Woningbouwprogramma Tholen 1974-1976 Mevrouw van Aartsen in Sint-Maartenshof Storm bracht streek geen bijzondere dijkschade memoriam A. P. Bout Commissaris der Koningin verrast door werkmilieu De Betho SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Voorraad en bewoning In 1974 VEILINGEN Donderdag 15 november 1973 EENDRACHTBODE 11 Gemeenterekening 1970 SPORTVISSERS OPGELET!!! Burgerlijke stand D.H.Z. MULLER FRANKE B.V. Burgerlijke stand Restauratie de Korenbloem Afkoop erfpacht Burgerlijke stand Gewonden en schade Kampioenschappen Demping watergang Ruiling en pacht Burgerlijke stand Geslaagd Echtpaar zwaar gewond door dronken automobilist Blikschade Schaak- en damclub D.S.V.F. De rekening 1970 van de voormalige gemeente Sint-Maartensdijk heeft op de gewone dienst een batig saldo van 30.157,87, maar rekening houdende met de nog te verhalen en de te betalen posten wordt dat 12.743,40. Het nadelig saldo van de kapitaaldienst is 301.802,86. De rekening van baten en Zaterdag 17 nov. zal er te Sint- Maartensdijk een hengelsport vereniging opgericht worden. Wilt U fhadere inlichtingen of zich aanmelden als lid, kom dan zaterdag 17 nov. tussen 15.00 en 18.00 uur naar café Smerdiek, Markt, Sint-Maartensdijk. Namens de organisatoren, F. Bout, A. Hengstmengel, M. Dijke. advertentie IM lasten van het woningbedrijf sluit met een ten laste van de gemeente blijvend verlies van 7424,44 en een toevoeging van de risicoreserve van 19.874,16 wegens gemaakte exploitatiewinst. De financiële commissie van de Thoolse gemeenteraad zal de rekeningen onderzoeken, voordat ze voorlopig vastgesteld kunnen worden. Loop der bevolking over de maand oktober 1973. Geboorten Sarah Geerdina d.v. Cornelis Roelse en van Janny J. Wolse. Anthonie Machiel D. z.v. Marinus N. de Jager en van Johanna W. Bentschap Knook. Overlijden Wilhelmina Quaak geb. 29-7-1888 geh. gew. met Johannis Bolier. Adriaan P. Bout geb. 26-11-1881 geh. gew. met Pieternella den Engelsman. Huwelijken Willem M. Deurloo geb. 23-12-1953 en Elizabeth A. v. d. Ree geb. 21-9-1952. Een oosters jasje voor uw moderne woning met de nieuwste Japanse dekoratieve wandafwer king ORIENTAL - COAT de exklu- sieve sierpleister NAGISA SHEROGANE KA SU G AN O te leveren in diverse kleuren. SINT- MAARTENSDIJK advertentie IM Jan O. ten Cate geb. 27-10-1944 en Geertruida M. Priem geb. 9-9-1952. Cornelis I. A. Priem geb. 27-2-1948 en Cornelia M. Moeliker geb. 30-5-1952 uit Tholen.Jan M. Guiljam geb. 17-7-1951 en Maria M. Stoutjesdijk geb. 12-9- 1951. Vestigingen Albertus W. A. Methöfer (4 pers.) uit Rotterdam. Anna van Dalen (2 pers.) uit Rijsbergen. Cornelis J. G. Sagel (4 pers.) uit Amersfoort. Wilhelmus A. M. van Dijk (3 pers.) uit Ede. Berend Kleine (4 pers.) uit Bergen op Zoom/Hoogeveen. Hendrik Brinkman uit Bergen op Zoom. Rudy L. van de Pol (2 pers.) uit Ossendrecht/Leusden. Adrianus F. Gabriels (7 pers.) uit Rotterdam. Andries Muis uit Rotterdam. Isabella A. Hage uit 's- Gravenhage. Ricardo R. Boschman uit Suriname. Peggy R. Boschman uit Suriname. Maria S. J. Tolhuijsen uit Roosendaal ca. Abraham G. van de Sande (2 pers.) uit Dinteloord ca. Cornelis Mentzij (4 pers.) uit Wouw. Eneeltje Westdorp-van Doezelaar uit Sint-Annaland. Cornelia M. Priem- Moeliker uit Tholen. Marius E. Houweling (2 pers.) uit Oud-Vossemeer. Cornelis Bolier uit Scherpenisse. Vertrokken Anthonie v. d. Slikke naar Breukelen. Karei L. Priem (2 pers.) naar Yerseke. Leendert M. Poot naar Goedereede. Loop der bevolking over de maand oktober 1973. Geboren Johannes z.v. Johannes van Eenennaam en van Cornelia W. v. d. Jagt. Huwelijk Marinus IJzerman geb. 26-4-1946 en Anna J. Stols geb. 12-12-1952 uit Sint- Annaland. Vestigingen Hendrika C. Elenbaas uit Sint Maartensdijk. Samuel C. Muller (3 pers.) uit Sint Maartensdijk. Voor de restauratie van de molen De Korenbloem is door de aannemers in overleg met monumentenzorg en de ge meentewerken een herziene begroting opgesteld. De meerkosten worden ge raamd op 28.774,Verwacht wordt dat van het rijk en de provincie een aan vullende subsidie zal worden ontvangen van respectievelijk 11.509,60 en f 5754,80. Het ten laste van de ge meente blijvende bedrag is 11.509,60 waarvan 8632,20 wordt gedekt op grond van de financiële verhoudingswet. De gemeenteraad beslist dinsdagavond over beschikbaarstelling van het ont brekende geld. Zeven inwoners willen de erfpachtsrech ten van enkele perceeltjes grond af kopen tegen een prijs van vijftien gulden per vierkante meter. De gemeente is daartoe bereid aangezien men geen be lang heeft bij de grond. Het gaat om 3 m2 van dhr. H. M. Uijl, 6 m2 van dhr. Wessels en mevr. M. v. d. Werff-Kooi- man en cons., 9 m2 van C. S. v. d. Have en Cons, en A. W. Hage, 10 m2 van P. v. d. Jagt en 40 m2 van M. L. Goedege- buur. Loop der bevolking over de maand oktober 1973. Geboorten Ronald z.v. Gerardus A. Schetters en van Maria H. van As. Huwelijk Leendert Vroegop geb. 31-5-1950 en Maartje L. Rijnberg geb. 21-2-1949, uit Sint-Annaland. Vestiging Ilse Vollmuller uit Etten-Leur. Vertrokken Angenieta E. Nieudorp naar Breda. Jacoba C. Nieudorp naar Breda. Leendert Vroegop naar Zoetermeer. Wilhelmus M. H. Jansen naar Vlaardingen. Op de Bram Groenewegeweg zijn donderdagavond bij een botsing twee auto's zwaar beschadigd en drie inzit tenden licht gewond. Dhr. A. G. die bij mevr. M. J. R.-van G. uit Tholen in de auto zat werd in het ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen mevr. R. in de rechterkant van de zachte berm terecht kwam en bij haar poging weer op de asfaltweg te komen, de linker rij baan bereikte. Daar kwam ze in botsing met de van Poortvliet komende mevr. B. M.-E. De auto van mevr. R. kwam tegen een boom en werd onherstelbaar vernield. Beide bestuursters waren licht gewond. Veritas kreeg vrijdagav. in de gymzaal niet minder dan 34 deelnemers voor de Thoolse tafeltenniskampioenschappen voor junioren. Daardoor was het on mogelijk alles op een avond af te werken. Vrijdagavond 23 november worden de kampioenschappen nu ver volgd, waarbij ook de winnaar of winnares uit de bus zal komen. De watergang tussen de Provincialeweg en de Deestraat wordt gedeeltelijk ge dempt met overtollige grond van de in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsin stallatie in Tholen. Het werk wordt zo uitgevoerd, dat de waterafvoer niet wordt verstoord. De aanwezige distels zijn gespoten terwijl de politie hier zal letten op het illegaal storten van vuilnis. Het open terrein tussen de huizen aan de Julianastraat en de Noordstraat is niet met een machine bereikbaar, maar is inmiddels zo goed mogelijk opge ruimd, gemaaid en waar nodig geëgali seerd. De eigenaar van de illegale caravan aan de Havenweg heeft niet voldaan aan de verzoeken van B. en W. deze te verwij deren. De caravan is nu op kosten van dhr. Duijm door de gemeentewerken verwijderd. Voor de verwezenlijking van het voor ontwerp-bestemmingsplan Noord moet de gemeente o.a. 2.17.50 ha grond aan de Deestraat hebben van de Erven Geluk te Nieuw-Vossemeer. Dit land wordt gepacht door dhr. J. Heijboer. Met de betrokkenen zijn onderhande lingen gevoerd die ten langen leste succes hebben gehad. De gemeente gaat nu een overeenkomst van ruiling aan met de Erven Geluk waarbij de 2.17.50 ha. aan de Deestraat wordt overge dragen en waarbij de Erven Geluk 3.00.80 ha grond aan de Rijkebuurtse- weg te Oud-Vossemeer voor terug krijgen. Deze transactie vinden B. en W. alleszins aanvaardbaar daar het land aan de Deestraat aanmerkelijk hoger gewaardeerd dient te worden dan de grond aan de Rijkebuurtseweg, die alleen agrarische waarde heeft. Dhr. Heijboer is ook accoord en gaat het nieuwe land pachten. Geboren Adriana dv A. Kosten en L. A. M. Baaiemans; Daniëlle W. J. dv G. J., Aarnoudse en J. IJntema Bernardus dv G. van den Berg en H. van Hunnik; Adriana J. dv J. Bolier en A. W. van Herk. Overleden Adriaan den Braber 51 jr. ev J. Mol; Lijntje N. Kunst 68 jr. ev H. Padmos. Huwelyken J. P. Quist 24 jr. en J. Verwijs 19 jr.; A. Wagemaker 22 jr. en C. C. Verwijs 26 jr. Ingekomen personen S. Sinnema ev Wesdorp gekomen van Steenbergen; M. J. Oostdijk ev van Duuren gekomen van Reimerswaal. Vertrokken personen P. de Ruijter wv Borgo naar Halsteren; J. van der Vliet naar Kapelle; M. Westbroek naar Papendrecht; W. Moerland naar Bruinisse; A. M. C. van Dijke naar Oudenbosch; A. Kot en gezin naar Berkel em Rodenrijs; W. A. Quist naar Goes; M. Quist naar Halsteren. Mej. A. Quist uit Anna Jacobapolder is in Rotterdam geslaagd voor het examen radiologisch laborante afdeling dia. nostiek. Zij werd hiervoor twee jaar opgeleid op de röntgenafdeling van ziekenhuis Eudokia in Rotterdam. Verkeerde V. uit Steenbergen onder in vloed toen hij zaterdagavond omstreeks half zes op de Oostdijk het bejaarde echtpaar W. D. Faasse-Den Braber schepte? Hij had in elk geval sinds 's morgens elf uur in een café vertoefd en na de aanrijding trof opperwachtmees ter Van Feleus maatregelen dat V. niet verder mocht rijden. De rechtbank in Middelburg zal het te zijner tijd wel duidelijk maken. Het echtpaar Faasse werd er de dupe van. Zij waren op familiebezoek geweest en gingen naar huis terug om te eten. Ze liepen aan de rechterkant van de Oostdijk toen hun een auto tegemoet kwam met daar achter de auto van V. Dit voertuig schepte dhr. en mevr. Faasse bovenaan de oprit van de Schoolstraat naar de Oostdijk. Ze kwamen allebei op de motorkap terecht, waarna dhr. Faasse beneden aan de steile Oostdijk terecht kwam. Na onmiddellijke waarschuwing van de politie en dr. Van Herel uit Nieuw-Vossemeer werd eerste hulp ver leend. Het echtpaar werd overgebracht naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Mevr. Faasse had een gebroken arm en vleeswonden en mocht na behandeling naar huis terug. Haar man was er erger aan toe. Hij had een zeer gecompliceerde beenbreuk waar voor hij werd geopereerd. Vanwege het vele bloedverlies uit de wonden werd hem infuus toegediend. Bij het gemeentehuis botsten zaterdag morgen twee auto's tegen elkaar waar door alleen wat blikschade ontstond. Betrokkenen waren G.V. die vanaf de Kerkring de Schoolstraat wilde inslaan en daarbij op eventueel verkeer van rechts lette en de veehandelaar Van A. uit Roosendaal die vanaf de School straat achteruit de Kerkring inreed. Daar men het onderling niet eens kon worden over de schuldvraag werd de hulp van de politie ingeroepen die pro- ces-verbaal opmaakte. Dammen: Uitslagen van 30 oktober. Serie B: P. v.d. Est-J. Walpot Lzn. 0-2. Junioren: T. Nuyns-G. Noorthoek 0-2, C. Mol-J. Bosman 2-0. Adspir: Anja Verwijs-W. Kempeneers 2-0, W. Beurkens-M. Reijngoudt 0-2, Anja Verwijs-J. Krijger 0-2, W. Kempeneers- A. Fonteijne 0-2. Schaken junioren: J. Steijn-G. Noorthoek 1-0, L. v. Strien-J. v.d. Berg V2-V1, T. v.d .Ree-C. v.d. Berg 1-0. De clubavond van 6 nov. werd voor de le keer gehouden in Dorpshuis „De Wimpel". Na deze wedstrijden staan Leen v.d. Velde en Ko Joppe samen met 9 punten aan kop in groep A Dammen: De uitslagen van 6 nov. Senioren A: P. Reijngoudt-L. v.d. Velde 1-1, B. v.d. Jagt-A. Verwijs jr. 0-2, J. Joppe-Jac. Verwijs 2-0, P. Kreeft-M. Fonteijne afg. Senioren B: J. Quist-W. Stols afg. Adspiranten: J. Krijger-J. Breeman 2-0, A. Noorthoek-W. Kempeneer 2-0, A. Fonteijne-J. Breeman 2-0, Anja Verwijs-W. Beurkens 2-0, M. Reijngoudt-Anja Verwijs 2-0. Schaken senioren: J. Walpot Lzn.-P. Reijngoudt 1-0. Junioren: W. Beurkens-J. Steijn 0-1, L. v. Strien-W. Beurkens 1-0, T. v.d. Ree-J. v.d. Berg 1-0, C. Mol-J. Bosman 1-0. Het woningbouwprogramma dat in de gemeentebegroting 1973 werd opge nomen, kon helaas niet geheel tot uit. voering komen ais gevolg van de afrem, ning van de bouw. Dit schreven b. en w. van Tholen in de 71 pagina's tellende begrotingsbrief 1974. Ook het bouw volume waarop aanvankelijk voor Tholen mocht worden gerekend, werd verlaagd. Evenals in 1973 zal de woningbouw in 1974 ten doel hebben, enerzijds om groei van het aantal In woners op te vangen, doch in belang rijke mate ook om de kwaliteit van de woningvoorraad te verbeteren. Het college wQ alles in het werk stellen om volgend jaar voldoende volume te krijgen voor de eigen bouwers, aangezien daardoor een goede doorstroming wordt bevorderd. Goedkopere huurwoningen komen dan beschikbaar voor minder draag- krachtigen. Het aantal premiewoningen is daarom in de planning voor de komende drie jaar ook opgevoerd, waarbij uiteraard met name in 1975 en 1976 nog verschuivingen mogelijk zijn, ook naar kern. Dat kan worden bepaald aan de hand van de dan bestaande behoefte. Vorig jaar schommelde het aantal aan- vragen om een nieuwe woning tussen 180 en 210, zodat men ook voor de nabije toekomst rekening houdt met een behoefte van 200 huizen per jaar. Op vallend is daarbij het constante aantal nieuwe aanvragen voor bejaarden woningen. B. en W. zijn van oordeel dat de woningbehoefte in Sint-Maar tensdijk op korte termijn groter is dan in Tholen, waar momenteel nogal wat in aanbouw is. Datzelfde geldt voor Poort vliet, Scherpenisse, Stavenisse en Oud- Vossemeer waar nu geen huizen meer in aanbouw zijn. De woningbehoefte in Sint-Annaland is momenteel vrijwel nihil nu daar nog 20 woningen in aanbouw zijn. ming en vertraging volgend jaar wat in te halen. Voor 1975 zijn er 265 huizen gepland waarvan 110 in Tholen, 60 inSint- Maartensdijk, 30 in Sint-Annaland, 30 in Oud-Vossemeer, 2 in Scherpenisse en 113 in Poortvliet. Voor 1976 zijn het eveneens 265 wonin gen op papier, waarvan 130 in Tholen, 30 in Sint-Maartensdijk, 10 in Sint- Annaland, 30 in Oud-Vossemeer, 11 in Stavenisse, 19 in Scherpenisse en 15 in Poortvliet. Voor het eerst is ook een staat van de woningvoorraad en de bewoningsgraad (per huis) in de begrotingsbrief opge nomen. De zomerwoningen zijn hierbij niet gerekend. De leegstaande huizen wel. Daarentegen is de bevolking van de drie bejaardentehuizen buiten beschou wing gelaten, want daarmee kan men geen gemiddelde per woning aangeven. In Tholen waren er per juli 1973 1420 huizen met een gemiddeld aantal be woners per huis van 3.:02. Poortvliet heeft 526 huizen met 3.09 gemiddeld. Scherpenisse 453 met 2.83. Sint- Maar tensdijk 1061 met 2,87. Stavenisse 491 met 3,03. Sint-Annaland 911 met 3,00, Oud-Vossemeer 675 met 3,15. Oud- Vossemeer heeft dus nog het grootste gezinsgemiddelde per woning en Sint- Maartensdijk het laagste. De planning van B. en W. is om in 1974 in Tholen huizen te bouwen of daarvoor vergunning te geven verdeeld in 50 woningwetwoningen, 20 premiecorpo ratiewoningen, 20 bejaardenwoningen, 30 particuliere woningen. Sint-Maartensdijk 40 huizen waarvan 12 woningwetwoningen, 8 premiecorpo ratiewoningen, 10 bejaarden- en 10 particuliere woningen Sint-Annaland 25 huizen waarvan 10 woningwetwonin gen en 15 premiewoningen. Oud-Vossemeer 25 huizen waarvan 8 woningwet-, 7 corporatie- en 10 particu liere woningen. Stavenisse 8 huizen waarvan 6 woningwetwoningen en 2 particuliere. Scherpenisse 12 huizen waarvan 8 woningwet- en 4 particuliere premiewoningen. Poortvliet 10 huizen waarvan 6 woning wet-en 4 premiewoningen. Voor de hele gemeente wordt dat totaal 260 huizen waarvan 100 woningwetwoningen, 35 premiecorporatiewoningen, 30 bejaar denwoningen, 75 particuliere premie woningen en nog 20 huizen in de vrije sector. Daarmee hoopt men de kans te krijgen de in 1973 opgelopen afrem- Het was maar een enkele advertentie en een berichtje onder plaatselijk nieuws in „De Eendrachtbode" en veel lezers zullen er misschien overheen gelezen hebben. We bedoelen het bericht van overlijden van Adriaan Pieter Bout. Toch is nu een man heengegaan, die voor velen in St.-Maartensdijk van grote betekenis is geweest. En niet alleen voor veel mensen individueel, maar ook als grondlegger voor een beweging, die zich onder zijn leiding ontwikkeld heeft tot een partij, die in St.-Maartensdijk al jaren de grootste is. Geboren in 1882 in een landarbeiders gezin, waren voor hem slechts enkele jaren lager onderwijs weggelegd. Al snel moest hij mee aanpakken en rond de eeuwwisseling draaide hij al mee in het vrij uitzichtloze bestaan van de landar beider in die tijd. Bij het ouder worden brak bij de jonge Bout steeds meer het besef door.dat aan de leefsituatie van de landarbeiders iets veranderd moest worden. Via zijn werk in de landarbeidersbond, waarin hij al snel een vooraanstaande plaats ging innemen, probeerde hij de mensen door moeilijke perioden heen te helpen en hen bewust te maken van hun eigenwaarde. Dit bracht hem al snel in conflict met de boeren, die zijn werkgever waren. Dit liep zo hoog op, dat hij bij deze mensen niet meer om werk hoefde aan te kloppen. Zijn geluk was echter, dat hij een goede kijk had gekregen op het draineren, en met deze capaciteit kon hij aan de slag bij Toon Priem. Hier heeft hij jaren ge werkt, ook al, omdat deze werkgever zijn politieke activiteiten niet afkeurde, doch hem steunde. En hoewel hij steeds bekender werd in zijn kring, en ook daarbuiten, was het niet zo, dat al zijn lotgenoten hem konden of wilden volgen. Voor velen, en niet alleen voor de boeren, bij wie hij uit de gratie was, was hij de oproerkraaier, de „rooie". Als vertegenwoordiger van de Raad van Arbeid werd hij echter de vertrouwens man van steeds meer arbeiders, die hij in deze funktie ook daadwerkelijk kon steunen. Vooral in de crisistijd, die juist ook in landarbeiderskringen hard toesloeg, be tekende hij veel voor de mensen, die werkloos waren en slechts af en toe eens hier of daar wat konden verdienen, niet altijd, werd dan om de rentezegels gevraagd, waarop men recht had. Het gevolg was, dat men dan ook geen uitkering kreeg over zo'n periode en die enkele guldens die dat scheelde in de week, konden niet gemist worden. Als vertegenwoordiger van de Raad van Arbeid hield Bout dit goed in de gaten en wist zo metterdaad te helpen.Veel ouderen en mensen van middelbare leeftijd in St.Maartensdijk en omgeving zullen zich dit nog herinneren. Inmiddels was hij als mede-oprichter van een S.D.A.P.-afdeling in St.-Maar tensdijk in 1923 in de gemeenteraad ge kozen als enige vertegenwoordiger van deze partij. Zijn optreden in en buiten de raad dwong respekt af bij vriend en vijand. Uit deze periode dateren ook de woorden van de toenmalige dominee van de Hervormde Kerk, ds. De Bres, werkelijk geen aanhanger van Bouts politieke richting: ,,'t Is een rooie, maar ik heb waardering voor hem". Bij de volgende verkiezingen behaalde de S.D.A.P. al twee raadszetels en na verloop van tijd zelfs drie. Zo was, voor namelijk door de kracht van één man, St.-Maartensdijk geworden tot „het rode bolwerk" op het eiland Tholen. Na de Tweede Wereldoorlog kwamen Bout en zijn mannen terug als vertegen woordigers van de toen opgerichte Partij van de Arbeid, en Bout werd tot wet houder gekozen. Onafgebroken is hij dit gebleven tot 1957, het jaar, dat hij stopte met de actieve politiek. Hij was toen 69 jr. en hij had meegeholpen veel in St.-Maar tensdijk tot stand te brengen. Tot op hoge leeftijd bleef hij sterk geïn teresseerd in de politiek in de ruimste zin van het woord. Hij had daarbij het geluk over een sterk gestel te beschikken en ook zijn geest bleef tot het eind toe levendig. De enige handicap voor hem was, en dat woog hem zwaar, dat zijn ogen hem in de steek lieten. Toen we hem ter ge legenheid van de vorige gemeenteraads verkiezingen een bezoek brachten, omdat hij zich bereid had verklaard, de verkiezingscampagne te steunen, zat hij in zijn huis aan de Bosstraat met een enorme stapel kranten voor zich. Toen was hij nog in staat om, zij het met grote moeite, de krant te lezen, zodat hij zich over allerlei zaken een mening kon vormen. Het bezoek van het ver kiezingstreintje in 1970 deed hem zicht baar goed en hij voegde zijn partijge noten toe: „Doe je best, jongens", wetend dat zij zijn werk zo goed moge lijk wilden voortzetten. Zijn laatste jaren bracht hij door in „Maartenshof", en hier is hij op ruim 91-jarige leeftijd overleden. Met hem is een man heengegaan, die zijn sporen heeft nagelaten op dit eiland en die zijn sporen op maatschappelijk gebied heeft verdiend. Hij is voor velen een voorbeeld geweest en kan dat ook nu nog zijn, als we ons zijn werkkracht en zijn wil om iets te bereiken in her innering roepen of trachten voor te stellen. Een moedig man. Het Federatiebestuur van de P.v^lAt Tholen. Terwijl de Commissaris der Koningin zich onderhield met het gemeente bestuur over de gevolgen van de herin deling, bracht mevrouw van Aartsen, vergezeld van mevrouw van Boeijen een bezoek aan Sint Maartenshof, het bejaardencentrum te Sint Maartens dijk. De oudste inwoner de heer C. Pipping sprak een welkomstwoord, waarin in de gemeenschapszaal met de bewoners van het Tehuis een kopje koffie werd gedronken. Onder dat koffiegenot bood de heer J. de Wilde de beide dames een tafelmatje aan, waarna een gezellig onderhoud volgde en enkele flats werden bezichtigd, zowel de flats voor een echtpaar als voor alleen staanden. Daarna volgde een onder houd met enkele dames uit het maat schappelijk leven van de streek. Dat werd een openhartig gesprek, waarbij vele maatschappelijke en sociale facetten en aktiviteiten op Tholen aan de orde kwamen.Een bijzonder leerzaam en gezellig onderhoud, concludeerde mevrouw van Aartsen, die menige vraag had afgevuurd, maar daarop ook uitvoerig en deskundig ant woord kreeg. Het waren voor gasten en bewoners een paar gezellige uurtjes in Sint Maartenshof. De Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen heeft zich vorige week donderdag niet beperkt tot de opening van het streekmuseum te Sint-Anna land, maar had tevoren op het Thoolse stadhuis ook een bespreking met burgemeester en wethouders en daarna met de raadsleden. Mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven hield een korte inleiding over het opbouwwerk, waarbij ze het omvangrijke werk belichtte van het welzijnsorgaan en daarnaast particuliere initiatieven, die onder dezelfde noemer vallen. De heer J.I. Hollebrands gaf samenvattend de bestuurlijke struktuur weer, waarin Tholen zich na de herindeling bevindt, terwijl raadslid P. van Schetsen sprak over de leefbaarheid in de kleine kernen. De totale indruk was, dat bij alle overgangsmoeilijkheden en het blijvende feit van de zeven kernen, de herindeling toch wel positief is overge komen. De discussie daarna moest zich ook wel beperken, aangezien er niet zoveel meer dan een uurtje voor dit onderdeel was uitgetrokken. Na de lunch in Ten Anker, bracht mr. van Aartsen met B en W een bezoek aan het technisch en toeleveringsbedrijf De Betho, ook wel bekend als sociale werk plaats. Daar was ook de voorzitter van de stichting „De Bevelanden", de heer J.F.J. van der Peijl, die een korte toe lichting gaf op het werk van deze stichting en de Thoolse Betho in het bijzonder. De rondleiding verraste het gezelschap vanwege de inrichting en het werk in dit bedrijf, dat men zo lang zamerhand kan zien als een volwaardige industrie. Niet alleen een nuttige functie vervullend om hen aktief in de maat schappij te houden, die zich door omstandigheden van hun vroegere werk moesten terugtrekken, maar eveneens nuttig als leverancier voor talrijke artikelen, waarvoor steeds meer vakmanschap en verfijning wordt vereist, maar door de verschillende aanwezige talenten ook geproduceerd kunnen worden. De Thoolse Betho groeit trouwens uit het jasje, want met name in de zogenaamde stille sector (zonder machines) is uitbreiding gewenst. Een aanvrage daartoe zal worden ingediend en bij de bouw is er reeds rekening mee gehouden, dat er nog een element van een 12 meter lengte kan worden aange bouwd. Aan B en W is door het bestuur van de Betho gevraagd of de directeur van gemeentewerken, de heer P.A. Boot de tekening voor deze uitbreiding kan maken en nader uitwerken, waarvoor toestemming is verleend. Mr. van Aartsen bezocht alle afdelingen en onderhield zich met de werknemers en leiding, waarna hij verzekerde verrast te zijn over een zo efficiënte inrichting en plezierige werkkring. Als aandenken ontving hij een bewerkte kinderlepel op een eveneens bewerkt bord. Sint-Annaland dinsdag 13 november 28 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 52,64. 800 kg drielingen 44,46. 600 kg picklers 19,01. 2000 kg stek 17,50. Sint-Maartensdijk, 13 november 40 opwaarts klasse 2 nl 52,07 52,10. Drielingen 44, Picklers 19,—. Stek 17,49. Aanvoer 45 ton. Op de bloembollenveiling H.B.G. te Lisse neemt de aanvoer van gladiolenknollen toe en is zelfs groter idan dezelfde periode van het vorig jaar, /ondanks het feit dat de oogstwerk- zaamheden vertraging hebben ondervonden. Opvallend is dat de belangstelling in sterkere mate dan voorheen uitgaat naar de „achten" Friendship 2,25, Hochsommer 1,85, Sans Souci 1,90, White Friendship 2,35 en Pres. de Gaulle 1,30. De storm van maandag en dinsdag, vooral in het noorden van ons land niet kinderachtig, heeft in onze streek voor zover de eerste controle uitwees geen bijzondere dijk- of oeverschade opge leverd. Er was hier die nacht wel extra controle van het waterschap Tholen, er moesten ook vloedplanken worden aangebracht in Tholen en Oud-Vossemeer terwijl ze in Stavenisse klaar gelegd werden, maar ernstige overlast is niet ontstaan. De vloed in de Eendracht, waar het water niet kan doorstromen door de Krabbenkreekdam, loopt wel hoger op nu de Slaakdam nog niet is doorgraven voor het Schelde-Rijnkanaal. Daarom moesten in Tholen en Oud-Vossemeer ook de vloedplanken dienst doen. De hier al snel wat afnemende wind maakte verdere maatregelen overbodig. Overigens deze week wel een hoge waterstand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 11