EVEPS bus Jeugdherinneringen in dialect Luchtkussen grasmaaier Boekennieuws Vervolg plaatselijk nieuws Hooibroei voorkomen? door J. L. Slootmaker VI Keutjesaevend en een leitje spek Donderdag 24 mei 1973 EENDRACHTBODE 7 ff KmP 8^1^. \mó anna jacobapoldfr Auto vemréttf^ Zilveren Koningig&feest Laatste NCVB-vergadering Bijdrage voor bejaaiTleniek» SCHERPENISSE Kamerplanten en snijbloemen Doe-Het-Zelf ZONNESCHERMEN Fa. Noom Benoeming- Het Astmafonds POORTVLIET Veertig jarig C.N.V. lidmaatschap SINT-PHILIPSLAND Bekerwedstrijd de Makreel Collectes Auto in brand Korte raadsvergadering Bejaardenreis Opening sportaccommodatie Juniorenschakers zijn klaar kelder boetiek suede en nappa kleding Mooi gazon sieraad voor de tuin MODE TIP... eigentijdse overhemden vanaf/ 19,90 Tijl Uilenspiegel Keizer Karei en Boerke Naas Keizer Karei op sloffen Het heldenboek De grote tovenaar van 0Z Het godenboek Reinaart de Vos '5fn\ OUD- mossem££R pmmiet\m \sv^ V- v maartensdijk werd hij ook weer voorzitter van deze Bedrijfsbond. Van de afdeling werd de jubilaris een fruitmand aangeboden. Namens de Bestuursbond sprak de secretaris G.Heijboer die de felicitaties van die bond overbracht. Hij schetste de jubilaris als een goed lid en grote steun voor de collega,s. Spreker wenst hem Gods zegen en nog vele gezonde jaren toe en bood hem namens de Bestuursbond een bloemstuk aan. De heer Van Tiggele verklaarde door dit alles verrast te zijn en dankte allen die met woord en daad tot dit samenzijn hadden bijgedragen. Men was daarna nog gezellig bijeen, waarna de heer van Tiggele met dankzegging eindigde. Marechaussee de W. uit Lepelstraat is maandagmiddag op de splitsing1 Koningsweg-Provincialeweg geslipt, waardoor hij diepe vleeswonden in zijn arm opliep. Hij had veel bloedverlies en werd door dhr. M.Bijl naar dr. A.A. Kugel gebracht, die het slachtoffer na behandeling doorstuurde naar het :ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De W. kwam vanaf Gorishoek over de Koningsweg om zo de Provincialeweg op te draaién richting Stoofstraat. Tijdens de flinke regenbui maandag middag slipte hij echter waardoor zijn auto tegen de leuning van de Kruyten- burgse Watergang kwam. De rechter zijkant van het voertuig bleef hier tegen hangen, waardoor de bestuurder er nog goed af kwam. Het oranjecomité heeft zich inmiddels reeds bezonnen op de viering van het 25 jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana. Poortvliet wil daaraan op grootse wijze bijdragen. Een voorlopig programma werd reeds vastgesteld. Voor leerlingen van kleuter- en basisscholen zullen er 's morgen kinderspelen zijn. Na de middag een feestelijke optocht, waaraan ieder mee kan en mag doen. Graag zelfs. Voor dit onderdeel is het versieren geblazen. Na de optocht is er een zeepkistenrace met zelfgebouwde wagens, waaraan knutselaars reeds nu kunnen beginnen, 's Avonds zijn er volkspelen in teams van 6 deelnemers. Ze zullen 6 hindernissen moeten nemen. Tijdig zullen de inwoners worden geïnformeerd omtrent inschrijving en deelname en het nader uitgewerkte programma. Om de kosten te dekken, zal een beroep op de Poortvlietse bevolking worden gedaan en het comité hoopt dat de portemonnee wijd opengaat. Wanneer allen op dezelfde manier meewerken als voorgaande jaren, kan het in Poortvliet een gezellige zes september worden. van Siloam kon men zien. Na de pauze werden dia,s vertoond van een boottocht met een schip met doorzichtige bodem, vanaf 't Meer van Genesareth zuidwaarts naar de Dode Zee.Vanaf de boot werden verschillende uitstapjes gemaakt, o.a. naar Kaper- naum en naar de plaats waar de Bergrede uitgesproken werd. Dia,s genomen door de bodem van het schip gaven een prachtig beeld van de koralen en vissen op de bodem van de zee. Ook kregen de belangstellenden indrukken van de palmstad Jericho en de bergvesting de Massade van Herodes aan de Dode Zee, met grote hoeveelheden gekristalliseerd zout. Het was een prachtige avond. Mogelijk wordt dit nog eens herhaald met dia,s van het eiland Tholen.Met een dankwoord tot de heren Jasperse, sloot zr. Koole deze ontspanningsavond. Voor de laatste keer dit seizoen heeft de NCVB-afdeling donderdagavond onder leiding van mevr. J.Scherpenisse-Hage vergaderd. Na opening en schriftlezing uit Exodus 9 volgde over dit Bijbelgedeelte een meditatie. De plaatselijke huisarts dr. J.M. van der Bel sprak daarna over de drie fasen in het leven van de vrouw. De dames stelden hierover veel vragen, die op deskundige wijze werden beantwoord. Deze leerzame avond werd met dankgebed besloten. Aansluitend op het bericht van vorige week over de bejaardenreis op 13 juni, deelde het comité" mee dat dit jaar geen huis-aan-huis inzameling wordt gehouden. Diegenen die in de kosten van de bejaardenreis een bijdrage willen leveren, kunnen dat doen op de Rabobank ten name van Dhr. J. J. van Houdt, Zuidsingel 1. Op initiatief van het alternatief bestuur hebben de plattelandsvrouwen maandagavond 14 mei een ledenvergadering gehouden waarvoor overweldigende belangstelling was. Dhr. Heijnen uit Bergen op Zoom hield Vraagt u voor (waarmee U handenvol geld bespaart, bijvoorbeeld 300 cm. breed kost 300,00) inlichtingen bij: Kerkstraat 7, Scherpenisse Tel. 01666-880 advertentie IM een praatje over kamerplanten en hun verzorging, terwijl na de pauze snijbloemen behandeld werden. Speciale aandacht kreeg het verwerken van snijbloemen en bloemstukjes, wat ter plaatse in de praktijk werd gebracht. Ieder lid kreeg als verrassing een met succes vervaardigd werkstukje van dhr. Heijnen mee naar huis als herinnering aan deze zeer geslaagde bijeenkomst. De Heer W.A. Bazen is benoemd tot leraar scheikunde, havo afdeling aan de pedagogische academie .kweekschool met den Bijbel* te Rotterdam met ingang van 1 augustus 1973. De hiervoor gehouden collecte heeft 327 gulden opgebracht. Vrijdag '18 mei herdacht de heer A.C. van Tiggele het feit, dat hij 40 jaar lid was van het C.N.V. Dit gebeuren werd in een buitengewone vergadering herdacht door de besturen van de' Bedrijfsbond. De tweede voorzitter van de Bedrijfsbond, de heer J. Uyl Mzn., had de leiding. Van het Hoofdbestuur waren er wel felicitaties, maar persoonlijk was men verhinderd. De voorzitter richtte zich met een welkomstwoord tot de aanwezige leden met dames en tot enkele afgevaardigden van zusterver enigingen evenals tot het dagelijks bestuur van de Chr.Besturenbond. Na het lezen van Ps. 65 ging de heer Uyl voor in gebed. In een eerste felicitatie tot de jubilaris bood de voorzitter de heer van Tiggele een enveloppe met inhoud aan namens het hoofdbestuur. Hij schetste vervolgens het 40 jarig lidmaatschap van de heer Van Tiggele, die al op jeudige leeftijd in de agrarische bedrijfstak was begonnen om later over te stappen in het havenbedrijf. Eerst voorzitter van de agrarische afdeling De visclub De Makreel heeft zaterdag een bekerwedstrijd gehouden op de plaat tegenover het dorp. Voor de senioren waren er zeven en voor de junioren drie bekers beschikbaar. Wim Quist was met 64.8 cm winnaar bij de senioren gevolgd door Jac. den Braber met 60.3 cm 3. K. v. d. Berg 59.2 cm, 4. Bram den Braber Adz. 37.9 cm, 5. K. Mol 26.5 cm, 6. F. Reijngoudt 25.3 cm, 7. Rien Tichem 23 cm. De opbrengst van de actie kwartje voor Bartje (blindeninstituut Bartimeus te: Zeist) georganiseerd door de kinderen van de Chr. School, heeft 395 gulden opgebracht. Een door dhr. B. Wagemaker op touw gezette collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren ten bate van de TBC-bestrijding heeft j 328,37 opgebracht. Zondagmiddag werd onze gemeente opgeschrikt door het loeien van de sirene, die op verzoek van dhr. A. P. Wesdorp uit Zierikzee in werking was gesteld door Jan Verwijs uit Steenbergen. De personenauto van dhr. Wesdorp stond namelijk aan de bushalte bij de watertoren in brand. De vermoedelijke oorzaak was het losraken van de benzineleiding van de carburateur. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon weer onverrichter zake terugkeren daar de brand toen reeds met een brandblusapparaat geblust was. De gemeenteraad komt maandagavond (en niet dinsdag zoals gebruikelijk) om half acht bij elkaar om een zeer korte agenda te behandelen. Burgemeester G. van den Berg zal het daarom in zijn eerste raadsvergadering vermoedelijk nog niet moeilijk krijgen. Wel zal hij benoemd worden in het algemeen be stuur van het werkvoorzieningsschap Schouwen-Duiveland. Verder is er een voorstel van b. en w. om 2700 gulden beschikbaar te stellen voor het aanleg gen van een tegelplateau bij de kleuter school. Het gazon is nagenoeg geheel verdwenen zodat het terrein een zeer verwaarloosde aanblik biedt. Daarom vinden b. en w. het de beste oplossing om het terrein maar te betegelen. Op de hoek Wilhelminastraat/Eendracht- straat wil het college 440 m2 grond 26,50 of totaal 11.660,00 aan dhr. M. J. Reijngoudt verkopen voor de bouw van een woning. Het vierde en laatste voorstel van b. en w. is de zeven tiende wijziging van de begroting 1972 waarbij de posten sociale voorzieningen aan de werkelijke cijfers worden aange past. Mogelijk zijn er maandagavond nog ingekomen stukken, mededelingen en schriftelijke vragen. De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Sint Philipsland organiseert een bejaardenreis op 14 juni a.s. naar Maastricht. Vanuit de Limburgse hoofdstad zal een bustocht worden gemaakt door Noord Limburg en België met Luik als eindpunt. Vandaar wordt per luxe passagiersschip naar Maastricht teruggevaren. Opgave voor deze mooie tocht op 30 mei a.s. 's morgensvan 9-12 uur bij mevr. R. Wisse-Kleppe, Langeweg, Anna- Jacobapolder en van 3-5 uur in de Rozeboom te Sint-Philipsland. Kosten 30,- per persoon alles inbegrepen, te voldoen bij opgave. Vertrektijden 7.00 uur vanaf Voorstraat, Sint Philipsland en 7.15 uur vanaf Langeweg en Sluis te Anna Jacobapolder. De voetbalvereniging Noad '67 is van plan zaterdag 11 augustus het nieuwe sportveld officieel in gebruik te nemen. Het bestuur heeft hiervoor het eerste elftal van de Sint-Annalandse derde klasser W.H.S. uitgenodigd om de ope ningswedstrijd tegen NOAD te spelen. D.S.V.F. heeft de schaakcompetitie bij de junioren afgesloten. L. C. van Strien won de laatste partij van W. Beurkens. De eindstand: Jan Kot 12 12 0 0 12 Gerard Noorthoek 12 9 1 2 9vi Sjaak Stein 12 7 1 4 ivi Leo van Strien 12 4 2 6 5 Albert Walpot 12 3 2 7 4 Kees Mol 12 3 1 8 3'a Wim Beurkens 12 0 1 11 vi Volgend seizoen zullen Sjaak Stein en Leo van Strien wegens hun leeftijd niet meer met de junioren mogen meedoen, zodat de dan wel zeer kleine groep enige aanvulling nodig heeft. Bij de seniorenschakers heeft P. Reijn goudt thuis twee partijen gespeeld tegen J. Labruyère, waarvan hij er verrassend een verloor. Ook bij de dammers leed hij een nederlaag, maar deze was niet zo verrassend omdat het een partij betrof tegen kampioenskandidaat A. Verwijs sr. De uitslagen van 15 mei: Dammen senioren: P. Reijngoudt - M. C. v.d. Est 20, A. Verwijs sr. - P. Reijngoudt 20, J. Suurland - B. v.d. Jagt 20, J. Noorthoek - C. Hooglander 02, M. Verwijs - J. Noorthoek 11, M. Verwijs - P. Kreeft 02, A. Verwijs jr. - P. Kreeft 11. Dammen junioren: W. Beurkens - J. Bosman 02, J. Krijger - G. Noorthoek 0—2, C. Mol - C. v. d. Berg 2—0, T. v.d. Ree - A. van Westen 02, C. v. d. Berg - J. Bosman 20, G. Noorthoek - C. Mol, W. Beurkens - C. v. d. Berg 02. Schaken senioren: J. Walpot Lzn. - A. Verwijs jr. 10, J. Kot - A. Kosten 1 0, P. Reijngoudt - J. Labruyere 01, J. Labruyere - P. Reijngoudt 01. Schaken junioren: W. Beurkens - L. van Strien 01. zuivelstraat 17 bergen op zoom Advertentie IM Reeds enkele jaren worcft in ons land de Flymo-luchtkussen-maaier geïmpor teerd. Gezien de vele goede eigenschappen van deze zwevende grasmaaier, is deze populair geworden. Er zijn verschillende modellen, naast het bekende type met benzinemotor ook nog twee geheel professionele modellen. De grote snijbreedte verschaft deze machines een maaikapaciteit die hem ook voor grote gazons, sportcomplexen en boerenbedrijven zeer geschikt maakt. Daarnaast is aan de huisvrouw gedacht. Speciaal voor haar zijn er naast de ge wone Flymko twee elektrische uitvoe ringen ontworpen, die heel eenvoudig te bedienen zijn. Door het zeer lage gewicht en maai- breedte is deze bijzonder handelbaar. Stekker in het stopkontakt en met een schakelaar aan de duwboom kan de motor in- en uitgeschakeld worden. De machine voldoet aan de hoogste veilig heidseisen en is dubbel geïsoleerd. De voordelen zijn belangrijk vooral voor de pas ingezaaide gazons, beschadiging door wielsporen komt niet meer voor. Bovendien kan men alle kanten op, dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in het rond. Men heeft geen moeilijkheden bij het maaien langs randen van gazons, borders of tuinpaden. Zelfs nat gras kan goed gemaaid worden. Met een luchtkussenmaaier is het geen probleem meer zijn gazon goed te onderhouden. Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al teveel gazons waaraan te weinig aan dacht wordt besteed. Velen denken, dat een gazon weinig onderhoud vraagt: het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zeer hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden gebruikt om het gras kort te houden; om de vruchtbaarheid te herstellen, dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door gebruik te maken van Asef Green- keeper, een mengsel van organische en anorganische voedingsstoffen, waaraan bovendien een selektief onkruidbe strijdingsmiddel is toegevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid boven haar kracht uitgroeien, waardoor het afsterft. De eerste 6 maanden mag op een nieuw gazon geen bestrijdingsmiddel worden gebruikt. De beste resultaten worden bereikt bij groeizaam weer. Grandioze sortering in moderne balkstrepen en ruitdessins Nieuwe boordmodellen kortemeestraat 1 tel. 35367 bergen op zoom advertentie IM Binnenkort staat de hooioogst weer voor de deur.. Het is bekend, dat de produktie per bedrijf steeds toeneemt, maar dat het aantal arbeidskrachten voor het winnen van ruwvoer minder wordt. De in ons klimaat zo spaarzame goede hooidagen, geven dikwijls grote problemen.Met zo weinig mogelijk werk is het thans mechanisch mogelijk snel hooi te drogen van beste kwaliteit. Bij het maaien is het vochtgehalte van het gras vaak 80% of hoger, daarna wordt het geleidelijk gedroogd tot 17% is bereikt. Mechanisch hooidrogen door middel van ventilatie is handig, veilig en men is niet afhankelijk van de zon, terwijl enormveel werk wordt bespaard, is men ook zeker van een optimale kwaliteit en conditie van het hooi. De zon laat maar al te dikwijls verstek gaan, het is dan ook een ware uitkomst, dat door middel van hooiventilatie zo'n goed resultaat kan worden bereikt. Er zijn vele mogelijkheden: door EMI bijv. worden 10 typen ring en contraroterende hooiventilatoren op de markt gebracht die allen ILR gekeurd zijn. Niet alleen behoudt hooi zijn voedingswaarde, maar ook het gevaarlijke hooi broei wordt voorkomen. Iedereen weet welke gevolgen hooibroei kan veroorzaken. Dat hooibroei in ons land nog maar al te dikwijls voorkomt is voldoende bekend, de schade hierdoor ontstaan kan enorm groot zijn. Daarom is ons advies; Neem tijdig maatregelen en laat U vooral over hooiventilatie deskundig voorlichtenl Ook hier geldt „VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN" Tientallen jaren reeds is Tijl Uilen spiegel een beroemdheid. Zowel bij oud als jong. Via de uitgeverij De Neder landse Boekhandel in Kapellen (België) kan Tijl weer extra belangstelling krijgen. Eugeen Bosschaerts heeft het vrolijke leven van Tijl in 138 pagina's beschreven. De avonturen van Tijl be gonnen al op zijn eerste levensdag. Hij zag het levenslicht in Kneitlingen in het land van Saksen en nog diezelfde dag werd hij naar gebruik gedoopt. Het was echter ook de gewoonte dat er een glas werd gedronken op de geboorte van een jonge Sakser en zo gebeurde het dat de baker wat te diep in het glaasje had ge keken. Met de kleine wereldburger op haar arm moest ze een bruggetje over, maar hield zich niet staande en ver dween met boreling in de vuile water gang. Snel gered en snel naar huis moest Tijl weer van top tot teen worden gewassen. Zo werd Tijl op z'n eerste levensdag al driemaal gedoopt. Zo is het eigenlijk zijn gehele leven door gegaan. Dat alles wordt smakelijk verteld in dit Tijlboek, wat voor 5,50 in de boek handel verkrijgbaar is. Eveneens bij de Belgische uitgeverij ver scheen van J. Gabriëls: Keizer Karei en Boerke Naas. Een kostelijk jeugdboek Kranteverslag van de Eendrachtbode - 12 nov. 1972: „De Tholenaeren aeten vorige jaere 2682 verrekes." En dan staet 'r vaarder: „Op Tholen kennen we gjên slachtiengen mjeer op de boerderieje, daer oalle gezinsslachtiengen bie de slöager in de slachtplaes gebeure." Bovenstaende brocht m'n an 't dienken an de romantische tied, zo'n vuuftig jaer geleje, toen 't oallemaele anders gieng. 't Gebeurde tuus. Dat was vö de mensen een fjêeste, mè nie vo 't gemeste verreke. In ruum een jaer tied was de bigge goed gemest mee twee kjeer daegs een emmer slobber; gestompte, gekookte poters mee 'n flienke schep gaste-meel d'r deur. Het dier most we groeie in z'n klein kotje, soms gelucht in een kleine mispit. Verrekes van 400 pond waeren in die daegen êel geweun. 'k Weet nog da m'n gröatvoader d'r es êen öa van over de 500 pond. De mensen waeren trots op zukke monsters. D'r mö je noe us mee komme. De sloagers kunne 't vet en 't spek bienae nie kwiet. Ik an die keutjes-daegen onvergeteleke erinneriengen. Da begon al mee 't aelen van de spullen bie de slachter: Mee de kruuwaegen mos je zelf de kapblok en de wost-mesjiene aele, je kreeg dan ók het kapmes mee. De slachters waeren toen: Piet Gunst, Piet van Ko Oage en Japje Tebak (Goedegebuure). MSestal wier d'r geslacht 's ochends vroeg of 's middags omstreeks 4 ure. Dikkels kwaeme ze van de femielje om 't ellepen. As 't er bievoorbjeeld bie nöom Karei geslacht wier, kwaeme nöom Jap en noom Jewannes of andere nöoms. Zo ielepe de zwaegers mekêare. Mien voader leefde nie mjêer. Ik most ons uus- ouwen vertegenwoordige. Ik was nog mer een jaer of tiene- elleve en most dus nae schole. Mer dien dag bleef ik stille tjes tuus om ök d'anden uut de mouwen te steken. At zo vaarre was, dat de slachter kwam, dan kreeg 't verreke een touwe om z'n pwöat, in dan wier tie uut 't kot gejoge. Da viel soms nie mee. 't Was of tie begreep wat 'r gieng gebeure. Een kruuwaegen mee strooi gieng mee, want 't verreke most gebrand wöare. Oak een tol(h)out om 't brandende strooi te regelen. Dat gebeurde dikkels in den Achterwegt in 't of van Diengena Elenbaes. Dae was 't veilig, dae kon gjêen schure in brand vliege. As we dan 't verreke zo vaarre gekregen adde, ie most er zelf nae toe loape, dan brak er een gewichtig moment an. De slachter was gewaepend mee een (h)uls vol scherp spul. Dat ieng an een stevige leren koppelrieme. OSk 't stael ieng d'r an, om zijn messen te scherpen. Mee een (h)andgreep wierp hij zich op 't dier; wij trokken an de touwe, in 't verreke viel spartelend op z'n zieje. Vlug stak dan de slachter een scherp mes in z'n strotte. Wij ielden dan de touwe goed strak, zodat het bjêest kon leeg bloeie. Dat mog tegenwoordig nie mjêer, ze motte ze noe schtete. As 't verreke dwöad was, dan wiere d'r êest de bostels de lange haren) getrokke. Da gebeurde op een bepaelde maniere mee een iesder pinnetje mee op 't eind een ronde knoppe. Die bostels mocht de slachter ouwe. Die verkocht ie laeter an de fabrikanten van kwasten en bostels. Dan wier 't verreke ondergedekt mee strooi, 't strooi wier angestoke. Oag laaiden de vlammen op om de leste aertjes d'r af te schroeien. Mee 'n tol(h)out wier 't vier netjes overal angelegd, êest an d'ene kant, dan de andere zieje. Iernae gieng 't weer op uus an. 't Bjêest wier op een ladder tje geleid; mee laddertje en oal wier 't op 'n karretje ge trokke en tuus op de schöane plesse afgelaeje. Ier wier 't êest gekrauwd, d.w.z. mee 'n bot mes en waeter wiere de schroeiplekken en de korte stoppels afgekrabd. Daernae wiere de pwöaten onder z'n buuk geschove. Dan wier de kop d'r afgesneje en kreeg 't vèrreke mee een scherp mes een snee over z'n rik, van de kop tot z'n staert. Noe kon j'a zieje oe dik a 't spek was. Was die speklaege êel dik, dan sprak men van een leitje spek, vanzelf sprekend dus een best verreke. Noe was óak het öagenblik angebroke, dat de slachter een borreltje kreeg. Een glasje zonder voet wier gevuld en ge leegd, want d'ellepers mosten 6ak wat gebruuke. Ver volleges wier 't dier in stikken gekapt en gesneje. Eêst de rikstrienge, noe viel 't verreke in twee elften; dan de pwöaten, het buukspek, de baeken spek, d'ammen enz. enz. De reuzel wier op een stok hange om stief te wöaren, d'essentjes (de hersens) dee men in een klein pannetje, de smulletjes (darmen) in een emmer. Ieder op z'n beurte droeg wat nae binnen. Oalles kwam netjes op een gröate taefel te leggen. Intussen was iemand op een oekje van die taefel begonne an 't zweette trekke. Mee de duum onder de zweette te steken, kon je dit gemakkelek van 't buukspek en andere stikken aftrekke. Jonges wat smaekte dat geroasterde vel lekker. Oalle kinders uut de buutte krege zo'n stik om op te knauwe. D'r wier oak dierek begonne mee vleis en spek in rjêpen te sniejen vö de woste. Ier an adden 2 man volop werk. Eên om in te steke, den an der om te droojen. Lekkere, vette woste wier in 't mesien mee een ronsel deur de gaetjes ge schove en kwam in de trog terecht. D'r wier zo'n 100 pond vette woste gedröajd. Daernae vlug gezoute - 1 pond zout op de 33 pond. Onderand was oak de slachter klaer mee de derremen schóan maeke. Dat deed ie op de sliepplanke. As iemand die nie öa tebruukte ie wel us de planke waermee de ruumte onder de bestie bedsteede) was afgeslote. Een gröat gedjêelte van de woste kwam 's aevens in die derremen an een stok an de zolder in de kamer te angen. Een ander gedjeelte wier in balletjes gebakke en onder 't vet in een Keuls potje bewaerd. Netuurlek wieren de buren en de femielje nie vergete. Die kregen een wostekoe, wat stikjes vleis of spek en een lappe zweette mee 2 diepe borden op mekoare tuusgebrocht. D'ammen en de baeken spek wiere flienk mee zout be- streke en verdwenen voor enkele weken in de spek-kuupe. 't Zout most er goed in trekke. Soms wiere ze nog inge. wreve mee zwoavel, dan bleve ze mooi blank en kon 't nie gastig ranzig) wöare. Tussen oal die drukke werkzaem(h)eden wier d'r van tied tit tied een borreltje geschonke, want mee oal dat vette spul en die slachtlucht was da wè noadig. Bovendien, 't was een soort fjêeste. 's Aeves zat men mee z'n öalen rond de platte buuskachel nog wat nae te praeten. D'r wier koffie geschonke en soms was t'r nog wat overgebleve in de flesse. Dikkels wier d'r nog een spilletje gedae; 't kienspel bingo) of mee 't dominee-spil. Dat leste was nog nie zo makkelek. Ieder nam vuuf stjennen. Wie dubbele zesse öa moch beginne. Wie nie an kon legge most van de bak „ete". Om te winnen mos je wè goed uutkieke en goed telle. Zo vloog d'n aevend om, was 't zo ellef ure. Voor 't naer uus gaen at men nog een paer snejen broad mee êen of twee ballen vosse woste. 't Verreke klein en klaer. Allêen most de vrouwe de volgende dag de reuzel nog in brokjes snieje en 't vet uut bakke. Wat overbleef waeren lekkere kwöantjes kaantjes), die mee stroop of zout wiere gegete. 't Reuzelvet kreeg je laeter al of niet mee kruuneute geraspte kruid nagel) op je broad. Zo kon 'n uussouwen weer 'n jaer vaarder, mee 's ochens een kribje uutgebakken spek of een balletje woste of woste uut de derm. Van 't spekvet wier stropie-vet gemaekt. Oalles van 't verreke had z'n bestemming gekrege. Mee de opgeblaese blaese en een ertje d'r in konden de kinderen een stuitje spel. De pezerik wier bewaerd om de zaege en de beitels in te vetten tegen roest. Keutjesdag, vooral as kind een fjeestdag, oewel at ok de oudere d'r nie vies van waere. Nie allieen keutjesaevond, mè zeker wè vuuftig jaer ei t'r ok een vèrrekesbond bestaen. De jaerverhaederlenge daevan was eigenlik ok een soort keutjesaevond. Het was een soort onderlienge verzekerienge, waervan de leejen ge- zemelik wekeliks biedroegen om een medelid tegemoet te kommen, at z'n vèrreke onverwachts dofid gieng, hetzjj du ziekte of wat dan ok. Zo'n man was gerieneweerd vö die winter of liever ieel z'n uusouwen. Dur de vergoedleng uut de vèrrekeskas kon 'n dan een vèrreke kope in slachte. Het ei z'n tied wat overleefd, want tegenwoordig ze oalemaele geld genogt om bie de slachter te köpen. Zo'n jaervergaederienge van de vèrrekesbond was oeltied gezellig. D& kaje nog wè uut de foto zien, ok k is toen de vèrrekesbond op de fles gegaen. Voormannen van de vèrrekesbond in de iaetste jaeren waere Frans Stols, Ingel van der Möle, Lin Eiboer, en Arie Weilder. De wiere dan ök wöstekoeken uutgedieeld. ök dat kqje op de foto zien. over de vrolijke maar tevens bewogen episode uit de jonge jaren van Keizer Karei, die beter was over de zevende zoon van Boerke Naas. Niet alleen vrolijk maar ook spannend, want Keizer Karei kon ook streng rechter zijn, zoals over een Spaanse spitsboef die hem naar het leven stond. Alles plezierig verteld in dit boekje van een dikke 90 pagina's voor 3,90 ingenaaid verkrijgbaar in de boekhandel. Henri van Daele bracht een aantal ver halen bijeen, waarin de volkse-folkloris- tische figuur van Keizer Karei V cen traal staat. Verhalen die eerder zijn ver schenen in het Belgische jeugdweekblad Ohee en waarin het oeuvre sappig wordt gebracht. Een boekje dat ingenaaid 4,90 kost. In 140 pagina's heeft Leo Roelants ver halen geput uit diverse sagenkringen, zoals Keltische, Friese, Frankische, Bourgondische, Lombardische en Hunnische. Er zijn er, die nauw met de eigen geschiedenis van de Lage Landen samenhangen en ook die in meer ver wijderde gewesten spelen. Bij elkaar kan men via dit ook bij de Nederlandse boekhandel te Kapelle verschenen boek de middeleeuwse beschaving van de riddders beter leren kennen. Het kost gebonden 9,50. Frank L. Baum heeft 23 sprookjesver- halen in 150 pagina's beschreven met een Nederlandse vertaling van Henrik Scholte. Het zijn niet de bekendste sprookjes en daarom zullen er voor dit boek nog voldoende liefhebbers zijn. In de boekhandel kost het 9,50 ge bonden. is weer van Leo Roelants met ruim 20 Skandinavische mythen in 136 pagina's. De auteur nam de Edda als richtsnoer voor het opstellen van deze mythen- cyclus en volgt trouw de hoofdlijnen vah elk verhaal. Boeiende verhalen, uit zonderlijk beelden voor een groot publiek, 6,90 ingenaaid. A. Hans schreef in de Beekjes-serie van uitgeverij L. Opdebeek, waarvan de zending in handen is van de Neder landse boekhandel te Kapellen (België) over de beroemde Reinaart. Een oude bekende, een beruchte op brede schaal, maar ook een beroemde in ons talenge- bied. Reinaart kost 3,90 bij de boek handel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 7