Onderscheid Cafetaria wordt peuterspeelplaats Tonhuisstraat Sint-Annaland wordt weer in ere hersteld Jong en oud vierde gezellig feest Volgens ontwerp-bestemmingsplan Gedempte Haven THOLEN DEZE WEEK ST. MAARTENSDIJK Parkeerplaats voor 90 auto's Sloop in Tonhuisstraat Spuistraat afsluiten NUTSSPAARBANK Dader inbraak bij juwelier Walhout in Tilburg gepakt? 29e Jaargang no. 44 Donderdag 13 september 1973 1 kilo Magere Varkens lappen 9,96 1 kilo Doorregen Rundlappen5,98 1 kilo Riblappen9,98 Mager Soepvlees 4,75 1 kilo Verse Worst/ 4,28 i kilo Spékiappètl 4,28 1 kilo Vieesgehakt 3,98 B en vv van Tholen willen 2500 gulden startsubsidie geven Grondaankoop voor zwembad Geldlening Groene Kruis Pot verdelen De politie is vermoedelijk op het goede spoor bij het zoeken I van de daders van de inbraak bij juwelier J. Walhout in Sint-Annaland, waar in de nacht van 25 op 26 augustus voor tienduizenden guldens goud en zilver werd gestolen. Maandagochtend werd in Tilburg H. aangehouden die in een damestas in zijn auto gouden voorwerpen had. Ze j waren in een zakdoek gewik keld. Enkele dingen daarvan zijn door dhr. Walhout en zijn zuster herkend. H. ontkent de inbraak te heb ben gepleegd en beweert de gouden voorwerpen op de Vo geltjesmarkt in Antwerpen te hebben gekocht. De politie houdt hem echter vast om verder licht in de zaak te brengen. Enkele gou den voorwerpen zijn voor dhr. Walhout namelijk onbekend, mogelijk komen die van de andere inbraken bij juweliers in Dirksland en Lage Zwalu- we. De Thoolse politie werkt voor dit onderzoek samen met de districtsrecherche uit Middelburg en andere poli tiekorpsen. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 8,- per haltjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties «dinsdagmiddag - Advertentieprijs '70,19 per mm btw - Spierinkjes t/m '20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer.' Menig inwoner zal met ons bij het zien van de dokumentaire 25 jaar Koningin wellicht hebben vastgesteld, dat zelfs een vorstin in functie heel wat moet doen, waarnaar ze persoonlijk dus privé, noch zou verlangen, noch dat zou uitvoeren. Het bracht ons op de ge dachte, dat overheden en andere representanten van hoog tot laag in zo'n schuitje moeten varen. Die gedachte werd nog versterkt bij het lezen van - en daarmee komen we heel wat dichter bij huis - van het b; en w.- voorstel van de gemeente Tholen tot aankoop van grond voor het zwembad. Op zich heeft dat al heel wat gemoede ren bezig gehouden, maar daarover willen we het thans niet hebben. De aandachtige lezer - het zijn er altijd meer dan zelfs een redactie vermoedt - stelt meteen vast, dat het hier een meer- derheidsvoorstel betreft. Dat betekent in het Thoolse geval, dat er toch minstens een van het college uit de boot is gevallen, zoals dat wel wordt ge noemd. Wethouder L.J. Koopman kan zich alsS.G.P.-er (en evenmin privé) niet met dit voorstel verenigen. Zoiets komt wel meer voor in colleges. Veelal gaat het daarbij om principiële zaken. Ook dat is hier het geval. Alleen zal die aan dachtige lezer zich wenkbrauwen fronsend herinneren, dat dezelfde wet houder, die de portefeuille van grond aankoop beheert, zich beijverde om aan het b. en w. voornemen uitvoering te geven. Dan rijzen er voor menigeen vraagtekens. Met name schijnt dat het geval te zijn bij de jongeren. Die gaan uit van het natuurlijk standpunt dat een overtuiging consequent beleefd moet worden. In de levenspraktijk gaat een zwart-wit - houding vaak niet op. Is er wel degelijk onderscheid tussen het in functie uit voeren of het privé-voorstaan. In het onderhavige geval was de wethouder uitvoerder van een in meerderheid van het college genomen beslissing: aan koop grond zwembad. In zijn functie beijverde hij zich om de opgedragen taak uit te voeren. Raadslid Koopman daarentegen kan zich principieel met aanleg zwembad niet verenigen, omdat openstelling op zondag vrij zeker is. Er is althans geen beperking dienaan gaande te verwachten. Hier lijkt dus Taakvervulling en overtuiging te vloeken. Maar kan het anders. Natuur lijk, door zich overal buiten te houden en het een ander te laten doen. Dan is het gemakkelijk kritiseren. Dan kan men zonder bezwaar de vrome Jan uit hangen. Vanzelfsprekend wordt on middellijk door oppositie en medebroe der aangevoerd: Ja, maar waar is dan de grens. Die grens is vrij duidelijk. Die wordt begrensd door de functie. Grondaankoop voor het zwembad is eis voor een wethouder die met die porte feuille is belast. Komt tot dezelfde persoon het verzoek het zwembad te openen, dan zou dit weer veel meer een persoonlijke zaak zijn. Dat is niet verbonden met de functie. Iemand die tegenstander is van ambts gebed, maaar maandelijks of bij uitzon dering leiding moet geven aan een raadsvergadering zal zich niet ont trekken dat ambtsgebed uit te spreken, maar als het er over gaat dat wel of niet in te voeren, zal diezelfde mevrouw of meneer tegen stemmen. Het is toch wel goed dit onderscheid even aan te duiden om personen niet een blaam op te leggen, die dat niet kan zijn. Hoezeer het „Goed zeeuws, goed rond" ogenschijnlijk op elk terrein van het leven voorkeur verdient. Er moet reke ning worden gehouden met realiteit. Een onderwijzer kan anti-monarchist zijn. Maar op Koninginnedag leiding geven aan kinderspelen. Een voorbeeld dat met tientallen is aan te vullen. Dat is in dit geval wellicht niet nodig. Wel om het toch even duidelijk te stellen.' Niet vanwege een wethouder Koopman, maar voor iedereen, die ambtelijk niet zelden anders moet handelen, dan hij privé zon doen. DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG: Vi kilo MAANDAG 17-9: DINSDAG 18-9: WÖÉNSÖAG 10-9: ddVêftéfitië IMi Naast de reorganisatie van de eilandegjke vrijwillige brandweer en de vaststelling van de nieuwe algemene politie verordening behandelt de Thoolse gemeenteraad dinsdagavond vanaf half acht nog zo'n twintig punten. Daarbij is een voorstel om 2500 gulden aanvangssubsidie te geven voor het Inrichten van een pecterspeelplaato in het voormalige cafetaria De Poort van Zeeland aan de Eendrachtsweg in Tholen. Gedurende twee halve dagen per week kunnen moeders hun peuters dan voor 2,50 per halve dag in het voormalige cafetaria laten spelen. Behalve 2500 gulden willen b. en w. ook nog enkele voorradige gebruikte artikelen in bruikleen geven. Het gebouw wordt kosteloos en tot wederopzegging in gebruik gegeven aan het bestuuur van de peuterspeelplaats Tholen i.o. De huur van 750 gulden wordt namelijk in de vorm van een jaarlijkse subsidie teruggegeven. Peuterspeellokalen blijken zich volgens b. en w. overal gunstig te ontwikkelen en verheugen zich in een sterk groeiende belangstelling. Het bestaansrecht wordt enerzijds ontleend aan de belangen van de moeders, die buitenshuis werken of boodschappen willen doen. Anderzijds dienen de peuterspeelplaatsen in niet mindere mate de belangen van het kleine kind. Zo wordt grote waarde toe gekend aan de sociale contacten van het kind in de speelplaats. Van veel belang is ook het op verantwoorde wijze leren spelen, t.w. terwijl ook het „leren" door het kind, o.a. van woordbegrippen, niet moet worden onderschat. Voor ver scheidene peuters blijkt de speelplaats ook medisch gewenst, terwijl deze ten slotte ook in belangrijke mate de grote overgang naar de kleuterschool kan ver gemakkelijken. Ten aanzien van dit laatste biedt de peuterspeelplaats de mogelijkheid om de behoefte van een geleidelijke overgang aan te passen aan de kleuter. Bijvoorbeeld kan de moeder beginnen met zelf aanwezig te blijven en desgewenst het kind maar voor korte tijd naar de speelplaats te brengen. Aangezien voor de speelplaats aan de Eendrachtsweg in Tholen voldoende be langstelling bestaat en deskundige lei ding beschikbaar is, menen wij dat aan de totstandkoming de nodige medewer king behoort te worden verleend, aldus b. en w. De 2500 gulden aanvangs subsidie wordt gegeven in de vorm van een renteloos voorschot, dat als de peuterspeelplaats blijft bestaan, geacht zal worden jaarlijks met 20% te zijn verminderd. Bij een onverhoopte liqui datie binnen vijf jaar zal het gemeente bestuur de keus hebben tussen koste loze overneming van de dan aanwezige inventaris ofwel terugbetaling van het nog resterende deel van het renteloos voorschot. Het bestuur is verplicht binnen zes maanden na het ontvangen van de 2500 gulden een financiële ver antwoording aan het gemeentebestuur te overleggen. Het bedrag zal alleen mogen worden besteed voor in de in richtingsbegroting vermelde artikelen, duurzaam speelgoed voor ten hoogste 300,00 en andere vooraf door b. en w. goed te keuren inventaris-artikelen. Voor het zwembad aan de Zoekweg in Tholen kan de gemeente de grond nu kopen. Mevr. J. A. Geluk-Geluk is accoord gegaan met het aanbod van b. en w., wat volgens het advies van de raadscommissie onroerende zaken gedaan is. Er is ook een taxatierapport gemaakt. Wethouder L. J. Koopman (SGP) heeft tegen de toekomstige bestemming van de grond principiële bezwaren, zodat het hier om een meer- derheidsvoorstel van b. en w. gaat. Met de aankoop van de grond hing nauw samen, dat er voor de pachters Gebr. H. en C. Moeliker een vervan gend perceel moest worden gevonden; hierover zijn intensieve onderhandelin gen gevoerd. In de Slabbecoornpolder werd hiervoor 1.76.40 ha gevonden, maar de fa. H. Geluk en Zonen vroeg een voor b. en w. niet aanvaardbare prijs. Als voor het gevraagde bedrag grond zou worden gekocht, zou dat volgens het college een onbillijke beje gening zijn van de reeds uitgekochte eigenaren. B. en w. slaagden er echter in alsnog tot overeenstemming te komen met de fa. H. Geluk en Zonen. De pacht van de 2.55.00 ha grond van mevr. J. A. Geluk-Geluk die nodig is voor het zwembad kan dus ontbonden worden. De gebr. H. en C. Moeliker kunnen dan de 1.76.40 ha grond die de gemeente van de fa. H. Geluk en Zonen koopt, pachten. Voor de overige te lijden schade in verband met kleinere opper vlakte compensatiegrond, moeilijker bewerking van het overblijvende, omrij- schade en schade wegens zwaarder drukkende lasten op bedrijfsgebouwen wordt aan de gebr. Moeliker nog een vergoeding gegeven. B. en w. vinden dit allemaal billijk en verantwoord. Ook dit is echter een meerderheidsvoorstel van het college gezien de principiële be zwaren van wethouder Koopman tegen ,Door de Tonhuisstraat weer hoofdtoegangsweg te maken wordt het historische verkeerspatroon In Sint-Annaland hersteld. De Spuistraat gaat aan de kant van de Havenweg dicht. De huizen aan Tonhuisstraat moeten afgebroken worden, evenals de oude pakhuizen en de twee huisjes bij het Domineeshof. Dat staat allemaal in het ontwerp-bestemmingsplan Sint-Annaland Gedempte Haven dat burgemeester en wethouders op tafel hebben gelegd. Een gekleurde kaart van het plan wordt in het postkantoor opgehangen. Er wordt geen hoorzitting gehouden. Wel kunnen belanghebbenden eventuele wensen of opmerkingen kenbaar maken op een speciale bijeenkomst. Ieder die in deze zitting gehoord wil worden, dient dat tevoren te melden aan de afdeling ruimtelijke ordening van het gemeentesecretarie, telefoon 01666-955, toestel 12. Die bijeenkomst is in elk geval voor maandag 24 september, want dan behandelt de commissie ruimtelijke ordening van de gemeenteraad Plan Gedempte Haven. De commissievergadering, die om half acht in het gemeentehuis te Tholen begint, is openbaar. Doel van het plan is industrie vestigingen op de Gedempte Haven mogelijk te maken en de verkeers- structuur te verbeteren. Op de Oude Haven staan reeds de bedrijven van Sanbella, Jafri Tricotage, Aardappel- handel Westdorp en Constructiebedrijf Van Beek waarvoor goedkeuring is verkregen volgens artikel 20 van de Wederopbouwwet. Voor de rest zijn de gronden nog onbebouwd, hoewel de huidige werkplaats van het Waterschap Tholen aan het Havenplein niet op de kaart staat. Verder heeft Transportbedrijf W. J. Heijboer plannen om aan de Havenweg een garage te bouwen. Om nu mogelijk te maken dat op de Gedempte Haven in 't kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening stedebouwkundig en juridisch een duidelijke afronding van dit gebied kan plaatsvinden, dient een en ander in een bestemmingsplan nader te worden geregeld en vastgelegd. Het plan omvat de Oude Haven en wordt begrensd door de Koelhuisweg, Tonhuisstraat, Havenplein en een deel van de Havenweg. Op het industrieterrein is volgens het huidige gebruik een bedrijfsbestemming gelegd met een bepaalde bebouwingshoogte en een bebouwingspercentage per bouwperceel. Er mogen geen detailhandels- of horecabedrijven komen. Per bedrijf is maximaal één dienstwoning toegestaan. Met name voor een gedeelte waar zich nog nieuwe bedrijven kunnen vestigen langs de Spuistraat en Havenweg is langs de openbare wèg een strook aangegeven waarop geen gebouwen mogen komen. 2o'ti Voorterrein kan; hetzij als tülhstrüok hetzij als parkeerterrein voor auto's Vaii bezoekers vah het bedrijf worden ingericht. Aan de zuidkant van de Spuistraat is een terrein voor verkeersdoeleinden ontworpen waaromheen een ruime groenstrook is geprojecteerd. De achterkant van garage Dekker wordt met een groenstrook uit het zicht genomen. Dit is nu reeds het geval met de voorlopige beplanting, maar waar nu bosjes staan, komt straks een parkeerterrein voor 90 auto's. Deze zijn zodanig gepland, dat realisering in fases kan plaats vinden. Dit parkeerterrein zal dienst kunnen doen voor in de omgeving werkzame mensen, voor bezoekers van Sint- Annaland, voor omwonenden en als overloop of vervangende parkeerruimte van een aantal smallere woonstraten in de omgeving. De bushalte blijft op de oude plaats aan de Spuistraat gehandhaafd. Om meer structuur in het interne wegenpatroon van Sint-Annaland te krijgen is het volgens B en W nodig om enkele veranderingen aan te brengen in het stratenstelsel. Zo wordt de Tonhuisstraat verbreed en het profiel verbeterd. De bebouwing aan de havénzijde is overwegend van slechte kwaliteit. Er wonen maar drie gezinnen meer: J. Gaakeer, A. Bruijnzeel en C. van Dijke. De overige panden worden als garage gebruikt of staan leeg. De Tonhuisstraat wordt na sloop van de gebouwen zodanig omgebogen dat een betere verbinding wordt verkregen met de Molendijk en Noordstraat. Om die aansluiting op de Molendijk goed te krijgen staan voor een volgend bestemmingsplan de lijnen voor sloop van het oude gemeentehuis en café H. Rijriberg voorlopig al op papier. Door de veranderingen zal het kruispunt Havenplein, Voorstraat, Molendijk en Tonhuisstraat een dusdanige vorm krijgen dat een opening van het toekomstige zwembad op zondag. Het Groene Kruis Tholen wil bij de Rabobank Scherpenisse een geldlening van 100.000 gulden aangaan in de vorm van een krediet in rekening-courant. Dit geld is gedeeltelijk bestemd voor het aflossen van bestaande leningen bij ver schillende bankinstellingen, die destijds door plaatselijke Groene Kruisvereni gingen zijn aangegaan. Verder is nog geld nodig ter voor-financiering van de kosten. De bank te Scherpenisse vraagt van de gemeente garantie voor rente en aflossing. B. en w. achten de geldlening verantwoord. De statuten van het streekmuseum Tholen en Sint-Philipsland zijn konink lijk goedgekeurd. Aan het gemeente bestuur wordt nu gevraagd een tweetal vertegenwoordigers te willen benoemen voor deelneming in het bestuur van het streekmuseum. B. en w. adviseren hier voor wethouders A. J. Scherpenisse en een van de raadsleden te benoemen. Er is in de begroting 1973 weer ruimte om dranghekken aan te schaffen over een lengte van 100 meter, zoals ook in 1972 gebeurde. De raad moet hiertoe dan 5000,beschikbaar stellen. Voor de afdeling gemeentewerken is aanvulling nodig van kantoormachines, bureaus, bureaustoelen, brievenkast, tekencombinaties, rekenmachine, elek trische schrijfmachine en een foto kopieerapparaat. Daarmee zal een bedrag van twaalf mille gemoeid zijn. De liquidatierekening van de centrale dienst Noord-Zeeland, welke in 1972 werd opgeheven is in concept gereed ge komen. Er is door de deelnemende ge meenten nog een potje te verdelen van f 36.130,08. Daarbij is er van uitge gaan, dat de gemeente Tholen de nog aanwezige inventaris zal overnemen voor een bedrag van 8666,46, wat in het batig saldo is begrepen. Dit bedrag moet Tholen in uitgaaf ramen, terwijl ze anderzijds kan rekenen op het liqui datiebedrag (berekend naar het aantal inwoners van de deelnemende ge meenten) van 25.650,06. Nog altijd de moeite waard om er je hand voor open te houden. overzichtelijk kruispunt ontstaat. Met deze maatregel zal het historische verkeerspatroon hersteld en tevens de verkeersstructuur verbeterd en overzichtelijker worden. De tweede maatregel is, de Javadijk door laten lopen in de Havenweg. Met het doorgaande karakter van de Javadijk in de Havenweg ontstaat een situatie waarbij het haven- en recreatieverkeer gemakkelijker buiten om de bebouwde kom de bestemming jachthaven, camping, weegbrug, graan silo, enz. kan bereiken. Door het verbeteren van de Tonhuisstraat en deze weer het karakter te geven van toegang tot het dorp, is die functie aan de Spuistraat ontvallen. Deze wordt nu ontsluitingsstraat van bedrijven. Uit verkeerstechnisch oogpunt is het nodig om de aansluiting op de Javadijk te laten vervallen en de Spuistraat op de Tonhuisstraat aan te sluiten. Een dertig meter voorbij de woning van dhr. W. Pleune wordt de Spuistraat dan afgesloten. Evenzeer uit verkeerstechnisch oogpunt dient de aansluiting van het Domineeshof op de Tonhuisstraat, zowel de oprit van dhr. J. J. van Luijk als de afrit bij de werkplaats van garage W. J. Heijboer, te vervallen. De aanwezige hoogteverschillen en de beperkte ruimte maken dat hier geen verantwoorde aansluiting voor gemotoriseerd verkeer kan zijn. Wel is rekening gehouden met een smalle aansluiting voor fietsers en voetgangers. De twee huisjes bij de. zogenaamde Ouwe Job één wordt er nog bewoond door dhr. Abr. van Oost, het andere staat leeg en de voormalige woning van dhr. M. den Haan onderaan de dijk op de hoek Javadijk-Tonhuisstraat moeten worden gesloopt. Op het Domineeshof zijn voor het Dijkje nog parkeerplaatsen geprojecteerd. Garage Dekker is in het nieuwe plan volledig gehandhaafd, evenals het gebouw van de Cavetho aan de Koelhuisweg. De houten watersport winkel van Benelux Yaght voorheen Tagrijn staat niet in het ontwerp- bestemmingsplan, zodat deze zal moeten verdwijnen. De speciale zitting voor belanghebbenden wordt maandagavond 24 september om zeven uur gehouden in het gemeentehuis te Tholen. Om Half acht begint dan de opei;Kare vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening. Onderscheid Een Orai\jefeest om in het album te zetten Peuterspeelplaats in Tholen Nieuwe bestemmingsplannen in Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk Honden keurkorps op Tholen Middenstandsfederatie wil gemeentelijke commissie voor Midden- en Kleinbedrijf Een grote variatie plaatselijk nieuws met feestverslagen Oudste inwoner van Slnt- Philipsland overleden Stemmen van lezers Bedragen voor Kind in Nood Lekker veel doelpunten van W.H.S. Weer minder werkloosheid op Tholen De geest van het Sint Jacobsgilde HET STRAFRECHT IS EEN GOEDE GRAADMETER VOOR HET GEESTELIJK NIVEAU VAN EEN NATIE Dit nummer bestaat uit 14 pagina's advertentie IM Dankzij het stralende zomerweer werd de viering van het zilveren regerings jubileum van koningin Juliand woens dag 5 september een echte feestdag, in alle woonkernen op Tholen en Sint- Philipsland was ef voor jóng en oiid een gevarieerd jjrogramma* vVaarvari' menigeen kon genieten door actief mee te doen óf zoon of dochter aan te moedi gen. De veie voorbereidingen van de Oranjecomité's waren niet tevèr£eefs. Ook vele aridereh hadden zifcli ingezet om het feest ceri gezeliig en ouderwets karakter te geven. Dat Bieek vei uit He vele feestwagens die in de optochten in verschillende dorpen te zien waren. Jong en oud deed er aan mee, zoals blijkt uit dit pldntje op de Voorstraat in Stave- itisse: de Koningin met Jong Oranje. Voor eeil feestelijk beeldverslag van Woonst;..*. 5 .«-..t-mber: zie pagina 5.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1