evers Moederdag is af... met een Pfaff. PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN B.V. CWflff) I °»^lsse ®mniUKUW De bo-ze zwaan ge kooid KAA BEE Tien jaar,Gast aan tafel Zilveren reünie bataljon Zeeland Vervolg plaatselijk nieuws Ruitersuccessen SINT- MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND MODERNE BRILLEN Voor onze kleinen (slot) VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD 7 oud- r-sn ..«i**0/ ~l sm- wsswt» gig «mtvueAw W»-»** b-y "*»re»souk Verkoop zendingskrans Koninginnetocht Simavi collecte Trimclub hield open dag Botsing Inbraak Schutterssucces Geslaagd Afscheid juffrouw Riet Jaarvergadering het Centrum Collecte Spelletjes Vechtpartij Koninginnedag in de Wimpel Volop prijzen Dammen en schaken Bobo in de Wimpel Wedvlucht Sint Ghislain Dat zijn jul-lie nog niet ver ge-ten. Het ver-haal-tje van de bo-ze zwaan, van moe-der eend en haar tien klein-tjes. Die ar-me klein-tjes. Jul-lie wa-ren toch wel echt boos op die bo-ze zwaan. Je moe-der en va-der ook. De bur-ge-mees- ter ook. De raads-le-den ook. We-ten jul-lie al wat raads- le-den zijn? Vraag het maar eens aan va-der. Die weet al les. En hij weet ook dat de bur-ge-mees-ter voor al-les moet zor-gen. Ook voor jul-lie. Ook voor klei-ne eend-jes. Dan moet hij wel heel hard wer-ken. Hij krijgt niet eens tijd een spel-le-tje te doen met zijn kin-de-ren, zo-als jul-lie va-der. Maar hij was ook boos op de gro-te zwaan. En zei: voor straf mag je niet meer in de ge-he-le ves-te zwem-men. Tot je al-le klei-ne eend-jes met rust laat. Toen zijn de knech-ten van de bur-ge-mees-ter ge-ko-men. Zo dra ze dat ver-haal-tje voor jul-lie ge-le-zen had-den. Ze brach-ten een boot-je mee. Een klein boot-je maar. Ze lie ten het boot-je in de ves-te glij-den, hiel-den het nog e-ven aan de kant, klom-men er toen voor-zich-tig in. Met pa-len en met draad. Met een ha-mer. Toen heb-ben ze rond moe-der zwaan en rond de vo-ri-ge week bo-ze me-neer zwaan een hei-ning ge-maakt in het wa-ter. Dat was erg moei-lijk. Maar die man-nen hiel-den vol. Het kwam voor el-kaar. Nu kun-nen jon-ge eend-jes rus-tig le-ren zwem-men. Want de bo-ze zwaan kan er niet meer bij. En er ko-men nog best meer jon-ge eend-jes. Want het is nu mei. En in mei leg-gen al-le vo-gels een ei. Be-hal-ve? Ja, vraag dat maar aan de juf-frouw. Of aan je ma-ma. Maar in de ves-te le-ven en zwem-men nu al-le klei-ne eend-jes lang en ge-luk-kig. Zo-als vroe-ger in het sprook je dat moe-der jul-lie ver-telt. Daar-om zeg-gen jul-lie tot de bur-ge-mees-ter, tot de raads-le-den en tot de man-nen van het boot-je in de ves-te: be-dankt hoor. Donderdag 3 mei 1973 V|y «MM JACOBAPOLDFR- Woensdag 9 mei gaat de zendingskrans haar voorjaarsverkoop houden in gebouw Calvijn. Er zijn weer heel wat zelfvervaardigde goederen en men hoopt weer op goede belangstelling. Zoals ook blijkt onder het plaatselijk nieuws Tholen was er bij de door de Thoolse Wandel Unie georganiseerde Koninginnetocht deelname van leerlingen van de Toetsteen. Uit de B afdeling van de school waren er voor de 5 kilometer 5 leerlingen van de Toetssteen. Uit de kernafdeling 10 voor de 5 kilometer, 8 voor de 10 kilometer en zelfs nog 6 voor de 15 kilometer lange wandeltocht. De ten gunste van de bekende Simavi gehouden inzameling heeft 442,07 opgeleverd, waarbij alle medewerksters en medewerkers, geefsters en gevers dank worden gebracht. Op Koninginnedag werd door de Trimclub N.A.K.S. een open dag gehouden voor jong en oud. 47 volwassenen en 55 kinderen kwamen hiertoe in het recreatiecentrum Haestinge bijeen. De ouderen werden in 5 groepen verdeeld, waarna men aan de puzzelwandeltocht kon beginnen. In de 9'/j km lange route waren verschillende opdrachten verwerkt. Ze duurde ongeveer 2 uur. Voor de kinderen waren er in die tijd verschillende spelletjes. Bij binnenkomst van de wandelaars werd men onthaald op koffie en gebak. Omstreeks kwart voor twaalf was de zaak na een gezellige ochtend bekeken. Maandagmiddag is een botsing ontstaan op de kruising Jac. van Beierenstraat-Hogeweg-William Boothstraat tussen een personenauto die werd bestuurd door G.J. de W. uit Woensdrecht en een auto bestuurd door P.F.H.B. uit Goes. Chauffeur de W. gaf vanuit de Jac. van Beierenstraat geen voorrang aan B. Beide voertuigen werden flink beschadigd. In de woning van de heer P. in de Bleekveldstraat werd deze week ingebroken. Met een schroevendraaier werd een raam aan de achterzijde geforceerd. Daardoor kreeg men toegang tot de woning. De daders konden blijkbaar niets van hun gading vinden in de thans onbewoonde woning. De bewoner ligt in het ziekenhuis te Breda. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zaterdag 28 april werd te Middelburg de finale van de winterschietwedstrijd gehouden. Van de plaatselijke vereni ging prinses Juliana was men eveneens van de partij met 11 schutters, geplaatst in de klassen a, b en c in klasse c werd het deelnemend korps van prinses Juliana kampioen met 349 punten. Voorts behaalde M. Duijnhouwerd in de categorie persoonlijk kampioens schap met 188 punten 'n tweede plaats. J. Menheere veroverde een eerste prijs op de vaste baan. Er was een gehele winter flink geoefend op de korte baan, ook door de jeugdige schutters, wat eveneens succes opleverde. De wedstrijd te Middelburg werd gehouden in K.N.S.A. verband van district 9. Coby van Tiggele Wd. en Nelleke Hage Ad. zijn met lof geslaagd voor het diploma blind-tien-vingerig machineschrijven van het Scheidegger Instituut uit Venlo. Hoofd leidster Riet Zwagemaker heeft donderdagavond wegens haar benoeming in Middelburg afscheid genomen van kleuters en ouders van 't Wantenwevertje. De voorzitter van de oudercommissie, dhr. Keur, kon op deze bijeenkomst echter tegelijkertijd de nieuwe hoofdleidster mevr. Dubois begroeten alsmede onderwijswethouder C. J. Moerland. De secretaris deed een greep uit de notulen tijdens de periode van juffrouw Riet. Wethouder Moerland dankte haar voor het onderwijs aan de kleuters en vond dat juffrouw Riet een goede ambassadrice is geweest voor 't Wantenwevertje. Hij wenste haar het allerbeste toe als hoofdleidster in Middelburg. Dhr. de Bruin bedankte mej. Zwagemaker namens het oranjecomité voor de prettige samenwerking en bood haar een mooie fruitmand aan. Onder leiding van juf Janet bedankte de kleuters hun hoofdleidster voor alles. Het jongste en oudste kind boden haar een huishoudweegschaal aan. Voorzitter Keur liet zijn dankwoorden en wensen voor vele goede en gelukkige jaren vergezeld gaan van een koffiezetapparaat en een mixer. Tenslotte dankte de scheidende hoofdleidster allen voor de mooie geschenken, waarvan ze lang gebruik hoopte te maken. De toneelvereniging het Centrum heeft donderdagavond in de zaal van dhr. S. Bout jaarvergadering gehouden. Wegens afwezigheid van voorzitter C. Bolier Wzn. leidde dhr. G. Heijboer de vergadering. Uit de notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek o.a. dat er een batig saldo was van 195,95. De vice- voorzitter las daarop een brief voor van dhr. Bolier dat hij bedankte als voorzitter en als lid van de vereniging. In zijn plaats werd mevr. Quist-van Tiggele gekozen, terwijl mevr. Jansens- Korver werd herkozen. Mevr. Quist werd gelijk secretaresse en dhr. Heijboer voorzitter. Besloten werd nog tot het heffen van contributie over te gaan en weer een nieuwe catalogus van toneelstukjes aan te vragen. Regiseur J. Uyl Mzn. kon wegens omstandigheden niet op deze jaarvergadering van de toneelvereniging het Centrum zijn. De Sakor collecte voor de kinderbescherming heeft in Poortvliet 122,15 opgebracht. Op Koninginnedag heeft het Oranjecomité met medewerking van het onderwijzend personeel op het sportveld enkele spelletjes voor de schooljeugd georganiseerd. Bovendien was er een tractatie. Burgemeester J. E. van Boeijen en wethouder A. J. Scherpenisse kwamen als slot van hun feestroute vlak voor het einde ook nog even een kijkje nemen. Op Koninginnedag is er 's avonds rond negen uur een vechtpartij ontstaan in cafe de Handel van dhr. G. A. Schetters aan de Hogeweg. Hierbij waren vier Marokkanen en een paar Nederlanders betrokken. Er vielen geen gewonden, maar wel werd er behoorlijk wat vernield: een platenspeler, luidspreker, tafel, barkruk en de ruit van de voordeur. De oorzaak van de vechtpartij I was niet bekend. De vechtersbazen waren al verdwenen toen de politie I kwam. Aangezien de Marokkanen dreigden nog wel eens met twintig man te zullen terugkomen, hield de politie de I zaak in de gaten. De Oranjevereniging had op een zonnige Koninginnedag gerekend, maar toch viel ditmaal het programma niet geheel in het water, omdat er nu immers de Wimpel is als uitwijkmogelijkheid. Toch kon het programma om 9 uur buitenshuis worden afgewerkt, toen de muziekvereniging en drumband Concordia een rondgang maakte door het dorp. Verder trad evenals vorig jaar het bekende jeugdcircus „Don Bosco" op, maar dan met een gewijzigd programma, zodat de jeugd weer goed werd vermaakt. Het optreden van de jeugdbrandweer was een echt buitenprogramma. Onder leiding van commandant van Duuren en bekwame adspirant brandweerlieden was het een leuke attraktie voor de goede publieke belangstelling. Op deze Koninginnedag werd de vaste hand nogal eens gemist, zodat inplaats van brandhaarden verschillende collega's door de waterstraal werden getroffen, maar dat hoorde er bij en ondanks dit kon na een half uur de brandmeester melden dat men het vuur meester was. Om 2 uur trad nu weer in de Wimpel de volksdansgroep Vodago uit Goes op, afgewisseld door een jeugdgroep met kinderdansen en een demonstratie van Israëlische, Hollandse- en Servische dansen. Om kwart voor zeven was er het optreden van het koor V.Z.O.S. en ook voor dit programma was goede belangstelling, maar later op de avond was er nog meer volk, toen het eerste Fliplandse mannenkoor zong onder leiding van dirigent den Braber, gevolgd door het gemengd koor Maranatha onder dezelfde leiding. Voor de gehouden puzzeltocht was er van de jeugd niet minder dan 70 inschrijvingen. De uitslag was bij de 8- jarigen 1 Digna Moerland^en 9-jarigen Arco Kunst. 10 jaar Andrë Fonteijne en Jan Lindhout, 11 jaar Ellie EveraereS en Wilma van Naam, 12 jaar Nelleke Wagemaker, Anneke Bosman en Gerrie Stek, 13 jaar Kees Koster, 14 jaar Lijdie van Dommelen, die alles goed had, Tonnie Nuijens en Henk Otte. 15 jaar Kees Kooy. Ook de MAC rit kon ondanks de slechte weersomstandigheden 30 deelnemers aantrekken. De eerste vertrok om 16.00 uur. De eerste tien plaatsten zich als volgt: 1. A. den Braber 92 strafpunten, 2 P.K.M. Stouten (Stavenisse) 93, 3 J.L. van Gorsel, Oud-Vossemeer 94, 4 Sam Everaers 94, 5 N. Harkema 96, 6 A. Neele 101, 7. H. van Eek, Steenbergen 122, 8 T.L. v.d. Linde 126, 9 J. Everaers 128, 10 J. Geluk Lzn. 129 strafpunten. Met het optreden van „Die Roselander" muzikanten uit Roosendaal in de Wimpel werd Koninginnedag 1973 besloten. Er was dus nog heel wat variatie. Amateur Bram Geense is beladen met prijzen teruggekomen van de Oranje ronde van Breda. Hij won de prestatie- en klassementsprijs met nog ver schillende premies. Daaruit blijkt wel dat hij 'n belangrijke rol gespeeld heeft in deze bijzonder mooie course. Er was veel en enthousiast publiek waarvoor Bram flink zijn best gedaan heeeft. Vanaf de vierde ronde ging hij met drie anderen alleen vooruit, wat hij tot de op twee na laatste ronde volhield. Hij reed dikwijls op kop, waardoor hij zich voor de eindsprint wat terug moest laten vallen. Uiteindelijk werd Bram Geense na 90 km fietsen nog tiende. Hoewel er door allerlei omstandigheden veel leden afwezig waren op de club avond van 17 april, werden er nog enkele interessante competitiewed strijden gespeeld. Zo won Jac. Verwijs via een bijzonder fraaie combinatie van koploper M. Fontijne. J. den Braber, die lange tijd uitzicht had op remise of zelfs winst, verloor tenslotte nog van A. Verwijs sr. Het nieuwe juniorlid C. v. d. Berg verloor zowel van de koploper als van de hekkesluiter W. Beurkens. De laatste is via die winst en remise tegen C. Mol nu gestegen op de ranglijst. André van Westen lijkt niet meer van de damtitel af te houden. Bij de schakers is de eerste kampioen al bekend. A. Kot heeft bij de junioren zo'n voorsprong opgebouwd dat hij niet meer in te halen is. Gerard Noorthoek is zeker van de tweede plaats. P. Reijn- goudt speelde simultaan tegen vijf schakers en zes dammers, alleen junioren, waarbij hij tegelijk onderricht gaf. De junioren waren bijzonder inge-, nomen met deze manier van lesgeven. Dammen senioren: M. Fontijne - Jac. Verwijs 02, A. Verwijs jr. - C. Hoog lander 20, L. ten Hove - J. Suurland 11, A. Verwijs sr. - J. den Braber 2 0, C. Hooglander - L. ten Hove 02. Dammen junioren: W. Beurkens - C. Mol 11, J. Krijger - G. Noorthoek 0 2, T. v. d. Ree - J. Bosman 20, C. v. d. Berg - A. van Westen 02, J. Bosman - G. Noorthoek 02, C. v. d. Berg - W. Beurkens 02, A. van Westen - J. Krijger 20 Schaken senioren: J. Kot - P. Reijn- goudt 01 Junioren: J. Kot - C. Mol 10. Bij de dammers leed koploper A. Verwijs jr. 24 april een gevoelige neder laag tegen z'n zwager J.Noorthoek.Deze laatste wordt algemeen erkend als een goed dammer, die echter door onver klaarbare redenen teveel punten heeft laten liggen in de afgelopen maanden. Dinsdag was hij echter goed in vorm en zijn winst was zeer zeker verdiend. De spanning in de damtop is nu wel ten top gestegen, want met nog 7 tot 8 wedstrijden te spelen is de stand als volgt: 1, P. Reijngoudt 33 punten uit 21 wed strijden; 2. A. Verwijs jr. 32 uit 20; 3. A. Verwijs sr. 30 uit 20; 4. M. Fontijne 30 uit 20. Dammen senioren: M. Verwijs - J. Suurland 20, P. v. d. Est - M. C. v. d. Est 02, P. Kreeft - P. Reijngoudt 0 2, A. Verwijs jr. - J. Noorthoek 02, C. Hooglander - B. v. d. Jagt 02, A. Verwijs sr. - Jac. Verwijs 20, P. Reijn goudt - M. v. d. Velde 20, C. Hoog lander - M. C. v. d. Est 02, P. Kreeft - B. v. d. Jagt 20. Dammen junioren: J. Bosman - C. v.d. Berg 20, C. v.d. Berg - J. Krijger 20 Schaken senioren: J. Walpot Lzn. - J. Kot 1—0 Schaken junioren: C. Mol - L. van Strien 10, L. van Strien - G. Noort hoek 0—1. De Schiedamse clown Bobo, tevens jongleur en goochelaar, heeft woens dagmiddag in het dorpshuis De Wimpel voor heel wat lachpartijen gezorgd. Het optreden begon met enkele goochel trucs zoals het veranderen van rode snippers in rode limonade, het in zijn zak steken van 'n brandende sigaret en deze er weer brandend uithalen. Ook had hij twee kokers met in de ene tien doekjes en in de andere een paraplu. Na kelder boetiek enkele toverspreuken zaten de tien doekjes aan de paraplu en het linnen van de paraplu in de andere koker. Gerrie Stek, die de koker met de paraplu erin had vastgehouden, had er niets van gezien noch gemerkt. Na nog i enkele goocheltoeren was het pauze. In 1 die tijd kleedde hij zich om als clown waarbij hij zogenaamd assistente was van zijn vrouw. Natuurlijk werd er smakelijk gelachen om de flaters van clown Bobo, die na afloop twee plastic ballen op zijn pink liet draaien. 't Seizoen van De Reisduif is op zater dag begonnen met een wedvlucht vanuit St. Ghislain. In concours waren 442 duiven. Er stond een noorden wind. Eerste duif 589.71m, aankomst 15.45.26. Laatste duif 305.59 m, aan komst 19.14.46. J. C. Verwijs 1, 20, 50. A. v. d. Est 2. L. Reijngoudt 3, 4, 11, 18. Iz. Vermeij 5, 38, 39, 52, 58, 59. M. Geuze 6, 24. M. Fontijne 7. Joh. Quist 8, 9, 15, 16, 22, 25, 51. A. Faasse 10, 27. F. den Braber 12,13, 21, 29, 31, 36, I 49. Iz. Reijngoudt 14, 17, 30, 32, 57. A. S. Hooglander 19, 43. W. van Dommelen 23, 56. Op het ruiterstreekconcours van 28 april te Willemstad behaalde van de Eendrachtruiters Marja Brooijmans de 7e prijs in dressuur kl. L. pony, A. Frans Ravenstein ook een 7e prijs in dressuur kl. L. pony C, J. P. van Dalen een 1ste prijs in dressuur kl. B paarden en Jacqueline Deurloo een 7e prijs in dressuur kl. L. Een eerste prijs was er ook voor Marja Brooijmans in de Caprille proef pony, een 3e prijs voor Filie Brooijmans bij het spring kl. L. pony en een 2e prijs voor Toon Brooijmans bij het springen kl. L. paarden. Stemmen van lezers suede en nappa kleding zuivelstraat 17 bergen op zoom v. d. Watering K ipmulder Steenbergsestraat 20-22 Bergen op Zoom advertentie IM Waarde Heer Faust en allen die dit lezen, Onze dank voor uw reactie op ons stukje in dit blad. Gaarne willen wij een korte reactie geven als weerwoord. Allereerst wat betreft Democratie. De grootste verworvenheid in onze maat schappij is de gekozen volksvertegen woordiging en wij geloven dat dit een groot goed is. Ondanks alle onvol komenheden moeten we trachten om de massa bewust te maken. Het zou achteruitgang betekenen wanneer de 20% de intellectuele leiding in de wereld zou krijgen. Dit zou een dictatuur worden van de intelligente meerderheid. De intelligente mens heeft de neiging in zich om ieder die minder bedeeld is als minder te beschouwen en wij geloven dat zulks niet de bedoeling is van een samenleving. Daarin moet voor ieder plaats zijn met even veel recht van spreken. Het is beter dat verkeerde be slissingen worden genomen dan geen enkele. Hoe kan ik vertellen wat goed is voor een ander? Tenzij je de wet als instituut een eigen leven gaat laten leiden. Helaas zijn er sommigen die dit nu reeds doen. Het is volkomen onlogisch om de wet een zelf* standigheid toe te kennen Zij die de wet als enige maatstaf zien zijn helaas arme mensen. Een minderheid zou slechts kunnen regeren d.m.v. de alleenzalig makende wet. Maar de Wetten zijn reeds in zich zelf verdeeld. Ze spreken zich heel dikwijls tegen. Geraffineerde advocaten kunnen de wet zo hanteren dat 't iemand voordeel oplevert of iemand vernietigt. En dat is dan weer de bedoeling niet van de wet. Wij zouden het ten zeerste betreuren als de tendens zich zou door zetten dat de schriftge leerden het voor het zeggen zouden krijgen, wat zouden we dan een kleur loze samenleving hebben. Allemaal mannetjes en vrouwtjes in eentonig grijze bovenkleding met bleke handen en gezichten o zo grys. Wanneer er echter een echte bewuste maatschappij opgebouwd moet worden hebben we een grote verscheidenheid nodig, vol met kleurrijke figuren, excentriekelingen zowel als doorsnee mensen, rustige en driftige. Verheft a.u.b. de wet niet tot levensnorm. Advertentie IM Hoewel ieder weldenkend mens het met U eens zal zijn wat betreft oorlog, geloof ik niet dat deze kwaal ooit genezen zal. Immers ligt de tweespalt toch reeds inde mens zelf besloten. Als we ons bedreigd voelen in ons kleine eigen wereldje, vliegen we op als een bosje vlooien. Dan maken we weer vredesgebaren. Maar het gaat steeds aan en af. Wat je kan doen is hoogstens, in het groot gezien, de bewapening wat afremmen. Ik zie echter voor de komende 25 jaar een steeds groeiende agressie die zich zal uiten in een verschrikkelijke vernieti gende wereldoorlog, waarbij 2 van elke 3 mensen vernietigd zullen worden. Niet zozeer door wapengeweld alswel door paniek. En toch geloof ik in de toe komst. Wij kunnen daar wel iets aan doen, n.l. een bewustwordingsproces doorlopen, groeien naar zelfstandig denken. Dan wordt je natuurlijk wel een rare genoemd, maar ik ben nog altijd liever een levende rare dan een dood doorsnee mens. Iets over de misdaad. Gevangenissen hebben nooit iets opge lost. Hoe zwaarder de straffen worden des te groter de misdaad zegt men wel eens. In Amerika is bewezen dat zelfs de dreiging van de doodstraf de misdadiger niet afschrikt, integendeel soms lijkt het er op dat de zelfvernietigingsdrang er groter door wordt. Ik zou willen stellen dat ieder mens tot misdaad in staat is, alleen het is nood zakelijk om onderscheid te maken tussen de soorten overtredingen. Wat bij ons een misdaad is, wordt enkele duizenden km verderop als normaal be schouwd. En trouwens we zullen goed moeten bedenken dat ieder mens- met positieve en negatieve eigenschappen door het leven gaat de opvoeding en omgeving zijn meestal bepalend wat er uit komt. Het is raar maar waar, in elke gemeenschap hebben we zg. zwarte schapen. De gemeenschap zou daar dankbaar voor moeten zijn. Want deze mensen zijn de zondebokkken van een gemeenschap. Hoe zou men anders kunnen meten dat je goed bent als er geen kwaad zou zijn. Hoe weet ik wat wit is als er geen zwart bestaat, geen licht, als er geen donker is. Iemand die zondigt tegen de wetten van een bepaalde maatschappij behoeft per definitie nog niet speciaal ziek te zijn. Een bepaalde daad kan ook een protest zijn. Zelfmoordenaars zenden weken van te voren dikwijls signalen uit naar hun omgeving. Wanneer deze het te druk heeft met zich zelf te bevredigen horen ze het niet en gaat deze mens tot een drastische daad over. Waarom moeten anderen altijd uitmaken wat goed voor je is, waarom wordt er zo weinig geluisterd naar degene die het moeilijk heeft. Waarom drijven stomp zinnige naar de wet levende individuen deze mensen dikwijls tot wanhoops daden. Omdat ze niet luisteren en zij de dienst uit willen maken omdat zij menen dat de wet gelijk heft en niet de in nood zijnde mens. Dat zij daarmee tevens de wet der christelijke naastenliefde over treden hebben ze in hun gebadineerde zelfoverschatting niet eens in de gaten, maar zeggen dat juist die dwarsdrijver de zaak opdrijft. Alleen zij luisterden niet goed en handelden niet als naaste. Zo is het ook veelal met de misdadiger. Wanneer de maatschappij openlijk zou toegeven dat de opgelegde straf een wraakoefening is, dan zou het ergste misverstand reeds opgelost zijn. Maar nogmaals, wanneer ieder gestraft wordt naar zijn overtredingen en dat dan alleen nog naar de menselijke wetten, dan zouden er meer gevangenen zijn in Nederland en de gehele wereld dan vrijen. Dus zou ik willen ontkennen dat alle misdadigers zieken zouden zijn. Dat is een klein percentage wel en voor die pleit ik met U mee, voor behande ling inplaats van straf. Maar dan wel op een veilige plaats en niet zoals het nu is in bepaalde Asiels. Ondanks dit alles echter zouden wij met U willen pleiten voor een vreedzame en gelukkige wereld waar iedereen zijn rechtmatig deel zou krijgen. Want wij worden allen naakt geboren en kunnen bij ons sterven niets meenemen. Ons laatste hemd heeft geen zakken. Zolang er nog 1 mens leeft, die meer bezit dan een ander, zolang zal er nog geprodu- veerd moeten worden om winst te maken, zal er onrecht op deze wereld blijven, zal er oorlog en misdaad ge vonden worden op deze prachtige blauwe planeet die we Aarde noemen. J. Barendregt - Meliasweg Sint-Maartensdijk Mededelingen van de streekmuseumcommissie Het blijkt dat er ondanks de publiciteit en de gewaardeerde opwekking van de redaktie van de Eendrachtbode nog steeds veel mensen onbekend of onwen nig staan tegenover het idee van een streekmuseum, te vestigen in het voor malige gemeentehuis van Sint-Anna- land. Daarom zijn wij de organisatoren ALLE SOORTEN sstraat 40 - Tel. 3 43 68 RGEN OP ZOOM ___i| Bosstraat B E advertentie II A «r» O m a! Ir A *-w-> A A 1 ft K e- <v '1(1 ft Hartewens van elke moeder: een echte Pfaff. Hartewens, die elke vader kan vervullen. Het Pfaff-assortiment begint al bij f299,-. BERGEN OP ZOOM - Korte Meestraat 17 - tel. 01640 - 3 58 78 1 «A? van de rommelmarkt in Tholen op koninginnedag zeer erkentelijk voor de geboden gelegenheid bij de aanvang van deze markt een bescheiden voorkeuze te hebben mogen doen. Dit heeft er mee toe geleid dat enkele kleinere voorwer pen, die toch typerend waren voor onze streek in een voorbijgegane periode, voor de gemeenschap behouden konden blijven. Teveel denkt men nog dat het alleen om antiek te doen is. Het ledental blijft zich, zij het in wat langzamer tempo nu, voorspoedig ontwikkelen en is de 140 genaderd. Sommige kernen zijn nog weinig bewerkt, zoals uit de volgende voorlopige ledenstand moge blijken. Tholen 46, Poortvliet 24, Sint Maartensdijk 17, Sint Annaland 13, Oud-Vossemeer 12, Stavenisse 6, Scherpenisse 4, Sint-Philipsland 3, ver spreid in Nederland 12, buitenland 1. Meestal zijn akties van korte duur en het is dus een bizonderheid als een aktie jubileert. Tien jaar geleden kwamen enkele Nederlanders op de gedachte de honger in de Derde Wereld daadwerkeftjk te gaan bestrijden. Zij vonden daarvoor een zeer eenvoudige formule: nodig een gast uit de arme landen symbolisch aan tafel, dat wil zeggen stort een bedrag, voldoende om een van die verre medemensen dagelijks aan een goede maaltijd te helpen. Die aktie kreeg de naam „Gast aan tafel". In 1963 startte de aktie met 739 deel nemers. Op 1 januari 1973 waren dat er 30.000 die byna 6 miljoen bijeen brachten, waarvan 117 projekten konden worden gefinancierd. Gezien tegen de achtergrond van de nood in de wereld betekent dat mis schien niet zoveel. Maar het betekent heel veel voor een dorpeling in Afrika, een bewoner van een miljoenenstad in India, voor een boer in Zuid-Amerika, voor mannen, vrouwen en kinderen overal in de wereld. Dank zij „Gast aan tafel" is hun voeding verbeterd en daarmee hun ge zondheid. Dank zij „Gast aan tafel" ziet de toekomst er wat minder somber uit. Tien jaar „Gast aan tafel" heeft de wereld niet veranderd, maar wel heeft deze aktie hier en daar de wereld voor iemand veranderd. Wie zou durven be weren dat dit van weinig betekenis is? De aktie is gebaseerd op een simpele ge dachte. Wie mee wil doen, legt een kwartje opzij en stort van tijd tot tijd 't gespaarde bedrag op de rekening van „Gast aan tafel". Daarmee garandeert hij of zij een gezonde maaltijd aan iemand in een ontwikkelingsland. Aan vankelijk werd voedsel gestuurd naar gebieden waar dit dringend nodig was. Al gauw werd echter ingezien dat hulp aan landbouw en veeteelt, hulp bij ver betering van de voedselproduktie en het voedselgebruik effektiever was om voor goed en voldoende voedsel in de ont wikkelingslanden te zorgen. En zo werd de „Gast aan tafel" aktie van voedsel hulp tot ontwikkelingssamenwerking. Wie tegenwoordig een „Gast aan tafel" neemt stilt niet alleen de akute honger, maar bouwt mee aan een gemeenschap die in staat is de honger blijvend uit te bannen. Of het nu is door waterputten te boren in Malawi of schapen aan te kopen in Brazilië of ploegen te distribueren in Dahomey, de fondsen van dé aktie worden gebruikt om mensen te helpen zichzelf te helpen. Dat alles zijn hanoreikingen aan de minder bevoordeelden, die hun lot zelf wel in handen willen nemen, als ze kans zouden krijgen. Op talrijke plaatsen in Afrika, in Zuid-Amerika, in Azië is ge bleken dat een klein stootje vaak genoeg is om het raderwerk van de ontwikke ling in beweging te zetten. Een dorp krijgt een ander gezicht, omdat er putten geslagen worden voor irrigatie, omdat er landbouwgereed schap wordt ingevoerd, omdat er vissersbootjes beschikbaar komen. In steden kunnen kinderen het onderwijs beter volgen, omdat ze elke dag op een maaaltijd kunnen rekenen. En moeders hoeven niet meer bang te zijn dat hun kinderen vroegtijdig sterven omdat zij hun babies niet genoeg te eten kunnen geven, of uit onkunde hun opgroeiende kleuters de goede voeding onthouden. „Gast aan tafel" geeft dit stootje waar mogelijk. Een kwartje per dag 7,50 per maand, 22,50 per kwartaal, 45,per half jaar, 90,per jaar) op giro 645300 van NOVIB, Den Haag, en ook u kunt uw bijdrage leveren aan de ontwikkeling, die zo bitter hard nodig is. NOVIB, Van Blankenburg straat 6, Den Haag, giro 645300. Na de Indonesische jaren werd onder meer onder auspiciën van de comman dant van het Zeeuwse bataljon overste J.J. van Oort, 'n jaarlijkse reünie gehou den in de 2^eeuwse hoofdstad. Aan vankelijk beperkte het zich meer tot de collega's die de Indische tijd ook mee maakten, maaar geleidelijk aan is het toch uitgegroeid tot een complete her inneringsdag van het oude Zeeuwse bataljon dat in 1945 naar Frankrijk trok voor een eerste opleiding. Op zaterdagmiddag 12 mei om twee uur zal de zilveren reünie in Middelburg worden gehouden. Tot dusver werd altijd op eigen gelegenheid gereisd, maar indien er voldoende liefhebberij is, kan mogelijk collectief vervoer worden georganiseerd. De heer De Groen te Poortvliet, telefoon 01662-516, is altijd wel bereid meer inlichtingen te ver. strekken voor hen die mogelijk voor het eerst van de partij willen zijn. Het is altijd ongelooflijk gezellig, zo werd door de getrouwe reünisten verzekerd en iedereen van het oude bataljon Zeeland is welkom in de Generaal-majoor Berg- huijskazerne, Zuidsingel 24 te Middel burg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 7