Reorganisatie Thoolse brandweer gaat zaterdag 1 februari in Alarmeer via telefoonnummer 0011 Dr. Meinsma geeft in Flipland voorlichting over kanker DEZE WEEK Bel bij brand 0011 Postabonnees De vijftiende Zeeuwse gouverneur Dr. C. Boertien geïnstalleerd Donderdag 23 januari 1975 31e Jaargang no. 10 Moeilijkheden met winkelsluitings vrijheid Zaterdag 1 februari treedt de reorganisatie, van de brand weer op het eiland Tholen in werking. Dat houdt in dat vanaf vrijdagnacht 31 januari om twaalf uur de brandbe strijding op Tholen gedaan wordt door vier vrijwillige brandweerkorpsen: Tholen, Sint Maartensdijk, Stavenisse en Sint Annaland. Drie dorpen hebben vanaf 1 februari geen eigen brand weerkorps meer: Poortvliet, Scherpenisse en Oud Vosse- meer. Voor alle inwoners is van groot belang dat eventuele brand gemeld wordt op telefoonnummer 0011. Mobilofoon en portofoon Materiaal Persluchtmaskers Verzoeken we zeer dringend bij betaling van hun abonnementsgeld le halQaar 1975 ƒ11,50 beslist niet te vergeten hun naam en adres op de girokaart te zetten. Anders weten niet wie er betaald heeft. Voor een goede alarmering moet U daarbij het volgende melden UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. Politiek is er ook bij Kritiek op de procedure Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 - .375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halQaar. Per post/ 11,50. Losse nummers/ 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 022 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. HeIJboer. Er was een periode, dat het dringend gewenst was detailhandel en ambacht, samengevat onder de middenstand, tegen zichzelf te beschermen. De onge breidelde vestigingen gaven aanleiding tot moordende concurrentie, legio faillissementen en een daarmee ook voor de consument onrustige basis. Zo kwam er rond 1938 de vestigingswet. Geleidelijk aan trad daardoor een beperking op van het aantal zich vestigende middenstanders, een ver betering van het vakmanschap, terwijl ook nog zekere eisen werden gesteld aan solvabiliteit en zelfs nog enige tijd het behoefte-element was ingeschakeld. Het bracht een behoorlijke middenstands metamorfose, met name op het platts. land. Van het winkeltje voor moeder de vrouw of het minder valide meisje of man, maar alles als nevenberoep en inkomen voor het gezin, kreeg men de veel meer rendabele bedrijven, waarbij de winkelopbrengst het inkomen betekende. De volgende fase werd de branche-vervaging. Het inkomen bleef langzamerhand weer achterop bij de veel beter geworden lonen voor de werk nemer, de omzetten moesten worden vergroot en tenslotte was er de vestigingswetwijziging, nog vrij recent, die met één vakdiploma mogelijk maakt alle artikelen te gaan verkopen. Behoudens dan enkele uitzonderingen op 't gebied van geneesmiddelen en horeca. Eveneens ligt de fase van het vrijwel ongelimiteerd open zijn van winkels al lang achter de huidige generatie. Met invoering van een vijf daagse werkweek voor loontrekkenden vond ook de middenstand het te gortig de winkels avond aan avond lang en zaterdags zelfs tot 11 uur open te houden. Daarin kwam de gewenste beperking met een 18.00 uur sluiting, vervolgens ook een middagsluiting met als compensatie weer een koopavond mogelijkheid. Bovendien bij plaatselijke verordening geregelde verplichte vakantiesluiting. Zoals op elk gebied is echter ook de middenstandssector in vrijwel doorlopende beweging. Daarom kwam er dezer dagen een ont werp voor een nieuwe winkelsluitings wet bij de Tweede Kamer, ingediend door staatssecretaris Hazekamp. Opnieuw een stapje terug naar de onge bonden, als het ware losbandige vrijheid van weleer. Dat in een tijd, waarin andere categoriën die werkweek eerder beperken, dan uitbreiden. In elke nieuwe CAO is er wel weer een uurtje afgeknepen van de werkweek of een snipperdag meer, dan wel de vakantie periode uitgebreid. Maar in de nieuwe winkelsluitingswet ruimere werkmarge. Daar komt het immers toch op neer. Wel beperkt tot 55 uur, maar die 55 uur in onge bondenheid. Ongebonden tussen 's morgens 5 en 's avonds 6. Een nieuwe wet, waarin opnieuw meer rekening wordt gehouden met de grootwinkelbe drijven dan met de kleinere onder nemers. Een niet beschermen tegen zichzelf voor de kleine zelfstandige, maar een goede marge voor de onder nemingen met meerdere personeels leden. Er is wat tegenstand, maar nog niet uit de hoek van de kleinere ondernemer. Meer van de werknemersvakbonden, die met de zaterdagmiddag overhoop liggen. De verschillen die er altijd liggen tussen stad en platteland zijn niet gehonoreerd. Is ook-moeilijk. Maar toch vloeien er moeilijkheden uit de nieuwe wet. Als we ze in eigen gebied bekijken, zijn die er al met de wat grotere winkels voor wat de vakantiesluiting betreft. Ze hebben een bedrijf, dat geen week sluiting meer verdraagt en bovendien kan er door het om beurten met vakantie gaan sluitingsnoodzaak worden gemist. Niet zo voor de kleine zelfstandige of die met een enkele medewerkster of werker. De nieuwe winkelsluitingswet heeft trouwens die verplichte vakantiesluiting, evenals middagsluiting laten varen. Er kan zoli variatie ontstaan in winkelsluiting, dat de consument helemaal niet meer weet waar aan toe te zijn. Laten we dan vertegenwoordigersbezoek nog maar buiten beschouwing. In de regio kwam in overleg met de middenstandsfederatie een vrij goede en weinig voor alle partijen bezwarende gemeentelijke verordening tot stand. Hoe dat na aanvaarding van de nieuwe winkelsluitingswet moet is een voorals nog onopgeloste vraag. Controle is dan helemaal onvoorstelbaar. Als de middenstand, zowel grotere als kleinere ondernemers binnen een gemeente, zeker binnen een woonkern, niet tot een vrij eensgezinde oplossing komt, zien we met name de kleinere ondernemer van de regen in de drup komen. Maar dat schijnt niet meer anders te kunnen. Welke regering ook aan het bewind is. De commandant van de regionale brandweer Zuidwest Noord Brabant, ing. M.M. Belonje uit Bergen op Zoom en de eilandelijke brandweer, commandant M.C. van Stee uit Tholen gaven ons in de brandweerkazerne in Bergen op Zoom een toelichting bij de nieuwe brandweerorganisatie per 1 februari a.s. Een juiste brandmelding is een eerste vereiste. Daarom dient men op het eiland Tholen bij brand alleen 0011 te bellen. Probeer geen telefoonnummers van brandweerlieden meer op te zoeken of wie dan ook, maar bel direct en uit sluitend 0011. Anders verliest U tijd bij de alarmering. Noem bij de melding U eigen naam en het telefoonnummer waar U belt en zeg duidelijk de juiste plaats van de brand: naam van eigenaar pand. Zo gauw de telefoniste in de alarmcentrale in Breda (0011) de plaats van de brand opschrijft, waarschuwt de meekijkende en naast haar zittende telefoniste de brand weerkazerne in Bergen op Zoom. Dit gebeurt via een rechtstreekse telefoon lijn die nooit bezet kan zijn. In de brandweerkazerne wordt dan de sirene in werking gesteld in Tholen, Sint Maartensdijk, Stavenisse of Sint An naland. In de laatste drie kernen worden de brandweersirenes nu al elke maandag avond om zeven uur vanuit Bergen op Zoom beproefd. Dat gebeurt bin nenkort ook in Tholen. Intussen informeert de telefoniste van 0011 bij de brandmelder verder naar gegevens die mede een indruk kunnen geven over de omvang van de brand. Dit, wordt overgebracht naar de brand weerkazerne in Bergen op Zoom, waar een kaart van het gehele eiland Tholen is, overzichtskaartjes van elke kern en de plaats van alle brandkranen. Bij elke brand op Tholen rukken er steeds twee korpsen uit. Aan de hand van de melding (buiten de bebouwde kom dient de melder op te geven bij welke kern met een brandweerauto de brand het dichtstbij is) wordt bepaald welke twee korpsen uitrukken. Het eiland Tholen is in vakken verdeeld waarbij aangegeven is welke twee korpsen uitrukken bij brand in het betrokken gebied. Een zo duidelijk mogelijke plaatsbeu paling is van het grootste belang. Nadat vanuit de Bergse brandweerkazerne de sirene in twee kernen in werking is gesteld, snellen de vrijwilligers in Tholen, Sint Maartensdijk, Stavenisse of Sint Annaland naar hun kazerne. Daar horen ze pas via de in hun brand weerwagen gebouwde mobilofoon waar de brand is. De inwoners kunnen aan een snelle brandbestrijding meehelpen door niet in de weg te staan bij de brandweerkazerne en ook niet voor de brandweerauto te rijden. Wat dat betreft kan men volgens de regionaal commandant Belonje in Nederland nog veel leren van Duitsland en België. Daar gaat alle verkeer aan de kant zodra men een brandweerwagen hoort of ziet. Via 0011 wordt ook de politie gewaar schuwd, de burgemeester en eventueel de dokter of andere personen en in stanties. Vanuit de Bergse brandweerkazerne krijgen de Thoolse brandweerkorpsen per mobilofoon aanwijzingen. De commandanten hebben elk een por tofoon waarmee vanaf de plaats van de brand naar de brandweerwagen en zo met Bergen op Zoom contact wordt onderhouden. Op alle vier de mobilofoons en de vier portofoons zijn dezelfde gesprekken hoorbaar. In de Bergse brandweerkazerne wordt alles op de band opgenomen. Daar is ook een per minuut verspringende cijferklok waarop tijdstip van brandmeldirig, sirene, uitrukken, aankomst e.d. precies kunnen worden vastgelegd. In de brandweerkazerne in Bergen op Zoom kan men een of meer Thoolse korpsen ook paraat stellen in de wagen. Het is ook mogelijk steun te vragen van Halsteren (bijvoorbeeld bij een brand op of rond de Thoolse brug) of Bergen op Zoom (ladderwagen, tankwagen, poederwagen, verbindingswagen). Laat meer mensen 0011 bellen. Beter teveel dan te weinig vindt regionaal commandant Belonje. Behalve een goede alarmering ën een verbeterde communicatie speelt bij de reorganisatie per 1 februari ook het materiaal een belangrijke rol. Poortvliet, Scherpenisse en Oud Vossemeer raken niet alleen hun brand weerlieden kwijt, maar ook hun sirene, brandweerauto en ander materiaal. Voor zover dat nog in goede staat is, wordt dat door de overblijvende vier korpsen gebruikt. Oud Vossemeer heeft zo bijvoorbeeld nog goede slangen, maar de auto (een open wagen) is rijp voor het streekmuseum. De nevelspuit van Poortvliet gaat naar Sint Maartensdijk, die dus twee brand weerauto's krijgt. De mobilofoon wordt ingebouwd in de nevelspuit omdat die altijd het eerst uitrukt. De brandweerauto van Scherpenisse gaat naar Sint Annaland, die de eigen wagen moet afdanken. Tholen en Stavenisse houden voorlopig hun eigen brandweerauto's. Tholen, die nu over de modernste wagen beschikt, krijgt begin april als eerste een nieuwe brandweerauto: een gecom bineerde hoge/lagedruk spuit. De reden hiervan is volgens dhr. Belonje het feit dat Tholen het grootste verzorgingsge bied van de vier korpsen heeft plus de aanwezigheid van industrie in Tholen. Sint Maartensdijk komt in 1976 aan de beurt voor een nieuwe gecombineerde hoge/lagedruk spuit. De voormalige Poortvlietse nevelspuit wordt dan afgedankt, terwijl de Smerdiekse brandweerwagen naar Stavenisse gaat. De huidige Thoolse brandweerauto gaat naar Sint Annaland, die dan binnen drie maanden zijn tweede wagen af dankt: die van Scherpenisse. Het korps Stavenisse krijgt perslucht maskers zoals Tholen, Sint Maar tensdijk en Sint Annaland die al Het Zeeuwse Keuls en de Zeeuwse Vrouwenraad verzorgen samen een aantal voorlichtingsbyeenkomsten over de vele vormen van kanker.Op don derdag 6 februari gebeurt dat in Sint Philipsland door dr. L. Meinsma, direkteur van het Koningin Wilheimina Fonds en op maandag 24 februari in Sint Maartensdyk door dr. B J. ter Bals, sociaal geneeskundige van het Zeeuwse Kruis. De bijeenkomsten zijn gratis toegankelijk voor alle vrouwen die hiervoor belangstelling hebben. Iedereen kan kiezen welke tijd haar het beste schikt, in Sint Philipsland of in Sint Maartensdijk. Opgave voor Sint Philipsland bij mevr. H. v.d. Berg - van Hunnik, Deensestraat I, Sint Philipsland, tel. 01677 - 300. Opgave voor Sint Maartensdijk bij mevr. G.A. van Boeijen - Katsburg, Hertenkamp 5, Tholen, telefoon 01660 - 2300. Beide bijeenkomsten beginnen om 's middags twee uur, in Sint Philipsland in het dorpshuis De Wimpel, in Sint Maartensdijk in Haestinge. Uit vragen gesteld vanuit de Vrouwen organisaties is gebleken dat er behoefte bestaat aan voorlichting over de vele problemen betreffende het voorkomen, onderzoek, zelf-onderzoek en behan deling van kanker. Natuurlijk kan men medische encyclopedieën, boeken en tijdschriften raadplegen of luisteren naar voorlichtingsprogramma's op radio en televisie, maar dan nog blijven er vele vragen en moeilijkheden over. Op de bijeenkomsten in Sint Philips land en Sint Maartensdijk gaat het dan ook niet alleen om de inhoud van de gesprekken, maar ook om de manier waarop er samen over gesproken wordt. Geprobeerd wordt te bespreken wat de vrouw zelf kan doen en laten om bepaalde vormen van kanker te voorkomen. Dit geldt vooral voor de vormen van borst-, long- en baar moederhalskanker. Voorkomen is beter dan (niet)genezen. Ing. MJM. Belonje, commandant van de regionale brandweer zuldwect noord- Brabant (waartoe ook het eiland Tholen behoort) hier voor het aiarmpaneel in de brandweerkazerne te Bergen op Zoom. De centrale is dag en nacht bezet. Een recht streekse telefooniyn vormt de verbinding met de alarmcentrale 0011 in Breda. Op het rechter deel van het paneel worden de brandweersirenes in Sint-Maartensdyk, Stavenisse, Sint-Annaland en straks ook in Tholen in werking gesteld. Vla de luidsprekertjes die boven de knoppen zitten,. Ig te horen of in de betrokken plaats de sirene ook werkelijk gaat De microfoons zyn voor mobilofoongeeprekken met de korpsen. Een deel van het paneel is bestemd voor alarmering en het geven van aanwyzingen voor het eigen brandweerkorps van Bergen op Zoom. hebben. Na Tholen en Sint Maartens dijk komen in de toekomst ook Stavenisse en Sint Annaland aan bod voor een nieuwe brandweerwagen. De kleuren worden rood-wit. Begin april zal die in Tholen te zien zijn: een Mercedes gecombineerde hoge/lagedrukspuit met losse pomp gebouwd door Hartog in Beesd (tussen Zaltbommel en Den Bosch) in Gelderland. Dhr. Belonje meent dat het verlies van een eigen brandweerkorps in Poortvliet, Scherpenisse en Oud Vossemeer ten dele wordt goedgemaakt door ver snelling van de meldingsprocedure en de betere communicatie. Daarvoor is ook de medewerking van de bevolking nodig. De kracht van de regio noemt dhr. Belonje: met elkaar opbrengen wat individueel niet kan. Eendracht maakt macht. Er wordt wel gezegd dat de re organisatie veel meer kost dan hand having van zeven korpsen, maar dhr. Belonje wijst erop dat er nu in vesteringen gedaan worden (mobilofoons, portofoons, nieuwe brandweerwagens) terwijl er de laatste jaren wat dat betreft geen kosten zijn gemaakt. Belangrijkste punt voorde inwoners van het eiland Tholen blijft de snelle brand melding via 0011. Deze alarmcentrale in Breda waarschuwt direct de brand weerkazerne in Bergen op Zoom, die ook dag en nacht bezet is. Er is daar een beroepskern van 12 man onder wie twee officieren. Dhr. Belonje is afkomstig uit de bedrijfsbrandweer van Philips, Eindhoven. Hij studeerde aan de Hogere Technische School elektrotechniek en doorliep daarna 18 maanden de opleiding van de Rijks- brandweerschool. Met zijn mede werkers in Bergen op Zoom verzorgt dhr. Belonje ook de opleiding van de Thoolse vrijwilligers. Velen zijn benieuwd hoe het systeem na de brand weerreorganisatie van 1 februari in de praktijk zal werken. Moeilykheden nieuwe winkel sluitingswet. Dorpshuls Oud Vossemeer vla werkloosheidsbestryding spoedig van de grond. Portugai-vry collecte In Thoolse raad. Commissie openbare werken be noemd. Thoolse brandweerreorganisatie krijgt zh^ beslag. Nieuw NMS kantoor in Sint Philipsland. Bezwaard gemoed in Zeeuws tijdschrift. Jaarvergaderingen nemen toe. Nadenken over het landbouwbe leid in Sint Philipsland en Poort vliet. Emergo Smerdlek kampioen. Voorlichting over kanker. PRUZEN WAT VOORBU IS SMART DE HERINNERING. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. advertentie IM IK HEB ER MOED OP 'Tiet zou wel een geweldige pretentie van mij zyn, dat ik met myn niet- Zeeuwse achtergrond nü al ging verklaren dat ik Zeeuw onder de Zeeuwen zal zyn. Het enige dat ik u op dit punt beloof, is dat Ik myn uiterste best zal doen, om zó intensief met de Zeeuwen samen te werken (in deze zaal en daarbuiten), dat u misschien over een poosje zegt: Ik heb er toch moed op." Met deze toch al wat Zeeuwse reserve en openhartigheid wist dr. C. Boertien zich vrydag 17 januari 1975 de nieuwe eerste burger van dit gewest. Een eeriykheid, die iedere Zeeuw hem kan doen nazeggen: IK HEB ER MOED OP. Wie van de aanwezigen het voor de derde maal beleefde (jhr. mr. de Casembroot, mr. van Aartsen, dr.; Boertien), want hoogstens kan een nog wel aanwezige nestor als de in de 80 jaren tellende oud-gedeputeerde Philipse zich een mogelijke installatie van Zeelands Quarles herinneren, zal hebben geconcludeerd, dat de en tourage onveranderd was. Alleen wat meer hedendaagse politieke figuren hebben ontdekt. Ook nu weer een volle Statenzaal, die (via t.v. journaal uit - zending) een goede indruk in den lande kon achterlaten. Onder de genodigde gasten mevrouw de Casembroot-- baronesse van der Feltz, de oud- commissaris mr J. van Aartsen en echtgenote, oud gedeputeerden als de heren Philipse, van der Weele, en C.Hoek oud-statenleden en anderen, maar ook nog bij-de-tijdse- aktuelen als de ARP fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr W.Aantjes, CHU fractie voorzitter dr R.Kruisinga, burgemeester H.Vonhoff van Utrecht, de vertegen woordiger van de college commissarissen in den lande mr C. van Rooy van Limburg, ir S.A. Postumus, voorzitter commissie zeehavenoverleg en menige vertegenwoordiger van provinciale instellingen. Duidelijk werd bij dit alles, dat dr Boertien de politiek niet is uitgegaan, omdat hij een benoeming kreeg als Zeeuwse commissaris. Dat er nog middenin zitten, werd trouwens door de nieuwe commissaris in zijn in stallatierede onder meer benadrukt. Misschien dat men pas internationale, echte politiek vindt. Iemand die op lokaal of provinciaal niveau politiek aktief is, wordt meer als amateur- beschouwd: zo zei de heer Boertien na de installatie door wnd. commissaris A.J.Kaland. Maar met name Zeeland zit middenin de politiek, internationaal via Schelde Rijn, nationaal via Deltawerken. Wanneer ik echter, zo vond de nieuwe commissaris, zou moeten voldoen aan de profielschets, die Zeeland van een nieuwe goeverneur tekende, dan zou ik geen schaap met vijf maar een hele kudde met zes poten moeten zijn. Als internationalist (deelnemer algemene vergadering Verenigde Naties) zag di; Boertien ook belangrijke internationale belangen liggen in Zeeland. Gezamenlijk kunnen we vaststellen, dat er voor en ook door de provincie nog veel te doen is, was het oordeel van de nieuwe commissaris. Vooraf had gedeputeerde A.J.Kaland bij zijn installatierede nog wat kritiek geleverd op de benoemingsprocedure. Hij had daarbij voorop gesteld, dat de persoon zelf daar geheel buiten kon blijven. "Als ooit bewezen is dat de weg van de democratisering en medezeggenschap, het beslissingsrecht van de basis, een zeer lange weg is waarop veel tegenstrijdige krachten elkaar ontmoeten, dan hebben wij daar in Zeeland nu wel ervaring mee." zo herinnerde de wnd commissaris aan de periode die aan de benoeming voorafging" De heer Kaland maakte er een toneelstuk-niet eens een klucht- van in drie bedrijven. In het eerste bedrijf de fractievoorzitters in de hoofdrol. In het tweede bedrijf een sterke begeleiding van invloedrijke Zeeuwse politici en de pers. In dat bedrijf vielen hoofdrol spelers uit en moesten nieuwe worden gezocht. Of alleen maar figuranten? De spanning steeg en in het derde bedrijf kwam de ontknoping met op het toneel nog slechts dr C.Boertien. "Er viel weinig applaus, veel kritiek. Zo gaat dat met hedendaags toneel en tot kritische staatsburgers opgevoede mensen", zo constateerde de heer Kaland. Hij bepleitte bij de nieuwe commissaris een vooral ook meeleven in de kleine dingen, want die doen het vaak voor het geheel. Problemen zijn er natuurlijk wel. In relatie tot de rijksoverheid. Denk maar aan de ruimtelijke ordening, de zeehavenindustrie-ontwikkeling ron dom de Westerschelde, de in frastructuurvoorzieningen. Een evenwichtige ontwikkeling waarin belangen van velen worden gediend en van weinigen geschaad, nationale belangen in het provinciaal beleid worden ingepast, maar ook en vooral de provinciale belangen in nationale worden getransformeerd, is geen sinecure. Er zal vaak een beroep op u en uw vrouw worden gedaan, zo verzekerde de heer Kaland. Eerste burger, eerste vrouwe zijn, stelt in Zeeland nog veel voor. De ruimte is daartoe ook nog aanwezig. Die ruimte zult u samen moeten invullen. Een hele opgave, maar een erg dankbaar werk. Naast kritiek, zal er ook veel voldoening en waardering zijn. Conserverende het goede, vernieuwende het verbeterbare. te mogen leven, zo te mogen werken in een gewest waar het leven goed is, meneer de commissaris, mevrouw Boertien, dat is ons aller wens. Moge God u, uw gezin en ons allen een goede toekomst schenken in onze provincie Zeeland", zo besloot de heer Kaland zijn installatierede waarna de voor zittershamer werd overhandigd. Namens de staten sprak het oudste lid in zittingsjaren, de heer C.Verdonk. Ook hij ging nog wat in op de benoemingsprocedure en stelde dat de inspraak met alles er om heen na de regeringsinspraak door velen als zeer teleurstellend werd ervaren. Op zij, die de mond vol hebben over inspraak is van toepassing, zo vond dhr. Verdonk: "Luistert naar mijn woorden, maar ziet niet naar mijn daden. Dat heeft Zeeland tot driemaal toe ervaren." Onze provincie, zo vervolgde de staten- woordvoerder, bevindt zich enigszins in het grensgebied van twee werelden. Visueel is zij nog voor een groot deel agrarisch van karakter, maar letten we op de werkgelegenheid dan zijn het de industrie en met name de dienstver lenende sector, die de meeste arbeids plaatsen bieden. Zowel de zorg voor het agrarisch bestaan en de zorg voor het Zeeuwse landschap zullen veelvuldig uw aandacht vragen. De heer Verdonk citeerde tenslotte een gedicht van Van Schagen: In Zeeland loopt de kortste weg Nu eenmaal zeer zelden recht. Het is ermee als op de zee: Ook wind en storm die spelen mee Wie dus met ons goed wil verkeren, Die moet wat manouvreren leren. Ik wens u een goede manoeuvre toe, verzekerde de Heer Verdonk. Na de installatie waren er van alle aanwezigen de felicitaties voor het gezin Boertien, inclusief de nog aanwezige moeder van de commissaris. De kennismaking op zaterdag voor de bevolking en de tegelijkertijd gehouden nieuwjaarsreceptie kreeg een over stelpende belangstelling. Het kostte vele bezoekers een uur wachten. Men schatte een 500 receptiegangers. Daaronder vrijwel alle Zeeuwse ver tegenwoordigingen van gemeenten, instellingen, organisaties, maar ook de minister van binnenlandse zaken mr. W.F. de Gaay Fortman, de minister van landbouw mr A.P.J.M.A. van der Stee, de EEG landbouwminister ir P.J.Lardinois, de oud-ministers prof. mr dr H.Langman, drs W.K.N. Schmeltzer en mr F.Brouwer. Verder de com missarissen der koningin, uit Zuid- Holland en Noord Brabant. l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1