Zeeweringsschade ondanks aprilstorm beperkt Scherpenisse en Stavenisse kregen gemeentelijke belastingaanslagen Scholieren maakten Thoolse boomfeestdag tot een succes DEZE WEEK Onafwendbare afhankelijkheid Grootste particuliere schade bij loonbedrijf te Sint Maartensdijk 29e Jaargang no. 21 Donderdag 5 april 1973 De zeeweringen Straatbelasting Rioolbelasting Rioolafvoerrecht U geeft toch ook op 25 april in Sloopschip gestrand Loonbedrijf meest gedupeerd Op het nippertje St. Maartensdijk Met het zonnetje Een uitzonderlijke aprilstorm is deze week over ons land geraasd. Gelukkig bereikt in onze omgeving de wind zelden het volume van orkaankracht. Het was er deze week heel dicht bij, zo niet daaraan toe. De gevolgen bleven niet uit. Op zee niet, op het land niet. Er is niet veel tijd voor nodig om veel wat de mens dagelijks bouwt, in een oogwenk vernietigd te zien. Men kan er een mensenleven over doen, het kan in een minuut te gronde zijn gericht. Het is voor geen mens doenbaar daarbij van minuut tot minuut stil te staan. Op zeker moment wordt het ons toch weer bijgebracht. Natuurkrachten, natuurelementen, ze vallen door de mens niet te bedwingen. De gelovige erkent daarin Gods almacht. Tegelijkertijd is het ook een tevoren aangekondigde stormdepressie. Die echter in korte tijd, schier onvoorbereid, ook nog naar de plus of naar de min kant overslaat. Dat is dan de ook volgens deskundigen onberekenbare factor. Waardoor echter wel de grens kan worden overschreden, waardoor men ook meteen weer zijn machteloosheid moet erkennen. Een vrachtwagenchauffeur, die zijn reus, welke tegen elk ander vervoersmiddel op die openbare weg opweegt, voelt kantelen en de bestuurder in doodsgevaar brengt. Een dakpan, die precies naast het hoofd van een voorbijganger naar beneden ploft. Amper aan een hersenschudding ontsnapt. Een bedrijf, waarvan de beheerder na veel jaren noeste arbeid ziet, hoe het in een stormvlaag aan diggelen ligt. Er is bij een dergelijk gebeuren zo enorm veel dat aan de kleinheid van die ogenschijnlijk machtige mens herinnert. Veel schade. Slechts de winst er aan te worden herinnerd, hoe afhankelijk men is. Een uit menselijk oogpunt bekeken ook wat triest voordeel. Na hetgeen reeds in november 1972 was beleefd en nog vers in de herinnering voortleeft, heeft de storm van maandag 2 april het november gebeuren in onze omgeving overtroffen. Tussen 4 en 6 uur namiddag was er maandag ook in onze streek sprake van bijna orkaankracht. De gevolgen bleven niet uit. Al mag in verhouding tot die storm de schade nog als beperkt worden aangemerkt. Binnen de grenzen van het ongevaarlijke bleef de schade aan zeeweringen. Binnen de grenzen is in onze omgeving ook de boomschade gebleven. Tientallen particulieren zijn er niet heelhuids afgekomen, wat materiele schade en ongemakken betreft, maar het is toch hoofdzakelijk beperkt gebleven tot wat lekkende daken, kapotte ruiten, dakpannen, omgewaaide teevee antennes of weggerukte golfplaten. Erg was het wel bij de Torenhoeve tussen Oud-Vossemeer en Tholen, waar een loods van landbouwwerktuigen het volkomen liet zitten tegen de kracht van de storm. Het ergst was het, voorzover wij het hebben kunnen nagaan bij de familie Oudesluijs aan de Hogeweg 57 in de Noordpolder te Sint-Maartensdijk. Daar werd binnen de 5 jaar het stenen gebouw dat dienst doet als bergplaats voor machines van dit loonbedrijf voor de tweede maal murw geslagen. Twee zijgevels stortten zich op de gestalde landbouwmachines. De schade ligt minstens rond de halve ton, zonder nog te weten wat het herstel of de vernieuwing van de landbouwmachines moet kosten. Een zwaar gedupeerde familie Oudesluijs zit binnen de vijf jaar opnieuw met de financiële brokken. Het was maandagmiddag een gevaarlijke situatie. Ook op de wegen van Tholen en Sint-Philipsland. Omgerukte bomen op de provinciale weg tussen Tholen en Poortvliet, op de Roolandsedijk bij Oud-Vossemeer, in het Thoolse Bosje, aan de Poortvlietse Paasdijkstraat, bij de lagere scholen te Scherpenisse, onder de linden en aan de Molendijk te Sint-Maartensdijk, op het Sint-Annalandse Kerkplein en op nog wat andere punten was het voor het zich op weg naar huis begevende verkeer een gevaarlijke situatie. Het openbaar en particulier vervoer ondervond vertraging of kwam uit te vallen. Dakpannen, T.V.-antennes, golfplaten van schuurtjes, werden vernield. Ook bij de gemeentewerken van Tholen kwamen bijna honderd meldingen binnen van ontstane schade aan huurwoningen. Ergens moest in een woonkern een straat worden afgezet wegens gevaar voor het naar beneden komen van schoorsteen met T.V.- antenne. Het bleef nog veelal bij een beperkt ongerief. Vanzelfsprekend gaan de gedachten van de mensen in onze streek bij een storm als van maandag uit naar de zeeweringen, naar het uur van de vloed. Insiders wisten, dat men nog niet toe was aan het springtij, maar dat men er toch zo dicht bij zat, dat men ook in normale omstandigheden al met een behoorlijke water hoeveelheid rekening moest houden. De storm begon echter vanuit het zuidwesten en ruimde weliswaar vrij snel naarmate de hevigheid toenam naar west tot noord west, maar niet zo vroeg dat alleen grote stuwing van het water aan de maandagnamiddagvloed voorafging. Daardoor bleef de verhoging door het stormgeweld dan ook nog min of meer beperkt. Niettemin was er zowel maandagnamiddag als het volgend getij, in de nacht van maandag op dinsdag heel wat meer water dan normaal. Een beperkte dijkbewaking werd ingesteld. Volgens mededelingen van deskundigen is de schade aan onze zeeweringen beperkt gebleven. Er was wel schade. Schade aan de zeewering De inwoners van Scherpenisse en Stave nisse' en degenen die eigendommen in die woonkernen hebben, ontvingen eind vorige en begin deze week hun aanslag voor riool- en straatbelasting en rioolaf- voerrecht. De eerste twee belastingen staan op een groen papier, terwijl het rioolafvoerrecht op een blauw papier staat. Overal is 'n stortings-acceptgiro- kaart bijgevoegd waarmee men per postgiro of bank kan betalen. De eerste vervaldag is 30 april en de laatste 30 juni 1973. Het gaat hier echter nog om de gemeentelijke belastingen van vorig jaar, dus 1972. Dit zjjn dus de eerste aanslagen die de inwoners van de nieuwe gemeente Tholen ontvangen. Na Scherpenisse en Stavenisse zullen deze maand vermoedelijk ook alle andere kernen overstroomd worden met de bruine enveloppen met gemeentelijke belastingaanslagen Op het groene aanslagbiljet van straat- en rioolbelasting staat alleen het tarief voor de straatbelasting 1972 vermeld. Als het totaalbedrag van de aanslag hoger is dan het bedrag berekend volgens het straatbelastingtarief, be, treft dit de rioolbelasting. Daarom geven wij hier de tarieven van de straat- en riool-belasting en het rioolafvoer recht weer zoals die op 7 juni 1972 door de gemeenteraad zijn aange nomen. Onder de naam straatbelasting wordt in de gemeente Tholen een belasting geheven wegens: a. gebouwde eigendommen en daarbij behorende erven, die aan openbare land- of waterwegen in de gemeente be lenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn. b. ongebouwde eigendommen, die aan openbare land- of waterwegen in de ge meente belenden of daarop uitgang hebben, als een billijke bijdrage in de ten laste van de gemeente komende kosten voor aanleg, onderhoud en verlichting van openbare land- en waterwegen in de gemeente en voor de afvoer van water en vuil. Belasting plichtig is hij, die krachtens het recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot heeft van een hiervoren ge noemd eigendom. Maatstaf voor de be rekening is de op 1 januari 1972 bij het kadaster vermelde belastbare op brengst gebouwd en ongebouwd. Het tarief voor de gehele gemeente Tholen is 19% van de belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen. De straatbelasting wordt dus alleen betaald door eigenaren, niet door huurders/ge bruikers. Onder de naam rioolbelasting wordt in de gemeente Tholen een belasting ge heven wegens gebouwde eigendommen en daarbij behorende erven die be lenden aan of in de onmiddellijke nabij heid zijn gelegen van openbare land- of waterwegen en welke eigendommen aansluitbaar zijn op een openbare riolering als een billijke bijdrage in de ten laste van de gemeente komende kosten voor aanleg, onderhoud en ver lichting en voor afvoer van water en vuil. Belastingplichtig is hij die krachtens het recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot heeft van een eerder ge noemd eigendom. Maatstaf voor de be rekening is de belastbare opbrengst op 1 januari 1972 zoals die in de kadastrale leggers is vermeld. De tarieven voor de rioolbelasting 1972 in de gemeente Tholen zijn (behalve voor Oud-Vosse meer): Bij een belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen: a. niet hoger dan 50,00 10,00 b. 51,00 t/m 75,00 18,00 c. 76,00 t/m 100,00 25,00 d101,00 t/m/ 125,00 32,00 e. 126,00 t/m 150,00 40,00 f150,00 t/m 200,00 50,00 g. voor elke 100,00 of gedeelte daar van boven de 200,00 bedraagt het tarief 10,00 boven de 50,00. Voor Oud-Vossemeer geldt als over gangsregeling voor 1972, dat inwoners of degenen die daar eigendommen hebben, maar de helft van de genoemde bedragen moeten betalen. Het rioolafvoerrecht is op een apart, blauw aanslagbiljet berekend. Dit krijgt iedereen in de gemeente Tholen die af valwater op de riolering van de ge meente loost. Dit rioolafvoerrecht moeten veel meer inwoners betalen, aangezien het recht wordt geheven van de gebruiker (huurder of eigenaar) van een gebouwd eigendom dat is aangeslo ten op de riolering van de gemeente. Onder gebouwd eigendom wordt mede verstaan een gedeelte van een gebouwd eigendom waarvoor een afzonderlijke aansluiting op het waterleidingnet is aangebracht. Maatstaf voor de bereke ning van het rioolafvoerrecht is de hoe veelheid afvalwater die wordt afge voerd. Hiervoor gaat de gemeente af op het aantal m3 dat de N.V. Watermaat schappij Zeeland in 1972 in rekening heeft gebracht. Het rioolafvoerrecht is voor 1972 voor elk gebouwd eigendom bij een afvoer van: a. minder dan 60 m3 water 12,00 b. 60m3t/m 130 m3 25,00 c. 131 m3t/m200 m3 ƒ38,00 d. 201 m3 t/m 300 m3 50,00 e. en voor elke 100 m3 water boven 300 m3 water 10,00 boven 50,00. Voor gebouwde eigendommen die noch van een watermeter noch van een eigen pompinstallatie zijn voorzien, bedraagt het recht 20,00 per jaar. Evenals voor de rioolbelasting geldt ook voor het rioolafvoerrecht dat in 1972 de inwoners van Oud-Vossemeer nog maar de helft van de tarieven moeten betalen. Voor fabrieken geldt een andere be rekening. Als b. en w. namelijk van oor deel zijn dat volgens de hiervoor ge noemde tarieven berekende belasting minder is dan vier gulden per inwoner equivalent, is in plaats van een heffing volgens de normale tarieven, een riool afvoerrecht van vier gulden per in wonerequivalent verschuldigd. Dit getal wordt afgerond op een veelvoud van 100 naar boven. Als regel wordt een keer per drie maanden van het door de fabriek op de openbare riolering afge voerde water een monster genomen om het inwonerequivalent te kunnen be palen. Menselijke afhankelijkheid Stormschade in onze streek De eerste belastingaanslagen voor geheel Tholen LTS in september meer dan 200 leerlingen Sassegrave lost ruimteprobleem van LTS op Eerste boomplantdag op Tholen Oproep en opdracht onder stemmen van lezers Streek V.V.V. Tholen wil aktivi- teiten Demonstratie voor open Ooster- schelde Hervormd Tholen opende De Wingerd Historie in dialect: Bè-bè. Modenieuws van Yvonne en Rita Vosmeer 3 volgend kampioen? Tranen brengt een ui alras, Voor lachen is er geen gewas. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. van de Willemspolder te Anna Jacobapolder, waar zo'n 400 m2 steenglooiing is weggeslagen. Het was niet direct gevaarlijk voor een verdere uitholling, maar het brengt toch wel extra kosten met zich mee voor het Thoolse Waterschap. Tussen Stavenisse en Tholen is weinig meer dan zo'n 100 m2 steenglooiing vernield. In de Eendracht bij Oud-Vossemeer bereikte het water een hoogte van 3.95 m plus N.A.P. en in de Krabbenkreek bij Sint- Philipsland en O Annaland zo'n 3.25 m plus. Over het geheel genomen is de storm vrij goed afgelopen voor het Thoolse Waterschap. Bij Moggershil tussen Stavenisse en Sint-Annaland is een 180 ton' metend sloopschip van de firma van der Maarl van het Vianen op Duiveland tegen de kant geslagen. De vloed en toenemende wind bracht daarbij wel het gevaar, dat het gestrande schip verder tegen de zeewering zou worden geslagen en daarin een gat kon veroorzaken. Daarom werd nog maandagmiddag een gat in het schip gebrand, zodat het zonk op de teen van de steenglooiing en niet meer op de dijk kon slaan om daar ernstige en bovendien riskante schade te veroorzaken. De rijkspolitie te water had het voornemen het schip dinsdag te bergen door een plaat over het gat te lassen. Bij vele ongemakken, maar geen onoverkomelijke schade bij particulieren door dakpannen, kapotte golfplaten, ruiten, T.V.-antennes, kleine schuurtjes, uienbergingen, enz., ontstond wel een fikse schade bij de Torenhoeve onder Oud-Vossemeer, waar een berging van landbouw werktuigen in een puinhoop veranderde en vooral in de Noord te Sint- Maartensdijk werd het loonbedrijf A. J. Oudesluijs aan de Hogeweg 57 voor de tweede maal binnen 5 jaar zwaar getroffen. Vijf jaar geleden was het nieuwgebouwde stenen onderkomen voor landbouwwerktuigen met een oppervlakte van zo'n 280 m2 op een dorpel na afgewerkt, toen een windhoos de voor- en achtergevel in elkaar ramde ook toen grote schade aan de daarin geparkeerde landbouwwerktuigen. Afgelopen maandag was het erger. De 47-jarige loonwerker was met zijn twee zoons nog om goed zes uur het gebouw binnengegaan, toen de rammelende schuifdeuren de eigenaar noopte om die met touwen aan de zware trekker en combinatie te bevestigen en ze daarmee wat meer houvast te geven. Ook alle andere landbouwwerktuigen waren er na de voorjaarsinzaai ondergebracht. Amper vijf minuten later, nadat de drie mannen het gebouw hadden verlaten, klapten de twee zijgevels in elkaar en werd ook het dak zwaar beschadigd door de van de Oosterschelde rechtstreeks beukende orkaan. De 2 gevels stortten op de volle loods met landbouwwerktuigen. Van een precisie- zaaimachine bleef vrijwel niets bruikbaars over. Een trekker werd zwaar beschadigd. De combine kreeg fikse steenklompen te verwerken en het werkplaatsje met talrijk handgereedschap, met compressoren, boormachines, enz. werd zo goed als vernietigd. Zonder dat afgelopen dinsdag al een deskundig onderzoek was ingesteld naar de schade die de werktuigen opliepen, moet de eigenaar er toch wel rekening mee hoeden, dat de vernieling zo'n halve ton gaat kosten. De vraag ligt nog open of dat door verzekering wordt gedekt. Er is wel - een brandschadeverzekering, er is ook wel gesproken over stormschade, maar in hoeverre dat zijn beslag tevoren kreeg, werd ons via de nog onthutste familie Oudesluijs niet duidelijk. Feit is dat deze loonwerker voor de tweede maal binnen de 5 jaar zwaar gedupeerd is. Men heeft het de eerste maal nog zo ongeveer kunnen opzeilen, al kostte dat de eigenaar een periode van verplichte rust door overspanning, maar dinsdag zag Antoon Oudesluijs er nog niet direct gat in, hoe het opnieuw Icon worden opgevangen. Hij had al de machines binnen staan, want de zaaitijd was voorspoedig verlopen en met eigen mankracht door noeste vlijt gerund. In enkele seconden lag de ijver van de vijfjarige heropbouw en de noeste arbied van de afgelopen weken, in diggelen. Een trieste boel. De in de directe omgeving staande oude schuur van de al oude Oudesluijs boerderij liet wel schade aan het dak zien, maar hield het in de zware storm tegen de verwachting in toch staande. Het nieuwe gebouw en oe machines liggen voor een groot deel weer in puin. Inderdaad een heel trieste boel en een heel trieste zaak. Tholen mag terugzien op een feestelijke boomplantdag. Leerlingen van de drie lagere scholen in het stadje Tholen hebben woensdagmorgen 28 maart ruim zeshonderd bomen en struiken in het Bosje geplant. Dinsdagmiddag 27 maart werd het bestemmingsplan West in Sint-Maartensdijk door leerlingen van de twee lagere scholen van beplan ting voorzien in het kader van de Natio nale Boomfeestdag 1973.1n de Thoolse bodem werden o.a. geplant: seringen, ribes, Japanse kers, meidoorn, els, vlier, enz. In Tholen droeg de boomplantdag een meer officieel karakter door o.a. de aanwezigheid van burgemeester J. E. van Boeijen, wethouder C. J. Moerland, de heren P. A. Boot, W. A. Blaas en M. Snoep van de gemeentewerken, dhr. Ceelen van de Grondmij., acht plant soenwerkers en de dames van de ouder commissie der o.l.s. Om negen uur waren de leerlingen van de o.l.s. het eerst aan de beurt, hoewel de zon het toen nog liet afweten. Wet. houder Moerland hoopte dat de kinde ren door het planten van bomen en struiken meer liefde voor de natuur zouden krijgen en hun vrienden en vriendinnen zouden -waarschuwen be plantingen niet te beschadigen of te ver nielen. De plantsoenwerkers hadden tevoren de plantgaten gemaakt en de bomen klaar gelegd, opdat de soorten bij elkaar zouden blijven. Nadat de eerste groep klaar was, sprak de burgemeester de leerlingen toe. Hij hoopte dat ze tijdens hun rondwande ling door het Bosje vaak naar de plaats zouden teruggaan waar ze een boom of struik geplant hadden. Dhr. Van Boeij. en wilde de jongens en meisjes als onbe zoldigde plantsoenwerkers in dienst houden door op school materiaal te laten bezorgen om het plantsoen rondom het schoolgebouw te onderhou den. Schoolhoofd J. J. van Veenendaal kreeg van de burgemeester een her inneringsvaantje. Daarna volgde tractatie van limonade en koffie. Om tien uur was de Eben Haëzerschool aan de beurt, waarvan de leerlingen ook weer door wethouder Moerland werden toegesproken. Waarnemend-school hoofd C. Burger noemde het een voor recht dat de jongens en meisjes uit de vijfde en zesde klas de bomen en struiken mochten planten. Na het werk volgde op deze Nationale Boomfeestdag een driewerf hoera voor de koningin. Ook hier was er een vaantje en tracta- ties. Als laatste kwamen de leerlingen van de christelijk nationale school hun bij dragen leveren. Zij kwamen reeds rnet een liniaaltje, dat speciaal voor deze dag als herinnering was gemaakt. Zij hadden bovendien het geluk, dat juist de zon doorbrak, wat meteen het feest vergrootte. De vlaggen die ter opluiste ring waren aangebracht, kregen ook meer betekenis. Het planten ging bij allemaal bijzonder vlot, doordat „bos wachter" dhr. Deurloo even had uitge legd hoe het moest. Een van de leerlin gen hield de boom vast, terwijl de ander grond bij de wortels aanbracht en die aantrapte. Hierbij werd telkens gewis seld. De dames van de oudercommissie der o.l.s. maakten zich ook weer bij zonder verdienstelijk door het uitdelen van de tractatie. De belangstelling van de ouders was matig maar dat was vermoedelijk ook te wijten aan de mist die de eerste uren hardnekkig aanhield. Dhr. Ceelen van de Grondmij. vond de organisatie zeer goed. Hij had zo'n boomplantdag meer dere keren meegemaakt en soms in het niet zien verdwijnen door een verkeerde samenstelling, maar dhr. Ceelen vond dat men in Tholen zeker op een feeste lijke boomplantdag kon terugzien. Ook op Tholen is er meegedaan aan de Nationale Boom plantdag. Op 27 maart werd in het bestemmingsplan West in Sint-Maartensdijk door de vijfde en zesde klassers van de beide lagere scholen beplanting aangebracht en woensdag 28 maart deden v(jfde en zesde klassers van de drie lagere scholen in Tholen aan de boomfeestdag mee. In het Thoolse Bosje werden ruim zeshonderd bomen en struiken geplant, waarvan de foto een beeld geeft. jHet enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint - Philipsland, waai in opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties (dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m <20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1