Drie gouden medailles voor 26e RONDE VAN OUD-VOSSEMEER 103e OVERWINNING VOOR TOINE v. d. BUNDER Oudere dames leren zwemmen in bad Haestinge te Sint-Maartensdijk Vossemeerse zwemster Nieuw- Vossemeer dorp van Merijntje Opnieuw dichter bij Tholen Prijsbewust TWAALF PREMIEVANGERS VOOR BISAMRATTEN STICHTING VOOR NIET-GEHUWDE (A.S.) MOEDERSIN ZEELAND START MET BUREAU DEZE WEEK fAbonnees f KAA BEE Lia Duine verbeterde twee wereldrecords k Eendrachtbode, Sint-Annaland g S Rabobank 30.30.05.556 Postgiro 12.44.07 Donderdag 1 augustus 1974 30e Jaargang no. 38 De 24 jarige Lia Duine uit Oud-Vossemeer heeft bij de wereldkampioenschappen zwemmen voor lichamelijk gehandicapten in Engeland twee wereld records verbeterd en drie gouden medailles veroverd. Lia Duine deed voor Nederland mee op het onderdeel zwemmen. Zij is ook officieus nationaal zwemkampioene op grond van "haar prestaties aangezien de Oud-Vossemeerse zwemster niet in de gelegenheid was aan de Nederlandse kampioenschappen mee te doen. Ze werd nu op de wereldkampioenschappen eerste op de nummers schoolslag, rugcrawl en borstcrawl. Deze prestaties behaalde ze in feite alleen met haar armen, aangezien ze aan haar benen gehandicapt is. Lia Duine is lid van de gehandicapten sportvereniging Blauw Wit uit Roosendaal en wordt al twee jaar getraind door de heer Jansen uit Tholen, de bekende instructeur van de werkgroep zwemmen Tholen in het zwembad Hageldonk in Bergen op Zoom. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin" opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprtys 9,00 per halQaar. Per post/ 10,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 022 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4.16 inci. btw. contant, op rekening 4,68 incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Hejjboer Terwijl de zegeltjes rage van enkele jaren geleden sterk aan het afnemen is omdat de gulden evenhard devalueerde dan het zegeltje, heeft men zich als een ander nieuwigheidje gericht op het prijsbewustzijn. In wezen een even grote reclame vorm als het zegeltje. Terug te brengen tot wat een amerikaanse auteur de verborgen verleiders noemde. Men houdt er tegenwoordig zelfs een aardige radiorubriek voor dat prijsbewust zijn op na, waarbij heel wat prijzen zijn te winnen van bedrijven die daarmee dan ook weer reclame maken. Een streekbe- woonster heeft daar met name vorige week nog van geprofiteerd. Gegund. Enige tijd heeft zelfs de overheid met een zogenaamde prijswijzer gewerkt. Dat was in de tijd van de oliecrisis, toen men oordeelde dat alles uit de prijzenhand zou lopen. Ook dat bleek een wassen neus te zijn. Men bracht stuntprijzen naar voren als zogenaamde authentieke richtlijnen, maar bijvoorbeeld de service-verlening was er nergens bij inbegrepen. Opnieuw waren grote concerns er in geslaagd gratis reclame te krijgen, nu zelfs met overheidsgelden. De vlieger is niet lang blijven hangen. Men zag tenslotte ook van bovenaf wel in, dat het veel onwaar achtigs inhield. Ondertussen werden andere niet minder bonafide, mogelijk nog meer bonafide bedrijven c.q. merken zo maar tussen overheidsneus- en lippen gedupeerd. Met name de kleinere middenstander. Halen we er dan ook nog de advertenties bij van bijvoorbeeld elektrische of andere huishoudelijke apparatuur, dan weet helemaal niemand meer waar ie blijft. Bij het ene merk een nog grotere zogenaamde inruilpremie dan bij het andere. Maar elk prijsbewustzijn raakt er verder mee zoek. Daar kan de detailhandel trouwens over meepraten. We zitten nog in de slotfase van de halfjaarlijkse opruiming. Menig textielwinkelier of andere confectiehandel weet echter, dat wat hij nu tegen bepaalde kortingen verkoopt, hij bij een nieuwe inkoop dubbel en dwars moet bijleggen. Ook daarom is dat prijsbewustzijn'ver te zoeken. Het tricootje dat vandaag nog voor een tientje de deur uitging omdat het oude voorraad was,kost er morgen vijftien als een nieuwe voorraad binnenkomt. De kladblok van vijftig cent verkoop ziet de handelaar bij een nieuwe inkoop op dezelfde hoogte liggen, maar dan als fabrikantenprijs. Geen wonder dat de consument het dan ook niet meer ,weet. Als buurvrouw gisteren voor de oude voorraad nog een x bedrag betaalde en morgen de andere buurvrouw voor hetzelfde artikel zoveel meer, dan vraagt ze zich wel af, wie in deze tijd werkelijk prijsbewust kan kopen. Dat kan weer pas, als lonen en prijzen enige rust krijgen. Nu schijnt alles vanaf de fabrikant tot de consument toe in zodanige beweging te zijn, dat' het eerderstormachtigeverschuivingen zijn, dan rustige prijzenbaren. In deze tijd kan men het prijsbewustzijn rustig vergeten. Welke mooie voorstellingen men daarvan ook wil maken. Misschien dat er pas wat meer lijn in komt, als of de markt oververzadigd is of het geld schaarser wordt. Toine van de Bunder uit IJzendijke wordt gehuldigd met ztyn 103e overwinning in zijn wielercarriëre nadat hy de 26ste ronde van Oud-Vossemeer by de amateurs op zijn naam had gebracht. Rechts wielermtss Marl Vos en de nieuwe voorzitter van het wielercomité Oud-Vossemeer, dhr.Uitdewilligen. "Ik zou wel willen zwemmen maar ik durf alleen als de zuster mee gaat", zei één van de deelneemsters aan de gymnastiek voor ouderen in Sint Maartensdijk. Nou zuster De Smit deed mee en twaalf dames van 46 tot 66 jaar begonnen in het gemeentelijk zwembad Haestinge te Sint Maartensdijk aan een zwemcursus. Sommigen moesten nog een badpak aanschaffen en in 't begin nog wat angst overwinnen maar het lukte allemaal. De oudste deelneemster was zelfs zo enthousiast dat ze bijna dagelijks komt oefenen. De officiële les van badmeester A.J.J.Schotanus is elke donderdagmiddag om half twee terwijl op andere dagen geoefend kan worden. Zr. De Smit vindt het zwemmen voor de oudere dames deze zomer een hele op. gave gezien de wisselvallige weers omstandigheden. Dit is echter pas het begin. Het belangrijkste is dat de dames in beweging zijn meent de Smerdiekse wijkzuster. Badmeester H. M. Boxce noemt het initiatief erg leuk. Hij zou het mede voor dit soort zwemcursussen ideaal vinden als het zwembad overdekt zou zijn. De oudere zwemsters komen uit Sint Maartensdijk (van de gym voor ouderen die voor vijftigjarigen en ouder in de eerste week van september weer begint donderdagmiddag kwart over vier in Haestinge) en uit Scherpenisse (van de plattelandsvrouwen). Daarnaast zwemmen nog zes dames uit Stavenisse in het zwembad Haestinge zoals ook zeventig jongens en meisjes buiten het schoolzwemmen om particulier les hebben. Vanwege het weer heeft dhr. Boxce echter dit seizoen al zo'n 6.000 zwemmers minder gehad dan vorig jaar. Zaterdag 10 augustus wordt er niette min weer een hele drukte verwacht in zwembad Haestinge omdat dan vanaf 's morgens negen uur wedstrijden worden gehouden, 's Middags wordt de mijl (1852 meter) van Sint Maartensdijk gezwommen. Dat is vorig jaar een groot succes geworden. Iedere deelnemer krijgt een medaille. De oudere dames oefenen in het gemeentelijke zwembad Haestinge te Sint- Maartensdijk met een plankje, terwyi de badmeester Boxce (rechts) en Schotanus (links) toekijken. Naast de beroepsrattenvanger in vaste dienst dhr. Meijl uit Poortvliet, heeft het rijk op Tholen en Sint-Philipsland twaalf premievangers aangesteld voor de bestrijding van bisamratten. Het waterschap Tholen had daar allang op aangedrongen. Het heeft allemaal nogal wat moeite gekost, maar de uitbreiding is nu toch een feit. Doordat ook het aantal beroepsvangers is vermeerderd, heeft dhr. Meijl een kleiner rayon gekregen, zodat hij zijn aktiviteiten op Tholen en Sint-Philipsland ook kan intensiveren. De premievangers, die elk een rayon zijn toegewezen, krijgen voor elke rat vijf gulden van het rijk. De premievangers zijn: P. Potappel uit Stavenisse, A. van Vossen en Joh. Scherpenisse uit Sint-Annaland, W.L. van der Male, J.Mol en Joh. Lindhout uit Sint-Maartensdijk, H.Poot uit Poortvliet, M.van Gorsel en F.L.J. Boogaart uit Oud-Vossemeer, I.Z van der Maas uit Tholen en L. van Duuren uit Sint Philipsland. Een van de premievangers heeft bij landbouwer Ant. Geluk in de Molenweg bij Oud-Vossemeer al een goede slag geslagen. In twee dagen tijd ving hij maar liefst 25 bisamratten. De waterkonijnen zoals ze in Belgie worden genoemd, huisden in een sloot op nauwelijks 20 metervarlde woning van de heer Geluk. De ratten deden zich tegoed aan aardappelen. Zeven bedden uit de kant was te zien hoeveel schade er aangericht was aan hetaardappelperceel/an de gebroedrs Quistuit Oud-Vossemeer. Mede door de aanstelling van de twaalf premievangers kan de bestrijding van de bisamratten nu krachtiger ter hand worden genomen. Onze buurman aan de overkant van ue Eendracht Nieuw-Vossemeer isde laatste jaren in bijzondere belangstelling komen te staan. Dat was het geval, in bijzondere mate, (maar dan met zoveel meer andere gemeenten in het rampgebied) in het jaar 1953, maar dat manifesteerde zich veel meer rechtstreeks individueel sedert mevr. A. de Jong-Defresne, de weduwe van de zo bekende auteur A. M. de Jong het bronzen beeldje van Merijntje Gijzen, recht tegenover het gemeentehuis onthulde. De zeker aanvankelijk tijdens zijn leven meer verguisde dan geroemde socialist A.M. de Jong maakte toch in vrij grote kring furore met zijn Merijntje. —cyclus, in ae Roomse contreien was er evenwel vele jaren een veroordeling van de Jong's werken omdat hij nogal eens tegen kerkelijke schenen schopte. De tegenstellingen zijn echter in de loop der jaren vervaagd en de onmiskenbare auteurskwaliteiten kregen veel meer algemene waardering. Nieuw- Vossemeer kreeg extra impulsen via de vorig jaar zo intensief bekeken t.v. serie van Kees van Iersel en er ontstond zelfs een Merijntje.route in deze Brabantse contreien, wat aanvankelijk veel toeristen opleverde, maar tot normale proporties terugliep. Nieuw-Vossemeer heeft inmiddels wel elke de Jong aarzeling overwonnen en gepoogd van de daardoor verkregen bekendheid gebruik te maken. In dit verband heeft de gemeente niet weinig te danken aan haar steeds voor de gemeenschap actieve secretaris A.A. van Overveld en de vrij kort opeenvolgende burgemeesters Van Twaalfhoven, mr. Hennekens en thans A.G.O.A. Remerjrj. De geschiedenis van Vossemeer gaat terug tot 1410 zo staat er ook in de brochure, die door de VVV West- uit ervaring. De pendel bracht beter betaald werk en deed het van oudsher armoedige dorp opleven. Inzonderheid na 1953 werd met voortvarendheid aan de op- en uitbouw gewerkt. Zowel Oud als Nieuw Vossemeer danken hun naam aan de Vosvliet, een waternaam die men reeds lang voor 141U tegenkomt en aan het woorde "mare" (Vosmare) een water of gors op de grens van het land van Steenbergen. De Eendracht die zoveel jaren voor de scheiding zorgde tussen Oud en Nieuw Vossemeer, is er thans oorzaak van, dat het weer dichter naar elkaar wordt gebracht. De Schelde - Rijn werken maakten een overbrugging nodig en zo ligt Oud en Nieuw Vossemeer weer of eigenlijk voor het eerst vast aan elkaar. Men mag verwachten dat ae gemeenten Tholen, Sint- Philipsland en Nieuw-Vossemeer tot een in de toekomst verder gaande samenwerking zullen komen dan tot dusver. Men vond elkaar rond die Schelde Rijnwerken al via het kanaalschap, maar inmidels is te Nieuw-Vossemeer een bejaardentehuis in wording, waarbij eveneens,zij het dan via een particuliere stichting, samenwerking is gevonden tussen de woonkernen Sint-Philipsland, Nieuw en Oud-Vossemeer. Het toekomstige tehuis kreeg de naam "Nieuw Vossemeren". Directeur van het tehuis is de heer Nieuw Vossemeer via Schelde-Rijn weer dichter bij tweelingbroer Oud-Vosse meer. Brabant werd uitgegeven over het dorp van Merijntje Gijzen. De graaf van Holland gaf toen de heerlijkheid van Vossemeer aan een aantal leenheren. Het waterland werd al spoedig bedijkt en deze ambachtheerlijkheid strekte zich in 1415 uit tot aan het land van Steenbergen en in het Zuid-Oosten tot aan Bergen op Zoom. In de kerkpolder van Oud-Vossemeer kwam een dorp tot stand. Na een reeks van inpolderingen volgde in 1555 De Plaat of Hoogplaat die als polder van Nieuw- Vossemeer werd bedijkt en in 1576 verrezen daar de eerste (Nieuw- Vossemeerse) huizen. Beide dorpen bleven tot aan het begin van de 19e eeuw een gemeente in de ambachtsheerlijkheid. In bestuurlijk opzicht behoorden Oud-en Nieuw- Vossemeer tof het gewest Zeeland en eerst in 1809 kwam Nieuw-Vossemeer bij Brabant en werd een zelfstandige gemeente. Vaak geteisterd door watervloeden, waren er ook in februari 1953 niet minder dan 50 mensenlevens te betreuren. Tot aan de tweede wereldoorlog heeft de geboorteplaats van A.M. de Jong weinig welvaart, veel armoede gekend. De Jong schreef volop In Zeeland is na lange tyd van voorbereiding onlangs gestart het bureau voor hulpverlening aan: niet-gehuwde (as.) moeders. Landeiyk gezien was Zeeland de laatste provincie, waar een dergeiyke voorziening nog niet bestond. Men- was aangewezen op bestaande maatschappelijk werkinstelllngen of op de bureaus voor niet-gehuwde moederzorg in Breda of Rotterdam. De landelijke organisaties op dit terrein - de Centrale vereniging van Organisaties voor hulpverlening aan niet- gehuwde moeders (C.O.M.) en de Hendrik Pierson Stichting (H.P.S.) hebben de totstandkoming ervan dan ook sterk gestimuleerd. Mede dankzy subsidies van Ryk en Provincie en een gift van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels is de start van dit bureau mogelijk geworden. Bestuurslid van de stichting is o.a. dhr. W.C.van der Stel, directeur van het Welzijsorgaan Tholen. J. Koelman te Begen op Zoom en het is in de eerste plaats bestemd voor de (bejaarde) inwoners van Sint Philipsland, Nieuw en Oud Vossemeer Het ontbreken van een plaatselijk nieuwsblad (als dagelijkse krant is het Brabants Nieuwsblad hier het meesi ingeburgerd) was aanleiding voor hei gemeentebestuur om maandelijks de gemeentelijke uitgave "Dorpsbelang" te laten verschijnen, waarin plaatselijke wetenswaardigheden en officiële bekendmakingen onder de aandacht van de inwoners worden gebracht. De verdere samenwerkingsvormen tussen de woonkernen rond de Eendracht de daardoor en vooral door de betere verbindingen meerdere contacten zullen voldoende reden zijn in de toekomst ook in deze kolommen wat meer nieuws over het Nieuw- Vossemeerse te brengen, temeer nu er ook via het bejaardentehuis een hechter verband ook voor onze lezers tot stand komt. Een prysbewuste doolhof Buur Nieuw-Vossemeer dichter bij huis Bisamrattenplaag Drie gouden zwemmedailles voor wereldkampioene Lia Duine Architect Dormaar stopt Bergse braderie bomvol Oudere dames niet bang vooi schoolslag Opnieuw een zegevierende v. d. Bunder bij ronde van Oud- Vossemeer Keetie nogmaals nationaal kam pioene Tholense Boys opent zaterdag kleedlokaal en tweede wedstryd- veld Een historische mijmering Basisscholen al weep klaar voor de start DANKBAARHEID IS EEN SCHULD DIE ZELDEN BETAALD WORDT Dit nummer bestaat uit 10 pagina's k die tot nu toe het k L abonnementsgeld voor het k k tweede halljaar 1974 nog niet k hebben betaald, worden alsnog verzocht dat thans te doen. Bezorgabonnees9,k Postabonnees10,50 k echtelijke geboorte. Als de zwangerschap vroeg wordt gekonstateerd d.w.z. binnen ong. 10 weken, is er nog de keuze tussen een voltooien van de zwangerschap of een abortus. Soms ook trouwt een meisje voordat het kind wordt geboren, al is gebleken dat dit vaak niet de beste oplossing was. Eeen andere mogelijkheid is nog dat de moeder niet zelf het kind houdt en opvoedt, maar dat «ij het afstaat ter adoptie. Bij al deze mogelijkheden gaat het vaak om zeer diep ingrijpende beslissingen in situaties, die meestal een veelheid van vragen en problemen ineens oproepen. Vragen en problemen waarover men graag eens wil praten met iemand. Dikwijls zal dat allereerst de huisarts zijn, als hij het feit van de zwangerschap meedeelt. In de praktijk is het dan ook vaak de huisarts, die de weg wijst naar een instelling voor niet-gehuwde moederzorg. Vanzelfsprekend kan men zich ook zelf tot deze instelling wenden. Uitgangspunt voor de hulpverlening van het bureau zijn de vragen, waarmee de niet-gehuwde moeder of de niet- gehuwde a.s. moeder komt. Soms kan dat helpen bestaan uit een enkel gesprek of louter informatie; veelal is echter een langer durend kontakt nodig om de problemen van sociale psychische, juridische en praktische aard te helpen oplossen. Het bureau van de Stichting - waaraan mejuffrouw A. Rosink als maatschappelijk werkster is verbonden - wil behalve de (a.s.) ongehuwde moeder ook iedereen, die verder daarbij betrokken is, helpen bij het oplossen van deze vragen en problemen. Men werkt daarbij voor personen en instellingen van alle gezindten en levensbeschouwingen in de gehele provincie Zeeland. Het bureau van de Stichting voor niet- gehuwde moeders in Zeeland is gevestigd in Middelburg, Loskade 25, telefoonnummer 0118027311. In Zeeland was volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) het aantal buitenechtelijke geboortes in 1971, 1972 en 1973 achter eenvolgens 67, 80 en 72. Daarbij moet worden opgemerkt, dat zo'n buiten-huwelijkse zwangerschap niet altijd leidt tot een zgn. buiten- ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1974 | | pagina 1