CHU *VP EUErs AIM' CHRISTEN DEMOCRATISCH APPEL OP DE BRES VOOR KLEINE KERNEN ZESTIG JARIG HUWELIJK Poortvliet's kerk als een in het centrum juweel KAA BEE Half miljoen gulden subsidie voor zwembad aan de Zoekweg in Tholen VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Pak even uw zakboekje Donderdag 14 maart 1974 EENDRACHTBODE 11 BRILLEN Besling-Optiek Vervolg van pag. 7 startten als Zeeuws C.D.fl. verkiezingstoernee in Sint-Philipsland Resultaten Oranjeboekje door ziekte vertraagd PTT liet ook honderdjarige in de steek kelderboetiek suede en nappa kleding Aardgas in Anna Jacobapolder? Woningverdeling op Tholen Kleutervoer Anna Jacobapolder Woningtoewijzing Werkgelegenheid Recreatie Vestiging luchthaven Oosterschelde-kwestie Toekomst Zeeland Gedeputeerde A. J. Kaland heeft donderdagavond op een verkiezings bijeenkomst van het Zeeuwse Christen Democratisch Appel in Sint Philipsland meegedeeld, dat er voor het zwembad in Tholen een subsidie van een half miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld. Dit geld komt uit de pot voor aanvullende werkgelegenheid die de regering ter beschikking heeft gesteld voor de bestrijding van de werkeloosheid. Het gemeentebestuur van Tholen heeft de officiële toezegging nog niet schriftelijk binnen, maar zodra het geld er is, kan tot aanbesteding worden overgegaan. Alle plannen liggen klaar. De aanleg van de zonneweide aan de zoekweg in Tholen is reeds begonnen. Voor de aanbesteding in april kan plaatsvinden, moet ook eerst de bevolking nog met een bijdrage komen. Hiervoor was twee jaar geleden al een actie op touw gezet, maar die werd toen halverwege gestopt. Er was toen ongeveer duizend gulden binnen. Nu de kansen op verwezenlijking van de zwembadplannen aanmerkelijk groter zijn, neemt de werkgroep Zwemmen Tholen de acties weer op. Men is van plan de plaatselijke bedrijven te benaderen, bouwsteentjes en balpennen te verkopen en een bazar en een loterij te houden. De werkgroep wil ook Oud- Vossemeer en Sint-Annaland bij de actie betrekken, aangezien momenteel ook inwoners uit die kernen met de werkgroep in Gageldonk in Bergen op Zoom gaan zwemmen. Voor de paasvakantie wil de werkgroep ook alle scholen bij de actie betrekken. Om hoeveel geld de werkgroep op tafel moet leggen Hoeveel geld de werkgroep op tafel moet leggen, is nog niet bekend. Twee jaar geleden spraken Gedeputeerde Staten van Zeeland over een streefbedrag tussen 5000 en 10000 gulden. Met de werkgroep gaan nu zo'n 250 inwoners van Tholen, Oud-Vossemeer en St.-Annaland in Bergen op Zoom zwemmen. Alleen aan huur van het Bergse zwembad Gageldonk is men jaarlijks ongeveer 14.000 gulden kwijt. Vorig jaar heeft de gemeente Tholen 30 gesubsidieerd. De werkgroep is van plan voor. 1974 weer een dergelijk verzoek in te dienen. Het gemeentebestuur heeft op de lijst die in aanmerking komen voor subsidie in het kader van de aanvullende werkgelegenheid nu o.a. nog staan: verbouw gemeentehuis Oud-Vossemeer tot dorpshuis, aanleg sportveld Stavennisse, verbetering wegen industrieterrein Sint-Maartensdijk, enz. Als de regering weer geld ter bestrijding van de werkeloosheid beschikbaar stelt, maakt het gemeente bestuur van Tholen weer kans op verwezenlijking van een van de projecten op het verlanglijstje. MODERN. IN ALLERLEI UITVOERINGEN Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom advertentie IM Terwijl de dreigende wolken van een naderende wereldoorlog bijeen pakten, sloot vrijdag 6 maart 1914 loco burgemeester A. van Dijke van Sint Philipsland het huwelijk tussen Adriaan Guiljam, geboren 18 mei 1889 en Apolonia Helena Beurkens, geboren 16 februari 1892. Een hechte band....aaneengesmeed, dat was het inderdaad, want vorige week beleefde het Sint-Philipse echtpaar hun diamanten bruiloft. De heer Guiljam, tweede zoon uit een gezin van vijf jongens en drie meisjes stamde uit een bekende schaaphedersfamilie. In dat opzicht heeft de naam Guiljam of ergens anders kan het ook Giljam zijn een bekende klank in ons gebied. Grootvader Guiljam had vroeger 700 schapen in Poortvliet - daar zou nog een foto van moeten zijn - waar zijn vader een kudde van 140 schapen van overnam, toen hij in Sint Philipsland woonde. Zoon Adriaan was dan ook tot zijn huwelijk bij vader als schaapherder in dienst. Dat betekende op zeer jeugdige leeftijd al vroeg uit de veren, want op achtjarige leeftijd moest hij al op de kudde passen. Het schooljaar liep in die tijd nog slechts van december tot april. Later hielp Adriaan in het drukke oogst- seizoen bij de boeren, maar eenmaal getrouwd werd het een vaste betrekking bij landbouwer H. Geelhoed. Hij betrok een dienstwoning 'op het stoofje', waar een groepje van vijf huisjes waren gebouwd van materiaal uit de gesloopte Meestoof. Het loon in de winter 6 gulden per week, maar van maart tot Sint Andries tien gulden. De mobilisatie 1914 noopte Guiljam reeds per augustus van het eerste huwelijksjaar de wapenrok aan te trekken. Hij moest zich melden bij het 38ste landweerbataljon, maar werd overgeplaatst naar het bekende 14de regiment. Tijdens de mobilisatietijd kreeg Guiljam voor de zaai-en oogsttijd drie dagen per week landbouwverlof, want inmiddels had hij een stuk pachtland bemachtigd. In november 1916 kon hij met groot verlof weer naar Sint Philipsland. In 1918 verwisselde hij van werkgever en verhuisde het echtpaar naar van Dalen. Er was toen al een landarbeidersbond en het loon opgetrokken tot 10 gulden in de winter en 13 gulden per week in de zomer. Twee jaar later weer een verhuizing naar de Prins Hendrikpolder in dienst bij de familie Geluk. In 1927 liet het echtpaar een huis bouwen in de Emmastraat. Het kostte/.2800,-- en het wordt ook nu nog door het diamanten echtpaar bewoond. Met intensieve bebouwing van 3 bunder land was Guiljam in 1949 klein zelfstandig landbouwer geworden, waarmee hij in 1968 stopte. Guiljam was een verwoed jager. In 1945 had hij voor 50,de jacht op 40 hecta re rijksdomeinen in de Prins Hendrikpolder, maar zijn eerste haas schoothij al op 10 jarige leeftijd met het geweer van zijn vader. Op 16 jarige leeftijd had hij de zgn. zeehonden-akte, waarmee ook het schieten op ganzen geoorloofd was. Het leven in de vrije natuur bleef voor de bruidegom altijd bijzonder aantrekkelijk. Mevrouw Guiljam is de dochter van Maria Beurkens-Mol, de eerste vrouw in de Sint Philipslandse historie die 102 jaar werd. Op 13 jarige leeftijd was er al een dienstverband bij de familie van Dallen voor een gulden per week, maar met inwoning en daar was moeder Beurkens reuze blij mee, evenals later met de fikse loonsver hoging bij de familie Geelhoedt, die 2,50 per week betaalde. Na haar huwelijk was ze veelal haar man op het land behulpzaam. Het echtpaar kreeg 3 dochters en een zoontje, wat men na IV2 jaar alweer moest missen. Beide tachtigers genieten nog een goede gezondheid, al is de bejaarde bruid niet meer goed ter been. Toch werd het vorige week woensdag in dorpshuis De Wimpel een onvergetelijke dag. nu met klein- en 1 la: „Want een dag in uw voorhoven is beter dan duizend elders.". In de toe lichting op die tekst wees Poortvliets hervormd predikant in het kort op hetgeen in de voorhoven, hetgeen in de kerk normaal gebeurt, namelijk de wetsvoorlezing, de voorbede, de ge meentezang en de prediking. Waar schijnlijk is David de dichter van Ps. 84 geweest, toen hij moest vluchten voor zijn zoon Absalom. Temeer was er toen voor David de begeerte op te mogen gaan in Gods huis. Daarom kwam het ook uit zijn hart, toen hij het uitriep liever één dag in Gods huis te ver toeven dan duizend dagen in de tenten van de goddelozen, die vergaan. Ds. Mulder hoopte dat er een zelfde be geerte zou zijn bij de gemeente, want met zo'n begeerte is er ook de uitkomst als van David. Ds. Mulder eindigde zijn prediking met het lezen van de twaalf artikelen des geloofs. Tenslotte werd nog gezongen ps. 150 2. Zoals reeds werd opgemerkt kwamen in de avonduren ook nog velen de mooie kerk bezichtigen, waar de kerkbanken zich nu beperken tussen de pilaren en daarom ook het uitzicht voor alle luiste raars op de voorganger belangrijk beteris dan voorheen. In het middaguur werd tijdens de ingebruikname door de aanwezigen genoten van het orgelspel. achterkleinkinderen het 60 jarig huwelijksfeest gevierd mocht worden. In De Wimpel werden vele handen gedrukt en vele geschenken ontvangen, burgemeester van den Berg, beide wethouders, oud-burgemeester de Jonge, ds. Harkema en leden van de hervormde kerkeraad waren eveneens op de receptie aanwezig. Het is inmiddels weer gepasseerd, maar de gelukwensen namens de Eendrachtbode en de lezers kunnen er nog wel bij. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - TeL 3 43 BERGEN OP ZOO u éfitieSw1 advttFtefttie Duizend inwoners van de gemeente Tholen kregen vorig jaar het oranjeboekje in het kader van een onderzoek naar de binnengemeentelijke decentralisatie. Vele vragen over allerlei onderwerpen werden beantwoord. Onlangs werden de eerste resultaten bekend over de vestigings plaats van de definitieve bestuurszetel, de plaats van de raadsvergaderingen en de trouwplechtigheden. Het volledige rapport, dat eind vorig jaar al verwacht werd, is er nog steeds niet. De oorzaak van deze vertraging blijkt de ziekte van Mi J. B. J.Mten Berge te Hij is vanaf midden december 2Vi maand ziek geweest en is nu weer voor halve dagen aan het werk. De verwachting is nu, dat het eindrapport in de loop vaii april Volledig in bezit van het gemeentebestuur zal zijn. Her en der is het al gepredikt, dat ook onze goede ouwe tante pos niet meer is wat ze was. Bedoeld wordt dan snelheid en accuratesse. In dit rayon heeft men in het algemeen niet kunnen klagen over een zo goed mogelijke aanpassing door de PTT bij noodzakelijk ingevoerde reorganisatie ten gunste van de burger. Toch verloopt het niet altijd klachteloos. Ook niet bij onze krant.Er zijn de laatste paar jaar wel eens communicatiestoornissen ontstaan bij de kopijverzending naar de drukkerij en dat kan dan een misser van een week betekenen bij onze verschijnings frequentie. Vorige week heeft de PTT ons en ook de in Stavenisse wo nende honderdjarige een vervelende kool gestooft. Een door onze medewerkster te Stavenisse dinsdag voor de avondlichting geposte envelop met een 5 tal advertenties, waaronder ook de aankondiging van een receptie voor de honderdjarige, een verloving en zilveren bruiloft ging de mist in. De envelop gaf wel aan dat ze nog dezelfde avond in Bergen op Zoom om 7 uur het poststempel kreeg, maar arriveerde pas donderdagmorgen in onze postbus. Dan is onze krant echter al gedrukt en kan geen advertentie voor dat nummer meer worden geplaatst. Een vervelende zaak voor de familie Moerland in Stavenisse. voor anderen en ook voor ons. Op debet van de PTT hopenlijk een zeldzame misser. Dat was het helaas niet, want vrijdagochtend ontvingen we nog een envelop van onze correspondent in Sint- Maartensdijk die dinsdagavond in zijn woonplaats was gepost, woensdagoch tend in Sint-Maartensdijk om zes uur werd afgestempeld en woensdagavond om zeven uur in Bergen op Zoom werd afgestempeld. De envelop kwam echter pas vrijdag in Sint-Annaland aan. De berichten van de politie en de volleybal club voor het plaatselijk nieuws konden daardoor pas deze week geplaatst worden. zuivetstraat 17 bergen op zoom „Het Zeeuwse Christen Democratisch Appel gelooft in de waarde van de kleine gemeenschap. Wy hebben een open oog voor de sluimerende of openlijke pogingen om afbreuk te doen aan het platteland. Wy verzetten ons tegen die suburbanisatie (verstedeiyking). Wanneer de gedachten naar schaalvergroting erin uitmonden dat kleinere leefgemeenschappen moeten verdwynen, dan zeggen wy: handen af!" ARP- lijsttrekker en gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen zei dat donderdagavond in het dorpshuis de Wimpel in Sint-Philipsland, waar het Zeeuws Christen Democratisch Appel de toernee voor de komende statenverkiezingen op woensdag 27 maart begon. De vyftlg belangstellenden zagen een gezameniyk optreden van ARP, CHU en KVP met behalve dhr. van den Bos de lysttrekkers en gedeputeerden A. J. Kaland (CHU) en A. L. van Geesbergen (KVP). Voorzitter van de byeenkomst was drs. R. Zijlstra uit Oosterland. Het gemeentebestuur van Sint-Philipsland was vertegenwoordigd door burgemeester G. van den Berg en wethouder L. Walpot. Dhr. v.cl. Bos had met zijn praatje over de leefbaarheid van de kleine kernen duidelijk een goed onderwerp aangesneden in Sint-Philipsland, want er kwamen heel wat vragen over. De ARP-gedeputeerde wees erop dat de leefbaarheid een bijzonder persoonlijke zaak is. „Over het platteland - in ons Zeeuwse gebied hebben we nog vele kleine woonkernen - zijn al heel wat publicicaties met alarmerende titels verschenen. Ook Sint-Philipsland heeft een vertrekoverschot. maar het leven is sterker dan de leer. Het gaat om de mens. Belanghebbenden voelen het als een dreiging als de leefbaarheid van de woonplaats aangetast wordt. Volgens onderzoekers raken dorpen voor een aantal voorzieningen steeds meer aangewezen op centra van 6 k 7000 inwoners. Wij willen rekening houden met het bestaansrecht van kleine leefgemeenschappen. Als provinciaal bestuur hebben we een ontwikkelingsfonds om voorzieningen te subsidiëren van bovenplaatselijk belang. De financiële positie van de provincie is niet zo ongunstig, dus we hebben de middelen om er wat aan te doen", zo besloot dhr. van den Bos. Dhr. Bolier greep de geboden mogelijkheden direct aan. Hij vroeg of het mogelijk was Anna Jacobapolder op het aardgasnet aan te sluiten. „Dat is een kwestie van rechtvaardigheid. In deze streek waren we ook al de laatsten met de aansluiting op de waterleiding en elektriciteit, moet dat nu bij het aardgas weer zo?" Gedeputeerde Kaland zei dat de noodzaak van gas minder groot is dan elektriciteit. Met kaarsen gaat het niet meer, maar olie is een goede vervanger voor gas. De aansluiting van Anna Jacobapolder is een kwestie van de PZEM. Die sluit alleen rendabele gebieden aan. Het zou onbillijk zijn om van die regeling af te wijken. Aansluiting is wel mogelijk, als de gemeente maar bijdraagt. U kunt ook proberen om het aardgas in het kader van aanvullende werkgelegenheid te laten aanleggen. Als voorzitter van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid, zal ik dat proberen te bevorderen", aldus de CHU-voorman. Oud-gemeentesecretaris A. L. G. van Doorn uit Scherpenisse haakte als inwoner van de kleinste kern op Tholen ook in op de toespraak van gedeputeerde v.d. Bos. Hij zag in de nieuwe gemeente Tholen ontwikkelingen van aanstekelijke politiek, kennelijk gebaseerd op weten schappers en onderzoekers die niet zo'n grote waarde meer hechten aan de kleine gemeenschappen. „Tholen, Sint- Maartensdijk en in mindere mate Sint- Annaland worden bijvoordeeld bij de woningverdeling. Dat is niet alleen voor de eigen bevolking. Kijk maar eens naar de samenstelling van de bevolking van Sint-Maartensdijk in de laatste jaren. Waar ze ze allemaal vandaan slepen, afgezien nog van het a-sociaal karakter. Het kenmerkt een duidelijk streven, waar kerk en verenigingsleven in de kleine kernen door bedreigd worden. In de grotere kernen staan ook wel een tijdje huizen leeg. Dat kan toch in de kleinere ook? Wij vragen regelmatig voorzieningen. Een vooraanstaand bestuurder zei eens: is het nu zo erg dat schoolkinderen vervoerd moeten worden naar een andere plaats omdat er in hun kern geen mogelijkheden zijn. Wij willen geen Amerikaanse toestanden. Ik hoop dat, voor zover de gemeentelijke autonomie dat toelaat, het provinciaal bestuur de volle aandacht aan de leefbaarheid van de kleine kernen besteedt", zei dhr. van Doorn. Gedeputeerde v.d. Bos had maar een kort antwoord en zei de gemeentelijke autonomie te zullen eerbiedigen. Het KVP-raadslid en statenkandidate mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven uit Tholen voegde er nog aan toe dat de confessionele fractie in de Thoolse gemeenteraad voorgesteld heeft de grondprijs in de kleine kernen te verlagen. Gemeentesecretaris A. Verbree uit Sint-Philipsland wees op de sluiting van de kleuterschool in Anna Jacobapolder. De kleuters worden nu per busje vervoerd naar de school in Sint- Philipsland, maar de gemeente moet er per jaar duizenden guldens voor betalen. Hoe ver komt de provincie nu' tegemoet? Gedeputeerde v.d. Bos zei dat vele kleine scholen in de knel komen doordat de opheffingsnormen verlaagd zijn. Ondanks protesten houdt minister Van Kemenade aan die normen vast. Dhr. v.d, Bos zei ten aanzien van provinciale steun Anna Jacobapolder en Sint-Philipsland wel als twee plaatsen te willen beschouwen. Collega Kaland zei dat er in het kader van de aanvullende werkgelegenheid een -half miljoen gulden gegeven wordt voor het zwembad aan de Zoekweg te Tholen omdat men het alleen niet kan. Dat is een red ionaal zwembad, ook bestemd voor Sint-Philipsland. Dhr. Verbree: „We kunnen er alleen geen gebruik van maken, want er is geen vervoer. Het openbaar vervoer hier is toch al miserabel". Dhr. Kaland: „Het openbaar vervoer zal altijd wel een zorgenkind blijven in Zeeland. We proberen er binnenkort wel wat aan te doen. Daarom is de auto voor het Zeeuwse van onschatbare waarde". ARP-raadslid en statenkandidaat G. J. de Jager: „Het vervoer van de kleuters uit Anna Jacobapolder komt volledig voor rekening van de gemeente. Dat is een onjuiste ontwikkeling en een onrechtvaardige zaak. Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder liggen nu eenmaal waar ze liggen. Een gemeente die met kleine kernen zit, komt in de financiële perikelen. Het is een moeilijk probleem, maar het is hard nodig er wat aan te doen". Burgemeester v.d. Berg zei vervolgens dat je voor een woningtoewijzing en premie in Sint-Philipsland geweldig moet knokken, terwijl buurman Nieuw- Vossemeer kan uitbreiden tot 5000 inwoners. „Daar kan het allemaal wel. Het is dacht ik een kwestie van provinciaal beleid". Advertentie IM Het echtpaar ds. en mevrouw Ge braad-Troost te Sint Philipsland vierde op de laatste dag van februari 1974 het 55-jarig huweiyk. Van de daarvoor gehouden herdenkingsdienst werd reeds in het vorig nummer verslag gebracht. De foto bereikte ons daarvoor echter te Iaat. Daarom met dit plaa^e van het echtpaar ook nog de felicitaties van de Eendrachtbode-Iezers. Gedeputeerde Kaland: „Ik geloof niet dat u zo staat te springen om een belangrijk stuk import uit Brabant en Rotterdam. Sint-Philipsland heeft toch een eigen karakter dat men wil behouden? Wij voeren een politiek naar vraag en behoefte. Als we het uitsluitend van woningwetwoningen moesten hebben, kwamen we er niet. Er zijn ook nog premie woningen. Als christen-democraten denken we voor premietoewijzing wel aan ruimere mogelijkheden voor de kleine kernen. Wij zijn bereid het accent te verleggen", aldus de CHU-lijsttrekker. Dhr. Kaland had zich eerder in zijn toespraak vooral op de werkgelegen heid gericht. Hij vond het van groot belang dat er voor iedere Zeeuw werk is waar hij plezier in heeft. „Dat is één van de grootste opgaven en als christen democraten willen we ons daarvoor ook inzetten. Het is van belang dat u de doelstelling, de intentie van de mensen die u kiest, onderstreept. Kies in grote lijnen gelijkgerichte mensen. Het programma is slechts wat op papier. Er zijn tegenwoordig veel te veel wisselingen op allerlei gebied om alleen op het programma af te gaan. Ga af op datgene wat we u in oprechtheid bieden. Onze bedoeling is goed", zei.de CHU- voorman. Hij deelde nog mee dat de vestiging van een Canadese aardappelverwerkende industrie in Lewedorp in gevaar kan komen door duurder aardgas in vergelijking met Frankrijk. Het merkwaardige is alleen, dat Frankrijk zijn aardgas uit Groningen krijgt. In het bedrijf zouden in 1975 300 mensen kunnen werken uitgroeiende tot 800 in 1979. KVP-gedeputeerde A. L. van Gees bergen belichtte de recreatie. Hij wierp de vraag op, of de recreatie in onze provincie nog mag groeien. Ten aanzien van de kustgebieden kan een stop overwogen worden, maar in het Greve- lingenbekken en het toekomstige Zeeuwse Meer zijn er nog enorme mogelijkheden. Tholen en Sint- Philipsland hebben al kennis gemaakt met de dagrecreatie, voornamelijk sportvissers. Via het Kanaalschap de Eendracht zullen er verdere mogelijk heden komen voor de ver blij fsrecreatie, al vormt het Schelde-Rijnkanaal een barrière voor de ene kant van het eiland Tholen. Voor het gebied van het Zeeuwse Meer en het Kanaalschap moet wel een gecoördineerd beleid worden gevoerd, vond dhr. van Gees bergen. Dhr. van Doorn wees erop dat in het CDA-programma staat dat ARP, KVP en CHU kritisch staan tegenover een tweede nationale luchthaven in West- Brabant. „Dat kan iedere partij zeggen, dat zegt niks. Ikzelf sta er positief doch kritisch tegenover. Afwijzen betekent gezien de werkloosheid heel wat als je ziet wat een werkgelegenheid Schiphol biedt. Vestiging van het vliegveld in de Markerwaard is veel te dicht bij Amsterdam", vond dhr. van Doorn. Gedeputeerde v.d. Bos onderkende ook wel het belang van de werkgelegenheid, maar hij benadrukte ook de geluids hinder. „Het Zeeuwse CDA erkent de grote psychische overlast die wordt veroorzaakt door overmatige geluidshinder. Voor het provinciaal bestuur moet erg duidelijk zijn dat geen geluidshinder wordt toegestaan die niet acceptabel is". Het CHU-statenlid Nieuwkerk zei dat het CDA kritisch in positieve zin ten opzichte van de eventuele vestiging van een vliegveld in West-Brabant staat. De waarde voor de werkgelegenheid moet niet onderschat worden en gezien de technologische ontwikkelingen zijn er wel mogelijkheden voor beperking van de geluidshinder. We moeten de luchthaven niet bij voorbaat afwijzen, maar de gevolgen wel kritisch bezien", stelde dhr. Nieuwkerk. Ook het rapport Klaasesz over de afsluiting van de Oosterschelde bleef niet onbesproken op de CDA-ver- kiezingsbijeenkomst in Sint-Philips land. Gedeputeerde van Geesbergen noemde het een knap plan waar iedereen content mee kan zijn. „De technische en financiële haalbaarheid moet nog bekeken worden en er komt een nieuw debat over in de provinciale staten. Na uitvoering van de blokkendam, zal er een belangrijke mate van veiligheid zijn. Ik heb een lief ding over voor behoud van de visserij en als het plan Klaasesz technisch uitvoerbaar is, is het me heel wat waard. De veiligheid blijft wel primair staan". Dhr. A. Verwijs uit Sint-Philipsland. van de Actiegroep Oosterschelde Open. zei dat er voorlopig nu genoeg aan gedaan is. Hij wilde het verdere verloop van het plan Klaasesz afwachten en was blij dat de duizend gezinnen die in de Zeeuwse visserij werken bij realisering van de blokkendam hun werk in onze provincie zullen kunnen blijven doen. Gedeputeerde Kaland zei dat de commissie Klaasesz in de eerste plaats van de veiligheid gedacht heeft en daarbij het milieu nog heeft genomen. „Daar staan we helemaal achter. Verwezenlijking van het plan kost 1.6 miljard gulden, maar gezien de toenemende milieubewustheid van de Nederlandse bevolking zal men geen moeite hebben dat bedrag uit te trekken". Dhr. D. Kleppe uit Scherpenisse vroeg zich af of 1978 nog wel gehaald kan worden voor de afsluiting van de Oosterschelde. Hij vond dat het wel het uiterste jaar. Voorzitter Zijlstra zei dat de snelheid waarmee de commissie Klaasesz een rapport heeft gemaakt, best overgeplant had mogen worden op de andere adviesorganen. Dhr. W. C. van Nieuwenhuijzen uit Sint-Philipsland bracht de moeilijk heden voor de scheepvaart naar voren bij het niet-afsluiten van de Ooster schelde. Ook de Schelde-Rijn bruggen zouden volgens hem dan te laag zijn. Gedeputeerde van Geesbergen zei dat twee sluizen meer inderdaad een niet onbelangrijke belemmering voor het scheepvaartverkeer vormt. Hij achtte bij realisering van het plan Klaasesz daarom wel overleg met België nodig. CHU-raadslid J. D. de Korte uit Sint- Maartensdijk bracht het ambulance vervoer nog ter sprake, maar gede puteerde v.dBos k on er nog weinig van zeggen omdat nog steeds gewacht moet worden op het eisenbesluit van de minister. Voor de uitvoering van de wet op het ambulancevervoer zijn Tholen en Sint-Philipsland wel aangewezen op Bergen op Zoom. Dhr. van Doorn wees op de kerkelijke verschillen binnen de CDA, maar voorzitter Zijlstra vond dat de kerkelijke leerstellingen geen onderwerp van discussie moeten zijn, daar er anders niet bar veel overblijft van eenheid. De grondslag is wel unaniem en er wordt gezamenlijk opgetrokken. Dat vond dhr. Zijlstra het belangrijkste. Hij zei ook dat niet het kabinet Den Uyl maar de toekomst van Zeeland de inzet van de statenverkiezing moet zijn. „Het ene zit wel vast aan het andere, maar we hebben het Zeeuwse program in grote eensgezindheid vastgesteld. Er is een sterke nadruk op de gemeenschap pelijkheid. We hebben niet veel behoefte aan een hypotheek van de landelijke politiek", zei drs. Zijlstra donderdagavond op de CDA-verkie- zingsbijeenkomst in Sint-Philipsland. BERGEN OP ZOOM: De Hollandse Tuin, elke dinsdagavond 19.30 u. Volle Evangeliegemeenschap. Vr. 15 mrt. Luxor, Gamma 20.15 u. toneel: „Een bruid in de morgen". Di. 26 mrt. 20.15 u. Luxor, Gamma toneel: „De wilde eend" van Hendrik Ibsen. Roxy: Jesus Christ superstar a.l. do en vr. 20 u. za. 14, 18.45 en 21.15, zo. 14.30, 16.30, 18.45 en 21.15, di en wo 20 u. Luxor: De week van Tien Li Chung, 18 jr. za en zo. 20 u. Pornografie in Dene marken, 18 jr. za. 23.20 u. Family life, 14 jr. di. 20 u. Duel der kampioenen, 14 jr. zo. 14 u. THOLEN: Do. 14 mrt. 8 u. hal v.m. stadhuis Z.V.U. „Kisten" pantomime door de toneelgroep „Appel". Za. 30 mrt. 8 u. verenigingsgebouw ZVU-film „Asterix en Cleopatra". Wo. 20 mrt. N.C.V.B. „Opstaan tegen de ondergang". Ma. 18 mrt. 7.30 u. openbare verkie zingsbijeenkomst A.R.P. verenigings gebouw. vr. 15 maart De Kroon, Jaarvergadering Eegedima vr. 15 mrt. 20 u. Hof van Holland D.S.70 POORTVLIET: Ma. 18 mrt. 7.30 u. „Tolrust" openbare verkiezingsbijeenkomst C.H.U. SINT-ANNALAND: Do. 14 mrt. ledenvergadering School met de Bijbel. Ma. 25 mrt. 7.30 u. J. Keur, ledenver gadering „Accelerando". SINT-MAARTENSDIJK: Za. 16 mrt. Haestinge, zangavond koren Tholen en St.-Philipsland. Vr. 22 mrt. 8 u. Haestinge, beatforma- tie „Scratch Collection". Do. 28 mrt. 7.30 u. Haestinge, jaarver gadering Plattelandsvrouwen. Do. 21 mrt. 7.30 u. Haestinge, voor jaarsvergadering A.B.O.P. afd. Tholen. vr. 15 mrt. 20 u. Haestinge, uitvoering Euterpe. OUD-VOSSEMEER: Vr. 15 mrt. ouderavond school met de Bijbel en van de Sint-Anthoniusschool. SCHERPENISSE: Di. 19 mrt. Hollands Huis. S.G.P.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1974 | | pagina 11