Beker-vervolg WHS 1 - SPS 1 en Vosmeer 2 memo Slechte bodem stevige basis voor Thoolse begroting 1974 Gemiddeld een flinke plus voor ziekenhuisbus Tholen DE ZEEBAARS Gratis kopstuk bij citroen 115 voor 109 VOETBAL u PROGRAMMA VOETBAL T» UITSLAGEN 101 jarige in Ten Anker de werkelijk zachte vieux E-10 speciaal Donderdag 15 november 1973 EENDRACHTBODE 9 Sint-flnnalanders twee-nul winst op 2e klasser De Meeuwen Tweede helft domineerde WHS Smerdiek kreeg er niets uit Steen(goeie) doelman hield Vosmeer op één punt Vosmeer 3 won Met gelijk spel Vosmeerse reserves in volgende bekerronde SPS haalde het in blessuretijd KKUL'S DISTILLEERDERIJ DORDRECHT Het MeJerlanJseWtkal gezinsfles Stand 2e klasse reserve Extra rijksuitkering levert gemeente volgend jaar 146.000 gulden meer op Toch 10% belastingverhoging nodig voor uitvoering wensen Twee gunstige factoren Tarieven De verrassingen by het bekervoetbal zyn ook niet uitgebleven by de eerste ronde, die zaterdag werd gespeeld. WHS won met 2—0 van tweede klasser De Meeuwen uit Zoutelande, Smerdiek werd met dezelfde cyfers uitgeschakeld door vierde klasser Kapelle. Ook de winst van Zwaluwse Boys op Dlnteloord en The Gunners op PTT was opvallend. By de stryd om de afdelingsbeker won SPS op het nippertje met 4—3 van WHS 2, terwyi Vosmeer 2 geiykspeelde Ln de uitwedstryd tegen W.W.V. uit Woensdrecht, maar door dit gelijke spel naar de tweede ronde gaat. Het eerste Vossemeerse elftal moest voor de competitie thuis een punt toestaan aan Steen, maar ln de kop veranderde er niets, want ook Axel speelde geiyk. Vosmeer 3 won van Halsteren 3 en daarmee Is alles wat afgelopen weekend ln onze streek voetbalde zo ongeveer bekeken. Toen Nico Hage in de voorlaatste minuut een door Theo Fase genomen vrije trap van de 16-meterlijn keihard in de rechterbovenhoek kopte, kon alle voorgaande twijfel ook bij de Meeuwen zijn verdwenen. De gasten hadden een kwartiertje eerder namelijk heftig geprotesteerd tegen een door scheidsrechter C. A. Mechielsen uit Axel toegekend WHS doelpunt. De WHS rechtervleugel was via een sprint van Theo Fase ver opgerukt, liep de lange Bram Pattenier voorbij en gaf op maat de bal wat terug, eer de Meeuwen verdediger bij hem was. Die bal kwam bij de toen alleen voor een leeg doel staande Theo Moerland, die nog slechts had af te ronden: 10. Buitenspel, vlagde de grensrechter, want de WHS aanvaller had niemand anders meer voor zich, dan de keeper. Buitenspel vonden ook de spelers van De Meeuwen en hoopten zich op rond de scheidsrechter. Die bleek na zijn al genomen beslissing nog wel bereid De Meeuwen grensrechter te raadplegen, maar maakte daarbij de laatste ook duidelijk, dat de bal niet vooruit, maar teruggeplaatst werd om de vrij staande WHS aanvaller te bereiken. Daarom vond de arbiter het een twijfelloos doelpunt. Theo Moerland was van achteren opgekomen, stond al wel klaar, toen de bal hem bereikte, maar de WHS vleugel was toen al verder naar de hoeklijn opgerukt. In die situatie kon men zich wel enigermate indenken, dat De Meeuwen protesteerden, daar men zo langzamerhand al ging denken aan verlenging. Overigens hadden de Sint Annalanders de tweede helft een overwicht, nadat men de eerste 45 minuten meer had verdedigd en vooral de bal in het midden had gehouden. Daar was genoeg mankracht van de thuisclub aanwezig, om de Meeuwen- aanval weinig gelegenheid te geven tot spits-gevaar. Bovendien was er in het weer meespelen van Theo Fase een duidelijke versterking op rechts in de defensie en was ook Henk Dijkema goed op dreef. Van aarzelingen bij keeper Wim Fase was evenmin sprake, al kreeg hij niet veel werk, terwijl invaller Adri den Engelsman geen tweede-klasser angst toonde. In de WHS aanval werd evenwel nog steeds Jan Mosselman node gemist en op rechts viel er dan ook via een tweeling Fase niet voldoende stootkracht te bewerken. Aan de andere kant toonde ook De Meeuwen, dat haar beste deel in de verdediging lag. In de aanval had men ook vaak te veel tijd nodig om de thuisclub geen kans tot hergroepering te bieden. Bovendien bemoeide Theo Moerland zich ook menigmaal met de defensie, zodat men die eerste helft toch wat versterkt achterin, maar ook wat behoudend speelde. Wel kreeg Theo Moerland nog een open kans, toen hij alleen voor de doelman kwam, maar hij schoot in diens handen. Voor het WHS doel werd het pas gevaarlijk, als de lange aanvoerder Bram Pattenier zich met een hoekschop ging bemoeien, maar die waren erg schaars. Na de thee vond de thuisclub dat men wel wat meer aanvallend kon optreden en daardoor werden De Meeuwen toch meer teruggedrongen. Nico Hage werd alleen voor de keeper neergelegd, maar buiten de 16 meter. Een nog wat te lang breiende Piet de Rijke hield de verrassing nog wat tegen, maar na een half uur kwam dan toch dat door de Meeuwen bekritiseerd doelpunt en tenslotte de overtuigende 2—0 WHS zege. De Meeuwen, vrijwel onderaan de ranglijst in de tweede klasse, blijkt in het veld nog best te kunnen voetballen, maar is voor het doel toch weinig gevaarlijk meer. Het was technisch overigens naar beide kanten wel een goede partij voetbal. In de uit-bekerwedstrijd tegen Kapelle heeft het Smerdiekse elftal er niet veel van terechtgebracht. Niet zozeer vanwege het 20 verlies van Kapelle, dat werd geleden, want in bekervoetbal komen wel meer dergelijke verrassingen voor, maar met name wat het v ertoonde spel betreft in vergelijking met vorige zaterdagen. De thuisclubzege mag op dat punt dan ook als verdiend worden genoemd. Wel was het spijtig, dat in de eerste helft de scheidsrechter niet de voordeelregel toepaste, toen Ko Stoutjesdijk was doorgebroken, vervolgens toch nog een duw kreeg van een verdediger, maar zich net op de been kon houden en scoorde. De scheidsrechter had toen echter al gefloten voor de door Kapelle gemaakte overtreding en dat was meer na- dan voordeel voor Smerdiek, want de vrije trap werd geen doelpunt. De eerste helft bleef 't rondom blank, al was het beste toch wel aan Kapelse kant te zien, waarbij de paal nog een keer redding moest brengen voor Smerdiek. In de tweede helft was Smerdiek wel meer aan de bal, maar er kwam ook nu niets uit. Het leek wel of men voor het eerst een elftal vormde, zo onbekwaam en onbedachtzaam soms de bal werd doorgespeeld. Onbedacht ook op de risico's, die werden genomen. Kapelle kwam dan ook aan het verdiende doelpunt via Peter de Waard. De thuisclub maakte de voorsprong nog groter door een afstandsschot, waarop Jos van Splunter zich verkeek. Dat wel wat veel van het goede voor Kapelle, maar onverdiend was de zege niet. Bij Smerdiek ontbrak Piet van Dalen en Jaap Moerland. Sjaak Moerland was voor de laatste week geschorst, terwijl Kees Nagel kerke het door werkzaamheden moest laten afweten en Ad van de Hoek bij de reserves voetbalt. Op volle sterkte kon Smerdiek dus niet aantreden tegen vierde klasser Kapelle. Soms kreeg de Zeeuws-Vlaamse keeper het steendruk op het Vosmeerse veld, maar hij was ook steen-goed. Vandaar dat Steen toch een punt mee terug nam naar huis. De thuisclub begon met een vrij sterke wind in de rug, maar het eerste kwartier gebeurde er op het veld toch niet veel wat de supporters kon verwarmen. Het werd voornamelijk middenveld voetbal. Juist toen Vosmeer zich wat meer met de aanval ging Advertentie IM Zaterdag 10 nov. hield de K.E.H.S.V. „De Zeebaars" haar 6e en laatste beker wedstrijd. Onder zeer slechte weers omstandigheden werd deze wedstrijd bij de schaapskooi te St. Maartensdijk vervist, de vangst was niet best. Er waren 56 deelnemers. De uitslag: 6e Bekerwedstrijd. l.A. v. Zetten, 850 p. 2.M.L. Koopman Cz. 735 p. 3.J.C. Baay 590 p. 4.Mevr. v.d. Werf 400 p. 5. P. Bazen 385 p. 6. J. v.d. Haven 375 p. 7. A. Huigen 350 p. 8. J.C. Bijnagte 325 p. 9. A. Munter 275 p. 10. P.J. Hage 270 p. Aan de laatste bekerwedstrijd werd evenals vorig jaar s'avonds in het Holland Huis te Scherpenisse een ontspanningsavond gekoppeld. Omstreeks half acht opende voorzitter A. Hoogesteeger deze avond. Nadat men eerst de koffie genuttigd had, werd een begin gemaakt met een wedstrijd droogvissen voor dames. Ruim 40 dames deden hieraan mee, dus was er animo genoeg. Om de spanning wat op te voeren waren er enkele leuke prijzen, en zelfs een beker voor de kampioene droogvissen. De uitslag: l.Mevr. Zwagemaker 3250 p. 2. Mevr. Geluk 2800 p. 3. Mevr. Hage 2750 p. 4. Mevr. Huininga 2400 p. 5. Mevr. Baay 2350 p. Na deze inspanning was het tijd voor ontspanning, dit bracht Han Jansen met zijn electronisch orgel. Vervolgens werd er een spelletje Bingo gespeeld. Toen werd het tijd voor de prijsuitreiking, en om de kampioenen 1973 bekend te maken. Bij de dames was het Mevr. Knuist die opnieuw kampioene werd. Junior kampioen werd Guus Hooge- steger en senior kampioen C. Bolier. Nadat de bekers en de prachtige prijzen in ontvangst genomen waren, was er weer tijd voor een dansje. Daarna werden er nog een paar spelletjes „Bingo" gespeeld, met mooie prijzen, wat goed in de smaak viel. Hierna had men nog ruim een uur de tijd om zich uit te leven op de dansvloer. Er waren ruim 100 aanwezigen, dus een goede opkomst, wat deze avond dan ook goed deed slagen. Eindstand kampioenschap 1973: l.C. Bolier 491 p. 2.C. Tichem 474 p. 3. M.L. Koopman Cz. 463 p. 4.M. Dijke 460 p. 5.S. Schot 457 p. 6P.J. Hage 449 p. 7. G. Bogert 438 p. 8. Jac. Knuist 438 p. 9.P. Bazen 436 p. 10.A. Hengst- mengel 433 p. Dames: l.Mevr. Knuist 418 p. 2.Mevr. Vermaas 254 p. 3.Mevr. v.d. Werf 243 p. Junioren: l.G. Hooge steeger 365 p. 2.Fr. Groeneboom 265 p. 3.R. Ponse 162 p. bemoeien, was het Lowie de Rijk, die op het middenveld de bal in zijn bezit kreeg en alleen op de doelman kon afstormen. Hij was sneller dan de Vosmeerders, maar doelman Vaders was tijdig uit zijn doel gesneld en wist vallend de bal tot hoekschop te werken. Aan de andere zijde kwam er een kans voor Hans Vaders, toen doelman Frans d'Hooge één van zijn zeldzame foutjes maakte en de bal los liet, maar ook nu wist de Steense keeper zich nog te herstellen en de bal ten koste van een lichte blessure te grijpen. Hij was het ook, die de eerste helft zijn ploeg voor een achterstand behoedde, want naarmate de Vosmeerse aanvallers elkaar beter wisten te vinden, kwamen ook harde schoten in de richting van het Steense doel. Zo keerde hij 12 minuten voor rust een kopbal van Rien Vaders uit een hoekschop van Jan Verreyen en even later kreeg hij ook een mooie kopbal van Hans Vaders op aangeven van Jos Guiljam te pakken. Een vrije trap drie minuten voor rust leverde een al juichende Vosmeer aangang op, maar opnieuw kwam de keeper van Steen tot grote prestaties en tikte de bal naast. Een minuut later moest hij wel naar het net, toen Hans Vaders een hoekschop van Wim Heijboer hard inkopte. De scheidsrechter keurde dit doelpunt terecht af, omdat tevoren Jos Guiljams hands maakte. In de tweede helft kreeg het Zeeuws-Vlaamse elftal steun van de wind en kon gemakkelijker uit zijn verdediging. Na vijf minuten keek Vosmeer tegen een achterstand aan, toen Luc Thuije een aanval van zijn ploeg met een geweldig afstandsschot verzilverde: 01. De bezoekers werden daarna feller en kwamen regelmatig voor het heiligdom van Daan Vaders. Maar de verdediging had zich goed gesloten. Na 28 minuten werd het gelijk, toen Jan Verreijen op rechts foutief werd gestopt. Zijn vrije trap werd door Rien Vaders in de uiterste hoek gekopt. Er volgde een spannende slotfase met een nu weer wat meer aanvallende thuisclub. De tegenstoten van de gasten bleven echter voortdurend aandacht vragen. Tien minuten voor tijd leek Jan Verreijen door te breken, maar in het strafschopgebied kwam hij ten val. Scheidsrechter Van Ham wuifde de Vosmeerse protesten weg, toen hij niet voor penalty floot. Het zou een ook wat zware straf voor Steen zijn geweest. In de laatste minuut was er nog een vloeiende combinatie tussen Hans en Rien Vaders, maar, de voorzet van de laatste werd vlak voor de kopgrage hoofden van Wim Heijboer en Jos Guiljam door doelman d'Hooge uit de lucht geplukt en zijn ploeg ook toen op een gelijkspel |wist ite houden. Thuis tegen Halsteren 3 kwam het derde senioren elftal Vosmeer tot een 20 zege. Na een kwartier was er een openingstreffer door Dirk van Driel toen hij alleen doorstootte. In de tweede helft kwamen de gasten merendeels aan bod, maar na 10 minuten herhaalde Dirk van Driel zijn solo uit de eerste helft en het was 20. De Halsterse ploeg kwam daarna sterk opzetten, maar achterin was men ook goed op dreef bij Vosmeer. Vijf minuten voor tijd scheen Halsteren de eer te zullen redden, maar via een sliding van Ronnie Ravensteijn werd de Halsterse midvoor het scoren belet. Dirk van Driel schoot nog tegen de lat, maar meer dan de 2 0 zou ook wat geflatteerd zijn geweest, tegen het ook goed spelende Halsteren 3. Door een 11 gelijk spel in de uitwedstrijd tegen het Woensdrechtse WWV is Vosmeer 2 in de tweede ronde gekomen van de beker. De thuisclub was voor rust de sterkste ploeg maar ze konden hun overwicht slechts in een doelpunt uitdrukken toen een als voorzet bedoeld schot langs doelman van Daalen in het net vloog. Na rust kwamen de Zeeuwen tot beter tegenspel en ging het in het veld goed tegen elkaar op. Na een kwartier spelen kwam Vosmeer gelijk toen Gabi Havermans doorbrak en zijn voorzet door Koos van Westen werd ingeschoten. WWV begon hierna aan een alles of niets offensief en het werd het laatste want doelman Henk van Daalen verrichtte in de ene safe na de andere en bracht de WWV aanvallers tot wanhoop maar de stand bleef 11. Genoeg voor de Vosmeerse reserves om verder te kunnen bekeren. Nimmer zijn de WHS-reserves dichter bij 'n overwinning op „aartsvijand" SPS geweest als zaterdag. Een overwinning, die niet eens nodig was, omdat een gelijkspel in een uitwedstrijd voldoende is in een afdelingsbekertreffen. Dat gelijke spel (33) bestond ook na 90 minuten boeiend voetbal. Toen was daar die hoekschop. Arbiter Hettema liet nog aftrappen om de blessuretijd helemaal vol te maken, maar de Sint- Annalandse desillusie was al compleet. De rood-witte combinatie heeft zich verkeken op dit WHS 2. Men was sneller, fysiek ook wat sterker, men was meester in de lucht, maar het veldspel van de gasten was zeker niet minder. SPS zocht het aanvankelijk in de korte combinatie, koren op de molen van de gretig tackelende Sint-Annalanders. (Het veld vroeg erom.) Overigens was het moeilijk voetballen op de vettige Poortvlietmat. Dieptepasses schoten ver door en, zoals gezegd, kort voetbal werd gemakkelijk onderbroken door een glijdend been. Het eerste kwartier liet dan ook hoofdzakelijk midden veldschermutselingen zien. Bram Rijnberg was nog het dichtst bij een doelpunt, maar zijn schot werd door een flitsende SPS-sliding gestuit. Aan de andere kant wisten de gasten de SPS- aanvalsgolven vroegtijdig in te dammen, maar de treffer kwam toch. Solist Rinus van Tiggele werd door de Wim Fase tank binnen de beruchte lijnen neergeschoten. De SPS-er benutte zelf de elfmeter-trap: 10. De thuisclub leek op een overwinning af te stevenen, maar de WHS-reserves wensten zich zo vroeg nog niet gewonnen te geven. Men trok het initiatief tot zich. Stuwende middenvelders Adri Bruinzeel, Jan den Engelsman en Thijs Fase zochten de aanval, ofschoon men attent moest blijven voor de rood-witte counter. Jeugdige Bram Rijnberg stichtte verwarring in de SPS-defensie en uit een van zijn acties ontstond ook de gelijkmaker. Linksbuiten Tinus Suurland kopte de van de lat terugkomende bal in: 11. Ijverige Bram Rijnberg bracht even later Leen Poot in moeilijkheden en verzilverde de ontstane kans onberispelijk: 21. SPS wilde daarin wel degelijk verandering brengen. Spielmacher Wim Oudesluis stuurde herhaaldelijk Rinus van Tiggele of Dirk Uyl weg, maar directe opponenten Wim Fase en Witte Rijnberg bleven, vaak met assistentie, de zaak voorlopig meester. Cent van Dijke had geen kind aan neef Hans, maar de linkervleugelverdediger moest even later wel reddend optreden toen doelman Leune al geslagen was. Met de 12 stand mocht men gaan rusten. Het verwachte SPS-offensief bleef daarna uit en toen Bram Rijnberg door de Poortvlietse verdediging fladderde om 13 aan te tekenen, leek de zaak bekeken. Weliswaar met nog 20 minuten te spelen. De ommekeer kwam met het verdwijnen van Bram Rijnberg. De frele spits moest met een enkelblessure het veld verlaten en werd vervangen door good-old Joop Vroegop die, nauwelijks in het veld, door Theo van Poortvliet in staat werd gesteld 14 in te koppen. Maar de WHS-er verzuimde te knikken. SPS, ten slotte toch maar aan een slotoffensief begonnen, ging daarna aandringen. Zodanig dat gelegenheids libero Wim Quaak (Piet Mosselman was_ afwezig) in moeilijkheden kwam. Die waren te omzeilen geweest met een goed opgezette buitenspelval. De gretige SPS aanval, waarin Van Tiggele (intussen gewond geraakt) op halve kracht speelde, was daar ongetwijfeld ingelopen. Nu regende het corners op het WHS-doel en met de Poortvlietse luchtmacht in de buurt blijft dat een levensgevaarlijke zaak. Goaltjesdief Dirk Uyl benutte de Oudesluiscorner uit een onmogelijke hoek en toen was het hek van de dam. De groen-witte voorhoede met lichtgewicht Theo van Poortvliet, onmachtige Tinus Suurland en ingevallen Joop Vroegop konden geen bal meer vasthouden en verzuimden bovendien afdoende te storen, zodat SPS sluitpost Serien Noordijke, breker Jaap Oudesluis en potige Leen Poot zich ongestraft met de aanval konden gaan bemoeien. Daarbij werd het WHS-middenveld, tot dan toe sterk teruggedrongen en ging de groen witte verdediging fouten maken. De gelijkmaker hing dreigend in de regenachtige lucht, maar Hans van Dijke had de welwillende medewerking van doelman Leune nodig (de korte hoek slecht afgedekt) om 33 aan te tekenen. Zo leek het te blijven. De tien toeschouwers (waar blijft de SPS aanhang) hadden het al voor gezien gehouden en misschien de spelers ook wel. Lankmoedige arbiter Hettema stelde zich op de hoogte van de resterende speeltijd en verwittigde de grensrechter ervan, dat er nog een minuut te spelen was. De zoveelste SPS- corner werd daarna aanvankelijk afgeslagen, maar belandde voor de voeten van Wim Oudesluis. En de SPS- aanvoerder schiet gemakkelijk: 43. Een onverwachte ontknoping van een sportieve derby, waarin voor elke vierkante meter grond werd gestreden, maar nimmer naar ongeoorloofde middelen werd gegrepen. De enige speler, die dan ook de gele kaart zou moeten hebben gehad, was de speler met het schone shirt geweest. Maar die was er zaterdag niet. En zo hoort het ook.... advertentie IM SSC 3 7 WHS 2 8 PTT 2 6 ONI2 6 Chrislandia 2 7 Beatrix 2 6 JPS 3 7 01ympia2 7 VVN 3 7 Veerse Boys 2 7 FCH 2*) 6 2 strafpunten. 0 12 26- 6 2 11 18-14 0 1 10 13- 8 11 9 14- 6 7 6 5 5 4 3 0 1 0 5 15-10 9-13 11-14 12-17 4- 9 12-22 8-21 Zaterdag 17 november 1973 Hoek - Smerdiek WHS dames - SSC'55 Zondag 18 november 1973 Vosmeer 3 - Dosko 3 Vosmeer 4 - Kruisland 3 12.00 12.00 10.00 Bekerronde zaterdagvoetbal WHS - De Meeuwen 20 Kapelle - Smerdiek 20 SPS - WHS 2 4—3 Competitie 3e klasse D Vosmeer - Steen 11 Vogelwaarde - Meto 23 Breskens - Moe 22 Goes - Axel 33 Hontenisse - HVV 11 Vriendschappeiy k WC 1 - Noad 1 3—0 Junioren: Meto 1 - Vosmeer 1 21 Noad 2 - Vosmeer 3 21 Pupillen: WHS B - Vosmeer A 0—17 Vosmeer B - WHS A 14 Vosmeer C - SPS A 11 B en w van Tholen zijn van plan in 1974 de volgende voorzieningen tot stand te brengen: Nieuwe brandweerauto in Stavenisse van 60.000, Verbouwine/uitbreiding raadhuis Oud-Vossemeer tot dorpshuis 220.000,- - (schetsplan gereed). Restauratie toren Poortvliet 550.000 (plan gereed, subsidie aangevraagd). Uitbreiding OX.S. Tholen 120.000,(schetsplan gereed). Bouw nieuw OX.S. Stavenisse 800.000,(schetsplan gereed). Verbetering riolering en reconstructie markt Tholen/120.000,(plan In voorbereiding). Sportterrein Stavenisse 200.000,(grond gedeelteiyk aangekocht). Aula nieuwe begraafplaats Sint-Maartensdyk/ 125.000,(plan in bewerking). Speelplaats plan West Sint-Maartensdyk 20.000,(plan in voorbereiding). Twee nieuwe kleuterscholen in Sint-Maartensdyk 800.000,(schetsplan gereed). Machines en vervoermiddelen gemeentewerken 45.000, Egaliseren en draineren oefenveld Oud-Vossemeer p.m. Reconstructie wegen industrieterrein Sint-Maartensdyk 287.500, (schetsplan gereed, bestek opgedragen, met subsidie). Reconstructie riolering en bestrating Noordstraat Poortvliet 39.000,(plan ln voorbereiding). Parkeerterrein Pluimpot Scherpenisse 101.000,(bestedingsgereed, toeristenbelasting en subsidie). Voetbad onder de Linde Sint-Maartensdyk 25.000,(schetsplan gereed). Voor dit programma 1974 dat b en w graag zouden uitvoeren, is ongeveer 135.000,nodig als dekking van de exploitatielasten. Voor nieuwe investeringen is er echter netto maar 30.000,beschikbaar. Het is een volstrekte noodzaak dat de gemeenteraad bij de behandeling van de begroting duidelijk aangeeft of en zo ja in hoever naar uitvoering van dit werkenprogramma moet worden gestreefd. Voorzover de lasten de 30.000,te boven gaan, zullen daarbij tevens de middelen moeten worden aangegeven die uitvoering mogelijk moeten maken. B en w menen dat tenminste de uitvoering van dit programma nagestreefd moet worden en dat de daarvoor nodige middelen f 105.000,in elk geval moeten komen uit een meeropbrengst van de plaatselijke belastingen. Met de commissie voor de financiën zal hieromtrent nog overleg worden gepleegd. De aanpassing van de gemeentelijke belastingen achten b en w om drie redenen dringend noodzakelijk: 1. het normale prijsverloop duidt op een algemene verhoging van kosten met rond 10%. De belastingstijging dient daaraan te worden gekoppeld. 2. de begroting 1974 is sterk door eenmalige factoren gunstig beïnvloed. Een belastingbeleid van geleidelijke stijging moet daarvoor niet worden beïnvloed. 3. uitvoering van een noodzakelijk kapitaalwerken programma maakt verhoging van belastingen nodig. B en w noemen twee belangrijke oorzaken voor de gunstige begrotingspositie 1974: aanwijzing van de gehele gemeente op grond van de verfijningsregeling wegens slechte bodemgesteld (meeropbrengst 146.000,en het besluit van Provinciale Staten van Zeeland om de zuivering van het oppervlaktewater op te dragen aan de waterschappen (lastenverlichting 161.423,52) Uiteraard hebben b en w daarvan gaarne gebruik gemaakt en met name als gevolg daarvan acht het college het niet nodig in belangrijke mate in te lopen op de achterstand tussen de Thoolse belastingtarieven en de daarvoor geldende, voor 1974 weer met rond 10%, verhoogde ministeriële normen. Anderzijds heeft de gemeenteraad steeds te kennen gegeven dat er voor moet worden gewaakt de belastingtarieven zeer drastisch te verhogen. Terecht prefereert de raad zoveel mogelijk een meer geleidelijke advertentie IM Burgemeester J. E. van Boeijen verklaarde ons deze week tot ziin genoegen te kunnen berichten dat de bezetting van de ziekenhuisbus boven verwachting loopt. Vorige week hebben we daarover aan de hand van de cijfers zelf een soortgeujKe conclusie weergegeven. De burgemeester vond het met name voor het PvdA-raads- lid P. van Schetsen, die initiatiefnemer was, plezierig dat er een positieve uitkomst is. De eerste zeventien dagen dat de 'ous (in de maand okotober) op de weg was. kwam er een gemiddeld aantal passagiers uit van 12,8 per rit voor wat de middag bus betreft, die in oktober vanaf Stavenisse via Sint-Maartensdijk naar Bergen op Zoom reed. Een gemiddelde bezetting van 8,3 was er voor de avondbus die vorige maand vanaf Stavenisse via Sint-Annaland het ABG en Lievensberg bereikte. In november kwam er zoals bekend de omgekeerde regeling, namelijk de middag bus Stavenisse-Sint-Annaland en de avondbus Stavenisse/Sint-Maartensdijk. De redelijke tot goede uitkomst betekent ook dat het gemeentebestuur niet aan het ook watte kostbare bedrag van een 70 mille per jaar hoeft te denken. De initiatiefnemer zelf heeft nooit over een zo groot bedrag geprakkizeerd. B. en w. gaan er nu van uit, dat er door de gemeente per jaar zo'n 35.000 gulden tot 50.000 gulden bij zal moeten. Overigens nog een handvol geld. maar misschien valt dit ook nog mee. Uiteraard kreeg men nog maar vergunning voor een halfjaar, terwijl de gemeenteraad zich beperkte tot een proef van drie maanden of tot 31 december. In de begroting 1974 is daarvoor geen post opgenomen, zodat uit het bedrag on voorzien geput zal moeten worden, wat al direct een fikse aderlating betekent. Maar duidelijk is wel, dat deze ziekenhuisbus in een behoefte voorziet, met dank bare passagiers. Vooral vanwege het feit dat er een rechtstreekse verbinding is ontstaan naar ABG en Lievensberg. Dat voorkomt overstappen, wat voor menig oudere passagier als een uitkomst wordt gezien. Bij dit alles wordt vanzelfsprekend niet dt autoloze zondag ingecalculeerd, aangezien dit bijzondere omstandigheden zijn, waarmee voor een normale begrotingspost of planning geen rekening kan worden gehouden. Uiteraard kan ook hier nog wat voordeel inzitten voor de ge- mppnto Tholen. aanpassing. Met die zienswijze volledig instemmend, achten b en w het niet verantwoord de achterstand in de gemeentelijke belastingheffing ten opzichte van de ministeriële normen te vergroten. Waar de verhoging der normen met 10% geheel in overeenstemming is met de algemene stijging van het kostenniveau zou het ons inziens van gemis aan visie getuigen om de daarbij passende maatregelen ten aanzien van de gemeentelijke belastingheffing achterwege te laten. In vergelijking met 1972 en 1973 is een bedrag van 139.000,voor onvoorziene uitgaven in feite te weinig. In beide jaren blijkt rond 2 ton nodig te zijn geweest en rekening houdende met de geldontwaarding menen b en w dat in feite 10% meer in 1974 beschikbaar zou moeten zijn, dus tenminste 220.000,aldus het dagelijks bestuur van Tholen in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1974 aan de gemeenteraad. Op de gewone dienst 1974 is aan inkomsten en uitgaven 30.858.139,88 geraamd tegenover 25.295.670,38 in 1973. De kapitaaldienst vertoont een tekort aan vaste financieringsmiddelen van 4.729.242,32 door ruim 78 miljoen uitgaven en ruim 73 miljoen inkomsten. De huidige belastingtarieven in de gemeente Tholen zijn: 268 opcenten op de personele belasting (volgens rijksnorm). De straatbelasting 24% gebouwde eigendommen (rijksnorm 27%). 12% ongebouwde eigendommen (13Vi). Rioolbelasting gemiddeld 30, 33,-). Rioolafvoerrecht gemiddeld 30, 33,—). Reinigingsrechten gemiddeld 18, per huishouding 35, De rijksnormen voor 1974 zijn: 194 opcenten personele belasting, 29% straatbelasting gebouwd, 14% ongebouwd, rioolheffingen totaal 75,per aansluiting, reinigingsrechten 40,Wanneer de gemeente Tholen in 1974 die minimumtarieven gaat toepassen, levert dat volgend jaar 3 ton meer op. ln rusthuis Ten Anker vierde mevr. Sandrina Meulenberg-De Vos maandag haar 101ste verjaardag. Hoewel zij niet zo goed meer ter been is en ook enigszins hardhorend en slechtziend wordt, heeft mevr. Meulenberg nog een helder verstand en is zij praktisch gesproken nooit ziek. Ze woont nu al bijna achttien jaar in Ten Anker en sinds enkele maanden in haar pas opgeknapte kamer. Mevr. Meulenberg heeft twee kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. De jarige kreeg veel gelukwensen. Zo was er een fruitmand van het Thoolse gemeentebestuur, een bloembakje van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland en een schriftelijke felicitatie van mr. J. van Aartsen, de commissaris der Koningin in Zeeland. Mede namens zijn echtgenote wenste hij mevr. Meulenberg geluk met dit wel zeer uitzonderlijk gebeuren. Maandagmiddag kwamen burge meester J. E. van Boeijen en zijn vrouw evenals bij de honderdste verjaardag, de krasse bewoonster van Ten Anker persoonlijk de hand drukken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 9