Temporiseren als toestand het nodig maakt Plastic zak op rantsoen Nieuwe huisarts in Poortvliet Energie besparing gemeente Tholen BRUG BIJ SLAAKDAM GEOPEND DEZE WEEK TH00LSE GEMEENTEBEGROTING 1974 GOEDGEKEURD 30e jaargang no. 5 Donderdag 13 december 1973 Openbaarheid Voordeel rioolbelasting? E. van Tuijn 01645-388 Meevallers hard nodig Reservering voor 1975 Dreiging met aftreden Openbaarheid commissies HAVEN 10 ST. MAARTENSDIJK Végê koffie 250 gr. deze week 1,89 Ridel Up of Cola 1 liter fles deze week0,69 Golden Wonder Chips naturel of paprika.0,79 Donderdag, vrijdag of zaterdag uit onze slagerij 500 gram Hamlappen5,98 1 kg Doorregen Runderlappen6,98 Bij afname van 5 kilo 6,50 per kilo. Donderdag, vrijdag of zaterdag uit onze groen te-afdeling Delicious0$9 10 st. grote Mandarijnen zonder pit1»49 LEDENVERGADERING STREEK VVV THOLEN Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665-375 - Post giro 12.44.07 - Verschynt elke donder dag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post/ 9,50. Losse nummers/ 0,40 - Sluitingsdatum advertenties dinsdag middag - Advertentieprijs 0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Terugblikkend op twee begrotingsavon den Tholen valt er in feite minder te be kritiseren dan de lengte van de zittingen zouden doen vermoeden. Men mag niet vergeten, dat er voor algemene beschou wingen zes fracties aan het woord komen, dat er na de antwoorden van B. en W. toch nog re- en duplieken zijn en tenslotte dan een pakket belastingvoor. stellen, verbonden aan die begroting. De ditmaal gevolgde procedure was voor B. en W. wel aantrekkelijker en voor iedereen ook wat tijdsbesparend. Ditmaal namelijk hadden B. en W. de afschriften van de algemene beschou wingen zo tijdig in handen, dat al op het antwoord gestudeerd kon worden, al was het maar een paar uur, en dat be teken; 'at reeds de eerste avond ook de eer inde volledig kon worden af gewe' Of 1 zo juist was, dat met uitzc g van de SGP, die het fiat meteen de partijen het belasting pakket Zv-.gvuldig buiten die algemene beschouwingen hadden gelaten, blijft voor ons een vraag. Duidelijk is immers, dat juist die belastingvoorstellen ge woonlijk het hete hangijzer zijn, maar dan ook volledig bij de begroting horen. Nu dreigde juist de tweede avond rond die belasting nog even kortsluiting te ontstaan waardoor het hele pakket en in het bijzonder de rioolbelasting op losse schroeven kwam te staan. Het werd ge lukkig tijdig ingedamd. Maar door dit alles leek de eerste begrotingsavond wat al te lief zijn voor elkaar. Met uitzonde ring van dat moment kortsluiting mag ook niet worden gezegd, dat de raad het B. en W. - spijtig genoeg moest de B. ontbreken - abnormaal lastig maakten. Dat wil niet zeggen, dat niet het gemis van de voorzitter danig werd gevoeld, hoe vol overgave de rest van het college ook poogde te informeren, te verdedi gen, te pleiten. Er was bij die behandeling ook nog een onderdeel, dat in het bijzonder de krant en die haar lezen raakt. Het PvdA-voor- stel tot verdere openbaarheid van de commissievergaderingen. Misschien mag daar van perszijde een niet geheel objectief oordeel worden verwacht. Het is immers haar taak alles te grijpen wat haar lezer aan informatie kan worden bezorgd. Niettemin wensen we niet door dik en dun voor die openbaarheid te pleiten. Denk met name, zoals ock door de PvdA als uitzondering op de open baarheid werd genoemd, aan on roerende zaken. Maar veelal zorgen commissies en commissieleden zelf voor de noodzaak tot openbaarheid. De praktijk leert dat men zich lang niet altijd beperkt tot wat de raadsvoorzitter vorig jaar noemde informatie geven of inwinnen, maar dat in die beslotenheid niet zelden al beslissingen vallen waar door, zoals vorige week opgemerkt, openbaarheid een flop dreigt te worden. Niet alleen een flop, maar ook communicatiestoornissen brengt zodra iemand uit de boot valt, om weer maar eens een in dit verband maandagavond gebruikte uitdrukking te citeren. Kort sluiting, die dinsdagavond een gevolg was om dezelfde reden, want hoorden we een wethouder niet zeggen: hierover is met geen woord gerept in de com missievergadering en nu zit het tegen het zere been. Met andere woorden: in die commissievergadering besloot u tot onvoorwaardelijke overgave en nu wilt u de strijd tot het uiterste aanbinden. Als een commissie vergadering zich inder- daad beperkt tot informatie, kan zoiets niet voorkomen. Al is het voor een college aantrekkelijk van te voren neuzen te hebben geteld. De gevraagde openbaarheid kan vervolgens ook nog wel zijn nut hebben om betrokkenen beter te informeren. Zoals gesteld stroomt bij zo'n vergadering de publieke tribune heus niet vol, maar men weet zich wel geïnformeerd via de pers. Een pers, die normaliter toch ook weer niet te veel misbruik zal maken van die openbaarheid. Het dus allemaal toch wel tot de juiste proporties terug weet te brengen, dan zal die openbaarheid ook heus niet veel kwaad doen. Integendeel. Tien procent meer belasting geen bezwaar Nog een ander begrotingspuntje. Een onderwerp dat al bij herhaling in deze kolommen is aangesneden, maar er telkens opnieuw om vraagt. Het punt van de woningverdeling. Het B. en W.~ voorstel ontmoette terecht minder kritiek dan vorig maal, omdat in de planning 1974 en volgende jaren de kleine kernen niet vergeten waren. Maar wanneer raadsleden dan vragen in grote kernen wat te temporiseren, komen B. en W. steeds weer opnieuw met een glimlach verklaren dat in die grote kernen toch altijd nog maar veel meer aanvragen zijn dan woningen. Als het ware de triomfantelijke mededeling van wij willen ook wel, maar dat zijn nu eenmaal de keiharde feiten. Er lijkt geen speld tussen te krijgen. Maar wat is de achtergrond. Laten we het nu nog eens een keer duidelijk stellen. Dat in de achterliggende jaren, laten we het kind bij zijn naam noemen, in Sint-Annaland (herverkavelingswoningen), in Tholen (woningen voor militairen) en in Sint- Maartensdijk (woningen voor de indus-' trie) 'n veel groter aantal huizen ge bouwd zijn en konden worden dan in de kleinere kernen. Dat was van die grote kernen een goed beleid. Maar het be tekende in 'n tijd van woningschaarste wel het ontstaan vn de vicieuze cirkel: hoe meer woningen, hoe meer aan vragen. Dat rolt steeds verder door. Ook dat in die kernen niet zelden enkele weken een aantal huizen leegstaan en daardoor weer extra woningzoekenden In wezen ontmoetten de belastingvoorstellen 1974, die dinsdag na twee avonden be grotingsbehandeling aan de orde kwamen, weinig bezwaar in de Thoolse raad. Tevoren was er nog enige kortsluiting ontstaan, maar op zichzelf achtte men de door B. en W. voorgestelde 10 procent verhoging op de tarieven 1973 - want daar kwam het in het algemeen op neer - doenlijk. Het merendeel der fracties had dit trouwens vorig jaar zelf gevraagd. Als er ver hoogd moet worden dan liever geleidelijk en niet schoksgewijze zoals de eerste maal gebeurde. Aan die wens was nu zeker voldaan. Wel stelde het VVD-raadslid A. M. van Engelen, die tot dan toe veelal een ander aan het woord had gelaten, nuchter vast, dat men er op dit ogenblik toch wel reke ning mee moet houden, dat er een economische terugslag kan komen zonder daar over paniekerig te doen. Dat was bij de ontwerpbegroting nog niet te voorzien. Hij hoopte dat B. en W. dan eerder een voorbeeld tot bezuiniging zullen geven dan in dit opzicht een achteraankomertje te zullen zijn. De heer Van Engelen suggereerde vast te bedenken waarop men dan kan en wil temporiseren, dus welke prioriteiten van het moment men het best kan laten vallen. Als we met z'n aDen de broekriem steviger moeten aanhalen, geldt dat ook de over heid. Een uitspraak, die alle fracties konden onderschrijven. De SGP woordvoerder J. I. Hollebrands wilde het wel hardop onderstrepen. Eigenlijk jammer dat we op een ander terrein zo ver uit elkaar staan, want zakelijk staan we als het ware schouder- aan-schouder, zo glimlachte de raads- nestor de VVD-woordvoerder toe. Die repliceerde weer handig: zelfs op dat ander terrein behoeven we ook niet zover van elkaar te staan. Ook de PvdA-fractie kon zich met de belastingvoorstellen verenigen terwijl de- niet meeregerende CHU-fractie aanvan kelijk wel wat meer had tegengestrib beld, meende de heer De Korte dat die tien procent in elk geval niet onredelijk genoemd kon worden. Die algemene instemming was er niet alleen voor de belastingvoorstellen, maar ze kwam er ook voor de begroting 1974. Alleen kregen enkele fracties hierbij nog de aantekening tegen bepaalde uitgaven te zijn. De PvdA en de VVD hadden be zwaar tegen de post subsidie voor gods dienstonderwijs op de openbare scholen, de SGP tegen een bijdrage voor de Zeeuwse Volks Universiteit, het vor mingscentrum Hedenesse, de Europes e Beweging in Nederland, de Nederlands- Belgische Vereniging,, de Stichting Gemeenschap Sint-Maartensdijk, de Jeugdcommissie Wielerbelangen Zee land, evenals tegen de zwembaduit- gaven en -ontvangsten, kermisgelden en uitgaven voor sportterreinen. Hoewel die belastingverhogingen met algemene stemmen werden goedge keurd, was er dinsdagavond nog wat onverwacht een vinnig debat rond de rioolbelasting. Het CHU-raadslid J. D. de Korte kwam er mee voor de dag omdat B. en W. hem geen voldoende antwoord hadden gegeven op zijn alge mene beschouwingen. Op de begroting 1974 staat 77.000 gulden voor de kosten van afvoerleidingen voor afvalwater in Stavenisse, Sint-Annaland en Oud- Vossemeer. Nu het waterschap Tholen per 1 juli 1974 de zuiveringstaak van de TANDARTS Tholen - Sint Maartensdijk deelt mede dat i.v.m. de autoloze zondag eventuele spoedgevallen zich telefonisch in verbinding dienen te stellen met waarna een afspraak gemaakt kan worden om 's avonds half negen in Tholen behandeld te worden. advertentie IM worden aangetrokken. Niemand hoeft daar doekjes om te winden. De sneeuw bal van de aanvrager wordt er groter dor. Eveneens de verkommering in de kleinere kernen. Maar als men dan inderdaad die kleintjes wil handhaven, zo mogelijk meer impuls geven, dan moet er ook de offerbereidheid zijn dat er daar eens een tijdje huizen leeg komen te staan. Tenslotte zal dezelfde cirkel zich ook daar vergroten. Dit nu lijkt B. en W. als het ware bewust over het hoofd te willen zien. Onder het motto dat geen „vestigingsdwang" kan worden opgelegd. Dat niet, maar wel mogelijk heden verplaatsen. Over die grote kernen hoeft men zich niet zo'n zorg te maken. gemeente overneemt, zijn de uitgaven 38.500 gulden te hoog geraamd door de gemeente. In de provinciale verordening voor de zuivering van afvalwater staat namelijk dat het waterschap ook de toe voerleidingen van de gemeente moet overnemen. Het is billijk dat rioolbelas ting en het rioolafvoerrecht daarom minder verhoogd worden, aangezien de inwoners straks ook een zuiveringshef fing van het waterschap krijgen opge legd. Hierin zit ook ruimte om de belas tingen aan een kritische noot te onder werpen, vond de heer De Korte. Wethouder L. J. Koopman zei dat B. en W. nog onlangs een bespreking hadden met het waterschap, maar het was voor dat bestuur nog de vraag of men de toe voerleidingen wel zou (moest) over nemen. Dat staat nog niet vast, zodat B. en W. er ook geen rekening mee mogen houden. Meevallers zullen overigens toch goed te gebruiken zijn, veronder stelde wethouder Koopman. De restau ratie van de Gasthuis-kapel in Tholen kost de gemeente 20.000 gulden per jaar, wat nog niet geraamd is, voor het zwembad aan de Zoek-weg zal wel 40.000 gulden meer nodig zijn, bij het stratenonderhoud, geraamd op een ton, mag men er ook nog wel 20 mille bij- rekenen en een hogere bibliotheek subsidie zou ook best 10.000 gulden kunnen gaan kosten, aldus de wet houder van financiën. Raadslid De Korte: Dat heeft niets te maken met de rioolbelasting. Het gaat er om dat die 38.500 gulden die de ge meente minder hoeft uit te geven voor de rioolwaterzuivering aan de inwoners ten goede komen door een kleinere ver hoging van de rioolbelasting. Daar kunnen we niet onderuit. Waarnemend burgemeester C. J. Moer land: „Denkt u ook niet dat er in 1974 meer tegen- dan meevallers zullen zijn. Ze zijn al genoemd door wethouder Koopman. We zullen geld nodig hebben, meer dekkingsmiddelen of anders moeten we wensen uitstellen. Wethouder Koopman: „De Korte gelooft toch niet dat B. en W. die post van 77.000 gulden opzettelijk geraamd hebben?". Dat deed De Korte inder. daad niet. Vervolgens sprong de PvdA fractievoor zitter P. van Schetsen in de discussie. Hij verklaarde het debat met interesse te hebben gevolgd, achtte het gelijk aan de kant van de heer de Korte en vond dat B. en W. dit onderdeel bijzonder zwak verdedigden. Hij stelde echter ook voor deze zaak aan te houden en te onderzoeken om dinsdag 18 december (dan is het weer raadsvergadering) een beslissing te nemen. Ook over de riool, belasting. Wethouder Koopman reageerde hierop heftig. „Een meevaller van 38.500 bij de waterzuivering heeft niets te maken met de belastingvoorstellen. Er is een trend matige verhoging van 10 procent aan de orde. U wilt toch ook de gewone verho ging in uw loonzakje. Dan moet u geen bezwaar maken als de gemeente dat ook wil. Wat de waterzuivering betreft zijn er nog veel vraagtekens. Wel is het zeker dat de heffing door het waterschap straks veel groter zal zijn dan de riool belasting van de gemeente". Raadsvoorzitter Moerland wenste even min uitstel. Het is volop tijd om de be lastingen vast te stellen en ze tijdig goedgekeurd te krijgen. We kunnen de 38.500 gulden als ze ons ten goede komen, in 1975 eventueel voor mindere belastingverhoging gebruiken, zo merkte wethouder Moerland op. Na een interruptie van raadslid W. C. van Kempen wilde '.ij dat echter niet concreet toezeggen. Wethouder Koopman verzette zich sterk tegen uitstel. Hij was er niet over te spreken, dat de raad nu bezwaar maakt, terwijl er in de commissie van financiën met geen woord over was ge rept. Alleen over de prijsverhoging van de vuilniszakken waren aanmerkingen gemaakt. „Als men nu anders wil, kun je voor mij een plaatsvervanger zoeken als voorzitter van de commissie van financiën", zei een geprikkelde.wethou der Koopman. Mevr. M. J. Renes-van Geer: „Dat is parlementje spelen. Als je tijdens de Wanneer de Thoolse burger voor de nog resterende weken van 1973 plastic hulsvuil niszakken nodig heeft, zal hy ervaren dat zyn rantsoen tot drie beperkt wordt Dat kost hem overigens de normale prys van vyftig cent per zak. Het gemeentebestuur van Tholen kan momenteel niet verder gaan vanwege de hamsterwoede van een niet klein aantal inwoners gedurende de laatste weken. Het gerucht van de schaarse plastic zak doet al sinds de oliecrisis de ronde en het gevolg was dan ook een fiks inslaan van te grote voorraden door hen die zich een jaar tevoren zorgen menen te moeten maken. Daarby kwam dan vorige week de mede deling van een voorstel tot verhoging van de prijs in 1974 (waarmee de gemeente raad dinsdagavond accoord ging) en toen was de boot helemaal aan. In weinige dagen zijn er zo'n 70.000 huisvuilzakken via de postkantoren in handen van toekomstige gebruikers terecht gekomen. Dat betekende dat maandagavond het dageiyks bestuur van de gemeente Tholen toch wat met de handen in het haar zat. Er zijn immers altyd ook nog burgers die minder paniekerig zyn, maar daardoor de dupe dreigden te worden van de hamsteraars. Het voorstel van B en W de verkoop met een stop te zetten met uitzondering van de unogelijkheid alleen op het gemeentesecretarie in Sint-Maartensdyk drie zakken te verstrekken aan hen die voor de rest van december zonder kwamen te zitten, kwam voor de raad als een donderslag by heldere hemel. Mevr. Renes vertolkte al spontaan de gevoelens van de raad, dat hierdoor de goeden het weer maar eens met de kwaden moeten bekopen. Ook B en W vonden dit een spytige zaak en wellicht nog spytiger dat ze een maand geleden al niet in zoverre gerantsoeneerd hadden dat men per gezin een pak ging verstrekken en dat ook registreerde. Nu dat niet was gebeurd, moesten wel andere maatregelen worden genomen. Er bleken nog 2000 pakken van elk 20 huisvuilzakken te resteren, maar juist vanwege deze voorraad kon men niet ongebreideld doorgaan met de verkoop JDle zouden dan nog deze week onder de man zijn. De raad zwichtte na nog al wat gepraat over allerlei mogeiykheden, maar haalde er nog wel uit dat, indien de PTT daartoe bereid was, men die drie zakken behalve op het secretarie ook op elk postkantoor op Tholen kan bekomen. Dat ging erdoor, zodat de rantsoenering afgelopen dinsdag al zyn beslag kreeg. Dit ongemak voor iedereen,terwijl er in feite volop plastic zakken waren by een normale aankoop en zelfs meteen hamsterpak extra, want B en W hebben voor 1974 tydig en voldoende plastic huisvuilzakken gecontracteerd. Alleen kunnen die niet in een ruk en in een week worden afgeleverd. Ook die aflevering vindt plaats volgens contract (in april en augustus) en daar kan een fabrikant ook niet van afwyken om zich het gehele jaar door draaiende te houden. Het zou wel eens kuiinen betekenen dat hamsteraars de plastic zak op de eigen kop krijgen, wanneer het gemeentebestuur door gebrek aan plastic zakken op een andere vörm van huisvullophalen overgaan. Zover is het overigens nog niet omdat ten eerste de rantsoenering nu is ingesteld en ten tweede de ergste hamsterwoede over is. Tenslotte, voorzover u misschien al oude buurman geen plastic zak meer zou hebben, verkoop hem er voor deze decemberweken nog een paar. Ze kosten twee kwar^es per stuk. Dan maakt u bij uw buurman geen woekerwinst en hy is er mee geholpen. Toch wel erg dat wij zulke mensen zijn: lekker Ikke en laat de rest maar stikke. openbare vergadering inlichtingen krijgt - zoals nu van dhr. De Korte - waarvan je tijdens de commissiever- gadeering nog niets afwist, mag je toch van standpunt veranderen?" Er volgde een schorsing, waarna wet houder Moerland zei dat de hele over dracht van de waterzuivering nog zoveel onduidelijkheden bergt, dat men dat alles nog onmogelijk concreet kan af ronden. Het kan mee- en tegenvallen. Daarop goot de heer A. M. van Engelen olie op de golven met het voorstel, dat als de 38.500 gulden niet uitgegeven moeten worden voor de toevoerleidin gen, dat bedrag dan te reserveren voor de rioolbelasting 1975. Toen siste het vuurtje uit, want zowel B. en W. als de raad konden zich daarmee tenvollever- enigen. De PvdA fractie deed alsnog een poging meerdere commissievergaderingen naast die van de commissie ruimtelijke ordening openbaar te krijgen. Een motie werd uiteindelijk met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Alleen de 5 socialisten (inclusief wethouder Moer land) en de liberale fractievoorzitster mevr. Renes waren voor. P.v.d.A.-leider P. vanSchetsen noemde de openbaarheid van commissiever gaderingen een zware zaak voor zijn fractie. Het antwoord van B. en W. op de algemene beschouwingen dat er mededelingen in de commissie r.o. achterwege gelaten werden omdat de vergaderingen openbaar zijn, had hem teleurgesteld. Hij vond dat B. en W. zich hier gemakkelijk vanaf maken. In de commissie bestuurlijke aangelegen heden zitten alle zes fracties en de drie wethouders, zodat er daar zelfs epn raadsmeerderheid aanwezig is, waar be slissingen kunnen vallen. Ik 'doe een dringend beroep op B.enW. het onze fractie niet al te moeilijk te maken. We hopen op concrete toezeggingen. We hebben er natuurlijk volledig begrip voor dat de commissie onroerende zaken niet openbaar is en vertrouwelijke mededelingen in andere commissies kunnen altijd na afloop van de open bare vergadering worden gedaan, meende de heer Van Schetsen. IV2 kilo Golden Advertentie I.M. Wethouder Moerland, die in tegenstel ling tot de wethouders Koopman en Scherpenisse wel achter het voorstel van zijn partijgenoten stond, zei dat B. en W. bereid zijn de openbaarheid nog eens in de commissie bestuurlijke aan gelegenheden te bespreken. De heren Van Schetsen en Van der Linde wilden direct de mening van de raad peilen en dienden een motie in. Daarin werd gesteld dat uit een oogpunt van democratie de commissievergade ringen in principe openbaar dienen te zijn. De PvdA-fractie was niet gebleken van een voor de gemeente schadelijke ontwikkeling door de openbaarheid van de commissie ruimtelijke ordening. Mevrouw Renes wist zeker dat er dingen niet gezegd waren, omdat het een open bare bijeenkomst was. Haar partijge noot A. M. van Engelen was niet tegen openheid, maar noemde openbaarheid een wassen neus als men daarna in besloten zitting overgaat. Dan kun je beter alle commissies opheffen en alle zaken in de gewone raadsvergadering behandelen. Door commissies te be noemen is de openheid inderdaad weg. De SGP woordvoerder Hollebrands ver klaarde zich vierkant tegen deze open baarheid. Dan wordt de openheid van gedachten gemist, je moet je woorden wikken en wegen en de democratische gedachte komt voldoende tot uiting via de volksvertegenwoordiging. Als men ziet hoe miniem de belangstelling is voor zelfs een begrotingsbehandeling, wat moetje dan van commissievergade ringen in het openbaar verwachten. Er mag aan de werkwijze van de com missies wat veranderen, maar het gaat me wat ver daarover vanavond al te gaan beslissen, zo stelde de heer van Kempen. De heer Van der Linde was niet voor uitstel. Al vanaf de herindeling pleit de PvdA-fractie voor deze openbaarheid. Bij verder praten over dit onderwerp in de commissie bestuurlijke aangelegen heden komen toch de bekende argu menten weer aan de orde zoals „We kunnen geen domme dingen zeggen bij openbaarheid van commissievergade ringen". Het gaat ook niet zozeer om de directe belangstelling op de tribune, maar via de pers komt er veel in een vroeg stadium naar buiten. Voor be trokkenen, die graag details willen weten, is dat aantrekkelijk, aldus dhr. v. d. Linde. Wethouder Koopman was zeer huiverig van deze openheid. Hij wilde het de zieke burgemeester, die een tegen stander van openbare commissiever gaderingen is, het niet aandoen nu zonder hem een beslissing te nemen.De burgemeester verklaarde vorige keer bij de proef met de commissie ruimtelijke ordening al dat de raadsleden minder voorlichting zouden krijgen in openbare commissievergaderingen. Dhr. v. d. Linde wees nog op de praktijk in Vlissingen en Middelburg, waar bovendien alle stukken die op zo'n com missievergadering betrekking hebben, ter inzage liggen. De stemming 11-5 viel tenslotte in het nadeel van de PvdA- fractie uit. De brug over het toekomstige Schelde- Rijnkanaal bij de Slaakdam te Sint- Philipsland is opengesteld voor het verkeer. Dat gebeurde donderdag middag 6 december rond half vier. Men is overigens nog aan de afwerking bezig, zoals bijvoorbeeld de fietspaden.De rijksweg, de route Sint-Philipsland- Steenbergen, die jaren werd gebruikt, wordt nu opgebroken omdat het Schelde-Rijnkanaal gegraven moet worden. Vanaf de nieuwe brug heeft men een mooi uitzicht over de omgeving. Per 1 januari 1974 draagt dokter A. A. Kugel zijn praktijk in Poortvliet en Scherpenisse over aan dr. R. H. Padt. De nieuwe huisarts werkt al enkele weken met dr. Kugel samen om de over gang voor de inwoners soepel te laten verlopen. De spreekuren in Poortvliet en Scherpenisse blijven op dezelfde uren gehandhaafd. Dr. Padt is zaterdag 8 december 31 jaar geworden en werd inRotterdam geboren. Zijn ouders wonen nu in Hilversum. De nieuwe Poortvlietse arts studeerde aan de rijks universiteit in Utrecht, waar hij twee jaar geleden zijn opleiding voltooide. Daarna volgde militaire dienst en vesti ging in Dedemsvaart, waar zijn vrouw in die twee jaar in samenwerking met een andere arts een praktijk waarnam. Mevr. L. A. Padt-Visser is namelijk ook arts. Dr. en mevr. Kugel verhuizen volgende week naar Sint-Annaland, waar ze tijdelijk in de Burgemeester Smithstraat gaan wonen. Dr. Kugel \Vil namelijk nog niet helemaal stoppen met werken. Hij kijkt naar wat rustiger werk uit, met meer regelmatige diensten waarbij hij niet zoals nu dag en nacht klaar moet staan Vermoedelijkzullen dr. ep mevr. Kugel zich dan ook buiten het eiland Tholen vestigen. Openbaarheid' De vicieuze woningbouwcirkel De Thoolse begrotingsbehan deling Belastingverhogingen redeiyk Voor 1975 misschien nog een rioolbelasting-voordeeltje Bestuurszetel en gemeente-arts Huisvuilzakken op rantsoen De fractievoorzitters aan het woord De wethouders kregen het niet moeilijk Nieuwe arts In Poortvliet Werkloosheidstoename valt mee Stemmen van lezers Winnaars van de Sinterklaas puzzel DE BOOM DER WAARHEID VERDORT NIET, ZELFS AL PLANT MEN HEM OP EEN ROTS. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. De streek VVV eiland Tholen heeft maandagavond in Tolrust te Poortvliet zijn ledenvergadering gehouden. Hoewel er ongeveer 80 uitnodigingen waren verzonden, waren er slechts 11 leden aanwezig. Voorzitter J. Priem gaf een schets van; in 1973 ontplooide activiteiten. Er was een omzet van 1100 gulden aan geschenkbonnen, er werden vele infor maties verstrekt aan toeristen en in enkele kernen waren er evenementen. Uiteraard zijn er nog vele wensen voor de komende jaren, maar hiervoor is veel geld nodig. Momenteel is een subsidie aanvraag bij de gemeente Tholen in behandeling. De VV V-activiteiten zullen sterk afhangen van de uitslag van deze subsidieaanvraag. De ver eniging heeft uit eigen werkzaamheden vrijwel geen inkomsten. De voorzitter bracht nog dank aan allen die hebben meegewerkt aan de opbouw van het VVV in 1973. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er nog slechts een kassaldo is van 1300 gulden. Hij wees erop dat dit een bedroevend resultaat is omdat juist contributie is geïnd. Voor enkele opengevallen bestuurs- plaatsen werden de heren N.J.G. Jansen uit Tholen, P. Dekker uit Sint- Annaland en H. Pipping uit Oud- Vossemeer gekozen. Tenslotte werd er nog over ledenwerving gesproken. In verband met de olieschaarste hebben B en W van Tholen ermee ingestemd dat de openbare straatverlichting wat de avondbranders aangaat reeds om half tien wordt gedoofd. Aan de PZEM is meegedeeld dat men met een verdere beperking van de openbare verlichting (als dat nodig blijkt) instemt. Op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk wordt met de verlichting de hoogst mogelijke zuinigheid betracht. Verlichting in de hallen en op de trappen wordt zo weinig mogelijk gebruikt Op de gemeentelijke Mavo zijn door de directeur eveneens bezuinigingen ingevoerd met betrekking tot de verlichting en de verwarming. Alle hoofden van de openbare lagere- en kleuterscholen krijgen een brief waarin wordt geadviseerd de van de minister van onderwijs en wetenschappen ontvangen richtlijnen inzake de energiebesparing, zo nauwkeurig mogelijk te volgen. De sierverlichtingen van molens en stadhuis Tholen wordt niet gebruikt. Indien in de toekomst verdere beperkingen nodig Zijn, zal B en W hieraan medewerking verlenen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1