Koninklijk zilver voor Karei Deurloo Overleg muziek- federatie en muziek school Eendracht cup gaat door Opper G. C. van Sint Philipsland Felius uit zilveren ere-medaille ginnedag Loco-burgemeester Rijstenbil hamert laatste werkvergadering af DEZE WEEK De uienprijs- top Vijftig jaar begrafenisbus vervolg op pag. 5 Dinsdag raadsvergadering in Sint-Philipsland Subsidie Groene Kruis Officieel installatieprogramma burgemeester G. van den Berg Sint Philipsland 29e Jaargang no. 25 iHet enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs/8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties •dinsdagmiddag Advertentieprijs ƒ0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m >20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Voor drie streekbewoners Koninklijk zilver. Een natte Koninginnedag. Opleiding jonge muzikanten. Watersport zoekt meer over- heidscontact. Zilveren rëunie bataljon Zeeland. Een juunpries om niet te vergeten. Meer omzet by Rabobank Stavenisse. Bloedafname had Ajax concur rentie. Streekmuseum groeit. Eendrachtcup gaat door. Felicitaties voor Tholense Boys. Bezettings-Duitsers op Tholen in historische rubriek. BEVRIJDINGSHERDENKING: JE KUNT HET LIED VAN DE VRIJHEID NIET OP HET IN STRUMENT VAN HET GE WELD SPELEN. Dit blad bestaat uit 12 pagina's. orde van Oranje Nassau. Onder felicitaties werd door burgemeester Van Boeijen hierna het eremetaal bevestigd op de revers van dhr. Deurloo. In de toelichting bij kon. besluit - is vermeld, hoe de heer K. C. Deurloo deze onderscheiding wordt toegekend als drager bij de begrafenissen te Tholen van de maatschappij tot Nut van het algemeen,Departement Tholen. De heer Deurloo weet van deze oude organisatie, de begrafenisbus, zoals dat bij de oprichting werd genoemd, heel wat te vertellen. Van de oproep die verscheen, toen dragers werden gevraagd en hoe hij een der sollicitanten was. Dat kon, verklaarde de heer Deurloo, omdat ik als kleine zelfstandige overdag wel eens kon uitbreken, al viel dat natuurlijk lang niet altijd gelegen. Maar het moest. In het begin was er zoveel liefhebberij voor om wat bij te verdienen, dat we zelfs twee ploegen hadden. Twee ploegen van zes, later zijn het er in totaal 8 geworden en nu mag men blij zijn er 4 in die functie te krijgen, al zijn er dan ook meer niet nodig. Hij heeft die functie een paar jaar geleden als voor gedaan beschouwd, maar stelde zich bij gezondheid nog wel beschikbaar als men een invaller beslist nodig had. De onderscheidene, bekend ook in landbouwkringen (hij kreeg het zilveren ZLM insigne) zal ook na het verschijnen van dit nummer nog wel menige felicitatie ontvangen, zoals dat ook gebeurde, toen het echtpaar vorig jaar januari 1972 zestig jaar was getrouwd. Inmiddels kunnen we ook langs deze weg de nog vitale heer K. C. Deurloo met het koninklijk zilver gelukwensen. Records zijn er om te worden verbeterd, maar indien de inflatie in de toekomst binnen de perken kan worden gehouden en dus ook de gulden niet te zeer in waarde vermindert, zal men het zich lang als een record weten te heugen, dat op 1 mei 1973 de Sint-Annalandse veiling uien verkocht werden voor 119,94 per 100 kg. Er was nog een aanvoer van 10 ton in de maat 40 en op waarts klasse 1. Het bestuur van de voetbalvereniging Smerdiek heeft na overleg met de besturen van SC. Stavenisse, WHS en Vosmeer dinsdagavond besloten de Eendrachtcup op Hemelvaartsdag 31 mei toch door te laten gaan, ondanks dat Tholense Boys en SPS afzagen van deelname. Er is gelijk ook geloot voor de twee poules. In poule A spelen WHS, Stavenisse en Smerdiek 2. In poule B WHS 2, Smerdiek en Vosmeer. De finale wordt op zaterdag 9 juni gespeeld. Hieruit blijkt dat van Smerdiek en WHS dus ook de reserve elftallen meedoen. Niet alleen vanwege het trouwe soosbezoek, niet alleen vanwege de vorig jaar gevierde diamantenbruiloft, maar vooral vanwege zijn bijzondere werkzaamheden, die hij meer dan vijftig jaar verrichtte kent iedereen Karei Deurloo in Tholen-stad. Daarvan was burgemeester Van Boeijen eveneens overtuigd. Hij verklaarde vrijdagmorgen in huize Deurloo, dat het toch wel als een bijzondere zaak mag worden gezien, dat iemand 50 jaar lang de functie van drager bij begrafenissen vervulde. Dat is immers bijzonder werk onder omstandigheden die niet zelden gepaard gaan met grote druk en altijd onder verdrietige omstandigheden. Zo'n beroep uit te oefenen, al is het dan gelukkig geen dagelijkswerk, eist toch telkens weer zelfoverwinning. Dan moet men ook wat over hebben voor de gemeenschap. Dat meer dan 50 jaar te hebben gedaan is een opmerkelijke zaak. U bent, zo vervolgde de burgemeester, dan ook bij iedereen bekend. Omgekeerd kent Karei Deurloo iedereen. Bekend is ook, dat hij met zijn collega's tijdens de ramp veel in zijn functie van begrafenisdrager heeft moeten doen. Soms zelfs een gehele dag door van 95 uur. Hoe verdrietig dat werk ook moge zijn, het is evenzeer noodzakelijk en het is gelukkig dat er mensen toe bereid zijn. Daarom komt u de waardering toe van de gehele bevolking. Waardering ook van de burgemeester, van de commissaris der koningin en zelfs van de koningin in eigen persoon. Dat laatste is dan ook reden, dat u bij koninklijk besluit van 6 april door Hare Majestiet werd toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de Ook op de verjaatdag van zijn vrouw bleef er voor burgemeester J. E. van Boeijen toch werk aan de Thoolse bestuurswinkel. Dat vanwege een dit jaar ietwat vervroegde lintjesregen. De als lintjesregen bestempelde jaarlijkse dag van de koninklijke onderscheidingen voor de 30ste april was in Tholen overigens beperkt tot een enkele druppel. Die druppel werd dan verwerkt op vrijdagmorgen 27 april ten huize van de familie K. C. Deurloo in de Ter Vate 12. Een blijde verrassing voor de 83-jarige Deurloo, al had zijn nog fijne speurneus het wat verdacht gevonden, dat hij die vrijdag zo'n uur of elf toch wel persé thuis moest zijn, want dan kwam er bezoek. Een gehuwde dochter was een dag tevoren via een telefoontje wel iets wijzer geworden en deze vrijdagmorgen had ook de vrouw des huizes sterke vermoedens. Voor dhr. Deurloo zelf bleef het allemaal wat vaag, tot omstreeks half twaalf burgemeester Van Boeijen verscheen. Het mag dan zeker in Tholen-stad geen onbekende zijn, maar in feite is mevrouw Van Boeijen voor de heer Deurloo vanwege de soos-aktiviteiten een nog beter bekende. Bovendien komt de burgemeester ook niet elke dag binnenstappen. Het duurde niet lang of er was voor de heer Deurloo zekerheid. Vorige week werd op suggestie van het gemeentebestuur een bespreking ge houden tussen vertegenwoordigers van de muziekfederatie Tholen en Sint- Philipsland en van de Zeeuwse muziek school. Leiding aan deze bijeenkomst gaf wethouder A. J. Scherpenisse. Hij wees er op, hoe bij genoemde muziekfederatie de vraag was gerezen in hoeverre medewerking door de Zeeuwse muziekschool kan worden gegeven aan de opleiding van jonge muzikanten. Daarom is deze bijeenkomst gearran geerd. Namens de Zeeuwse muziekschool ver klaarde de heer P. C. van Belzen, dat het inderdaad mogelijk is om via de muziekschool instruktielessen te geven aan jeugdleden van muziekverenigin gen. Dan moet er ook werkelijk be hoefte zijn aan die lesuren. Bij vol doende deelname kan geprobeerd worden een leraar aan te trekken. Overigens is het thans wel moeilijk ge diplomeerde krachten te krijgen. In dat opzicht mag men niet te optimistisch zijn. De lessen zouden na schooltijd ge geven worden, telkens met groepjes van 4 leerlingen. Dat aanvangsuur blijkt al moeilijkheden op te leveren. Sommige leerlingen uit Bergen op Zoom zijn niet voor 6 uur thuis. Wel zou het zo ge regeld kunnen worden, dat eerst aan groepjes les wordt gegeven die er wel rond 4 uur kunnen zijn om te vervolgen met degenen, die later moeten komen. Maximaal worm het éen lesuur per week. De muziekkorpsen moeten voor elke leerling 284 per jaar betalen. Men zou daarvan een gedeelte of het geheel op de ouders kunnen verhalen. Dan zit er ook meer stimulans achter de lessen goed te volgen. Verder dient het korps voor een lokaal te zorgen. Er wordt zowel praktisch als theoretisch les gegeven, 'n Selectie is dan mogelijk. De korpsen moeten wel de instrumenten voor de leerlingen leveren. Geopperd werd of ook met de Brabantse muziekschool samengewerkt zou kunnen worden, hoewel de ge meente Tholen bij de Zeeuwse muziek school is aangesloten. Het blijkt dat de Brabantse muziekschool met dezelfde problemen kampt. Ten zij er minder dan vier leerlingen zijn, kan de docent naar de woonplaats van de leerlingen komen. Men hoeft dus niet persé naar een centraal punt in de streek. In totaal moet men toch wel zo'n 30 tot 35 leerlingen op Tholen hebben om een docent aan te trekken. De ver wachting bestaat dat men dit aantal kan halen. De heer G. W. Bergman, even eens van de Zeeuwse muziekschool stelt dat men 't beste op deNzaterdag les zou kunnen geven. Dan is er ongeveer 7 uur beschikbaar. Afgesproken wordt dat de plaatselijke korpsen op de basisscholen een circulaire zullen verspreiden voor aanmelding. De 3e en 4e klassen noemt men het meest gunstig om met het muziekonderricht te beginnen. In dien er snel werk gemaakt wordt van de aan melding is er nog wel een kans eind dit jaar te kunnen starten. Natuurlijk denk je tevoren wel eens aan zoiets. Je weegt het voor en tegen zo'n beetje af, je kan het in deze moderne tijd. wat overbodig vinden je meent dat het toch ook geen einddoel van je ambtelijke loopbaan hoeft te zijn, je weet uiteraard dat je leven en zeker je levensgeluk er niet van afhankelijk is cn toch, als het eenmaal zover komt, als je dan toch die onderscheiding op je borst gespeld weet, als je temidden van vrouw, superieuren, collega's en makkers uit je eigen dorp zo bij elkaar bent.... ja, dan doet het toch wel iets, dan voel je het toch ook wel als een zekere waardering van iets wat je be roepsmatig of als mens hebt willen doen en pogen te zijn. Zo was ook de Sint- Philipslandse postcommandant en opperwachtmeester G. C. van Felius met nog 9 maanden politiedienst voor de pensioneringsdag voor de boeg, toch ook wel blij op vrjjdag 27 april 1973. de dag van de lintjesregen. Ook hem was het zorgvuldig geheim ge houden. Zijn vrouw had bezoek ge.^ kregen van de groep Bruinisse van de rijkspolitie, waaronder Sint-Philipsland al jaar en dag ressorteert. Later was ook de opper thuisgekomen. Het korte ver haal luidde, dat de opper met zijn vrouw die vrijdagmorgen toch maar plicht matig op het groepsbureau diende te verschijnen in Bruinisse. Mogelijk zou ook de wnd. burgemeester A. A. Rijstenbil erbij zijn, want het kon best eens gaan over de overheveling van de zetel Sint-Philipsland van Bruinisse naar de groep Tholen. Dat klonk bijzonder geloofwaardig, omdat er hierover de laatste tijd immers toch al meer dan geruchten de ronde deden. Bovendien wist opper Felius dat zijn pensioen aanstaande was, want negen maanden betekent nu ook niet weer zoveel tijd voor reorganisatie, zo dat er eigenlijk niet zoveel was, waar door men het hem voorgehouden ver haal en de oproep in Bruinisse te ver schijnen, onlogisch voorkwam. Het enige wat de als liefhebberij ook vaak puzzelende politieman voorkwam, was het feit, dat ook zijn vrouw zou mee gaan. Gaat de politionele inspraak nu ook al zover dat je vrouw er aan te pas moet komen om na de betere verbindin gen met het eiland Tholen de logische verandering aa>. te brengen om Sint- Philipsland geografisch en in dit geval politioneel bij Tholen onder te brengen. Daarom was die vrijdagmorgen in Bruinisse toch een verrassing voor opper Van Felius. Tot op het groepsbureau toe, want daar werd het een toch wel duidelijke zaak. Eerstens was daar ook de districtscom mandant (Zeeland) majoor W. D. Lan- tink. Nou ja, dat kon nog vanwege de Sint-Philipslandse politie-reorganisatie, door kunnen alle percelen Zaaiersveld worden belast. Voor Sint-Philipsland wil het waterschap tot eenzelfde aan slagregeling komen. Uiteraard blijft de in deze gemeente gelegen rijksweg buiten beschouwing. De overname van polderwegen en sloten betekent een voordeel voor de huidige eigenaren, die nu voor het volle geschot worden aange slagen. De gemeente hoeft dan ook geen waterschapslasten meer te betalen. Het gaat om 300 meter sloot aan de Abr. Wisseweg, 450 meter aan de Oost - dijk, 45 meter en 60 meter aan de Sluis- weg, 192 meter aan de Rijksweg en 130 meter aan Zijpekreek. B. en W. willen ook 1124,46 subsidie verlenen aan het Groene Kruis afdeling Sint-Philipsland/AnnaJacobapolder. Dat is het tekort op de jaarrekening. 1972 van die vereniging. Voor de benoeming van onderwijzeres voor het vak nuttige handwerken aan de openbare basisschool met ingang van het nieuwe cursusjaar is volgende voor dracht door b. en w. gemaakt: 1. Mevr. P. van Westen-de Visser te Oud-Vosse- meer, 2. Mevr. M. H. Borghouts-van Veen te Bergen op Zoom en 3. Mej. B. Huijgens te Bergen op Zoom. In het kader van de huurharmonisatie willen b. en w. de volgende percelen ge meentewoningen met 5% verhogen. Veertien woningen aan de Mosselkreek- straat die op 119,80 komen, 2 wonin gen aan de Mosselkreekstraat komen dan op 184,8 woningen Henge- lose/Deldensestraat, waarvan de nummers Hengelosestraat 2-4-6-10 en 12 en Deldensestraat 5 op 83,80, Deldensestraat 7 op 82,evenals Hengelosestraat 8. De woningen Beatrixstraat 9, 11, 13, 15 en 17 op 72,40, Beatrixstraat 12, 8 en 6 op 77,80, Beatrixstraat 2 op 75, Drie bejaardenwoningen aan de Deen- sestraat gaan van 37,60 huur naar 40,80 per 4 weken, 3 aan de Beatrix- stiaat komen eveneens op 40,80, de politiewoning Deensestraat op 139,40 en 6 woningen aan de Eendrachtstraat op 163,60. Het perceel Voorstraat 15 (artsenwoning) inclusief garage op 2676,per jaar. Ondanks een kille en druilerige, soms flink natte koninginnedag zijn er in onze streek hier en daar toch festivitei ten gehouden. Dat gebeurde in Sint- Philipsland, Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet. Zie voor verslagen het plaatselijk nieuws. Het gemeentebestuur van Tholen was 's morgens om negen uur present in Oud- Vossemeer, waar de kinderen van de lagere scholen met de muziekvereniging een zanghulde brachten. Er ging via de burgemeester ook een driewerf „Lang leve de koningin" op. Daarvan een indruk op deze foto op het bordes van het voormalig gemeentehuis onder meer burgemeester en mevrouw Van Boeijen, wethouder en mevr. Scherpenisse, secretaris Benou, de plaatselijke raads leden Aarnoudse, Van Engelen en Goudzwaard en de voorzitter van het i Oranjecomité pastoor Vermeulen. Het loco-burgemeesterschap in de prak tik zit er voor de St.-Philipslandse wet- wethouder A. A. Rijstenbil weer vrijwel op. Het ziet er naar uit, dat donderdag avond 3 mei om half acht onder zjjn lei ding de laatste raadsvergadering wordt gehouden. Met een tiental niet zo in grijpende agendapunten hoeft dat niet veel tyd te vergen, zoals ook vorige ver gaderingen in een ommezien afgewerkt waren. Er is een voorstel om 25,subsidie te verlenen aan de Stichting Bosbouw en Cultuurtechnisch Onderwijs te Arnhem. Uit onze gemeente bezoekt een student die onderwijsinrichting en vandaar dat deze subsidie wordt gevraagd. Het zal de raad geen moeite kosten met 't ver zoek in te stemmen. Het waterschap Tholen wil wegen en sloten in eigendom en onderhoud over nemen voor de prijs van 1,Daar mee wordt een gelijke situatie verkregen als op Tholen, waar na de herverkave ling alle wegen een sloten in eigendom van provincie of gemeente die in de polders lagen, zijn overgenomen. Daar- In de hal van De Wimpel wordt zaterdag 5 mei om 14.30 uur een buitengewone raadsvergadering gehouden, waarbij de ambts keten van de schouders van loco- burgemeester Rijstenbil zal ver wisselen voor die van burgemees ter van den Berg. Na het woord door de waar nemend burgemeester, de nieuwe burgemeester en door een of meer raadsleden is er pauze. Ver volgens felicitaties door collega's of verenigingsvertegenwoordig ers. Daarna zullen de genodigden persoonlijk kennis kunnen maken met het nieuwe burge meestersgezin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1