Weinig schokkende dingen, behalve een lading hagel voor mevrouw Deurloo j MB— 25 jaar koningin Juliana (II) Gebeurtenissen volgden elkaar in steeds grotere snelheid op Autobedrijf WEST BRABANT Voor Thoolse rondvraag het rijtje langs Mevr. Deurloo-v. Broekhoven Grondprijs Bibliotheekpost Is er nu een woningstichting? Particuliere bouw in premie-moeilijkheid Snelheid beperken Vuile straten Jaren van stroomversnelling Donderdag 30 augustus 1973 Een drachtbode I Mag dat nu allemaal zo maar als je op een Thools polderwegje fietst en je krijgt dan op een paar meter afstand een schot hagel voor je neus afgevuurd Het was een van de informaties, die dinsdagavond in de Thoolse raadszaal op b. en w. werden afgeschoten tjjdens het kwartaal-rondvraag uurtje. Mede daardoor was het weer dicht by twaalven, e«?r burgemeester van Boeyen de vergadering kon sluiten. Met een voltallige raad waren het 17 raadsleden die vragen konden afvuren. By tientallen. Niet evenredig belangryk naar het aantal, maar we willen ze om de vragensteller niet tekort te doen en om het door te geven aan misschien bij de een of andere zaak betrokkenen, hier toch maar weergeven. Het volle pond. De hagelschot vraag was een laatste informatie van Mevrouw Deurloo- van Broekhoven, die volgens loting bovendien het laatst aan de beurt kwam. Een lachertje kon er op die late avond best af. De voorzitter kon in alle oprechtheid antwoorden dat het nooit de bedoeling kan zijn een vredelievend fietser zo te laten schrikken. Was het een jager of een stroper In beide gevallen komt bij aanhouding de wapenvergunning ongetwijfeld op de schopstoel. Zowel b. en w. als de raads- collega's konden er wel inkomen dat het voor mevrouw Deurloo geen prettige gewaarwording is geweest om zo dichtbij een schot hagel te zien inslaan, terwijl men heerlijk in de vrije natuur aan het peddelen is. Dat was de rondvraagfinale en wie het nog interessant genoeg vindt, kan ook kennisnemen van hetgeen door dertien andere raadsleden naar voren werd gebracht. Spitsafbijter was het CHU raadslid de Korte, die op zijn vraag hoe het nu zit met de achterstallige huur van wethouder Moerland vernam, dat het er nog geen haar beter voor staat, want er is nog altijd een door de gemeente te vorderen huurschuld tot een bedrag van vijftig mille. Voor sommige achterstallige huurders van gemeente woningen is inmiddels de deurwaarder ingezet. Op een vraag van mevrouw Deurloo of dit allemaal onwil of onmacht is, meende de voorzitter dat het beide wel zal zijn. De heer de Korte vond het verder onjuist dat het Sint-Annalandse Wezen Armbestuur nu 6600,- aan de gemeente voor de bouwgrond moe'gaan betalen per kavel bij haar voornemen 20 huizen te bouwen,terwijl die grondaanvrage ruim voor 17 juli werd ingediend, toen dus de grondprijzen nog niet waren verhoogd. Het is me ook maar geen verschil, want het was toen zo'n 900,- per kavel. De heer de Korte wenste dat b. en w. de bij de aanvraag- datum geldende grondprijs zouden handhaven, maar zover ging de voorzitter niet met zijn toezegging. Wel, dat er ook van het betrokken Wezen Armbestuur een brief over deze zaak is ontvangen en het nader zal worden bekeken. De heer de Korte wilde ook wel weten, hoever het staat met beantwoording van een door de Hervormde Kerkvoogdij te Oud- Vossemeer aan b. en w. gerichte brief om schadevergoeding voor ingegooide ruiten. Ook daarmee blijken b. en w. niet zover te gaan als het Kerkbestuur vraagt. Men kan als b. en w. niet opdraaien voor toegebrachte schade, al is die dan ook vanaf de openbare weg ontstaan, merkte de burgemeester op. Wel zou het college bereid zijn de oude Vossemeerse toestand terug te brengen, namelijk door het Kerkepad aan de openbaarheid te onttrekken. De heer de Korte had voorts stankoverlast geconstateerd in de Thoolse bebouwde Dam en de Sint-Maartensdijkse Bleekveldstraat. Verder vond hij herbestrating van de Scherpenisse Dorpsweg na de riolering dringend nodig. Dit gaat gebeuren voor de laatste oplevering van het werk, zo verzekerde wethouder A.J. Scherpenisse. CHU raadslid M.J. Geuze had weer heel wat distels langs de wegen gezien en verzocht daarvan bestrijding, voorzover het ging om gemeentelijke bermen. Hij vond het prima dat gaten in de toegangsdammen voor de akkers van puin worden voorzien en wees er' vervolgens op hoe er in de omgeving van de Poortvlietse Deestraat van de daar nog liggende watergang een stortplaats wordt gemaakt. Spoedige demping zou een verbetering zijn. Laten we beginnen met de zpoortvlietse inwoners te vragen daar geen vuil te deponeren, was het voorzitters-weer woord. De heer Geuze zou ook graag vernemen of de beschikbaar gestelde 80 mille voor verbouwing hotel De Gou den Leeuw te St.-Maartensdijk voor gemeentelijke- en bibliotheekruimten nog zal worden overschreden, het antwoord hierop moest nog vaag blijven en twijfel achterlaten. Tenslotte hoopte de heer Geuze, dat ook dit jaar weer een raadsexcursie door b. en w. zou worden georganiseerd en dat vond de voorzitter een van de beste vragen, die op tafel kwamen. De heer A.M. van Engelen (VVD) vond het een nare zaak, dat de kern Oud-Vossemeer het zonder inwonende politie moet doen. Daarvan is onder meer de klacht van het Kerkbestuur het gevolg, want toen er wel politie ter plaatse was, kon baldadigheid belangrijk beter worden beteugeld. De voorzitter kon echter niet zeggen of in de huidige politieloze situatie spoedig verandering zal komen. Het lokte de heer van der Linde uit tot de interrumptie of de politie nu toch voldoende mobiel is en hoe lang het duurt eer men bij een gevraagd punt kan zijn. De voorzitter meende het eerste bevestigend te kunnen beant woorden, maar ten aanzien van het laatste kunnen verschillende factoren meespelen. De heer van' Engelen sneed vervolgens het parkeerprobleem aan voor grote vrachtwagens. De voorzitter verklaarde dat er via vaststelling van een nieuwe politieverordening in deze uitkomst mogelijk is. Die nieuwe ontwerp politieverordening kan wellicht in de september of oktober vergadering worden behandeld. Hoever staat het met het Dorpshuis in Oud-Vossemeer, zo wilde de heer van Engelen ook graag weten. Uit het antwoord bleek dat er binnenkort een bespreking wordt gehouden met adviseurs, waarna het schetsplan kan worden gemaakt. De heer Van Engelen herinnerde er tenslotte nog aan, hoe hij al eerder informeerde hoe het verder gaat met de haven te Oud-Vossemeer. B en W zouden daarnaar informeren. Is er nu al iets meer bekend? Daarop moest de voorzitter ontkennend antwoorden. Er is destijds op geattendeerd bij het Schelde- Rijnbureau. Maar een antwoord is niet ontvangen. Er zal nog eens worden gerappeleerd. Mevrouw Renes kon er moeilijk inkomen, waarom het zo lang moet duren, eer de eilandelijke woning stichting een officieel karakter krijgt. De mensen weten nu eigenlijk niet of men van de gemeente, dan wel van een woningstichting huurt. Wethouder Moerland wees er op, dat de woning stichting wel volledig rechtskracht bezit. Waar precies op gewacht moet worden om dat ook naar buiten uit te dragen, wist hij eigenlijk ook niet. Mevrouw Deurloo wilde bij deze vraag toch wel graag weten aan wie men nu eigenlijk huur verschuldigd is, aan de gemeente of aan de woningstichting. De voorzitter kon verzekeren dat de huur- inning nog een volledig gemeentelijke verantwoordelijkheid is. Mevrouw Renes achtte het eveneens dringend gewenst, dat voor de nieuwe huizen zo spoedig mogelijk een gazon werd ingezaaid. Voorts zou ze graag nog wat meer groen zien in het buitengebied. Tenslotte zou ze ook nog wel graag horen of er ook de zgn. populierenziekte heerst op het eiland. Wethouder Scherpenisse meende, dat nog wel dit najaar tot inzaai van de tuintjes kon worden overgegaan, terwijl het buitengebied mogelijk in overleg met Staatsbosbeheer kan worden beplant. De voorzitter bevestigde dat er hier en daar de populierenziekte op het eiland is gesignaleerd. Wat de beplanting betreft moet men zich wel tot gemeentelijke grond'beperken, daar men over waterschap en provincie geen zeggenschap heeft. Mevrouw Renes vulde nog even haar rondvraag praatje aan met de vraag of alle particuliere woningen, die door de fa Uytdewilligen worden gebouwd ook al aan de man zijn. Er blijkt nog enige ruimte in de thans te bouwen woningen te zitten, dus nog wat toewijzings mogelijkheid. Er is naar die particuliere bouw op Tholen zowel vraag als (bouwgrond) ruimte, maar de premie blijft dit jaar verder achterwege, omdat de ministeriële pot is versnoept. Mevrouw Renes wenste nu zo langzamerhand ook wel iets te vernemen van de uitkomst zwembadmonsters Sint-Annaland. Wethouder Scherpenisse kon verzekeren, dat voorlaatste monsters positief waren en dat van het laatste (juni) monster nog niets is vernomen. Raadslid Van der Linde informeerde of ook subsidie kan worden verstrekt voor telefoonaansluiting en abonnement. Vanzelfsprekend denkt hij hierbij aan degenen die wel (om persoonlijke redenen) telefoon nodig hebben, maar de aansluiting niet kunnen betalen. Wethouder Moerland antwoordde dit terrein nog niet te hebben besproken. Ook de heer Van der Linde zat met het parkeerprobleem van de grote voertuigen. De chauffeurs weten namelijk niet waar ze dan wel terecht kunnen, behalve in de straten. De voorzitter denkt voor wat Tholen-stad betreft aan het industrieterrein. De heer Van der Linde las ook wat over snelheidsbeperking (80 km) op Tholen. Is het de bedoeling dat in te voeren. De voorzitter antwoordde dat het hier om zijn persoonlijke mening gaat, die is gepubliceerd. Wel wil hij deze gedachte met de rijkspolitie wel eens nader bespreken. De heer Van Schetsen verklaarde zijn instemming te betuigen met de opmerking van dhr. De Korte voor wat de grondprijs betreft voor de Wezen Armen. Het gaat trouwens niet alleen daarom, maar ook dat de grondprijs voor garageboxen van 800,tot 1700,steeg. De heer Van Schetsen hoopt dat b en w dat gelijkertijd nog eens bekijken. De heer Van Schetsen zag ergens een bericht, dat er op wees dat te Sint- Annaland door een beleggingsmaat schappij woningen gebouwd worden. De voorzitter verklaarde dat er inderdaad wel interresse is, maar meestal wordt eerst voeling gehouden of er ook gegadigden zijn. Dit laatste is vanwege de rijkspremie wei wat dubieus geworden. Hij zag het meer als een verkenning van de woningmarkt. Voor wat eventueel beschikbare premie woningtoewijzing betreft zal men als b en w toch wel eerst eigen inwoners in aanmerking laten komen. De heer Goudzwaard hoorde op zijn vraag wanneer de nieuwe sportvelden Tholen en Oud-Vossemeer opgeleverd zullen worden van wethouder Moerland beweren, dat het waarschijnlijk eind september het geval zal zijn. De voorzitter antwoordde op een tweede vraag van dhr. Goudzwaard, dat er geen antwoord binnenkwam op het verzoek van b en w aan de v.eerdienstonder- nemer om een boot in de vaart te houden tot de nieuwe brug er ligt. Nu is de opening van het laatste al zo dichtbij, dat het veer wellicht niet meer aan bod komt. De heer Goudzwaard las dat er mogelijk een openbare telefooncel komt in Oud- Vossemeer en vraagt de voorzitter of dat bericht officieel kan worden bevestigd. Burgemeester van Boeijen antwoordde dat het tijdelijk nogal moeilijk is geweest een openbare telefooncel te krijgen, maar dat het nu weer wat gemakkelijker schijnt te gaan, mits door de gemeente een bepaalde garantie wordt verleend. De raad kan daartoe binnenkort een voorstel verwachten om met een proef in Oud-Vossemeer te starten. De heer L. Kloet had vernomen dat de bijdragen die worden verstrekt voor doorstroming en krotopruiming nogal wat op zich laten wachten. Wethouder Moerland verzekert dat ze worden betaald, zodra het rijk de toezegging aan de gemeente doet. Uiteraard kan dat nogal eens een tijdje aanlopen. De heer J.l. Hollebrands kwam nog even terug op de brief van de Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer, die schadevergoeding verzocht voor de ingegooide ruiten van de- kerk. Kan er geen sprake zijn van enige tegemoetkoming? De voorzitter zei dat b en w vaststelde moeilijk voor dergelijke schade te kunnen instaan. In de brief wordt het gebeuren betreurd en medewerking toegezegd het pad bij de kerk voor openbaar verkeer af te sluiten. De heer van Engelen kan zich nauwelijks indenken dat het zal helpen. De heer Hollebrands kwam ook nog eens terug op zijn al eerder gemaakte opmerking over niet meer geveegde straten. Dat was vroeger toch wei anders. Nu raken rioleringsputdeksels veel gauwer verstopt omdat er niet meer geveegd wordt. De heer Hollebrands is van mening dat er toch iets aan gedaan moet worden en krijgt daarbij steun van de heer van Kempen. De voorzitter erkent dat het schoonhouden van de straten sinds de herindeling te wensen overlaat. De gemeente zou dan groot materiaal moeten aankopen en dat is een dure zaak. Wethouder Scherpenisse noemt hierbij zelfs een bedrag van 70.000,voor een veegmachine. Het is al lang en breed bekeken en men zou er wel wat rioolschoonmakerij mee besparen, maar het is toch een dure zaak. Het gaat er maar om wat het zwaarst weegt, meent raadslid van Kempen. De heer A. Kurvink wijst er vervolgens op, hoe er te Sint-Annaland in september 15 bejaardenwoningen kunnen worden opgeleverd, waarom hij vraagt daar met spoed trottoirs te willen aanleggen. Hij had voorts geconstateerd, dat de hoek Voorstraat-Molendijk waar een woning was gesloopt en put was ontstaan, verbeterd is, maar toch nog gevaarlijk blijft voor het verkeer. Wethouder Scherpenisse verzekert dat er nog meer voorzieningen komen. Tenslotte informeert de heer Kurvink of het onderhoud van de speelterreinen van de scholen behoort onder de post onderhoud straten. De voorzitter antwoordt dat het onderhoud speel terreinen een aparte post is. De heer Polderman verzoekt het Lenteplein te willen verbeteren en informeert of de rijdende baar voor Poortvliet en Scherpenisse al beschikbaar is. Dat blijkt nog niet het geval te zijn. Verder vraagt de heer Polderman ook het parkeerterrein bij de Hervormde Kerk in orde te willen brengen, welke toezegging door wethouder Scherpenisse wordt gedaan. De heer Th. Aarnoudse vraagt opnieuw aandacht van b en w voor doortrekking van het trottoir Molenstraat 28 te Oud- Vossemeer, omdat het daar anders een zeer gevaarlijke situatie blijft. B en W DAF-dealer voor Bergen op Zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646 advertentie IM blijken deze al lang slepende kwestie ook wel te willen oplossen. Met een vorige eigenaar liepen onderhan delingen vast. De heer Aarnoudse wil ook nog weten of de bijdrage voor de schooljeugd ad 2,50 per leerling vanwege het regerings jubileum aan de scholen of de oranjecomité's worden verstrekt. De voorzitter zegt dat die bijdrage aan de scholen wordt gegeven, waarbij er overigens wel scholen zijn die het doorspelen aan de oranjecomité's om de organisatie van de festiviteiten in èen hand onder te brengen. Uiteraard komt het bedrag ook dan de kinderen ten goede. Ook vraagt dhr. Aarnoudse de i speelplaats van beide lagere scholen te verbeteren en dat blijkt al op de lijst te staan. Tenslotte zou dhr. Aarnoudse j ook nog graag verbetering zien van de Patrijzenweg in de vorm van een betere i straatverlichting. De heer van Kempen I wijst er op, dat er op Strijen nog steeds een caravan-opstakel staat, die zou verdwijnen en informeert verder naar de aan te leggen parkeerplaatsen bij de Schelphoek. Wethouder Moerland antwoordt hierop dat nog geen overeenstemming over grondaankoop is bereikt. Voorts constateerde de heer van Kempen dat er op terreinen bij de Juliana- en Noordstraat te Poortvliet nogal rommel wordt gegooid. Egalisatie is daar gewenst. Hij weet ook dat er van de huurders van woningwetwoningen veel klachten komen over de afwatering van de bijgebouwde schuurtjes. De dakgoten zijn daar verkeerd gelegd. Het lijkt nergens op, vindt de heer van Kempen, daar is duidelijk verkeerde woningbouw gepleegd. Wethouder Moerland zijn die klachten ook volop bekend. De oorzaak ligt in de bepaalde curveprijs waarvoor die ratiowoningen zijn gebouwd. Om die curveprijs te halen moest alles tot en met worden uitgekiend. Mevrouw Deurloo hoorde dat de klachten over autowrakken die in de Burgemeester Vrijberghestraat zijn gedeponeerd ook het gemeentehuis al hebben bereikt. Het vrouwelijke raadslid vernam ook op haar vraag dat nog niets naders bekend is over een mogelijke opruiming van de contre'escarpe loods. Ondertussen zag mevrouw Deurloo dat er toch weer een loods was afgebroken. Mevrouw Deurloo pleitte voorts voor een gemeentelijke bijdrage voor de organisatoren van het kindervakantie- spel in Tholen. Daarvoor is grote belangstelling, maar er kan nog te weinig gebeuren vanwege het ontbreken der financiële middelen. Vrijwilligers doen hieraan bijzonder veel, maar kunnen ook hun portemonnee nog niet eens gaan omkeren. De voorzitter gelooft dat een subsidie-aanvrage wel ernstig in het college zal worden bekeken. Mevrouw Deurloo constateerde voorts een toenemende overlast door loslopende hondën. Dat is strafbaar, was het weerwoord van het college. Verder achtte mevrouw Deurloo het wel gewenst dat er onder de straatnaam bordjes met vaak historische namen een toelichting zou staan. De voorzitter achtte dat ook niet verkeerd en wilde er bij nieuwe straatnamen wel rekening mee houden. Mevrouw Deurloo wenste ook wel een betere aanduiding van de voorrangs splitsing Markt-Kerkstraat en hoorde voorts klachten over de temperatuur regeling in de aula. Tenslotte kon mevrouw Deurloo nog meedelen, dat er door vertrek van een paar sportvissers boten weer ligplaatsen in de haven waren vrijgekomen. De rondvraag eindigde met de opmerking van mevrouw Deurloo over het schot hagel dat gelukkig haar neus voorbij ging, maar daarmee zijn we dit verslag al begonnen. Ik denk dat het erg belangrijk is dat de automobilisten die vanaf Poortvliet binnendoor naar de plaatselijke vuilnis belt het Tuttelhoekje of naar een camping in Gorishoek rijden en andersom er op attent gemaakt moeten worden dat ze persé de snelheid - soms 100 a 120 km p.u. - moeten ver minderen! Er wordt dermate hard en gevaarlijk gereden, datje als tegenligger of stil moet staan (wenig mensen gaan- een stukje opzij) of de sloot bijna moet inrijden. Verkeer van rechts wordt nauwelijks opgemerkt, katten e.d. worden doodgereden, en voor oude mensen op de fiets is het bijna ook niet te doen. De automobilisten zijn zowel campinggasten als eilandbewoners. Zelf woon ik in die buurt, dus ik zie het dagelijks met mijn eigen ogen. Hopen- lijk wilt u dit stuk inpassen in uw krant, zodat er verbetering komt, niet alleeen op bovengenoemde wegen, maar ook elders op het eiland. Een goed voor beeld, hoe pijnlijk ook, moeten de dit jaar al gevallen offers zijn. Daarbij kan men beweren, dat 't meer onvoor zichtigheid dan snelheid was, maar het een kan het andere nauwelijks uitslui ten. Zonder beschuldiging van iemand speciaal moet het er vooral om gaan met zijn allen voorzichtig te rijden. Gunstige resultaten zullen niet uit blijven. Eva Amesz - Westkerke 15 Scherpenisse. In een kwart eeuw ver anderde de hele wereld „De aanvaarding van haar soevereini teit door de jonge staat, de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkryk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is een van de meest aangapende en ingrypende gebeurtenissen van deze tyd - die aangrijpt enerzijds door de onnatuuriykheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duideiyker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wy gedeelteiyk tegenover elkander. Wy zyn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd vol van littekens van wrok en spyt". Het is 27 december 1949. In de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam vindt de souvereiniteits- overdracht over Indonesië plaats. Na een periode van 350 jaren Nederlands bewind wordt in Indonesië uit het Rood- wit-blauw het blauw geschrapt. Rood wit zullen voortaan de toonaangevende kleuren zijn. De Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is dus een zelfstandige natie geworden, met Nederland verbonden door slechts een Unie. Die Unie is echter nooit een sterke band geweest en al spoedig gaat het bergafwaarts in de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Een dieptepunt is wel de mislukte conferentie van Genève in 1955 met als heet hangijzer „Nieuw Guinea", het laatste stuk grondgebied, dat we bij de soevereiniteitsoverdracht „er nog uit wisten te slepen". In 1955 houden we onze poot stijf. Indonesië krijgt Nieuw Guinea nooit. Indonesië verbreekt daarna de Unie met Nederland en de Nederlandse bezittingen worden een paar jaar later genationaliseerd. Tal van „spijtoptanten" verlaten alsnog Indonesië en vluchten naar ons land. Koningin Juliana ontvangt hen. In 1962 dreigt er opnieuw oorlog uit te breken tussen Indonesië en Nederland. Indonesische parachutisten landen op Nieuw-Guinea. Nederlandse soldaten sneuvelen Tenslotte wordt - onder Amerikaanse druk - maar óók onder druk van de openbare mening in ons land zelf - Nieuw-Guinea tóch overgedragen aan Indonesië. Het tij keert. De verhoudingen tussen beide landen worden beter hetgeen tenslotte resulteert in het bezoek van Koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië in 1971, waarbij, met name in Bandoeng het koninklijke paar meer wordt toegejuichd dan ooit in eigen land het geval was en waarvan, na afloop van het bezoek, de koningin tijdens een persconferentie zegt: „....En als ik aan dit verblijf in uw land zal terugdenken, dan zal ik voor mij zien mensen, veel mensen, ongelofelijk veel mensen met hartelijke, vriendelijke gezichten. Dat heeft zo'n grote indruk op ons gemaakt.... De staatsbezoeken over en weer, die wij nu hebben gehad, zij de bezegeling van een nieuwe vriendschapsband. Zo zie ik het. En in de wereld waarin nog zoveel conflictstof is en zoveel tegenstelling bestaat, beschouw ik dit wel als te zijn van een bijzondere waarde. Ik zou willen zeggen, van ganser harte trimakassi, trimakassi!" 1948 - 1973. Wat is er in al die jaren niet gebeurd op politiek terrein. Er ontwikkelt zich een vredesverlangen dat zich openbaart in pogingen om een compromis te vinden in de tegenstellingen tussen de twee atoomkrachten: Amerika en Rusland. In 1951 wordt door een aantal hoogleraren een vredesbeweging gesticht onder de naam „De Derde Weg". „De richting van De Derde Weg is noch naar Washington noch naar Moskou, wij aanvaarden niet het Atlantisch Pact doch evenmin de politiek van de Kominform, zo is de redenering. De Pacifistisch Socialistische Partij, die in 1957 door o.m. prof. dr. J. de Graaf werd opgericht heeft haar aanhang te danken aan de steeds grotere afkeer van A- en H-bom en lange-afstandsraketten, die bij een nieuwe oorlog zullen leiden tot wereldvernietiging. In het hele politieke denken komt verandering. Men ziet het niet meer zo zwart-wit. Men benadert de zaken, zoals het heet, wat meer genuanceerder. Ook tegenover het communisme. Tijdens de Hongarije- crisis in 1956, waarbij Russische troepen de Hongaarse opstand bloedig neerslaan, is ons volk één in de verontwaardigingover deze schandelijke daad hetgeen blijkt uit tal van manifestaties waaraan politieke partijen, behalve de CPN, deelnemen. Een demonstratieve bijeenkomst bij het Verzetsmonument op de Dam van Amsterdam wordt door koningin en prins bijgewoond. Koningin Juliana ontvangt ook de eerste Hongaarse vluchtelingen.... Wanneer in 1969 Russische troepen Tjechoslowakije binnen rukken om de vrijheid daar weer eens te onderdrukken, is er in ons land heel wat minder deining.... Inmiddels zijn de socialisten uiteen gevallen in drie partijen: DS'70, PvdA en PSP. Maar ook de confessionele partijen brokkelen af. Is er op 2 september 1950 een bijeenkomst van het R.K. Centrum voor Staatskundige Vorming met als onderwerp: Hoe zullen de katholieken in Nederland zich gedragen, als zij op een gegeven ogenblik in het parlement over» de meerderheid van 50 plus één beschikken....? Thans moeten KVP, AR en CHU elkaar stevig vast houden om niet helemaal gevloerd te worden, terwijl het juist de KVP is, die bij de laatste verkiezingen telkens een flinke nederlaag lijdt. Is er enerzijds - vooral op kerkelijk gebied - toenadering met als exponent de „Raad van Kerken in Nederland" waarbij niet alleen alle belangrijke protestantse Kerkgenoot schappen zijn aangesloten maar ook de R.K.-kerk, anderzijds is er een polarisatie met als gevolg een steeds radicalere manier van optreden. Er ontstaat zelfs een Politieke Partij Radicalen, waar vooral de jongeren hun stem aan geven. Zelfs het liberalisme wordt onder de jonge politicus Wiegel radicaler, en ook aan hem geven de jongeren hun steun... Onder de regering van koningin Juliana deden hun intrede in ons land: T.V., bromfiets, AOW, AWW. de Mammoetwet, massaacties als „Beursen open, dijken dicht" na de stormramp van 1953, „Open het Dorp", „Kom over de Brug", enz., betaald voetbal, de 5-daagse werkweek, de „pil", het Deltaplan, de provo, protest demonstraties, de welvaart (maar niet voor iedereen), de transistor, de mini- en maxikleding voor de dames, de spijkerbroek, de piratenzenders, de disk-jockey, de Europa-cup, de hippie de EO, de nudistenkampen, de betaalcheque, de chartervakantievluch- ten, de Fokker-Friendship, de lucht verontreiniging, de Boerenpartij, de computer, de „drugs", „Ik Jan Cremer" en „Turks fruit", Karei Appel, het uitzendbureau, het songfestival, de NVSH, D'66, de Ombudsman, het GVP, de nozem, de One-man-show, het trimmen.... Het koninkrijk der Nederlanden verloor, met Indonesië, 77% van zijn grondgebied en 90 miljoen van zijn onderdanen. Het aantal inwoners van het moederland groeide echter van 10 tot 13 nvljoen..., en door landaanwinning werd ons grondgebied tóch weer met 10.000 hectare vergroot. Veel Nederlanders emigreerden, nóg meer gastarbeiders kwamen ons land binnen. Het aantal auto's steeg van één op de 70 Nederlanders in 1948 tot één op de 6 nu. Maar het dodencijfer in het verkeer steeg mee. Van 900 in 1948 tot 3000 in 1968... Er waren de koninklijke huwelijken: Het huwelijk van prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven - zonder problemen; het huwelijk van prinses Irene met prins Carel Hugo - met veel geharrewar; het huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg - door „links" fel bestreden, maar geen enkel lid van het koninklijk huis is tot nu toe meer voor de VARA-microfoon geweest dan juist prins Claus.... Kabinetten kwamen en gingen: Rooms-Rood of Confessioneel-Liberaal, elkaar afwisselend. Onderstaande lijst van bezoekers aan Koningin Juliana geeft een goed beeld van de afgelopen bewogen jaren, waarin alles zich in een versneld tempo voltrekt: generaal Dwight D. Eisenhouwer, de opperbe velhebber der gealliëerde strijdkrachten in de Tweede Wereldoorlog; Sir Winston Churchill, de Engelse oorlogsleider in de Tweede Wereldoorlog; president Harry Truman, de man die bevel gaf tot het werpen van de atoombommen op Japan; Foster Dulles, minister van buitenlandse zaken in de U.S.A., de man van de „koude Oorlog"; Lyndon B. Johnson, de Amerikaanse president die troepen stuurde naar Vietnam; Charles de Gaulle, de stichter van de Franse 5e republiek; Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken en een der grondleggers van de E.E.G.; Ludwig Erhard, de Duitse minister van economische zaken, de man van het Wirtschaftswunder. Na afloop van dit bezoek verklaarde Erhard tegenover de pers: „Op Soestdijk heb ik meer intilligente vragen ter beantwoording gekregen, dan mij ooit door de afgevaardigden in het vragenuurtje van de Bondsdag zijn gesteld"; Ben Goerion, de „Leeuw van Juda", die in 1948 de onafhankelijke staat Israël proclameerde; Robert F. Kennedy, de vermoorde candidaat-president van de V.S., drager, van de nieuwe generatie; Dr. Martin Luther King, de vermoorde negerleider, strijder voor gelijke rechten voor de Amerikaanse kleurling; Koning Mwamboeta IV van Boeroendi, vertegenwoordiger van vrij Afrika; Moeders van militairen, die in Nieuw- Guinea tegen de Indonesiërs vochten, met het verzoek: „Majesteit, zorg dat onze jongens thuiskomen." President en mevrouw Soeharto van Indonesië. Koningin Juliana bracht bezoeken aan: Frankrijk, Groot Brittannië, Luxemburg, de Verenigde Staten, Noorwegen, Denemarken, Zweden, België, Oostenrijk, Iran, Thailand, Mexico, Canada en Ethiopië. En - zoals reeds eerder in dit artikel is weergegeven - aan Indonesië. En zo zijn we dan gekomen in het jubileumjaar van Koningin Juliana; 1973. Het jaar van de welvaart en de toenemende millieuverontreiniging; het jaar van nóg meer nieuwbouwflats en nóg steeds woningzoekenden; het jaar van de elektrische koffiemolen, het elektrische scheerapparaat, de bandrecorder, de elektrische automatische broodrooster, het elektrische haardroogapparaat, de hoogtezon, de elektrische deken, de centrale verwarming, de sauna en de barbecue, het jaar van de democratise ring en de fusies; het jaar van de kinder- chrèches en de bejaardentehuizen; het jaar van de toenemende ontevredenheid, waar tussen werkgevers en werknemers het „conflictmodel" in plaats komt van het „overlegmodel". Wij willen dit artikel besluiten met de woorden, die prinses Beatrix sprak tijdens de herdenking 1813-1963: „Persoonlijk zie ik echter weinig heil in een terugzien, wanneer dit niet tegelijkertijd een belofte inhoudt voor de toekomst

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 11