Dijkgeschot waterschap tien gulden hoger Gouden bruiloft in de Maartenshof Wisseling leidster gezinsverzorging in Sint-Philipsland 60 belangstellenden voor informatie over Ger. Sociale Academie DEZE WEEK ABONNEES VEILING 29e Jaargang no. 50 Donderdag 25 oktober 1973 .Goede wijn behoeft geen krans' Algemene vergadering behandelt 14 november begroting 1974 Aanmerkelijk meer Veel verwachtingen Beste leermeester HAVEN 10 ST. MAARTENSDIJK Literfles Halfvolle Koffiemelk1,19 VG Super Instant pudding 4 pakjes geen 1.68 maar0.79 VG Super Sla-saus Vi literfles geen 1/25 geen 0,99 maar0,79 Slagroom 1/4 literfles1»19 Schouder karbonade 500 gr am3,75 Magere Riblappen 500 gram4,98 Mevr. S. van der Salm volgt mevr. J. den Boer-de Ruyter op Sint-Philipsland hoort erbij Namens vier kerken Een avondje uit met Gamma B.o.Z. TELEAC-CURSUS LANDBOUW OP T.V. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phillpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665-375 - Post giro 12.44.07 - Verschijnt elke donder dag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post/ 9,50. Losse nummers/ 0,40 - Sluitingsdatum advertenties dinsdag middag - Advertentieprijs ƒ0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Gemeentesecretaris van Sint-Philipsland beëdigd „Een gemeentesecretaris zwijgt in de raad, fluistert In de b en w vergadering, buldert op de secretarie", zo citeerde dinsdagavond burgemeester G. van den Berg een van zijn collega's na de beëdiging van de nieuwe Sint-Philipslandse gemeentesecretaris A. Verbree uit Woubrugge. Men mag wel een fiks aantal jaren terug duiken in de geschiedenis van deze gemeente om tot de gescheiden functie van burgemeester en secretaris te komen. Was niet dhr. Van Bendegom de laatste secretaris van Sint-Phillpsland en is de gecombineerde functie niet tot stand gekomen rond de dertiger jaren ten tjjde van burgemeester Kleppe? Sint-Philipsland moest het dik veertig jaar met een beleidsman doen, die tegelijkertijd hoofd was van de gemeentelijke administratie. Nu, in de periode dat alles samengevoegd dreigt te worden, kan Sint-Philipsland bogen op een scheiding tussen beleid en administratie. De gemeente zelf zal er wel niet door tekort komen. Het was in een buitengewone raads vergadering dat deze beëdiging dinsdagavond in de Sint-Philipslandse bovenzaal van het gemeentehuis plaats vond. Buitengewoon niet alleen omdat het vrijwel enige agendapunt die officiële beëdiging betrof, maar wat afwijkend ook omdat er niet alleen een voltallige raad aanwezig was maar daarnaast ook een zestal afgevaardigden van de gemeente Woubrugge. Hetzij in de bestuurlijke Wanner de algemene vergadering van het Waterschap Tholen op woensdag 14 november de begroting 1974 goedkeurt, zullen de ingelanden van Tholen en Sint- Philipsland volgend jaar tien gulden meer lasten per hectare moeten opbrengen:/ 85,- in plaats van 75,-. Verhoudingsgewijze geldt deze verhoging zowel voor de ongebouwde als de gebouwde eigendommen. Zeven jaar kon het Waterschap het geschot op hetzelfde peil houden, nu komt de klap toch wel stevig aan met een verhoging die de tien procent toch ver te boven gaat. Het dageljjks bestuur motiveert de verhoging vanwege de sterk gestegen kosten en de bevriezing van de rjksuitkeringen. Overigens zaj men begin 1974 als Waterschap nog niet worden belast mei de zuivèringstaak, hoewel dat nog in de loop van volgendjaai wordt verwacht. Nu de subsidies van rijkswege in de zogenaamde doeluitkeringen voor kosten van waterbeheersing en water kering de laatste twee jaar min of meer stabiel zijn, durfde het dagelijks bestuur geen hogere uitkering 1974 te ramen. Daarom moet de stijging van de kosten zo goed als geheel worden opgevangen door verhoging van het geschot. De voorgestelde tien gulden verhoging per hectare betekent dat voor het eiland Tholen de ongebouwde eigendommen worden belast met een bedrag van 85 gulden per hectare, Sint-Philipsland 81,- behalve de Oudepolder waarvoor 88,80 per ha. moet worden betaald. De heffingspercentages voor de gebouwde eigendommen worden gebracht op 28.35% voor het Thoolse gebied en merendeels op 25% voor Sint- Philipsland. Tot dusver was het respectievelijk 25 en 20.65%. Met deze verhogingen heeft het Waterschap Tholen een sluitende begroting en een post onvoorzien van 52.822,46. De stijgende kosten betekenden voor het onderdeel waterkeringen een hoger bedrag van ƒ18.738,17 op een dikke ton. Bij waterbeheersing ligt de raming 1974 zo'n 13.000,-hoger dan dit jaar. Voor wegen en kunstwerken moest zelfs bijna dertig mille meer worden geraamd op een bedrag van nog geen twee ton. Dan stegen de algemene kosten met 43.000 gulden en de technische dienst met 14.5 duizend gulden. Bij elkaar zijn er zo'n 150.000 gulden meer kosten dan de begroting 1973 aangaf. Met het voor gestelde hogere geschot zou er bijna 159.000 gulden meer worden ontvangen. Dan is de begroting van de gewone dienst ook sluitend met een totaal van 4.076.250,21. De inkomsten van de kapitaaldienst zijn geraamd op 2.860.720,86, de uitgaven op 3.309.213,26. Een nadelig slot dus van 448.492,40. Laatstgenoemd bedrag geeft dus eigenlijk de kapitaalbehoefte aan per 31 december 1974. De rente voor kasgeldleningen loopt momenteel zelfs tot de 11%. (waaronder de eerste burger) hetzij in de administratieve sector. Bovendien was er het complete Fliplandse gemeente- personeel en aan noon aaar ook het onderwijs bij, alsmede de dames van de raadsleden. Een gezelschap van zo'n dikke vijftig mensen. Er was na de eedsaflegging door dhr. Verbree allereerst de felicitatie van burgemeester Van den Berg. Hij wees erop hoe het ambt van gemeente secretaris de laatste jaren sterk in de belangstelling kwam. Ondanks het feit overigens dat de gemeentewet weinig woorden besteedt aan de positie en de taak van de gemeentesecretaris. Maar het is toch wel duidelijk een verantwoordelijk, maar ook uitermate boeiend ambt, zo meende Sint- Philipslands eerste burger. Die gemeentesecretaris is als eerste ambtenaar belast algemene bestuurshulp te. verlenen. Hij heeft een centrale positie en zijn werkzaamheid straalt uit naar alle zijden. Hij heeft immers de algemene leiding van de gemeentelijke administratie, maar is daarnaast ook de schakel tussen het ambtelijk apparaat en de bestuursorganen. Hij is adviseur in juridische, administratieve en bestuurskundige aangelegenheden van het college van b en w. Zijn taak gaat nog verder, vond de burgemeester Van den Berg, want hij is vooral de ambtenaar die van alle zaken van de gemeente kennis draagt. Tenslotte is er de zelfstandige plaats die de wet hem in verschillende opzichten toewijst. Wij hebben veel verwachtingen van u, verzekerde de burgemeester de nieuwe secretaris. We zijn ervan overtuigd dat u voor Sint-Philipsland uw beste krachten zult willen geven. Een gemeenschap die het ten volle waard is. Burgemeester Van den Berg richtte zich vervolgens tot mevr. Verbree en hoopte dat zij zich op Flipland spoedig thuis zou voelen. Een fijne gemeente om er te wonen, verzekerde een al ingeburgerde eerste burger. Mevr. Verbree kreeg hierna een mooie ruiker als een fleurig Sint- Philipsland welkom. Na de officiële raadsvergadering zei de burgemeester van Woubrugge de DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG Zaterdag is er in het bejaardenhuis de Maartenshof feest. Een inwonend echtpaar viert er dan de gouden bruiloft. Jan Leendert van der Werf en zijn echtgenote Jacomina Cornelia van Zalm werden in 1902 te respectievelijk Burgh en Haamstede geboren. Toen ze 27 oktober 1923 in Burgh trouwden, dat was ook op een zaterdag, stond een economisch niet rooskleurige periode te wachten. De Schouwse periode duurde tot 1948, toen het echtpaar de Wilhelminastraat 8 te Sint Maartensdijk introk-, van waar de echtgenoot werk kreeg bij de Ned. Heide Mij, bij de firma Janse tijdens de Thoolse herverkavelingsperiode en tenslotte bij de firma van Oord uit Werkendam, die Schelde Rijnwerken uitvoert. Sedert anderhalf jaar vertoeft men in Maartenshof en het echtpaar kan het daar uitstekend vinden. Met goede verzorging en met gezelligheid onder elkaar is het er wel om uit te houden. Meer dan dat vindt de heer van der Werf, die zo'n jaar of 12 nauw bij de voetbalverenigirtg Smerdiek als bestuurder en elftalcommissielid was betrokken. Tot vorig jaar toe maakte hij ook de uitwedstrijden nog mee, maar als suikerpatiënt moest hij daarmee toch stoppen. Overigens heeft de voetbalsport al vanaf zijn jeugd zijn grote belangstelling en wekelijks leeft hij nog mee met het sportgebeuren, niet het minst natuurlijk met Smerdiek, zowel wat senioren- als junioren elftallen betreft. Het echtpaar kreeg 4 dochters, die allen zijn getrouwd, waarvan een woonachtig te Sint-Annaland en de andere drie op Schouwen. 18 klein- en 2 achterklein. kinderen hebben de familie van der Werf inmiddels vrij omvangrijk gemaakt. Zaterdag is er de viering van de gouden bruiloft in Maartenshof. Ruimte genoeg in de recreatie-zaal en felicitaties komen er ongetwijfeld. sympathieke wijze waarmee Sint- Philipsland zijn nieuwe gemeente secretaris ontvangt, zeer plezierig te vinden. Hij hield het gezelschap voor, dat goede wijn geen krans behoeft en dat de ervaring de beste leermeester zal zijn. Ook de ervaring met gemeente secretaris Verbree. Hij meende dat na 3% jarige samenwerking in Woubrugge, Sint- Philipsland alle verwachting van zijn nieuwe gemeente-secretaris mocht hebben. Als sterkste punten van dhr. Verbree noemde hij collegialiteit en plichtsbetrachting. Je weet in alle opzichten wat je aan hem hebt, hield hij het Fliplandse gemeentebestuur voor. Daarom wensen we hem en zijn gemeente veel succes toe. We zien het allemaal met vertrouwen tegemoet, aldus Woubrugge's eerste burger. In een kort dankwoord meende dhr. Verbree dat er wat hoog van de torgn was eeblazen omtrent ziin caDaciteiten. Ik hoop alleen dat ik Sint-Philipsland van dienst zal kunnen zijn en daartoe zal ik ook alles doen wat mogelijk is, zo verzekerde dhr. verbree het gemeentebestuur bij de officiële entree van zijn nieuwe loopbaan. Het praktisch begin in Sint-Philipsland zal overigens nog wel tot 1 december aanlopen. In de Wingerd te Tholen hebben dins dagavond zestig belangstellenden de in- formatiebijeenkomst over een gerefor meerde sociale academie bijgewoond. Daarbij waren kerkeraden van her vormde gemeenten, gereformeerde ge meenten en chr. geref. kerk alsmede onderwijskrachten van Tholen, Sint- Philipsland en West-Brabant. Volgend jaar wil men zonder subsidie in Ermelo met een Ger. sociale academie starten. Van de benodigde 2,1 mihoen gulden voor de komende drie jaar is de helft al binnen. Met een collecte werd dinsdag avond 212,65 bijgedragen. De Thoolse Hervormde predikant A. de Reuver wees er in zijn openingswoord op dat de kerk volgens Mattheus 5 1416 een stad is op een berg maar volgens Openbaringen 12 16 ook een vluchteling in de woestijn. Het is reliëfwerk. Als stad op een berg is ze be trokken bij de samenleving als licht in de wereld, aldus ds. De Reuver. Ir. J. v. d. Graaf, voorzitter van de Stichting ter bevordering van Gerefor meerd Sociaal Pedagogisch Onderwijs in Huizen, zag een taak voor de diaconieën. Vroeger had men de zorg voor de behoeftigen, nu is het maat schappelijk werk een van de nieuwe taken. Een belangrijke vraag is: Waar halen we onze maatschappelijk werkers vandaan? De sociale academie De Horst in Driebergen (Hervormd) gaat steeds meer in marxistische richting. Minister Van Veen heeft IV2 jaar geleden zelfs gedreigd de subsidiekraan dicht te draaien. De sociale academie De Neijenburgh in Baarn (gereformeerd) is sinds kort gedeconfessionaliseerd. Nu is er een stichting gevormd uit de Gereformeerde Bond in de N.H. Kerk, Confessionele Vereniging in de N.H. Kerk, Chr. Ger. Kerken, Ger. Gemeenten, Ger. Ver. van Verontrusten „Schrift en Getuigenis" en de Ger. Vrijgemaakt buiten verband om een gereformeerde sociale academie op te richten. Een prognoserapport zegt dat er behoefte is aan deze academie. Men zou nu nog enkele jaren op subsidie moeten wachten, maar in 1974 wil de stichting zonder subsidie starten met een sociale academie in Ermelo en enkele avondopleidingen elders in het land. Daarvoor is 700.000 gulden per jaar nodig. In drie jaar totaal 2,1 miljoen gulden. Er is een beroep ge daan op de diaconieën en de helft van dat bedrag is nu al bij elkaar. Er is veel'medewerking en vele sympathiebe tuigingen. Er is gemiddeld duizend gulden per predikantsplaats nodig. Ik doe een beroep op de diaconieën zich daarvoor in te zetten, zo besloot ir. v. d. Graaf. Daarna beantwoordde hij deskundig dé vele vragen die tijdens de discussie aan de orde kwamen. Er werden verder veertien voorlichtingsbrochures ver kocht. Dhr. W. C. van der Stel uit Tholen sloot de bijeenkomst met dank gebed. DuideUjk werd bij het afscheid in de Wimpel, dinsdagmiddag, dat er goede contacten zijn ontstaan tussen de leidster gezinsverzorging mevr. J. den Boer-de Ruyter en menig in de loop der jaren hulpbehoevend gezin of persoon In Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder. Maar de aan pensionering toegekomen mevr. den Boer ging na sinds 1955 werkzaam te zjjn geweest de instelling verlaten. ZSJ maakte plaats voor mevr. S. van der Salm uit Renesse, die ook al een jaar werkzaam is bij de Prot. Stichting voor Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. Voor mevr. den Boer werd het een sfeervol afscheid, voor mevr. van der Salm een prettige entree. Daarvoor zorgden bestuur van de Stichting, maar eveneens b en w van Sint-Philipsland, het personeel van de Stichting dat in deze gemeente werkzaam is en vooral de inwoners die hebben ervaren van welke betekenis dit liefdewerk kan zijn. Voor de officiële receptie begon, was er een contactbijeenkomst van bestuur, personeel en gaande en komende leidster. Hoofd leidster mevr. Pikaard uit Zierikzee gaf daarbij een overzicht van het sinds 1955 door mevr. den Boer in Sint-Philipsland begonnen werk en de groei, die vooral de laatste paar jaar door fusie van de Hervormde en Gereformeerde Stichting explosief was. Een zodanige groei, dat er 31 mede werksters op Sint-Philipsland bij de Stichting zijn betrokken die hulp verlenen aan gemiddeld zo'n 46 gezinnen. Geen wonder dat mevr. den Boer de laatste jaren elke week drie keer vanuit het Schouwse naar Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder kwam om het werk te regelen, te verdelen, gezinnen te bezoeken, met het personeel te spreken en al wat bij een vlot verloop van het werk dezer Stichting nodig was. Mevr. den Boer kreeg niet alleen de leiding over de gezinsverzorging, waarin ze als het ware vanaf het begin was gegroeid, maar ook over de bejaardenhulp. Na mevr. Pikaard werd ook het woord gevoerd door directeur J. H. Stoutjesdijk uit Uosterland, sinds 1 januari 1973 aan de Stichting verbonden. Hij wees op de belangrijke functie van de leidster gezinsverzorging en bejaardenhulp. Zij is als het ware de spil waarom net plaatselijk hulpgebeuren draait. Administrateur A. v. d. Welle belichtte tenslotte de vergoedingsregelingen. De voorzitter van de Stichting, ds de Wit uit Renesse, was er zeker van dat mevr. den Boer héél wat meer van Sint- Philipsland afweet dan de bestuurders van de Stichting. Dat blijkt trouwens ook deze middag nog eens duidelijk vanwege de hartelijke woorden en felicitaties. Misschien krijgt men in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder wel eens de indruk dat men er bij de Stichting maar wat bijhangt - zoals we op Schouwen wel eens menen dat Middelburg ons verwaarloost - maar dat is toch niet het geval. Wel wil de Stichting erkennen, dat het vooral de leidster gezinsverzorging is, die de belangrijkste plaats heeft ingenomen en de naam van de Stichting ook heeft gevestigd. Mevr. den Boer bepaalde het gezicht, van de Stichting in Sint- Philipsland, vond ds de Wit. Niet alleen maar vanwege het feit dat ze sinds 1955 hier werkt, maar vooral vanwege de manier waarop dat gebeurde. Dit laatste blijkt vooral uit deze bijeenkomst, uit de hartelijkheid naar beide kanten. Wanneer we zeggen: dank u wel, bedoelen we daarmee dan ook een heleboel, verzekerde ds de Wit. Een afscheid moge dan voor alle partijen wat zwaar vallen, door wat 35.10 27.99 16.29 16.60 18.60 dinsdag 23 oktober Sint-Annaland Uien middel Drielingen Picklers Steek Aanvoer 17 ton Aardappelen Bintje Aanvoer 3 ton Nog geen gladiolenveiling op de H.B.G. te Lisse. Van de bloembollen kwamen alleen de tulpen aan bod waarbij voor Apeldoorn 5.754.20 werd gegeven, Aristocrat 6.554.45 en Bellona 7.95 7.10. Op de vrije bloemenveiling H.B.G. Lisse was het voor de snijbloemen een goede week. Vooral de kastrochrysanten brengen goede prijzen op: boven de twee gulden per bos. Irissen zijn ook sterk gestegen en variëren van drie tot vier gulden per bos. Het dijkgeschot in 1974 omhoog. In Sint-Philipsland gemeentesecretaris beëdigd. Even op pad met de rtykspolitie Afscheid leidster gezinsverzorging op Flipland. Een gouden bruidspaar in Sint Maartenshof. I Brief van vereniging Bevordering Zondagsrust. Vier stamhouders Vroegop Hacstinge trok 60.000 zwemmers Gereformeerd sociaal pedagogisch onderwas Jan Overeenkam...even rusten Historie in dialect „koopdag" Voetbal lag stil Wel Thoobe turnkampioenschappen Ook dammers weer aan zet HET STAAT ER MET DE KUDDE SLECHT VOOR WANNEER OOK DE HERDER EEN SCHAAP IS. Dit nummer bestaat uit pagina's 12 gedaan is, kan het toch een afscheid vieren zijn. De voorzitter introduceerde vervolgens de opvolgster leidster gezinsverzorging en bejaardenhulp, mevr. van Salm. Öok hier willen we laten merjeen dat we werken vanuit de principiële basis van het Evangelie, vanuit de visie en de opdracht van dat Evangelie, aldus ds. de Wit. Hii besloot met mevr. den Boer dank te brengen, inzonderheid voor de lietde die zij in haar werk had gelegd. De Hervormde predikant ds H. Harkema sprak namens de vier kerken van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder. Hij wees erop dat de scheidende leidster gezinsverzorging nog geen goede en langdurige bekende van hem kon zijn vanwege de nog vrij korte kennismaking. In die tijd hoorde hij echter toch al veel over haar werk. We zijn God dankbaar dat hij u hier een taak wilde opdragen, merkte ds Harkema op. Hij wenste zowel de gaande als de komende leidster Gods zegen toe en hoopte dat ook de nieuwe leidster tot zegen van velen zou mogen werken. Tijdens de receptie zagen we niet alleen inwoners die eerder contacten hadden met de Stichting en inzonderheid met mevr. den Boer, maar ook burgemeester G. van den Berg en wethouder A. A. Rijstenbil namens het gemeentebestuur. Bij de afscheidscadeaus, ook van de vier kerken (waarvan ds de Wit opmerkte dat veel steun vanuit Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder wordt ontvangen) mag er ook vanuit deze ruimte namens menig Fliplander de beste wensen naar mevr. den Boer uitgaan. Dank voor wat zij voor Sint-Philipsland wilde doen. Maar dat heb ik met veel plezier en jgenoegen gedaan, j.o v^fzekerde mevr. den Boer tijdens de receptie en wellicht ook in antwoord op onze wens. Die het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1973 if 8,00 voor abonnees en 9,50 voor postabonnees) nog niet hebben betaald, worden ver zocht dit per omgaande te doen. Betaling aan Eendrachtbode Sint- Annaland: Rabobank 30.30.05.556 of postgiro 12.44.07. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. De stichting Gamma verzorgt in schouwburg Luxor te Bergen op Zoom, ook voor de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland voorstellingen en uit voeringen op het gebied van toneel, cabaret, opera en recital. U kunt zonder meer deze avonden bezoeken, want Gamma kent geen leden of dona teurs. Men kan losse: '°kaarten kopen, een abonnement nemen of een cultureel jongeren paspoort. De voorstellingen beginnen steeds om kwart over acht. Op het programma staat o.a. uitvoering van „I, Claudius" van John Mortimer door het zuidelijk toneel Globe op 30 oktober a.s. in de hoofdrollen Ann Hasekamp en Siem Vroom. Op 9 1 november het cabaret „Beter zo dan andersom' met teksten van Fons Jansen door Martin Brozius, Elsje de Wijn en Frits Lambrechts. Op 15 november solotoneel van Jules Croiset „een zekere Vincent" en op 27 november Kitty Jansen en André van den Heuvel in het toneelstuk „Vrouw zoekt moordvent" van André Roussin. Op 11 december brengt het Brabants Orkest onder leiding van gast-dirigent Hans Vonk een Slavisch programma. Maandag gaat een nieuwe Teleac- cursus landbouw van start waarbij in drie deelcursussen van elk vier lessen van een half uur behandeld zullen worden: a. besteding van het inkomen, b. rentabiliteit van de varkenshouderij, c. rentabiliteit van de akkerbouw. Hier- i bij zal veel aandacht worden besteed aan de wijze waarop de varkenshouder of akkerbouwer de rentabiliteit kan be ïnvloeden en hoe het gezin van de agra rische ondernemer een beter inzicht kan krijgen in de inkomensbesteding. Het cursuspakket bestaat uit televisie- lessen, werkboeken en studiegroepen. Bij elke deelcursus hoort een losbladig werkboek waarin de theorie wordt be handeld die in de t.v.-uitzending is aan. getipt. De t.v.-uitzending is van maan dag 29 oktober tot en met 28 januari steeds 's maandags van 12.30 tot 13.00 uur met herhalingen op woensdag tussen 10.00 en 10.30 uur. In die periode worden op verschillende plaatsen in Nederland studiebijeen. komsten georganiseerd waar cursisten onder deskundige leiding verder op de lessen ingaan. Liefhebbers uit Tholen en Sint-Philipsland kunnen zich op geven bij J. L. van Gorsel,Molendijk 9, Oud-Vossemeer, tel. 01667417.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1