Heijboer's boekhandel goud voor twee VERGOUWEN Jeugdherinneringen in dialect i z St. Nico/aas Degrofa ZIEKENVERZ0RG(ST)ERS „VREDERUST" f I ♦F f i f f f STRAATMAKER en OPPERMAN C. A. Scherpenisse j GARAGE DE JONGE Een waterwerende jas wil ik - maar geen gewone regenjas ScHERpc Vervolg plaatselijk nieuws S\Hl-^nv* ^-.9 MAARTENSDIJK MMJACOBAPqldm- im Mi f M t i m 7 sZ 'L SINT- MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND T 7 JUFFROUW VOOR DE ADMINISTRATIE Donderdag 25 oktober 1973 EENDRACHTBODE 9 3I WOtttV mr-PHILWsiAHo v s//vr- Begin van brand Feestavond Trimclub N.A.K.S. Zwembad trok 60.000 bezoekers Weer burenruzie Goede verkoping Collecte NCVB over homoeopathie Pols versplinterd Jubileum dr. Kugel Medailles Veritas Raadsvergadering Uitslag ballonwedstrijd Oprichter D.S.V.F. vertrekt Zanguitvoering V.Z.O.S. Komt U eens kijken naar onze grote sortering speelgoed voor a.s. Psychiatrisch ziekenhuis KENT U ZE NOG DETHOLENAARS Verlovingsringen, één van de eerste uitingen van een gezamenlijke keuze. Uw liefde weerspiegelt in glanzend goud. Onze kollektie verlovingsringen staat borg vooreen verantwoorde keuze. Juweliers Raadhuisstraat 27-31, Roosendaal Stationsstraat 10, Bergen op Zoom KWEKERIJ EN TUINCENTRUM MANNEKE Köapdag Y T T Y door J. L. Slootmaker IX V most iemand apart vö komme. Ik glöaf, dat 'r op 't eiland mer één was die dat kon. Ik mjêen, dat tie op Smerdiek Y Y '1 de zaak voor individualisten STAVEN1SSE OUD- MOSSEWEW POORTVLIET5 Een kwartier na middernacht werden de inwoners woensdag gewekt door sirene- geloei. Er bleek bij de fam. J. M. Mulder op de Molendijk brand te zijn ontstaan in de keuken. De brandweer was snel ter plaatse, maar toen had men de bij een kooktoestel in brand geraakte gordijnen al kunnen blussen met emmers water. Er was wel flinke schade in de keuken. De trimclub N.A.K.S. heeft vrijdag avond in Haestinge een zeer geslaagde feestavond gehouden die 85 belangstel lenden trok. Zij genoten van de bingo o.l.v. dhr. H. Zwikker met een trai ningspak als hoofdprijs, en het dansen m.m.v. de Victorieband uit Bergen op Zoom. Dankzij de buitengewoon zonnige zomer heeft het zwembad Haestinge dit seiozoen zo'n 60.000 bezoekers ge trokken. Dit overtreft alle verwachtin gen, zo bleek woensdag 10 oktober bij de afsluiting van het zwemseizoen. Bad meester H. Bocxe en zijn assistenten zien met voldoening terug op een goed seizoen. Hij is tevreden over de ver schillende geslaagde experimenten. Zo bleek het wel dergelijk een haalbare kaart de kleuters van drie tot vijf jaar zwemles te geven. Ouders of begeleiders gaan dan mee het water in. De opzet is uitsluitend, de kleine kinderen met het water vertrouwd te maken. Ver schillende kleuters bleken al spoedig geschikt om mee te doen aan de lessen van vier keer een kwartier per week. Het schoolzwemmen werd op nieuwe leest geschoeid. Van de eilandelijke basisscholen, de L.T.S. en de B.L.O. de Toetssteen namen totaal 560 kinderen aan het schoolzwemmen deel. Daarvan haalden er 205 een diploma. Door indeling van bad tot bad werd het mogelijk in enkele ogenblikken een overzicht te krijgen over de stand van zaken in het gehele zwemleerlingenbe- stand. Op deze wijze is een snelle selectie mogelijk en een doelmatige op vang in de leermethode per bus en per klas. Bovendien kan via noteringen op het daarvoor ingerichte kaartsysteem iri enkele ogenblikken een overzicht van alle scholen worden samengesteld. Het zogenaamde diploma-zwemmen in het algemeen, neemt langzaam wat af. Dat kan een bevestiging zijn van reeds door velen behaalde a- of b- diploma's. Er wordt echter steeds meer aandacht besteed aan het werkelijk beheersen van de zwemkunst. Inmiddels worden er ook strengere eisen gesteld aaiyie diploma's. De trimlessen waarmee men in 1972 - begon naar aanleiding van de landelijke actie „Meer bewegen", genieten een steeds grotere be langstelling. Een flink aantal - meest - huismoeders werken nu in vrolijke stemming regelmatig stug aan oefenin gen op de grasmat en in het water. Ook de oprichting van een zwemclub kwam tot stand, waarvan we in het nieuwe seizoen wel weer zullen horen. De zwemwedstrijden met het daarop volgende mijlzwemmen mogen ook ge rekend worden tot een groot succes. Het zwemseizoen 1973 met de veelzijdige nevenactiviteiten zit er weer op. Dhr. Bocxe heeft nog wel een wens: maak een overdekt zwembad van Haestinge. Wanneer allen zich daarvoor inzetten, houdt dat volgens de badmeester een veelbelovende toekomst in. De politie heeft woensdagavond 17 oktober proces-verbaal opgemaakt tegen P. M. wegens deelneming aan een vechtpartij, eenvoudige mishandeling en bedreiging. Onlangs zou hij door de Middelburgse rechtbank wegens poging tot doodslag al veroordeeld zijn tot driehonderd gulden boete, na een vechtpartij met J. v. d. H. Deze vertrok daarop met zijn gezin naar Sint- Maartensdijk. Vorige week kwam in de Langeweg de sindsdien bestaande vete tussen P. M. en B. tot uitbarsting. M. vermoedde dat hij gediscrimineerd werd omdat zijn straf veel te licht werd gevonden. Hij had al een paar dagen bij de garage van B. rondgeslopen en woensdagavond kwam het tot een vechtpartij. B. was toen met zijn schoonzoon bezig auto's in de garage te zetten. De schoonzoon sprong tussen de vechtende M. en B. en hield M. in bedwang totdat de politie kwam. Ook nu zal de rechter weer het laatste woord hebben. De chr. vrouwenvereniging Wees een Zegen is dankbaar dat de verkoping niet minder dan/ 5016,81 heeft opgebracht. Daarvan is 5000 gulden aan de kerk voogdij van de Hervormde gemeente ge geven. De collecte voor het geestelijk ge- handicapte kind heeft in Scherpenisse j 425 gulden opgebracht. Op de maandelijkse NCVB-vergadering heeft dr. Kleinepier uit Goes 16 oktober gesproken over „Wat is eigen lijk homoeopathie?". Voor deze lezing was goede belangstelling.Er gaven zich ook weer twee nieuwe leden op. De leiding was in handen van mevr. v.d. Male-Roelofse. Een dochtertje van dhr. H. Jansen viel tijdens het spelen op het schoolplein en bezeerde ernstig haar pols. Aanvanke lijk leek het mee te vallen, maar bij onderzoek in het ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom bleek dat de pols versplinterd was. Daarom moest het meisje nog geopereerd worden. Zaterdag is het 25 jaar geleden dat dr. A. A. Kugel zich als arts in Poortvliet vestigde. Het Oranjecomité heeft hier voor een feestprogramma opgesteld. Om twee uur wordt het gezin van dr. Kugel in de Schoolstraat afgehaald door de muziekvereniging Euterpe waarna er een rondgang door het dorp volgt. Van half drie tot vier uur is er in Tolrust ge legenheid tot feliciteren voor de Poort- vlietse verenigingen. Vanaf vier uur krijgt ieder die dat maar wil gelegenheid om dr. Kugel de hand te drukken. Door financiële medewerking van de in woners zal er namens de Poortvlietse gemeenschap ook een geschenk worden aangeboden. Vrijdagavond zijn de medailles uitgereikt van de interne competitie van de tafeltennisvereniging Veritas. Bij de junioren was de uitslag: 1. J. Ligtendag; 2. Joh. de Wit; 3. Ch. Mol. Senioren: 1. H. Goudzwaard; 2. L. Murre; 3. A. Overbeeke; 4. J. Krijger; 5. J. de Graaf. De laatste kreeg een eervolle vermelding omdat hij voor het eerste jaar bij de senioren speelde en gelijk als vijfde eindigde. Maandagavond om half negen, een later tijdstip dan gebruikelijk,vergadert de gemeenteraad. Voorstellen die behandeld worden, mogelijk het bestemmingsplan Krabbenkreek, bereikten ons echter niet bij het opmaken van dit bericht. Ze lagen dinsdagavond wel klaar, zo viel op te maken uit het antwoord van burgemeester G. van den Berg, toen we hem na de beëdiging van de nieuwe gemeentesecretaris naar de voorstellen informeerden. Ze gaan morgen (woensdag) de deur uit, was het antwoord van de raadsvoorzitter. De inwoners kunnen we daarom nu niet verder voorlichten. Zoals bekend heeft de Prot.Chr.fractie vorige maand schriftelijke vragen aan b. en w. gesteld dat men de agendapunten in de E.B. had gelezen voordat men de eigenlijke agenda van b. en w. binnen had. De burgemeester antwoordde toen dat dit door onvoorziene omstandigheden kwam. B. en w. wilden het plan Krabbenkreek nog op de agenda zetten, maar uiteindelijk lukte dat toch niet. Van de 250 ballonnen die tijdens het feest op 5 sept. 's middags werden losgelaten, zijn er binnen de sluitings termijn van 20 oktooer 66 terug gekomen bij de secretaris van de Oranje vereniging. Vier prijzen gingen er naar de kleuterschool: Leo Zuid weg, Karin Bolier, Wilma Geense en Dianne Reingoudt. Op de openbare school werdep vijf prijzen verdeeld: Jeannet Everaers, Sandra van Dijke, Bram Kot, Joke Verkerke en Corina Feleus. De bijzondere school kreeg negen prijzen: Wim Ligtendag, Conja Joppe Kees Meijer, Wilma Lindhout, René de Jonge, Rinus Noorthoek, Anja Kempeneers, Rita v.d. Berg, Corina Joppe. De ballonnen hebben een scherpe noordoostelijke koers gevolgd. Men vond ze terug in o.a. Soestdijk, Soestduinen, Utrecht, Den Dolder, De Bilt, IJsselstein, Nieuwegein en Jutphaas en meer in de omgeving van Sint-Philipsland. De oprichter van de Dam- en schaakvereniging Flipland, A. Verwijs jr., gaat verhuizen naar Numansdorp waardoor hij zijn bestuursfunctie heeft J neergelegd. Hij was voorzitter van 12 september 1972 tot 16 januari 1973 en vanaf die datum tot 5 oktober j.l. secretaris. Die laatste functie heeft M. v.d. Velde nu overgenomen. Op de ledenvergadering van 16 oktober werd W. Stols als bestuurslid gekozen met 19 van de 34 stemmen. Tegenkandidaat M. Fontijne had 15 stemmen. De begroting 1973-1974, die sluit met een tekort van 1310 gulden, werd goedgekeurd. Na aftrek van het kassaldo van 932 gulden resteert nog een tekort van 378 gulden. De contributie moet voortaan per vier weken vooruitbetaald worden. Met algemene stemmen werd besloten met ingang van 6 november van de bovenzaal van De Druiventros te verhuizen naar de kleine zaal van het Dorpshuis De Wimpel. In De Druiven tros had men ruimtegebrek, vooral als er andere verenigingen op bezoek komen. D.S.V.F. heeft nu veertig leden. De uitslagen van 9 en 16 oktober zijn bij het dammen senioren A:M. v.d. Velde- L. v.d. Velde 1-1, A. Verwijs Sr.-J. v.d. Velde 1-1, M. Fontijne - P. Reijngoudt 1-1, L. ten Hove - J. Joppe 0-2, B. v. d. Jagt - M. v. d. Velde 0-2. Dammen senioren:B: J. Suurland-J. Noorthoek 0-2, J. den Braber-P. v.d. Est 2-0, J. Walpot Pzn.-J. Quist 0-2, J. Walpot Lzn.-J. Walpot Pzn. 0-2, A. van Westen-J. Quist 0-2, J. Walpot Pzn.-J. Noorthoek 0-2. Dammen junioren: C. v.d. Berge-T. Nuyens 2-0,A. van Westen-J. Bosman 2- 0, T. v.d. Ree-M. Noorthoek 2-0, C. Mol-T. Nuyens 2-0. Dammen adspiranten: Astr. Fontijne- W. Beurkens 2-0, J. Krijger-M. Reijngoudt 0-2, W. Beurkens-A. Noorthoek 0-2, W. Kempeneers-J. Breeman 2-0. Schaken senioren: J. Walpot Lzn.-J. Walpot Pzn. 1-0. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan houdt V.Z.O.S. zaterdagavond om half acht 'n zanguitvoering in het Dorpshuis De Wimpel. Hieraan wordt meegewerkt door V.Z.O.S. Sint-Anna- land en V.Z.O.S. Sint-Maartensdijk alsmede het duo Van Gorsel-Wesdorp. Bovendien is dan de trekking van de loterij. Iedereen is hartelijk welkom. Ook St. Nicolaas-cadeaus op kampeergebied Wij reserveren gratis voor U Zie onze prijzen Ook in zonwering - verfwaren SKIL gereed schap Vlak bij het Station Oude Stationsstraat 5, Tel. 01640-35606 BERGEN OP ZOOM Vlak bij het Station Wij hebben enkele plaatsen vrij voor in het bezit van het diploma voor ziekenverzorging. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Geneesheer-directeur van het Moerstraatsebaan 503, Halsteren (Post Bergen op Zoom) Tel. 01640 - 36900. Een pracht verzameling oude groeps, verenigings- en familiefoto's in mooie gebonden uitvoering. Van elke woonkern op Tholen vele unieke plaatjes. Voor ouderen een verrassende herkenning Voor jongeren een unieke herinnering aan Opa en Oma's jeugd. Een pracht geschenk voor elke Thoolse relatie. Verkrijgbaar bij Ring 66 - Sint Annaland Tel. 01665 - 375 en bij ons verkooppunt in uw woonplaats. VEERHOEK S E WEG SINT MAARTENSDIJK TELEFOON 01666-747 's Zaterdags persoonlijk thuis aanwezig voor gratis advies. r j i V V V V V V V V Kèt ik heb het) geleze, of kèt óare vertelle: d'r is op Iederjêen kon gaen en stöen wöer tie wou. Zodoende was 't binnen en buten de schure een gezellig gelöap om öalles te V V Setalland kort geleje weer us köapdag gewist, waer vee mensen van einde en vare nöe toegekomme waere. Deze kjêer bie Jewannesje van den Droai draai) in Java. 'k Zou best ök nog wellus zo'n gebeurtenisse mee wille X maeke, mè dan een echte ouwerwesse köapdag mee pSeren V paarden) en koeien, vooral vee paeren. Da's glöaf 'k uut den tied - da's verbie. Dae vö mo'k in m'n gedachten terug gaen nSe m'n jeugdjaeren. Je mocht 'r wè niet nae toe, van je ouwers, of van schole, f mè je kon de verleiding nie wSerstöen, je wou zo graeg, je V dee 't toch. V Da gieng dan zo: Je liep geweun om öallef negen nSe 't schoolplein, je ontmoette nog een pSer jongers, die ök wè «g» zouwe wille gaen kieke. En dan ineens beet je deur, je keek X nog even of de mjêester nie vor 't röem stong en je sloop stilletjes weg. Je nam 't risico van een pak slaegen 's aevens tuus, of een öap heel veel) strafwerk op schole. V Zo èk dan meegemaekt de köapdag bie Jan Elenbaes an 't Diepegat, tenden 't Stöertwegje, bie Kees Geluk an den Gröaten Nol, bie Jap Geluk in Reigersgat-eule. Mè de gröatsten en de möaisten was die bie Jan Sandee, waer X lSeter Kwöarman boer wier. f Oevee hoeveel) pöeren die man öa, da's nie te zeggen, 't V kunnen d'r wè fjeertig of fuuftig gewist weze. En koeien! Stallen vol. In de „Toolse Krante" en in de „Surrekzeese Zierik- zeese) Nieuwsbode" öa je 't kunne leze. X Zo'n köapdag wier mjêesta meestal) in 't voorjaer V houwe. Wekenlang wSere de knechs bezig gewist mee öalles schöan te maeken; öal 't landbouwgerjêedschap, zo a as ploegen, eegden eggen), slepers, rolblokken, rolslee- jen, de karren en de waegens. J Öalles wier netjes opgepoest. De karren en de wöegens V kregen nog een nieuw verfje. Ok d'ostie (=hofstede) wier ekstra opgeruumd, de dos- vloeren angeveegd, de stallen kregen 'n dikke löege strooi. De dieren wiere goed geroskamd en glanzend gewreve. f Kortom, de knechs öa t'r de leste döegen vö de köapdag V mè druk mee. V Oölle koeien, behalleve de kallevers, adden een nSem. Die wier op een wit plankje geschilderd. Dat bordje kwam bie „X. de kop van de bjêesten boven de kribbe t'(h)angen. Dan bekieken. Om ellef ure kwam notaris Timmerman, een statig iemand, mee z'n klerreken en den of roeper. Da dee soms Jan, mer ök welles Kees Weylder. Noe kon 't verköapen beginnen. De belangstellenden giengen dan in een kriengetje om um ene stöe. As Weylder 't voorwerp angekondigd öa, en een begin pries noemde, dan was t'r öaltied wel iemand van de omstan- f ders, die een öager hoger) bod wou uutbrienge. 'k Za ma zegge: Een kruuwagen 25. Dan riep d'r êen 30. Een ander riep 35. Weer een stem uut 't publiek 40,Soms riepen d'r wè tweeje gelieke. De stem van Weylder: 40,geboje, wie mjêer as 40,40,X geboje, wie mjêer as 40,—. Weylder (h)oefdè mè te V luusteren en goed rond te kieken, want een knikje tegen um betekende: doe t'r nog mè wat bie. Was t'r niemand meer, die riep of knikte, dan eindigde hij zo: 40,A eenmaal - 40,andermaal - niemand meer? - derde X. maal 40,Dan noemden ie de naem van de koaper. Deze wier dan deur de notaris-klerreken opgeschreve en 't leste bedrag. Zo gieng men van voorwerp nae voorwerp. En de om- standers liepe mee - tot öalles verkocht was. Nae de middag kwaeme de dieren an de beurte om van eigenSer te verwissele. De notares en z'n ellepers klommen noe op een wöegen, zodat ze goed over d e mjênigte (h)een konne kieke. De koeien wiere deur de knechs êen vor êen an een nieuwe touwe nae buten geleid om getwöond te woarre. De melk koeien keken we vreemd, mè trokken zich d'r weinig van an, da ze moste ver(h)uze. 't Joenge vee en de kallevers t daerentegen bezurgden de knechs soms vee dol. Of ze J konden de liefhebbers vö dat dier a(l)vast een pries in d'r V gedachten neme oe vare as ze straks konden göe bie 't bie jen. An de paeren wier ök biezonder vee aandacht geschonke. Die wiere op 't leste moment geslinderd. Dat was specialis- X tenwerk. Da konden de knechs en zelfs de boer nie. DSe weunde. De dieren kregen dan in d'r kortgeknipte maenen X. kleine, gekleurde roosjes geknöapt. net een rij corsages. Ok in d'r blokstaerte wiere d'r nog een pöer gevlochte. Het X geheel leverde zo'n paerd een fjêestelijk uuterlijk op. Op de köapdag stonden de spullen buten op het erf netjes opgesteld en uutgestald. Dat was een mooi gezicht die rijen landbouw-werktuugen. Y Vanzelfsprekend was dit vor de boer een bijzondere ge- beurtenisse en döerom wier de femielje en goeie kennissen uutgenöadigd die dag mee te maeken. Z'n uus zat dan ök A vol mensen. X Tegen negen ure begon de drukte te kommen. Dan kwaemen de boeren uut den omtrek en soms ök wè van vare-weg om te kieken en te köapen, D'r wSere netuurlijk ök vee neiuwsgierigen. As 't errges köapdag was, zag je gijen stèrrevellenkop durrep. Zo zou dit plaetje van de Voorstraete bie wieze van X spreke wè henome kunne weze mé un köapdag, maer om 'r femielje möekten d'r een gezellege aevend van. Ie was noe j Y dae gieen plaetje van was, laet ik dit mè zieje. boer af en ging „van zijn geld leve", oftewel renteniere. A woue nie in 't publiek komme, of ze maekten de gekste sprongen. 't Verköapen gieng weer op dezelfde meniere as 's ochens: „eenmaal - andermaal - niemand mjêer? - derde maal" enz. De stembanden van Weylder adden op zo'n dag êel wat te verduren. Ten slotte volgden de paeren. Dat was 't leste, mer ök 't spannendste. De dieren blonken je tegen, vooral as t'r een zonnetje scheen. D'r nieuwe, witte elsters halsters) en *2* d'r kleurige slinders maekten ze nog vee mjeer weerd. 't Was of ze zegge wouwe - we zulle nog us goed vö de dag komme. X V V Eêst wiere ze deur 't publiek stilstöend gemonsterd (goed bekeke), dan liet de paereknecht ze een endje stapvoets X löape, tenslotte moste zo nog een rondje draeve. Dan liep een andere knecht mee een klappende zwepe d'r achteran om ze wat op te jutten aansporen). De liefhebbers konden noe gaen biejen, wa ze vö dat pöerd over adden. Zo verwisselde paerd vö paerd, vooltje vö vooltje veulen) van eigenSer. Toch wSeren dat nie de enigste zaeken, die op zo'n köap- j dag op d'ostie wiere gedae. Bie 'n gröate verköaping was 't de geweinte, dat inkele bakkers, of erreme mensen van de «g» boer toestemming adden gekrege om mee een kraempje op 't erf te staen. Ier verkochten ze dan speciaal voor deze ge- X legenheid gebakken moppen kleine, ronde stroop- j koekjes) tooi-lappen langwerpige stroopkoeken), of V nogablokken en sigarren. Een vöader, die nSer een köap- dag gieng, kon d'r nie onderuut, of ie most vö z'n gezin wat A meebrienge. X Dit was toegestSene (h)andel, dat öarde bie de köapdag. *X# Dan was t'r ök nog verboden andel - stiekum netuurlek. V D'r wier welles jenever verkocht. D'r waere soms lui, die mee êen of mjeer flessen sterreke drank in d'r binnenzak of in een baeltje op d'r rik nae de köapdag trokke. Hun klanten waeren net biejen, die over bloemen zweefden. Ze X vonden öaltied een stil plekje in de schure, of achter een ooiklampe hooistapel). Hun vijanden waeren Ilmer en Kuute, de rijksveldwachter van Staevenisse, die d'n êlen dag over 't erf kiiierden en deur de schuren dwaelden, op zoek nSe verdachte lui. X Mjêesta laet in de middag was de köapdag ofgelöape. Dan zag je de nieuwe eigenaers mee d'r gekochte spullen, of d'r V gekochte dieren naer uus trekke. «a» De notares, de klerreken en Weylder trokken nog even bie de boer nae binnen om de kele te smeren. De leste öa aevens gjêen stemme meer over. En de boer mee z'n iTA GEVRAAGD Hoenderweg 56, Sint Annaland Tel. 01665 - 519 Stoofstraat 52 Poortvliet tel. 01662-435 OP ONS KANTOOR IS PLAATS VOOR EEN die in het bezit is van mavo- en type-diploma sollicitaties graag zo spoedig mogelijk. CIO VAN OE TUINONTWERPEN TUINAANLEG TUINONDERHOUD "Ik heb niets tegen regenjassen," zei hij, "maar ik wil niet overal en altijd in een regenjas verschijnen." Een loden jas was de oplossing. Hij kon bij ons zonder moeite slagen. In loden jassen hebben wij letterlijk een aantrekkelijk assortiment. Moderne modellen (met onder meer vier buitenzakken: twee gewone en twee steek- zakken). Niet te zwaarwichtig maar in elk geval 'every inch a gentleman', Hij zal u ook staan!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 9