Goud voor J. van Dijke van de dijken in Scherpenisse Commissie R.O. over Gedempte haven', ,Sportlaan', recreatie en schets Gorishoek SRV Sinas 99 voor 89 Gratis kopstuk bij Thoolse gemeenteraad is overlast bars bar beu Telefooncel voor Scherpenisse en Oud-Vossemeer Handhaving ambulance op Tholen beslist noodzakelijk Krijgen meisjes geen handenarbeid op Tholen? Donderdag 20 september 1973 EENDRACHTBODE 5 Bijna veertig jaar in dienst van waterschappen Waardering Hoog aangeslagen Man van de zeedijk literfles van vervolg van pag. 1 Alleen voor campinggasten Verontreiniging honden Stemmen van lezers Oosterschelde Oogkleppen 3 Financiële nood Veilingen 18 september „Iets geweldigs. Daar heb ik helemaal niet op gerekend. Ik moet ook uitreke nen waar ik dat aan verdiend heb. Tijdens de ramp ben ik wel actief ge weest en ik heb altijd wel m'n best ge daan, maar waar ik die onderscheiding aan te danken heb?" Dhr. J. van Dfyke uit Scherpenisse was ondanks ztyn bijna veertigjarige waterstaatservaring enorm verrast toen burgemeester J. E. van Boeijen hem de gouden medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau opspeldde. Dat gebeurde donderdag middag in het Polderhuis te Sint-Maar tensdijk in tegenwoordigheid van be stuursleden en personeel van het water schap Tholen. Dijkgraaf H. van Gorsel wees er op hoe dhr. Van Dijke ruim 33 jaar technisch ambtenaar bij het waterschap was, eerst van de calamiteuze waterkering Scher penisse en na de concentratie in 1959 van het Waterschap Tholen. Voor die tijd werkte de jubilaris nog bij de pro vinciale waterstaat, terwijl dhr. Van Dijke ook nog drie jaar ambtenaar van de voormalige gemeente Scherpenisse was. De dijkgraaf had hem leren kennen als een zeer plichtsgetrouw, des kundig en prettig medewerker. „Met plezier kun je op je werk terugkijken, want de zeewering in Scherpenisse blinkt er in heel ons waterschap echt uit, de portemonnee van de waterkering Scherpenisse is ook altijd wat ruimer geweest dan van de andere districten. Het is een hele opgaaf om met pensioen te gaan, maar het doet ons veel genoegen dat u de gezondheid weer hebt om uw werk te doen. Ik hoop dat u nog vele jaren met uw vrouw en kinde ren van uw pensioen mag genieten", aldus dhr. Van Gorsel. Hij bood de jubilaris vervolgens een envelop met in houd aan en mevr. Van Dijke een bloemetje. Burgemeester J. E. van Boeijen hield er daarna de spanning nog in. Hij vertelde dat hij in verschillende functies aan wezig kon zijn: als ingelande of hoofd- ingelande van het Waterschap Tholen, als rechtsopvolger van dë voormalige gemeente Scherpenisse omdat dhr. Van Dijke drie jaar gemeente-ambtenaar was geweest of als burgemeester van Tholen, in welke gemeente dhr. Van Dijke nu woont. De heer Van Boeijen zei, zich te verheugen in mensen die 65 jaar zijn en zeggen: ik heb het nog drukker dan vroeger. U bent gelukkig voor het gemeentebestuur geen bejaarde die niet weet wat hij moet doen. Als ik uw staat van dienst en de waarderende woorden hoor is er reden tot dankbaar heid. Rond veertig jaar voortreffelijke dienst, verdient extra aandacht, ook op hoger niveau. Daarom is het me een genoegen u te kunnen meedelen dat H.M. de Koningin u als blijk van erken telijkheid heeft onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau," zo besloot de burgemeester. De voorzitter van de bond van technische ambtenaren in Zeeland, de heer B. J. van Oosten, gaf de heer Van Dijke eveneens een compliment voor zijn loopbaan. Hij vond de onderschei ding een huldiging die hoog staat aan geschreven. Dit temeer omdat men als waterschapsambtenaren veel aan de weg timmert en daardoor veel kritiek krijgt. De heer Van Dijke was al sinds 1946 lid van de B.T.A. Zeeland en een oude studievriend van de heer Van Oosten. Op de vergaderingen was hij ook dik wijls aktief, hoewel hij nogal eens ver stek moest laten gaan wegens ziekte. De heer Van Oosten verklaarde het op prijs te zullen stellen, wanneer de heer Van Dijke buitengewoon lid zou willen blijven en overhandigde de jubilaris tenslotte een boekenbon. Waterschapsbestuurder J. W. Hage uit Scherpenisse vond dat de verdiensten van deze jubilaris met een lintje en zeker met het goud terecht hoog aange slagen zijn. Hij vond het tegelijkertijd een fijne waardering voor iemand waarmee hij altijd heel prettig had samengewerkt. Daarom was hij er ook zelf blij mee. De heer Hage, die zich niet zo gerust toonde over de nieuwe zuive ringstaak die het waterschap krijgt, hoopte dat de scheidende jubilaris met een ruime blik het Waterschap zal blijven volgen. Het hoofd van de technische dienst, de heer J. D. Jagt uit Sint-Annaland noemde de waardering voor de heer Van Dijke niet ten onrechte. „Ook tijdens zijn ziekte was hij dagelijks bezorgd over de dijken. We spraken ook altijd over de zeedijk van Van Dijke. Die dijken liggen èr nu keurig bij, want per soonlijke zorg betekent heel wat. Een en veertig jaar geleden hebben we samen examen gedaan voor het diploma water bouwkunde Zeeland. We konden toen al vrij snel aan werk komen en dat was in die crisistijd heel wat. Dank voor de vele vriendschap in al die jaren", zo be sloot de heer Jagt zijn felicitatie en over handigde een platenbon. De heer Van Dijke noemde het contact met de heer Jagt altijd bijzonder prettig. „In de dagen dat ik ziek was, was u mij tot morele steun. Bij de waterschaps- advertentie IM De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad houdt maan dagavond om half acht een openbare vergadering in het gemeentehuis te Tholen, waarby iedereen van harte welkom is. Tevoren wordt om zeven uur een speciale zitting gehouden voor belang hebbenden die wensen of opmerkingen hebben over de ontwerp-bestemmings- plannen „gedempte haven" in Sint- Annaland en „Sportlaan" in Sint-Maar- t ens dijk. Om half acht gaat de commissie R.O. dan over deze twee nieuwe bestem mingsplannen praten. Een gekleurde kaart van „gedempte haven" hangt in het postkantoor te Sint-Annaland. Belangstellenden voor „Sportlaan" kunnen een gekleurde kaart van het plan op de markt in Sint-Maartensdijk vinden. De commissie R.O. behandelt maandagavond verder nog de deelnota recreatie van het structuurplan Tholen alsmede de structuurnota recreatieve ontwikkeling. Tevens worden ideeënschetsen bespro ken voor de verdere ontwikkeling van de omgeving Gorishoek. „Wat verder ter tafel komt" is het zeven de en laatste agendapunt van deze openbare commissievergadering, die onder leiding staat van burgemeester J. E. van Boeijen. concentratie in 1959 dacht ik: Ik ben altijd boer geweest, nu word ik zetbaas, wat moet dat worden. Ik wist ook niet hoe lastig of gemakkelijk u was, maar het is me reuze meegevallen. Het was goed met u te kunnen werken. Ik was geen man van het kantoor, maar van de zeedijk." Namens het administratief personeel sprak griffier A. K. Kievit. Hij wees erop hoe de heer Van Dijke in 1959 weifelde om naar het nieuwe waterschap Tholen over te komen. Hij deed het en nooit was er iets teveel voor hem. Harte lijk dank voor alles: zo besloot de griffier zijn speechje. De secretaris-penningmeeester van de waterkering Scherpenisse de heer P. J. Jagt, noemde de onderscheiding iets zeer bijzonders en prachtig. Daar kun je altijd op terugzien. Meer dan 27 jaar had hij altijd plezierig met de heer Van Dijke samengewerkt. Voor bijna veertig jaar waterstaats- en waterschapsdienst kreeg dhr. J. van Dyke uit Scherpenisse de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De na gepensioneerde' jubilaris hier met zjjn vrouw en zoon Piet. Jammer vonden dhr. en mevr. van D^jke het, dat hun andere zoon dit hoogtepunt wegens vakantie niet kon bijwonen. Dijkgraaf Van Gorsel constateerde ten slotte dat Scherpenisse als kleinste woonkern op Tholen in 1959 de meeste ambtenaren voor het Thoolse water schap leverde. Sinds 1959 werd ook al de vijfde koninklijke onderscheiding verleend. Volgens de dijkgraaf wel een bewijs dat het Waterschap een aardige werkgever is. ,Na het officiële gedeelte was men nog wat gezellig bijeen. de voorzitter maatregelen neemt, maar toch bleef de SGP zich tegen verlenging van het sluitingsuur voor een bepaald tijdvak verzetten. De fractievoorzitter dacht dat de stads bewoners uit de woonblokken en fabrieken met eentonig werk naar Tholen vluchten vanwege de rust. Hij kon het echter geen rust noemen als men dan in de café's op de campings tot 1 of 2 uur verlenging wil. „Ook voor de campings ben ik van de noodzaak tot verlenging niet overtuigd. De autoch tone bevolking moet toch niet lijden onder vreemde recreanten die maar enige tijd op Tholen verblijven? Ook ben ik bang dat als u de campings ver lenging geeft, de andere café's in de bebouwde kommen ook verlenging willen hebben. Voor de burgemeester is dat ook veel moeilijker, vermoedde dhr.Hollebrands. Raadslid Van Kempen dacht dat er dan een toeloop van de kernen naar de campings zou komen. Dhr. v. d. Linde was het grotendeels met het betoog van de voorzitter eens. Hij vond dat iemand die zijn zaak niet kan beheren, maar in zijn activiteiten beperkt moet worden. Het P.vdA-raads- lid hoopte dat de bars de geluidskraan wat dichtdraaien en de waarschuwing van de burgemeester goed in de gaten houden. In normale situaties zag hij er echter geen bezwaar in om de café's in de zomer tot 1 uur open te laten. Mevr. Renes had zoveel vertrouwen in de burgemeester dat hij het in goede banen zal leiden, dat zij heel tevreden was met de mogelijkheid van ont heffing. Zij merkte nog op, dat wanneer de muziek in de bars wat zachter ge maakt wordt, dan al een heleboel klachten van de bevolking weg zijn. De burgemeester ging vervolgens in op de opmerkingen van de raad in tweede instantie. Hij zei dat de zeden en ge woonten van de vakantiegangers ver anderd zijn Men wil later naar bed en de voorzitter had er begrip voor dat men ook na kwart voor twaalf nog een biertje, koffie of limonade in het café op de camping wil. Aangezien campings gesloten gemeenschappen zijn, hoeft men ook niemand anders toe te laten. Eventueel zou een voorwaarde in de ver gunning voor verlenging opgenomen kunnen worden dat dit alleen voor campinggasten geldt. Aangezien de campings buiten de bebouwde kom liggen, heeft de bevolking er weinig hinder van. Met een ruime meerderheid van de horecabedrijven op Tholen hebben we ook geen problemen. Ik ben dan ook niet bereid de goeden met reële vragen af te kappen of hen latere sluiting on- Advprtentie 1M mogelijk te maken omdat er een paar excessen zijn geweweest. Ik hoop dat de •waarschuwing in Tholen de muziekver- gunning voor een aantal bars tot half elf te bekorten, verstaan wordt. Ik mis nog echter het vertrouwen dat het helpt, want men is al één- en andermaal ge waarschuwd. Realiseert u zich wel goed, dat wat na mijn opdracht tot het geven van een proces-verbaal gebeurt, buiten mijn macht ligt. Dat is ter beoordeling van de officier van justitie, maar ik hoop dat hij ons duidelijk steunt", aldus de burgemeester. Ten aanzien van de principiële be zwaren van de SGP tegen de verlenging in verband met ontheiliging van de zondag, zei de raadsvoorzitter dat hij daar alleen respect voor kon opbrengen. Wat de ethische bezwaren betreft, zei de burgemeester dat steeds meer mensen de vrijheid willen hebben om zelf uit te maken wanneer ze willen opbreken. Het zijn mondige burgers die de verant woordelijkheid willen dragen, zodat ik dat aan de opvoeders overlaat. Na een korte schorsing verklaarde raadslid Van Kempen namens de con fessionele vier dat zijn fractie het geven van verlengingen kritisch zal volgen en zonodig met een initiatief tot wijziging van de APV zal komen als het misloopt. Tenslotte drong hij nog aan om de politie meer toezicht te laten houden op het wegrijden van brom fietsers en automobilisten onder invloed. Behalve de verlenging van het cafésluitingsuur werd over slechts enkele artikelen van de nieuwe APV gesproken. Dhr. v. d. Linde wilde de be palingen over het kraken van huizen schrappen, terwijl dhr. De Korte en mevr. Deurloo streng toezicht wilden op de verontreiniging van trottoirs enz. door honden. Dhr. De Korte raadde aan voorzichtig te zijn met ventvergunnin gen opdat goedgelovige burgers niet de dupe worden van niet bonafide hande laren. De burgemeester zei slechts in zeldzame gevallen ventvergunningen te geven. Hij adviseerde de inwoners altijd naar de ventvergunning te vragen als er iemand wat aan de deur verkoopt. Op vragen van raadslid Van Kempen zei de burgemeester dat het schieten met een kanon in boomgaarden e.d. tegen spreeuwen enz. tussen zonsopgang en. zonsondergang geen bezwaren zal op leveren. Met de constatering van wethouder L. J. Koopman dat de raad een grote be voegdheid aan de burgemeester geeft wat betreft het sluitingsuur van café's, was de behandeling van de APV achter de rug. De gemeente Tholen heeft zijn eerste (eilandelijke) Algemene Politie Verordening. De Thoolse gemeenteraad heeft dins dagavond besloten duizend gulden be schikbaar te stellen voor een proef met het plaatsen van garantie-telefooncellen in Scherpenisse en Oud-Vossemeer. B. en w. hadden alleen een proef met Oud- Vossemeer willen nemen, maar het voorstel van dhr. L. A. Polderman (SGP) om eerder nog in Scherpenisse een telefooncel te plaatsen werd door de raad en b. en w. van harte ondersteund. Dhr. Polderman wees er namelijk op dat Scherpenisse geen dokter en wijk zuster heeft, zodat de inwoners voor die dringende zaken op de telefoon aange wezen zijn om hulp in omringende dorpen te vragen. Raadslid W. C. van Kempen (ARP) adviseerde b. en w. bij het verzoek aan de PTT die urgentie naar voren te brengen, zodat de komst van de tele fooncel bespoedigd kan worden.De PTT had b. en w. namelijk laten weten dat gezien de grote belangstelling voor de garantie - telefooncellen er wel enige jaren mee gemoeid zullen zijn om aan alle verzoeken te voldoen. Daarom werd besloten zowel voor Scherpenisse als voor Oud-Vossemeer 'n verzoek in te dienen.Volgens de burgemeester zal de proef hooguit 2 3 maanden gehouden worden. Dan moet men voldoende in zicht hebben of men ermee doorgaat. De duizend gulden zijn volgens de voor zitter nog een slag in de lucht omdat de gemeente niet weet waar men aan toe is. B. en w. willen een garantie-telefooncel hebben met volledige service van de PTT voor het gehele onderhoud van de cel met toebehoren. Per jaar moet die cel voor de PTT echter 3600 gulden op brengen. Worden er minder gesprekken gevoerd, dan moet de gemeente 50% van het verschil tussen het normbedrag van 3600 gulden en het werkelijk ont vangen bedrag bijbetalen. Als de proef in Scherpenisse en Oud-Vossemeer slaagt, dan kan overwogen worden of er in Poortvliet en Stavenisse ook zo'n tele fooncel kan komen. Mevr. J. M. Deurloo- van Broekhoven (KVP) had nog geruchten gehoord over de bouw van een nieuw postkantoor in Oud-Vossemeer, maar volgens wet houder A.J. Scherpenisse is daar nog niets van bekend. Als er een nieuw postkantoor komt, met een telefooncel die dag en nacht te bereiken is, dan kan dat nog jaren duren. Tholen en Sint-Philipsland vallen buiten de ontwerp-verordening tot aanwijzing van gebieden waarvoor centrale posten voor het ambulancevervoer werkzaam zijn. Dat blijkt uit een voorstel van G.S. aan de Provinciale Staten van Zeeland in het kader van de uitvoering van de wet ambulancevervoer. Volgens de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid nemen Tholen en Sint-Philipsland bij de gebieds- aanwijzing een bijzondere plaats in. Deze streek is voor een zeer groot deel aangewezen op de ziekenhuizen in westelijk Noord-Brabant (met name in hoofdzaak Bergen op Zoom) en voor een groot deel op het ambulancevervoer dat vanuit het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom wordt verzorgd. Overigens is wel een ambulanceauto in Sint-Maartensdijk gestationeerd, die door het Rode Kruis Tholen wordt geexploiteerd en die belangrijke diensten bewijst bij snel vervoer van het eiland Tholen naar Bergen op Zoom. Tholen en Sint-Philipsland behoren ook tot het gebied van de centrale post Breda met het alarmnummer 0011. In de wet ambulancevervoer is bepaald, dat bij G.S. van de provincie waarin de centrale post gelegen is, de aanvrage om vergunning wordt ingediend. Alvorens een beslissing te nemen plegen G.S. van Noord-Brabant dan overleg met G.S. van Zeeland. Bij de overwegingen moge in ogenschouw worden genomen, dat hulpverlening met een ambulance-auto op Tholen en Sint-Philipsland slechts vanuit Sint-Maartensdijk en Bergen op Zoom kan worden geboden en beslist niet vanuit de overige regio's in Zeeland. Wel moge worden benadrukt, dat handhaving van de ambulance-auto in Sint-Maartensdijk beslist noodzakelijk zal blijven, gezien de benodigde rijtijd met een ambulance van het ziekenhuis Lievensberg naar bijvoorbeeld Sint- Annaland, Stavenisse en Sint- Maartensdijk. Aldus het advies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid aan G.S. van Zeeland. Gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen is voorzitter van die Provinciale Raad. Het blijkt dat er op Tholen nog meer glazen beslagen zijn. Inplaats van onze publicist op het matje te roepen omdat hij iets geschreven zou hebben waar wij niet achter kunnen staan (een veronder, stelling die door deE.B. volkomen uit de lucht gegrepen is) lijkt het ons dan ook beter de redaktie van de streekbode maar eens ter verantwoording te roepen. Wij kunnen toch maar moeilijk gedogen dat nu zelfs al 5000 gezinnen voor de tweede keer foutief worden voorgelicht. Die ruimte had beter benut kunnen worden, bijvoorbeeld met een poging om eens een van de vijf k zes argumen ten die onze publicist opgesomd heeft te weerleggen. Maar dat was zeker te moeilijk. Je kunt natuurlijk niet overal verstand van hebben, maar van een redaktie verwacht je wel dat ze kan lezen. De E.B. niet. Ze zou dan gezien hebben dat onze publicist over oud collega's Ferguson en Spaargaren schreef. En aangezien deze mensen nog steeds bij waterstaat werken volgt daar logisch uit dat Nortier er niet meer werkt. Deze toelichting speciaal voor de redaktie, de lezers begrijpen dat zo wel. wei. Overigens staat het ons vrij er wie dan ook bij te halen zolang bepaalde mensen, die nog wel door de gemeen schap betaald worden of werden (anders komen er nog twee brieven bij) ook te pas en te onpas allerlei milieuverenigin gen die op vrijwillige basis werken er maar bij slepen. Namens het „bestuur" van de Aktie; groep Oosterschelde Open Johan Kole, Yerseke Joop Zoetewey, Yerseke Anton Verwijs, Sint-Philipsland Naschrift redaktie: Deze reactie kwam op ons naschrift van 19 juli, maar bleef even liggen om op adem te komen. „De lezers begrijpen dat zo wel", schrijven de onderteke naars. Dan behoeven wij er ook niets meer aan toe te voegen, te meer niet omdat door ons helemaal niet werd ge tornd aan door de aktiegroep aange voerde argumenten. Alleen zien wij als 't voornaamste motief voor snelle be veiliging een snelle afsluiting. Mag dat een motief zijn, zouden we bijna vragen, maar op vragen moeten weer ant woorden komen. Voorlopig genoeg. Laten we nu maar even het rapport Klaassesz afwachten en de regeringsbe slissing. In antwoord op het ingezonden stukje van mevr. Renes in de E.B. van 6 september het volgende: Volgens mevr. Renes zou door de politie met twee maten worden gemeten voor wat betreft het opmaken van bekeuringen ten opzichte van de gewone burger tegenover die van woonwagen bewoners. Dit zou volgens haar voortvloeien uit het feit dat de woon wagenbewoners geen geld hebben om de bekeuringen te betalen en de juiste dader dikwijls moeilijk aanwijsbaar is. Ik heb mij afgevraagd hoe mevr. aan deze gegevens komt. De politie van Tholen zou zij in deze het tegendeel kunnen bewijzen. Mevr. Renes kan en mag toch niet van ons vragen dat wij van iedere bekeuring die wij tegen een woonwagenbewoner opmaken, een briefje bij haar in de bus stoppen. Dat doen wij van een gewone burger niet en ook niet van een woonwagenbewoner. Daarbij is het politiewerk aan geheim houding verplicht. Het politieberoep is nu eenmaal niet als dat van een landbouwer, die met een combine aan een stuk graan begint en dat na een paar uur eraf heeft. Dat werk is van de weg af te zien. Het politievak ligt wel wat anders dacht ik. Een buitenstaander weet en kan ook niet weten welk werk door haar gedaan wordt. Mevr. Renes moet wel bedenken dat de woonwagenbewoner een geheel ander slag volk is dan de gewone burger. Zij groeien in een geheel andere gemeenschap op en deze mensen moeten ook anders worden aangepakt als de gewone burger. Ik begrijp dat er veel tegen de borst gestoten werd over het woonwagen probleem mevrouw, maar dan moet dat niet zijn van de twee maten waarmee gemeten wordt. Er stuit bij de politie (als mens) ook zoveel tegen de borst over bepaalde dingen die zij ook wel anders gezien zou willen hebben, maar die niet uit te voeren zijn omdat zij aan wet en voorschrift gebonden zijn. Wanneer over de politie als geheel gesproken wordt, voel ik mij daar ook bij betrokken, omdat ik daar ook een lid van ben. Wanneer er op iemands tenen getrapt wordt, zijnde een lid van het lichaam, wordt dit ook door het gehele lichaam gevoeld. Ik heb daarom de oogkleppen van mevr. Renes niet persoonlijk aangevoeld maar als lid van de politie in zijn geheel. Owmr. A. Brinkman Sint-Maartensdijk. Naschrift redactie Wat de resultaten van bekeuringen e.d. betreft, blijkt uit een bericht onder het plaatselijk nieuws van Tholen in de E.B. van 6 september dat er op het woon wagenkamp vijf wagens in beslag genomen zijn en voor zo'n 500 600 gulden boetes zijn geind. Zie ook plaatselijk nieuws Tholen van 13-9-1973 'n nummerbord bracht uitkomst. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw bericht in uw blad van 6-9-1973 onder 't plaatse lijk nieuws Sint-Annaland onder het kopje „Hervormde Gemeente te Sint- Annaland in financiële nood" heeft zowel de kerkeraad als de kerkvoogdij en notabelen, evenals vele leden van onze gemeente min of meer geschokt. We willen voorop stellen dat het bericht eerder zal zijn bedoeld om bijdragen te stimuleren dan om de kerk af te breken, maar 't is niet denkbeeldig dat het ver keerd is overgekomen. De kerkvoogdij acht het niet op zijn plaats dat deze aangelegenheid op deze manier wereldkundig gemaakt wordt. Dit behoort enkel en alleen tot de taak van de kerkvoogdij, die dan ook door middel van een zogenaamde samenvat ting de gemeenteleden in kennis stelt van de financiële stand van zaken van hun kerk. Tevens worden de leden op gewekt om hun bijdragen in collecten en vrijwillige bijdragen aan te passen aan de loon- en andere inkomstenontwikke ling van de laatste jaren. Dit is een nor male gang van zaken. Als de kerkvoogdij het nodig zou achten om aan de leden mee te delen dat onze gemeente in een werkelijke financiële noodtoestand zou verkeren, dan zou zij dit zelf wel bekend maken aan haar leden. Het is waar dat de lasten steeds stijgen, maar ook de ontvangsten stijgen dusdanig dat we uiteindelijk elk jaar aan onze verplichtingen kunnen vol doen door de grote offervaaardigheid van onze leden. Er is dus geen sprake van nood. Als we tegenover de schuld van 137.250,het bezit stellen, nl. kerk, pastorie en verenigingsgebouw, dan ver tegenwoordigt het samen het dubbele aan waarde van de schuld. Vervolgens is er momenteel al een reserve gekweekt voor de schulddelging 1973 van 10.389,13. Momenteel is deze schuld in feite dus geen 137.250,—, maar al ruim 10.000,— minder. Plus de jaarlijkse 3500,— die afgelost wordt aan de leden, die dus ook in de begroting meespeelt. Het komt er dus feitelijk op neer dat 't om ƒ14.000, gaat. Als u nu meedeelt in uw bericht dat het schulddelgingsfonds een last be tekent voor 1973, dan is deze mede deling niet juist, want het is in sep tember 1973 al een bezit. Als we vaststellen, dat de begroting voor 1972 'n eindcijfer van ƒ16.000,- tekort aangaf en we zien de rekening 1972, dat er nog een klein batig saldo viel te boeken, dan is dit dank zij de grote offervaardigheid van de leden. Deze bekendmaking dient vooral ter ge ruststelling van onze leden. Met dank voor de plaatsruimte in uw blad. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Sint-Annaland. Naschrift redactie: De Hervormde kerkleden van Sint- Annaland zijn waarschijnlijk inge nomen met deze nadere toelichting. Het blijkt wat gunstiger te zijn dan uit de circulaire kon worden opgemaakt. Die circulaire werd in ons bericht vrijwel letterlijk gevolgd met inderdaad als oogmerk, hetgeen de kerkvoogdij ver moedt, nl. uit die cijfers de noodzaak van een verhoogde bijdrage erkennen. Alleen het kopje boven het bericht was welsprekender dan de nu gegeven toe lichting vereiste. Het prikkelt wellicht opnieuw te stellen dat de kerkvoogdij achterloopt wanneer ze het niet op zijn plaats acht, dat een circulaire die aan meer dan 700 leden wordt verspreid, in de publiciteit komt. Daarom volstaan we liever met te schrijven dat zoiets on mogelijk een publiek geheim kan zijn. Waarom zou een oogstcollecte worden vermeld en een redelijk verzoek van een kerkvoogdij aan zoveel leden buiten de krant gelaten moeten worden. De kerk hoort bij onze gemeenschap in goede en kwade dagen. Sint-Annaland: Uien middel 20.05, Drielingen 18.05, Picklers 12.00, aanvoer 85 ton. Aardappelen Bintje Bonken 30.60 - 32.00, klasse 1 17.80 - 19.00, klasse 2 17.40, Bintje apart 12.60, Eigenheimer apart 25.00 - 28.90, aanvoer 46 ton. Sint-Maartensdijk: Uien 40 opwaarts klasse 2 nl. 20.16. Aardappelen Dore 30.80 - 30.20, Bintje 20.10 -17.80, klasse 2 17.80 - 15.00, Bintje apart 13.50, Bintje Bonken 32.90 - 34.00, Eigenheimer 27.90 - 22.60. Het VVD-raadslid mevr. M. J. Renes- van Geer heeft b. en w. schriftelijke vragen gesteld over het geven van lessen handenarbeid op de Thoolse lagere scholen. In het programma van de basisscholen zijn de lessen handenarbeid momenteel alleen voor jongens. De meisjes krijgen zes jaar lang nuttige handwerken. Bij het volgen van voortgezet onderwijs wordt ervan uitgegaan dat ook meisjes de beginselen van handenarbeid zijn bijgebracht op de basisscholen. De praktijk wijst nu uit dat de meisjes af komstig uit Tholen ver achter liggen en slechts met moeite mee kunnen met de eisen die gesteld worden aan handvaar digheid op de scholen voor voortgezet onderwijs. Een goede uitzondering maakt Oud- Vossemeer met in alle klassen handen arbeid voor meisjes, terwijl in Sint- Maartensdijk alleen de meisjes uit de eerste en tweede klas hierin onderricht krijgen. Denkt het college en vooral de wethouder van onderwijs dat aan deze discriminatie een eind kan komen door een correctie op het programma van de scholen?, aldus de vraag van mevr. Renes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 5