Burgemeester van Boeijen heide in Scherpenisse 4e Meijer-vestiging Vrederust houdt 23 augustus jaarvergadering t\ss Evenwicht j Drie Thoolse wegen krijgen asfaltlaag Opslag en verwerking voor 4000 ton aardappelen en/of uien DEZE WEEK ST. MAARTENSDIJK Goede en vroege Moderne outillage Waarom nu ook op Tholen? Psychiatrie in bijzondere ontwikkeling Postabonnees 29e jaargang no. 3 8 Donderdag 2 augustus 1973 1 Kilo Magere Varkenslappen.9,98 Vi Kilo Varkenspoulet3,98 Vi Kilo Biefstuk 7,98 1 Kilo Dikke Riblappen9,98 1 Kilo Magere Borstlappen7,48 1 Kilo Doorregen Rundvlees6,48 Tartaar per stuk. 0,89 of 6 halen - 4 betalen MAANDAG: 1 Kilo Verse Worst3,98 1 Kilo Magere Speklappen3,98 1 Kilo Vleesgehakt3,75 150 gram Gekookte Ham.1,29 200 gram Saks 0,99 150 gram Ontbijtspek0,99 Wegomlegging in september voorbij Miljoenen I Wie al wat langer de kinderschoenen ontgroeide, weet uit ervaring dat de natuur (in wezen geldt het voor de gehele schepping) zich altijd weer herstelt. De basis hiertoe valt in de bijbel te lezen. Daarin staat immers dat de vier jaargetijden niet ophouden te bestaan zolang de wereld blijft gehand haafd. Vooral zij die dicht bij de natuur zijn betrokken door hun werk en in ons gebied is dat nog altijd belangrijke mate het geval, staan daar ook dichter bij en kennen de waarheid daarvan, dat wil niet zeggen.dat geen storingen in de lijn optreden. Verstoringen komen zelfs voor. Het kan zijn door langdurige droogte, door langdurige regen,door langdurige koude of door ongekende hitte. Het kan zijn door watervloeden of aardbevingen. Telkens weer is er toch dat evenwichtsherstel. De snelle ontwikkeling van de wetenschap heeft hier en daar bijgedragen tot bevordering of remming. Neem maar op het gebied van de bestrijdingsmiddelen. Maar een volledige verstoring ligt niet in mensenhand, al lijkt de atoom wetenschap in een andere richting te wijzen. Zo ligt de tijd nog niet zo ver achter ons, dat er sprake was van een beginnende paniek over een bevolkings vloed die ons het leven onmogelijk zou maken. Verstoringen die dan worden aangeduid met explosies. Er was de verwachting, dat West-Europa tot een soort Indiase bevolkingsexplosie zou komen, waardoor 't leven van een ieder in het gedrang zou komen.. Nu is er in een dicht bevolkt landje als het onze inderdaad wel enig gedrang. Maar dat is dan toch maar op een klein stukje van dit grote werelddeel. Met name nu menigeen weer ruim de grenzen is overgetrokken in deze vakantietijd is menigeen ook gebleken hoe ver men in sommige landen nog kan gaan, zonder in bevolkingsproppen verzeild te raken. Als we bescheiden naar Frankrijk wijzen, praten we nog niet eens over het onmetelijke Rusland. Niettemin is op de wat paniekerige bevolkingsexplosie verwachting gereageerd. Er zat al een geboortebeperking in, meer uit sociale overwegingen na de grote armoede in de grote gezinnen in vorige decennia, dan uit ruimtemotieven. De pil en andere perfecte anti- conceptionele middelen kwamen te hulp om daaraan nog een een extra stootje te geven. Ongetwijfeld ook van invloed. Er is een ommekeer gekomen in de statis tieken van geboorte-overschotten. Terwijl de media destijds de overschotten signaleerden met inderdaad beperkende gevolgen, begint zij nu reeds op bescheiden wijze met verontrustende uitspraken over de verwachte inkrimping van onze bevolking. Opnieuw wordt bewezen, dat men een alarmerende berichtgeving met nuchterheid dient te benaderen en dat men zijn hartslag niet hoeft te laten beinvloeden door een catastrofe op termijn. De prognose voor ons land was dat we in het jaar 2000 aan zo'n 20 miljoen Nederlanders toe waren. Opgepakt in massale flatgebouwen in 'n gedesorganiseerde maatschappij met gebrek aan voedsel en leefmogelijkheden. Verhalen die toch wel indruk maakten. In elk geval is een snelle teruggang van geboorten onstaan. In 1969 was er nog een geboortecijfer van 19,2 per 1000 inwoners. Vorig jaar was het al gedaald tot 16,lpromille. De prognose, maar toch weer een verwachting, is een nog verdere daling, de 20 miljoen van het jaar 2000 is daarmee al gedaald tot 16 miljoen. Overigens een voor ons land nog respectabel aantal. Het cijfermateriaal is wel van belang, want de samenstelling en omvang van onze bevolking bepalen in belangrijke mate ons leefpatroon. Als er minder jonge mensen bijkomen, zal de vergrijzing van de bevolking toenemen. Nu bestaat 10% van onze bevolking uit bejaarden maar het duurt niet lang of op acht Nederlanders is er een van 65 jr. of ouder. Gaat de snelle daling ✓an de bevolkingsgroei door, dan zouden we al vrij spoedig op 16% bejaarden van de totale bevolking komen. Mensen die zogenaamd ten laste komen van het produktieve geslacht. Met die cijfers voor ogen ziet het er weer naar uit, dat de leeftijdsgroepen van 20 tot 65 jaar naast eigen welvaart een zware dobber krijgen aan de jeugd en de bejaarden. Het is nu eenmaal zo, dat de gemiddelde welvaart van een volk in hoofdzaak gedragen wordt door het deel dat aan de produktie actief deelneemt. Doorgaande moet dan ook worden verondersteld, dat de arbeid van de gehuwde, buitenshuis werkende vrouw steeds meer accent zal krijgen. Minder kinderzorg, meer verdienste- noodzaak. De vraag naar kleuter leidsters zal een optimistisch beeld vertonen, de bejaardenzorg daarentegen zal steeds meer vragen. Daarmee hangt weer samen de produktie van de De werkelijke heimachinist zorgde er wei voor, dat burgemeester J. E. van Boegen bij zijn eerste officiële daad na zijn Oostenrijkse vakantie geen blunders maakte. Met vaardige hand ging de eerste van de 378 heipalen aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse de grond in. De basis voor de vierde Meijer-vestiging was daarmee gelegd. Een aardappel- en uienverwerkings- bedrijf dat een goede agrarische aanvulling betekent in een nog overwegend agrarisch gebied C. Meijer b.v. uit Kruiningen is voor de Thoolse uien- en aardappelteler geen onbekende. Zeker niet via tussen* persoon en commissionair W. J. Potappel uit Sint Maartensdijk. Die menigmaal een partij via de veiling afdrukt of voorzover het de late aard appelen betreft de laatste drie jaar con tracten afsluit, wat ook de teler wat vastere grond onder de voeten brengt. Dinsdagmiddag werd het begin gemaakt van een werkelijke Meijervestiging op Tholen, die vierde na Kruiningen, Oosterland en Swifterbant. Meijer b.v. heeft aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse een flink stuk grond gekocht. Op een 10.000 m2 wordt een modern gebouw geplaatst van 105 meter lang, 40 meter breed en 12 meter hoog. Naast metalen en stenen constructie wordt het vooral een aluminium bouw. Een gebouw dat in de omgeving straks tal domineren, al is dan De Houwer van de veilingvereniging Scherpenisse buurman. Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland, die in eigen woonplaats op Schouwen ook al een Meijer-vestiging bouwde, gaat het ontwerp uitvoeren van het architectenbureau C. B. Bogaerds Inc. B.N.A. te Numansdorp. Eer men echter aan de werkelijke fundering toe DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG DINSDAG: WOENSDAG: VLEESWAREN: advertentie IM. kledingindustrie en van de voedingsindustrie. Het is wel duidelijk dat het economisch en sociale beleid van de toekomst er anders zal uitzien dan wij nu kunnen voorzien. Aan ons aanpassingsver mogen worden voortdurend hogere eisen gesteld. Maar de eeuwen door is ook telkens gebleken, dat de natuur zich telkens opnieuw herstelt. Waarmee Gods water maar niet over Gods akker moet vloeien, zonder te pogen het geheel te bevloeden. Maar waar door anderzijds paniekerige prognoses ook altijd weer tot de juiste en nuchtere proporties teruggebracht dienen te worden. Er zijn veelal bijverschijnselen, waarmee te weinig rekening wordt of kan worden gehouden. Die blijken later dan weer voldoende gevolgen te hebben om dat evenwicht toch te bewaren. Zoals ook zomer en winter, herfst en lente niet zullen ophouden. is, moeten eerst een 378 houten palen van een meter of tien de grond in. Meijer heeft al vaste voet op Tholen: via de veilingvereniging Scherpenisse werd de ruwe sortering inDe Houwergedaan, waarvoor vijf vaste medewerkers op Tholen waren aangetrokken. Een goede samenwerking, maar de besloten vennootschap waarin vader, zoon en kleinzoon Meijer de touwtjes stevig in handen houden, breidde de Thoolse activiteiten steeds verder uit. Vooral wat de Doré's betreft heeft de Thoolse aardappel een beste naam. Niet alleen vanwege de kwaliteit, maar ook nog omdat ze altijd nog wat vroeger te leveren valt dan elders in den lande. Misschien een klimatologische oorzaak, in elk geval wel een gevolg van de grondstructuur. Die vroege aardappelen doen het wel. Ook dit jaar hebben kleinere en grotere telers dat weer kunnen ervaren. Geleidelijk aan helt trouwens ook deze teelt over van de kleinere naar de grotere teler. Temeer omdat die kleine boer ook steeds kleiner in aantal wordt. Die Thoolse Dorë en die Thoolse ui hebben voor deze Meijer- vestiging wel de doorslag gegeven. Belangrijk in de nieuwe vestiging is de mechanische koeling van de produkten. Dat betekent geen groei-rem-middel, maar een veel meer natuurlijke bewaring. Meijer heeft een overzeese export, maar ook Italië is groot af, nemer. Ook vorig jaar gingen er vanaf De Houwer al heel wat kilo's aardappelen rechtstreeks in de Italiaanse vrachtwagens. In de vestiging te Kruiningen, waar zo'n 55 jaar geleden werd begonnen door nestor Meijer, wordt ook de kleinverpakking toegepast. Voorlopig zal dat wel niet het geval zijn in Scherpenisse. Daar zullen de baaltjes van 25 kilo de hoofdmoot vormen, maar ook daarvoor zijn moderne verpakkingsmachines nodig en ook straks aanwezig. De aluminium bekleding van het gebouw is mede doelmatig voor de goede bewaring. De toenemende activiteiten op Tholen betekenden vrij hoge vervoerskosten naar het verwerkingscentrum in Kruiningen. Immers, het ruwe produkt vervoeren betekent ook grond mee slepen en afval opladen. Zodra de kilo verwerking in dat opzicht te groot gaat worden, is het voordeliger ter plaatse tot verwerking over te gaan. Die kilo-omzet verdubbelde de laatste jaren vanuit Tholen. Daarom lag deze beslissing voor de hand. Ondertussen heeft Meijer b.v. in zijn vestigingen ook afgelopen seizoen een omzet bereikt van 43% kg. Daarover mag men dan wel een keer naar huis schrijven, zoals dat heet. Er werken in totaal een 125 mensen in Het enige nieuwsblad voor de streek '1 holen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties (dinsdagmiddag - Advertentieprijs 'ƒ0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m DO woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer.' Evenwicht Eerste paal voor 20 huizen in Sint-Annaland en een bedrijf In Scherpenisse. Thoolse klinkerwegen worden geasfalteerd. Vrederust houdt jaarvergadering. Bergse Braderie weer geslaagd. Jubileumronde van Oud- Vossemeer kreeg sterke winnaar In Matje Dohmen. Kindervakanties pel draait goed in Tholen. Jeugddag in Sint-Maartensdijk. Diefstallen in Scherpenisse en Smerdiek. Oefenwedstrijden streekvoetbalclnbs. 44 cursisten. WEES SCHERP VAN DOCH MILD IN OORDEEL. Dit nummer uit 8 pagina's. de huidige drie vestigingen. Straks komt daar Tholen dan nog bij, want men hoopt eind januari in Scherpenisse bedrijfsklaar te zijn. In dat opzicht is het bouwwerk wel in vertrouwde handen. Behalve het ruime terrein voor de aanvoer en de expeditie komt in het moderne gebouw alles erop en eraan zoals silo's, sorteerhal, kantine, was gelegenheid en kantoor op de ver dieping. Wordt door deze voor de landbouwers toch wel gunstige vestiging aan de andere kant afbreuk gedaan aan het veilingwezen op Tholen? Inderdaad komt het uit de lengte of uit de breedte, maar ook zonder een Meijer-vestiging zullen vijf veilingen op Tholen er in de toekomst toch geen brood meer in zien. Vandaar ook op dat terrein een verder gaande samen werking. Noch Meijer b.v. noch de Thoolse veilingen zijn er niet om elkaar te bijten. Maar een ontwikkeling valt niet te stoppen. Vandaar dat de wens van burgemeester Van Boeijen voor de familievennootschap Meijer tot een succesvol draaien met de vestiging in Scherpenisse door de Thoolse gemeen schap mag worden onderstreept. Het eigen agrarisch hemd blijft nader dan een buitenstreekse rok. BLIK UW bestaat Wanneer de geneesheer-directeur dr. J. O. van Rossum op de 69ste jaarvergadering van de vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken inZeeland gaat spreken over "de ontwikkeling van de psychiatrie" weet hij een onderwerp voor te leggen, dat zich in sterke mate ontwikkelt en ook wel in het middelpunt van de belangstelling staat. Vele publicaties en radio- en t.v. -uitzendingen worden aan deze materie gewijd. Ook binnen Vrederust vindt een heroriëntatie plaats. Die ontwikkelingen vragen de. volle aandacht, zowel van directie, het bestuur als de overige medewerkers. Daarbij komen dan nog de bezuinigingsfactoren, waarmee men de laatste maanden toch ook wat pijnlijk is geconfronteerd. Vrederust, ook voor Tholen en Sint- Philipsland een begrip, heeft al lang de klank van het krankzinnigeninstituut van vroeger verloren. Terecht, nu er ook op dit gebied zoveel is veranderd. Niet alleen in de maat schappelijke controle, zoals dat heet, maar vooral in de geneeswijze. De therapeutische opvang, de ontzaglijk veel meer mogelijkheden tot een terug keer in de samenleving. Vrederust heeft in onze streek niet alleen een aparte naam, maar ook een aparte plaats verworven. Gelukkig de laatste jaren met heel andere ogen bekeken dan vroeger. De voorheen getekende is nu niet anders dan patient. Een patient met volop genezingsmogelijkheden: De teruggekeerde wordt als vanzelf sprekend weer opgenomen. Spreiding Voor Vrederust is het duidelijk, dat.in de toekomstige ontwikkeling de eerlang te verwachten totstandkoming van een tweede psychiatrische inrichting in De Provinciale Waterstaat gaat drie gedeelten klinkerweg op het eiland Tholen asfalteren. Ten eerste 500 meter by Sint-Maartensdyk vanaf de molen van dhr. W.G. Robbe aan de Oudelandseweg tot aan het reeds geasfalteerde deel richting Stavenlsse. Vervolgens 1100 meter van de oude Zeedijk te Sint-Annaland vanaf de bebouwde kom tot aan de Oostweg. Tenslotte nog 1100 meter by OudVossemeer vanaf de boerdery van dhr. Timmermans tot aan de Boshoevpweg. De Provinciale Waterstaat is van plan alle provinciale klinkerwegen op Tholen te asfalteren, aangezien het onderhoud te duur is.Elk jaar krijgt men een bedrag om dat te kunnen verwezenlijken. Daardoor kan men nu drie weggedeeltes laten uitvoeren door de wegenbouwmijAug. van Dijck Petit N.V. te Bergen op Zoom. De asfaltlaag wordt 12 cm dik zodat men met de klinkers, die gewoon blijven liggen, een behoorlijke fundering heeft. Het weggedeelte bij Oud-Vossemeer De Limburger Matje Dohmen won zaterdag de 25ste Ronde van Oud Vossemeer. Deze sterke amateur deed ook mee aan de Ronde van de Toekomst in Frankrijk, waarbij hij een etappe wist te winnen. Een uitvoerig verslag van de jubileumronde voor adspiranten, nieuwelingen en amateurs vindt u op pagina 5. gebeurt tegelijk met de aanleg van het laatste deel van de nieuwe weg bij de Weele richting Nieuwe Brug over de Eendracht naar Nieuw-Vossemeer. In verband met het maken van een duiker kon dit stuk niet met de andere delen worden aangelegd. Hierdoor moest de Broekseweg voor al het verkeer worden afgesloten, hoewel momenteel de auto bussen vanaf Sint-Annaland al via de Hikseweg naar Oud-Vossemeer mogen. Tegen september zal de wegomlegging voor al het verkeer worden opgeheven. Dat zal een hele verbetering zijn, aangezien men vanaf Sint-Annaland nu via de smalle polder- en dijkwegen naar Oud-Vossemeer moet. De bermen zijn op sommige plaatsen flink stuk gereden en in een aantal gevallen zijn er al diepe putten in de weg ontstaan. Het waterschap heeft die intussen opgevuld, maar als de wegomlegging in september eenmaal voorbij is, zullen al deze polder- en dijkwegen wel aan een goede opknapbeurt toe zijn. Dat is ook met de Hollaereweg gebeurd, de eerste toe- leidingsweg vanaf Sint-Annaland naar de dammen richting Sint-Philipsland. De aanleg en verbetering van wegen vergt veel geld. Zo heeft bijvoorbeeld het Provinciaal bestuur voor het maken van de aansluiting (een tertiaire weg) op de brug over de Eendracht bij Oud- Vossemeer 1,5 miljoen gulden uitgetrokken. Daarvan is vorig jaar 297.883,65 betaald, zodat er in 1973 nog voor 1.345.000,00 uitgvoerd is en wordt. Voor de aanleg en verbetering van secundaire provinciale wegen op Tholen was 2.640.000,00 uitgetrokken waarvan vorig jaar al 2.030.706,44 betaald is, zodat er in 1973 nog voor 900.000 gulden uitgevoerd kon worden. De Thoolse wegen worden niet alleen verbeterd door asfaltering, maar ook doorliet aanbrengen van verlichting. Zo komen er op de op- en afritten van de nieuwe rondweg bij de Thoolse brug een aantal lichtmasten. Zeeland is opgenomen. Daartoe werd door het bestuur de basis gelegd. Het komende Zeeuwse Ziekenhuis zal het mogelijk maken de omvang van Vrederust meer in overeenstemming te brengen met de gewenste grootte van een psychiatriche inrichting, zei de voorzitter burgemeester J.E. van Boeijen in de vorige jaarvergadering. Daarom ook verplichtte men zich reeds te zijner tijd Vrederust te verminderen tot omstreeks 600 opnamen. Wat de huishoudelijke zaken in 1972 betreft, vermeldt het jaarverslag dat het aantal personeelsleden steeg van 530 tot 573. Per 31 december 1972 waren er nog 744 patiënten, een daling van ruim 50. De stichting telt 17.534 leden waarvan in onze streek 56 in Anna Jacobapolder, 44 in Sint-Annaland, 79 in Sint- Maartensdijk, 100 in Oud-Vossemeer, 56 in Sint-Philipsland, 126 in Poortvliet, 121 in Scherpenisse, 82 in Stavenisse en 252 in Tholen. Wat bijdragen betreft door corporaties vindt men in het jaarverslag vrijwel alle kerken in onze streek genoemd. Bij het maken van zo'n samenvatting uit het jaarverslag is er ook altijd de hoop, dat er zijn die dit werk ook willen gaan steunen. Daarom is het goed te weten wie er plaatselijk correspondent zijn: Anna Jacobapolder M. Nelisse, Langeweg 24 Sint-Annaland C. van Winkelen, Tuinstraat 28 Sint-Maartensdijk mej. A.H. v.d. Vate, Krommeweg 2 Oud-Vossemeer A. Roggeband, Kalisbuurt 2 Sint-Philipsland C. Nuijens, Deldensestraat 7 Poortvliet mevr. M. Hage-Scherpenisse, Stoofstraat 60 Scherpenisse L.K. Y.d. Werf, Molenweg Stavenisse mevr. P.M. van Prooijen- Lemson, Julianastraat 11 Tholen B'. M. Lindhout, Doelweg 19. Behalve de als eerste voorzitter optredende burgemeester J.E. van Boeijen heeft ook Ir. M.A. Geuze te Poortvliet zitting in het algemeen bestuur. In de vacature burgemeester G. van Velzen, voorheen te Sint- Philipsland en nu te Stellendam, zal in 1974 worden voorzien. Die het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1973 nog niet hebben betaald, worden verzocht alsnog 9,50 over te maken op onze rekening by de Rabobank 30.30.05.556 of op onze postgiro 23.65.20 ten name van Eendrachtbode, Postbus 5, Sint- Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1