Woningbouwprogramma 1973 flink gewijzigd op Tholen Jubilerende Thoolse damclubdeEendracht wil sluimerende talenten wakker maken Uienprijs boven de 80 cent! Verwachte flinke daling van arbeidsreserve HUIZEN DEZE WEEK Chris van 't Hof enige prijswinnaar bij Zeeuwse sneldamkampioenschappen Metaalnijverheid en grondwerk Bootje voor Oud-Vossemeer aangekomen 29e Jaargang no. 18 Donderdag 15 maart 1973 zeel Stichting Beter Wonen verkoopt geen woningwetwoningen Verkoop woningwetwoningen Blij met Zeeuwse evenementen P. C. V. d. Velde beste Thoolse dammer Flakkee, de Bevelanden en Brabant veilen op Tholen Andries Lindenberg beste junior jHet enige nieuwsblad voor de streek Tbolen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs ifO, 19 per mm btw - Spierinkjes t/m '20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer.- Het woningprobleem is iets waarmee de huidige generatie als het ware is ver groeid. Immers, sinds het uitbreken van de tweede wereldoorlog bijna 33 jaar geleden voor wat ons land betreft, heeft dit belangrijk onderdeel van de samen leving al heel wat leed veroorzaakt. De laatste jaren heeft de echte nood zich meer beperkt tot de grote stad. Het woningprobleem was aanvankelijk het gevolg van een woningtekort. Dat leek tijdens de oorlogsjaren zelf eigenlijk nauwelijks te bestaan, want toen was er nog zoveel ergers dat de aandacht, dat in feite het gehele leven opeiste. Maar terwijl men zich van het kwaad niet of nauwelijks bewust was, groeide het als een gezwel in de samenleving. Eerst na mei 1945 kwam het spookbeeld groot en schier onverslaanbaar opdagen. Het duurde bijna twintig jaar eer het schrikbeeld zijn ergste vorm had ver loren. Met name op het platteland was het eerder verdwenen dan in grotere steden, terwijl het in de grootste agglomeraties in wezen nog voortduurt. Geheel weggevaagd is het spookbeeld nergens. Alleen kreeg het een wat andere gedaante. Het was niet alleen of het was niet meer een woningtekort, maar de sterke kostenstijgingen gingen ook steeds meer schaduwen vooruit werpen. Temeer omdat ons volk niet was opgegroeid met de gedachte een stevig deel van het inkomen voor de (eigen) woning te moeten neertellen. Daarvoor waren er te veel huurkrotten en te veel huurkazernes. Tenslotte werd de prijs een vrijwel even heet hangijzer als het aantal. Die prijs is in sommige gedeelten van het land al een groter probleem dan dat aantal. Waardoor de oude behuizingen of woninkjes liever worden opgeknapt dan een te groot bedrag te moeten neer tellen voor een luxe verblijf. Woning corporaties en particuliere bouwers zijn hier en daar wat in het nauw geraakt en vooral de „kasten" van huizen kwamen leeg te staan. De onmiddellijk na de oorlog uit de nood geboren woning adviescommissies, die b. en w. bij de schaarse toewijzing adviseerden, zijn na een overigens lange dienstperiode opge doekt. Op het platteland kwam de zoge naamde liberalisatie het eerst. We zijn nu al een grote stap verder. Daarvan getuigt de woningtoewijziging 1973 voor Zeeland van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Het contingent werd teruggebracht van 3984 in 1972 tot ongeveer 3200 in 1973. De provinciale adviescommissie die de minister adviseert, ging er van uit dat er minder huizen in aanbouw dienen te worden genomen dan vorige jaren van wege een geringere behoefte. Daarbij heeft mogelijk het gezichtsvermogen zich beperkt tot de Zeeuwse groten Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneu- zen. Of dat soms geheel Zeeland is? Men heeft dan toch wel over het hoofd gezien dat op Tholen juist de laatste^ jaren een grotere behoefte is ontstaan. Maar nu kan ook de Thoolse planning, zoals in de laatste begroting is opge nomen, geen doorgang vinden. In die begrotingsbrief 1973 wordt gesproken over het woningbouwprogramma 1973 tot en met 1975. Daarbij is gesteld, dat in die periode de woningbouw op Tholen ongeveer 230 huizen per jaar kan bedragen. De minister heeft nu echter via de eigen Zeeuwse adviescommissie roet in het Thoolse woningbouweten gegooid. Voor Zeeland minder woningen, voor Oost- Zeeland ook een kleinere toewijzing. Dus voor Tholen eveneens een lager huizengetal. Die sneeuwbal rolt dan weer verder en komt bij het Thoolse gemeentebestuur dat op papier de raad een naar zijn mening behoorlijke woningbouwspreiding (uiteraard wel als raming) heeft voorgelegd. De raad keurde dat ook goed. Maar nu zijn de cijfers weer geheel anders. Veel meer dan de op het totaal van 230 toch maar veertien huizen die minder zijn toegewezen ten opzichte van 1972, zouden veroorloven. B. en w. hebben een geheel ander schema opge steld voor 1973. Zijn we goed ingelicht, dan ziet het er zo uit: voor Tholen-stad steeg de (verminderde) toewijzing van 94 naar 96 huizen in 1973. Voor Poort vliet was er niks en komt er nu helemaal niks. Voor Scherpenisse blijven de 14 (bejaardenwoningen gehandhaafd. Sint- Maartensdijk zal vanwege de vermin derde woningtoewijzing geen 41 maar nu 50 huizen in 1973 krijgen. Evenals Poortvliet bleef Stavenisse op nul huizen gehandhaafd. Voor Sint-Anna- land stonden er in de raming 26 wonin gen, maar die zijn volledig geschrapt. Oud-Vossemeer kreeg volgens de be groting 1973 dit jaar 20 huizen, maar dat worden er nu 35. Het totaal was eerst 230. Dat wordt nu 216. Er zal bij de nieuwe huizenverdeling voor de zeven kernen van de gemeente Tholen toch wel rekening gehouden zijn met de programma's van de politieke partijen die in 1971 daarmee de in woners voor zich probeerden te winnen. SGP: een woningbouwbeleid dat gericht is op de wezenlijke behoefte van de be volking. P.v.d.A.: een sociaal woning bouwbeleid met een goede verdeling van nieuwe woningen over de kernen. VVD: Actief woningbeleid met krotopruiming en sanering. CHU: goed en selectief woningbouwbeleid waarbij voor de ver deling^ van het beschikbare contingent over de diverse kernen 'n reeële sleutel gevonden en toegepast moet worden. Voorzover ons bekend hadden ARP en KVP geen concrete punten over de woningbouw. De raad zal wellicht beter op de hoogte zijn dan de bewoners zelf, waarom men van de aanvankelijke planning zo sterk is afgeweken dat er bij een verminderde De provinciale adviescommissie woningbouw Zeeland heeft voor dit jaar minder huizen aan Noord-Oost Zeeland (Tholen, Sint-Philipsland en Reimers- waal) toegewezen dan vorig jaar. Voor zitter gedeputeerde mr. J. P. Boersma en secretaris ir. L. D. Huisman (hoofd inspecteur-directeur van de volkshuis vesting in Zeeland) willen dat Tholen, Sint-Philipsland en Reimerswaal onderling 135 (vorig jaar 185) woning wetwoningen, 25 (50) premie-corpo,. ratiewoningen en 150 (120) particuliere premiewoningen en 60 vrije sector woningen verdelen. Het woningbouwprogramma voor dit jaar, zoals dat in de Thoolse gemeente begroting 1973 was vermeld, is daar door op verschillende punten flink ge- wijzigd. Zo komen er op het eiland Tholen maar 72 in plaats van 100 woningwetwoningen, geen enkele premie-corporatiewoning meer (was 15), 44 bejaarden woningen (hetzelfde aantal als in de begroting 1973), geen enkele overige premie huurwoningen (was 10), 75 in plaats van 36 premie eigen woningen, terwijl het aantal onge subsidieerde woningen wel 25 zal blijven. Per kern is de verdeling als volgt met tussen haakjes de aantallen die in de begroting 1973 stonden: Tholen 96 (94) 56 woningwetwoningen (85) 0 premie-corporatiewoningen (9) 40 premie eigen woningen (0) Poortvliet 0 0) Scherpenisse 14 )14) 14 bejaardenwoningen Sint-Maartensdyk 50 (41) 14 woningwetwoningen (15) 16 bejaardenwoningen (16) 20 premie eigen woningen (10) Stavenisse 0 (0) Sint-Annaland 0 (26) Oud-Vossemeer 35 (20) 6 woningwetwoningen (0) 0 premie-corporatiewoningen (6) 14 bejaardenwoningen (14) 15 premie eigen woningen (0) Hieruit blijkt dus dat Tholen en Scher penisse met de cijfers uit de .begroting 1973 vrijwel gelijk gebleven zijn, Sint- Maartensdijk en vooral Oud-Vossemeer aanmerkelijk meer huizen kunnen bou wen, de toewijzing voor Sint-Annaland (26) geheel is ingetrokken en Poortvliet en Stavenisse op nul gebleven zijn. In Sint-Philipsland, waar momenteel nog huizen van de toewijzing 1972 in aanbouw zijn, heeft voor 1973 geen enkele toewijzing gekregen. In de EB van 1 maart stond er een artikel over een verkoop van woning wetwoningen aan de bewoners, waar voor sinds 1 januari een andere regeling geldt. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft die wijzi gingen aangebracht om de verkoop te stimuleren. Penningmeester W. C. Klippel van de Stichting Beter Wonen te Tholen, die sinds de herindeling op 1 juli 1971 alle woningwetwoningen op het eiland Tholen heeft gebouwd, deelde ons echter mee dat Beter Wonen geen woningwetwoningen aan de bewoners verkoopt. Dit heeft ook de voorzitter van Beter Wonen, wethouder C. J. Moerland, later nog bevestigd. Als motieven hiervoor werden genoemd dat het lastig is als er 1 of 2 huizen uit een complex woningwetwoningen verkocht worden. Daarnaast achtte men het esthetisch (uit het oogpunt van schoon heid) niet aantrekkelijk om dat er dan vaak afwijkingen ontstaan in het uiter lijk: andere tuintjes, omheiningen, ver bouwingen, enz. Tenslotte voert Beter Wonen aan dat woningwetwoningen voor minder draagkrachtigen bedoeld zijn, terwijl degenen die een woningwet woning willen kopen meestal mogelijk heden hebben om een duurdere woning te betrekken of een eigen huis te bouwen. Verkoop van woningwet, woningen beperkt de doorstroming, aldus Beter Wonen. Waarnemend-gemeentesecretaris A. C. Beneder uit Sint-Philipsland zei dat in zijn gemeente verkoop van woningwet woningen aan bewoners wel mogelijk is. Het gemeentebestuur is zelfs van plan alle huurders een brief te schrijven om ze in de gelegenheid te stellen hun woningwetwoning te kopen. Door onderbezetting van de secretarie is daar nu geen tijd voor, maar men gaat het wel doen. In verband met de huurhar- monisatie en jaarlijkse huurverhogin-' gen (waardoor ook huurwoningen steeds duurder worden) zijn over de aankoop van woningwetwoningen al in lichtingen op het Sint-Philipslandse ge meentehuis gevraagd. Dhr. Beneder ge loofde niet dat een gemeentebestuur' verkoop van woningwetwoningen zo maar mag weigeren, nu de minister daarvoor mogelijkheden schept. „Bijzonder verheugd zijn wij dat uit het eiland Tholen. zovelen hier vertegenwoordigd zijn en aan de strijd deelnemen. Uw inzet is nodig voor een opleving van de damsport op dit eiland. Er sluimert genoeg, maar het moet worden wakker gemaakt. Tot ons genoegen neemt al een mooi aantal jeugdspelers aan deze wedstrijden deel". Dat zei de voorzitter van de Thoolse damclub de Eendracht zaterdagmorgen in Haestinge te Sint-Maartensdijk bij de opening van de Zeeuwse sneldamkampioenschappen. Niet minder dan 111 senioren en junioren deden van tien tot zes uur honderden zetten met de witte en zwarte schijven. Bj de kampioenen was er tenslotte geen Tholenaar, maar by de junioren was er toch nog een prijswinnaar: Chris van 't Hof uit Sint-Annaland. Voorzitter W. A. Boogerd zei in zijn openingswoord dat de Thoolse damclub de Eendracht deze Zeeuwse sneldam kampioenschappen mocht organiseren ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Hij was het gemeentebestuur dankbaar voor de medewerking en hoopte dat er begrip zal zijn voor de zorgen en behoeften die de denksport met zich meebrengt. Dhr. Boogerd stelde het op hoge prijs dat burgemeester J. E. van Boeijen het damfestijn met een openingszet wilde beginnen. „Moge deze dag een toonbeeld zijn van datgene wat sport in diepste wezen betekent. Laat het een eerlijke, harde strijd voor de overwinning zijn en sportiviteit bij verlies! De Thoolse damclub wenst u een gezellige dag en wij vertrouwen erop dat uw persoonlijke inzet mede een waarborg zal zijn tot het welslagen van deze dag", aldus de voorzitter. Voorzitter J. J. Ganseman van de Zeeuwse dambond was ingenomen met het feit dat de Thoolse damclub de Eendracht in de competitie mee optrekt met de meer centraal gelegen andere Zeeuwse damverenigingen. Ook burgemeester van Boeijen was op zijn beurt verheugd dat de Thoolse damclub de damverenigingen uit het Zeeuwse naar Tholen gehaald had. „We leven hier wat excentrisch en zijn dan blij dat toewijzing woonkernen zijn die toch meer huizen in 1973 kunnen bouwen. Wanneer een planning eenmaal in de war is, dan neemt dat kennelijk naar beneden steeds grotere vormen aan. Zeker, minder woningwetwoningen zodat de evenredigheid ook verder zoek was, maar voor de buitenstaander blijft het voorlopig een vreemde zaak. Voor die buitenstaander gaat het immers vooral om het aantal en minder om de vorm. Of het nu bejaarden-, premie- of ongesubsidieerde huizen zijn, als ze er maar komen. Het na-oor- logse woningprobleem schijnt een erfe nis van eeuwen te blijven. we in het Zeeuwse gebeuren een evenement kunnen hebben", aldus de burgemeester. Hem was echter opgevallen dat er geen dames bij waren. „Daar moet u iets aan doen", vond dhr. v. Boeijen. Hij zei verder dat de damclubs slechtere tijden gekend hebben. Ze hebben weinig last van het weer en blessures en enorme mogelijkheden om de jeugd een zinvolle en vreugdevolle vrijetijdsbesteding te geven. Ik zou het dan ook een uitdaging vinden om damonderwijs op de Thoolse lagere scholen in te voeren om meer achterban te krijgen. Overigens hebt u de wind al mee omdat de kleine zaalsporten meer aandacht krij'gen. Het tij is aan 't keren. Het gemeentebestuur van Tholen wil de groei en bloei van de damsport blijven stimuleren, want het is een sport die niet meer weg te denken is. U hebt van het 35-jarig jubileum een leuk festijn gemaakt, en ik wens u een bijzonder fijne strijd toe", zei burgemeester van Boeijen. Na zijn openingszet op het bord van de voorzitters Boogerd en Ganseman begonnen 111 dammers aan de snel damkampioenschappen Zeeland, 's Morgens werden de voorronden afgewerkt.. De speeltijd bedroeg maximaal tien minuten voor elke speler per partij. Er waren tien seniorengroepen en vijf juniorengroe- pen. Bij de senioren gingen de winnaars van de tien groepen 's middags naar groep 1 en de twee tot en met acht geeindigden in de finalegroepen 2 tot en met 8. Geen enkele Thoolse deelnemer bereikte echter groep 1. Kampioen senioren uit groep 1 werd tenslotte J. J. Engelvaart uit Aagtekerke die in 1963 en 1965 ook al sneldamkampioen van Zeeland werd. Tweede was J. Blaas uit Aagtekerke en De uienprijzen op de Sint-Annalandse en Smerdiekse veiling zyn donderdag 8 maart tot ongekende hoogte gestegen, wat zich dinsdag 13 maart voortzette met 82,50 tot 83,71 per honderd kilo voor klasse 1 maat 40 opwaarts op de Smer diekse en 83,03 tot 82,88 op de Sint-Annalandse veiling. De aanvoer was respec tievelijk veertig en dertig ton. In Sint-Annaland gingen nog zeshonderd kg drielin gen via de veilingklok weg voor 74,84. Het is een hoge uitzondering dat de uien zo duur zijn en er bovendien nog een tame lijke voorraad is zoals nu. Er gaat wekelijks uit Nederland nog zo'n vijf k zes miljoen kilo uien voor export weg. Vrij veel mensen profiteren dan ook nog van deze fantastische prijzen die niemand zich ooit eerder kan herinneren. Daarbij zijn echter veel meer uientelers van het eiland Tholen, die hun produkten bijna allemaal al verkocht hebben. Verreweg de meeste aangevoerde uien komen van over de brug: Flakkee, de Bevelanden en West- Brabant. De vervoerskosten en de provisie (8% tegenover 6% voor eigen leden) wegen blijkbaar op tegen de gunstige uienprijzen op Tholen. De Sint-Annalandse en Smerdiekse veiling, die tot de grootste uienveilingen van Nederland behoren met Broek op Langendijken Kampen, profiteren ook van deze levendige handel. Men is blij dat het personeel en de machines deze winter zo lang kunnen blijven draaien, wat een gunstige exploitatie bevordert. Grootste afnemer van de uien is West-Duitsland, gevolgd door Frankrijk. Landen als Hongarije, Polen en Italië, die normaal grote concurrenten van de Nederlandse uientelers zijn, hebben nu geen export maar komen zelfs uien tekort. Dat is ook een van de oorzaken van de fantastische uienprijs op Tholen. Hoop doet leven. Hoop mag er zijn bij de in de maand februari nog wel gestegen arbeidsreserve in onze streek, nu de laatste wintermaand is verstreken, de zon steeds hoger reikt, de landbouw uitrukt, de aannemers weer wat omhanden krijgen, de bouwnijverheid weer zal toenemen, de schoonmaakkarweitjes meer leven in de brouwerij geven, kortom nu de winter, een zachte winter is vergangen. Een inderdaad wat lyrische conclusie uit het nuchtere overzicht van het arbeids bureau over de maand februari. Immers tijdens die laatste wintermaand steeg de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve ten opzichte van januari 1973 van 202 tot 215 mannen. De vraag naar arbeidskrachten onderging geen noemenswaardige verandering. Onderstaand schema geeft een vergelijkend overzicht. Beroepsgroepen jan. 72 febr. 72 Jan. 73 febr. 73 Brug-en utiliteitsbouw 19 26 24 18 Grondwerken, enz. 46 39 63 67 Metaalnijverheid 10 18 16 27 Voedings- en genotm.ind. 4 3 6 8 Landbouw 17 14 17 19 Visserij 9 9 7 7 Niet-varend verkeerspers. 32 24 6 9 Kantoorpersoneel 5 5 11 7 Los arbeiders 24 24 17 21 Minder geschikten 12 12 23 20 Overige beroepsgroepen 12 8 12 12 Totaal 190 182 202 215 Vraag 20 18 26 25 Het aantal werkloze bouwvakarbeiders verminderde doordat verscheidene personen werk vonden in de rayons Goes en Zevenbergen. Tijdens de verslagmaand vonden weer ontslagen plaats bij aannemers grondwerken, zodat het aantal werkzoekenden in deze sector nog is toegenomen. De grote stijging van de werkloosheid in de metaalnijverheid is te verklaren uit het feit, dat door stagnatie in materiaalaanvoer bij een constructiewerkplaats een aantal bankwerkers werd ontslagen. Aangezien in eigen rayon vrijwel geen vraag is naar metaalbewerkers, blijft de be middeling van deze categorie werklozen stroef verlopen. Het aanbod in de beroeps groep landbouw nam nog wat toe. De stijging in de categorie niet-varend verkeers- personeel betreft hoofdzakelijk een toename van het aantal werkloze chauffeurs. Ondanks het feit, dat de bemiddeling van mannelijk kantoorpersoneel moeizaam verloopt, konden tijdens de maand februari toch enkele ingeschrevenen worden af gevoerd. De vraag is vrijwel nihil. In deze maand werden nog enkele los arbeiders ontslagen door aannemers grondwerken, zodat ook in deze groep het aanbod een stijging onderging. Het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten blijft vrijwel constant. Door de grote bedrijvigheid bij'de banket- en kledingindustrie blijft de vraag naar vrouwelijk per soneel voornamelijk bestaan uit respectievelijk inpaksters en modinettes. Wat de werkgelegenheid betreft zijn de vooruitzichten voor de komende maand zeer gunstig. De geregistreerde arbeidsreserve zal dan ook een flinke daling te zien geven. Een en ander is een gevolg van uitbreiding van de werkgelegenheid bij de aannemers en aanvang van het landbouwseizoen. Laten we het beste hopen voor degenen, die nu niet aan de slag konden komen. Verminderde woningtoewyzing herverdeeld Meer dan dertig voorstellen voor Thoolse gemeenteraad. Speciale ziekenhuisbus onbetaal baar. Extra geld voor kerk- en toren restauratie en riolering in Scher penisse. Opleving Thoolse damsport met Zeeuwse sneldamkampioen schappen. Timpa vestigt zich ook in Tunesie. Meetstation luchtverontreiniging op Tholen. Ondanks gestegen werkloosheid zeer gunstige vooruitzichten. Streekmuseum mikt op honder den leden. Jan Overeenkam... zonniger dagen Euterpe versterkt met elf jeugd leden. Poortvlietse landbouwhangar af gebrand. Recordprys voor uien. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Het bootje van Rijkswaterstaat dat de verbinding tussen Oud- en Nieuw- Vossemeer gaat onderhouden is dinsdagmiddag op de Eendracht aangekomen. Nu wordt zo gauw mogelijk geprobeerd aan de Thoolse en Brabantse kant een drijvende steiger te krijgen dat 3.50 meter op en neer moet kunnen bij eb en vloed. Aan de Thoolse kant komt de steiger vermoedelijk voor het havenplateau terwijl aan de Nieuw- Vossemeerse kant voor de veerstoep een complete havendam van 800 ton steen moet worden aangelegd. Daarmee zou gisteren worden begonnen. Het bootje, dat een plat dekje heeft, kan zo'n zes k zeven fietsers of bromfietsers meenemen. Waarschijnlijk wordt het bemand door de twee veerlieden van het voormalige pontveer. Hierover heeft Rijkswaterstaat nog overleg met de firma Maas en Westbroek die het voormalige pontveer exploiteerde. Over veertien dagen denkt men.methet bootje de verbinding van Oud- naar Nieuw- Vossemeer te kunnen onderhouden. Een overzicht van de Zeeuwse sneldamkampioenschappen die zaterdag in Haestinge te Sint-Maartensdyk zyn ge houden. Op de voorgrond de Thoolse dammer P. C. v. d. Velde, die er met opgestroopte mouwen flink voor was gaan zitten schappen hadden kunnen zijn. De verenigingsprijs was voor 's Gravenpolder met Tholen met 6 punten op de op een na laatste en Sint- Annaland op de laatste plaats. derde P. C. Schunselaar uit Vlissingen, de kampioen uit 1970. In groep 2, waarin dus alle als tweede geeindigden uit de voorronden zaten, zat wel een Tholenaar: P. C. v.d. Velde van de jubilerende Thoolse damclub de Eendracht. Hij eindigde met negen punten op een gedeelde vierde plaats. In groep 4 nam C. Droogers uit Oud- Vossemeer met 12 punten een gedeelde tweede plaats in en P. Nieuwenhuijzen uit Tholen met 8 punten een gedeelde zesde plaats. In groep 5 was G. Vis uit Oud- Vossemeer zevende met 6 punten, S. Schot uit Tholen achtste met 4 punten en A. van Akkeren uit Sint- Maartensdijk en M. van Poppel uit Tholen deelden de negende plaats met 3 punten. In groep 6 werd A. Stoutjesdijk uit Stavenisse negende met 4 punten en C. A. Hage uit Stavenisse tiende met 2 punten. In groep 7 was A. Tichem uit Tholen tweede met 11 punten, A. Verwijs uit Sint-Philipsland derde met 10 punten en W. A. Boogerd zevende met 5 punten. Evenals bij de senioren kon ook geen enkele Thoolse junior via de voorronden 's middags de finalegroep 1 bereiken. De nummers 1 en 2 geeindigden van elke groep gingen naar finalegroep 1, de als 3 en 4 geeindigden naar groep 2, de nummers 5 en 6 naar groep 3 en de nummers 7 en 8 naar groep 4. Kampioen werd J. Veerhoek uit 's Gravenpolder met P. Francke uit Vlissingen op de tweede en J. Rotte uit Middelburg op de derde plaats. In groep 2 toonde Andries Lindenberg uit Tholen zich de beste juniordammer uit onze streek met 7 punten op de zevende plaats. K. de Boer uit Tholen was hier met 4 punten negende. In groep 3 kwamen vier Sint- Annalanders: Jog Giljam vijfde met 9 punten, David van 't Hof zesde met 8 punten, Dirk Westdorp negende met 3 punten en Huib v.d. Klooster tiende met 0 punten. In groep 4 zaten op een Zierikzeese junior na allemaal Thoolse dammers. Hieruit kwam dan ook de enige Thoolse prijswinnaar voort: Chris van 't Hof uit Sint-Annaland die met 17 punten (slechts 1 remise) uit handen van burgemeester van Boeijen een standaard kreeg. Sjaak Vroegop uit Sint-Annaland was tweede met 15 punten, P. Jansen uit Tholen derde met 14 punten, T. Bocxe uit Sint- Maartensdijk vijfde met 8 punten, Iman v.d. Rcpe uit Sint-Annalnd zesde met 8 punten, Theo den Engelsman uit Sint- Annaland zevende met 7 punten, J. Quaak uit Tholen achtste met 5 punten, Johan v.d. Repe negende met 4 punten en Martin v.d. Klooster tiende met 1 punt. De deelname van de jeugddammers van het eiland Tholen en Sint-Philipsland had nog groter kunnen zijn, terwijl er ook wel wat meer jeugd prijzen voor deze kampioen- De organisatie van deze Zeeuwse sneldamkampioenschappen was voortreffelijk zodat het een geslaagd dam feest werd. Er deden zich geen problemen voor. De voorbereidingen van de Thoolse damclub de Eendracht en wedstrijdleider J. A. van Akkeren uit Sint-Maartensdijk waren blijkbaar uitstekend geweest. De Thoolse damclub, die vijftien senioren-en zes juniorenleden telt, is als enige in de streek bij de K.N.D.B. aangesloten en neemt ook deel aan de Zeeuwse competitie. Dat betekent soms reizen naar Vlissingen/Middelburg en als men bedenkt dat een partij zo'n vier uren duurt, dan kan men raden dat de Thoolse dammers 's avonds niet vroeg terug zijn. Men heeft er echter veel plezier in. Vroeger hadden Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse goede damclubs, maar nu zijn er alleen nog damverenigingen in Tholen, Sint-Annaland en Sint- Philipsland terwijl in Oud-Vossemeer een poging tot oprichting wordt gedaan. In april/mei begint tussen de damverenigingen uit Tholen, Sint- Annaland, Sint-Philipsland en mogelijk ook uit Oud-Vossemeer een onderlinge competitie met vijftallen. De damsport op Tholen en Sint-Philipsland leeft op. Mede door het geslaagde Zeeuwse snel- damkampioenschap in Haestinge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1