Banketfabriek de Waal opgenomen in Nobo-groep Vossemeer- brug vandaag open Tuinier met plezier Commissaris der Koningin en mevrouw van Aartsen vandaag op Tholen Twee Oud-Vossemeerse bromfietsers gedood Kandidaten DEZE WEEK Gedeputeerde van Geesbergen voor Thoolse KVP Bezoek aan Sint Maartenshof, werkplaats de Betho en opening streekmuseum Bromfietser botste tegen trekker 29e jaargang no. 52 Donderdag 8 november 1973 Thoois bedrijf met 100 werknemers versterkt positie in EEG De Waal blijft in Tholen HAVEN 10 ST. MAARTENSDIJK VéGé Super Limonade siroop, grote fles0,79 Suiker (maximaal 3 per klant) kg0,98 VéGé Super Beschuit 2 rollen geen 98 maar0,59 VéGé Super volle Koffiemelk, literfles geen 1,98 maar139 Van Nelle Supra Koffie pak a 250 gram geen 2,55 maar1,98 Malse Borstlappen 500 gram3,98 Malse Riblappen 500 gram4,98 Begeleiding personeel VIJFTIG JAAR WATERLEIDING MET TENTOONSTELLING Het Zeeuwse Commissarisechtpaar heeft voor vandaag, donderdag 8 november, een dagje Tholen uitgetrokken. Omstreeks tien uur worden dhr. en mevr. van Aartsen op het stadhuis in Tholen verwacht, waar een korte bespreking plaats vindt in de trouwzaal met burgemeester en wethouders. Om half elf zal mevr. C. van Aartsen-Stap, begeleid door mevr. van Boeijen-Katsburg, een bezoek brengen aan het bejaarden centrum Sint-Maartenshof te Sint-Maartensdijk. Daar wordt een gesprek gevoerd met een aantal dames die werkzaam zijn in verschillende sectoren van het Thoolse maatschappelijk leven. Intussen heeft de Commissaris dan een gesprek met de leden van de gemeenteraad. In Ten Anker te Tholen gebruiken dhr. en mevr. van Aartsen met b en w de lunch. Om kwart over twee brengt de Commissaris een bezoek aan de sociale werkplaats de Betho op het Thoolse industrieterrein, waarna hij om vier uur te Sint-Annaland het Streekmuseum Tholen en Sint-Philipsland gaat openen. Bij botsingen onder Poortvliet en op de Thoolse brug Onze streek en in het bijzonder Oud-Vossemeer is zwaar getroffen door dodelijke verkeersongelukken van twee brom fietsers. De 66-jarige Jacob Geuze en de 17-jarige Rien Plompen. Opnieuw veel leed en rouw in onze streek, waar eerder dit jaar al negen mensen bij ongelukken om het leven kwamen. In dit opzicht is 1973 een zwarte bladzijde in onze geschiedenis. De heer Geuze was voor velen een goede bekende, aangezien hij de begrafenissen verzorgde in Oud-Vossemeer en Tholen. De jonge Rien Plompen was o.a. aktief bestuurslid van de schaak vereniging in zijn woonplaats. ÉÉN0RAC Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phillpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665-375 - Post giro 12.44.07 - Verschijnt elke donder dag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties dinsdag middag - Advertentieprijs ƒ0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Achter de schermen blijken verschil lende politici al op scherp te staan voor de statenverkiezingen die woensdag 27 maart 1974 worden gehouden, de kan didaatstelling sluit op maandag 12 februari, maar de voorbereidingen zijn al in volle gang. Dat bleek ook vorige week uit het bericht over de samenstel ling van een advieslijst door de VVD (voorpagina EB 1-11-73, „Advieslijst VVD Statenverkiezingen"). Er stond toen dat de statencentrale Tholen en Sint-Philipsland van de VVD de advies lijst had opgemaakt tijdens een ver gadering in Sint-Maartijk. Tholen en Sint-Philipsland vormen samen een van de vijf statencentrales in Zeeland. Het Zeeuwse VVD-bestuur bespreekt de vijf advieslijsten en maakt een voordracht op waarover alle VVD-- afdelingen in onze provincie op 26 november hun stem kunnen uitbrengen. Men heeft 1 stem per 50 leden. De af deling Tholen heen 3 stemmen (tussen de 100 en 150 leden), die worden uitge bracht door mevr. M. J. Renes-van Geer. Fliplandse liberalen maakten echter be zwaar tegen de gang van zaken op de VVD-vergadering in Sint-Maartensdijk. Via een telegram zou zelfs bij het hoofdbestur in Den Haag zijn geprotes teerd. Niet de statencentrale Tholen en Sint-Philipsland, maar alleen de af deling Tholen (en daarvan maar 25 leden) heeft de advieslijst samengesteld. We waren ook niet op de hoogte van de vergadering zeggen de Fliplandse libe ralen. Voorzitter M. van Damme van de Thoolse VVD zegt, dat van onregel-" matigheden geen sprake is. Wat op 23 oktober gebeurd is op de vergadering in Sint-Maartensdijk, is al jaren zo ge beurd. In de statencentrale Tholen en Sint-Philipsland van de VVD is er namelijk maar één afdeling: de afdeling Tholen, Sint-Philipsland hoort bij Zee land, maar praat in Brabant in de af deling Steenbergen. Men moet een eigen afdeling oprichten of lid worden van de afdeling Tholen om mee te kunnen praten, aldus dhr. Van Damme. Wethouder A. A. Rijstenbil uit Sint- Philipsland denkt er anders over. Volgens de VVD-voorschriften moeten alle leden (dus ook degenen die geen lid zijn van een afdeling maar landelijk VVD-lid) in een statencentrale aange schreven worden als er een advieslijst voor de statenverkiezingen moet worden vastgesteld. De zeventien Sint-Philips- landse VVD'ers wisten echter van niets, behalve dhr. Rijstenbil. Hij had van de secretaresse en voorzitter van de Thoolse VVD over de vergadering ge hoord, maar een in het vooruitzicht ge stelde uitnodiging kwam niet. Vanwege een raadsvergadering was wethouder Rijstenbil op 23 oktober bovendien zelf verhinderd. Geografisch gezien hebben de Flip landse liberalen altijd beste contacten gehad met Brabant. Twintig jaar ge leden werd dhr. Rijstenbil zelfs voor zitter van de afdeling Steenbergen e.o. Nü werd de Sint-Philipslandse liberale voorman gevraagd of hij Zeeuws staten lid wilde worden. „Ik zit er helemaal niet om te springen, want ik heb al ge noeg aan mijn fiets hangen, maar als de kiezers dat willenDhr. Rijstenbil zei ja en kwam verrassend hoog op de advieslijsten van de statencentrales Schouwen-Duiveland, Middelburg en Vlissingen. Het leek erop dat men daar de Thoolse kandidaat (het huidige statenlid L. A. M. Elenbaas uit Scher- pénisse) had omgeruild voor de Flip landse kandidaat dhr. Rijstenbil. Het gaat niet om mijn persoon,maar in Tholen laten ze Sint-Philipsland links liggen. We willen geen vierde wiel aan de wagen wezen. Het is opmerkelijk dat ze zo te werk zijn gegaan. Tholen is één van de weinige afdelingen die het zo spelen. Het is betreurenswaardig, ja een zeer ondemocratische zaak. Het gaat om eerlijk spel. Dhr. Van Damme zei telefonisch tegen me: We steunen je, aldus dhr. Rijstenbil. De 25 Thoolse VVD'ers zetten hem op de vergadering in Sint-Maartensdijk op de 12e plaats van de advieslijst, de laatste vaste plaats van kandidaten die in heel Zeeland meedoen. De 13e t/m 20e plaats wordt per statencentrale met regionale kandi daten aangevuld. De Thoolse VVD gaf het huidige statenlid Elenbaas een derde plaats en voorzitter M. van Damme uit Sint-Maartensdijk een achtste plaats. Volgens dhr. Van Damme was er een beroep op hem ge daan zich als tweede man van Tholen kandidaat te stellen als statenlid. De 25 leden op de vergadering in Sint-Maar tensdijk stonden daar achter blijkens het resultaat van de advieslijst. Evenals dhr. Rijstenbil zegt ook dhr. Van Damme het al druk genoeg te hebben. Vanwege zijn werk wilde hij ook geen raadslid worden, terwijl hij wel zal gaan stoppen met het voorzitterschap van de Thoolse VVD. Dhr. Van Damme wijst erop dat een achtste plaats op de advieslijst van de Thoolse VVD een on verkiesbare plaats betekent. Dhr. Elen baas is derde en deed het ook in dé statencentrales Goes en Zeeuws-Vlaan- deren goed. Hij zal dan ookvrijwelzeker zijn stoel in de Middelburgse abdij houden en Tholen en Sint-Philipsland in de Zeeuwse Staten namens de VVD blijven vertegenwoordigen. Feit is dat de Fliplandse liberalen geen invloed hebben kunnen uitoefenen op de VVD-advieslijst van hun gebied. Dit is al jaren zo (alleen dhr. Rijstenbil was er meestal van Sint-Philipsland), maar men trekt blijkbaar nu aan de bel van wege de kandidatuur van wethouder Rijstenbil. Dat is begrijpelijk, maar het initiatief om de eigen man naar voren te schuiven kwam niet van Sint-Philips land. Vanuit de provincie (Middel burg?) is er sterke aandrang op dhr. Banketfabriek De Waal B.V. te Tholen is toegetreden tot de Nobo-groep. Daarmee versterkt het zijn positie op de nationale en internationale markt, in het bijzonder op de EEG markt. Directeur D. N. T. de Waal noemt als reden voor het samengaan met de Nobo B.V. te Ede: voortzetting van het bedrtyf in de toekomst, zekerheid voor de honderd werknemers en financiering van de noodzakelijke uitbreiding. Volgend jaar komt er een nieuwe produktieltyn bij voor de bekende bokkepootjes, waarmee De Waal zijn wereldfaam veroverde. Daarvoor is er weer 25 man meer personeel nodig, die bij voorkeur op Tholen zullen gaan wonen. Met de vakbonden Is maanden ge leden al overleg gevoerd. Zy staan volledig achter deze ontwikkeling. De eertijds eenvoudige bakker in Sint- Philipsland groeide zo in het Thoolse bokkepotenjasje, dat een breder basis voor het geheel noodzakelijk werd, breder voor eigen mogelijkheden, breder basis ook voor hen, die er hun dagelijkse boterham verdienen. De wens blijft hetzelfde als dertien jaar geleden: Moge De Waal ook in het be lang van de streek blijven groeien en bloeien. De Sint-Philipslandse bakkers De Waal van weleer zitten nu al wéér dertien jaar op het Thoolse industrieterrein, waar het bedrijf een ongelooflijke groei be leefde. De Waal B.V. ontwikkelde zich tot een der grootste gespecialiseerde banketfabrieken in Nederland en wordt beschouwd als de belangrijkste leveran cier van bokkepootjes. Niet alleen de kwaliteitsartikelen vonden gretige aftrek in binnen- en buitenland, ook het bedrijf zelf werd door grote concerns als een aantrekke lijke bruid gezien. De Thoolse banketfabriek werd zo groot dat men om bij te blijven meer onder zoek en kennis nodig had op het gebied van marketing, evenals financiële, maatschappelijke en sociale begelei ding. De heren De Waal vonden na rijp be raad Nobo B.V. te Ede de aantrekke lijkste partner om de positie van het bedrijf in Tholen te kunnen versterken en veilig te stellen ypvi de toekomst. Men sloot op 18 oktober een overeen komst waarbij De Waal B.V. wordt op genomen in de Nobogroep. De cake- fabriek Eubisfa B.V. in Raamsdonkveer is daar al een oudere dochter van. De Nobo zal bij vele streekbewoners wel be kend zijn van de Sprits. Zoals De Waal naam maakte met zijn bokkepoten, deed Nobo dat met zijn sprits. De Nobo- groep komt door de nieuwe samenwer king nu op de markt met een uitgebreid assortiment van zeer bekende artikelen. Banketfabriek De Waal B.V. blijft in Tholen gevestigd en wordt voortgezet onder de huidige directeur de heer D. N. T. de Waal als directeur en de heer J. C. de Waal jr. als commercieel direc teur. De heer J. C. de Waal sr., stichter van het bedrijf, heeft zich bereid verklaard zijn rijke ervaring in een adviserende DONDERDAG T/M ZATERDAG advertentie IM. Rijstenbil uitgeoefend zich kandidaat te stellen. Hij deed het en kreeg direct grote steun in drie statencentrales. Aan de andere kant werd ook dhr. Van Damme benaderd om zich als statenlid beschikbaar te stellen, blijkbaar weer uit andere liberale topkringen in Zee land. Dhr Elenbaas wil zelf graag statenlid blijven en hield op de Thoolse advieslijst een hoge plaats vast. Het is nu afwachten hoe de definitieve VVD kandidatenlijst voor de statenverkiezin gen er op 26 november komt uit te zien. functie ter beschikking te blijven stellen. De verkoop van de banketartikelen blijft zoals nu bij De Waal. De be proefde distributiemethode via de Nederlandse groothandel wordt even eens gehandhaafd. De Waal en Nobo hopen en vertrouwen dat dit samengaan van twee gerenommeerde merkfabri kanten op banketgebied mede door uit wisseling van technisch kunnen en inte gratie van fabricagemogelijkheden tot nog betere produkten ten voordele van handel en consument zullen leiden. Als bedrijf in de Nobo-groep heeft Banketfabriek De Waal nu de beschik king over een maatschappelijk werker, socioloog en dergelijke. Verder kan men profiteren van de ruime mogelijkheden die de computer van Nobo diedt. Boven dien heeft Nobo een heel groot zoge naamd consumentenpanel, wat belang rijk is voor de ontwikkeling van nieuwe produkten. Er kan meer overleg en onderzoek gebeuren op technisch ge bied en op het terrrein van de marke. ting. Ook aan de sociale begeleiding van het personeel en de pensionmogelijk heden zal ruimere aandacht kunnen worden besteed. Op 27 november is het 40 jtiar geleden dat op Tholen de openbare drinkwater voorzieningen in gebruik genomen werd. Ter gelegenheid daarvan wil de N.V. Watermaatschappij Zeeland zich aan de verbruikers presenteren door middel van een jubileumtentoonstelling. Deze wordt ingericht in de mosselloods P. Deurloo aan de Contr'escarpe 11 tegen de waterkant te Tholen. Burgemeester J.E. van Boeijen zal de opening verrichten. Maandagavond 19 november om half acht. De brug over de Eendracht (het toekomstige Schelde-Rijnkanaal) tussen Oud- en Niduw-Vossemeer wordt vandaag, donderdag 8 november, open gesteld voor voetgangers, fietsers en bromfiet sers. Auto's e.d. zullen nog wel tot het voorjaar 1974 moeten wachten, omdat nog een onder zoek wordt ingesteld naar de scheurtjes die in de stalen hangers van de Vossemeerbrug zijn geconstateerd. De brug bij de Slaakdam te Sint-Philipsland gaat mogelijk vrijdag 16 novem ber of maandag 19 november ópen voor alle verkeer. Hier wordt nog de laatste hand gelegd aan de aansluitende wegen die in de plaats van de betonnen rijks weg moesten worden aangelegd. Dhr. en mevr. Aartsen filer by een bezoek aan Slnt-Phflipsjand, waar ze door het dochtertje van de toenmalige burgemeester van f Velzen by het dorpshuis De Wimpel worden verwelkomd. Commissaris der koningin van daag op Tholen Liberale spanningen ,rond staten- kandidaten Twee verkeersdoden in een week punten Door autoloze zondag volle ziekenhuisbus Banketfabriek De Waal op bredere basis Een trekkervis in de Ooster- schelde Tuinieren van jongsaf aan in H Wanten wevertje De Ralffeisenspaarweek Gratis auto testen Streekelftailen punten verzamelden Jan Overeenkamdrang naar macht Een rot streek in dialect De damrubriek van Kees Droogers MET EEN LEUGEN KAN MEN WEL EEN EIND KOMEN, MAAR ER NIET MEE TERUGKEREN. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De Zeeuwse Gedeputeerde A.L. van Geesbergen komt vrijdagavond naar Oud-Vossemeer om vanaf kwart over acht in de bejaardensoos aan de Voor straat van gedachten te wisselen met Thoolse K.V.P.'ers. Op deze openbare politieke bijeenkomst houdt de heer Van Geesbergen een inleiding over de hedendaagse politiek en over de houding van de K. V.P. in het bijzonder. Na een mogelijke discussie daarover is er voorts gelegenheid tot het stellen van vragen aan de K.V.P. vertegen woordigster in de Thoolse gemeenteraad, mevrouw J.M. Deurloo- van Broekhoven. Tuinier met plezier. Dat gold vrijdag middag in niet geringe mate voor de kleuters van 't Wanten wevertje in Poortvliet. De leidsters mevr.l. Dubois en mej. Jansen waren tot een zeker pedagogisch verantwoord initiatief gekomen, waarbij het opvoedkundige mes als het ware van twee kanten sneed. In de eerste plaats om de kinderen al vanaf het schoolbegin liefde voor de natuur bijbrengen en daarmee voor de toekomst ook beminnaars van een groen Tholen. In de tweede plaats kon men er de kinderen ook nog creatief mee bezig houden. Wat gebeurde er dan wel? De leidsters hadden de kinderen voorgehouden we gaan onze eigen tuin aanleggen. We vragen dan wel inlichtingen bij de deskundigen van de gemeentewerken, met name dan van de afdeling plantsoenendienst. Maar we gaan het wel zelf doen. En daarvoor gaan we onze ouders of buren, onze oom of tante of die soms wat (bloem )bollen willen geven. Die zijn er nu in alle soorten: tulpebollen, narcissen, madeliefjes, blauwe druifjes en noem maar op. De jeugd was meteen enthousiast, omdat ook juf het enthousiast voorhield. Thuis kregen ze eveneens gehoor en vrijdag was er een hele voorraad aangelegd van gekregen bollen en zaden. In talloze variaties. Er was ook een ijlings toegesnelde tuinarchitect in de persoon van dhr. M. van Loenhout van de gemeentewerken. Hij had de morgenuren met behulp van anderen benut om een „perk" te maken, 's Middags gingen de bollen er in. Onder leiding van de leidsters en onder welwillend toeziend oog van wethouder CJ. Moerland (blij met dergelijke activiteiten) en van de waarnemend- directeur gemeentewerken J. Blaas (jong geleerd is oud gedaan). Dat er bij de kleuters voor dit alles intense belang stelling bestond, blijkt uit het op deze zonnige vrijdagmiddag genomen plaatje van actieve wantenwevertjes in de eigen Poortvlietse kleuterbollentuin. Je zult het straks eens zien. Als het voorjaar 1974 aanbreekt. Het eerste ongeluk gebeurde op vrijdag 2 november omstreeks twintig minuten over elf. De heer J. Geuze had op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk het een en ander geregeld voor een bègrafenis en kwam op zijn bromfiets door de Weihoek naar Oud-Vossemeer terug. Een voor hem vrij geregelde route. Hij reed op de Engelaarsdijk en stak de Paasdijkweg (de verbinding Poortvliet-Sint-Annaland) over bij de heer J. Potter om zo de Zwarte Weg in te rijden. Op dat moment kwam een personenauto, bestuurd door C. van W uit Bergen op Zoom van Poortvliet in de richting Sint-Annaland. De automobilist zag de heer Geuze pas toen hij al op de kruising reed. De personenauto had een snelheid van ongeveer 80 k 90 kilometer en schepte de bromfietser, die een aantal meters werd meegesleept en in de berm terecht kwam. Daar overleed de heer Geuze aan een schedelbasisfractuur. Hij had geen bromfietshelm op. De autobestuurder mankeerde niets. De bromfiets was totaal vernield en de auto aan de voorkant behoorlijk beschadigd, want het slachtoffer was frontaal geschept. Ter plaatse is het een voorrangskruising. Zowel van de Engelaarsdijk als de Zwarteweg moet voorrang worden gegeven aan het verkeer op de Paasdijkweg. Aangenomen moet worden dat de heer Geuze de auto niet ofte laat heeft gezien. Maandagmorgen 5 november om kwart over acht gebeurde het tweede dodelijke ongeluk op de Thoolse Brug. De heer M.M. Plompen was op zijn bromfiets op weg naar Bergen op Zoom en reed op de langzaamverkeersweg van de verbinding over De Eendracht. Hij droeg een goede helm. Er stond een krachtige wind en de zon scheen recht op dit weggedeelte. Rien Plompen haalde twee fietsers in en is toen mogelijk door de zon verblind, zodat hij een tegemoetkomende tractor met twee lege aanhangwagens, bestuurd door A.W.Q. uit Sint-Maartensdijk, niet heeft zien aankomen. Hij raakte het linker voorwiel van de tractor en werd tegen de rand van de brug geslingerd, waardoor hij ernstig gewond werd aan zijn hoofd. In de loop van maandagavond is hij aan zijn verwondingen overleden in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. De langzaamverkeersweg werd een tijdje versperd door de tractor met aanhang wagens, zodat de politie alle verkeer over de autoweg van de Thoolse Brug moest leiden. Eventuele getuigen van dit ernstige ongeluk, met name de twee fietsers, worden verzocht contact op te nemen met de Rijkspolitie te Halsteren, tel. 01641 2850. Dinsdag vond de begrafenis plaats van de heer Geuze, morgen vrijdag zal Rien Plompen zijn laatste rustplaats vinden. Rouw in twee families, schrik bij hen die er nauw, maar onschuldig bij betrokken waren, verslagenheid in de streek, waar in een week twee inwoners door het verkeer om het leven kwamen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1