Nieuw kantoor voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging Flipland Meisje (8) uit Oud-Vossemeer na verkeersongeluk overleden Sint- Philipsland sluit aan bij het Groene Kruis Tholen Dam Tholen/Sint-Philipsland gaat 15 mei officieel open ■X Beelden ■Vv" buiten in Markiezenhof DEZE WEEK Kwaliteit werk verbeterd Doelmatige exploitatie Rijkssubsidie voor Thoolse en Fliplandse bibliotheek BRIEF VAN RIJKSWATERSTAAT AAN B EN W VAN FLIPLAND Uienprijzen gekelderd 29e Jaargang no. 20 Donderdag 29 maart 1973 Een hoofdbestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis reikt de ere-wimpel uit aan de voorzitter van afdeling Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder, dr. H. Menger Voor een uitvoerig verslag over Sint- Philipslands zeventiende Rode Kruistopprestatie zie pagina 5 vervolg op pag. 5 Concoursbezoek zit al in subsidie Zangconcours in de Wimpel Geen zand voor zwemgelegenheid |Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint - Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties •dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0,19 per mm btw - Spierinkjes t/m (20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. De Protestantse Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland heeft vrijdagmiddag in de Nieuwe Bogerd- straat te Zierikzee een nieuw kantoor in gebruik genomen. „Paradijs met wat we hadden", zei voorzitter ds. L. de Wit op de officiële bijeenkomst in de bovenzaal van de gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat te Zierikzee. Voorheen drie adressen en nu een kantoor waar directeur J. Stoutjesdijk uit Oosterland, de drie maat schappelijk werkers, de hoofdleidster en de zeven leidsters van de gezinsverzorging en de administratrices zitten voor zover ze niet op pad zijn. Ook de inwoners van Sint-Philipsland/- Anna Jacobapolder kunnen in dat nieuwe kantoor terecht als zij proble men hebben voor de maatschappelijk werkers. Volgens onze informaties werkt de uit een hervormde en gerefor meerde (Flipland was voor 1 januari 1972 bij de gereformeerde stichting aangesloten) instelling ontstane nieuwe stichting goed voor de inwoners van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder. In de persoon van mevr. Geense-Gouw is er een plaatselijk contactpunt voor de gezinsverzorging. Leidster is mevr. J. den Boer-de Ruijter uit Zierikzee die elke maandag-, woensdag- en vrijdag middag op Sint-Philipsland komt. Zij werkt met de gezinshelpsters Dina v. d. Reest uit Anna Jacobapolder en Corrie Noorthoek uit Sint-Philipsland. Daar naast zijn er nog maar liefst veertig parttime-krachten waarop mevr. Den Boer vast kan rekenen als bejaarden helpster. Zo nodig springt men uit Brui- nisse of Oosterland nog bij. Mevr. Den Boer, die heel tevreden is over de samenwerking, wijst erop dat er in Sint- Philipsland veel bejaardenhelpsters nodig zijn omdat de bevolking vergrijsd is en de bejaarden door het ontbreken van een verzorgingstehuis lang op zich zelf blijven wonen. Maatschappelijk werkers voor Sint-Philipsland zijn mevr. A. Pikard-Florusse en dhr. Bouwman. De officiële openingshandeling vrijdag middag was het aanbieden van een enorme sleutel waarin vier boeketten bloemen zaten voor pioniers van de stichting. Sint-Philipsland was ver tegenwoordigd door mevr. Geense- Gouw, een vertegenwoordiger van de hervormde, gereformeerde en oud- gereformeerde gemeente en dhr. Geense namens het gemeentebestuur. Voorzitter ds. De Wit wees erop dat de financiën uitgeput zijn, maar het ver langlijstje nog niet. De werkruimte voor de hoofdleidster en zeven leidsters van de gezinsverzorging is te klein. Vanwege dat aantal kon het contact met de ge^ zinnen en de verzorgsters (35 in vaste dienst en 166 parttime) overigens worden uitgebreid. Nu zou het aantal maatschappelijk werkers nog uitgebreid moeten worden, want de gemeentebe sturen laten steeds meer aan de stich ting over. De kwaliteit van het werk ver betert echter steeds. Per week worden 1500 uren aan gezinsverzorging en 2000 uren aan bejaardenzorg besneed. De stichting wordt gedragen door de protestantse diaconieën en ds. De Wit zag dit werk dan ook als een Evange lische roeping voor de kerken. Ook drs. H.W Hietkamp, hoofdbureau Zeeland van het ministerie van c.r.m., wees erop dat de kerken een belangrijke rol hebben gespeeld bij de initiatieven. De opening van het nieuwe kantoor noemde hij een symbool voor de een wording van de hervormde en gerefor-' meerde instellingen op 1 januari 1972. In heel Zeeland zijn er nu nog elf instel lingen voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging. Drs. Hietkamp, die drie verhuizingen even erg noemde als een brand, bood ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe kantoor 'n schilderij aan. Ook kreeg men nog 'n klok en een suikerpot. Predikanten, huisartsen, wijkverpleegsters, gemeente ambtenaren die de uitvoering van de Algemene Bijstandswet regelen alsmede het personeel op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland hebben in groepen reeds eerder een kijkje in het nieuwe kantoor genomen. Dinsdag 3 april enquête onder buspassagiers op eiland Tholen Acht studenten van de rijksuniversiteit te Utrecht zullen iedere buspassagier die op dinsdag 3 april met de Thoolse autobusdiensten (TAD) reist, naar het begin- en eindpunt van z(jn of haar rit vragen en naar de overstap op en van andere bussen of de trein. Dit onderzoek wordt georganiseerd door de stichting centrum voor ver voersplannen, adviesbureau voor verkeer en vervoer, in Utrecht. Eigenlijke opdracht gever is de commissie vervoervergunningen in Den Haag, die namens de staat de streekvervoervergunningen verstrekt en de naleving van wettelijke bepalingen be ziet. Het doel van het onderzoek is, voorstellen te leveren voor een doelmatige ver- voersexploitatie. Bekend is dat de financiële positie van het openbaar streekvervoer in ons land benard is. De voortdurend stijgende kosten maken het handhaven van het voorzieningenniveau tot een kostbare zaak. Toch heeft de regering op grond van het maatschappelijk belang be sloten in het algemeen die vervoersvoor zieningen te hand haven. De overheid wil echter alleen kosten vergoedingen ver strekken als er ook efficiency-maatrege- len genomen worden. Volgens de com missie vervoervergunningen kunnen door samenwerking en concentratie van vervoerbedrijven belangrijke kostenbe De bijna negenjarige Geertruida Jannetje de Rooij uit Oud-Vossemeer is zondag nacht in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom overleden nadat ze vrijdag middag vlak voor haar huis door een busje was geschept. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur op de Duivekeetseweg. Het meisje stond met een neefje aan de kant van de weg op een dam waar een tractor met aanhang wagen, geladen met pootaardappelen, vanaf de richting Poortvliet links het land op draaide. Vanaf de richting Oud-Vossemeer naderde een busje van het aannemingsbedrijf Hommel N.V., bestuurd door J. S. uit Sint-Maartensdijk. Deze had de tractor met aanhangwagen de dam op zien draaien en daarom wat vaart ingehouden. De kinderen hadden S. echter niet gezien, ook dichterbij gekomen niet, toen zij achter de aanhangwagen met pootaardappelen op de dam stonden. Toen het meisje plotseling de weg op rende, kon S. een ongeluk niet meer voor komen. Met ernstige verwondingen werd het slachtoffertje naar Lievensberg ge bracht, waar het zondagnacht omstreeks half twee overleed. Op 30 juni a.s. zou Geertruida de Rooij negen jaar geworden zijn. Zij is dit jaar in onze streek al het vierde verkeersslachtoffer: twee in Scherpenisse en twee in Oud-Vossemeer. Telkens weer rouw in gezinnen, telkens verslagenheid in de omgeving, het dagelijks schrik beeld van de twintigste eeuw. sparingen worden behaald. Met de bus exploitanten is men echter vooral van mening, dat de streekbus zijn markt niet mag verliezen. Als het geboden ver- voersprodukt niet aan de veranderde omstandigheden zou worden aangepast, vervreemdt de bus van zijn publiek. Het aanpassen van busroutes en rij-frequen ties aan de wensen van de klant ener zijds en aan de beschikbare bussen en chauffeurs anderzijds, vraagt om een wetenschappelijke benadering. Des te meer is dit het geval, om dat het toe komstige vervoerspatroon in alle delen van het land met dezelfde maten zal moeten worden gemeten. Het centrum voor vervoersplannen kreeg opdracht van de commissie ver voervergunningen om in samenwerking met de betrokken bedrijven deze pro blemen te bestuderen. Daarbij wordt uitgegaan van de door de commissie op gestelde voorlopige indeling die zeven tien streekvervoersgebieden omvat. Het doel is, voorstellen te leveren voor een doelmatige exploitatie in elk van deze gebieden. Inmiddels is de enquêtering van alle reizigersverplaatsingen in een represen tatieve periode in Zeeland (behalve Tholen en Sint-Philipsland), op de Zuid- Hollandse eilanden, in een deel van West en Midden Nederland, Noord- en Oost-Nederland en Zuid-Limburg achter de rug. Nu is de beurt aan Tholen, Brabant, de Betuwe, Noord- en Midden-Limburg. Het betreft tien be drijven waaronder de T.A.D. en B.B.A. In de T.A.D. werken Van de Klundert Tours uit Oud-Vossemeer en Krijger Tours uit Goes samen. De informatie wordt grotendeels ont leend aan een analyse van verkochte plaatsbewijzen. Toch zijn bij sommige bedrijven aanvullende enquêtes onder de passagiers of passagierstellingen op kritieke punten nodig. De T.A.D. be schikt over voldoende telcijfers, zodat het onderzoek tot een dag, dinsdag 3 april, beperkt blijft. Iedere reiziger wordt dan naar herkomst en bestem ming gevraagd, eventueel ook verder per bus of trein dan Bergen op Zoom. Over een paar maanden zijn de resul taten bekend. Deze worden aan de op drachtgever verstrekt en met de T.A.D. besproken. Daarna wordt er een effi- ciency-voorstel gedaan, mede op grond van de vervoersaantallen en bevolkings aantallen per kern. De stichting Centrum voor Vervoersplannen advi seert alleen. Voor de BBA die ook St.- Philipsland en het stadje Tholen be dient, vindt het onderzoek ook op dinsdag 3 april plaats. In Sint- Philipsland wordt echter geen enquête onder de passagiers gehouden, omdat de BBA duplicaten van de kaartjes houdt. Aan de hand daarvan weet men dus al wat de bestemming is. In de BBA-bus naar en van Tholen wordt de enquête weer wel gehouden omdat er men daarmee ook met TAD-kaartjes kan Het ministerie van C.R.M. heeft de Stichting Algemene Bibliotheekvoorzie ning Tholen en Sint-Philipsland voor 1973 een subsidie toegezegd van 25.487,voor de hoofdinstelling en 8496,voor de jeugdafdeling. Dat zijn de richtbedragen voor gebieden met 18.000 inwoners zoals Tholen en Sint- Philipsland samen. Als het rijk eenmaal subsidie heeft toegezegd, verstrekt de provincie een derde van de rijksbijdragen. De minimumnorm voor de gemeentelijke bijdrage voor 18.000 inwoners is voor 1973/40.142,In deze bedragen zijn de salarismaatregelen 1973 begrepen. De gemeenteraad van Tholen heeft vorig jaar al geld beschikbaar gesteld, maar in de Sint-Philipslandse gemeenteraad is dat nog niet aan de orde geweest. Aangezien het hier om een koppelsubsidie gaat, subsidiëren rijk en provincie pas als de gemeente aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Gehoopt wordt, dat er in 1974 twee of drie filialen gesubsidieerd worden. Na uitvoerige discussies heeft de Groene Kruis-afdeling Sint-Philipsland maandagavond op de jaarvergadering in het Dorpshuis de Wimpel met algemene stemmen besloten samen te gaan met het Groene Kruis Tholen. Met dezelfde eensgezindheid werden ook de contributies 1973 verhoogd van 20 naar 22 gulden (hetzelfde bedrag als op Tholen) van 14 naar 18 gulden voor echtparen boven de 65 jaar en van 10 naar 14 gulden voor alleenstaanden boven de 65 jaar. Binnen drie jaar moeten de laatste twee afwekende bedragen opgetrokken ztyn naar het volle tarief. Voorzitter C.H.A. Stols zette uiteen hoe op Tholen na de gemeentelijke herindeling ook de zeven Groene Kruisverenigingen vorig jaar besloten samen te gaan tot een afdeling. Ook Krabbenkreekdam 15 mei open. De zeventiende landelijke ere- wimpel voor het Sint-Philipland- se Rode Kruis. Getij nodig om uniek milieu Oosterschelde te behouden. Enquête onder alle Tholenaren over wel of niet afsluiten van die zeearm. Ook Thoolse buspassagiers worden geënquêteerd. Vierde dodelijk verkeersslachtof fer 1973 in onze streek. Nieuw kantoor voor maatschap pelijk werk en gezinsverzorging Sint-Philipsland. Thoolse waterleiding jubileert in november. Graszaadteeltvoorlichting in ZLM kring. Sint-Philipslands Groene Kruis nu ook by Tholen. Subsidie voor Zeeuws zangcon cours in de Wimpel. Rykssubsidie voor bibliotheek stichting. Clubhuis voor tennisvereniging Eegedima EEN AFWIJKENDE MENING IS NIET HEILIG, HET RECHT EROP WEL. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De Krabbenkreekdam van Tholen naar Sint-Philipsland wordt dinsdag 15 mei offi cieel voor het openbaar verkeer opengesteld. Dit geldt echter niet voor vracht wagens. Vanwege de geringe breedte van de asfaltweg wordt er ook eenrichtingsver keer ingesteld: vanaf Sint-Philipsland kan men over de Krabbenkreekdam naar Tholen, terwyi men terug kan over het asfaltwegje onderaan de dyk van het Schelde-Rynkanaal. Daarvoor worden op veel plaatsen, vooral aan de Thoolse kant tot aan de Broekseweg toe, borden van eenrichtingsverkeer en inhalen verboden ge plaatst. De landbouwers A. M. van Engelen, J. A. v. d. Linde en W. A. en G. L. D. Gaakeer krijgen ontheffing van die bepalingen van eenrichtingsverkeer omdat ze anders sterk in hun bedrijfsuitoefening gehinderd zouden worden. Waarnemend- burgemeester A. A. Rijstenbil deelde dat dinsdagavond mee tydens een korte raads vergadering. De brief van rijkswaterstaat was juist 's morgens ontvangen. Dhr. Rystenbil zei verder dat de gemeenten Tholen en Nieuw-Vossemeer en het Landbouwschaple motie van de Sint-Philipslandse gemeenteraad om de dam zo spoedig mogeiyk open te stellen, hebben ondersteund. Ook de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer zegde toe aandacht aan de verbinding Tholen/Sint-Philipsland te zullen schenken. De eigenlijke raadsagenda werd vlot af gewerkt. Er was alleen nog wat discussie bij het voorstel 300 gulden subsidie te geven voor een concours van de Zeeuwse Zangersbond Zang Veredelt in het dorpshuis De Wimpel. Het SGP-raads- lid L. den Engelsman wilde de ge vraagde 450 gulden geven omdat de beide plaatselijke zangverenigingen VZOS en Maranatha in Sint-Philips land kunnen blijven terwijl men anders elk jaar naar Middelburg of een andere plaats moet voor het concours. Het ARP-raadslid G. J. de Jager wilde graag de motivering van b. en w. weten waarom ze maar 300 gulden wilden geven, wat niet in het voorstel stond. Waarnemend -burgemeester Rijstenbil zei dat de zangersbond verschillende -gedragen hanteerde voor het subsidie verzoek. Eerst was het 450 gulden, maar toen om een specificatie van de kosten van het zangconcours werd gevraagd, bleek het 510, gulden te zijn. In tien dagen tijd een verschil van zestig gulden vonden b. en w. maar vreemd, waarna besloten werd maar 300 gulden te géven. SGP-wethouder L. Walpot vulde aan De uienprijzen op de Sint-Annalandse veiling zijn dinsdag 27 maart flink gezakt, terwijl er vanwege de kwaliteit ook drie noteringen voor klasse 1 werden gegeven. Hoe langer de uien bewaard zijn, hoe meer afval er komt. Dit vergt op de veilingen ook veel tijd. De aanvoer gaat ook dalen, want in Sint-Maartensdijk werd er dinsdag niet geveild. De prijzen in Sint-Annaland: 10 ton uien maat 40 opwaarts klasse 1 72,25 per 100 kg. 23 ton uien maat 40 opwaarts klasse 1/70,11 per 100 kg. 19 ton uien maat 40 opwaarts klasse 1 68,50 per 100 kg. 1000 kg drielingen 60,53 per 100 kg. dat de plaatselijke zangverenigingen jaarlijks subsidie krijgen waarin al een bestanddeel voor concoursbezoek zit. Dat krijgen alle zangverenigingen die naar het concours komen, zodat dat alles bij elkaar voldoende moet zijn. De hele subsidie afwijzen zou een kwalijke zaak zijn. B. en w. dragen de zang verenigingen wel een goed hart toe, maar waarom een extra aanvraag terwijl de concourskosten reeds in elke begro. ting zitten die bij subsidie-aanvraag wordt overlegd?, zo vroeg wethouder Walpot zich af. Dhr. Rijstenbil zei dat het gemeentebe stuur wel prijs stelt op een zangconcours in Sint-Philipsland, waarom men de zaalhuur en wat andere kosten wil ver goeden. Voor de huur van een piano, het kopen van prijzen en het aantrekken van juryleden moet de zangersbond echter zelf zorgen. Daar kunnen ze het gemeentebestuur van St.-Philipsland Van 31 maart tot en met 29 april is dagelijks van twee tot vijf uur in het ge meentemuseum Markiezenhof van Bergen op Zoom de tentoonstelling „Beelden buiten" te zien. Onder de naam Caroluskriijg exposeert sedert 1963 een groep beeldhouwers uit Zuid-Holland met groot en middelgroot beeldhouwwerk in parken en plantsoe nen. De tentoonstelling op de kleine binnenplaats en onder de zuilengalerij van het markiezenhof bevat voorname lijk middelgroot en klein beeldhouw - werk van Agnes Berck, Pieter Biesiot, Ineke van Dijk, Marian Gobius, Pim van Moorsel, Henk Oostenbrink en Erna Postuma. Tijdens deze expositie is op aankopen door particulieren de rijksaankoopsubsidieregeling van twin tig procent van toepassing. niet voor laten opdraaien", aldus de waarnemend-burgemeester. Raadslid C. den Braber (PVAB) zei dat de zangconcoursen normaal in de concert- en gehoorzaal in Middelburg gehouden worden. Door restauratie is dat nu echter niet mogelijk. De zangers bond heeft nu de keus tussen Axel en Sint-Philipsland. Hij vond het wel de moeite waard dat het concours in Sint- Philipsland gehouden wordt gezien de deelname van de twee plaatselijke en drie zangverenigingen van het eiland Tholen. De overige verenigingen komen uit Zuid-Beveland en Walcheren. De buskosten zijn enorm hoog en beteke nen anders voor de vereniging alleen al 350 gulden, aldus dhr. Den Braber, die echter toch het voorstel van b. en w. steunde. Raadslid De Jager zei de 300 gulden meer als een aanmoedigings premie te zien en direct geen andere argumenten te kunnen vinden om 450 gulden te geven. Bij de stemming steunde alleen fractiegenoot P. van Hekken het voorstel van raadslid Den Engelsman, zodat met 5 tegen 2 stem men besloten werd 300 gulden aan de Zeeuwse Zangersbond te geven. Het voorstel om voor 3000 gulden zand te storten aan de Zuiddijk ter verbete ring van de zwemgelegenheid voor de schoolkinderen moest worden ingetrok ken omdat het technisch onmogelijk is. De raadsvoorzitter noemde het ontzet tend jammer, maar na het opmaken van de agenda bleek, dat er nergens meer zandbakken van 1 tot l'/i meter in gebruik zijn die enkele jaren zand aan de zeekant van de Zuiddijk tegenover het Karreveld, brachten. Er zijn alleen nog zandbakken van 2 tot 3¥i m en die kunnen daar niet komen. De enige mogelijkheid zou zijn, met een dragline vanaf het rioolgemaal zand te brengen, maar dat komt op dubbele kosten. De 3000 gulden voor een buitenzon wering voor het gemeentehuis kon zonder bezwaar uitgetrokken worden. Ook de 535 gulden voor een gasgeiser in het handenarbeidlokaal, waarvan zowel de o.l.s. als de chr. school gebruik maken, werd zonder discussie beschik baar gesteld. Dhr. H. ten Hove kreeg 1700 gulden doorstromingspremie wegens verhuizing uit Anna Jacobapolder naar de Rozeboom. De chr. school in Sint-Philipsland heeft over 1972 nog 518,97 te goed voor handwerken en de chr. school in Anna Jacobapolder nog 1199,28. De begroting 1973 en het rapport van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse gemeenten van de reke ning 1972 der stichting dorpsbelangen Sint-Philipsland werd voor kennisgeving aangenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1