PREDIKBEURTEN THOLEN OUD- VOSSEMEER SINT-ANNALAND STAVENISSE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET EENDRACHTBODE Donderdag 13 december 1973 Kerkelijke verkiezingen Sint in Ten Anker Peuterspeelplaats morgen open Broepen NCVB Kerstmaaltijd bejaarden Nieuws uit de Oester Cursussen Sint bij bejaarden Optreden Polyhymnia Volleybal Bibliotheek weer open Sint op scholen Schoolkrant Sint Janneke Ouderling bedankt Vernieling telefoon Oud-gemeentebode Weijler overleden Biljarten Kerstviering voor bejaarden Kerstzangavind Correspondentschap Gevonden Contactavond lts dr J.M. van der Bel Oud papier Voorsorteerder in gebruik Geslaagd Telefooncel vernield Aanrijding Olie-fit Op school Kerstzang Ambtsdragers herkozen Lange adem Alg. ledenvergadering ZLM Bejaardenkerst Afsluiting visseizoen Sint was er weer Gladheid Opheffing PTT kantoor? Vervolg pag. 10 De lidmaten van de hervormde ge meente kunnen tot en met 17 december bij ds. A. de Reuver kandidaten indie nen voor vier vacatures. De ouderlingen Drooger en Van der Zande en diaken J. L. Duijzer zijn aftredend, terwijl diaken Deurloo ouderling werd zodat er nog een nieuwe diaken gekozen moet worden. Van de drie eersten is dhr. Drooger in verband met zijn leeftijd (70 jaar) niet herkiesbaar volgens de kerk orde, de andere twee wel. Als er geen kandidaten worden ingediend, dan kunnen de huidige ambtsdragers door de kerkeraad worden herkozen. Voor dhr. Drooger moet dan ontheffing worden gevraagd. Voor de vacature Deurloo zal er echter in elk geval een nieuwe kandidaat moeten komen voor de functie van diaken. Op Sinterklaasavond, woensdag 5 december, hebben drie zwarte Pieten een bezoek gebracht aan Ten Anker. Hoewel jong in jaren en kort in het vak, deden ze hun werk geweldig goed, zodat ze veel lof kregen van de bejaarden. Met z'n drieën gingen de Zwarte Pieten alle deuren langs, waarbij de bewoners ver blijd werden met 'n heerlijke banket- staaf, aangeboden door banketfabriek De Waal. De volgende dag had Sinter- klaas zelf tijd. In grote getale, de zaal was tot de uiterste hoek gevuld, zaten de bejaarden reeds een poosje te wachten voordat de Sint arriveerde. Het werd een geweldig festijn, met koffie, thee, gebak, en fondant. Enkele dames zorgden voor muziek en onder de vrolijke klanken deelde de Sint steeds pakjes uit. Bij de meeste leuke geschenken zat 'n gedicht, wat veel gelach veroorzaakte. Er heerste een ware feestvreugde. Alle bejaarden van Ten Anker waren ingenomen met deze verrassingen en waren de organisa toren en in het bijzonder de directrice oprecht dankbaar. Morgen, vrijdag 14 december, gaat in het voormalige cafetaria de Poort van Zeeland bij de bushalte aan de Eendrachtsweg de Thoolse peuterspeelplaats beginnen. Het bestuur en vele vrijwilligers hebben in enkele weken het reeds lang bestaande plan tot werkelijkheid gebracht. Begonnen wordt met twee morgens per week:dinsdagen vrijdag. Er is dan voor ongeveer vijftien peuters gelegenheid tot gezellig bezig zijn onder leiding van Mevr. D. van Dijke-Berrevoets en een hulp. De kosten van de peuterspeelplaats zijn 2,50 per morgen per kind. Hiervoor zijn de kinderen tevens W.A. verzekerd. Om half elf wordt er chocolademelk of 'n andere drank verstrekt. Nadere inlichtingen over de Thoolse peuterspeelplaats kunt u nog krijgen bij Mevr. Melse, Markt 26, Telefoon 480 of bij Mevr. van Dijke-Berrevoets, Koningin Julianastraat 27. Ds. C. Hegeman ontving een beroep van de Gereformeerde Gemeente uit Leerdam. Woensdag 28 november hield de NCVB afdeling Tholen haar maandelijkse vergadering onder leiding van mevrouw Fondse. Door mevrouw Boxhoorn werden verschillende ideeën over hand werken en knutselen naar voren gebracht, waarmee de leden zich deze avond dan ook verder bezighielden. De kerstavond wordt op woensdag 19 december gehouden met medewerking van de heer de Kok (orgel) en mej. L. Soeters (sopraan). De plaatselijke vrouwenraad zal op 21 december om 5 uur in de bejaarden sociëteit aan de Brugstraat een kerst maaltijd verzorgen voor alle inwoners van 65 jaar en ouder.Opgave wel voor 18 december bij mevr. A. 'v.d. Veldek 'Herebout, tel.01660756. Landbouwhuishoudschool de Oester schelp is er weer in geslaagd een goed verzorgde en gevarieerde schoolkrant te laten verschijnen. Was de vorige Oester kwalitatief en kwantitatief van iets minder gehalte, het laatste nummer geeft blijk van veel inspanning van leer lingen en leerkrachten. In haar voor woord wijst directrice mej. S. de Reus erop dat mej. Berger de school gaat ver laten wegens de pensioengerechtigde leeftijd. Zij had de taak toezicht te houden op de leerlingen en voor de overblijvers voor thee en limonade te zorgen. Tijdens de kerstmaaltijd op 20 december zal men van mej. Berger af scheid nemen. Marianne Schouten en Rien Oostdijk beschrijven een excursie naar het Streekmuseum te Sint-Anna land en de tentoonstelling van de Zeeuwse Water Maatschappij in de mosselloods van Deurloo Over het streekmuseum schrijven ze o.a.: „In het museum moest je een kwartje betalen en dan mocht je alles bekijken. De ten- toonstelling heette „Van Napoleon tot i nu". Er waren drie kamers. In de eerste i lagen allerlei spullen die ze op Tholen hebben opgegraven, zoals potjes en - scherven. Er lag ook een stuk kaak van een walvis. Verder was er en kamer met I oude klederdrachten, dat was erg mooi Daar stond ook een oude platenspeler en een snijmachine waar ze vroeger in een slagerswinkel worst en vlees mee sneden. In de laatste kamer lagen oude foto's van alle dorpen van het eiland en ook foto's van de ramp van 1953". Het verslagje van de WMZ-tentoonstel- ling luidt: „Alle klassen zijn in Tholen naar de expositie van de watermaat schappij geweest. We kregen eerst een film die ongeveer twintig minuten duurde. Deze film ging over de Delta en we zagen hoe de waterleiding aangelegd werd. Toen de film afgelopen was, mochten we overal rondkijken terwijl dhr. v. d. Scheer van alles vertelde. Er was veel te zien. bijvoorbeeld hoe water gezuiverd werd en hoe een kraan er nou eigenlijk van binnen uitziet. Er stond ook een kinderbadje met water en speelgoed waar we allemaal even mee gespeeld hebben", aldus Marianne en Rien. In de Oester geeft verder mevr. E. Hof man een duidelijke beschrijving van de bloedsomloop. Haar oproep om de tekening goed te bestuderen zal waar schijnlijk veel leerlingen moeite hebben gekost. Temeer omdat de arteria pulmonalis (Iongslagader) afgebeeld staat in de rechterboezem (atrium) in plaats van in de rechter kamer (ven trikel). Verder staan in de tekening de long aders (venae pulmonales) getekend alsof deze zouden uitmonden in de aorta (lichaamsslagader) in plaats van in de linkerboezem. Ook de oorsprong van de aorta zelf staat afgebeeld in de linker boezem in plaats van in de linker kamer. Dhr. J. Suijkerbuijk pleit voor een be zoek aan de weekmarkt te Bergen op Zoom in een vlot geschreven verslag in het pas verschenen nummer van de Oester. Bij voldoende deelname organiseert de Oesterschelp weer enkele cursussen. Op maandag „fijne keuken", waarschijnlijk op dinsdag „de grondbeginselen van het naaien" en op woensdag „volksdansen". In maart zal mevr." Marcusse op de maandagavond met een cursus koken voor heren beginnen. Iedere cursus be staat uit acht avonden van zeven uur tot half tien. Het lesgeld bedraagt voor 16 en 17-jarigen twaalf gulden en voor ouderen 24 gulden. Het gebruikte materiaal wordt apart berekend. Bij be langstelling kan men zich - bij voorkeur voor de kerstvakantie - opgeven bij de directrice van de huishoudschool de Oesterschelp, mej. S. de Reus. Sinterklaas heeft woensdag 5 december met twee zwarte pieten een bezoek ge bracht aan de bejaardensoos. Ondanks zijn drukke werkzaamheden nam de Sint de tijd om zich te laten voorlichten over het wel en wee van de soos. Ver schillende leden en leidsters werden hierbij aan de Sint voorgesteld, wat af en toe aanleiding gaf tot hilariteit. De middag werd verder gezellig doorge bracht met voordracht van één der leden en een quiz. Het was een bijzonder plezierige bijeenkomst. Zondagmorgen heeft het kortgeleden opgerichte jeugdkoor een kerkdienst begeleid in De Ark van de psychia trische inrichting Vrederust. Voorgan ger was ds. Hofman uit Bergen op Zoom. Een volle bus met koorleden en belangstellenden reed naar de stichting, waar Polyhymnia o.l.v. niej. H. Vogel het eerste optreden naar buiten tot tevredenheid van de luiste raars afsloot. Het heren team van Amigos heeft de competitie wedstrijd tegen Sic Pugno 4 met 21 verloren. Men had een slechte start door de eerste set met 156 te verliezen. In de tweede set herstelde Amigos zich en won met 1511, maar ondanks twee MCC time-outs werd de derde set een verpletterende 151 - nederlaag. De dames brachten het er aan merkelijk beter af en wonnen in drie sets (15—1.1, 1115 en 1512) van Sic Pugno 3. Vooral de laatste set was bijzonder spannend. Volgende week zijn de dames en heren van Amigos vrij. Als uitieenpost van Stichting Openbare Bibliotheek Tholen en Sint-Philipsland gaat de Oud-Vossemeerse bibliotheek na een lange vakantiesluiting vrijdag 14 december weer open in het voormalige gemeentehuis. Er zijn wel enkele verande ringen. Men betaalt niet meer per boek, maar per jaar contributie. Vol wassenen tien gulden, leden tot 18 jaar 3,50. Per gezin zal in totaal niet meer dan 25 gulden worden gevraagd. Per keer kunnen de leden twee romans en twee studieboeken meenemen die men drie weken mag houden. Men heeft veel nieuwe boeken, ook voor de jeugd vanaf zes jaar, terwijl men elk boek dat niet aanwezig is bij de bibliothecaresse kan aanvragen. Als men meer dan twee boeken wil hebben, kan men een dubel lidmaatschap nemen. Mej. Blaas uit Tholen zal als bibliothecaresse van de Stichting Openbare Bibliotheek Tholen en Sint-Philipsland veelal bij het uit lenen aanwezig zijn. Leeuw - A. Douw 20, A. van Daalen - A. Brusselaars 02, W. de Leeuw- M. Goudzwaard 02, C. Wessels - M. Ver kamman 20, L. Vroegop - J Kruf 20, A. Aarnoudse - L. Havermans 0 2. De Treffers: bekerronde P. Schoep - Sjaak Etienne 0—2, Jos Hommel - J. de Reus 0—2, A. Verhees - B. den Hol lander 02. Fr. Hommel - H. Hommel 20. Competitie- Sjaak Etienne - A. Verhees 20, Jos Hommel - Fr Hommel 0—2, B. den Hollander - P. Hommel Jzn. 20. Nooit Gedacht: Bekerronde J. van Meer - Ko Geuze 2—0, M. van Daalen - J. Duine 02, W. Saparow - M. Goede gebuure 0—2, M. van Hees - P. Steijns 2—0. Competitie P. Steijns - M. van Daalen 2—0, Abr. v. d. Zande - J. van Meer 20, M. Goedegebuure - Ko Geuze 02. C. Vroegop - J. de Klerck 2—0. Sinterklaas heeft het vorige week ook druk had met de schooljeugd. Dinsdag middag was hij op de chr. kleuterschool en de Die Heenetrechtschool, de volgende middag op de Sint Anthonius- school en de R.K. kleuterschool. Er waren geschenken en voordrachten, er werd gezongen en gedanst, kortom het werd een van de fijnste schooldagen. Op de school met de bijbel kregen de eerste en tweede klassers geschenken terwijl de oudere kinderen elkaar cadeautjes gaven. De R.K. kleuterschool Sint Janneke heeft voor het eerst een schoolkrant uit gegeven. Leidster Thea Ransijn schrijft in het voorwoord dat het niet bij één nummer zal blijven. In de schoolkrant staat een verslag van diverse gebeurte nissen en een programma van de nog komende evenementen. De leidster gaat verder uitvoerig in op de ouderpartici patie. Een beter contact tussen ouders en school kan volgens haar alleen maar ten goede komen aan het kind. Zijn ge drag wordt beter begrepen. De laatste bladzijden worden gevuld met tekenin gen en grappige gezegden van de kleuters. Leeft u mee met de zending? Zet dan uw oud papier gereed op dinsdag 18 december, vanaf half zeven. Mogen wij op uw medewerking reke nen? Bij voorbaat dank. Het bestuur van de vrouwenvereniging te Sint-Annaland. advertentie IM Diaken M. J. Ampt, die door de kerke raad van de hervormde gemeente tót ouderling was benoemd als opvolger van dhr. P. J. v. d. Repe, heeft voor deze be noeming bedankt. In de volgende kerkeraad svergadering zal hij ver moedelijk als diaken herkozen worden terwijl dan alsnog een nieuwe ouderling gevonden zal moeten worden. De telefoon in de cel op het Havenplein is vernield. In de bodem van het bakje „Geld terug" werd een gat gemaakt waardoor het deksel van de geldbak werd geopend. De inhoud was verdwe- 47e jaarvergadering IJsclub Sint- Annaland vrijdagavond 14 december acht uur in hotel Havenzicht. Personen die voor 1 december 1973 twaalf jaar worden kunnen zich tot de jaarvergadering voor het lidmaatschap (bij bode A. Burgers, Kerkblokstraat) opgeven. Daarna wordt de contributie verdubbeld. HET BESTUUR. Advertentie I.M. nen. Van de vernieling en diefstal werd pas enkele dagen later aangifte gedaan bij de politie, zodat tot op heden elk spoor van de daders(s) ontbreekt. Zij die inlichtingen kunnen geven, worden ver zocht contact op te nemen met de plaatselijke politie. Zaterdag is te 's Hertogenbosch op 72 jarige leeftijd overleden A.M.L. Weijler, die van 1 november 1926 tot 1 januari 1967 gemeentebode van Sint-Annaland is geweest. Een overheidsfunctie op dat niveau zo rond de dertiger jdren betekende dat er om in de levens behoefte te kunnen voorzien, nog heel wat nevenfuncties bij moesten komen. Op 17 december haalt Accelerando oud papier op. Advertentie I.M. Krijt op Tijd A-team: J. A. Schetters - 1h. v. d. Ligt 2-0, A. Ligtendag - P. Hommel Jacz. 2-0, F. Hommel Azn- A. Hommel Fzn. 20. B-team: W. de Daarom was de heer Weijler oók nog klokluider vanaf 1926, wat driemaal daags (telkens om 8 en 12 uur) de gang naar de kerktoren vergde. Bovendien móest ook tijdens begrafenissen worden geluid, maar aangezien de heer Weijler ook 41 jaar lijkdienaar is geweest, moest hij voor het luiden bij begrafenissen meestal een beroep doen op zijn vriend M. den Engelsman aan de Ring. Naast de al genoemde functies verzorgde hij ook het onderhoud van het gemeentehuis, was ontvanger van het kadegeld sedert 1930 en van af 1 juli 1953 ook nog havenmeester. Van 1 mei 1928 tot aan de concentratie van de waterschappen was hij bovendien bode van het waterschap Sint Annaland en sedert 1954 eveneens bode van de polder Moggershil. Voor veertig jarig dienst betoon kreeg hij de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op 5 december 1966. Door al die functies was bode Weijler een bij ieder inwoner goede bekende en vooral door zijn werk als gemeentebode ook een bekende voor velen buiten de streek. Na zijn 65ste jaar werd hij tenslotte een trouw bezoeker van de bejaardensoos. Meer dan alleen deze generatie kent men in Sint Annalancl de naam Weijler als verbonden met de functie van gemeentebode. In Arje Weijler is een amicaal mede-burger heengegaan. De begrafenis vond woensdagmiddag plaats. De Ned.Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Sint-Annaland organiseert voor de bejaarden op dinsdag 18 december 1 om 4 uur in het Dorpshuis weer een kerstviering. Opgave uiterlijk tot zaterdag 15 december bij mevr. Goedegebuure-Lanooy, tel. 750. De kosten bedragen 2,50 per persoon. Op woensdag 19 december wordt er vanaf half acht in de Hervormde Kerk te Stavenisse een kerstzangavond gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door VZOS te Sint Maartensdijk onder leiding van de heer A.L. Riedijk, door het Smalstads mannenkoor onder leiding van Iz. Riedijk en door VZOS uit Sint Philipsland onder leiding van J. Wesdorp. Organist is J. Hage uit Scherpenisse terwijl ds. H.A. Samsom opening en sluiting verzorgt. Hetzelfde programma zal op vrijdag 21 december worden uitgevoerd in De Wimpel te Sint Philipsland. Na het vertrek van de heer B.J. Vroegop was er ter plaatse een hiaat wat het correspondentschap betreft. Dat was ook merkbaar aan minder plaatselijk nieuws. Dat verdroot ook de familie G. de Moed-Smits. Ze verklaarden zich bereid vanaf heden het plaatselijk nieuws aan ons te willen doorgeven. Daartoe is dan zeker wel de mede werking nodig van verenigingssecre tarissen, hetzij door het sturen van de agenda, hetzij door het bezorgen van een verslagje van de gehouden bijeenkomst. Vandaar hierbij het beroep op die medewerking. Wilt u voor plaatselijk nieuws Stavenisse voortaan zoveel mogelijk mevr. P.M. de Moed- Smits, Beatrixstraat 31 inlichten? Met dank. Een zwarte damesfiets, groen regenjack, een huissleutel. Verloren: gouden muntje, gouden zegelring, zilveren armband, gegraveerd Marijke. Inlichtingen rayoncomman. dant der rijkspolitie, Parallelweg 15. Maandag- en dinsdagavond werd in de L.T.S. een contactbijeenkomst gehouden voor de ouders van de leerlingen. Ook nu maakten weer veel ATTENTIE Vanaf 1 januari 1974 kan men het spreekuur van uitsluitend bezoeken na telefonische afspraak. U kunt deze afspraak maken van maandag t/m vrijdag des morgens van 8- 8.45 uur. Spoedgevallen hebben uiteraard ten allen tijde voorrang. Advertentie I.M. ouders gebruik van de geboden gelegenheid en kwamen via de leraren op de hoogte omtrent de vordering der zoons en de situatie bij dit onderwijs. Leden van Euterpe kwamen dinsdag aan een totale oud papier opbrengst van 4438 kg. Het gemaakte contract betekent overigens dat men niet kan profiteren van de nu hogere oud-papier- prijs, maar men is nog altijd dankbaar voor de medewerking van de inwoners, die het oud papier voor de muziek bewaren. Op de veiling werd de voorsorteerder in gebruik genomen, nadat het bestuur voor deze aankoop machtiging kreeg op de in juli gehouden algemene vergadering. De lange levertijd betekende echter dat het personeel lang op deze verbetering moest wachten. Hoewel een flink aankoopbedrag met de voorsorteerder gemoeid is, meent het bestuur het toch als een verantwoorde uitgave te moeten zien vanwege besparing op steeds maar stijgende personeelskosten. Bij de Smecoma examens te Ede behaalde M.P. Ista het diploma gezel service-monteur". Vermoedelijk is het gebeurd van 6 op 7 december dat de telefooncel op het Havenplein is vernield en het in de automaat aanwezige geld gestolen. Het werd door P.T.T. personeel ontdekt en bij de politie gemeld. Volgens de teller moet er ongeveer 106,-- uitgehaald zijn. Andere telefoondiefstallen werden vanuit Sint-Annaland en Halsteren gemeld. Vorige week ontstond op de hoek Kaaistraat-Markt een aanrijding tussen twee personenauto's respectievelijk bestuurd door de heer L.J.K. uit Sint- Maartensdijk en M.C.H. uit Stavenisse. Chauffeur K.die vanaf de Markt naderde kon op de moeilijk over zichtelijke hoek H. niet tijdig zien naderen uit de Kaaistraat, een botsing kon niet meer worden voorkomen. De I gevolgen beperkten zich tot materiele j schade. Naar we vernemen gaat de trimclub N.A.K.S. in samenwerking met de Nederlandse Sportfederatie zondag middag vanaf 2 uur een trimmiddag houden onder het motto „Blijft olie fit". Het wordt een trainingscircuit voor jong en oud, voor sporters en niet-sporters. Tot 12 jaar kost deelname 50 cent en daarboven 1 gulden. Zoals gebruikelijk was er ook dit jaar Sinterklaasbezoek op de scholen. Om 10 u was dat 't geval op de openbare kleuterschool, maar daar ving het Spaanse gezelschap bot, want door 'n defect aan de verwarming had men naar de B.L.O.-school moeten uitwijken. Dat was ook meteen opgehelderd. 's-Middags was er 'n bezoek aan de Rieburch. Voor alle leerlingen was er een verrassing meegebracht. De zangvereniging VZOS uit Sint- Annaland hoopt onder leiding van diri gent J. Wesdorp donderdag 20 decem ber een kerstzangprogramma te brengen in de Hervormde kapel Reho- both. Mevrouw Fase-Goedegebuure verzorgt de orgelbegeleiding. De zangavond begint half acht en ieder liefhebber is welkom. De Kerkeraad van de Hervormde Gemeente heeft ouderling Post en de diaken Duine en Knuist herkozen. Volgens de Kerkorde was dhr. Post na twaalf jaar niet meer herkiesbaar, maar hij kreeg ontheffing. Voor ouderling L.J. Koopman, die vier jaar geleden ook al ontheffing heeft gekregen, is nog geen beslissing van de .provinciale kerk vergadering binnen gekomen. Mogelijk zal er in zijn plaats een nieuwe ouderling moeten worden gekozen. Zaterdagmiddag wordt in de consistorie van de N.H. Kerk van half vier tot zes uur nog een herstemming gehouden voor een notabel tussen de kandidaten A. Brinkman en D. Mol. Martien van Prooijen is de man van de lange adem. Vrijwel als enige eiland bewoner komt hij regelmatig in het nieuws door uitstekende prestaties in crosses. Zaterdag behaalde hij in de. Inkelloop te Kruiningen weer een derde plaats. Zijn achterstand op de twee kop lopers was minder dan vorige week in Middelburg, zodat er opnieuw een stijgende lijn in de prestaties van de Martien van Prooijen zit. Doordat hij deze zomer vanwege een blessure niet, kon oefenen, speelt hem het gemis aan een grotere basisconditie in de finale nog al eens parten. De ZLM-afdeling heeft vrijdagavond in Café P.J. van Houdt een algemene ledenvergadering gehouden. De zaal was goed gevuld. Voorzitter A. Breure ging in op de energiecrisis naar aanleiding van de toespraak van de minister-president. „Als het getij verloopt, zal men de bakens moeten verzetten. Ondanks de waarschuwing van de Club van Rome vorig jaar, zitten we nu toch in de crisissituatie. Mogelijk is er niet tijdig bijgestuurd, maar we zien hoe kwetsbaar onze samenleving is, ook Tn een tijd van hoogconjunctuur. Het is niet alleen de industrie, maar ook onze moderne landbouw die mede wordt getroffen door de oliecrisis. Het zwaarst de tuinbouw met de kassenteelt. Hoewel de minister voldoende olietoevoer heeft toegezegd, heeft men toch te maken met een enorme prijsstijging, wat met de prijsverhoging van kunstmest en eventuele omschakeling op aardgas enorme bedrijfskosten betekent. Als we de prognose van EEG-commissaris Lardinois volgen, dan is er voor 1974 echt geen rooskleurig uitzicht. Ook de revaluatie van de gulden had zijn invloed op de landbouw. In het afgelopen seizoen was er ondanks de droge zomer een goede opbrengst van granen, aardappelen en uien die vooral hoog in ptijs waren. Alleen blauw- maanzaad, suikerbieten en graszaad gingen niet zo goed mee. Toch kunnen we spreken van een redelijk jaar voor de akkerbouw, wat voor andere bedrijven heel wat minder was. Niettemin staan we voor grote investeringen en ik wil niet pessimistisch zijn, maar toch geloof ik dat we een moeilijke periode voor ons hebben. Sta daarom als leden achter uw organisatie", zo besloot voorzitter Breure. Na de notulen en enkele mededelingen van secretaris C. Burgers, hield ZLM- voorlichter J. Markusse een praatje over „Met welke veranderingen krijgen we te maken". „Er hoeft maar een spaak in het wiel te komen of wij krijgen meteen veranderingen, zowel in gezin als bedrijf. We proberen er dan iets aan te doen, dat is belangrijk voor individu en samenleving, aldus dhr. Markusse. Hij gaf een uitvoerige toelichting op het memorandum van EEG-commissaris Lardinois, wat voor elke landbouw erg belangrijk is. Ook de landbouwmarkt met de ongelijke tred van kosten - en opbrengststijging kwam aan de orde. Dhr. Markusse gaf een toelichting op het meer in evenwicht brengen van melkvee en mestvee en het tekort aan eiwitrijke produkten op de wereld markt. Ook de rentesubsidieregeling bij samenwerking van bedrijven (eventueel met loonwerker) kwam aan de orde. Dat werkt, belangrijk kosten besparend, zo toonde dhr. Markusse met cijfers aan. Hij wees ook op het belang van bundeling van de afzet van vrije produkten. Met klem benadrukte hij de samenwerking en fusies van veilingen, ook al is gebleken dat de tijd op Tholen er nog niet rijp voor was. Het doelmatig gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen, de planologie wat betreft buiten- en natuurgebied en uitbreidingsplannen werden besproken. Dhr. Markusse gaf met voorbeelden van minimale afname enz. aan dat de medewerking van de overheid bij de omschakeling op aardgas voor de tuinders niet groot is. De ZLM zal alles in het werk stellen om hierin steun te geven en te bemiddelen. Vele veranderingen zullen we zelf moeten proberen op te lossen. Denk na, wees waakzaam en zie niet werkloos toe, zo besloot dhr. Markusse. Tijdens de discussie leverde vooral de subsidie bij samenwerking veel stof op. Landbouw-' voorlichter Bax uit Tholen gaf verhelderende voorbeelden. Tijdens de rondvraag werd nog uitvoerig gesproken over de verhoging van de bijdrage aan het landbouwschap. Daarna sloot voorzitter Breure de bijzonder aangename vergadering. Op 19 december verzorgen de plattelandsvrouwen een kerstviering in het Holland Huis voor de bejaarden vanaf half vijf. In verband met een gezamenlijke maaltijd is opgave tevoren nodig. Dat kan voor 18 december bij mevrouw P.C. Hage-Jansens, Weststraat 1, ook voor eventueel vervoer. Alle inwoners van 65 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Zaterdag 8 december besloot de K.E.H.S.V. „De Zeebaars" het visseizoen met de traditionele bout wedstrijd in de Schelphoek. Deelname en vangst waren niet slecht. l.L.M. Baay 525 p, 2.M.L. Koopman Czn. 385 p, 3.A.Deurloo 375 p, 4.J.C. Baay 290,5, 5.A. Huigen 280 p, 6.A.C. Jeroense 280 p, 7.Ant. v.d. Hoek 190 p, 8.A. Munter 175 p, 9.A.C. v.d. Werf 165 p en 10 P.Ista met 145 p. In deze woonkern had de Sint het dit jaar weer druk. Er was woensdagmiddag een ontmoeting met de bejaarden, waar de 24 aanwezigen allen van een surprise werden voorzien en daarnaast de koffie met banket wel lieten smaken. Variatie was er daarbij via zang van de openbare schooljeugd, waarbij de aanwezige bejaarden zich evenmin onbetuigd lieten. In het Holland Huis kregen de leerlingen van die school overigens ook zelfs bezoek van de Sint. Lekkers en andere surprises waren ook daar hoofdmoot met als uitzondering de roe. Bijna toe aan zijn Spaanse retour bracht hij tenslotte ook nog een tijdje door bij de kinderen van de Terminal-werk- nemers. Hier was het de heer H. Jansens die voor muzikale begeleiding zorgde. De 30 jongeren en aanwezige moeders zorgden wel voor de nodige bijval. Ook hier tractatie. De chef van de afdeling financiën, de heer C. Meertens, dinsdagavond op weg naar de tweede raadsbegrotingsavond kwam even buiten zijn woonplaats op de provinciale weg in een slip en met zijn personenwagen in de sloot terecht. Andere weggebruikers waren spoedig ter plaatse, o.m. ook de eveneens naar het stadhuis Tholen op weg zijnde wet houder A. J. Scherpenisse uit Sint- Annaland. Hoewel de heer Meertens geen uiterlijke beschadiging vertoonde, achtte wethouder Scherpenisse het toch gewenst hem met de auto thuis te brengen. Later werd ook doktershulp ingeroepen. Het was op die tijd van de avond juist en wat onverwacht enorm glad op de weg door opvriezing. De gladheidbestrijdingsdienst was dan ook reeds doende de wagens op pad te bren gen. In de raadsvergadering was er bij de begrotingsbehandeling door 't lid J. I. Hollebrands het volgende verzoek: zouden B. en W. hun invloed bij de PTT willen aanwenden opheffing van het PTT-kantoor Poortvliet te voor komen. De heer Hollebrands verklaarde te hebben vernomen, dat daartoe plan nen bestaan. Hij meende dat het zeer te betreuren zou zijn, wanneer dit hulp- postkantoor van de P.T.T. zou ver dwijnen. Het zou, zo vond de SGP- woordvoerder, weer een van de vele oorzaken zijn, die meehelpen aan de achteruitgang der kleine kernen. In zijn antwoord merkte de raadsvoorzitter, dat ook B. en W. die geruchten ter ore kwamen en bij de P.T.T hebben geïn formeerd of er in die richting plannen bestaan. Een schriftelijk antwoord is daarop nog niet ontvangen. THOLEN NED. HERV. KERK 9.30 uur ds. J. den Hoed 6.30 uur ds. A. de Reuver GEREF. KERK 10 en 5 uur ds. H. J. Oldemans, Hilver sum GEREF. GEM. 10 en 6.30 uur ds. C. Hegeman 2.30 uur leesdienst CHR. GEREF. KERK 10 uur leesdienst 6.30 uur ds. D. J. van Vuren, Zaamslag NED. PROT. BOND geen dienst N.H. BUITENGEW. WIJKGEM. I.W. IN VER. GEBOUW 10 uur dhr. De Jong, Hoogerheide R.K. KERK za 15 dec. 19 uur H. Mis zo 16 dec. 10 uur H. Mis OUD-VOSSEMEER NED. HERV. KERK 10 uur (H.A.) en 6.30 uur ds. G. J. Voortman GEREF. KERK I 10 uur leesdienst 19 uur ds. A. Zelle, Leeuwarden CHR. GEREF. KERK 10 en 14 uur ds. D. J. van Vuren, Zaamslag 18.30 uur leesdienst GEREF. GEM. IN NED. 10, 14.30 en 18.30 uur leesdienst R.K. KERK za 19 uur H. Mis zo 8 en 10 uur H. Mis SINT ANNALAND NED. HERV. KERK 10 en 6 uur ds. J. Codée GEREF. GEM. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst GEREF. GEM. IN NED. 9.45, 2.15 en 6.15 ds. van Beek, Op- heusden STAVENISSE NED. HERV. KERK 10 u. leesdienst 6.30 uur ds. H. A. Samsom OUD GEREF. GEM. 9.30 en 6 uur ds. J. van Prooijen ,2.30 uur leesdienst wo. 19 dec., 19.30 uur ds. J. van Prooijen. Bijbellezing SINT MAARTENSDIJK NED. HERV. KERK 9.30 uur leesdienst 2.30 uur kand. M. D. Geuze do. 20 dec. 8.309 uur Schriftoverden- king OUD GEREF. GEM. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst OUD GEREF. KERK 9.30, 2 en 6 uur leesdienst N.H. BUITENGEW. WIJKGEM. I.W. REHOBOTHKERK 10 uur ds. C. v. d. Sluis 7 uur ds. A. P. Nauta R.K. KERK za 15 dec., 19 uur Avondmis in kantine gebr. Van Lammeren SCHERPENISSE NED. HERV. KERK 9.30 uur ds. A. G. Haring 2.30 uur dhr. Van Woerden GEREF. GEM. 9.30, 2 en 6.30 uur leesdienst POORTVLIET NED. HERV. KERK 10 en 6 uur ds. C. Mulder GEREF. KERK 10 (H.A.) en 3 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom GEREF. GEM. 10, 2 en 6 uur leesdienst SINT PHILIPSLAND NED. HERV. KERK 9.30 (H.A.) en 2 uur ds. H. Harkema GEREF. GEM. 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst OUD GEREF. GEM. 9.30, 2.30 en 6 uur ds. L. Gebraad ANNA JACOBAPOLDER GEREF. KERK 10 uur onbekend 2.30 ds. P. Paulus, Scharendijke WEEKENDDIENSTEN ARTSEN Sint Annaland, Stavenisse, Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse (patiënten dokter Van der Bel) Dr. Noteboom, Sint-Annaland, tel. 01665-400 Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Scherpenisse (patiënten dokter Kugel) Dr. A. A. Kugel, Poortvliet, tel. 01662- 400 Sint-Philipsland en Nieuw-Vossemeer Dr. Menger, Sint-Philipsland, tel. 01677-500 WEEKENDDIENSTEN WIJKVER PLEEGSTERS Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse Zr. Priem, Stavenisse, tel. 01663-549 Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland Zr. Troost, Tholen, tel. 01660-620 WELZLÏNSORGAAN THOLEN Hogstraat 12, Tholen, tel. 01660-350 ALARMNUMMER 0011 AMBULANCE RODE KRUIS 01666-467 WEEKEND-AUTO-HULPDIENST 01640-40888 HOOGWATERSTANDEN van 16 t/m 22 december zo. 16 ma. 17 di. 18 wo. 19 do. 20 vr. 21 za. 22 8.11—20.45 9.18—21.47 10.24—22.58 11.32—24.08 12.34— 1.14 13.34— 1.51 2.04—14.22 Zondag 16 december laatste kwartier L\St—nbigeeilraat Tal.34228 Bergen cp Zoom, advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 2