Nu minder dan honderd werklozen op Tholen DEZE WEEK aiioniem Beschouw mij maar als een aanlegsteiger' Installatie burgemeester G. van den Berg: Geen burgemeestersfeest Rijtoer Het vergt grote inzet Financieel gezond Vakaturetijd uitstekend overbrugd Verantwoordelijkheid en burgerzin Aanlegsteiger Zorggevende bevolkingsafname vervolg op pag. 7 29e Jaargang no. 26 Donderdag 10 mei 1973 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs ƒ8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties (dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0.19 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heiiboer. Ook in 1973 is het de wereld nog niet uit dat men poogt zijn hart te luchten maar achter de schermen, in de anonimiteit blijft. Meer dan het hart luchten voor zichzelf kan het dan ook niet zijn. Terecht legt de ontvanger een dergelijk schrijven naast zich neer of laat het meteen in de papierbak verdwijnen. Zo is het ook de brieven vergaan, die het gemeentebestuur van Sint-Philipsland hebben bereikt. Eveneens anonieme brieven. Dat bleek vorige week tijdens de raadsvergadering. Uitleg van zaken werd verder niet gegeven. Ook al weer terecht, want hoe min mogelijk aan dacht iets dergelijks krijgt, hoe beter. Waarom er dan toch hier de aandacht op gevestigd? Uitsluitend om 't nog eens te signaleren, want de inhoud van de anonieme brieven aan het Sint- Philipslands gemeentebestuur is ook ons niet bekend. We zijn er ook niet nieuwsgierig naar. Het zich verschuilen blijft altijd een kwalijke zaak. Misschien dat er vroeger nog enige reden voor kon bestaan. De machtsver houdingen lagen tot nog zoveel anders. Als werknemer was men bevreesd bij het minste in de ogen van de werkgever ongeoorloofde kritiek de laan te zullen uitgaan. Waar dan naar toe? Het gevolg kon zijn geen werk en geen boterham. De huidige inspraak kan naar de andere kant doorslaan, maar er is in elk geval respect gekomen voor een anders mening. Dat heeft de in wezen nooit be staande anonimiteitsnoodzaak geheel weggenomen. Ook op redactiebureaus dwarrelt nog wel eens een niet ondertekende brief binnen, waarmee de schrijver dan tever- geefse moeite doet. Anonimiteit mag een overbodige en ongewenste zaak zijn, het hoeft niet tegelijk te betekenen, dat er geen ver trouwelijke medelingen meer gedaan zouden moeten, mogen of kunnen worden. Maar dat ligt op een ander vlak. In diezelfde raadsvergadering bleef een wethouder zeker niet in de schaduw van de anonimiteit, toen hij weer inhaakte op de zijn inziens ongunstige bouw plaats van een kleedlokaal op het sport veld. Het bracht enige verwondering bij collega's raadsleden en ook» die ver wondering bleef niet in de anonimiteit. Men vond het vreemd dat uitgerekend een lid van het dagelijks bestuur van een gemeente zich niet wenste neer te leggen bij een democratische-, dus meerder heids beslissing. Ja, dat hij zich zelf niet wenste neer te leggen bij een door een weer hoger bestuursorgaan niet ontvan kelijk verklaard beroepsschrift. Inderdaad kan over het algemeen worden verwacht dat men - zeker een wethouder - zich bij een meerderheid neerlegt. In het onderhavige geval zelfs temeer, omdat ook de collega's naar andere mogelijkheden hadden gezocht, maar die na advies van deskundigen niet konden vinden. Het ging er hier met name om, dat het kleedlokaal te dicht bij de aangrenzende begraafplaats wordt gebouwd. Toch zien we deze oppositie op een heel ander vlak, dan degene, die anonieme brieven stuurt. Het valt ook niet te ver gelijken, maar voor des wethouders vasthoudendheid kunnen we heel wat meer begrip opbrengen dan voor anonieme brieven. Iemand die voor zichzelf van iets over tuigd is, mag tot dat uiterste gaan. Het wordt hem democratisch ook mogelijk gemaakt. Dat is bij deze zaak nog altijd het geval. Eerst wanneer de laatste legale mogelijkheid heeft afgedaan, mag worden verwacht, zo niet geëist dat men zich daarbij neerlegt. Trouwens, dan blijft er ook verder niets over. Zo verstandig moet een wethouder in elk geval worden geacht en dat is hier ook zeker het geval. Daarom hebben we heel wat minder moeite met de ogenschijnlijk wat hals starrige wethouders-houding dan met het in de anonimiteit willen blijven, maar ondertussen toch pogen zijn mening kenbaar te maken en kritiek te spuien. Een onzichtbare vijand is een veel groter gevaar, ook voor een samenleving. De tot het laatst toe openlijke strijder kan en moet zelfs altijd nog respect af dwingen. Al staat men er lijnrecht tegenover. Aan onze abonneés In verband met technische moeilijkheden op onze drukkerij is de aflevering van de Eendrachtbode deze week vertraagd. Voor dit feit bieden wij uitgever en lezers onze excuus aan. b.v. Rotadruk SINT PHILIPSLAND KLAAR VOOR KOMENDE VERANDERINGEN Het beleid in de afgelopen jaren te Sint-Philipsland is er op gericht klaar te ztfn, in dien de grote veranderingen komen. Dit positieve balanssaldo kreeg de nieuwe eerste burger van Sint Philinsland de heer G. van den Berg uit Veenendaal zaterdae bij zijn officiële installatie in een tjokvol dorpshuis bjj monde van zjjn voorganger burgemeester G. van Velzen van Goedereede voorgehouden. De veranderingen staan voor de deur. Via Schelde Rijnkanaal, via afsluiting Oosterschelde, via een enorm watersportgebied. Sint-Philipsland zou ook best eens ontdekt kunnen worden als een ideaal woongebied met nu naar vrywel alle kanten vaste verbindin gen, veronderstelde en hoopte wellicht ook de heer Van Velzen. Burgemeester Van den Berg verzekerde te zullen waken voor de Sint-Philipslandse autonomie en tot de bevolking zei hij: Beschouw mij maar als een aanlegsteiger. Maak mij en mijn vrouw deelgenoot van uw vreugde maar ook van uw droefheid. Wy staan open voor de gehele gemeenschap en willen met elkaar trachten pro blemen op te lossen." Ja, in dat dorpshuis De Wimpel kon er als het ware geen muis meer bij, toen wnd. burgemeester A. A. Rij'stenbif de buitengewone raadsvergadering opende met het ambtsgebed. Niet alleeen een vertegenwoordiging van de commissaris der koningin in de persoon van de chef kabinet mr. Van der Heijden, niet alleen een groot aantal vertegenwoordi gers van buurtgemeenten, andere offi ciële organen, plaatselijke organisaties, maar een evenmin geringe inbreng uit de nu oude woongemeente van de nieuwe Sint-Philipslands burgemeester, uit Veenendaal. De laatste stoel en bank, die beschikbaar was moest worden bijgeplaatst. Het officiële gedeelte kwam volop aan zijn trekken. Maar een echt burgemeestersfeest, zoals dat vroeger ook werd gekend te Sint- Philipsland, is er niet meer bij. In dat opzicht vrrs er zelfs nog wat meer ver sobering in vergelijking met 7 jaar geleden, toen het echtpaar Van Velzen de gemeente introk. Met name de jeugd zal deze vijfde mei 1973 niet zo lang heugen als een bij zonder Sint-Philipslands gebeuren. Een enkele jongere drukte het neusje nog even plat tegen de ramen van de grote wimpelzaal, maar toen daarbinnen wat doordringende felle zonnestralen hinderlijk werd voor de officiëlen, gingen de gordijnen dicht en was een voor de jeugd laatste burgemeester glimp vervaagd. Alleen de ouders kunnen hebben verteld, hoe dat vroeger toeging, met vlaggen en versiering, met kinderspelen en lampionoptocht. Nou ja, het was ook pas Koninginnedag ge weest en in Sint-Philipsland ook ge vierd. Burgemeestersinstallaties beperken zich in deze tijd tot officiële toespraken en tenslotte jus d'orange of sherry drinkende en herhaaldelijk op horloges kijkende vooraanstaande genodigden. Toch heeft jong en oud een eerste kennismaking met het nieuwe burgë- meestersgezin kunnen beleven. Via de korte rijtoer door de gemeente vanaf bushalte via Oosdijk en Schoolstraat naar De Wimpel. Daar vooral was het een drukte van belang met de muziek voorop en de opgestelde Sint-Philips landse schooljeugd met zwaaiende vlaggetjes en een enthousiaste ovatie. Een eerste kennismaking ook via de na 7 uur gehouden receptie, waarvan op grote schaal door de inwoners gebruik werd gemaakt. Die inwoners hebben daarbij wel een goede indruk van hun nieuwe burgemeester gekregen. Voor iedereen een vriendelijk weerwoord en de geuite tot ziens wens. Zo werd het voor menigeen toch een ge zellige kennismaking. Met alles toch goed op tijd werd het 's middags een veel langere zit in het dorpshuis. De commissie van ontvangst, de raads leden L. den Engelsman en W. A. Beurkens, al eerder bij de gemeente grens akthf, inclusief wnd. burge meester Rijstenbil, wethouder Walpot en de raadsleden, kreeg het verzoek het burgemeestersgezin Van den Berg vanuit de kleine zaal de grote Wimpel ruimte binnen te leiden. Na ambtsgebed door de wnd. burgemeester, las de wnd. secretaris de heer A. C. Beneder de koninklijke besluiten voor, die op de be noeming van de nieuwe burgemeester betrekking hadden. Beide gedateerd 11 april en ondertekend door H.M. Konin gin Juliana, het eerste KB behelsde de benoeming van de burgemeester van Sint-Philipsland, het tweede de ont koppeling van de cumulatie burge meester/ secretaris. Reeds maanden lang heeft de burgerij van Sint-Philipsland uitgezien naar de benoeming van een nieuwe burgemees ter, zo begon loco Rijstenbil zijn in stallatietoespraak. Na ongeveer acht maanden is het vandaag dan zover. Namens raad, gemeentepersoneel en alle inwoners kreeg het burgemeesters gezin een welkom toegeroepen. Uit ervaring van acht maanden interim weet ik, dat de taak van burgemeester, In april is de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve op het eiland Tholen in vergelijking met de vorige maand gedaald van 113 tot 96 mannen. De vraag naar arbeidskrachten nam nog wat verder toe. De bedrijvigheid in de bouwnijverheid is nu nog voldoende. Het aanbod van werkloze bouwvakarbeiders is niet verder toegenomen. De werkgelegenheid bij aannemers grondwerken breidde zich buiten het rayon Tholen verder uit, waarmee een verdere daling van het aanbod gepaard ging. De geregistreerde arbeidsreserve in de landbouw en de visserij onderging geen wijziging van betekenis. Het aanbod van varend verkeers personeel bleef gelijk doordat de weersgesteldheid de visserij nog niet lonend maakte. De aktiviteiten bij de autotransportbedrijven namen toe, zodat de hoeveelheid werkloze chauffeurs nog verder afnam. De plaatsingsmogelijkheden voor administratief personeel zijn zeer gering. Het aanbod steeg iets, evenals bij de beroepsgroep los arbeiders, waar enkele personen die elders werkzaam waren, werden ontslagen. De verwachting voor de komende maand is gunstig. Er wordt rekening gehouden met een verdere daling van de geregistreerde arbeidsreserve, zo werd ons meegedeeld door de directeur van het arbeidsbureau te Tholen, de heer J. P. van der Male. Beroepsgroepen maart 72 april 72 maart 73 april 73 Burg. en utiliteitsbouw 18 12 7 7 Grondwerken, enz. 38 33 31 22 Metaalnijverheid 10 7 13 8 Landbouw 6 2 7 6 Visserij 7 5 5 5 Niet varend verkeerspers. 10 7 4 1 Kantoorpersoneel 4 2 7 8 Los arbeiders 17 16 7 9 Minder geschikten 13 11 16 17 Overige beroepsgroepen 12 15 16 13 Geregistreerde arbeids reserve 135 110 113 96 Waarvan op aanvullende werken 24 25 16 15 Openstaande aanvragen 20 19 39 42 Het plechtige moment dat een burgemeester by zijn installatie heel lang bijblijft. De ambtsketen verwisselt van de schouders der Sint-Philipslandse waarnemend burgemeester en eerste wethouder A. A. Rystenbil voor die Anonimiteit en strydbare open heid Sint-Philipsland installeerde zyn nieuwe burgemeester Klaar voor nieuwe ontwikkeling Gemeente Tholen moet nu Poortvllet's dorpshuis zelf betalen Ook Sint-Philipslandse winke liers willen woensdagmiddagslul- ting Krabbenkreekdam eerst in Juni open Wijziging provinciegrens by Tholen en Slnt-Philipsiand Werklozen beneden de honderd Jan Overeenkam.... kabinet en moederdag Koninginnedag in de historie HET GOUD VAN DE HELE WERELD IS NIET IN STAAT OM EEN NIET GEBRUIKTE MINUUT TERUG TE KRIJGEN. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's van de nieuwe burgemeester G. van den Berg. Een moment dat bij een installatie behoort te worden vastgelegd op de plaat. Men ziet wethouder L. Walpot - toekijken. wanneer men zich volledig inzet, een uiterst belangrijke is, verzekerde de eerste wethoudo Er blijven weinig vrije uurtjes over andere zaken. In een kleine gemeente komt de voorbe reiding en de uitvoering van zaken, waarover raad en b. en w. hebben te be sluiten voor een groot deel op de schouders van de burgemeester te rusten. De gemeenschap dient zo goed als elk uur van de dag bij de burgemees ter terecht te kunnen. Altijd de helpende hand uit te steken, en belang stelling te tonen voor ieders problemen, als burgervader boven alle partijen te staan en bij te dragen tot de leef baarheid, zodat het alle geledingen van de burgerij ten goede komt. Daartoe be hoort dan ook bevordering volksge zondheid, volkshuisvesting en zeker het onderwijs. De recreatie zal in toenemende mate aandacht vragen, waarbij zeker ter wille van de midden stand alles gedaan moet worden die te bevorderen. De heer Rijstenbil dacht hierbij aan verdere uitwerking jacht havenplannen, aan het particulier ini tiatief tot bouw van een vakantie bungalowpark, het zgn. plan Krabben- kreek, wat al in vergevorderd stadium van voorbereiding is. In dat opzicht is er wel vertrouwen, nu burgemeester Van den Berg in zijn woonplaats de wethou dersportefeuilles welzijnszorg, onder wijs, cultuur, recreeatie en sportzaken onder beheer had. U komt in een gemeente, zo vervolgde de heer Rijstenbil, die financieel gezond is en op haar sluitende begroting een flinke post onvoorzien. Door .aktiviteiten van burgemeester Van Velzen kwam er een bejaardentehuis, 'n dorpshuis, 'n prima woningbestand en zijn er lage belastingen vergeleken bij andere gemeenten. Wel is er de zorg, dat we zonder secretaris zitten, vond de loco burgemeester. Het ziet er na her haalde oproepen ook niet naar uit, dat hierin spoedig wijziging komt. Op den duur kunnen brokken niet uitblijven. We zijn, zo stelde de wnd. burgemees ter, nog niet op het bestuurlijk en administratief gehalte van acht maanden geleden. De heer Rijstenbil dankte daarna zijn collega wethouder Walpot en de leden van de raad voor de goede samen werking tijdens het burgemeesterloos tijdperk. Evenals het complete ge meentepersoneel, inclusief politie, onderwijs en gemeentewerken Tholen. De installatie speech werd afgesloten met: „Moge Hij, die alles bestuurt en ook uw beider leven leidt met een vaste doch onzichtbare hand, u beiden kracht, moed en gezondheid geven om u de hoge plaatsen, welke u beiden in de gemeenschap van Sint-Philipsland inneemt op alleszins waardige wijze te doen vervullen. Gaarne wil ik u dan als teken van uw waardigheid de ambts keten overdragen, waarmede u dan officieel bent geïnstalleerd als burge meester van Sint-Philipsland. De nu met ambtsketen omhangen burgemeester Van den Berg zei als in leiding tot zijn installatierede, dat de gedachten op dit ogenblik vermenig vuldigen. Dankbaarheid vervult mijn hart jegens God, die alles zo wilde' leiden, dat ik nu de wacht mag be trekken bij de belangen van de ge meente Sint-Philipsland. Mijn leven vanaf het begin tot vandaag toe is vol van de verrassende komst van wat ik niet had nagestreefd of verwacht. De burgemeester dankte de koningin voor de benoeming, evenals de minister van binnenlandse zaken en de commis saris van de koningin in Zeeland. Hij had ontzag voor de wijze waarop de interim periode was overbrugd en richtte zich met erkentelijkheid tot de loco Rijstenbil, die gemeente eh haar problemen door en door kent en de ge meente aan zich verplichtte door volle inzet. Hij betrok hierbij ook wethouder Walpot, terwijl hij eveneens groot respect had voor de manier waarop zijn ambtsvoorganger burgemeester Van Velzen Sint Philipsland bestuurde en veel tot stand bracht. Zich tot de raad richtend, wist de burgemeester tot het hoogste bestuurs college van de gemeente te spreken. In een tijd waarin nogal eens aanvallen op de positie van de gemeente worden ge daan is het zaak gezamenlijk te waken tegen een verdere aantasting van de ge meentelijke autonomie. Het oude be ginsel van decentralisatie heeft in ons land en samenleving diep wortel ge schoten. Daardoor komt eigen verant woordelijkheid en burgerzin tot haar recht. Dat is ook te Zien in Sint-Philipsland. Het voorzieningenpeil is goed. Een staaltje van burgerzin is ook dat de ge meente al jaren de provinciaie en landelijkeprijs won voor het hoogste bedrag per inwoner t.b.v. het Nederlandse Rode kruis. Samen werking op aller gebied moet ons doel blijven. Daarmee en daardoor behoeven beginselen niet te worden verdoezeld, behoeven eigen levensbeschouwingen niet op non-activiteit te komen. Integendeel, het vraagt respect voor eikaars levensovertuiging. Op die basis kunnen en mogen we werken voor de gehele bevolking. Burgemeester Van den Berg deed een beroep op medewerking van wethouders en raadsleden, met van zijn kant volledige samenwerking. Zich tot de inwoners richtend, kon de heer Van den Berg zich wel enigszins indenken, wat er van hem wordt ver wacht. Hij meende dat in dit waterrijk gebied een aanlegsteiger voldoende bekend is. Beschouw uw burgemeester als de aanlegsteiger, maak mij en mijn vrouw deelgenoot van uw vreugde maar ook van uw droefheid. Wij staan open voor de hele gemeenschap en zullen met elkaar trachten problemen op te lossen. Ik hoop een goede burgervader te zijn. Hij bracht dank voor de al zovele ont vangen gelukwensen, zoals het de bur gemeester ook goed deed de kerken ter plaatse vertegenwoordigd te zien, even als het verenigingsleven. Het is belang, rijk dat de mens zijn vrije tijd goed weet te besteden, vond de eerste burger van Sint-Philipsland. De heer Van den Berg richte zich ver volgens tot wnd. secretaris, secretarie, ambtenaren en alle andere medewer kers in dienst van de gemeente, inclusief de politie, brandweer en pers. Met dank voor de aanwezigheid van de vertegenwoordiger van de commissaris der koningin vond hij in de aanwezig heid van zijn hoogbejaarde schoonvader na ernstige ziekte ook volop reden tot dankbaarheid. Burgemester Van den Berg eindigde zijn rede met: „In de wetenschap volkomen afhankelijk te zijn van de grote Ambtsdrager, de Heere Christus en met de ootmoedige bede dat Hij mij moge bekwamen voor mijn taak en met de ootmoedige vraag dat onze gemeenschappelijke arbeid moge strekken tot Zijn eer, aanvaard ik hierbij het ambt van burgemeester der gemeente Sint-Philipsland. Wethouder L. Walpot voerde hierna het woord namens de S.G.P. raads fractie. Hij vond het een gelukkige zaak weer als zelfstandige gemeente een burgemeester te mogen installeren, te meer daar bij vertrek voorganger toch een herindeling werd gevreesd. Spreker had grote bewondering en waardering voor de manier waarop loco burgemeester Rijstenbil de acht maanden wist te overbruggen. Met grote toewijding en ijver heeft hij de lopende zaken behartigd en deed zich in de b. en w. vergaderingen als goed collega kennen. Ook de heer Walpot hoopte dat spoedig in de secretaris vakature zou zijn voor zien. De SGP-fractie zal ook in de toekomst de komende zaken beoordelen op grond van Gods Woord. Eenmaal moet daarvan tegenover Hem verant woording worden afgelegd. Ook dhr. Walpot voorzag dat recreatie-objecten toenemende aandacht zouden vragen. Elke ontwikkeling waarbij de zondags heiliging in het geding is, zal niet de stem van de SGP krijgen. Een mogelijke luchthavenvestiging in de omgeving maakt concrete plannen makerij tot een riskante zaak. Uitbrei ding van de werkgelegenheid dient te worden bevorderd, terwijl ook de SGP goede cultuuruitingen en een bloeiend verenigingsleven op prijs stelt. Het teruglopen van de bevolking vervult met zorg. Voor de middenstand zou een ont wikkeling als woongemeente van belang Het was een volle Wimpel tijdens de installatie van burgemeester G. van den Berg te Sint-Philipsland op zaterdag 5 mei 1973 (bevrydingsdag). Op de foto heel wat Vcenendalers, de woonplaats van het echtpaar Van den i m& i Berg, maar onder meer toch ook wethouder C. J. Moerland, die zaterdag het gemeentebestuur van Tholen vertegenwoordigde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1