I moj? ST#VEN,SSEÖ Vervolg plaatselijk nieuws Gymwedstrijden in Haestinge a* Boekennieuws Heester- takken in de kamer Geef aan de basisbemesting voorrang Uienprijzen weer boven de 60 cent Brigadier Piet en de semi-prof STAVENISSE SINT- MAARTENSDIJK SCHERPENISSE SINT-PHILIPSLAND Pak even uw zakboekje Aantrekkelijke prijs voor een goede eetaardappel Alexander Solzjenitsyn De Mens Donderdag 1 maart 1973 EENDRACHTBODE 11 ouo- Sfe ISINT' mcobapold Jagersavond Modern leesonderwijs Enthousiaste jeugd Voorlichting over contractteelt Cetabever verf assortiment DOE HET ZELF Muller-Franke b.v. ST. MAARTENSDIJK Tel. 472 Benoemingen Toewijzing premiewoningen Ouderavond O.LS. Ongedroomd bazar-resultaat Prachtig zangconcert Brand in gemeentewoning Gezellig, maar nogal levendig Gezellig lezen VOSSEWtW gjg p00rtvliet\m w***" w*w£nsduk y mm* moet een keuze gedaan worden voor twee beroeps gerichte jaren. Overigens is dat ook nog algemeen (bouwtechniek, mechanische techniek, grafische tech niek, consumptie techniek, installatie techniek, electro en motorvoertuigen techniek). De definitieve keuze valt pas na de LTS in het bedrijfsleven met be hulp van het tweejarige leerlingstelsel. Voor hen is er ook het beroeps begelei dend onderwijs van 1 dag per week. Onnatuurlijk en een nadeel voor het lager beroepsonderwijs noemde dhr. Meijer 't feit dat hier als enige school vorm de bokken van de schapen ge scheiden zijn. Meisjes zijn echter zeker welkom op de LTS en het plan is om in Nederland de technische en huishoud scholen bij elkaar in een scholenge meenschap te krijgen. Uit de vragen kwam nog naar voren dat meisjes die ziekenverzorgster willen worden een 1- nas-opleiding nodig hebben en Mavo als ze verpleegkundige willen worden. Tenslotte hield dhr. Koppejan zijn schoolpraatje. Hij wees er op dat volgens adviezen van de Ned. Gezins raad inschakeling van de ouders bij het onderwijs een dringende noodzaak blijft. Daarom was het schoolhoofd blij dat drie moeders, de dames v. d. Repe- van Popering, Menheere- Moerland en v.d. Klooster-Goedegebuure, zich ent housiast beschikbaar hadden gesteld voor de begeleiding van de veertig eerste klassertjes van mej. De Rooy bij de handvaardigheidsles. Verder zijn er ook oudercursussen georganiseerd waardoor men weet wat er op school gaande is: leesvoorwaardenonderzoek en speel- leeronderwijs, leren in de spelsfeer waardoor men veel beter gemotiveerd leert op die leeftijd, aldus dhr. Koppe^ jan. De contactavonden met ouders gaven een 95% opkomst te zien, wat zeer verheugend was. De School met de Bijbel kreeg verder een pluim van de onderwijsinspectie voor het project kleding dat in het kader van het project onderwijs van start is gegaan. Hier voor was grote belangstelling, ook van buiten St.-Annaland. Dhr. Koppejan sprak voorts over de schoolreis die nu voor alle klassen, ook de eerste, op één dag is waarbij dan verschillende ouders met de begeleiding helpen. De schoolreisprijs zal echter nog al wat stijgen hoewel dat geen bezwaar lijkt te zijn omdat slechts weinigen meedoen aan de spaarrege ling. Verhoogd was ook de prijs van de test: van 12,50 tot 22,59 waarbij dan nog eens 12,50 subsidie van de ge meente komt. Voor de zesde klas is nu de Cito toets gebruikt. Tot algehele te vredenheid werd de vrije woensdag middag ingevoerd. Doordat er wekelijks nu meer schooluren zijn, kon de crocus- vakantie zelfs tot een week worden uit gebreid. Bij alle onderwijsvernieuwingen achtte dhr. Koppejan het Regionaal Pedago gisch Centrum in St. Laurens niet te missen. Tegen de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur zei hij: zet de RPD bovenaan de subsidielijst. Een ander verzoek voor het gemeente bestuur was 't op peil brengen van de kleine materialen in de gymzaal, aange zien er verschillende ballen weg of kapot blijken te zijn. Het schoolhoofd had be denkingen tegen het bord centrum op de hoek Hoenderweg/Schoolstraat waardoor al het verkeer langs twee scholen komt. „Wij houden bij het uit gaan van de school ons hart vast. Kunnen er nu geen borden of een zebrapad komen. Dan kunnen we gelijk praktische verkeerslessen geven", aldus dhr. Koppejan. Hij toonde zich verder verheugd over de resultaten van het schoolzwemmen en deelde nog mee dat de prijs van schoolmelk van 1,25 naar 1,10 verlaagd is hoewel er volgens 't schoolhoofd helaas geen schoolmelk ge dronken wordt. Hij wees nog op het groepswerk waardoor de toepasbaar heid van kennis enorm toeneemt. Bij alle onderwijsvernieuwingen moeten we echter niet zoeken naar ons wat even tueel zou kunnen verschillen, maar zoeken naar wat ons bindt, aldus dhr. Koppejan in zijn schoolpraatje. Hij gaf concierge M. v. d. Klooster nog een pre sentje omdat die juist op deze ouder avond zijn zestigste verjaardag vierde. Ds. J. Codée sloot de buijeenkomst met het laten zingen van ps. 86 6 en gebed. In het dorpshuis was er vrijdag de ont spanningsavond van de Thoolse jagers vereniging met een uitstekende op komst. Bij verhindering van de voorzit ter burgemeesster W. J. van Doorn te Kamerik, sprak vice-voorzitter J. C. Kooijman een welkomstwoord. Hij kondigde verhindering aan van burge meester J. E. van Boeijen, die een lezing hield voor de plattelandsjongeren en vond het eveneens spijtig dat de mee levend voorzitter Van Doorn niet aan wezig kon zijn. Een extra welkomst woord was er ook voor adjudant Eek man en tegelijkertijd een woord van er kentelijkheid voor de goede samenwer king tussen politie en jagersvereniging. Tenslotte vond dhr. Kooijman het j plezierig ook voor deze avond de rede rijkerskamer Eendracht uit Oud-Vosse- meer te kunnen presenteren en was zeker van een goed gebracht toneelstuk en daardoor ook een gezellige avond. Aan dit laatste hebben de Rederijkers volop bijgedragen met een voor de zevende maal in dit seizoen vertolking van het toneelstuk in 4 bedrijven „Vader gaat op stap." Er mankeertniets aan de rolverdeling van de vrouwelijke en mannelijke optredenden. Vanwege de jeugd mag er misschien een extrapluimpje af voor de 3 dochters van de professor maar verder kan men zich beter niet wagen aan uitzonderin gen. De auteur van 't stuk komt lof toe voor zijn happy end van het eerste en derde bedrijf terwijl hij van de panto mime aan begin van het tweede bedrijf volop de mogelijkheid bood tot goed toneelspel. Dat hebben de Rederijkers ook volop aangevoeld en onder aanvoe ring van de heer Haandrikman mag dit onderdeeltje via deze kolom wel een extra applausje krijgen. Regie, grime en meubilering waren zo als bekend, in vertrouwde handen. Waarschijnlijk wordt de finale 1972/1973 voor de Rederijkers een op voering voor de gezamenlijke brandweer in notel Mees te Oud-Vossemeer. De brandweerlieden kunnen dan van goed toneelspel met een zeer leuk stuk ver zekerd zijn. Na de bedankjes, na her haaldelijk applaus was de jagersfamilie nog lang gezellig samen. Ruim honderd ouders hebben donder dagavond 22 februari op de o.l.s. kennis genomen van het niveaulezen, een van de vormen van modern leesonderwijs die op deze school al enkele jaren wordt toegepast. De leerlingen worden hierbij op hun leesvaardigheid getest en op grond van dit resultaat geplaatst in een van de vijf niveaugroepen (aangeduid met geel, grijs, groen, blauw en rood). Per niveaugroep worden er groepjes ge vormd van drie, waarbij dan nog een groepsleider komt. Groepsleider wordt een leerling die volgens de test in niveaugroep rood gekomen is. Met z'n vieren nemen de leerlingen een op hun niveau afgestemd leesstuk door en be spreken de voorkomende moeilijk heden. Bij dit systeem komt het voor dat goede lezers uit de tweede klas in een groep komen die bestaat uit kinderen*de derde of zelfs vierde klas. Je kunt van zelfsprekend ook terugvallen. De ouders gingen zitten bij het groepje van hun kind(eren) en deden enthousiast mee. Na afloop van de leesdemonstratie werden nog wat vragen gesteld over voor- en nadelen van dit leessysteem. Enkele leerlingen van de o.l.s. hebben geijverd voor de oprichting van een jeugdclub. Voorlopig hebben op vrij dagavond in het oude gemeentehuis alleen zesde klassers toegang. Ideeën om de avond te vullen zijn er voldoende: plaatjes draaien, gezelschapsspelen, knutselen, zingen enz. Op de oprich tingsvergadering. vrijdagavond waren er wat problemen, maar hopenlijk groeit hieruit een gezellige, gezonde jeugdclub. ,'V- Aan de Inwoners van St-Maartens- dijk Voor een goede en snelle schoenre paratie kunt U terecht by Mevr. J. Stoutjesdijk Henri Dunantstraat 1 St-Maartensdyk. Maandag - dinsdag afgeven. Vrijdag - zaterdag afhalen. Beleefd aanbevelend J. Stoutjesdijk Gediplm. Schoenhersteller C. v. d. Gouwe Scherpenisse advertentie IM Cebeco Zuidwest heeft dinsdagavond in Haestinge een informatie-bijeenkomst belegd over contractteelt en subsidie regelingen bij graszaden. Na de opening door rayondirecteur Tholen-Sint-- Philipsland/West-Brabant J. de Boer, kwam teeltdeskundige P. Berkhouwer uit Purmerend aan het woord. Hij wees op de toenemende concurrentie in de EEG, met name door Denemarken, en legde de nadruk op de kwaliteits- en zuiverheidseisen die bij de graszaadteelt een belangrijke rol spelen. Hij wees ook op het belang van opstelling en inhoud van het contract. Dhr. Berkhouwer gaf verder een overzicht van de gemiddelde opbrengst per ha. Van verschillende soorten graszaad gedurende de laatste tien jaar. Hij ging voorts in op het ver schil in minimum-, maximum-, open en vaste prijzen en de subsidie die aan de teler wordt betaald over de te velde goedgekeurde gewassen. Hoewel de op brengst van graszaden niet veel hoger ligt dan granen, zag dhr. Berkhouwer toch ook nog een voordeel in de cultuur verbetering van de grond en uitbreiding van de vruchtwisseling. De teelt van graszaad biedt, mits op gemotiveerde wijze geteeld en op basis van een goed contract, zeker mogelijkheden. Na de discussie over o.a. uitbetaling, voor schotten, enz. sprak dhr. L. N. Bax over de contractteelt van kleine gewassen. Hij ging in op het contracteren van brouwgerst, diverse peulvruchten en blauwmaanzaad. Bij het laatste produkt komt een vroege uitzaai de opbrengst zeer ten goede. Dhr. Bax besprak verder de onderteelt in diverse gewassen en de Het gehele o.a. LATEX afwasbare muurverf, bijtsen enz. advertentie IM mogelijkheden van chemische onkruid- bestrijding en bemesting. Ook hierbij werden de kilo-opbrengst per ha, de geldopbrengsten minus de kosten be keken. Na nog een uitvoerige discussie sloot dhr. De Boer deze voorlichtings bijeenkomst. Met ingang van 1 maart is de heer C. op den Brouw benoemd als koster van de Hervormde Gemeente. Mevr. M. A. v. d. Rhee-de Graaf volgde dhr. J. van Iwaarden op als schoonhoudster van de Hervormde kerk. Van de door de firma Uijtdewilligen te Nieuw-Vossemeer gebouwde premiewoningen aan Schuttershof en de Maria van Nassaustraat is inmiddels het grootste deel toegewezen. In aanmerking voor huur kwamen C. J. Tichem, J. C. van As, J. N. Rijstenbil, G. M. Dijke, J. Kloet, G. Ponse, A. G. Deurloo allen te Scherpenisse, G. van Vossen te Zwijndrecht, P. J. H. de Jong te Groede en J. A. C. Tiechelmeijer te Colijnsplaat. Er was een goede opkomst voor de ouderavond van de openbare lagere school met onder de aanwezigen ook burgemeester van Boeijen. De voorzitter toonde zich over het laatste en over de grote opkomst zeer ingenomen. Hij wenste een zieke mevrouw Westerweel spoedige beterschap toe en hoopte dat ze weer vlug op school zou kunnen zijn. Mevrouw van der Slikke gaf een overzicht van het schooljaar, noemde data en doel van de schoolreizen, waarna een eventuele vrije woensdagmiddag, zoals dat ook reeds door vele andere basisscholen in onze streek is ingevoerd, werd besproken. De voor- en nadelen daarvan werden de ouders volledig uitgelegd. Daarna werd aan de ouders de beslissing overgelaten. Er werd over gestemd en 99 procent bleek voor een vrije woensdagmiddag te zijn, zodat het een duidelijke uitspraak werd. Burgemeester van Boeijen belichtte in een korte speech enkele algemene onderwijszaken in de streek, terwijl hij anderzijds graag eens een ouderavond bijwoont om wat bijzonderheden te kunnen vernemen. Hij adviseerde oudercommissie en onderwijzend personeel bij moeilijkheden wethouder Moerland te bellen. Bij verkiezing voor oudercommissieleden werd gekozen mevr. K. v. d. Werf-Gunter en A. v. d. Werf. Er werd op geattendeerd hoe verschillende scholen op Tholen een naam hebben. Voorgesteld werd ook voor deze school een naam te kiezen. Besloten werd hierbij de leerlingen te betrekken, die een naam kunnen opgeven. Daaruit wordt dan ter zijner tijd een keuze gedaan. Na de pauze werden dia's vertoond, waarbij leerlingen voor toelichting zorgden. Het werd een door de ouders gewaardeerd programmapunt. Voorzitter H. Verkerke dankte tenslotte ieder voor de medewerking aan het programma of voor de aanwezigheid op de gezellige ouderavond. Er was tevoren grote inzet, er was een enorm enthousiasme bij de leden van de afdeling Scherpenisse der Bond van Plattelandsvrouwen om een bazar en verloting te organiseren. De dames waren toen ook wel optimistisch gestemd over een gunstige uitslag. Dat het echter zo'n succes zou worden, had niemand durven dromen. Zo was er de verwachting dat het wel elf uur zou worden, eer men uitverkocht zou zijn. Om half tien was er echter al niets meer over. Het uiteindelijke bedrag voor de bejaarden van Scherpenisse kwam op maar liefst 1800,Geen wonder dat de dames en waarschijnlijk ook de bejaarden aan dit bericht graag toegevoegd zien: met dank voor de spontane medewerking van de bevolking. Hoewel geen volle Wimpel genoot toch een redelijk aantal bezoekers zaterdag avond van het optreden door het Middelburgs Kamerkoor. Waarnemend burgemeester A. A. Rijstenbil - ook wet houder Walpot was van de partij - richtte een welkomstwoord tot aanwezi gen in de zaal en de gasten op het podium. Het is voor het eerst dat een koor van dergelijke nationale en zelfs internationale vermaardheid binnen onze Wimpelmuren optreedt zo merkte de wnd. burgemeester op, die allen een goede avond toewenste. Dat werd 't ook via het door het Middelburgs Kamer koor gebrachte concert onder leiding van Bart Leijnse. Het eerste deel van de avond waren het Duitse liederen uit hoofdzakelijk de zestiende eeuw en het tweede gedeelte van het programma be stond uit een selectie van Valerius Gedenkklanken. Daarbij werd door de dirigent een aantrekkelijke toelichting gegeven, die het de luisteraars mogelijk maakte meer begrip te krijgen zowel van de tekst als van de samensteller van deze Gedenkklanken. Treffend was de goede nuance en 't ritme van het Kamerkoor, dat aan de piano werd be geleid door Adri Karman. Tussen de twee delen door speelde Adri Karman een Suite in d-moll van Domenico Zipoli (16751726). Ook hij kreeg, evenals het koor een warm applaus van de aan dachtige luisteraars. In zijn slotwoord bevestigde de heer Rijstenbil de goede indruk, die van dit Zeeuws Kamerkoor was achtergebleven bij de luisteraars, evenals van pianist Karman. Hij hoopte op nog eens een herhaling. Zaterdagavond omstreeks half elf brak er brand uit in een gemeentewoning aan* de Eendrachtstraat, bewoond door de familie Chr. Vermaas-Hoek. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door kortsluiting in een elektrische lei ding op de vliering, waar ook de kachel voor de c.v. staat. Direct na ontdekking werden de twee slapende kinderen in veiligheid gebracht en de toevoer van gas en elektriciteit afgesloten. De brandweer was er vlug bij om met het bluswerk te beginnen. De schade bleef hoofdzakelijk beperkt tot de vliering al was er elders in de woning ook nog waterschade. Het gezin kon tijdelijk bij schoonouders intrekken. De clubavonden van de dam- en schaakclub kenmerken zich door een gezellige sfeer, maar het kan wel eens te luidruchtig zijn voor degenen, die aan een competitiepartij bezig zijn. Bij de schakers kwam 20 februari J. Walpot Lzn. tot een mooie prestatie door te winnen van koploper J. Proost. Bij de dammers klimt M. Verwijs lang zaam maar zeker naar de middenmoot, dank zij ook de goede winst op B. v. d. Jagt. De koplopers zullen nog rekening met hem moeten houden. A. Verwijs jr. speelde een schaaksimultaanseance tegen 7 borden, won er 6 en verloor er 1. Vrijdag 2 maart gaan de schakers naar Steenbergen. Uitslagen dammen senioren: M. Verwijs - M. C. van der Est 20 M. v. d. Velde - A. Verwijs sr. 02 B. v. d. Jagt - M. Verwijs 2 B. v. d. Jagt - A. Verwijs jr. 02 J. Noorthoek - P. v. d. Est 11 Dammen junioren: M J. Bosman - W. BeurkerfV 20 G. Noorthoek - J. Krijger 02 J. Krijger - T. v. d. Ree 02 A. van Westen - J. Bosman 20 Bergen op Zoom Roxy: Spartacus, do vr za 20 uur. zo 16.30 en 20 uur Korenbeurs: Volle Evangelie Gemeenschap elke dinsdagavond 19.30 uur Tholen do 1 maart Vml. Stadhuis 20 uur Klarinetkwartet van België ma 5 maart Vml. Stadhuis 19.30 uur Vergadering werkgroep Z.V.U. Tholen Poortvliet do 8 maart Vml. Gemeentehuis Jaarvergadering Mannenver. 19.30 uur Scherpenisse ma 12 maart 20 uur Holland Huis Jaarvergadering Philadelphia Tholen en St.-Philipsland Sint-Maartensdijk za 3 maart Haestinge 10.30 uur Districtswedstrijden voor turnsters en meisjes tot 15 jaar za 3 maart Haestinge Zangavond koren Tholen en St.-Philipsland vr 9 maart Haestinge Uitvoering Euterpe Sint-Annaland vr 2 maart Ver. Geb. Herv. Gemeente Jaarvergadering Jeugdverenigingen 19.30 uur wo 7 maart School met de Bijbel, Kijkavond vr 9 maart Ver. Geb. Herv. Gemeente Jaarverg. Chr. Gem. Koor V.Z.O.S. do 15 maart Ledenvergadering School met de Bijbel Oud-Vossemeer do 8 maart Café Vroegop 19.00 uur Feestavond, 70 jarig jubileum varkensfokver. Zaterdag zijn er vanaf: 's morgens half elf in Haestinge te Sint-Maartensdijk districtswedstrijden van de K.N.G.V. voor turnsters en meisjes tot vijftien jaar. Er zijn deelneemsters van de Stichtse, Brabants-Gelderse en Zeeuws-Bra bantse turnkringen. De Thoolse turnfederatie o.l.v. voorzit ter J. P. Smulders heeft de organisatie in handen. Belangstellenden zijn van harte welkom. Schaken senioren: J. Proost - J. Walpot Lzn. J. Labruyere - P. Reijngoudt J. Labruyere - J. Kot A. Kosten - J. Walpot Pzn. 0—1 Schaken junioren: C. Mol - G. Noorthoek 01 J. Kot - L. van Strien 10 j W. Beurkens - C. Mol '/2— Zonder dat het gemeentebestuur zo diep in de portemonnee moest tasten als dat blijkens berichten in Tholen het geval was, kwam toch een vrij aardige lectuurvoorziening tot stand. De laatste tijd was het bibliotheekwezen door allerlei omstandigheden ter plaatse wat ingedommeld. Er waren te weinig mogelijkheden. Een opleving is nu ont staan na het in de hobbykelder van het dorpshuis de Wimpel beschikbaar stellen van ruimte door het gemeentebe stuur. Aangezien daar ook het Jeugd Rode Kruis werkt, was een afscheiding nodig. Dat gebeurde op eenvoudige wijze en via de bibliotheekcentrale in Middelburg werd althans in de eerste behoefte voorzien. Weliswaar niet met de nieuwste boeken, maar toch wel een redelijke start. Er is nu elke donderdag avond tussen half zeven en acht uur uit lening. De hobbykelder van de Wimpel is daartoe via de achterzijde bereikbaar. De collectie bestaat zowel uit boeken voor ouderen als jeugdlectuur. In de IJsselmeerpolders, waar 20% van al onze consumptie-aardappelen worden verbouwd, zijn onlangs enkele „aardappeldagen" gehouden. De be kende aardappelspecialist Dr. v. d. Zaag benadrukte daarbij vooral de zorg voor de kwaliteit. Blauw en rooibescha- diging blijken voor de kwaliteit van de consumptie-aardappel nog steeds ernstige bedreigingen te vormen. Het blad onderzoek in juli en het knol- onderzoek daarna, geven wel aanwijzin gen voor de afzet, bewaren of niet be waren, maar in een tijd dat de aard appelprijs juist wat aantrekkelijker is, zou een methode om bedoelde kwali teitsbedreigingen te voorkomen, toch verkieslijker zijn. Bekend is, dat een aardappel met wat minder drogestof (owg minder dan 400) weinig blauwgevoelig is. Ruim stikstof, circa 200 kg N/hectare, kan dit bewerk stelligen. Een ruime kalivoorziening van de grond is daarbij noodzakelijk; doch wat is een ruime kalivoorziening? Het huidige advies voor kleigrond noemt bij een kaligetal van 16 a 20 van de grond, een gift van 230 kg K20/ha. Onder „ruim kali" wil Dr. v. d. Zaag het dubbele verstaan! Dat wil zeggen: wanneer in het najaar bijv. al 500 kg/ha kalizout 60 is gestrooid, men goed doet straks in 't voorjaar dit nog aan te vullen met een zelfde hoeveelheid patentkali. Bij een aantrekkelijke prijs voor de aardappel, wordt ook de zorg voor „kwaliteit" aantrekkelijk. Hans Björkegren was 7 jaar korrespondent van een Zweedse krant in Moskou en heeft veel werk van de Russische schrijver Solzjenitsyn in het Zweeds vertaald. In zijn boek Alexander Solzjenitsyn „De mens" geeft hij de lezer via dokumenten, redevoeringen, brieven en antwoorden een duidelijk beeld, hoe er in de Sovjet Unie gemanipuleerd wordt om schrijvers als Solzjenitsyn, die de fouten van het systeem van zich afschrijven het zwijgen op te leggen. Solzjenitsyn werd 11 dec. 1918 geboren. Zijn vader was 6 mnd. voor zijn geboorte gestorven en zijn moeder kon wegens haar sociale achtergrond geen fatsoenlijke baan krijgen, zodat hij zijn jeugd in grote armoede heeft doorgebracht. Solzjenitsyn wilde schrijver worden, maar geen enkel tijdschrift wilde zijn werk plaatsen. Daarom besloot hij eerst wis- en natuurkunde te gaan studeren. Vlak voor de oorlog trouwde hij en in 1941 werd hij opgeroepen voor militaire dienst. In 1945 werd hij gearresteerd wegens „het voeren van anti-Russische propaganda en het treffen van maatregelen om een anti-Russische organisatie op te richten". Na in verscheidene strafkampen gezeten te hebben, werd hij levenslang verbannen, maar na de dood van Stalin werd hij gerehabiliteerd. Hij besloot nu leraar te worden in de wis- en natuurkunde, maar in het geheim schreef hij nog steeds. Hij stuurde nogmaals werk naar tijdschriften en nu had hij meer succes. Chroesjtsjov, die nu aan de macht was, stond nu ook achter de Russische schrijver, vanwege de anti-Stalinistische geest van het werk en zo werd Een dag van Ivan Denisovitsj gepubliceerd. Vele gunstige kritieken volgden en in 1962 werd Solzjenitsyn gekozen in de Schrijversbond. Dit werk werd voorgedragen voor de Leninprijs, maar ondanks de bemoeienissen van Chroesjtsjov werd deze prijs aan een ander toegekend. In 1964 wordt Chroesjtsjov afgezet en nu brandt de strijd tegen Solzjenitsyn los. In 1969 wordt hij uit de Schrijversbond gezet en vanaf nu wordt hij feitelijk doodgezwegen. In 1970 wordt hem de Nobelprijs toegekend, maar deze werd nog niet uitgereikt, omdat men er geen openbare ceremonie van wilde maken, terwijl Solzjenitsyn er op stond in het openbaar een rede uit te spreken. Deze rede is nu als slot in het boek opgenomen en hierin wekt Solzjenitsyn alle kunstenaars van de wereld op de leugen te bestrijden, omdat volgens hem leugen en geweld 2 nauw verweven begrippen zijn. Kunst kan de leugen overwinnen en dus eveneens het geweld. Hiervoor zal Solzjenitsyn zich inzetten. Zo toont dit boek ons een onverzettelijk man, die de Russische kampen, ja zelfs de dood niet vreest in zijn strijd voor de waarheid. Een uitgave van Hollandia n.v. te Baarn en in de boekhandel verkrijgbaar voor 17,90. De roman De Ander van Thomas Tryon is een bijzonder boeiend boek, boordevol spanning. Dit komt onder meer door de opbouw van het boek, dat uit drie delen bestaat. Ieder deel heeft een korte inleiding, waarin de verteller aan het woord komt, die door verschillende mededelingen het verhaal steeds een onverwachte wending geeft. Later blijkt dat deze verteller niemand anders is dan Holland, die samen met zijn tweelingbroer Niles een belangrijke rol speelt in het verhaal. Deze tweeling oefent zich in gedachtenoverdracht, een spelletje, dat ze geleerd hebben van hun Russische grootmoeder Ada. Deze Ada heeft min of meer onbewust grote en naar later blijken zal vernietigende invloed op de kinderen. De vader van de twee jongens is bij een „ongeluk" om het leven gekomen. Later blijkt, dat Holland zijn vader vermoord heeft. Hij probeert ook de kat van Ada te doden, door het beest op te hangen in de waterput, maar hij valt zelf in de put en verongelukt. Niles kan de dood van zijn tweelingbroer haast niet verwerken en wordt een gespleten persoonlijkheid hij voelt zich zowel Holland als Niles. Aan De tijd is weer aangebroken om heestertakken in bloei te trekken. Er zijn verschillende soorten welke hiervoor in aanmerking komen o.a. seringen, forsythia, sierkers, prunus, elzekatjes, wilgekatjes, enz. Wat kan men er van genieten,wanneer in de kamer de knoppen opengaan, terwijl buiten nog alles dor en koud is. Nu heeft deze binnencultuur dank zij een nieuwe vinding veel meer belangstelling gekregen, hetgeen niet te verwonderen is. Steeds meer mensen komen tot de ontdekking, dat evenals mens en dier, ook de bloemen van water alleen niet kunnen leven. Afgesneden bloemen en takken zijn echte fijnproevers en stellen hoge eisen aan het menu.Onlangs is onder de naam Mimosa-Crysal een nieuw soort Crysal geintroduceerd, waarmee Mimosa en andere afgesneden heestertakken, zoals forsythia,sierkers, prunus en Hamamclis in de kamer in bloei getrokken kunnen worden. Dank zij deze Mimosa-Crysal komen de heestertakken tot optimale ontwikkeling. Men moet zich wel aan de gebruiksaanwijzing houden, n.l. 1 zakje Mimosa-Crysal in een liter water oplossen. Zo bereikt men een buitengewoon goed resultaat. Kortom, weer een belangrijke nieuwe vinding waarvan men veel plezier kan hebben. In ons dagelijks leven hebben vele „zaken" voorrang. Dit is in diverse gevallen door de wet geregeld (denk hier maar eens aan het verkeer), maar in andere gevallen is dit gebaseerd op het feit dat ze zo belangrijk zijn. Een van die belangrijke zaken is de basisbemesting van fosforzuur en kali. Vooral de laatste jaren is de belang stelling voor de basisbemesting weer sterk naar voren gekomen. Hierbij spelen nieuwe ontwikkelingen een grote rol. We doelen hierbij op het beschikbaar komen na vele geslaagde proefnemingen, van het gekorrelde produkt Ihomasmeelkali. Dit produkt is samengesteld uit het vertrouwde Thomasmeel en kalizout. Hierdoor is het dus naast fosforzuur en kali rijk aan kalk, magnesium en een hele reeks sporenelementen. Hieraan heeft het produkt zijn speciale werking te danken en maakt het zo gevraagd. Van het produkt zijn verschillende verhou dingen verkrijgbaar; afhankelijk van de toe te dieneii hoeveelheid fosforzuur en kali kan men zijn keuze maken. Gezien echter de grote belangstelling voor het produkt gekorreld Thomasmeel-kali in de voorgaande jaren, is een snel contact met de kunstmestleverancier wenselijk. Alleen dan is men er zeker van dat één van de belangrijkste peilers waarop het bedrijf rust, de basisbemseting tijdig kan worden uitgevoerd. Het is in uw eigen belang om aan deze basisbemesting voorrang te verlenen! Bij de uienveilingen van dinsdag 27 februari zijn de prijzen weer boven de zestig cent gekomen. In Sint-Annaland ging 32 ton maat 40 opwaarts klasse 1 voor 62,09 per 100 kg van de hand en 600 kg drielingen voor 54,83. In Sint- Maartensdijk stond de klok voor 25 ton uien maat 40 opwaarts klasse 1 stil bij 63,53 tot 63,93 per 100 kg. de ene kant is hij de dromerige, meegaande jongen die Niles heet, maar aan de andere kant is hij de moordenaar die Holland was. Verscheidene personen worden het slachtoffer van de Holland in Niles en tenslotte begrijpt Ada dat zij in wezen de oorzaak is van alle ellende, waarop zij een eind aan haar leven maakt. Degenen, die van een gruwelverhaal houden komen met dit boek aan hun trekken. Zo vlot en boeiend geschreven, dat men, eenmaal begonnen, het niet zo gemakkelijk neerlegt voor de laatste bladzijde is gelezen. Een boek van 18,90 verschenen bij Hollandia n.v. te Baarn. 113 - Brigadier Piet aanvaardde het geld dankbaar en ging er met fikse tred vandoor. Hij had gehoord, dat er een ouderwets post- koetsje liep van Campanella naar Alfaromeo. In Alfaromeo kon hij dan de bus nemen naar Faustocoppi en van Faustocoppi liep er zelfs een trein rechtstreeks naar de grote stad Fiorenza. En in Fiorenza moest zich de wonderlijke semiprof annex overtuigde amateurvoetballer Karei Kleuntjes bevinden Dat zou dus nog een hele uitzoekerij worden. Daarover stond de brigadier nu te denken op het doodstille marktpleintje van Campanella, doch op de duur begon het op te vallen, dat er maar geen postkoets verscheen. „Hela, vriendje", zei Piet toen tegen een lui heerschap, die vadsig een sigaretje lag te roken tegen een berg stenen. Dit luie heerschap was in dienst van de openbare werken te Campanella en op de een of andere duistere wijze verkeerden de gemeentelijke autoriteiten van Campanella in de veronderstelling, dat hij wel vol vuur bezig zou zijn met het wegkruien van het puin van de door de bergjagers zozeer beschadigde kerktoren. „Hela. vriendje", herhaalde Piet nogmaals. „Wanneer komt die postkoets van jullie nou eindelijk eens?" - „Als er niemand staat, komt-ie meestal heleméél niet", antwoordde de ijverige gemeentewerkman. „Ze zullen het dan ook wel niks leuk vinden, dat er nou iemand staat, want nou moeten ze wel rijden, of ze willen of niet. Ja ja. mijnheer. U schopt het rustige leven van Campanella helemaal in de war". - Doch zowaar daar kwam de postkoets. Krakend hield het antieke voertuigje halt en even later klom Piet al naar binnen. Toen stoven ze er vandoor en het oude vehikel schudde en hotsebotste zó over de weg. dat Piet werkelijk blij was. toen het stadje Alfaromeo eindelijk in zicht kwam.... 4 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 11