C.P.N. wil witte vlek in de Zeeuwse staten wegwerken Gratis kleurenvergrotingen ft mncuso Vervolg plaatselijk nieuivs STAVENISSE SINT MAARTENSDIJK: POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Donderdag 7 maart 1974 EENDRACHTBODE 7 Zeeuwse lijsttrekker Pel en Eerste Kamerlid IJmkers in Tholen PZEM-rekening Hogere lasten door samenvoeging Regering maakt blunders Beleid wordt steeds rechtser Lotsverbondenheid middenstand Solzjenitsjin Communisme en geloof Burgemeester pakt het eerste kievitsei niet meer aan Kolenbond voor Hartstichting Groei jachthaven Serenade Ouderavond O.L.S. NVV huldigde jubilarissen Cross succes Programma Oosterscheldevissers Doe-het-zelvers Ruitersuccessen Rijsttafelen met plattelandsvrouwen Benzine gestolen Bejaarden op reis Heropening N.H. Kerk Geslaagd Straf dronken automobilist Weer eigen predikant Maatschappelijk werk en gezinsverzorging Koploper D.S.V.F. remise Gemeenteraadsvergadering Wedstrijd de Makreel Ds. en mevr. Gebraad 55 jaar getrouwd Vervolg op pag. 9 De Zeeuwse CPN-lijsttrekker E.G.Pel uit Vlissingen heeft zich vrydagavond op een verkiezingssbijeenkomst in t verenigingsgebouw te Tholen enorm verheugd getoond over de oprichting van de afdeling Tholen van De Communistische Partij van Nederland. Voorzitster mevr. M.Polderman-van Zeeland uit Tholen had dat in haar openingswoord aangekondigd. De afdeling telt zes leden. Dhr Pel wees erop dat de nieuwe beweging op Tholen niet op zich staat. „Sinds 1 januari heeft de CPN er In heel Nederland 414 leden bijgekregen, waarvan 18 in Zeeland. We hebben het vertrouwen dat ook in Goes en Zierikzee nieuwe CPN-afdelingen komen.Daarmee zou het aantal in Zeeland verdubbeld worden, wat de groei van onze partij typeert. Het zijn hoop- en moedgevende resultaten. We zijn dan ook optimistisch dat we een goede verkiezingscampagne voeren. De Provinciale Staten van Zeeland zijn de enige in Nederland waar de CPN nog geen zetel heeft. Zorg dat die witte vlek verdwijnt", aldus de heer Pel. Voor de openbare vergadering in Tholen waren er twaalf belangstellenden. Op de sprekerstafel een rood kleed, aan de muren plakaten van de CPN en de Waarheid, op een tafeltje een variatie aan communistische lectuur. De meeste aanwezigen kwamen uit overig Zeeland. De Zeeuwse CPN- lijsttrekker zei in zijn toespraak dat het gevecht tussen arbeid en kapitaal nog steeds voortduurt. „De uitbuiting van de werkende mens wordt scherper en wereld omvattender. Dat bewijst ook de oliecrisis, die steeds door de CPN ontkent is. De benzineprijs is nu met een dubbeltje verhoogd en de hele situatie wordt door de ondernemers aangegrepen voor een lawine van prijsstijgingen. Op Tholen zijn 500 handtekeningen opgehaald die met ruim 100.000 handtekeningen aangeboden zijn aan minister Lubbers van economische zaken. Daarbij werd een prijsstop bij de bron geëist. Nu krijgen we op 1 april weer een stijging van de huurprijs", vervolgde de CPN- lijstaan voerder. „In Zeeland krijgen we ook een milieuheffing die de hoogste van Nederland dreigt te worden. De bevolking wordt verder geconfronteerd met de kalkarheffïng van de PZEM om een West-Duitse atoombom te helpen financieren. In onze provincie zitten we met de kerncentrale in Borssele. De ondernemers zoals Pechiney en Dow Chemical profiteren, maar de bevolking betaalt de PZEM-rekening. De werkgelegenheid is eveneens een probleem in Zeeland. Ook op Tholen, waar tientallen mensen alleen door pendelen en lange dagen maken hun brood kunnen verdienen. Verder de leegloop van de kleine kernen, de bochtafenijding bij Bath, het Baalhoekkanaal, de smeerpijp bij Waarde waardoor de stranden waar de gewone, werkende mensen kunnen recreëren, bevuild worden. Niet te vergeten ook de slechte verbindingen en het akelig dure openbare vervoer. De vaste oeververbinding over de Westerschelde moet er komen, maar je wordt al akelig van de berichten dat de financiering rond is. Daarvoor moet geld geleend worden bij de grote banken en als je straks naar Zeeuws- Vlaanderen wil, moet je net als bij de Zeeland brug toch je portemonnee trekken. Er is geld zat, het moet alleen gehaald worden waar het is: bij Defensie, de oorlogsbegroting, waar het geld onnut over de balk wordt gegooid". „Alle dingen vallen onder de huidige omstandigheden echter moeilijk op te lossen", zo ging dhr. Pel verder. „De mensen zullen het in de provincie zelf moeten doen om de zaak leefbaar te maken. Breek daarom met het wantrouwen in de politiek en geef uw vertrouwen aan de communisten. De CPN staat naast u. Nu is het wel zo dat de provincie en de gemeenten soms niet bij machte zijn financieel wat te doen omdat ze door het rijk kort gehouden worden. Het ergste is echter, dat de gemeenterbesturen ervoor bukken. We hebben overal herindeling van gemeenten gehad, maar het nut van samenvoeging moet nog blijken. Het heeft wel overal hogere lasten voor de mensen opgeleverd. Nu schijnt Zeeland eerst aan de beurt te moeten komen met de gewestvorming. Dat kost echter alleen maar geld en het maakt de tekorten van de gemeeten nog groter. Grotere gebieden wil men met één bestuur meer handzaam maken. Men redeneert van, weg met alle pottekijkers, zodat de gedeputeerden het voor het zeggen hebben. Het bestuur moet echter juist dichterbij komen. Kies daarom uw eigen mensen in de staten. Het roer moet radicaal om: gooi de mooipraters eruit. Wij als CPN kennen het democratisch centralisme waar de minderheid zich bij de meer derheid moet neerleggen. De partij treedt naar buiten als eenheid op. De meningsverschillen praten we binnen de partij uit en de mensen zien dat we daardoor veel kracht hebben in ons optreden", aldus de Zeeuwse CPN- lijsttrekker Pel. Hij wees tenslotte ook nog op het communistische dagblad de waarheid, volgens dhr. Pel de enige krant in Nederland die van de arbeiders zelf is en verslag doet van de beweging van de arbeiders. In de Waarheid van 1 maart stond ook de openbare CPN-vergadering in het verenigingsgebouw irt de Brugstraat te Tholen aangekondigd. Sprekers: BertuS Pel en Cees iJhikëfS. Dit communistische eerste kamerlid uit Den Haag wees er in zijn toespraak op, dat het van belang is dat arbeider vertegenwoordigers in het provinciaal bestuur zitten. In Groningen en Noord- Holland zijn er zelfs communistische gedeputeerden. „Aangezien de provinciale staten de Eerste Kamer kiezen hebben ze ook wel degelijk met de landspolitiek te maken. We hebben de enorme beweging tegen de regering Biesheuvel gehad met zijn huur- harmonisatie, kadaverdiscipline in het leger, de loonpolitiek, de 1000 gulden voor de studenten. Den Uyl heeft echter figuren uit de failliete boedel van Biesheuvel overgenomen. Toch hebben we nu een wat andere regering. De P.v.d.A. heeft meer rekening te houden met zijn kiezers. Het brood werd dan ook eerst goedkoper, maar wat we nu zien is toch allemaal een stap terug bij keerpunt '72.De prijzen zijn ongekend gestegen. De regering maakt de ene blunder na de andere met de autoloze zondag, de benzinedistributie, allemaal lachertjes. De Shell maakt in 1973 4.888.000.000 gulden schone winst, ruim het dubbele van vorig jaar. Dat is per dag 13'A miljoen of per uur 560.000 gulden schone winst. De benzine kost echter 98 cent per liter. Unilever had 1100 miljoen gulden schone winst, Akzo 291 miljoen gulden, allemaal forse verhogingen. De machtigingswet komt hiermee wel in een heel merkwaardig daglicht te staan. De grote ondernemers gaat het bijzonder naar den vleze. Er is niet ingegrepen in de loon- en prijsont wikkeling dus de loontrekkers zijn er de dupe van. De oliecrisis heeft de gemeenten scheppen met geld gekost. Lubbers en Boersma hebben het beleid van de regering Den Uyl steeds in een rechtsere richting geduwd en bepalen in belangrijke mate het beleid van dit kabinet. De P.v.d.A. verzet zich onvoldoende tegen de rechtse politiek van de confessionele ministers, waardoor men steeds verder van de werkende mensen komt te staan. De confessionele ministers moeten vervangen worden door ministers die de verlangens van de gewone man wel willen uitvoeren. Er moet een flinke reeële loonsverhoging komen om de koopkracht te verhogen. Bovendien dient er een huurstop te komen. Op ander gebied trekt Nederland als een magneet het gevaar aan met een Amerikaanse basis op Soesterberg en een Duitse in Budel. Ook zijn er Amerikaanse atoomwapens in ons land. De aanstaande verkiezingen voor de provinciale staten beschouwt de CPN als een zweepslag om het beleid den Uyl meer in progressieve richting om te buigen. Er is op dit moment een sterke uitbreiding van onze partij. In Vaals gingen en bloc 25 leden van de P.v.d.A. over naar de CPN. De eenheid van socialisten en communisten kan veel beter vanuit de CPN verwezenlijkt worden", aldus het communistische Eerste Kamerlid C. IJmkers vrijdagavond in Tholen. Bij de discussie kwam o.a. de vraag of de bureaucratie niet enorm zou toe nemen als de communisten aan de macht komen. Kamerlid IJmkers ant woordde dat er in Oost-Europa inder daad een groot staatsapparaat is met veel departementen en ambtenaren. Het is een enorme laag. Dat is ook geen ideale toestand en moet vermeden worden. In China is er het vrij nuttig streven om iedereen een periode per jaar in de fabriek te laten werken. De produktiemiddelen moeten wel in handen van de gemeenschap komen in een klasseloze maatschappij zoals wij voorstaan", aldus dhr. IJmkers. Dhr. Pel wees erop, dat momenteel van elke 10 Nederlanders er 1 ambtenaar is. „Het Witte Boordenproletariaat neemt steeds toe, maar de armste proleten zitten op een kantoorkruk. In een socialistische maatschappij heb je geen kruiwagen en een stroookwast nodie", .zei de Zeeuwse CPN-voorman. Een der belangstellenden had wat moeite met de lotsverbondenheid van de CPN met de middenstand. „Middenstanders hebben mij nog nooit gevraagd, passen we in jullie systeem. Het is hen alleen om je portemonnee te doen. Men kan zich meer veroorloven dan wij", aldus spreker dhr. Pel: „Er is een deel van de middenstand dat met hard werken een' goede boterham verdient. Kruideniers, bakkers, sigarenwinkeliers verdwijnen echter aan de lopende band.Ergens zijn middenstanders ook loonslaven". Dhr. IJmkers: „De grote multi-nationale ondernemingen hebben de macht en bepalen de politiek. In onze strijd zoeken wij bondgenoten en dat zijn de middenstanders. In wezen hebben we dezelfde belangen, als hij maar tot het besef komt dat de arbeiders zijn mede strijders zijn. Anders is er straks een socialistische maatschappij maar zijn er geen middenstanders meer. Midden standers hebben hart voor hun zaak en weten waarvoor ze staan. Ze werken hard en maken veel uren. Wij als com munisten zeggen, in een socialistische maatschappij moet plaats zijn voor de middenstand met hun serviceverlening en vakmanschap. In Oost-Europa is er geen middenstand meer en het interes seert ze geen pest. Dat is ook ellende. Je kunt er niet eens alles krijgen", aldus dhr. IJmkers. Een der aanwezigen vroeg verder hoe men in het parlement nu reageert op de „onbeschofte winsten van de Shell". „Reageert men cynisch, ongevoelig, lacherig, heeft men schijt aan het volk?" Dhr. Pel: „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Zestig procent van de kamerleden heeft een commissariaat". Dhr. IJmkers: „een grote groep kamerleden behartigt de belangen van de kapitalisten". De vragen over de uit Rusland uitge wezen schrijver Solzjenitsjin zei het CPN-Eerste Kamerlid dat dit een kwestie van onderhandelen is geweest tussen de Sowjet-Unie en West-Duits- land. Vanwege de propaganda gingen de Duitsers erop in. „Solzjenitsjin is echter geen vriend van ons, ook politiek niet. Het vele geld van zijn in het westen uitgegeven boeken lag hier te wachten. Het is echter een zielige methode om mensen die een afwijkende mening hebben te de deporteren en het staats burgerschap te ontnemen. 1 man kan toch nooit gevaar opleveren? Dit lijken tsaristische methoden, dit is geen com munisme. Ze gaan het gesprek uit de weg en nemen machtsmaatregelen. Dit is geen gelukkige greep", vond kamer lid IJmkers. Volgens hem moet de strijd voor de vrede gebaseerd zijn op massa actie van de bevolking. Tenslotte werd gevraagd hoe de CPN tegenover het geloof staat. Dhr. IJmkers: de CPN staat een geloofsover tuiging niet in de weg. Privé mag men die hebben, maar op CPN-vergaderin- gen mag men er geen propaganda voor maken. Vanuit onze materialistische levensbeschouwing zijn we niet gods dienstig, maar gelovigen mogen wel lid van de CPN worden. We willen voor komen dat er tussen arbeiders een twistpunt komtofer wel of geen God is. Samen moet men aan een socialistische maatschappij werken." aldus kamerlid IJmkers. Een aanwezig communiste had het altijd zo gehoord: „God voor - de ziel, de Communistische Partij voor de boterham". Burgemeester J.E.van Boeijen heeft positief gereageerd op een verzoek van de stichting het Zeeuwse landschap het eerst gevonden kievitsei in de gemeente Tholen niet meer aan te nemen. Enige jaren geleden heeft Koningin Juliana dit goede voorbeeld van praktische vogel bescherming al gegeven. Terwijl ook de commissaris der Koningin in Zeeland sedert 1969 zo'n eerste ei niet meer aanneemt. In het belang van de vogelstand zou de stichting Zeeuws coordinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming het op prijs stellen dat alle burgemeesters in Zeeland de kievitsei-geste liever achterwege zien blijven. Tot 30 maart wordt door de Presto Print fotohandelaren bij inlevering van een kleuren foto-rolletje een gratis ver groting 13 X 13 of 13 X 18 op raster papier aangeboden. De aktie wordt gevoerd door de, aan de naam Presto-Print herkenbare foto handelaren in geheel Nederland, die daarenboven het gehele jaar door, ook in de drukste zomermaanden, voor een zeer goede kwaliteit en „ontwikkelen en afdrukken binnen twee dagen bekeken" zorgen. Omdat de consument zich in hét alge meen beperkt tot de standaardfor maten 9 x 9 en 9 X 13, wbfdt ifl dê2ë periode extra aandacht besteed aan vergrotingen, die normaliter tegen een aantrekkelijke prijs te verkrijgen zijn. Temeer daar de fotografie zich in een groeiende belangstelling mag ver heugen, zijn de fotovak-handelaren gaarne bereid met hun advies ook in- hodelijk naar een kwaliteitsverbetering te streven. Op basis van de ervaringen van vorig jaar toen de aktie als proef gedurende twee weken werd gehouden, en de reakties met deze aktie, mag verwacht Wbrden, dat tiehduizenden gratis kleutenvetgtotirigért hun weg naar de consument zullen vinden. speelautomaat met uitkering van geld. Verder vond opzettelijke vernieling plaats van een ruit van cafetaria Westdorp. Tegen de dader werd proces verbaal opgemaakt. Ook van het ingooien van ruiten in de Weststraat en van de O.L.S. werd bij de politie melding gemaakt. Baldadigheden zoals het ingooien van ruiten en het uitvoeren van vernielingen zijn een ernstige inbreuk op de openbare orde. Om dit te voorkomen wordt ieders medewerking gevraagd. Met name voor de ouders ligt hier een taak. Wanneer iemand eens een ongelukje heeft, laat hij dan sportief zijn en de benadeelde niet met de schade laten zitten, maar deze - naar goed gebruik - vergoeden. Dan hoeft *ook de politie er niet aan te pas te komen. Aangezien de laatste tijd klachten over baldadigheden erg toenemen. zal de politie krachtiger optreden. Dit hoeft echter, met medewerking van jong en oud, als het goed is niet te gebeuren. De coöperatieve kolenvereniging Ons Belang heeft donderdagavond in zaal H.Rijnberg besloten dat het over blijvende geld aan de Nederlandse Hartstichting geschonken wordt. De vereniging werd vorig jaar al opgeheven, maar nu werd nog een vergadering belegd in verband met de afsluiting van de administratie. Daarvoor kon men de boekhouding bij dhr. P.I.den Haan inzien. Het zal nog wel een half jaar aanlopen voordat alles afgesloten is in verband met mogelijke controle van de belastingdienst. Van de ongeveer 1200 gulden die nog in kas is, zal zo'n 600 700 gulden overblijven voor de leden. Te zijner tijd wordt per advertentie bekend gemaakt dat de leden hun geld voor een bepaalde tijd kunnen afhalen. Komt men niet, dan gaat 't geld naar de Hartstichting. De mooie voorzittershamer, die bij het veertigjarig bestaan in 1948 door kolenleverancier van den Berg werd geschonken, kwam nu in het bezit van voorzitter J.J.Mosselman. Hij was er zeer vereerd mee. De Sint-Annalandse jachthaven behoort met die van Vlissingen tot de grootste onder de middelgrote havens voor de plezier vaart in Zeeland. Vorig jaar werden 2000 overnachtingen geboekt tegenover 1410 in 1972 en 1252 in 1971. Totaal nam het watertoerisme in de 28 Zeeuwse havens toe met 10% tegenover 25% in 1972. In Sint- Annaland was Juli de drukste maand met 50% van het aantal overnachtingen. Het aantal overnachtingen in Tholen was vorig jaar 4 tegenover 15 in 1972 en 12 in 1971. Deze haven valt bij eb droog en is bij vloed ongeveer 2.20 m diep. De diepte van de Sint-Annalandse haven is 3.00 nap. Er zijn 150 ligplaatsen. De haven van Stavenisse is 2.50 m diep. Misschien dat het vroeger wat vaker voorkwam en dat we er de laatste tijd minder van horen, maar de konink lijke fanfare Accelerando is altijd wel bereid bij haar leden of donateurs een serenade te brengen als er jubilea voorkomen. Men moet er ten zeerste van op de hoogte zijn en ten tweede zekerheid hebben dat het ook op prijs gesteld wordt. Dit laatste was in elk ge val vrijdagavond zo bij de serenade voor het echtpaar Boot, dat in het Dorpshuis receptie hield vanwege hun veertigjarige bruiloft. Voorzitter A. J. Boogaard zei in zijn felicitatie dat het in dit geval een muzikale felicitatie betrof die zich niet beperkte tot één donateur, maar tot één echtpaar dat zich voor Accelerando bij allerlei gebeurtenissen die met het muziekkorps verband hielden, niet zelden in het bijzonder had ingespan nen. Het werd niet met zoveel woorden uitgedrukt, maar ongetwijfeld her innerde Accelerando zich, hoe dhr. Boot menigmaal optrad als voorzitter van een comité uit het dorp als het om een jubileum ging van de muziekvereniging of een actie voor instrumenten of uni formen. Daarom vond het korps het wel eens plezierig de zonnestralen andersom te laten schijnen. Met een viertal nummers oogstte dirigent Den Toonder en de zijnen niet alleen applaus van de familie Boot maar ook van de vele andere receptiegangers. In zijn dankwoord namens echtgenote en kinderen verklaarde dhr. Boot dat het hem bijzonder veel genoegen had ge. daan de muzikale felicitatie te mogen beluisteren. Hij hoopte nog lang getuige te kunnen zijn van een bloeiend Accele rando. Op de receptie waren naast ver tegenwoordigers van menig plaatselijke organisatie ook burgemeester J. E. van Boeijen, de oud-burgemeesters J. van den Bos en W. Baas, de vroegere Sint- Annalandse hervormde predikant ds. W. van Griethuysen uit Numansdorp, dhr. en mevr. C. J. Kooijman uit Bergen op Zoom en plaatselijke en eilandelijke onderwijscollega's van schoolhoofd C. J. C. Boot aanwezig. De openbare lagere school heeft don derdag ouderavond gehouden in het Dorpshuis. De voorzitter van de ouder commissie, dhr. V. A. van Beveren, heette in het bijzonder onderwijs-wet- houder C. J. Moerland van harte welkom. Deze gaf aan de hand van een tekening een Uiteenzetting over de nieuwe school die aan de Schoolstraat geboUwd zal Worden. Mej. Beurkens J MNA JAC0BAP0LDER van het voorlichtingsbureau voor de voeding hield een lezing met dia's over de voeding van het basisschoolkind. Daarbij kwamen in het bijzonder ook de tanden van het kind aan de orde. De aanwezige ouders stelden verschillende vragen over dit onderwerp. Na de pauze werden de heren C. van Beveren en P. M. Wesdorp bij acclama tie in de oudercommissie herkozen. De notulen leverden ook geen problemen op. In zijn schoolpraatje ging hoofd onderwijzer C. G. van den Hoek in het bijzonder in op het documentatiecen trum dat met behulp van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland is opge zet. Daarna discussieerden de ouders over een negental punten zoals huis werk, schoolfonds, wat verwacht u van de school van uw kinderen, voldoet de school aan uw verwachtingen, zou u als dit gevraagd werd bepaalde werkzaam heden in de school willen verrichten en waar gaat uw voorkeur naar uit, hoe komt de vernieuwing (modernisering) van het onderwijs op u af, vindt u het maar gerommel, vindt u dat ze te veel/weinig leren, zou u liever een 2-3 daagse schoolreis hebben voor de hogere klassen dan een 1-daagse? Na de discussie kwam de rondvraag nog aan bod, voordat voorzitter Van Beveren iedereen dankte voor de belangstelling en een wel thuis wenste. Districtsbestuurder J.Schepers van de industriebond NVV heeft vrijdagavond in Haestinge de heren J.M.v.d.Hoek en P.van Driel gehuldigd omdat ze 50 jaar lid waren van de agrarische en voedingsmiddelen bond van het NVV. Veertig jaar trouw AVB-lid waren de heren G.Boogerd en J.Slager, de heren W.van Zetten, J.de Graaf en W.v.d.Klooster vierden hun zilveren vakbondsjubileum. Bij de bouwbond deden dat DJeroense en Iz.Lindhout, bij de industriebond Johs.v. d. Werf en P.Overbeeke. Enkele jubilarissen waren door ziekte verhinderd. Hun dames kregen een bloemetje. Op deze feestavond van de plaatselijke NVV-afdelingen sprak voorzitter D.C.Kaashoek een bijzonder welkomstwoord tot de districtsbestuur ders Schepers (bekend door de sluiting van Mayfair), B. Wink van de bouw bond en J. van Heul van het NVB. Het deed hem genoegen dat er een groot aantal belangstellenden waren. Dhr. Kaashoek wees i.v.m. de Mayfair-sluiting op het grote aantal ongeorganiseerden. „Vaak wordt gezegd, die organisatie is niets voor mij en het kost alleen maar geld, maar als er geen vakbond was geweest die voor de belangen van de werknemers was opgekomen, was er niet zo'n afvloeiingsregeling geweest. De vakbondscontributie geeft de hooeste rente. Laten de ongeorganiseerden daarom hun kameraden niet in hun eentje betalen. Parasiteer niet langer op hun contributie, maar sluit U aan", aldus dhr. Kaashoek. De aanwezigen herdachten met enkele ogenblikken stilte de overleden vakbondsleden M.A.Stoutjesdijk van de bouwbond, van Ast, Pot en Moerland en de oprichter A.P.Bout van de landarbeidersbond. De voorzitter wees er verder op dat, als men kritiek heeft op de organisatie, dit op de juiste plaatsen - de vergaderingen - geuit moet worden. Hij herinnerde verder aan de fusie van de drie vak centrales die door het afhaken van het CNV niet doorging. Voor dhr.Kaashoek hoefde het allemaal niet meer gezien de grote groei van het NVV. „Laten wij ons bezinnen over fusie van verschillende organisaties binnen het NVV in de gemeente, ongeacht het beroep dat men heeft", zo besloot voorzitter Kaashoek. Districtsbestuurder Schepers herin nerde aan de tijd waarin de steun trekkers nog herkenbaar waren aan hun fietsplaatje en men moest vechten voor zijn bestaan. Er is veel bereikt, o.a. een pakket aan sociale voorzieningen. Het is een bloeiende tijd en jongeren denken misschien, de strijd is voorbij, voor mij hoeft het niet meer. Niets is minder waar, zoals duidelijk bij de Mayfair-sluiting bleek. Zoiets brengt zorg in menig gezin. Daarom dringt de vakbeweging er bij de minister op aan, dergelijke bedrijfssluitingen met behulp van heel de regering een halt toe te roepen. De vakbeweging is geen fabriek waar de cao's uitrollen, maar we voeren strijd voor een rechtvaardiger inkomstenverdeling, democratisering en inspraak. Een paar kapitalisten moeten niet kunnen besluiten tot bedrijfssluiting met alle gevolgen vandien. Wij moeten komen tot een eerlijke verdeling van kennis voor alle kinderen en een leefbare maatschappij voor onze jeugd, aldus dhr. Schepers. Hij stipte verder de opschorting van de aflopende cao's aan en trok de juistheid van de reden (de olieboycot) in twijfel. De districtsbestuurder richtte zich bij de huldiging van de jubilarissen vooral ook tot de jongeren om de oude getrouwen als voorbeeld te stellen. Hierna speelden de rederijkers^uit Oud- Vossemeer het toneelstuk Ruwe stormen. Een stuk in drie bedrijven over een landbouwersgezin dat in de rampnacht van 1953 alle bezittingen kwijt raakt. Het spel viel bij de belangstellenden bijzonder in de smaak, wat bleek uit het applaus. Dhr. M. Jansen won de hoofdprijs van de verloting, een draagbare radio. Mevr. Schepers verrichtte de trekking. Dhr. Kaashoek bood de dames van de toneelgroep nog een bloemetje aan. Hij dankte ook verschillende middenstanders voor het beschikbaar stellen van prijzen. Namens de toneelgroep hoopte dhr. van Engelen op een „tot weerziens". De band Busijo trio uit Bergen op Zoom maakte het de verdere feestavond nog gezellig. Marien van Prooijen is bij de Nederlandse crosskampioenschappen in Nijmegen 21e geworden. Hij had iets meer dan twee minuten achterstand op winnaar Egbert Nijstad. Marien deed over het zware parcours van 10 km. 34.03 minuten. Dat was vijf seconden langzamer dan de Zeeuwse crosskampioen Guust Bours waarmee hij een fel duel uitvocht. De griep van vorige week stond een hogere klassering in de weg, maar crosser van Prooijen was toen oest tevreden over zijn prestaties. Het is nog steeds een opgaande lijn. De Hengelsportvereniging de Ooster scheldevissers houdt dit jaar tien wed strijden. Zaterdag al wordt er gestart met een wedstrijd van half drie tot half zes in de Noord tegen de Zeester uit Halsteren. Voor elke deelnemer is er bij de prijsuitreiking in de kantine van Goedhart B.V. een gratis mossel maaltijd. Het verdere programma is: 6 april van 14.00 tot 17.00 u, 25 mei en 8 juni van 15.30 tot 18.30 u, 29 juni van 9.30 - 12.30 u, 31 augustus van 13.30 - 16.30 u, 28 september van 12.00 tot 15.00 u, 12 oktober van 11.00 - 14.00 u, 2 november van 14.30 - 17.30 u en 14 december van 14.15 - 16.15 u. Alle wedstrijden worden in de Noord vervist, terwijl het afhalen van de kaarten en de prijsuitreiking in clublokaal café Smerdiek gebeurt. De Ceta Bever fabriek heeft in samenwerking met de plaatselijke leverancier Muller-Franke B.V. een voorlichtingsavond voor de plattelands vrouwen georganiseerd. De zaal was vol, toen mevr. Vogel de bijeenkomst opende. Er waren ook nogal wat gasten uit Poortvliet en enige heren doe-het- zelvers. Getoond werden allerlei soorten verf, vernis en muurverf waarbij verteld werd hoe daarmee gewerkt moet worden. Ook het hanteren van rollers, kwasten enz. kwam ter sprake. Het leverde vele vragen op bij de belangstellenden. De plattelandsvrouwen hopen in het komende voorjaar met goede resultaten aan het werk te gaan. D.Vermaas van de Eendrachtruiters heeft met zijn paard Generaal in Serooskerke twee fraaie prijzen behaald. Met gelukspringen won hij een tweede prijs, bij het speel uw spel was hij derde. Het concours Hippique werd georganiseerd door de Gouwe Ruiters. De Poortviietse plattelandsvrouwen hebben donderdag in Tolrust een geslaagde gezinsavond gehouden. Presidente mevr. Visser kon ruim vijftig leden en gezinsleden verwelkomen, die zich tegoed deden aan de door dhr. en mevr. Vollmuller keurig verzorgde rijsttafel. De avond werd verder gevuld met een quiz waarbij de dames het opnamen tegen de heren. De presidente hoopte de leden op de voorjaarsvergadering op 25 maart weer in zo'n grote getale te zien. In de nacht van vrijdag op zaterdag is uit twee auto's benzine overgeheuveld. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De bejaarden van Poortvliet zijn dinsdag 26 februari op reis geweest. Vanaf de Markt ging men via de haven en industrieën van Bergen op Zoom naar de kerncentrale in Borssele. Vervolgens ging het naar het bejaardentehuis Nieuw-Sandenburgh in Veere. In de Campveerse Toren werd koffie gedronken. Dit uitstapje viel bij de bejaarden prima in de smaak. Tot grote vreugde van de Hervormde Gemeente is de restauratie van de kerk door Albouw B.V. uit Breda voltooid. De noodkerk van Carosseriebedrijf Fa. J. Elenbaas aan de Paasdijkstraat is zondag voor het laatst gebruikt. Zaterdag kan het eigen kerkgebouw weer in gebruik genomen worden. Dat gebeurt 's middags om half drie in een speciale dienst. Ook 's avonds is de Hervormde Kerk van zeven tot acht uur nog open voor bezichtiging. Niet Marian - zoals ons abusievelijk door de school werd gemeld - maar Lian Verwijs is op het vormingsinstituut Oberonstraat te Bergen op Zoom geslaagd voor het EHBO-diploma. De politierechter in Middelburg heeft C.L. uit Steenbergen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier weken waarvan twee voorwaardelijk en een ontzegging uit de rijbevoegdheid van negen maanden waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had zes weken gevangenis en twee jaar ontzegging geeist. L. had in november vorig jaar onder drankinvloed (alcohol promillage 3.2) het bejaarde echtpaar W.D.Faasse-den Braber op de Oostdijk met zijn auto geschept. Vooral de man werd daarbij ernstig gewond. Drs. J.v.d.Meulen uit Raalte heeft het beroep aangenomen dat de gereformeerde kerk van Anna Jacobapolder in samenwerking met de stichting Vrederust te Bergen op Zoom op hem had uitgebracht. Bij de Protestantse stichting voor maatschappelijk werk en gezins verzorging op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland is dhr. J.van der Veer uit Hardenberg als hoofd van de afdeling gezinsverzorging benoemd. Hij was staffunctionaris gezinsverzorging bij de stichting N.O. Overijssel. De voormalige hoofdleidster gezinsverzorging mevr. A.Pikard- Florusse, blijft als leidinggevend maat schappelijk werker bij de afdeling algemeen maatschappelijk werk. De toenemende vraag naar dienstverlening vereiste een aanpassing van de staf functies. Leidster bejaarden- en gezinsverzorging voor Sint-Philipsland blijft mevr. C.E.V.d.Salm-Doornink uit Burghsluis. Dammer M. v.d. Velde heeft de successenreeks van koploper J. Joppe onderbroken door hem in een spannende partij remise te ontfutselen. Op de clubavond van 26 februari werden meerdere leuke partijen gespeeld Dammen poule A: P. Kreeft - J. v.d. Velde 02. L. Ten Hove - M. Fontijne 11, J. Joppe - M. v.d. Velde 11, B. v.d. Jagt - P. Reijngou»t afgebroken. Dammen poule B: J. den Braber - J. Suurland 02. J. Noorthoek - J. Quist 2—0. Dammen junioren: A. van Westen - J. Bosman 20, G. Noorthoek - C. Mol 02, T. v.d. Ree - C. v.d. Berg 20. Dammen adspiranten: Anja Verwijs - H. Fontijne 02, A. Noorthoek - M. den, Braber 20, Ad Verwijs - M. Reijngoudt 20, J. van Oudenaarde - W. Kempeneers 11, A. van Oude naarde - W. Beurkens 02. De schakers zijn in poule A en B ingedeeld, senioren en junioren samen: Schaken poule A: J. v.d. Berg - C. v.d. Berg, H. v.d. Velde - L. van Strien en P. Reijngoudt - J. Labruyere allen 'A-'/i. Schaken poule B: J. Walpot Lzn. - T. v.d. Ree 10, R. Tichem - G. Noort hoek 01, A. Verwijs jr. - J. Bosman 10, A. Verwijs jr. - C. Mol 10. De gemeenteraad behandelt woensdagavond 13 maart om half acht de begroting 1974. Voor die tijd moet de raadscommissie de begroting nog onderzoeken - dat gebeurt vanavond - waarna b en w de daaruit voort vloeiende vragen kunnen beantwoorden. De drie raadsfracties kunnen zich dan buigen op hun laatste algemene beschouwingen in deze zittingsperiode. De verwachting is, dat er uit de sobere, uitgeklede begroting 1974 niet veel meer te halen valt. Woensdagavond komt ook de nieuwe begraafverordening en de gewijzigde begraaftarieven weer aan de orde. Vorige keer werd dit voorstel op aandringen van de raad aangehouden. Dhr. den Engelsman kwam toen al met een wijzigingsvoorstel naar voren. De raadsleden gaan op het scheiden van de markt (29 mei zijn er verkiezingen) nog beslissen over verhoging van hun presentiegeld, terwijl er ook een stijging van de wethouderswedden inzit. Als de v' raad het goedvindt, zullen honden bezitters voortaan 25 gulden honden belasting moeten betalen. B. en W willen 65-plussers vrijstelling geven. Verder komt een voorstel ter sprake om de grondprijzen te verhogen. Tenslotte zijn er de elk jaar gebruikelijke onder - wijsvoorstellen. De Visclub de Makreel heeft deze week nog twee activiteiten. Ten eerste wordt vrijdagavond in café 't Hoekje de trekking van de verloting gehouden. Zaterdag wordt aan de Zuideijk de eerste onderlinge wedstrijd gehouden. Ofde vissen willen bijten, is een tweede. Donderdag 28 februari was het 55 jaar geleden dat de 80-jarige predikant van de Oud Gereformeerde Gemeente, ds. L. Gebraad en zijn echtgenote (die in augustus die leeftijd hoopt te bereiken) in het huwelijk traden. Reden waarvoor 's avonds een herdenkingsdienst werd gehouden, die geopend werd met het zingen van Ps. 119 56 na schriftlezing uit 2 Samuel 7:18 tot het einde. De jubilaris heette de gemeente en de vele genodigden welkom. Hij richtte zich in het bijzonder tot ds. v.d. Meer uit Oosterland, ds. Harkema, dr. en mevr. Menger, burg. en mevr. v.d. Berg. beide wethouders, oud-burgemeester L. de Jonge uit Bruinisse en vertegen woordigers van de plaatselijke kerken. Ds. Gebraad sprak de hoop uit dat deze avond niet de mens de eer mocht ontvangen, maar God. Zijn tekst was 2 Samuel 7 18 „Toen ging de koning David in en bleef voor het aangezicht des Heeren en hij zei: Wie ben ik Heere, Heere en wat is mijn huis dat gij tot hiertoe gebracht hebt?" De preek werd toegespitst op de punten: Terugleidende weg, ingaande weg. uitleidende weg en verheerlijkte weg. Na gebed en het zingen van Ps. 118 1 en 2 kon men in de preek horen hoe David een begeert had om een huis voor God te bouwen, wat door de profeet Nathan werd 4.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1974 | | pagina 7