Is er wel twee ton nodig voor onvoorziene uitgaven? Vestig vormingsinstituut op Tholen Algemene beschouwingen Thoolse gemeenteraa Nog eens praten over Oosterschelde Scherpe afkeuring kermis f «j? 0üL„fF«,IS S" Toch gemeente-arts van Thoolse bodem Rapport over bestuurszetel Tholen binnen Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Vervolg plaatselijk nieuws J. D. DE KORTE (CHU) W. C. VAN KEMPEN (ARP) MEVR. J. M. DEURL00-VAN BROEKHOVEN SINT-PHILIPSLAND ANNA JAC0BAP0LDER 10 EENDRACHTBODE Donderdag 13 december 1973 Brandweerreorganisatie Zwembad Tholen Woningbouw Tuttelhoekje Bouwrijp maken gronden Bezuinigen Herindeling Werkgelegenheid Gemeente-arts Cultuur Reconstructie Markt kan wachten mossemeer H mmENsouK Bejaarden middag Inbraak Uitslagen D.S.V.F. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 7 1.000,- 4.367,20 2 7 5.000,- 714,70 41/2 7% 1.000,- 3.573,49 41/2 5.000,- 621,49 6 81/4 °/O 1.000,- ƒ3.107,44 6 5.000,- Raadsvergadering Uitslag vogeltentoonstelling „Het kritieke punt voor de CHU-fractie is, of naast de reserve voor kapitaals investeringen van 35.000 gulden ook nog eens een post voor onvoorziene uitgaven van netto ongeveer 145.000 gulden in de begroting 1974 moet worden opgenomen. Het gaat ons te ver om de post voor onvoorziene uitgaven in de toekomst op 200.000 gulden te bepalen zoals b en w willen. De uiteavpn voor 1974 zijn rëel geraamd en wanneer dat zo nauwkeurig mogelijk kan als nu, is een zo hoge post voor onvoorziene uitgaven absoluut niet nodig. De veelvuldig gehanteerde norm van 5% geeft voor 1974 een post onvoorzien van ruim 100.000 gulden, wat nu alleszins aanvaardbaar is. Door de extra rijksuitkering wegens slechte bodemgesteldheid van 146.00 gulden heeft het college een extra mogelijkheid gekregen om de hogere uitgaven te bestryden. De belastingen zullen volgend jaar 140.000 gulden meer opbrengen en de begrafenisrechten 37.000 gulden. Met die extra inkomsten ten opzichte van 1973 hebben b en w goede mogelijkheden gekregen om de uitgaven reeel te ramen en nieuwe posten in de begroting 1974 te ramen", aldus CHU-woordvoerder J. D. de Korte tijdens zijn algemene beschouwingen. De verwachtingen over de algehele economische toestand voor volgend jaar vervulde de CHU-fractie met grote zorg. „Hoe zal het zijn met de werkgelegenheid? Een ding staat in ieder geval vast: We zullen met zijn allen een stapje terug moeten doen. Wij zouden gaarne zien dat de overheid hierin het goede voorbeeld geeft. Het is een gebiedende eis dat overheid en burger gezamenlijk dienen te bezuinigen om aan de energiecrisis het hoofd te bieden. De CHU-fractie was benieuwd naar de resultaten van de verhuizing van de afdelingen financiën en sociale zaken van het gemeentesecretarie naar de Gouden Leeuw (Markt 58 te Sint- Maartensdijk) en het rapport van mr. Ten Berge over de binnengemeentelijke decentralisatie. De CHU is nog steeds van mening dat met de reorganisatie van de brandweer de optimale veiligheid voor mens en dier niet zo volledig mogelijk is gewaarborgd. De korpsen zullen meer tijd nodig hebben dan voorheen om de brand te bereiken in die kernen waar geen brandweerkorps is gestationeerd. Ook is de gemeentelijke bijdrage aan de regionale brandweer (17.000 gulden) bijzonder hoog. Het ziet er naar uit dat in de toekomst dit bedrag regelmatig zal stijgen. De CHU-fractie drong opnieuw aan tot plaatsing van een lichtmast en richtingbord in de oprit van de Poortvlietsedijk bij de Koningsweg richting Gorishoek. Het stemde dhr. de Korte tot voldoening dat volgend jaar weer een bevolkings onderzoek ter bestrijding van T.B.C. zal worden gehouden. Hij drong er verder op aan al het mogelijke te doen om het zwembad in Tholen in 1974 te realiseren. De kosten rijzen anders de pan uit. Deze zaak duurt al veel te lang, wat echter niet aan b en w te wijten is. Verder doet het ons genoegen dat de bevolking dit jaar zeer veel gebruik gemaakt heeft van het zwembad in Sint- Maartensdijk: Opbrengst 22.000 gulden, de scholen niet meegerekend. Het zwembad voorziet in een grote behoefte, waaraan dhr. Boxce en zijn assistenten het nodige toe hebben bijgedragen. Wij menen dat de gemeentelijke bijdiage van 11.000 gulden aan de gemeenschappelijke regeling meting luchtverontreiniging aan de te hoge kant is. Dit bedrag is in drie jaar ruim verdubbeld. Er is 1 meetpunt op Tholen, in de Deurloopolder. TNO heeft metingen verricht naar de eventuele verontreiniging door de groenvoederdrogerij in Scherpenisse. Wij zijn er erg benieuwd naar de uitslag want het belang van economie en werkgelegenheid is in onze streek zeer groot. Het viel de CHU-fractie op dat de groei van het aantal inwoners in de periode 19721973 met 31% verminderde t.o.v. 19711972. Met name in Sint- Maartensdijk vertrokken meer mensen naar elders dan er kwamen wonen. Zelfs in Tholen was er een ongunstiger vertrekoverschot. We blijven van mening dat de bouw van woningwet woningen in Sint-Maartensdijk in de naaste toekomst enigszins beperkt moet worden en indien mogelijk voorrang te geven aan particuliere bouw. Met het woningbouwprogramma 1974 kunnen wij ons verenigen. Wat de uitvoering betreft, zetten wij wel vraagtekens gezien de slechter wordende economische toestand. Het stemt de CHU tot voldoening dat volgend jaar Stavenisse 8, Scherpenisse 12 en Poortvliet 10 huizen krijgen. Onze fractie wil al het mogelijke doen om de leefbaarheid in de kleine kernen te bevorderen. Stilstand is achteruitgang Bouw regelmatig huizen, al is het in kleine aantallen. Wij vermoeden dat 75 eigen woningen in 1974 niet haalbaar zijn gezien de hoge kosten. Kritiek hebben we op de sanering in Sint-Maartensdijk. Het lijkt wel of er aan de Groenedijk en aan de Ds. de Bresstraat explosies hebben plaatsgevonden. De afbraak gaat J. D. de Korte (CHU) langzaam, het is een grote bende. Doe op korte termijn alles om schoon schip te maken. De CHU vindt b en w vaag in de resultaten over de reorganisatie van de gemeentewerken. Wij begrijpen dat mechanisatie nodig is, doch bij aanschaf moet men er toch zeker van zijn dat dit voor 100% zijn nut afwerpt. We zijn verheugd dat voor het storten van afval op het Tuttelhoekje ook betaald moet worden. De opbrengst, ongeveer 160 gulden per dag, geeft toch indirekt wat verlichting aan de mensen die trouw hun vuilniszak kopen. Ondanks een stijgende lijn in de verkoop van vuilniszakken, rijden er nog steeds velen liever zelf naar het Tuttelhoekje om vuil te storten. Dit gratis storten met een personenauto vinden wij onjuist tegenover degenen die wel trouw hun vuilniszakken kopen. Het aantal clandestiene stortingen op de polderwegen en in sloten is de laatste maand weer aan het toenemen. Wij blijven van mening dat de huidige vorm tot heffing van reinigingsrechten niet optimaal tot zijn recht komt. Wij zouden graag zien dat hiervoor een vast bedrag met een gedifferentieerd tarief voor in de plaats komt. Dhr. de Korte pleitte ervoor de aanleg van kabels en leidingen in bouwrijpe gronden tegelijk te doen om het telkens opbreken van straten en trottoirs te voorkomen. Verder wilde hij om kosten te besparen de eerste herbestrating in de aanleg van straten en riolering op nemen. Voor het lozen van ongezuiverd afvalwater op rijkswateren is in de begroting 77.000 gulden geraamd, maar volgens ons moet het waterschap daar de helft van betalen. Wij vinden ook dat de rioolbelasting en het rioolafvoerrecht „Ik vraag uw college met klem de nodige onderzoekingen te doen en even tueel stappen te ondernemen om een dependance van een vormingsinstituut op Tholen te vestigen. Een school waar op dusdanige wijze onderricht wordt ge geven dat de in onze streek bestaande weerstand tegen vormingsonderwijs kan worden weggenomen. Wanneer volgend jaar de partiële leerplicht met nog een jaar wordt uitgebreid, zitten er wellicht reële mogelijkheden voor Tholen en Sint-Philipsland in". Dat zei de ARP- vertegenwoordiger W. C. vanKempen uit Poortvliet tijdens de algemene be schouwingen in de Thoolse gemente- raad. „Men verwijt ons wel eens dat we te kri tisch zijn", zo vervolgde dhr. Van Kempen. „Dat is misschien wel waar, maar dan is dat omdat ik als christen politicus een opdracht heb en een ver antwoordelijkheid draag, ook voor het in goede banen leiden van het beleid van onze gemeente. De ARP verzet zich tegen polarisatie. Wij zijn voor har monisatie, een goede verstandhouding en en open discus:sie. Het in goed overleg met elkaar komen tot een beslis sing kan tot zegen van de bevolking zijn. Dan alleen ook zullen we, omdat ik ervan overtuigd ben dat God ons de wijsheid en de kracht geven wil om dit werk te doen, onze taak in het belang van de gemeente Tholen kunnen ver vullen, aldus dhr. Van Kempen. De ARP acht het niet ondenkbaar dat voor de gemeente bepaalde gevolgen van de oliecrisis zullen uitblijven. Het rijk derft duidelijk inkomsten (accijn zen). Het aantal onzekere factoren is toegenomen hetgeen het uitstippelen van een beleid nog moeilijker maakt. Een verdere teruggang van de werkge legenheid zal nog grotere lasten veroon zaken en zal ook voor een deel drukken op het gemeentelijk budget. Ik acht het niet onmogelijk dat er daardoor op andere onderdelen bezuinigd zal moeten worden. Ik zou dan ook een dringend beroep op B. en W. willen doen erop toe te zien dat uitgaven die op zichzelf wel goed zijn, maar die gemist kunnen worden, ook niet gedaan worden. Het zou kunnen zijn dat die middelen gelet op de algemene econo mische situatie hard nodig zijn om de behoeftige medemens te kunnen steu nen via de sociale zorg en het maat schappelijk werk. Dhr. Van Kempen blikte ook terug na 2'/j jaar herindeling. Volgens hem „Het schijnt enorm moeilijk om inBergen op Zoom een gezondheids dienst van de grond te krijgen. Daar door worden we gedwongen zonder be- leidsadviserend instrument te »werken. Kunnen B. en W. in voorkomende ge vallen een beroep doen op een of meer dere artsen in de gemeente? Niet alleen bij personeelskeuringen maar ook bij zaken van ernstiger aard als bijvoor beeld een t.b.c.-explosie of bij dreiging van of andere calamiteit. Ziet het college welicht mogelijkheden om tot een oplossing te komen door eens con tact op te nemen met het binnenkort in Poortvliet komende doktersechtpaar?", zei de ARP-woordvoerder. W. C. van Kempen (ARP) hebben de zuchtenden die klagen dat het allemaal zoveel duurder geworden is gelijk als men de begrotingssaldo's 1972, 1973 en 1974 bekijkt: 21,3, 25 'en nu 30 miljoen gulden. Jaarlijkse stij gingen van ongeveer 13 en 18 procent. Daar staan de bestuurskosten tegen over. Die zijn met een kwart gedaald en vertonen de neiging nog verder te dalen. 'Voordelen zijn ook de lange lijst met uitgevoerde werken en de nog in uit voering zijnde kapitaalswerken. Er kon na de herindeling in verhouding meer worden uitgevoerd dan wanneer ieder voor eigen rekening was blijven door werken. Een duidelijk nadeel is de grotere afstand bestuurder-bestuurde. Het directe contact is vaak veel minder, daardoor ook de belangstelling voor'be stuurlijke zaken, behalve wanneer het belanghebbenden betreft. Het zal voort, durend ons aller aandacht vereisen om de bevolking te betrekken bij het beleid dat we namens haar voeren. Dhr. VanKempen vond het juist dat na de winter en op het eindp van het stook- seizoen, 1 apr. 1974, de brandreorgani- satie zijn beslag krijgt. Hij drong er op aan dat de bevolking erop attent ge maakt wordt ten allen tijd via 0011 alarm te slaan. Tevens vroeg hij of de straks op non-actief gestelde brand weerlieden op andere wijze nog van dienst kunnen zijn voor de ge meenschap door hen bepaalde taken toe te delen in de sector openbare veiligheid. Dhr. Van Kempen pleitte ervoor een zo mogelijk ongestoorde uitvoering van openbare werken op Tholen te bevorde ren. Daarom wilde hij ook maar 1 in plaats van 3 auto's aanschaffen voor de gemeentewerken. Het vrijkomend geld kan dan wellicht worden gebruikt voor andere investeringen die een positieve invloed op de werkgelegenheid hebben. Mede gezien de brandstofbesparing en de werkwijze van het personeel wilde de ARP-spreker twee auto's voor de ge meentewerken laten vervallen. Hij vond het aanbevelenswaardig te bekijken of het personeel zoveel mogelijk in de woonplaats kan werken waardoor op vervoerkosten kan worden bespaaard. Dhr. Van Kempen wilde ook eerst de kosten zien van huur van een vrachtauto met kraan bij derden voordat de ge meente zelf zo'n wagen zou kopen. Binnen niet al te lange tijd moet ook de 6 7 jaar oude trekker vervangen worden. Wat de ruimtelijke ordening betreft, wilde dhr. Van Kempen haast maken met de deelnota recreatie zodat ge meente en campinghouders nu eindelijk eens weten waar ze aan toe zijn. De bevordering van de leefbaarheid door woningbouw in de kleine kernen deed hem genoegen. Hij wenste verder bij sanering weer spoedige herbouw. „We moeten de accenten verleggen van de nieuwbouwwijken naar het terug-,- bouwen van huizen in de centra. De renovatieproef in Tholen, waar ir. Weyts uit Bergen op Zoom een onder zoek naar instelt, wachten we met be langstelling af. Houdt bij de opstelling van bestemmingsplannen ook rekening met plaats voor het ambachtelijk bedrijf dat in de bebouwde kom moeilijk te be houden is", aldus dhr. Van Kempen over de Thoolse begroting 1974. in principe verlaagd moeten worden omdat de zuiveringskosten niet meer voor rekening van de gemeente maar voor het waterschap komen. Het stemt ons tot voldoening dat er een nieuwe o.l.s. in Stavenisse komt, twee kleuterscholen in Sint-Maartensdijk en een uitbreiding van de o.l.s. in Tholen. Wij hopen dat er spoedig ook een nieuwe R.K. school in Oud-Vossemeer gebouwd kan worden. Met de aanleg van parkeerplaatsen voor vracmauio s Kan pas in 1975 een begin worden gemaakt. Daar hebben we moeite mee. Het is bekend dat vele inwoners zich ergeren aan het parkeren van vrachtauto's al of niet met aanhanger voor hun huis, zowel in de nieuwbouw als in de oude kernen. Het is niet plezierig om bijna het gehele weekeinde tegen deze obstakels te moeten aankijken. Is in overleg met de chauffeurs deze narigheid nu echt niet op te lossen? Biedt de Alg. Politie Verordening straks wat verlichting? Dhr. de Korte pleitte ervoor alle erfpachten te laten afkopen. Hij wilde verder weten hoe de schooltand- verzorging functioneert. Of op alle daarvoor in aanmerking komende scholen toch wel twee keer per jaar het gebit van de kinderen wordt onderzocht. Nu de Gasthuiskapel in de Kerkstraat te Tholen kan worden gerestaureerd, moet er volgens de CHU worden gestopt met de voorbereidingen voor een gemeenschapshuis aan de Markt te Tholen. Door de restauratie wordt de Kerkstraat een schitterend pand rijker, wat ons tot grote voldoening stemt. Met de subsidies voor muziekonderwijs- sport en muziekverenigingen kunnen wij ons verenigen. De toelichting bij de subsidie voor de gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen roept enkele vraagtekens op. Kan het college zich wat duidelijker uitspreken. De gevraagde subsidie blijkt hoger te zijn. Ook hebben we enige moeite met de 8.000 gulden voor de eventuele aankoop van een kunstvoorwerp. In deze versoberende tijd zijn we wat kritischer, zodat we liever zouden zien dat deze raming tot 4.000 gulden zou worden teruggebracht. Met de VVV-subsidie die voor het grootste deel wordt geput uit de toeristenbelasting, gaat de CHU-fractie volkomen accoord. De start van de ziekenhuisbus stemde tot grote voldoening. De te verwachten gemeentelijke bijdrage van 50.000 gulden lijkt ons aan de te hoge kant door de gevolgen van de oliecrisis. De ziekenhuisbus is een succes voor dhr. van Schetsen", aldus CHU-fractie- woordvoerder J. D. de Korte in zijn algemene beschouwingen over de Thoolse begroting 1974. Het al dan niet afsluiten van de Ooster schelde heeft vooral de laatste ttfd de gemoederen danig bezig gehouden. Waren het in eerste instantie meer be langengroepen, die van zich lieten horen, ook de z.g.n. actiegroepen voor het behoud van het milieu kwamen steeds meer opzetten. Allen waren echter eensgezind voor het openhouden van de Oosterschelde. Graag zou ik zien dat aan de raad opnieuw de vraag werd voorgelegd. Het spreekt vanzelf dat de veiligheid op de eerste plaats moet komen. Met belangstelling zie ik het advies van de met het onderzoek belaste commissie tegemoet. Dit verzoek aan het Thoolse college van B. en W. kwam uit de mond van de KVP vertegenwoordigster mevrouw Deurloo tijdens haar belichting van de begroting 1974. Ze had er in haar inlei ding op gewezen hoe twee opvolgers raadsleden een plaats moesten bezetten, waar zeer deskundige bestuurders te voren zitting hadden: de vakature wijlen Boender en de vakature ir. Geuze. Dat er een huismoeder aan het woord was bleek ook uit het vervolg van haar be toog. Met angst zie ik de belastingstij ging op ons afkomen. Het zijn vooral de huismoeders, die naast een vaak erg hoge huur met die zwaardere belasting-- en geconfronteerd worden terwijl er voor 1974 vooralsnog geen redelijke loonsverhoging inzit. Een zware druk wordt op de huishoudportemonnee uit geoefend vond mevrouw Deurloo. Ver hoging van de plasticzakprijs vervulde haar eveneens met grote zorg. Zou het niet verstandiger zijn over te gaan tot een vaste heffing? Mevrouw Deurloo vond het verder be schamend te moeten constateren, hoe onvoorzichtig de laatste jaren met de energie is omgesprongen, terwijl zelfs het rapport van de Club van Rome des tijds veelal voor kennisgeving werd aan genomen. Vervolgens hoopte zij op een spoedige volledige politiebezetting en kon de noodzaak van de brandweerreorgani satie nog steeds niet inzien. Mevrouw Deurloo meende dat de waarde van een toezegging in het geding komt als het college een verzoek zoals vorig jaar ge daan om bij het opstellen van de onder wijsbegroting de schoolraad te betrek ken, naast zich neerlegt. Er is althans van de suggestie door de schoolraad om variabele bedragen voor grote en kleine scholen te hanteren niets in de huidige begroting terug te vinden. Evenmin van oprichting van telefoonvergoeding voor schoolhoofden met afdelingschefs secretarie? Mevrouw Deurloo vond een afrastering bij de kleuterschool Dalempolder Tholen gewenst van wege de aangrenzende sloot. Niet vol doende gymmateriaal is er in de gym nastiek zaal te Poortvliet. Mevrouw Deurloo gaf verre de voorkeur van reno vatie van oude gebouwen boven ruïnatie en stelde voorts dat de benadering van het woonwagenwerk door B. en W. in de begrotingsbrief bij haar eenzijdig negatief is overgekomen. Ze wees op de achtergrond van de woonwagencate gorie en het recht op bescherming. De KVP woordvoerdster meende dat er na restauratie van de Gasthuiskapel in de Thoolse Kerkstraat mogelijk flinke ruimte ontstaat voor gemeenschappelijk gebruik. Ze zou eveneens de kans willen geven om een nieuwe Rabobank op de Zuidzijde Markt te vestigen, terwijl er mogelijk ook wel middenstanders voor geporteerd zijn daar een nieuwe vesti ging te creëren. Met de reconstructie 'van de Markt kon wat haar betreft nog rustig worden afgewacht. De kiosk staat niemand in de weg en het vernieuwen van het wegdek zou het zelfde beteke nen als vloerbedekking gaan leggen voor het huis gebouwd is. Zij verzocht verder medewerking van het college voor aanleg groen bij gerestaureerde momumenten, zo mogelijk planten moerbeibomen of zelfs aanleg kruiden tuin. De Oud-Vossemeerse Bejaarcïén gymnastiekvereniging ziet met vele andere plaatselijke organisaties uit naar de bouw van het dorpshuis. De huidige soos is te klein voor zelfs de eenvoudig ste oefeningen. In Tholen draait 3e sociëteit best, maar een koffiezetappa raat zou daar wel op zijn plaats zijn. Voor de derde maal verzocht mevrouw Deurloo verlichting op de langzaamver- keersweg tussen de bruggen om ten- slotten in haar algemene beschouwing aandacht te vragen voor een bescheiden prioriteitenlijst van recreatieve voorzie ningen. Mevr. Deurloo-v. Broekhoven Het SGP raadslid Th. Aarnoudse liet tijdens de begrotingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad nog eens een scherpe afkeuring horen over het toestaan van kermisattributen op gemeentegrond zoals in Oud- Vossemeer en Sint-Maartensdijk. De SGP wijst de kermis om principiële redenen af, zo benadrukte het Vosse- meerse raadslid in zijn betoog. En dat niet zonder reden als men de uitwassen ziet op dit redeloos fest.ijn. Redeloos omdat er geen reden is om kermis te gaan vieren, wat men van bijv. een 25-jarig regeringsjubileum nog wel kan zeggen. Het gaat er niet om onverdraag zaam te zijn tegenover onze mede burgers, maar wel om Gods eer hoger te achten dan menselijk vermaak. Medeburgers die door het zondigen in zo'n week zich extra zwaar belasten en daarom ook om hunnentwil deze bezwaren hebben. Er is daarnaast ook nog wel een financiële reden aan te voeren, zo meende dhr. Aarnoudse. In enkele dagen gaat menig exploitant met heel wat geld ons eiland uit, terwijl later de plaatselijke middenstand op z'n centen kan wachten. Financieel voordeel zit er dus evenmin in de kermis voor onze gemeenschap, vond dhr. Aarnoudse. Hij liet weten dat de SGP zich tegen de kermis zal blijven verzetten. OUD- ML r-sn s SINT- jy ANNA JAC0BAP0LDE Donderdag 20 december wordt in de Gereformeerde Kerk de jaarlijkse kerst middag gehouden. Medewerking wordt hieraan verleend door leden van de N.C.V.B., de plattelandsvrouwen en het plattelandsvrouwenkoortje. Bejaarden die vervoer wensen kunnen daarvan kennis geven bij mevr. Murre- Mol, Langestraat, tel .342. De Kerst middag begint om 2 uur. Op vrijdag 7 of zaterag 8 december werd op camping De Striene ingebroken in caravans en zomerhuisjes. De politie stelde een onderzoek in. De resultaten van de dam- en schaak vereniging Flipland zijn bij de dam- competitie als volgt: Poule a: M. Fontijne-B. v.d. Jagt 2-0, J. Joppe-L. ten Het gemeentebestuur van Tholen heeft dinsdagochtend het rapport van mr. J. B. J. M. Ten Berge ontvangen over de aanwijzing van de definitieve bestuurs zetel voor de gemeente Tholen. In het ontwerpstuk, dat een onderdeel is van het rapport over de binnenge meentelijke decentralisatie, zijn de resultaten verwerkt van de enquête die via het oranjeboekje onder duizend in woners is gehouden. Wethouder C. J. Moerland deelde dit dinsdagavond mee, maar het college had van de inhoud nog geen kennis kunnen nemen. De raadsvoorzitter voelde er niet voor nog eens een rapport te laten maken door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Dat kost weer een schep geld en de VNG adviseert toch niet waar de Thoolse bestuurszetel moet komen.. Het rapport van mr. Ten Berge geeft de in» spraak van de burgers weer en daar kan men als raad rekening mee houden 'of in het totaal van gewenste motieven incalculeren, zoals men bij- voorbeel ook het openbaar vervoer bij een standpuntbepaling kan betrekken, merkte wethouder Moerland op. Raadslid P. van Schetsen had eerder om een VNG rapport gevraagd om meer te weten te komen over de mogelijk toe» komstige ontwikkeling rond Tholen: „,Het kan best zijn dat over vijf jaar Sint-Philipsland bij Tholen is gevoegd. Laten we deskundig nog een onderzoek laten instellen. Ik vind het niet verant woord op 't moment dat raadsverkie zingen gehouden worden (mei 1974) zo'n belangrijke beslissing als de aan wijzing van de definitieve Thoolse be stuurszetel te nemen", aldus de PvdA fractievoorzitter. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. jaar jaar jaar jaar 7% jaar jaar 814 Vraag eens inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Hove 2-0, L. v.d. Velde-A. Verwijs jr. afgebroken. Poule b: J. den Braber-J. Quist afgebroken partij 1-1, W. Stols-J. den Braber 0-2. Junioren: C. Mol-T. Nuijens 2-0, G. Noorthoek-A. van Westen 2-0, G. Noorthoek- C. v.d. Berg 2-0, Adspiranten: W. Kempeneers-J. Krijger 2-0, J. Breeman-A. Fontijne 0-2. Schaken: J.'Steijn-C. Mol 1-0, T. v.d. Ree-L. van Strien 0-1, J. v.d. Berg-C. v.d. Berg 1-0, J. Steijn-J. Bosman 1-0. Dinsdag 18 december is er om half acht een openbare raadsvergadering waarbij de rechtspositieregeling van de vrijwillige brandweer aan de orde komt, een voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een gedeelte van de woonkern, het aangaan van een geldlening, de benoeming bestuursleden voor De Wimpel, een wijziging van de - verplaatsingskostenverordening. De vorige week in de Druiventros ge organiseerde tentoonstelling door de vogelvereniging „Flivolie" leverde het volgende resultaat voor de deelnemers op. Kanaries: eerste prijzen voor A. Goud zwaard en M. Geuze. Een tweede prijs voor A. Goudzwaard en S. Wagemaker. Derde prijzen voor A. Goudzwaard, S. Wagemaker, L. Goudzwaard, M. Geuze en J. Noorthoek. Tropische vogels, kampioen: S. Wage maker met 88 punten, die ook een 2e en 3e prijs veroverde. Een derde prijs in de E.K. was er ook voor L. Vroegop en M. Geuze. In de O.K. serie behaalde J. Noorthoek een eerste prijs met 89 punten, die ook nog een tweede prijs in de wacht sleepte. Een derde prijs voor R. Steijn, J. v. d. Kleijn. De hoofdprijs van de loterij was voor A. van Dijke aan de Slaakdam. advertentie IM SGP, VVD en ARP hebben bij B. en W. van Tholen aangedrongen om alsnog te proberen een van de Thoolse huisartsen voor de functie van ge meente-arts te krijgen en niet aan te sluiten bij een GGD in Bergen op Zoom. Daarbij gingen de gedachten vooral uit naar het nieuwe Poortvlietse doktersechtpaar. Het college zegde toe over deze zaak opnieuw te zullen over leggen met de inspecteur van de volks gezondheid in Zeeland, dr. Lelie. Raadslid J. I. Hollebrands vond dat over de gemeente-arts een eigen visie van B. en W. ontbrak. Nog geen twee jaar geleden schreef het college in de begroting dat een gemeente-arts nodig was voor het geven van adviezen over volksgezondheid en milieuhygiëne. Over de aanstelling was overleg gaande met de inspecteur. Nu komen B. en W. weer met een ander advies: geen gemeente arts, want deze heeft over genoemde zaken geen specifieke kennis. Er moet worden aangesloten bij een groter ge heel. Zal dat weer niet veel geld gaan kosten? Is dat niet te grootscheeps? Het valt ons op dat B.en W. zich volledig scharen achter de inspecteur. Als zijn advies vijf minuten voor is, dan zetten wij het graag vijf minuten achter, dan zijn we precies gelijk, aldus de SGP- fractievoorzitter. Mevr. Renes was het daarmee eens. Iedere huisarts weet genoeg om ge meente-arts te zijn, zeker in een platte landsgebied.Daarvoor is geen specialist nodig zoals B. en W. zeggen. Laten we een gemeente-arts uit ons eigen artsen- bestand op Tholen benoemen. Lang zamerhand vind ik de afhankelijkheid van Bergen op Zoom meer dan genoeg. Men is daar ook al jaren aan 't sukkelen maar men heeft nog geen gemeentearts, aldus de liberale leidster in de Thoolse gemeenteraad. ARP-raadslid Van Kempen sloot zich daarbij aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 10