wat staat er te wachten met een gewest Brabant, wat met meer samenwerking tussen deze gemeenten en tussen Steenbergen, c.q. Nieuw- Vossemeer, enz. Wellicht hadden we ons met wat meer enthousiasme rond dit onderwerp geschaard, met in elk ge val meer fundering u«u< nu we niet verder hebben gekeken dan de neus lang is. Immers het rapport Ten Berge, waarop dan het lange wachten was, biedt weinig houvast. Daarmee wordt niet aan de overige inhoud van dat rapport tekortgedaan, maar wat die bestuurszetel betreft is dat nu eenmaal zo, dat er weinig houvast uitkwam. We staan nu als het ware voor een voldon gen feit met echter heel wat vraag tekens. Misschien had dat deskundig rapport wel dezelfde uitkomst gehad als het huidige b. en w. advies. Maar dan voor de raad met heel wat betere onder grond. Voor de PvdA woordvoerder lag er niet zoveel verschil aan de financiële kant tussen vestiging in Tholen of Sint- Maartensdijk. Hij had graag gezien dat het met meer cijfermateriaal was ge argumenteerd. Betere busverbindingen zag hij er niet in zitten, want dat is ten eerste al jaren geprobeerd en ten tweede kan de gemeente onmogelijk opdraaien voor de tekorten. Wat de wegen naar Sint-Maartensdijk betreft ligt het ook wat rtiinder eenvoudig dan het lijkt. Oook de door b. en w. geopperde toe- komstige ontwikkeling van westelijk Tholen spreekt de PvdA-fractie niet aan. Veel vragen rijzen er ten aanzien van de noodzakelijke aanbouw in Sint- Maartensdijk. De heer Van Schetsen waarschuwde het veel meer op de prak tische- dan op de luxe kant te houden. Hoewel aarzelend kan de PvdA-fractie met aanwijzing Sint-Maartensdijk akkoord gaan, zo besloot de heer Van Schetsen de PvdA mening. De CHU woordvoerder J. D. de Korte moest constateren, dat het 3'/i jaar na de herindeling toch wel hoog tijd wordt dat de bestuurszetelaanwijzing plaats vindt. Voor- en tegenstander onder de burgers hield er al rekening mee dat het Sint-Maartensdijk zou worden. Heeft discussie nog wel zin, zo vroeg de burger zich af. Misschien dacht ook het college wel, dat dit belangrijk agenda punt weinig gespreksstof zou op leveren. Als men tenminste 'n agenda ziet met 25 punten, moet het college wel gedacht hebben dat deze zaak niet zoveel tijd hoefde te vergen. Dit temeer omdat we graag om 11 uur willen stoppen. Het college had er beter aan gedaan de agenda daarop af te stemmen. Met zijn collega's en b. en w. was dhr. De Korte het eens, dat het ambtelijk apparaat „onder één dak" moet komen. Toch willen b. en w. nog wel laten trouwen zowel in Tholen als in Sint-Maartensdijk. Behoort het dan misschien tot de mogelijkhedn in alle kernen het sluiten van huwelijken mogelijk te maken. Velen, inzonderheid de dames, zouden dat zeker toejuichen. In elke kern nu of zeker straks een uit stekend dorpshuis, dus wat belet er nog om dat te doen? Ook de CHU was weinig geschokt dooreen aantal b. en w. motieven die voor Sint-Maartensdijk zouden pleiten. Neem bijvoorbeeld de afstand. Hij sloot zich in dat opzicht aan bij wat ook door dhr. Aarnoudse was gesteld. He openbaar vervoer naar Sint-Maartensdijk voor kernen als Sint- Annaland en Oud-Vossemeer steekt bijzonder ongunstig af in vergelijking met Tholen. Zou men vooral oudere mensen niet tegemoet kunnen komen? Ook met het motief van evenwichtige ontwikkeling had de CHU-fractie moeite. Dit zou inderdaad zetelvestiging niet moeten belemmeren, maar dat is meer een zaak van goede beleids vorming, vond dhr. De Korte. De CHU bleek in elk geval verheugd dat b. en w. bij de motivering hebben ge steld dat het beleid er op gericht is de groei van de kleine kenen te bevorderen. Daarbij kan ze op CHU steun rekenen. Daarentegen heeft het college aan het financiële aspect te weinig aandacht ge schonken vond de heer De Korte. Immers, juist om die reden verdient de kern Sint-Maartensdijk sterk de voor keur boven andere mogelijkheden. In Burgerbelang of representatie. Raad koos unaniem voor Smal- stad. VVD wil industrieel klimaat op Tholen verbeteren. Een honderdjarige Sint Annalan- der. Februari geen sprokkel- maar vergadermaand. Ouderavonden by de vleet. Smerdiek 2 met kamploens-, Smerdiek 1 met degradatiekans. Sneldamkampioenschap Zeeland in Flipland. Noord Hoorzitting plan Kom. in Poortvliet over Kleinere woningtoewyzing voor de streek. Vormingsinstituut in Stavenisse gestart. Weer kamp. brand op woonwagen- VERGEET KRENKINGEN, VERGEET NOOIT U BEWE ZEN VRIENDELIJKHEID. Dit nummer bestaat uit 10 pagi- Sint Annaland, 18 februari 1975. 46 ton uien maat 40 opw. klasse 2 ni 14,09 - 13,65. 12 ton bintje aardappelen maat 37 op 11,00. Sint Maartensdyk, 40 ton uien maat 40 op klasse 2 nl 13.91. In het Jaar dat Sint Annaland haar 500 jarig bestaan hoopt te vieren, heeft het ook grote kans haar eerste honderd jarige te kunnen feliciteren. Zondag 23 februari 1975 hoopt de heer Leendert Theunisse aan de Bierens- straat 39 het feit te herdenken, dat hy honderd jaar geleden werd geboren. Een krasse Sint Annalander, een geboren en getogen schipper van huls uit. Nu kan elke schipper heel wat over zVi kanye laten gaan, maar kom niet in zyn vaarwater. Dat geldt ook nog voor de nu byna 100 jarige "Lin Theun", zoals hem de dorpsgenoten kort en krachtig noemen. Ondanks hem in de nabye omgeving met zorg omringende inmiddels ook al ongeveer 70 jarige kinderen, dopt vader Theunisse nog letteriyk de eigen boontjes. Tot het dageiyks kolenhalen toe. In zyn woning aan de Bierensstraat bleef alles nog wel zo ongeveer als het steeds was, inclusief de vierkante keukenkachel, waarin de ouderwetse eierkolen de gewenste warmte opleveren, maar die ook wel dageiyks weer aangemaakt moet worden. Hy kookt het eigen potje en kan alles nog wat van een huisvader verlangd kan worden, laat staan van een honderd jarige. Maandag hoopt hy met de familie het feit te herdenken In het nieuwe verenigingsgebouwtje van de Geref. Gemeente. "Al mag het er voor my al opzitten", zegt de nog geesteiyke jonge ai zovele jaren rustend schipper. Vyfhonderd jaar Sint Annaland. Misschien dat er ook al vyfhonderd jaar Theunissen op het dorp wonen. Zeker is dat ook de grootvader van de thans De heer L.Theunisse, die zondag 23 februari zyn honderdste verjaardag hoopt te vieren, was een paar jaar geleden van de party op de gouden bruiloft van de nu overleden broer D.Theunisse. Op de foto met de jongste kleinzoon. honderdjarige al beurtschipper in het dorp was. "Even geduld", zei ons maandagmiddag een bijna honderdjarige Leendert Theunisse, terwijl van lachrimpeltjes voorziene, heldere maar smalle oogjes - een Theunisse-kenmerk - zich naar het zacht ronkende keukenkacheltje wendden. Een echt vooroorlogs keuken kacheltje in een vooroorlogs, maar zindelijk keukeninterieurtje en met een vér-vooroorlOgse bewoner. "Even geduld, want ik moet de kachel met dit weer in de gaten houden." De vooroorlogse eierkolen bak bleek leeg. "Eerst even kolen halen." "Zal ik het voor u doen", meen je dan als "jong broekje" verplicht te zijn aan te bieden, want buiten regent het en er waait een koude zuidooster. "Niks daarvan", wuift de honderdjarige het aanbod weg. "Doe ik zelf." De kolenkit is snel gepakt en op een drafje gaat het naar het schuurtje, waar de eierkolen liggen. In een moment is de emmer gevuld en twee schepjes eierkolen in de keukenkachel gestopt. Zelf zit je er dan wat beduusd bij, want na het weekend heb je het gevoel, dat de start van de nieuwe week traag is, ook al ben je nauwelijks aan de helft van de leeftijd van kolenhaler Theunisse. "Ik begrijp waarvoor je komt", zegt de krasse baas, je weet dat het geen peuleschil is om oud te zijn, maar honderd jaar en dan nog de geestelijke en lichamelijke kracht van Leendert Theunisse, wel daar zou je dan graag voor tekenen. Theunisse zal je er dan echter hoogstpersoonlijk op wijzen, dat er niet te tekenen valt voor zoiets. Dat is een kwestie van "gegeven zijn". Iedereen weet met hem dat inderdaad niet in eigen hand te hebben. Moet je even terugrekenen: februari 1875 - februari 1975. De Frans-Duitse oorlog, de eerste en de tweede wereldoorlog om een paar uitspringers uit een eeuw te halen, die ieder leerde, maar een uitzondering ook beleefde en dan nog leeft. Wel schipper L.Theunisse. De eeuw van het zeilschap en de ruimtevaart. Moeder Theunisse kwam aan wal, toen honderd jaar geleden de baby werd verwacht. Zoveel kraamkamermogelijkheden waren er niet aan boord van een zeilscheepje en ook toen was er voor een schippers vrouw wel een in die omstandigheden logeeradres bij oma of bij een tante. Theunisse weet het niet precies in welk Sint Annalands huisje hij werd geboren, nu honderd jaar geleden, maar in elk geval gebeurde het bij familie aan de wal. Vader was zoals grootvader eerst beurtschipper geweest, maar richtte zich al spoedig op een frequent kolen vervoer vanuit het Duitse Ruhrgebied. De baby- en kleuterjaren bracht ook zoon L.Theunisse door op het schip van vader, de "Pieternella." Maar het werd later toch weer een tijdje aan de wal, want vader Theunisse vond wel dat zoonlief de lagere school moest doorlopen. Een in die tijd nog heel wat Zoals de Sint Annaianders thans de byna 100 jarige Leendert Theunisse kennen en zoals hy deze maandag morgen nog zyn emmertje kolen had geschept, zonder dat wind en regen hem belette zyn dageiykse gang naar het kolenschuurtje te maken. beperkter periode dan de huidige 16 jarige leerplichtleeftijd. Het waladres werd een woning op de Voorstraat (Hubrecht Gaakeer, getrouwd met een zuster van vader Theunisse) Het staat de honderdjarige nog voor de geest, dat eer hij op de school van meester Slager kwam iemand uit de Noordstraat lessen gaf aan kinderen, die nog niet naar de lagere school konden. Daar kreeg Leendert Theunisse het eerste onderricht uit een prent met plaatjes, die iets weg had van het latere aap-noot- mies. Met de finale bij meester Slager was het met schoolkennis vergaren afgelopen. Terug bij vader op de "Pieternella" werden het tochten naar Duitsland en dat vergde met het zeil aan de mast heel wat meer tijd dan tegen woordig. Sint Annaland bleef de grote

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1