VOSMEER HIELD ZICH STAANDE TEGEN KOPLOPER VOETB/U. UITSLAGEN W Zaterdag openbare les in technische school KAA BEE Dammen Vervolg plaatselijk nieuws VLOERBEDEKKING GRATIS CELECD Donderdag 7 maart 1974 EENDRACHTBODE 9 Smerdiek had volledig kunnen toeslaan WHS overtuigende winst Autobedrijf WEST BRABANT DAF-dealer voor Bergen op Zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646 WHS handhaafde zich nadrukkelijk tegen Wit Zwart en Smerdiek moest punt aan Hoek toestaan Vosmeer hield stand Smerdiek reserves winst in tweede helft SPS 3 weggedrukt Wat teleurstellend ^modehuis Tegenslag Vosmeer 2 Pak even uw zakboekje Boete aardappelmoeheid voor Sint-Annalander Veilingberichten Geel is de dooier van een ei... maart 1974 Niet voor het eerst maar wel opnieuw duidelijk dankte Vosmeer tegen koploper Axel weer veel aan Danny Vaders. Het niet onverdienstelijk gelijkspel in deze uitwed strijd betekent voor de formatie uit Oud* Vossemeer, dat men nog altijd by de grote kopgroep blijft behoren. Smerdiek had na rust de zaak in de hand, maar toen een strafschop misliep kon Hoek er een gelukspel uitslepen. De WHS formatie liep in Vryhoeve Capelle ge smeerd en daardoor ook een gevaar voor iedere titelgegadigde. Van de 7 wedstrijden in deze derde klasse werden er overigens 4 afgelast, terwyi in de lagere afdelingen maar heel weinig overbleef. Alleen op de Smerdiekse sport velden kon het volledig programma worden afgewerkt. Dat liep voor de reserves uit op een flinke 52 zege tegen het toch niet zo zwakke SSC 3, terwyi Smerdiek 3 ook flink van leer trok tegen het na rust gedeprimeerd SPS 3. De Smerdiekse top- jeugd stelde na een wat rommelige party enigermate teleur met het geiyke spel tegen Sprundel. De Vosmeerse reserves liepen een wat ongelukkige nederlaag op tegen MOC in een uitwedstryd, terwyi Vosmeer 3 de reserves van HSC op 00 hielden. Men zou natuurlijk een zondebok kunnen zoeken op het moment dat de wedstrijd Smerdiek-Hoek volledig in het voordeel van de thuisclub beslist had kunnen worden. Maar nakaarten heeft altijd zo weinig zin bij voetbal, al wordt dat altijd op de koffie nog wel ge daan. Met een 21 voorsprong en een heel wat beter spelende thuisclub dan in de eerste helft werd na 16 minuten Wim Scherpenisse binnnen de 16 meter lijnen gevloerd. Niemand twijfelde: strafschop. Die kwam er ook. De tech nisch bekwame middenvelder Jaap Moerland belastte zich met de op dracht. Hij schoot ook zuiver in, maar wel te zacht. De Hoekse doelman Pladdet wist de inzet te stoppen en voorkwam daarmee dat het vonnis over zijn club toen al volledig was geveld. Immers, met een 31 stand was er op dat moment geen twijfel meer over of Smerdiek had het op volle winst kunnen houden. Nu putten de gasten moed uit deze strafschopmisser en werden opnieuw gevaarlijk, zoals ze dat ook in de eerste helft nu en dan al waren geweest. Die eerste 45 minuten liep het minder goed bij Smerdiek en bleek Hoek een gelijk waardige partij te zijn, was zelfs met de uitvallen gevaarlijker. Dit resulteerde dan ook in een thuis club-achterstand na een 20 minuten, toen Jan Kiel de Smerdiekse defensie verraste. De thuisclub probeerde de bakens wel te verzetten en zowel Ad van den Hoek, Jaap Moerland als Wim Scherpenisse zorgden er voor, dat de Hoekse doel man niet geheel werkeloos bleef, maar echt gevaarlijk werd het nog niet. Even voor rust kreeg Ad van den Hoek echter de bal op de borst en vandaar ging zijn: machtige voet er achter om Pladdet het nakijken te geven. De ruststand werd zo 11 en er was nog volop moed aan de lijnen, dat er twee punten konden thuisblijven. Dat zat er te meer in, toen er een kwartier na rust bij een steeds beter draaiend Smerdiek weer een loeier kwam uit de schoen van Ad van den Hoek en de thuisclub weer een doelpunt was uitgelopen: 21. De wen ding kwam zoals reeds opgemerkt na de zaterdag 2 maart 1974 3e klasse A Zuid I KNVB Smerdiek - Hoek 22 Wit Zwart - WHS 0—3 Tern. Boys -Thol. Boys afg. Rillandia - Noad 21 Altena - PTT Breda afg. Sleeuwijk - SSC afg. NEO - Good Luck afg. 3e klasse D Zuid I KNVB Axel -Vosmeer 00 Meto - Steen 33 Moe - Vogelwaarde 10 NSV-Breskens 11 HVV - Goes 2—2 Hontenisse - Dosko 40 3e klasse E West U KNVB Smerdiek 2 - SSS 3 52 2e klasse standaard afdeling Madese Boys - HNC 01 2e klasse reserves afdeling ONI 2 - Chrislandia 2 0—1 PTT2-VVN3 1—1 3e klasse A afdeling Vrederust 2 - Dinteloord 3 32 2e klasse 208 afdeling Moe 3 -Vosmeer 2 31 3e klasse 301 afdeling Vosmeer3-HSC2 00 4e klasse A afdeling Smerdiek 3 - SPS 3 50 WC 3 - Tholense Boys 3 23 Junioren Smerdiek 1 - Sprundel 22 Smerdiek 2 - Moe 82 zaterdag 9 maart 1974 uur Tholense Boys - Altena 16.15 Smerdiek - Neo 15.30 Hoek-WHS 15.30 SHO 3 -Smerdiek 2 15.30 SPS - Madese Boys 16.15 Chrislandia 2-WHS 2 16.15 Dinteloord 3 - SPS 2 16.15 Stavenisse-Thol. Boys 2 16.15 Stavenisse 2 - SPS 3 14.15 Thol. Boys 3 - Smerdiek 3 14.15 WHS 3-Zoet. Boys 16.15 FSV 2 - Noad 2 16.15 WHS dames-Chrislandia 12.30 zondag 9 maart 1974 uur Vosmeer-NSV 14.30 Vosmeer 2 - FC Bergen 2 12.00 Vosmeer 3 - Val Aan 10.00 Dosko 7 -Vosmeer 4 12.00 mislukte strafschop en 10 minuten voor het einde kwam Hoek op 22 opnieuw door Jan Kiel. Voor wat de eerste helft betreft een voor Hoek verdiende uitslag, maar voor wat de tweede 45 minuten betreft een tenslotte toch Smerdiekse teleurstelling. Overigens blijven de tweede klassers WHS en Smerdiek wel in de kopgroep maar zijn wel een wedstrijd uitgelopen op de andere mededingers, zodat het wellichttoch moeilijk zal zijn zich onge veer bovenaan te handhaven. De Rillandia winst heeft Tholense Boys naar de onderste plaats gedrukt, maar met wel een wedstrijd achter op Wit Zwart en Terneuzense Boys en zelfs twee op Rillandia, zodat ook de Thoolse kansen nog blijven de lantaarn beslis send aan een ander over te hevelen. Voor Tholense Bovs resten nog 12. voor Smerdiek en WHS elk nog 10 wedstrijden waarin nog heel wat kan veranderen. Met veel afgelastingen in de contreien, waren er zaterdag nogal wat derde klasse spelers en supporters in Vrij hoeve Capelle om het duel te volgen tussen Wit Zwart en WHS. Niet omdat het weer zo uitlokte, want de eerste 45 minuten waren er meer sneeuw-hagel en regenbuien dan zon. De tweede helft was dat aanmerkelijk beter en daarmee ook de wedstrijd veel aantrekkelijker. De eerste 45 minuten hadden beide advertentie partijen nogal wat last van een niet te best veld en een gladde bal. Het bracht slippers en onzuivere plaatsingen. De thuisclub had de toss en daarmee die eerste helft de wind gewonnen. Aanvan kelijk poogde Wit Zwart het nog in de aanval te zoeken, maar men moest zich voor het WHS gevaar terugtrekken. Dat was overigens nog bijzonder groot, al knalde Nico Hage buiten ieders bereik tegen de paal. Mandekking en verkenning plus aan beide kanten nogal wat mislukkingen door de gladheid domineerden, al was er bij 't rustsignaal aan de lijn reeds de conslusie dat de tnuisclub door de knieën zou gaan. Dat gebeurde inder daad in die tweede helft. Wit Zwart moest steeeds verder terug en steeds meer op eigen helft blijven en daar vonden de groen-witten dan vrijwel con stant een 8 man-verdediging. Er kwam een inzet van Theo Moerland, die nog werd gekeerd, maar de bal belandde bij aanvoerder Piet de Rijke die van 20 meter onhoudbaar scoorde: 01. Dat werd de prelude tot een niet alleen veld- maar ook doelpuntenoverwicht. Een achter de spits optredende Theo Moer land zaaide veel verwarring en de vleugels Han van Vossen en Jan Mossel man wonnen het gewoonlijk op snel heid. Een volkomen door Theo Moer land vrijgespeelde bal werd voor de voeten van Jan Mosselman gelegd, die met de niet te misssen kans het ver trouwen kon opvijzelen: 02. Wit Zwart ging er toen stevig tegenaan om in een alles of niets offensief te pogen de rollen om te draaien. Henk Dijkema bleef de situatie koel klaren en verder dan een afgekeurd buitenspeldoelpunt kwam het niet. Han van Vossen werd met de 02 voorsprong naar achteren gedirigeerd en Ewoud voor Rien Fase verwisseld ter verdere consolidatie,maar verandering bracht het niet in het spel- beeld. Een minuutoftien voor het einde werd het pleit volledig beslecht, toen een zich vrijmakende Jan Mosselman aan Nico Hage een niet te missen kans bood: 03. Wat veel WHS doelpunten in verhouding tot wat men de laatste tijd gewend was. maar wel overeenkom stig het overwicht in het veld. AlLI SOORTEN PTT-Breda 15 8 5 2 21 31-18 WHS 16 8 5 3 21 33-16 Smerdiek 16 7 6 3 20 17-13 Altena 15 5 9 1 19 15- 5- NEO '25 16 5 9 2 19 23-15 SSC '55 15 6 6 3 18 13-12 Hoek 17 5 7 5 17 19-15 NOAD '32 17 4 8 5 16 17-16 Good Luck 15 5 5 5 15 12-11 Sleeuwijk 14 4 3 7 11 12-21 Wit Zwart 15 2 7 6 11 13-22 Tern. Boys 15 4 3 8 11 20-32 Rillandia 16 3 3 10 9 9-23 Tholense Boys 14 2 4 8 8 8-23 Bosstraat 40 - BERGE 40 - Tel. 3 4S 61 N OP ZOOM Ji advertentie IN In de uitwedstrijd tegen Axel kon Vos meer zich in elk geval enigermate her stellen van de nederlagen tegen Goes en Moe die vooraf waren gepasseerd. Het elfal toonde in de sportieve en goed geleide partij weer ouderwetse strijdlust. Daarvoor was er in de eerste speelhelft zelfs sprake van een veldover- wicht en wist men zich na rust te hand haven. Anderzijds bleek dat de thuisclub voet balde onder druk van de bovenste plaats. Dat was van invloed op de Zeeuws-Vlaamse ploeg die niet tot het normale spel kwam, temeer omdat de bezoekers de aanval niet schuwden en menigmaal voor het Axelse doel waren te vinden. Na tien minuten kreeg bij voorbeeld Hans Vaders een mooie schietkans, maar zijn inzet werd uit de hoek gedoken. Even daarna werd een doorgebroken Wim van Dijke in het strafschopgebied gevloerd, maar de verwachte penalty bleef uit. Aan de andere kant hield de Vosmeer, verdediging de zaak goed onder con trole en de eerste tijd had Daan Vaders weinig te doen. Na een 20 minuten schoot Jan Verreijen van afstand hard in, maar de bal ging juist over de lat. In de tweede helft kon Vosmeer aaanvan- kelijk nog wat drukken, maar Axel nam geleidelijk het initiatief over en werd sterker. Na een half uur spelen viel er ook een doelpunt, toen de voorzet van links de Vosmeer doelmond indraaide. Daan Vaders kreeg de bal niet onder controle en ze kwam via het hoofd van 'n aanvaller weer op doel af en nu onbe reikbaar voor de Vosmeer keeper. Een andere Axel speler, die niet hinde rend buitenspel stond gaf toen echter nog onnodig een tikje tegen het leer en toen werd het doelpunt wel afgekeurd. Tien minuten voor tijd kreeg Vosmeer nog een fraaie kans. Wim van Dijke solo-de door de Axelse defensie, maar zijn schot ging toch net naast. Daan Vaders die al eerder goed had ingegre pen behoedde zijn elftal voor verlies, toen hij een van dichtbij ingeschoten bal uit de hoek dook. Vooraf waren Jos Guiljam en Leo Havermans al uitge vallen voor blessures en vervangen door Tom Schoep en Jan Havermans, die zich als goede reserves ontpopten. Met Axel in de aanval kwam het einde van een voor Vosmeer verdienstelijk gelijk» spel, zonder dat goedgekeurde doel punten waren gemaakt. De Vosmeer- ders hebben het nu nog in eigen hand om een spannend slot te brengen, in dien de ontmoeting in Axel althans het begin is van een herstel, wat voor de komende wedstrijd tegen NSV ook wel nodig is, ook al kan men dan weer thuis voetballen. Axel 17 7 8 2 21 19-12 NSV 17 8 5 4 21 21-12 HVV 17 8 5 4 21 19-17 Goes 17 7 6 4 20 29-21 Vosmeer 17 7 5 5 19 26-15 Vogelwaarde 17 5 8 4 18 27-19 Steen 17 4 10 3 18 18-15 Meto 17 6 5 6 17 19-22 Dosko 17 5 4 8 14 14-21 MOC 17 6 1 10 13 18-32 Hontenisse 17 4 3 10 11 17-28 Breskens 17 3 4 10 10 15-28 De ruime zege van Smerdiek 2 op SSC 3 lijkt op een klasseverschil te duiden, maar dat was er toch niet. De bezoekers konden ook wel iets van voetbal, maar gingen in de tweede 45 minuten de mist in. Het eerste kwartier van deze partij kwam de thuisclub nogal wat in de ver drukking en het resulteerde in een fraai SSC 3 doelpunt.. Een aardig loon naar werken. Toen bleken de Smerdiekse reserves echter wel warm gedraaid en na een halfuur kon Jaap de Rijke profi teren. toen Wim Vroegop van de top junioren goed storend werk verrichtte en De Rijke kans bood 11 te scoren. Een soortgelijke situatie deed de rust stand in het voordeel van de thuisclub beslechten. Het was ook toen weer Jaap de Rijke die voor 21 zorgde. Met de wind in de rug had Smerdiek 2 na rust wel een duidelijk overwicht. Toen keeper Jan Guiljam voor een verre uit trap zorgde, liep Fred Snoep goed door en scoorde 31. Daarmee was het voor de bezoekers wel bekeken, al bleven ze goed voetballen. Met het vervangen van Adri van Driel door Kees Nagelkerke kwam er nog meer aanvalsvaart. Nagel kerke brak door en bood Jaap op den Brouw de kans tot 41. Een solo van Kees van de Hoek verzekerde Fred Snoep van een uitgesproken scorings kans en het was 51. SSC kwam nog een keer terug, maar die 52 eind stand betekende geen Smerdieks pro bleem Overigens waren het van de tegenstander vaak goede tegenstoten. Voor het derde senioren-elftal van Smerdiek liep de thuiswedstrijd tegen SPS 3 met name in de tweede helft als op rolletjes. Aanvankelijk was er flinke tegenstand van de gasten, maar toen Piet Bazen alleen voor de SPS doelman kwam, was het een goed omspelen en was het ook 10. De thuisclub bleef toch wel sterker en na een kwartier bracht Geert van Ham de stand op 2 0. Toen er wat onenigheid ontstond en een SPS-er door de scheidsrechter werd genoteerd, was de fut er bij de Poort- vlietse combinatie volledig uit en kon Smerdiek 3 gemakkelijk uitlopen tot 50 via doelpunten van Rien Koop man. Piet Bazen en nog eens Gert van Ham. De 22 van de Smerdiekse 1 junioren tegen Sprundel gaf wat thuisclub teleurstelling, omdat de kansen er voor de blauwe formatie wel waren. Nu ging het allemaal nogal wat hard toe, wat een technisch proberen nogal eens be lemmerde. Aangezien Smerdiek echter telkens wel reta bosstraat 27 bergen op zoom _advertentie IM een voorsprong wist op te bouwen, viel het tenslotte toch maar overgebleven puntje wat tegen. Chris Koopman maakte 10, waarna de gasten de ge lijkmaker aantekenden. De tweede voorsprong van de Smerdiekse jeugdtop kwam van de voet van Mart Koopman en dat doelpuntenoverwicht bleef nog een hele tijd bewaard. Enkele minuten voor het einde wist een volhoudend Sprundels elftal toch ook een tweede doelpunt te scorep. Zelfs daarna zat er nog even een Smerdiekse zege in, maar het kwam er toch niet meer uit. Moge lijk valt dat komend weekend tegen Internos beter uit. Het tweede elftal van Vosmeer heeft in de uitwedstrijd tegen MOC 3 'n 3-1 nederlaag geleden. Het speelde 'n on gelukkige wedstrijd want ondanks een veldoverwicht gedurende de negentig minuten moest men toch met lege handen naar huis terug. De eerste pech kreeg men reeds na tien minuten te ver werken toen Piet Etienne in een kop duel dusdanig aan het hoofd gewond raakte dat men een kwartier nodig had om hem weer op te lappen. In de rust achtte hij het beter om uit te vallen. Na de spelhervatting kreeg men een tweede tegenslag te verwerken toen de thuis club een aarzeling in de Vosmeer ver dediging afstrafte-Tien minuten voor rust werd het twee-nul. Na rust leek Vosmeer te kunnen terug komen want het zette MOC behoorlijk onder druk en na tien minuten was het Gabi Havermans die de achterstand tot 21 terug wist te brengen. Opnieuw bleek toen echter dat de Vosmeer voor hoede teveel kansen nodig heeft om echt gevaarlijk te kunnen worden en ondanks dat men sterker bleef wilde de gelijkmaker niet vallen. Tien minuten voor tijd werd het pleit definitief beslist toen de thuisclub bij een uitval het derde doelpunt maakte. Het zware Vosmeer veld dat leidde tot de afgelasting van het vierde elftal was voor "het derde team en het bezoekende HSC 2 een te vette kluif om er een goede wedstrijd van te kunnen maken. De techniek van beide ploegen was hier duidelijk niet sterk genoeg voor en hoewel er voor rust aan beide kanten wel kansen vielen wist men toch niet tot scoren te komen. Ook na rust bleek dit bijzonder moeilijk te gaan en hoewel Vosmeer in deze speelhelft wel wat sterker was wist het dit overwixht toch niet in de stand tot uitdrukking te bren gen. De beste kans hiervoor kreeg aan voerder Han van Daalen toen in de laatste minuut van de wedstrijd een HSC verdediger de bal in het straf schopgebied tegen zijn hand kreeg waarna de scheidsrechter de te zware straf van een penalty gaf. Van Daalen plaatstede bal in de uiterste linkerhoek maar schoot te zacht en met een geweldige safe welke de handen van de Vosmeer supporters op elkaar bracht dook de HSC doelman de bal uit de hoek waarmede hij zijn team voor een kleine nederlaag wist te behoeden. Bergen op Zoom: De Hollandse Tuin, elke dinsdagavond 19.30 u. Volle Evangeliegemeenschap, vr. 8 mrt. Luxor, Gamma, 20.15 u. „Forum" met de opera's „Cavaleria Rusticana" en „Paljas", vr. 15 mrt. Luxor, Gamma 20.15 u. toneel: „Savages" van Christopher Hampton. Di. 26 mrt. 20.15. Luxor, Gamma: Toneel: „De Wilde Eend" van Hendrik Ibsen. Roxy: Jesus Christ Superstar, a.l. do. 20, vr. 20, zat. 18.45 en 21.15, zo. 16.30, 18.45 en 21.15 u., ma., di„ wo. 20 u. Nanu, zoon van de jungle, zat. 14 en zo. 14.30 u. a.l. Luxor: Amen, broeder, amen, 14 jr. zat. 20 en zo.. 20 u. Vreemd ging ik in de baas z'n tijd 18 jr. zat. 23.30 u. Ali Baba en de 40 rovers, 14 jr. zo. 14 u. Mad Dogs and Englishmen a.l. zo. 16.30 u. Deliverange, 18 jr. di. 20 u. Tholen: do. 14 mrt. 8 u,, Hal v.m. stadhuis, „Kisten", pantomime door de toneel groep „De Appel". Za. 30 mrt. 8 u. verenigingsgebouw, ZVU-film „Asterix en Cleopatra" wo. 20 mrt. NCVB „Opstaan tegen de ondergang" Poortvliet: ma. 18 mrt. 7.30 u. „Tolrust", openbare verkiezingsbijeenkomst C.H.U. Sint-Annaland: vr. 8 mrt. Jaarvergadering jeugdvereni gingen in verenigingsgebouw, wo. 13 mrt. ver. gebouw. Jaarvergade ring Chr. Gem. koor V.Z.O.S. do. 14 mrt. Ledenvergadering School met de Bijbel. Scherpenisse: Ma. 11 mrt. Holland Huis, 19.45 u. jaarvergadering Philadelphia afd. Tholen en Sint-Philipsland. Sint Maartensdijk: za. 9 mrt. l.t.s. Burgemeester Bouwensescnool open dag za. 16 mrt. Haestinge, zangavond koren Tholen en St. Philipsland r. 22 mrt. Haestinge 20 u. Beatformatie Scratch Collection do. 28 mrt. 19.30 u. Haestinge: Jaarver gadering Plattelandsvrouwen Oud-Vossemeer: do. 7 mrt. 8 u. uitreiking pionnen diploma's schaakclub, vr. 8 mrt. 7 u. Hof van Holland, ouder en muziekavond Sol sleuteltjes en Fluitende Vosjes. Vr. 15 mrt. Ouderavond school met de Bijbel en Sint Anthoniusschool. Wegens overtreding van het besluit bestrijding aardappelmoeheid heeft de economische politierechter in Middel burg S.D. tot 400 gulden boete veroordeeld waarvan 150 gulden voor waardelijk. J.G. uit Sint-Maartensdijk kreeg een boete van 300 gulden waarvan 100 gulden voorwaardelijk. Beiden hadden zich niet gehouden aan de een-op-vier regeling. Het is slechts toegestaan om een keer in de vier jaar op dezelfde grond aardappelen te telen. Voorheen was dit altijd drie jaar, maar in 1973 is dat vier jaar geworden. Dinsdag 5 maart Sint-Annaland 55 ton uien 40 op w kl 2 nl 40.30 rpmr 40.46, 2 ton drielingen 36.54 2 ton stek 10.99 Sint-Maartensdijk uien 40opw 2 nl 40.62. Drielingen 37.04 stek 11,- aanvoer 60 ton. Naar mijn mening zijn de reglementen van het damspel bij de meeste huis dammers niet of nauwelijks bekend. De clubdammers hebben wat meer met de reglementen te maken, maar ook hen zal niet alles bekend zijn. Daarom volgen hier enkele artikelen uit het reglement opgesteld door de K.N.D.B. Het damspel wordt gespeeld op een bord van honderd velden. Er wordt ge speeld op de donkere velden. Men mag bij onderling goedvinden ook op de lichte velden spelen. Wanneer men op de zwarte velden speelt, moet geheel links op de onderste rij velden een donker veld liggen. Dus m.a.w. de langste diagonaaal moet van links naar rechts over het bord lopen. Is dit niet het geval, dan ligt het bord ver keerd. Ook 'n artikel wat velen onbekend is, is artikel 7. Dit gaat over het verlenen van voorgift. Men mag een aantal schijven afstaan aan de tegenstander bij aanvang van de partij. Ook mag men de toeken ning geven van remise als winst. Wie voorgift verleent bepaalt welke schijven er van het bord worden genomen. De voorgift ontvanger doet altijd de eerste zet. Dan over de loop der stukken. Slaan is verplicht en elke slag geldt voor één zet. Men mag wel bij het slaan meerdere malen over éénzelfde open veld gaan, doch maar éénmaal over hetzelfde stuk. Tijdens het slaan mogen de schijven niet van het bord worden ge nomen. Dit geschiedt na de slag. Meer- slag gaat altijd voor dus ook vóór dam- slag. Damslag en schijfslag zijn van waarde gelijk bij een gelijk aantal op slag staande stukken. Men mag dan zelf kiezen waar men mee slaat. Dit ook zo bij vooruit en achteruit slaan, waar bij veel huisdammers nog misverstanden over bestaan. Het spel is remise wanneer wederzijds drie maal achter elkaar dezelfde zetten zijn gespeeld of een voorgaande stand twee maal is teruggekeerd. Ook drie dammen tegen één is remise met in achtneming van het voorafgaande. Men mag dan nog tien zetten spelen. Wan- neerdespeler met één dam de lange lijn bezit mogen er nog drie zetten worden gespeeld. Het is niet geoorloofd onder het spel wenken of aanwijzingen te geven of iets te doen. dat hinderlijk kan zijn voor de speler of spelers. Het spel is verloren voor de speler, die aan de beurt zijnde in een der navolgende gevallen verkeert; 1. Geen stukken meer over heeft of vast gezet is. 2. De stukken dooreenwerpt. 3. Het spel opgeeft. 4. Het spel „laat varen" of weigert door te spelen. 5. Zich niet houdt aan het reglerrjent. 6. In tijdsoverschrijding vervalt. DAN DF. NIEUWE PROBLEMEN Het eerste is gecomponeerd met de be doeling een zo groot mogelijk aantal reglementsbepalingen in één stand te verwerken. Wit 9 schijven op: 27, 28, 30. 35. 38, 39, 43. 44. 47. Zwart 9 schijven op: 3, 7 t/m 10, 18. 20, 26 en 36. Wit speelt en wint. Niet gemakkelijk, daarom geef ik U de reglementsbepalingen die in de af wikkeling voorkomen. Schijf slaat ook achteruit. Schijf die damlijn bereikt wordt dam. Meerslag. De geslagen stukken moeten na de slag van het bord worden wegge nomen. Gedurende een slag mag dezelfde ruit meermalen gepasseerd worden. Dit pro bleem is gecomponeerd door dhr. Gort mans. Zwart dam op 23 en schijf op 26. Wit vier schijven op 36, 41, 47 en 48. Wit speelt en wint. Welke reglements bepaling komt hier in voor? Ziet u de oplossing zonder schijven te ver plaatsen? THOLEN - St.PHILIPSLAND Tijdens de wedstrijd Tholen -St. Philipsland vorig jaar kwam de na volgende stand voor. Wit A. Verwijs Zwart P. C. v. d. Velde (Tholen). Wit 22. 28, 3132. 33, 35 t/m 40, 42. 43 en 45. Zwart 3, 6. 8, 9, 11. 13, 14, 15, 17, 19, 23, 24. 25 en 26. Zwart haalde als volgt dam; nadat wit foutief 3127 had gespeeld. Zwart wit 26-31 37X26 24-29 33X29 19X30 28X 10 (meerslag) 17X48 35X24 15X4. Het mooie hiervan is dat zwart de schijf op 10 wegslaat voordat deze schijf door kan lopen naar dam. Wanneer de schijfop lOdoorhad kunnen lopen, dan zou zwart deze damzet zeker niet hebben genomen. OPLOSSINGEN VORIGE PRO BLEMEN Wit 2 dammen op 34 en 45. Zwart 4 schijven op 5, 26, 33 en 36 Wit Zwart 45—40 33—38 3842 42X31 of 33—38 26—31 31—37 5(L—28 28—37 34—23 45—50 50—28 3448 28X46! Wit 14 schijven op 27. 29, 3133, 35, 36, 37, 39, 43, 45, 46 t/m 49. Zwart 14 schijven op 2, 3, 6, 7, 8, 11, 13, 15 t/m 20 en 22. Wit Zwart Wit Zwart 27—21 17X26 27—21 16X27 37—32 26X28 of 29—23 18x38 29—24 20X38 43X 1 43 X 1 K.D. goedgekeurd. Hoewel deze begeert goed was. moest de profeet later in opdracht van God David dit verbieden. De belofte was dat David's zaad het huis zal bouwen. De weg van Gods volk is een weg tegen vlees en bloed in, niet met hoge bekeerden, maar met lage, bukkende mensen. Maar als hun naam op een keursteen geschreven staat en men de Psalmen 51 en 32 kent, is dat voldoende. Hoewel Salomo mocht bouwen, had David toch hoge gedachten van God en lage van hemzelf. Geel is niet groen, geel is de citroen en de banaan op de groentekar, geel is ook de kleur van de strepen op de Markt van Sint-Maartensdijk, die gele strepen betekenen „verboden te parkeren", die gele strepen betekenen ook „parkeren toegestaan", vreemde kleur, dat geel. Wat is er met dat geel aan de hand? Het geel is politiek gekleurd: De heren politici, te weten burgemeester en wethouders, vonden de parkeerruimte voor hun auto ramp zalig. De Markt staat vol, waar moeten we met dat blikken produkt van onze welvaart heen? Naast dejnarkt schijnt in 't gezichtsveld van de vertegenwoordigers van onze parlementaire democratie geen parkeerruimte aanwezig te zijn. Een oplossing is snel gevonden: breng gele strepen aan op de blauwe ..kinderkopjes" voor de secretarie en ruimte genoeg. Terwijl iedere automobilist zijn plaatsje moet weten te bemachtigen, hetzij op de markt of op een andere plaats, eigenen burgemeester en wethouders zich een privé-parkeerplaats toe. Doen ze dit op grond van politieke visie, zijn ze in de greep van gemakzucht of buiten ze hun positie uit om hun eigen belang veilig te stellen. Zijn zij vertegenwoordigers van 't volk? Het wordt nog onbegrijpelijker wanneer deburgervader in de februari- vergadering van de gemeenteraad het volgende beweert: „Ten aanzien van het parkeren van auto's op de Markt doet de auto veel scha. We moeten onze auto's op minder opvallende plaatsen stationeren". De daad is niet naar het woord gevoegd. De woorden duiden op een zeer lofwaardig streven, de daden echter hebben een afstand geschapen tussen B en W en de burgerij, gesymboliseerd doorde kleur geel in strepen gekalkt als territorium voor de Thoolse politieke elite. Geel is voor bepaalde mensen, geel is niet voor iedereen, geel is bevoorrechting, geel is niet solidair, geel is voor regenten! Het wachten is nu op de rode loper. Ariede Viet Kon. Julianastraat 7, Sint-Maartensdijk. Zaterdag 9 maart is er 's middags van 14.00 uur-15.30 uur in de Burgemeester Bouwenseschool voor lager technisch onderwijs in Sint- Maartensdijk de jaarlijkse openbare les. Gedurende deze openbare les wordt er normaal les gegeven. Tevens is er een tentoonstelling van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken. Dit betekent niet alleen dat de ouders van reeds schoolgaande leerlingen daar in het algemeen een kijkje gaan nemen, maar ook degenen van wie zeer waarschijnlijk voor het eerst een zoon of dochter dit beroepsonderwijs zal gaan volgen. Het is zeker leerzaam om deze openbare les te bezoeken. Men krijgt dan een goede indruk van de school en het onderwijs dat er gegeven wordt. Het lager beroepsonderwijs maakt op het ogenblik een belangrijke ontwik- ke'ing door. De totale opleiding is vierjarig geworden verdeeld in een tweejarige onderbouw en een tweejarige bovenbouw. In de tweejarige onderbouw krijgen de leerlingen naast een brede algemene ontwikkeling tevens te maken met handvaardigheidslessen en een algemeen technische oriëntatie. Aan het eind van het tweede leerjaar wordt dan de studierichting gekozen voor de tweejarige bovenbouw. De beroepsvoorbereidende opleiding vindt plaats in de bovenbouw. Tevens wordt een keuze gemaakt in het niveau waarop men in de bovenbouw studeert. De overwegend practische opleiding is bedoeld voor de leerlingen die na het behalen van het diploma in het bedrijfsleven gaan werken en hun studie via het leerlingstelsel voltooien. De overwegend theoretische opleiding is gericht op verdere studie in dagschool verband zoals middelbaar technisch onderwijs, zeevaartschool, politieoplei ding. middelbare landbouwschool enz. Bij de theoretische opleiding wordt dan ook vooral de nadruk op de theoretische vakken gelegd. Het lager beroepsonderwijs is dan ook beslist geen eind onderwijs, want na het behalen van het diploma moet men verder studeren hetzij in volledige dagstudie of in het parttime onderwijs. De laatste jaren is de belangstelling voor de technische school in Sint- Maartensdijk enorm toegenomen. Het is verheugend dat vrijwel alle zo niet alle ouders, van leerlingen die deze vorm van voortgezet onderwijs gaan volgen gebruik maken van deze technische school. Zo ook uw predikant. Het was hem een wonder 55 jaar met zijn echtgenote in het huwelijk verbonden te zijn en 38 jaar het Woord te kunnen prediken waarvan 16 jaar in volle bediening. Hij hoopte eenmaal met de verloste kerk herenigd te zijn, ziende op de overste Leidsman en voleinder des geloofs. Ds. Gebraad zei verder dat hij wel gedacht had met van kracht tot kracht voort te gaan, maar het was van zucht tot zucht. Hij wilde alles in Gods handen leggen, ook voor de toekomst. Na het zingen van Ps. 25 6 wees ds. v.d. Meer op de zegenrijke leeftijd van het predikantenechtpaar. Ds. Harkema vond het groot en van dankbaarheid vol zo lang samen te zijn verenigd en las 2 verzen uit Psalm 55, eindigend met: Ik daartegen zal op u betrouwen. Dokter Menger verklaarde verschil lende motieven te hebben om het woord te voeren, niet omdat hij ook 5 jaar geleden had mogen spreken op een soortgelijke dienst van dit echtpaar, maar zeker omdat spreker en hoorder beiden gespaard zijn. Een tweede reden vond dokter Menger in de trouw, waarmee de predikant en zijn echtgenote de zieken bezoekt en vertroost. De steun in de derde plaats die ds. Gebraad geeft aan de bloedtransfusie door het advies mee te doen en tenslotte ook het voorbeeld dat de predikant de jeugd geeft aan de inhoud van zijn leven. Daarna richtte dokter Menger zich nog inzonderheid tot mevrouw Gebraad. Burgemeester van den Berg wees er in een speechje op, hoe ook de Bijbel aangeeft die vierdagen te houden en schetste de zware en verantwoordelijke taak van een predikant, vooral ook wanneer nog voor zovele vakante gemeenten gezorgd moet worden als dat bij ds. Gebraad het geval is. Daardoor is ook vroeger de taak van mevrouw Gebraad verzwaard in de opvoeding van de kinderen. De burgemeester hoopte dat het echtpaar verder nog gespaard zou blijven voor zowel de kerkelijke- als burgerlijke gemeente van Sint-Philipsland. Oud-Burgermeester L. J. de Jonge herinnerde aan de 55 jaar geleden gesmede huwelijksband. Het ja-woord is niet groot, maar met een wel omvangrijke inhoud. Dat het toen gemeend was, komt nu nog openbaar, vond de voormalige burgemeester van de/je gemeente. Ouderling Verwijs wees er op 15 jaar met de predikant en zijn echtgenote in het ambt te mogen omgaan. Het is gelukkig een tweede geboortedag en tweede huwelijk te zullen ervaren, die dwars over dood en graf heengaan. Dat wenste hij het echtpaar van harte toe. Namens de kerkeraad verzocht hij het echtpaar te willen toezingen Ps. 134. Namens de gehele gemeente bood diaken Geluk een ladenkast aan. Ds. Gebraad eindigde met alle sprekers te danken. Na het zingen van Ps. 103 11 was ieder in de gelegenheid tot een persoonlijke felicitatie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1974 | | pagina 9