0 Milieu-aanpak zonder de veehouderij de nek om te draaien cle derde factor KOFFIE 69 75 89 69 25 PRIJS-SLAG Spreekuur gedeputeerden op ZLM-tentoonstelling Delta '73 Knirps colafanta prince fourre eierbeschuitoü ZHOLL.NIEUWE |59 leverworst 189 ananas schijfjes jusd'orange bastogneseBS margari neurqjj klop-slagroom 89 Zover hemden pak dreft 149 295 kabel box'^ngs haarlak JAC.HERMANS MODERNE BRILLEN Pak even uw zakboekje Autobedrijf WEST BRABANT ALL '0,a" -ËEHjgg Statenlid Roels stelt vragen over luchthaven plannen Donderdag 14juni 1973 5 Niet meer gratis vuilnis storten in het Tuttelhoekje vervolg van pag. 1 Woonwagen centrum Tholen DAF-dealer voor Bergen op Zoom e.o. Roosevelt laan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646 International PARAPLU'S „Boer zijn" is ingrijpen in natuur en milieu Goed milieubeleid reikt ver over nationale grenzen PRIJS SLAG PRUZEN ZIJN VASTE PRIJZEN waar geld nog waarde heeft bouwvergunning is verleend. Dit aan vraagformulier is door de heer Van Vossen ondertekend, zodat gevoeglijk kan worden opgenomen dat aanvrager goed op de hoogte was van hetgeen aan gevraagd is, aldus b. en w. De raads commissie voor bestuurlijke aange legenheden is het eens met het voorstel van b. en w. het beroepschrift onge grond te verklaren. De heer D. Burgers uil Tholen lijkt met zijn beroepschrift tegen de weigering van b. en w. een bouwvergunning te geven, succes te hebben. De raads commissie voor bestuurlijke aange legenheden wil de bouwvergunning namelijk wel verlenen. B. en w. wachten nu maar af wat de gemeenteraad beslist. Het gaat om de bouw van een afdak in de Regentessestraat. Het bouwplan is in strijd met de bouwverordening omdat wordt gebouwd aan een binnenterrein en voorts de achtergevelrooilijn wordt overschreden. Hoewel de bouwverorde ning het mogelijk maakt hiervan vrij stelling te verlenen, hebben b. en w. in eerste aanleg de vergunning geweigerd. Met het stedebouwkundig adviesbureau zijn b. en w. namelijk van mening dat ambachtelijke bedrijven in de be bouwde kom dienen te worden geweerd. Het college vindt dat de meest aange wezen plaats voor een bedrijf van een aard en omvang als dat van metselaar Burgers het bedrijventerrein is. Ook voor het bedrijf zelf zou dat op de lange duur wellicht voordelen kunnen opleve ren omdat de bereikbaarheid voor de steeds groter wordende vrachtauto's die de aan- en afvoer van bouwmaterialen verzorgen, niet optimaal is, aldus b. en w. Gelet op het feit dat op de plaats van het te bouwen afdak vroeger ook een afdak heeft gestaan en de aard van het ambachtelijke bedrijf vindt de raads commissie voor bestuurlijke aange legenheden dat de vergunning alsnog dient te worden verleend. Begin dit jaar besloot de raad al het woonwagencentrum van de Gemaalweg in Tholen te verplaatsen naar de Oude- landsedijk, waarvoor 17.000 gulden werd uitgetrokken. Het centrum biedt plaats aan maximaal vijf wagens. Dit moet nu door de raad worden bepaald, zoals de woonwagenwet uitdrukkelijk voorschrijft. Bovendien moet aan G.S. van Zeeland ontheffing worden ge vraagd voor het plaatsen van een cen trumgebouw. Dit woonwagencentrum aan de Oudelandsedijk is namelijk maar een tijdelijke zaak. Het woon wagencentrum Midden- en Noord- Zeeland, waarbij ook Tholen is aange sloten, onderzoekt namelijk nog naar een openbare standplaats voor vijftig wagens in Goes of kleinere woon wagencentra in dit gebied. De rekening 1970 van de voormalige ge meente Tholen kan door de raadscom missie voor financiën worden nagezien, zo stellen b. en w. voor. Er is een na delig saldo van 28.935,83 op de ge wone dienst. Rekening houdende met de nog te verhalen en te betalen posten vertoont de rekening een batig saldo van 24.414,34. Het nadelig saldo van de kapitaaldienst is 312.641,10. Verder behandelt de raad nog ver schillende onderwijsvoorstellen. Zo dient de vergoeding vakonderwijs 1972 voor de Toetssteen in Sint Maartensdijk vastgesteld te worden. Het gaat om de aan de school verbonden vakonder wijzeres, logopediste en assistente imbecielen onderwijs. De vergoeding bedraagt 18.964,83 terwijl reeds 12.040,voorschot is gegeven, zodat De Toetssteen nog 6924, 83 krijgt. Voor het gemeeentepersoneel dienen tenslotte nog verschillende ver- plaatsingskosten-verordeningen en rechtspositieregelingen te worden vast gesteld. v. d. Watering K ipmulder Steenbergsestraat 20-22 Bergen op Zoom advertentie IM Poortvliet za 23 juni 100 meter K.N.S.A. Provin ciale cupwedstrijd, Schutterskring Tholen Sint-Annaland vr 15 juni 19.30 uur zaal J. Keur: alg. vergadering Rabobank za 16 en 23 juni Provinciale open wedstrijd, Schutterskring Tholen Oud-Vossemeer do 14 juni 20.00 uur, Bejaardensoos: Jaarvergadering Oud-Vossemeerse Schaakclub. Sint-Phllipsland do 14 juni Herv. ver. gebouw: ds van Donkersgoed over zendingswerk in Kenya Sint-Annaland ma 20 uur: hotel Havenzicht: diploma- uitreiking E.H.B.O. Bergen op Zoom Roxy: Bridge over the river Kwai, dagelijks 20 u. behalve maandag. Warners tekenfilmfestival za. 14.30 u., zo 14.30 u., wo 14 u. Luxor: Monsters van Frankenstein do t/m zo 20 u„ bedreigen de aarde Manzieke baronessen vr. en za. 23.30 u., Het Zwaard van Zorro, zo. 14 u. Evenals in 1968 zal ook dit jaar de provincie Zeeland met een stand present zijn op de ZLM-tentoonstelling Delta 1973, die op 21, 22 en 23 juni a.s. op de Schotsman-Ruiterplaat op Noord-Beve land zal worden gehouden. In de bijna honderd vierkante meter be slaande stand zal door middel van foto's, kaarten, voorwerpen, druk werken enz. een indruk worden gegeven van een groot aantal aspecten van de Zeeuwse samenleving, waarmee het provinciaal bestuur direct of indirect te maken heeft. Bij de ingang van de stand zullen de gasten via een brief van de Commissaris der Koningin, mr. J. van advertentie IM herenhof kortemeestr. 29 bergen op zoom advertentie IM De liefde voor het vee is de Nederlandse boer aangeboren. Tienduizenden veehouders hebben een bloeiend zaadje uit de grond gestampt. Zij fokken een goed veeras, stoppen er een pakket granen en andere voermiddelen in en halen er een flinke homp vlees uit. Deze bedrijvigheid - ook wel intensieve veehouderij genoemd - ïykt in veler ogen een goudmijn, maar roept toch ook heel wat problemen op. In ons land wonen immers 13'/j miljoen landgenoten op een kluitje; het milieu is een heilig goed geworden. De intensieve veehouderij heeft een onverwachte wending in het romantisch boerenverhaai gebracht: van de ongerepte natuur en het vriendeiyke landschap met dartele kalfjes, scharrelende kippe^es en knorrende varkens loopt de lezer vast op moderne stalcomplexen, waarin deze dieren in een massa vetgemest worden. Het verhaal wordt akelig en naar, want de intensieve veehouderij bedreigt het milieu. De veehouder zou wel eens het water, de lucht en de bodem kunnen vervuilen; hy verstoort het landschap met recht-toe-recht-aan-stallen en fel gekleurde voertorens. Natuur- en milieubehoud is in ons land een dierbaar goed geworden. Moet men nu de intensieve veehouderij de nek omdraaien of is er een aanpak die én de boer én het milieu recht doet? Het overheidsbeleid dient eigenlijk een illustratie te zijn van de voortdurende zorg voor het algemeen belang van onze natie. Er is altijd een aantal vraagstukken, die bij voorkeur in samenhang met elkaar opgelost moeten worden. Inflatiebestrijding is bijvoorbeeld zeer gewenst, maar mag niet ten koste van een onmenselijke werkloosheid gaan. Collectieve voorzieningen (ook in de sociale sfeer) kunnen aantrekkelijk zijn, maar mogen het particulier initiatief niet aantasten. De zorg voor het milieu is dringend nodig, maar zal ook rekening moeten houden met de werkgelegenheid, de economie en de betalingsbalans. Het milieubeleid de overheid is weliswaar van bijzondere betekenis, maar kan en mag niet losgemaakt worden van andere doelstellingen in het regeringsbeleid. Een evenwichtig overheidsbeleid zal de milieumaatregelen op zijn minst moeten afwegen tegen andere behoeften in de maatschappij, zoals werkgelegenheid, welvaartsspreiding en de bijdrage aan de betalingsbalans. Als men tot een dergelijk overheidsbeleid - ook wel integraal beleid - wil komen, moet men zeker vooraf een objectief oordeel vormen over intensieve veehouderij en het milieu. Voor de varkens-, kalver- en kuikenmester komt het er op neer, dat men in ons land de plusjes en minnetjes op een rijtje moet zetten. In een pas verschenen brochure „Intensieve veehouderij en milieu" - een publikatie van het Landbouwschap - wordt de moderne veehouderij afgeschilderd als een onmisbare brok economie die het milieu weliswaar bedreigt, maar serieus langs alle wegen zoekt naar aanvaardbare middelen om milieuaan tasting te voorkomen. Eigenlijk tobt men al met het milieu, zolang de boer bestaan heeft. Toen hij het nomadenbestaan met jacht, veeteelt en visvangst inruilde voor landbouw met vaste woonplaats, ontstond er een milieuvraagstuk. De menselijke en dierlijke afvalstoffen hoopten zich plaatselijk op. De afrasteringen met draad maakte de heg - een obstakel met hoge landschappelijke waarde overbodig. De snelle ontwikkelingen na de tweede wereldoorlog hebben de romantische boer van weleer naar een modern agrarisch bedrijf gedreven. Enkele jaren geleden telde men ruim 28.000 bedrijven met mestvarkens. Op 4100 bedrijven varieerde de varkensstapel tussen 220 en 1000 mestvarkens. Er waren 4600 bedrijven met fokzeugen, waarvan 300 bedrijven elk meer dan 100 zeugen telde. De gespecialiseerde pluimveebedrijven hebben een veebezetting per man van 15.000 tot 20.000 legkippen en van 30.000 tot 50.000 mestkuikens. Vanzelfsprekend werkt deze ontwikkeling naar de intensieve veehouderij in op het landschap en op het milieu. De boeren erkennen dit volledig en hebben ook alle begrip voor nieuwe denkbeelden en normen, die onze maatschappij hanteert als het over milieubeleid gaat. Het is bepaald niet waar, dat de veehouder met zijn intensief bedrijf zijn eigen gangetje gaat. Heel wat „milieuridders" wekken de indruk dat de boer maar te kust en te keur bezig is in de lucht, het water en de bodem te verpesten. Het vraagstuk van de lokale mestoverschotten heeft met name in Noord-Brabant en Gelderland geleid tot zogenaamde mestbanken. Deze instituten nemen de mestoverschotten op, bewaren of verwerken de mest en zoeken naar een geschikte afzet. Stank is één van de meest nare nevenverschillen van de intensieve veehouderij. Samen met de overheid zoeken de boeren naarstig naar methoden om mest te beluchten en stallucht uit te wassen. Het agrarisch bedrijfsleven betaalt daar ook veel geld voor. Hoewel de varkens-, kalver- en kuikenmesters in ons land vaak beschuldigd worden van het lozen van mest en gier in oppervlaktewater, leert de praktijk beslist anders. Wettelijk is dit euvel verboden en een vergunning komt de boer nogal duur te staan. De daarvoor bestemde heffingen tot lozing variëren rond ƒ1,per kip, 20,per varken en 100,per koe. De bedragen zijn niet mis en brengen de veehouder ook niet in de verleiding om mest en gier te lozen, want bedrijfseconomisch zijn deze kosten onverantwoord. Het landbouwbedrijfsleven erkent de noodzaak van een goede milieuzorg. De boeren willen er zelf aan meewerken,, maar vinden ook dat de overheid een verantwoordelijkheid draagt via een aktief milieubeleid. Het Landbouw schap kent in haar brochure „Intensieve veehouderij en milieu" een behoorlijke plaats toe aan de overheidsrol op het gebied van het milieu. Als men een verdere inpassing van land- en tuinbouw in de maatschappij wenst, moet de boer ook ruimte krijgen om zijn „zaakje" bedrijfseconomisch te runnen. Als ondernemer staat de veehouder voor stijgende voerkosten en toenemende lasten van de gezondheidszorg voor het dier. Hij is niet bang om milieu investeringen te doen zolang zijn concurrentiepositie in de EEG niet aangetast wordt. 'De boer vindt het redelijk dat aandacht aan het milieu gegeven wordt, méér dat moet dan ook in alle landen van de gemeenschap gebeuren. Een aktief milieubeleid van onze overheid kost bijzonder veel geld en drijft voor een groot deel op de financiële kurk, die men dan milieuheffing noemt. In sommige produkties kan men deze kosten door berekenen aan de consument. De boer is wat dat betreft machteloos en zal deze milieuheffing van zijn inkomen moeten aftrekken. Zelfs als de veehouder de „milieukosten" zou doorberekenen, is het effect voor de consumentenprijs maar een fractie van de druk op het boereninkomen. Als men de kalvermest en gier biologisch afbreekt (in een zogenaamde pasveersloot) kost dat 15,per kalverstandplaats. Dat betekent een aanslag van 10% op het inkomen van de veehouder: als de consument deze kosten zou betalen, houdt dat automatisch een verhoging van de kalfvleesprijs met 1% in. Het drogen van varkensmest kost de boer 40. per varkensstandplaats. Doorberekening naar de consument levert een prijsverhoging van 8% op. Als de varkenshouder het zelf moet betalen, gaat zijn inkomen met 80% achteruit. De boeren in ons land weten dat het milieubeleid mede bepalend en richtinggevend is voor de toekomst van de intensieve veehouderij. Het speurwerk naar redelijke oplossineen van milieuproblemen draalt op volle toeren. De Nederlandse veehouderij levert een behoorlijke bjjdrage zowel aan 's mensen dagelijks menu, als aan 's lands schatkist. Men zou zich in de milieudiscussies kunnen beroepen op de verdiensten van onze intensieve veehouderij. Deze defensieve houding wil de boer niet aannemen. Hjj is bereid om werkeiyk mee te helpen aan de oplossing van het milieuvraagstuk. De eerder genoemde brochure van het Landbouwschap geeft trouwens aan, dat de landbouw vele onderzoekingen verricht om een miileuvriendeiyke intensieve veehouderij op de been te houden. FEUILLETON Roman door Oré de Boer vacuüm verpakt IN DE PRIJS-SLAG: dagindaguit-weekin weekuit ROL INHOUD". 15 STUKS chocolade of vanille VAN, PAREIN" ZROLLEN 2X13 STUKS CO 500 GRAM witte-bruine ofgele gHl RASTFRnsTïïKËR" #11 a ze zijn er weer «Pflfc uit de diepvries 500 gram 'ooroR de boterham >f bij de borrel 2blikken HALVE JMÏ fles 0.6 liter -ES"! groot pak beker SONNI PLANTEN LANTEN f|£g heerlijk op de aardbeien VADERDAG, n zelfstrijkende uitzoeken maar VOORDEELKOFFER wasmiddel inhoud*2100gr normale prijs197 tijdelijk 176 BIJ ONS'. b-ODOREXf™' inh 5oz. normaal 6- tijdelijk 5," 10 mtr. verlengsnoer met randaarde grote bus 18oz. „ELEGANCE" advertentie IM Aartsen, welkom worden geheten. Ongetwijfeld zal in het bijzonder de aandacht trekken een grote luchtfoto (2 bij 3 meter) van een deelte van de Westerschelde metdaaropingetekend de vaste oeververbinding tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Andere luchtfoto's zullen een beeld geven van Vlissingen- Oost en de kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede van enkele recrea tie-centra op Schouwen en in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarnaast worden foto's opgehangen van objecten, die mede door de financiële steun van de provincie konden worden verwezen lijkt. Er komt verder een grote kaart van Zeeland, die min of meer het karakter heeft van een ontwikkelingsschets, als mede een geheel bijgewerkte kaart van het Veerse Meer. Een onderdeel van de stand zal be staan uit een op artistieke wijze gegroe peerde verzameling van een groot aantal recente uitgaven over diverse Zeeuwse onderwerpen in de vorm van nota's, rapporten, brochures, folders enz. Het enige tijd geleden officieel geopende uitleencentrum beeldende kunst in Zeeland krijgt gastvrijheid in de provin ciale stand met een keuze uit de ver zameling kunstvoorwerpen. Een aparte afdeling zal zijn gewijd aan de zorg voor het milieu. Het Instituut voor Gezondheidstechniek/TNO te Delft zal n.l. zorgen voor een aantal apparaten, waarmee boven Zeeland de verschillende vormen van luchtveront reiniging worden gemeten. Dat zijn een Luikse bol, een neerslagvanger, een automatisch S02-apparaat en een auto matisch fluorapparaat. Deze appa ratuur zal worden opgesteld tegen de achtergrond van een kaart van de pro vincie Zeeland, waarop alle punten van de diverse meetnetten zijn aangegeven. Voor dit laatste onderdeel zorgt de af deling milieubeheer van provinciale waterstaat. Het bureau voorlichting van de provin cie, dat de voorbereiding en organisatie van de deelneming aan de tentoonstel ling verzorgt, heeft, ter uitreiking aan de bezoekers, duizenden papieren zakken laten maken, waarin infor matiemateriaal kan worden meege nomen. Aan de ene kant prijkt op de zak het wapen van Zeeland, aan de andere kant zijn zakelijke gegevens over de provincie afgedrukt. Voor de lay-out van de stand tekende de heer A. de Werk te Middelburg. Zaterdag 23 juni a.s. zal het in de stand van de provincie Zeeland op de ZLM- tentoonstelling Delta 1973 de „dag van de gedeputeerden" zijn. Vanaf tien uur des morgens tot het einde van d.e middag zullen voortdurend één of meer leden van het college van gedeputeerde staten aanwezig zijn om de bezoekers en bezoeksters te ontvangen en even tuele vragen over allerlei Zeeuwse zaken te beantwoorden, een doorlopend „spreekuur" zogezegd. Vragen van het P.v.d.A.-statenlid P. A. Roels te St.-Maartensdijk aan gedeputeerde staten in zake de planning van een tweede nationale luchthaven: 1. Heeft uw college kennis genomen van een artikel in het Brabants Nieuwsblad van 26 mei 1973 met betrekking tot de planning van een tweede nationale luchthaven? 2. Was uw college op de hoogte van de in het genoemde artikel aan de openbaarheid prijs gegeven twee plan alternatieven voor de eventuele vestiging van een tweede nationale luchthaven in westelijk Noord-Brabant? 3. Is en wordt uw college betrokken in de werkzaamheden van de zogenaamde commissie-Segers, de „planning groep tweede nationale luchthaven"? 4. Zo vraag 3 bevestigend beantwoord wordt, wil uw college dan de essentie van zijn inbreng aan provinciale staten mededelen? 5. Zo vraag 3 ontkennend beantwoord wordt, welke pogingen heeft uw college dan in het werk gesteld om bij de studies van de commissie-Segers - met het oog op de consequenties van de eventuele vestiging in westelijk Noord- Brabant van de tweede nationale luchthaven voor oostelijk Zeeland en, met name, voor Tholen en St.- Philipsland - betrokken te worden? Slem men van lezers Mijnheer de redacteur, Gaarne zou ik met uw goedvinden, willen reageren op het stukje van D. F. Bentschap Knook. Ik heb nadrukkelijk geschreven, dat een beroep op de erfzonde geen excuus, mag zijn, zodat wij een steuntje in de rug hebben, als we het wat de natuur betreft, verkeerd aanpakken. Als voorbeeld van hoe het wel kan, wil ik noemen de biologisch verantwoorde proeftuin voor groenteteelt in Zevenaar, reeds dikwijks in het nieuws geweest. L.l. wegens het onteigenen van 3 ha onvervangbare grond vdor de lichaam en milieu verpestende productie van sigaretten. Soortgelijke projecten zijn inmiddels op verspreide plaatsen in ons land, bezig van de grond te komen of reeds ver gevorderd. Dan zou ik willen noemen het boek „Tuinieren zonder gif" geschreven door Alwin Seifert, die in veertig jaar hard werken de bij deskundigen beroemde TUIN ZONDER GIF tot stand heeft gebracht. Een tuin waarin geen schadelijk insect, geen ziekte voorkomt en waarin voedings- en voedingsgewassen uit zichzelf tot geneeskrachtige planten worden. Dus blijkt hieruit dat er wel degelijk mensen zijn die het goed doen, d.w.z. in overeenstemming met de wetten der natuur. Waardoor tevens het zeggen „we zijn in zonde geboren" als oorzaak van het mislukken van onze tuin en landbouwmethoden, niet haalbaar is. Ik zou eerder willen zeggen dat economische motieven leiden tot uitroeiing van alles wat goed is. Onkruid bestaat niet, we kunnen beter spreken van kruid dat niet op die plek mag groeien van ons omdat we daar kweekprodukten willen zetten. En daar is geen enkel bezwaar tegen. Veel van de zgn. onkruiden zijn in werkelijkheid geneeskrachtige kruiden, die in de homoepathie gebruikt worden en in vroeger tijden door de mensen in het algemeen. Ik behoef geen lijst te geven van de kruiden, de winkels liggen vol van de boeken over dit onderwerp. Wij zelf hebben in het voorjaar blaadjes van de paardebloem door de sla gedaan, de vitamine ligt langs de weg voor het oprapen. Daarom bedroeft het ons, dat, om werkkrachten uit te sparen, er gespoten wordt langs wegen en dijken. Maar het gevolg van al dat spuiten is, dat de mens ineens, als een dief in de nacht, overvallen wordt door insectenplagen. De korte berichtjes in de kranten vallen niet zo op, maar ze staan er wel degelijk. In het paleis op de Dam in Amsterdam, heeft zojuist een congres plaats gehad, geopend door Hare Majesteit de Koningin, dat deze problemen besproken heeft. Wereldberoemde geleerden hebben gepraat over deze onderwerpen maar ze zijn er blijkbaar niet uitgekomen. Zou het kunnen zijn dat hun grote geleerdheid hen tot razernij brengt. Ik heb een professor in de Engelse taal gekend, die niet meer in staat was Engels aan beginnelingen te leren. De grote ontdekkingen zijn heel veel gedaan door zogenaamde goedwillende amateurs, omdat deze nog over fantasie beschikten. Daarom, keer tot de natuurlijke methoden terug. De grond wordt weer gezond. We zullen wel moeten want de mensheid staaf, wanneer we zo doorgaan inderdaad op de rand van een catastrofe en wijs nu niet naar de ANDER maar op jezelf.Want wie met de vinger naar iemand wijst, wijst met de andere vier vingers naar zichzelf. Wij zijn wel degelijk als redelijke wezens geschapen. We hebben hersens gekregen om iets mee te doen. We hoeven niet als dieren alleen onze instincten te volgen. Dat zal B.K. toch niet willen beweren. Ons verstand is als een talent dat je hebt om te gebruiken. Ik weiger dan ook om te geloven dat ik doe omdat ik niet anders kan, omdat ik in zonde geboren zou zijn. IK KAN WEL ANDERS, ALS IK MAAR WIL, en me niet neerleg bij wat iedereen zegt. Wat dat betreft voel ik mij een rebel, een opstandige, die mee wil vechten voor een mentaliteitsverandering, OOK AL DUURT HET NOG JAREN. St. J. Barendregt Maartensdyk „Ik heb geen enkele reden om aan zijn woorden te twijfelen, Wil. Daarom zal ik je uit de droom helpen. Gedurende een aantal jaren heeft hij jouw zuster financieel gesteund. Ze heeft immers'een boetiekje in de stad? Je bent behoorlijk ontwikkeld. Met een beetje nadenken zul je zelf kunnen becijferen, hoeveel hij in totaal aan jouw zuster heeft gespendeerd. Ik heb het in stilte zo'n beetje nagegaan. Misschien is mijn eindbedrag afwijkend van het werkelijke - jij noemde me indertijd een bedrag; ik ben het ver geten - maar een dertig duizend gulden is het zeker geweest. Dertig duizend gulden in enkele jaren tijds. Dat kan een man met een vorstelijk salaris zich nauwelijks permitteren. Laat staan jouw man, die weliswaar een behoorlijk inkomen had, maar er in enkele jaren geen dertigduizend of misschien nog wel meer daarvan kon afnemen. Toen hij trouwde, kreeg hij van zijn schoonvader dit huis, maar het was behoorlijk belast. Met een hypotheek. Ondanks alles heeft hij in enkele jaren die hypotheek geheel kunnnen aflossen. Dat was een prestatie. Punt twee was, dat hij beschikte over een klein kapitaaltje, alsmede een aantal aandelen en obligaties. Dat kapitaal is in de loop der jaren helemaal weggesmolten, inclusief de aan deeltjes en obligaties die hij op gezette tijden moest verzilveren, om aan geld te komen om in de boetiek van je zuster te steken. Achteraf bekeken weggesmeten geld, want dat ding zal nooit renderen, om de eenvoudige reden, dat je zuster geen zakenvrouw is. Dat neem ik haar niet kwalijk, want daarvoor moet je de nodige capaciteiten hebben. Maar jij, als haar zuster, had beter kunnen weten. Jij had tijdig tegen je man moeten zeggen: Afgelopen met dat geld weggeven, want het is nutteloos verspild aan haar. Ze zal het nooit kunnen bolwerken, al gooi je er nog zoveel geld in. Dat heb je verzuimd, en zo kwam het moment, dat je man schoon aan de lat kwam te staan. Op de dag van zijn vertrek was zijn bankrekening nagenoeg uitgeput en bezat hij ook geen beleggingen meer. Moest hij het enkel van zijn salaris doen. Eén van de redenen, dat hij is vertrokken." Met stijgende ontzetting had de vrouw dit relaas aangehoord. Ze wist nu, dat hij gelijk had. Zelf had ze immers ook een zo nauwkeurig mogelijke berekening gemaakt van de gelden, die Peet geschonken had aan Betty. Zogenaamd leningen, waarvan nooit een cent terug zou komen. Veertig duizend gulden was haar berekening geweest. Veertigduizend gulden, wat kon je er allemaal niet mee doen? En het was inderdaad mede haar schuld. Maar waarom had hij er niet eerder met haar over gesproken? Ze zou terstond hebben geadviseerd geen cent meer aan Betty te verstrekken. Tenslotte was het hemd nader dan de rok. Met veel minder bravour dan tevoren zei ze tot haar bezoeker: „Waarom heeft hij me dat nooit verteld? Samen zouden we zeker een oplossing hebben gevonden. Ik vind het hoogst onverantwoordeliik. dat hij al die jaren maar is doorgegaan met geld weggeven aan Betty. Tenslotte gaat zijn gezin toch voor." De man knikte enkele malen. „Dat zeg je nu achteraf. Maar je had zelf zoveel nuchter verstand moeten opbrengen om te beseffen, dat een man als Peet dit op de duur financieel niet meer zou kunnen volhouden. Verdorie, Wil, je bent toch intelligent genoeg?" „Ik bemoeide me nooit met de financiën. Peet stortte maandelijks een bedrag op mijn rekening voor het huishouden en het meisje. En als ik extra uitgaven had voor kleding bijvoorbeeld, dan zei ik het en kreeg ik het benodigde geld extra. Ik was altijd de overtuiging toegedaan, dat hij ruim voldoende verdiende om dit alles te kunnen bekostigen." „Wel een beetje naïef, vind je zelf ook niet? Enfin, dat was dus de ene reden. Nu kom ik aan de tweede en ik weet zeker, als ik deze noem, dat je boos zult worden en zult zeggen: Dat zijn dingen, die je niet aangaan. Dat is een zaak tussen Peet en mij, waarmee verder niemand wat heeft te maken. Goed. Je mag me desnoods de deur uitzetten, ik ga meteen. Maar ik moet het je zeggen. Hoe je het zult opvatten, is verder jouw zaak. Maar ik wil dat je 't te weten komt. Zodat je er na mijn vertrek over zult kunnen nadenken." Ze haalde haar schouders op. „Klinkt ook al bizonder melodramatisch. Wat gaat het worden? Een andere vrouw zeker?" De man keek haar opeens opmerkzaam aan. „Een andere vrouw? Zou er voor Peet een oorzaak kunnen zijn, waarom hij zijn toevlucht had gezocht bij een andere vrouw?" „Natuurlijk niet. Hij kwam hier niets te kort. Ik tart jou te bewijzen, dat ik niet goed voor hem zorgde. Ik richtte vooral de etenstijden zoveel mogelijk naar zijn werkzaamheden. Als hij later thuiskwam, zorgde ik er voor, dat hij terstond kon eten. Ik lette er ook op, dat hij altijd behoor lijk gekleed ging, in overeenstemming met zijn funktie op dc bank. Ik zorgde ervoor, dat hij de nodige ontspanning kreeg, de afleiding die hij op z'n tijd moest hebben: onze uitgaansavonden, onze bridge, een etentje met jullie, hetzij hier of bij jullie thuis. Een zaterdagmiddag uit met de kinderen. Onze jaarlijkse vakantiereis en af en toe een lang weekeind ergens heen. Nee, Fred, dit was geen motief er vandoor te gaan. Ik ben er van overtuigd, dat ik mijn plicht als vrouw en huisvrouw altijd ten volle heb vervuld." „'Zo? Dus daarvan ben je overtuigd? Misschien heb je gelijk. Maar je hebt één ding vergeten te memoreren. Kwam Peet op sexueel gebied ook ten volle aan zijn trekken, Wil Bosboom?" Hoofdstuk 18 De uitwerking van deze, rustig gesproken woorden, was dermate ver rassend, dat Fred Wilburg zich jaren later nog altijd de metamorfose op het gezicht van de vrouw herinnerde. Haar mond viel open. Haar gezicht vertoonde een uitdrukking van verbazisi es: ergernis. Of was het veront waardiging? De kleur op haar gezicht, die eerst bleek was, vulde zich langzaam tot dieprose. Er werd op haar voorhoofd een dun lijntje zichtbaar. De man zag dat ze haar vuisten in haar schoot balde en dat ze daarna haar zakdoekje stuk trok. Geruime tijd Was het stil in het grote vertrek. Haar gedachten werkten koortsachtig. En het was met toegeknepen stem, toen ze eindelijk reageerde. „Dat... dat vormt geen punt van gesprek tussen ons, meneer Wilburg. Dat is de hoogste privacy tusen een man en een vrouw. En daarover spreekt men niet met derden. Zelfs niet met een... zogenaamde huisvriend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 5