Opdat Hij u geve van de rijkdom van Zijn heerlijkheid Raadsleden mogen b. en w. vergaderingen niet bijwonen „Laat Oosterschelde open Gemeente Tholen beurt ruim anderhalve ton voor recreatie object Stavenisse C. M. v. BROEKHOVEN men style Ds. H. Harkema kwam naar Sint-Philipsland Verder rijstebrij van agendapunten JUWELIER Donderdag 12 april 1973 EENDRACHTBODE 7 Dienen Rijkdom van Zijn heerlijkheid Blij met medeleven Demonstratie in centrum Bergen op Zoom: FF Initiatief wetsontwerp voor wijziging Deltawet Per maand 300 a 400 agendapunten Met openheid en bewogenheid het zaad uitstrooien Bebouwde kom volgens boswet En het stadje Tholen 't vierkantje GAAT U MET FASEN VERLOVEN DAN RINGEN VAN Kortemeestraat 33 Bergen op Zoom In Oud-Vossemeer In Sint-Annaland In Stavenisse Ja, het staat op Uw gezicht... VMIl s pnic/s/E! J fl. VAN MIL-HEYNS De Gulden Kop In Sint-Maartensdijk vervolg op pag. 13 Tot tweemaal toe was het Sint Philipslands hervormde kerkgebouwtje zondag 8 april vol. By de intreedienst zelfs tjokvol. Hervormd Sint-Philipsland heeft opnieuw een predikant. Weer werd daar een kortgeleden afgestudeerde kandidaat bevestigd. Na een slechts negen maandse vakature. Voor het predikantsgezin Harkema was het evenals voor Hervormd Sint-Philipsland een goede zondag. Het bijzondere van deze bevestiging was toch wel, dat ds. Harkema senior, de bekende secretaris van de Gerefor meerde Zendingsbond, bevestiger kon zijn van zijn zoon kandidaat Harkema junior, dat zowel ouders als schoon ouders het allen konden meebeleven en dat naast het burgerlijk bestuur ook classis en ring in ruime vertegen woord 1- ging aanwezig waren. Ds. Harkema sr. had in de morgérf;'<;« dienst als bevestigingstekst gekózSp Markus 10 45: „Want ook de Zoon dés mensen is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen, en zijn ziel te geven tot een rantsoen voor velen". Een bijbeltekst, die zowel een duidelijk richtsnoer is voor een dienaar des Woords, zeker voor hem die op het punt staat zijn eerste grote taak te beginnen, als een bijbelgedeelte, dat in deze weken voor Pasen als prediking op zijn plaats is. Na de tekstverklaring, na het lezen van het formulier ter bevestiging van ambts dragers, na het jawoord van kandidaat Harkema, was er de handoplegging door de predikanten ds. H. Harkema sr., ds. A. de Reuver uit Tholen, ds. J. Codée uit Sint-Annaland, ds. A. F. Troost van Doeven, ds. H. Samsom uit Stavenisse en door ouderling A. M. Guiljam uit Sint-Philipsland. De middag- en intreedienst was nog drukker bezocht met vrijwel alle predi kanten uit de ring, behalve een verhin derde ds. Codée. Met ook loco -burge meester A. A. Rijstenbil en wethouder L. Walpot namens het gemeentebe stuur, met ds. Van der Schee uit Zierik- zee als praeses van de classis evenals ouderling Jumelet. Met vertegenwoordi gers van de studentenvereniging Voetius, met afgevaardigden van Her vormde kerkeraden uit de ring en van de andere kerkgenootschappen in Sint- Philipsland, met ook de oud-predikant ds. M. van der Linden, met familie leden, vrienden en bekenden van het nieuwe predikantsgezin. Een met stoelen in de gangpaden volle kerk en zwaar bezette galerij. De dienst werd geopend met psalm 95 1 en 2, de geloofsbelijdenis na het votum, het lezen van Efeze 3 en 6 1020, waarin het doel van Paulus apostelambt wordt belicht. Na gebed werd gezongen ps. 119 38 en 17. Ds. H. Harkema koos als intreetekst het 16e en 17e vers uit Efeze 3:opdat Hij u geve, naar de rijkdom van Zijn Heerlijkheid, met kracht versterkt te worden door Zijn geest in de inwendige mens, opdat Christus door het geloof in uw harten wone en gij in de liefde geworteld en ge grond zijt." Met name dat eerste gedeelte werd door de nieuwe predikant van Sint-Philips land onderstreept: „Opdat Hij u geve naar de rijkdom van Zijn heerlijkheid." Wat kan het in een mensenleven anders lopen dan hij of zij denkt, zo begon ds. Harkema zijn tekstuitleg. Dat was ook het geval bij Israël, bijvoorbeeld na de toch; door de Rode Zee dat was ook zo bij de apostel Paulus, die van een ver volger van Christus een verkondiger van Zijn woord werd. In het ambtelijk leven kan het ook Vaak anders gaan dan men hoeft gèda'cht? In het ambtelijk leven 'dé_ apostel Paulus liep het ook _rïündërsw.dan hij tevoren verwachtte. Op Ifceker-ogenblik zit hij zelfs in de gevan genis". Maar wanneer hij van daaruit de brief aan de Efeziërs en de andere zend brieven schrijft, beklaagt hij zichzelf niet, heeft hij geen kritiek op de donkere weg die hij moet gaan, maar zegt juist vanuit de verdrukking de rijk dom van Zijn heerlijkheid te ervaren. Een dienstknecht is niet meer dan zijn meester, zo weet Paulus ons voor te houden. Zijn vijanden menen dat hij nu voor zijn gemeente machteloos is. Paulus in de gevangenis heeft afgedaan, zo menen zij. Maar daarin vergissen ze zich ook al. Paulus schrijft vanuit die gevangenis, maar buigt er ook zijn knieën. Zo'n houding past ieder. Bede laar te zijn aan de troon van Gods genade betekent rijkdom van Zijn heer lijkheid te ontvangen. Rijkdom uit Zijn genadevolheid. Dan wordt het ook een bidden om de Geest. Dan verwacht men geen wonderen van mensen, ook niet van een nieuwe predikant, maar het Woord leidt naar de Geest en daarin liggen machtige beloften. Jezus Christus in ons hart wil zeggen, geloof, maar ook een schuldige te zijn. In de storm van het leven waait alles weg wat niet vast staat, maar in 't geloof wordt op de Steenrots gebouwd, dan sta je ver ankerd tegen de storm van het leven. Dan woont Christus in het hart en dan is daarin ook de liefde geworteld. Waar die liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen, daar woont Hij zelf, daar wordt Zijn heil verkregen en het leven tot in eeuwigheid, zo besloot ds. Harkema zijn eerste prediking in Sint-Philipsland. De gemeente sloot daarop aan met te zingen van Ps. 133 3. In een daarna gehouden toespraak ver. klaarde ds. Harkema jr. er dankbaar voor te zijn dat zijn vader hem mocht bevestigen, dat ook de ouders van weerszijden dit gebeuren mogen be leven. Dankbaar was hij voor de aan wezigheid van het gemeentebestuur waaruit meeleven met kerk en gemeen schap blijkt, voor het feit ook dat ds. De Reuver de bevestigingsdienst heeft willen afstaan, voor de hulp van kandi daat Geuze tijdens de vakature-tijd, voor de aanwezigheid van de ring- collega's, classisvertegenwoordiging, voor de afgevaardigden van de andere kerkgenootschappen uit Sint-Philips land. Dat moge dan enerzijds een teken zijn van verdeeldheid in de kerk van Christus, er is toch ook een reden voor dankbaarheid voor dit meeleven. Hij hoopte dat toch als broeders gewerkt zou kunnen worden tot eer van God. Blij was ds. Harkema ook met de aan wezigheid van de vrienden uit de studentenvereniging Voetius en voor die van jeugdpredikant ds. Troost, de oud predikant Van der Linden en zovele andere belangstellenden. Hij verklaarde zich dankbaar tegenover zijn mentor ds. Kool, die de Intreedienst niet kon bij wonen. Kerkvoogden en notabelen hebben reeds doen blijken een goede samenwerking te zoeken, terwijl door andere inwoners ook al veel is gedaan aan pastorie en tuin. Uit het op mij uit gebrachte beroep blijkt het vertrouwen van de kerkeraad en de eerste kennis makingen waren voor ons zeer bemoe digend tot een goede intree en een goede samenwerking. Zich richtend tot de ge meente betrok ds. Harkema daarin ook de jeugd, de bejaarden, de verenigingen en vatte de eerste kennismaking samen met te danken voor het al getoonde meeleven, het verzoek het nieuwe predi kantsgezin te willen verdragen zoals men is en de hoop dat men in de ge- „Voor Tholen is het Drontense experi ment om raadsleden drie weken de ver gaderingen van b. en w. te laten bij wonen om zich een beter inzicht te ver schaffen in het besturen van de ge meente, ongewenst. Het „stage-lopen door pseudo-wethouders" zoals het experiment in Dronten wordt genoemd, achten wy een ongeschikt model om tot een betere informatie te komen. Wy geven er verreweg de voorkeur aan door goede informatie van alle raadsleden zoveel mogeiyk openheid te betrachten. Hoewel wy aan dit punt de nodige aan dacht besteden, zyn wy te allen tyde be reid desgevraagd meer gegevens te ver schaffen", aldus b. en w. in antwoord „Laat Oosterschelde open, verhoog de dijken, anders gaat u over lijken. Redt Zee land uit het land der dwazen. Stop vernietiging van 33.000 ha natuurgebied. Liever vis dan kattepis". Dat waren enkele leuzen die zaterdagmiddag in het centrum van Bergen op Zoom te zien waren tijdens de protestoptocht tegen sluiting van de Oosterschelde. Volgens de Brabantse actieleider F. v. d. Meijden waren er vierdui zend demonstranten, naar een andere schatting ruim duizend. De lange stoet mar cheerde vanaf het Plein 13 bij het postkantoor een uur door de binnenstad, waarbij twee keer dezelfde route via de Marktwerd afgelegd. De optocht van demonstranten met spandoeken, dode vogels, een lijkkist, een muzikantengroep en drie luid toete rende vrachtwagens van Yersekse bedrijven werd geopend door actieleider M. Dijke uit Scherpenisse in zijn luidsprekerwagen met een pop van rijkswaterstaat erop. Er waren ook spreekkoren. Bij de weinige demonstranten uit onze streek was de be kende voorstander van een open Oosterschelde, dhr. A. Verwijs uit Sint-Philipsland. Ook de radio-veslaggever Kees Slager, afkomstig uit Scherpenisse, ontbrak niet bij deze protestoptocht voor opnamen t.b.v. Vara's dingen van de dag die zaterdag avond. De Bergse politie begeleidde de optocht en regelde het verkeer dat in lange rijen moest wachten totdat de demonstranten voorbij waren. Na de mars werd op Plein 13 aan de kamerleden Gruyters van D'66, Van Wijk van de PSP en Spinks van de P.v.d.A. een petitie overhandigd waarin werd aangedron gen op het indienen van een initiatief wetsontwerp tot wijziging van de Deltawet van 1956. Er zou een nieuwe Deltacommissie moeten komen die de mogelijkh'edèn voor" beveiliging van de Oosterschelde onderzoekt. In die tijd zouden de afsluitingswerk zaamheden moeten worden opgeschort. De demonstranten spraken zich volgens de petitie uit voor een open Oosterschelde met een dam in het Keeten en het ophogen van de dijken in het resterende gedeelte, te beginnen bij de zwakste plekken. Wij zullen nooit toestaan dat een oncontroleerbaar lichaam als rijkswaterstaat zijn asfalt- en betoncultuur zal opleggen aan een zuidelijk deltagebied; dat mede door dezelfde dienst voor een groot deel al is veranderd in een biologisch onherstelbare puinhoop. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald, aldus de petitie. Na het aanbieden hiervan voerden de drie kamerleden het woord en dhr. R. Poppe van het actiecentrum Rijnmond. Dhr. Dijke riep tenslotte de demonstranten op naar Nieuw- Vossemeer te gaan, waar die zaterdagmiddag de federatie van Deltavissers vergaderde, die zich afzijdig hield van de protestoptocht in Bergen op Zoom. op de schrifteiyke vraag van de con fessionele vier. Het college meent dat de situatie in Dronten niet vergelijkbaar is met die in de gemeente Tholen. Dronten is een nieuw gevormde gemeente waar men voor het eerst wordt geconfronteerd met het begrip „gemeente-bestuur". Dan kan het gewenst zijn dat verschillende bestuurscolleges de inhoud van eikaars taken leren kennen, teneinde tot een beter begrip voor de taakafbakening en tot een meer overwogen opbouw van het bestuurlijk apparaat te komen. Dit klemt te meer omdat aan verschillende gemeentelijke taken daar nog inhoud en betekenis moet worden gegeven. Die motieven zijn voor Tholen niet aan wezig. Overwogen dient te worden, dat voor een belangrijk deel b. en w. andere taken hebben dan de gemeenteraad. Uit de 300 a 400 agendapunten die b. en w. maandelijks verwerken, ontstaan circa 30 agendapunten voor de gemeente raad. Bij de voorbereiding daarvan is het nodig dat ieder lid van het college zich vrij kan uiten, om tot een gefun deerd en weloverwogen standpunt te komen. In elke b. en w. vergadering komen dan ook verscheidene punten aan de orde, die nog in een te pril stadium van voorbereiding verkeren om daarmee naar buiten te treden. De meningsvorming moet plaatsvinden tijdens de vergadering en niet - zoals bij raadsvergaderingen veelal het geval is - voor de vergadering. Ten aanzien van vele andere agenda punten die niet in raadsvoorstellen resulteren, moet worden gesteld dat het principieel onjuist is dat anderen daar van kennis nemen dan het direct met deze zaken belaste college. Wij denken hierbij onder andere aan de uitvoering van alle sociale voorzieningsregelingen, bijstandszaken en personeelsaange legenheden. Een bezwaar achten wij verder, dat het gelegenheid bieden tot het bijwonen van b. en w.-vergaderingen leidt tot ongelijkheid in mate van infor matie van de leden van de raad. Het is i immers duidelijk dat niet alle raads- leden in gelijke mate in staat zouden zijn van de geboden gelegenheid ge- bruik te maken, omdat daarmee meer dan een dag per week is gemoeid", aldus b. en w. in hun antwoord aan de twee CHU-raadsleden en het KVP- en ARP-- raadslid. beden zou worden opgedragen. Een biddende gemeente is een levende ge meente, die ook zegen mag vernachten. Gode alleen de eer, zo besloot ds. Harkema zijn toespraak. Daarna waren er welkomstwoorden van het gemeentebestuur bij monde van locoburgemeester A. A. Rijstenbil, die hoopte dat het predikantsgezin zich spoedig in Sint-Philipsland zou thuis voelen. Na veranderingen in de sociale wetgeving werden de contactentussen gemeente en kerk weliswaar wat minder, maar er blijven toch altijd nog gezamenlijke belangen en raakvlakken, waardoor overleg nodig en gewenst is. De heer Rijstenbil twijfelde er niet aan of dat contact kan ook met de nieuwe predikant goed zijn, zoals het ook voor. heen geen kortsluiting gaf. De vertegenwoordiging van de studen tenvereniging Voetius, kandidaat J. W. Arendshorst uit Utrecht, wees er op hoe ds. Harkema enthousiast lid van deze vereniging was. Een begrip voor ons. Ik hoop dat ds. Harkema ook voor Sint- Philipsland een begrip mag worden. Ds. Van der Schee sprak namens de classis Zierikzee en vond dat er, zoals ook wel wordt gezegd, moed voor nodig is in deze tijd predikant te worden, zeker als je zo rondom je kijkt. Maar wie uitgaat van de Heilige Schrift ziet het heel anders en wil dat woord uitdragen. Dat is ook in onze classis nodig. Hij stelle u tot rijke zegen van deze gemeente en ook van onze classis, zo besloot ds. Van de Schee zijn welkomstwoord. Namens de andere kerken ter plaatse werd het woord gevoerd door ouderling P. van der Welle van de Geref. Gemeente. Het zou tegen Gods Woord ingaan, wanneer we als plaatselijke kerken in vijand schap tegenover elkaar zouden staan, meende ouderling Van der Welle. Meer nodig is aan de troon der genade te s'meken om kracht en om liefde tot samenwerking. Ds. De Reuver sprak namens de ringcollega's en als consu lent. Hij was dankbaar voor de tntree- preek, waaruit de eerbied voor het Woord bleek, hij riep ds. Harkema een welkom toe in de ring en in deze ge meente, waarbij hij in de deze middag begonnen taak een vijftal gaven en op drachten zag, n.l. God boven de predi kant, het Woord onder het oog, zijn vrouw naast hem in het ambtswerk, de kerkeraad rondom u, als goede steun en de gemeente tegenover hem, dus aan zijn hoede toevertrouwd. Dan met openheid en bewogenheid het zaad strooien, waarbij men wasdom en J vrucht aan de Zender mag en moet overlaten. Ds. De Reuver dankte kerkeraad en ge meente voor de ontvangen medewerking tijdens zijn kort consulentschap even als kandidaat Geuze voor zijn bijstand in dit werk, met name ook door het geven van de catechisaties. Ouderling Everaers voerde tenslotte het woord namens kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente en vond het voor Sint- Philipsland een bijzondere dag. Een welkom riep hij het predikantsgezin ook toe namens de jongensclub, de bijbel kring en zondagsschool. Ook hij dankte consulent en kandidaat Geuze, om na nog een speciaal welkomstwoord tot mevrouw Harkema de gemeente te ver zoeken het predikantsechtpaar te willen toezingen ps. 119 9. Ds. Harkema vond dat verdere woorden overbodig waren, behalve het samenvat tend dankbaar en liet tenslotte zingen ps. 68 10. Een goede intreedienst in het voor velen warme kerkgebouw op deze zondagmiddag 8 april 1973. vlotte eigentijdse kleding voor de modebewuste man koitemeestraat 1 bergen op zoom tel. 35367 advertentie 1M De gemeenteraad van Tholen houdt dinsdagavond om half acht in Tholen de april vergadering met dertig agendapunten en de mondelinge rondvraag. Het zyn meestal voorstellen betreffende aan- en verkoop van grond of huizen en onderwyszaken. Na het ambtsgebed van burgemeester J. E. van Boeyen zal eerst het nieuwe SGP- raadslid Th. Aarnoudse worden beëdigd, waardoor de gemeenteraad weer volledig zal zyn: zeventien leden. B en W willen daarom ook een definitieve wethouder benoemen. Dhr. L. J. Koopman werd destyds als tydeUjk wethouder benoemd in verband met de langdurige ziekte van dhr. C. Boender. In de plaats van wethouder Koopman moet er ook nog een SGP- vertegenwoordiger worden gekozen in de commissie voor financien. Bij de ingekomen stukken is o.a. de goedkeuring van de woonforensenbelasting door de minister van binnenlandse zaken en een brief van Rijkswaterstaat over de gedeeltelijke openstelling van de af- sluitdammen in de Krabbenkreek voor openbaar verkeer op 15 mei a.s. Dhr. H. Anthonisse uit Poortvliet heeft een afschrift naar de raad gestuurd van zijn brief aan de provinciale waterstaat over de verkoop van grond ten behoeve van de aanleg van een fietspad in de Stoofstraat te Poortvliet. Hierin wordt er op gewezen dat een nieuwe rondweg buiten de bebouwde kom de enige goede oplossing is voor de veiligheid. Ook de slechte controle op de maximum snelheid van 50 km. die in de Stoofstraat geldt, komt aan de orde in de brief, die b en w voor kennisgeving willen aannemen. Dhr. A. L. van Vossen uit Sint-Annaland heeft een I beroepschrift ingediend tegen de weigering van een bouwvergunning. B en W willen hierover de commissie voor bestuurlijke aangelegenheden uit de gemeenteraad horen. B en W delen nog mee, dat er vorige maand een kasgeldlening van 600.000 gulden is afgesloten tegen een rente van 2 5/8 procent voor drie maanden. Het college stelt voor de bebouwde kom van het stadje Tholen vast te stellen ingevolge de boswet. Hierbij wordt ook Dalempolder gevoegd. Alle andere Thoolse woonkernen hebben voor vijf jaar ontheffing van die vaststelling gekregen. Volgens b en w heeft deze vaststelling twee functies: ten eerste gelden de bevoegdheden van het rijk alleen buiten de bebouwde kom. Dit betekent dat de meldingsplicht en de herplantplicht, die uit de boswet voortvloeien, geen werking hebben ten aanzien van houtopstanden binnen de bebouwde kom en dat het rijk ten aanzien van deze houtopstanden evenmin een kapverbod kan opleggen. In de tweede plaats zijn de bevoegdheden van de provincie en de gemeente binnen de bebouwde kom groter dan daarbuiten. De bevoegdheden van deze lichamen zijn namelijk binnen de bebouwde kom in principe onbeperkt, maar betreffen buiten de bebouwde kom slechts de alleenstaande bomen, de kleine bosjes en alle houtopstanden die niet behoren tot een bij het bosschap geregistreerde bosbouwonderneming. Door vaststelling van de bebouwde kom ingevolge de boswet beperkt de gemeenteraad de werkingssfeer van de bevoegdheden van het rijk en breidt tegelijkertijd die van de provincie en van de eigen gemeente uit. Als de raad het goed vindt krijgt de stichting het Zeeuwse Landschap een cent subsidie per inwoner. De stichting voor ooglijders ontvangt ook subsidie, maar er is niet vermeld hoeveel. In het stadje Tholen moet de bliksemafleider op de toren verbeterd worden. Op het terrein hoek Molenvlietsedijk-Ten Ankerweg komt een openbaar plantsoen. De aanleg kan hoofdzakelijk in eigen beheer worden uitgevoerd. De kosten voor hulp van derden (spitten en rooien van heggen) en de aankoop van de materialen worden geraamd op 3500 gulden. Aan de Burg. van Lichtenbergstraat in Tholen hebben b en w grond verkocht aan de heren H. M. Moeliker, J. advertentie IM Zwagemaker, J. J. v.d. Klooster en K. v.d. Male. Van de familie Kot in Tholen willen b en w een perceel grond kopen in het bestemmingsplan Dalempolder en van de erven J. W. Geuze ongeveer 1 ha. grond ten zuiden van 't hertenkamp in 't bestemmingsplan Zuid. De 'commissie onroerende zaken kan zich met de koopsom verenigen. B en W hebben ernaar gestreefd het bestemmingsplan Zuid ter inzage te leggen voordat van aankoop van grond sprake zou zijn, maar de nadere uitwerking van het schetsplan werd gestagneerd. De stedebouwkundige is nu bezig aan een ontwerp-plan dat binnen afzienbare tijd kan worden voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening. Naar het zich nu laat aanzien, is het bestemmingsplan Dalempolder medio 1975 zover verwezenlijkt dat uitbreiding van het stadje Tholen in het bestemmingsplan Zuid moet gebeuren. Om het dhr. M. Moerland mogelijk te maken een opslagruimte en garage ten behoeve van zijn zuivelbedrijf aan de Parksingel 28 te bouwen, moet de raad een besluit nemen dat voor dit gebied een nieuw bestemmingsplan wordt voorbereid. Volgens het geldende bestemmingsplan 1956 zou een bouwvergunning namelijk moeten worden geweigerd. Tenslotte is er voor Tholen een voorstel om de grondprijs in het bestemmingsplan bedrijfsterrein Slabbecoornpolder vast te stellen op 10,80 per m2, exclusief BTW en de kosten die gemoeid zullen zijn met het treffen van energievoorzieningen omdat die nog niet precies zijn te ramen. De meerderheid van b en w wil de voetbalvereniging Vosmeer voor dertig jaar het recht van opstal verlenen op het gemeentelijk sportveld voor de bouw van een kantine-kleedgebouw. Gezien de bestemming van de te stichten gebouwen, vindt het college het aanvaardbaar dat het opstalrecht tegen een symbolische vergoeding van vijf gulden per jaar wordt gevestigd. Gelijksoortige voorstellen werden eerder voor de voetbalverenigingen Tholense Boys en WHS al aangenomen. B en W willen voorts hun medewerking verlenen aan de stichting Katholiek Onderwijs Oud-Vossemeer voor de aanschaf van drie opbergkasten voor de R.K. basisschool. De aanvraag wordt gedaan in verband met een groot tekort aan opbergruimte van de leermiddelen, zodat als noodmaatregel enkele planken tegen de muur zijn bevestigd. Aan dhr. J. L. van Gorsel willen b en w 24.30 are bouwland bij de Hiksedijk verpachten. Hiervan deed dhr. C. van Dijke onlangs afstand. Oud-Vossemeer De heren C. J. Stols uit Sint-Annaland en M. P. Rijnberg uit Oud-Vossemeer willen aan de Prins Mauritsstraat een dubbele bungalow bouwen, waarvoor zij 765 m2 grond 24,- (geen BTW verschuldigd) van de gemeente willen kopen. De bouw is in overeenstemming met het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Oost Oud-Vossemeer. Op 21 november van het vorig jaar verhoogde de raad de grondprijs voor dit gebied tot dertig gulden per m2, maar aangezien de heren Stols en Rijnberg de grond al voor die datum reserveerden, vinden b en w het billijk dat de oude grondprijs van 24 gulden gehanteerd wordt. Aan dhr. C. Schipper is aan de dr. Renesstraat 530 m2 grond verkocht voor de bouw van een huis, waarbij de gemeente zich garant heeft gesteld voor de betaling van rente en aflossing van de geldlening. Tenslotte willen b en w het verzoek van dhr. J. C. Gunst inwilligen om het raadsbesluit tot verkoop van grond in te trekken. In het bestemmingsplan achter de molen te Sint-Annaland moeten bij de in aanbouw zijnde woningwetwoningen aan de Burgemeester Smithstraat trottoirs, achter- en zijpaden worden aangelegd en herbestratingen worden uitgevoerd. B. en W. stellen de raad voor, geld beschikbaar te stellen voor dat doel. Met het staatsbedrijf der PTT moet de erfpachtovereenkomst worden vernieuwd voor de 99 ca grond aan de Bierensstraat waarop de tele fooncentrale staat. Ook is het recht van weg- en bekabeling gevestigd over respectievelijk in gemeentegrond van de Bierenstraat naar het in erfpacht uitgegeven perceel. Met de afloop van de dertigjarige erfpachtstermijn willen b en w tegelijkertijd de canon verhogen van 12 gulden (dateert uit 1938) tot 222,75 per jaar (99 m2 30, f 2970,7'/j procent rente is 222,75,—). Bovendien willen b en w in de nieuwe overeenkomst de mogelijkheid inbouwen van periodieke herziening van de canon ter aanpassing aan grondprijzen en rentevoet. Voor het bedrijfszeker laten werken van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Stavenisse is het nodig dat de bestaande installatie geautomatiseerd wordt en dat de twee bestaande pompen een revisiebeurt krijgen. Verder moet een pompje voor het automatisch Zichtbaar voor iedereen draagt U die mooie bril gekozen bij OPTICIEN VAN MIL-HEYNS. Echt zo helemaal de bril die U staat. En de prijs lag ook prettig. Steeds DOOtt Wouwscstraat 8, Bergen op Zoom tel. 34025 advertentie IM. wegpompen van lek- en schrobwater aangebracht worden. Momenteel wordt het lekwater van de pompen niet tijdig weggepompt, zodat de mogelijkheid bestaat dat de beide elektromotoren onder water komen te staan, waardoor de installatie niet meer zou kunnen functioneren. Met Blockprojectes B.V. in oprichting te Rotterdam willen b en w een overeenkomst aangaan waarbij medewerking wordt verleend tot het in exploitatie brengen van een perceel grond aan de Oudelandsedijk te Stavenisse voor de bouw van 112 recreatiewoningen. Dit levert de gemeente Tholen 166.950,op. Het gaat hier om een bijdrage van 10.000 gulden in de kosten verbonden aan het ontwerpen van het bestemmingsplan recreatiegebied Buurtweg en 29.900,als bijdrage in de vaste kosten van de pompbemaling en de rioolwaterzuiveringsinstallatie en f 2,50 per m2 als bijdrage in het fonds dorpsuitleg. Uit stedebouwkundig oogpunt bestaat geen bezwaar tegen de bouw van deze woningen. De nu van gemeentewege te verlenen medewerking betreft slechts die werken buiten het exploitatiegebied, waarvan de nuttigheid zich ook uitstrekt over het exploitatiegebied: reconstructie van wegen, pleinen en trottoirs, alsmede de aanleg en/of verbetering van straatverlichting. Daarnaast ligt het in de bedoeling dat de aan te leggen terreinriolering wordt aangesloten op de bestaande gemeenteriolering aan het einde van de Stoofdijk. De heer J. G. A. Hoven uit de Keetenweg heeft een vergunning aangevraagd voor de bouw van een sanitaire ruimte op het kampeerterrein Irenehoeve. De Nederlandse Kampeerraad vindt de sanitaire ruimte thans onvoldoende. Zij meent dat deze met tenminste 2X3 overdekte wasplaatsen moeten worden uitgebreid. Volgens het geldende bestemmingsplan kan een bouwvergunning echter niet worden verleend, aangezien het terrein bestemd is tot agrarisch gebied. Daarom stellen b en w voor aan de raad om een nieuw bestemmingsplan voor te bereiden. De grondprijzen van het bestemmingsplan omgeving Graaf van Loonstraat te Stavenisse dateren van augustus 1969, zodat b en w ze aan het huidige prijspeil willen aanpassen: 37,20 per m2. De verkoop van die grond kan dan rechtstreeks door b enw gebeuren, zonder voorafgaande toestemming van de raad. Voor het maken van een plan voor de bouw van een aula op de nieuwe begraafplaats aan de Kastelijnsweg te Sint-Maartensdijk willen b en w 7000 gulden beschikbaar stellen. De aula staat op de lijst van kapitaalswerken die nog dit jaar uitgevoerd moeten worden. Voor verwezenlijking van het bestemmingsplan Kom wordt 'de raad voorgesteld de panden Oosterschelde 11 van de heer H. J. Hoek en Blauwstraat 2 van de heer L. op den Brouw te kopen. De commissie voor onroerende zaken is het met de prijs eens. Van de heer H. C. de Kater uit Wissenkerke wil het college voor drie jaar weer 4.67.40 hectare dijk in de Noordpolder huren voor 250 gulden per jaar. Het publiek maakt volgens b en w veelvuldig van de dijk gebruik, zodat het voorziet in de behoefte aan dijkrecreatie. De grondprijzen in het bestemmingsplan West, die dateren uit oktober 1969, willen b en w aanpassen aan de gestegen lonen en prijzen: voor woningbouw 32,45 per m2, voor autoboxen 53,per m2 en voor de overige te verkopen grond op 35,50 per m2. Tegen deze prijzen kunnen b en w de grond in West rechtstreeks, zonder voorafgaande toestemming van de raad, verkopen. Voor dc chr b.l.o. de Toetssteen kan de exploitatievergoeding over 1971 voorlopig worden vastgesteld op 391/j leerling X 335,13.232,50. Er is reeds een voorschot van 8460, verleend, zodat de school over 1971 nog

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 7