Duizend Tholenaren krijgen het voor het zeggen Man uit Poortvliet onder buizen gedood De "duizend" 'W Scherpemsee voorlopig nog geen oef en veld Commissaris sprak weer met raad Flipland DEZE WEEK Vei Ir. Geuze bij afscheid: oude panden opknappen om woonharten leefbaar te houden i van Tholen Onderzoek gevolgen gemeentelijke herindeling Tholen Wie krijgen het oranje boekje? Van belang voor alle inwoners PTT krijgt hei druk Uitgebreid onderzoek Bedrag per leerling Muziekles in Poortvliet Dorpshuis Poortvliet vervolg op pag. 9 29e Jaargang no. 15 Donderdag 22 februari 1973 IIet enige nieuwsblad voor de streek Tbuien en Sint Philipsiand, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs8,- per halfjaar. Per post 9,50. Losse nummers 0,40 - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs j/ 0.19 per mm btw - Spierinkjes t/m "20 woorden 3,25 btw contant. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. fiiiiiiniiiini IHIIIIIWI Deze week wordt bij zo'n duizend eilandbewoners een wat indrukwekkende envelop via de post bezorgd. Men hoeft er niet van te schrikken, want het gaat geen cent kosten. Althans niet voor de geadresseerde. De geadresseerden behoren tot de duizend uit de bevolkingskaartenbak gegrepen adressen. Men zou het eigenlijk duizend bevoorrechten kunnen noemen, al zal het zo niet door alle ontvangers worden gezien. Toch wel in zoverre bevoorrecht, omdat zij in dit stadium na gemeentelijke herindeling op Tholen hun zegje mogen doen. Hopelijk ook willen doen. Hun zegje over heel wat betreffende het gemeentebestuur, over eventueel contact met b en w, met raadsleden, met gemeentepersoneel, met gemeentewerken. Hun oordeel over woningbouw, over het verenigingsleven, over zetelaanwijzing, kortom op de in de envelop aanwezige vragenlijst (59 vragen) kunnen meer dan tweehonderd antwoorden volgen. Het staat in het aan die duizend toegezonden oranjeboekje overduidelijk aangegeven. Het is een belangrijke zaak. Na zo'n' twintig maanden herindeling met een van bestuurszijde ongelooflijke inspanning, heeft toch de bevolking, heeft de burger zelf wel langzamerhand kunnen nagaan, wat voor hem persoonlijke voor- of nadelen zijn. Daarmee doelen we in dit verband dan niet zozeer op financiële voor- of nadelen, omdat een juiste vaststelling daarvan een op dit moment te diep graven in het onderwerp zou betekenen. Meer een voor- of nadeel ten aanzien van het gewone dagelijkse leven. Misschien dit laatste dan voor deze en gene nog uitgebreid met een bijzondere gebeurtenis als van huwelijk, geboorte of dergelijke, die men wellicht wat verder van huis dan voor de herindeling moest afhandelen. Vooral is belangrijk hoe de verhouding ligt tussen bestuur en bestuurde. Belangrijk is eveneens voor het gemeentebestuur, waar de bevolking nu graag de bestuurszetel gevestigd zou zien. Laatst heeft de raadsvoorzitter daarop nog geattendeerd, hoe belangrijk men in dit opzicht het oordeel daarover van de bevolking zelf acht. Wanneer u zegt dat dit een voor de hand liggende uitkomst te zien zal geven, omdat ieder zetelvestiging het liefst in eigen kern zou zien, moet er toch wel bij worden opgemerkt, dat men ook van een zekere (financiële- en praktische) logica moet uitgaan. Het is in elk geval ook een belangrijk onderdeel in het geheel van de antwoorden die in het oranjeboekje worden verwacht. Ook in deze kolom mag nog eens worden benadrukt, dat de door u via dat oranjeboekje verstrekte antwoorden volkomen vertrouwelijk worden behandeld. Dat wil zeggen, dat niemand buiten onderzoeker mr ten Berge kennis krijgt, waar de antwoorden vandaan komen. Die beantwoorde vragenlijsten worden vernietigd, nadat uit de computer de volledig onpersoonlijke gegevens tevoorschijn zijn gekomen. Dat zijn dan wel zeer belangrijke gegevens. Belangrijk voor de onderzoeker, belangrijk voor het gemeentebestuur, belangrijk voor andere overheidsorganen, die antwoord wensen rond bestuurlijke decentralisatie, maar vooral belangrijk voor onze gemeenschap. Met klem mogen we ieder, die tot die duizend behoort, verzoeken de daarbij ingesloten brief van de burgemeester te lezen, de vragen te beantwoorden en de lijst dan snel te retourneren via de antwoordenveloppe. Die aandrang is er van onze zijde temeer, omdat we nogal eens hebben gewezen op het zo noodzakelijk contact tussen bestuurde en bestuurder, op de noodzakelijke belangstelling voor het wel en wee in het gebied waar men woont en vaak ook werkt. In de streek waar men leeft. Die belangstelling kan alleen worden bevorderd, wanneer men zich er ook bij betrokken weet. Welnu, deze week worden er zo'n duizend extra bij betrokken. Misschien heeft die geadresseerde de zo veel geroemde inspraak niet gewenst en zeker is dat niemand van die duizend om het oranjeboekje heeft gevraagd. Het adressenmateriaal is onbevooroordeeld tot stand gebracht. Nogmaals willen we het verzoek van de burgemeester in het begeleidend schrijven onderstrepen. Inderdaad is het van groot belang voor de streek de vragenlijst naar waarheid en naar persoonlijke overtuiging in te vullen. Wie daarmee, ondanks de overigens duidelijke toelichting, nog problemen mocht hebben, kan zich vrijmoedig b'j mr. ten Berge (telefonisch of persoonlijk) vervoegen. Vult u snel de lijst in. Ga er maar meteen voor zitten. Materialendepöt voor Thoolse lagere scholen gewenst De gemeenteraad van Tholen heeft dinsdagavond weer bijna vier uur nodig gehad om de februari-agenda te verwerken. Het waren ook dertig agendapunten. De heer J. D. de Korte (CHU) kwam nog even terug op de beantwoording van zyn schrifte lijke vraag over de huurschuld van gemeentewoningen. Hjj was erg geschrokken van dat bedrag en wilde van b. en w. van maand tot maand een overzicht. Volgens wethouder C. J. Moerland (P.v.d.A.) zou dat een halve ambtenaar gaan kosten. Per kwartaal is zo'n overzicht wel mogelijk, waarmee de raad akkoord ging. De heer Moerland wees er nog op dat een huurschuld met 1300 woningen gauw ge maakt is en dat het maar om twintig ernstige gevallen gaat, die een stevige achter stand hebben. De subsidie 1972 voor de Eendrachtruiters werd op voorstel van mevrouw MJ. Renes-van Geer (VVD) op 250 gulden gebracht in plaats van 175 gulden, omdat er 10 en geen 7 jeugdleden beneden de 16 jaar zyn, zoals haar kort voor de vergadering was meegedeeld. Voor de drie reddingsvletten in de gemeente werd 1875 gulden subsidie gegeven aan de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, al wisten b. en w. niet precies op welke plaatsen die boten in Stavenisse (onder het oude gemeentehuis?), Oud- Vossemeer (boven in de gemeenteschuur?) en Poortvliet (by de zuiveringsinstallatie?) nu precies zijn ondergebracht. Duizend inwoners van de gemeente Tholen krygen deze week een vragenboekje van 32 pagina's thuis waarin ze hun mening kunnen geven over het gemeentebestuur, zijn medewerkers en vele andere interessante onderwerpen. Deze schrifteiyke enquete is een belangryk onderdeel van het onderzoek dat mr. J. B. J. M. ten Berge in opdracht van de gemeenteraad instelt naar de binnengemeenteiyke decentralisatie. De nieuwe gemeente Tholen is dat als eerste heringedeelde gemeente in Nederland verplicht volgens de wet die de tweede en eerste kamer hebben aangenomen. Door het onderzoek wil het gemeentebestuur te weten komen hoe de verhouding en hoe groot de afstand bestuurders-inwoners is na de herindeling van juli 1971. „De heer ten Berge en het gemeentebestuur stellen prys op uw oordeel, uw kritiek en uw opmerkingen omdat wij daardoor een inzicht krygen in de mening en de wensen van de bevolking. Zo kunnen u en wy samen bouwen aan de toekomst van het eiland Tholen", schrijft burgemeester J. E. van Boeyen in een begeleidende brief bij het vragenboekje die hij allemaal (duizend brieven) persooniyk ondertekend heeft. Overigens staat het gemeentebestuur volledig buiten dit onderzoek. De antwoorden op de 59 vragen komen alleen onder ogen van dhr. ten Berge, die grote waarde hecht en ook de grootst mogelijke zorgvuldigheid betracht over devertrouwelijkheid van de gegevens, 't Gemeentebestuur en ambtenaren krijgen de ingevulde vragenboekjes nooit te zien, aangezien deze na verwerking vernietigd worden. Achter de antwoorden staan cijfers en een lege kolom waarin nog andere cijfers ingevuld worden voor de verwerking door een computer. De vragenboekjes staan ook niet op naam, maar zijn genummerd. Er wordt niet gevraagd naar naam en adres. De schriftelijke enquete gebeurt via een zogenaamde a-selecte steekproef. Dat betekent dat een deel van de inwoners (in dit geval 1000 van de 16.000) niet speciaal gekozen worden, maar dat er gewoon een greep in het bevolkingsregister gedaan wordt. Alleen de burgemeester, wethouders, raadsleden, gemeentepersoneel en inwoners beneden de 15 en boven de 75 jaar zijn uitgesloten van het onderzoek. Voor Poortvliet werd elke veertiende kaart uit het bevolkingsregister genomen, zodat in die woonkern totaal 125 inwoners het oranje boekje ontvangen, voor Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk elke achttiende kaart (elk 160 mensen), voor Oud-Vossemeer elke vijftiende (145), voor Stavenisse elke twaalfde (125) en voor Scherpenisse Naar de grootte van de woonkern zijn zo een aantal adressen verkregen. In Tholen 190 nu daar iedere twintigste kaart uit het bevolkingsregister is gehaald. Naar het daarop voorkomende adres wordt het vragenboekje gestuurd, tenzij het de genoemde uitzonderingen betreffen die niet mogen meedoen. In dat geval wordt de volgende kaart in het bevolkingsregister gepakt. Een voorwaarde is ook nog, dat er geen twee boekjes op 1 adres mogen komen. Op de getrokken kaart kan dus een gezinshoofd of een gezinslid (man, vrouw, jongen of meisje) staan. Het is dus een volstrekt eerlijke greep waarbij niet gekeken wordt naar geslacht, godsdienst, politieke overtuiging of wat dan ook. Degene die getrokken wordt, krijgt het oranje boekje, zodat er bij de duizend mannen en vrouwen, jongens en meisjes verschillende beroepen, godsdiensten en politieke overtuigingen zijn: kortom, een doorsnee van de Thoolse bevolking. Mr. J. B. J. M. ten Berge, Abraham Crijnssenstraat 37, Tholen, telefoon 01660350 (alleen overdag) is de organisator van de grote schriftelijke enquête waarmee duizend Tholenaren te maken krijgen. Hij is graag bereid degenen die moeilijkheden hebben bij het invullen van het vragenboekje te helpen, daar het van groot belang is dat het oranje boekje volledig ingevuld wordt. Belt u gerust op. De heer ten Berge, 24 jaar, woont al een half jaar op Tholen en is juli vorig jaar aan de rijksuniversiteit in Utrecht Cum Laude in de rechten afgestudeerd. Hij heeft zich o.a. bekwaamd in de bestuurskunde en de ruimtelijke ordening en wil nu een proefschrift schrijven over de binnengemeentelijke decentralisatie. tenslotte elke tiende kaart uit het bevolkingsregister waardoor totaal 125 inwoners uit dit kleinste Thoolse dorp het oranje vragenboekje krijgen. Het is de bedoeling dat alleen de geadresseerde de vragen beantwoordt en niet de andere huisgenoten. „Het invullen van de vragenlijst is in het belang van alle inwoners van het eiland Tholen. Een goede beantwoording stelt ons wellicht in staat op een nog betere wijze dan voorheen aan uw wensen en behoeften tegemoet tc komen. Daarom vraag ik u dringend: vult u alstublieft deze lijst zo volledig mogelijk en naar waarheid in en stuurt u hem snel terug", schtijft burgemeester van Bocijen nog in zijn begeleidende brief. Voorin het oranje boekje staat een uitvoerige instructie op welke manier de vragen moeten worden beantwoord. In de meeste gevallen is dat door kruisjes te zetten in hokjes bij reeds aangegeven antwoordmogelijkheden. Er zijn ook twee vragen waar geen antwoordmoge- lijkheid gegeven is, maar waar men zijn of haar hart kan luchten over alles wat met het gemeentebestuur te maken heeft. Ook kunnen suggesties gedaan worden voor de binnengemeentelijke decentralisatie, zoals het instellen van dorpsraden of functionele raden (bijvoorbeeld een sportraad) enz. Alle bijdragen zijn welkom. De door de geadresseerden persoonlijk ingevulde vragenboekjes dienen binnen een week in de bijgesloten antwoordenveloppe gestuurd te worden naar dhr. ten Berge, die in de Abraham Crijnssenstraat 37 te Tholen woont. Als iemand moeilijkheden heeft bij het beantwoorden van de 59 vragen, kan men dhr. ten Berge bellen onder nr. 01660350. Dat is hetzelfde telefoonnummer als het Welzijnsorgaan Tholen, daar de dhr. ten Berge in het gemeentehuis in de Hoogstraat te Tholen een kantoorruimte heeft. Als de duizend Tholenaren die het oranje boekje ontvangen, vlot meewerken, krijgt de PTT niet minder dan duizend enveloppen met een voor alle inwoners belangrijke inhoud bij dhr. ten Berge te bezorgen. Voor deze schriftelijke enquete heeft mr. ten Berge al heel wat werk verricht. Zo heeft hij in samenwerking met een begeleidingscommissie de vragen voor het oranje boekje samengesteld. Voor die tijd heeft hij een onderzoek ingesteld naar de houding van sleutelpersonen en sleutelgroeperingen ten aanzien van de lokale problematiek en de binnenge meentelijke decentralisatie. Ook is de deelname van die mensen en groeperingen in de diverse besluitvor. mingsprocedures onderzocht. Voorts is er een onderzoek ingesteld naar de taken van de gemeentelijke overheid in Tholen en de mogelijkheid tot decentralisatie van taken en bevoegdheden. Nu is het schriftelijk bevolkingsonderzoek aan de beurt, met zonodig aanvullende of begeleidende mondelinge enquetes. Als laatste punt vindt er een onderzoek plaats naar de gewenste vormen van binnengemeente lijke decentralisatie op basis van de uit de vorige onderzoeken voortgekomen gegevens. De onderzoeken gebeuren door middel van vraaggesprekken, schriftelijke enquetes, waarneming van lopende beslissingsprocedures (zo woont dhr. ten Berge alle raads-, commissie-en b- en w- vergaderingen bij), archiefstudie en personderzoek en aanvullend mondelinge enquetes door getrainde interviewers. De raadsleden werken gedurende vier maanden mee aan een deelonderzoek om na te gaan hoe het contact verloopt tussen het raadslid en de burger. Voor elk contact met een burger (per brief, per telefoon, voor, tijdens of na een vergadering, op straat, enz.) moet een raadslid een formulier invullen dat van belang is voor het onderzoek van dhr. ten Berge. Deze week worden niet minder dan duizend inwoners van dc gemeente Tholen direct bij dit onderzoek naar de gevolgen van de herindeling betrokken. Een krediet in rekening-courant van het Welzijnsorgaan Tholen bij de Raiffei- senbank Stavenisse van totaal 150.000 gulden werd door de raad gegaran deerd. Raadslid A.J. Kurvink (SGP) wilde nog weten wat het opbouwwerk precies inhoudt, dat het welzijnsorgaan naast het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging doet. Volgens wethouder Moerland gaat het hierbij onder meer om open bejaarden- De gecombineerde functie van burge meester en gemeentesecretaris worden in Sint-Philipsland vermoedelijk ont koppeld. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft daarover donderdagavond 15 februari de gemeenteraad van St.-Philipsiand gehoord. Dit gebeurde op verzoek van de minister van binnenlandse zaken, die van plan is overal aparte burgemeesters en aparte gemeentesecretarissen te benoemen. In vrijwel alle gemeenten is dat reeds het geval, zoals ook in Tholen na de herin deling gebeurde. De ontkoppeling be tekent wel dat Sint-Philipsland twee functionarissen moet gaan betalen in plaats van een man die zowel burge meester als secretaris is. Op het ogen blik heeft St-Philipsland een waar nemend burgemeester, wethouder A. A. Rijstenbil, en een waarnemend-secre taris, ambtenaar A. C. Beneder. Het secretarie is momenteel onderbezet, zo dat zowel een burgemeester als een secretaris bij het gemeentebestuur welkom zouden zijn. Naar wij vernamen is de benoeming van een nieuwe burgemeester echter binnenkort nog niet te verwachten, al schijnt het wel z'n langste tijd geduurd te hebben. Met de commissaris, die geen officieel gemeentebezoek aflegde zoals wel eens gebeurt, is „echt wel in formatief gesproken, o.a. over het in wonertal, enz.". Zo vernamen wij. De commissaris heeft op maandagavond 11 september van het vorig jaar ook al met de Sint-Philipslandse gemeenteraad ge sproken. Er zouden voor de functie van Sint- Philipslands burgemeester zeven sollicitanten zijn. werk. hulp aan gehandicapten, bijstand aan verenigingen en het opheffen van knelpunten in de samenleving met name dan in groepsverbanden. Burge meester Van Boeijen gaf er de formele definitie van. De voetbalvereniging Vosmeer kreeg 21.000 gulden subsidie van de gemeente voor de bouw van een nieuwe kleed- accommodatie met kantine. De vier SGP-ers stemden tegen wegens princi piële bezwaren tegen de zondagsport. Mevrouw J. M. Deurloo-van Broek hoven (KVP) herinnerde b. en w. aan een toezegging van de subsidie met een inflatiecorrectie. Wethouder Moerland erkende de toezegging en veronder stelde dat dit wel is te vinden via be schikbaar stellen van materiaal voor riolering en gasaansluiting. In verband met de benoeming van de heer L. J. Koopman (SGP) als tijdelijk wethouder, werd de SGP fractievoor zitter J. I. Hollebrands als opvolger in de commissie voor bestuurlijke aange legenheden en in de commissie voor binnengemeentelijke decentralisatie ge kozen. De heer Kurvink volgde wet houder Koopman op in de commissie onroerende zaken, waarvan de heer Koopman nu overigens voorzitter is uit hoofde van zijn wethoudersportefeuille. Het bedrag per leerling 1973 voor de openbare lagere scholen stelde de raad vast op 181,88, maar het was beslist geen hamerstuk, zoals dat hierbij meestal gaat. B. en w. hadden de schoolraad over de Duizend inwoners hebben het voor het zeggen Een uitgebreide enquête over de centralisatie Sta-caravans waren sta-in-de-weg voor toch ingevoerde toeristenbe lasting De begrafenis van wethouder Boender Inwoner Poortvliet dodelijk ver ongelukt Snijmais uitdaging voor Thoolse landbouw Ratten kregen op hun vestje Ook Tholen helpt Noord-Ierland Eerste paal bejaardentehuis Oud/Nieuw-Vossemeer Het is boekenweek Sint-Philipsland krijgt nu aparte burgemeester en aparte secretaris Flipland wil dam naar Tholen openstellen WHS en SPS vervolgen beker ronde. Wy zyn, die wy zyn. Plus wat wy hopen te zijn. Plus wat anderen ons dwingen te zijn. Minus wat wij niet vermogen te zijn. Dit nummer pagina's. bestaat uit 12 komen. Wethouder Moerland achtte het moeilijk om de audio-visuele midde len uit het pakket bedrag per leerling te halen. De burgemeester voegde er nog aan toe dat Tholen met zijn bedragen echt niet aan de lage kant zit: landelijk in 1972 was het 37,26 en in Tholen 37,voor leermiddelen, schoolbe- hoeften en hulpmiddelen. Daarom hapten b. en w. ook niet op de door mevrouw Deurloo gevraagde 2 procent verhoging. De voorzitter vond wel dat bedragen gehoord, doch gezien een brief van de schoolraad zag het ARP- raadslid W. C. van Kempen graag dat „gehoord" niet naar de letter van de wet opgevat, maar wat ruimer geïnterpre teerd. Hij wees er verder op dat de leer- middelenkosten met sprongeij omhoog gaan, waarmee b. een w. bij het vast stellen van het bedrag per leerling voor een volgend jaar toch meer rekening moeten houden. Mevrouw Renes vroeg of de o.l.s. in Scherpenisse, waar de meubelen hard een opknapbeurt behoeven, dat ook allemaal van dat bedrag per leerling moeten doen. Mevrouw Deurloo wilde scholen, die - toch geen audio-visuele middelen gebruiken het daarvoor uitge trokken geld onthouden en dat aan scholen geven, die het wel op het rooster hebben. Ten opzichte van 1972 was het bedrag per leerling ook nauwelijks met 4 procent gestegen inplaats van de 6 procent (Zijlstra-of inflatie-norm) Mevrouw Deurloo zag wel graag dat 't bedrag per leerling daarmee nog werd verhoogd. In zijn antwoord zei wethouder Moer land dat er in de voorschriften van de schoolraad staat „gehoord", maar dat er in het vervolg best eens overleg ge pleegd mag worden. We proberen de schoolraad volgend jaar meer inspraak te geven. Het onderhoud van bijvoor beeld de school in Scherpenisse moet inderdaad uit 't bedrag per leerling De 63-jarige C.W.Slootmaker uit Poortvliet is donderdagmiddag op slag gedood ,toen hij 2 persleidingen met 'n totaal gewicht van VA ton over zich heen kreeg. Na het ongeluk werd hij overgebracht naar het mortuarium van het bejaardencentrum de Rozeboom in Sint-Philipsland. Maandagmiddag is hij in zijn woonplaats begraven. Het slachtoffer werkte met een aantal andere Tholenaren, onder wie de heer C. van Dijke uit Scherpenisse, al jaren bij van Oord Werkendam en was nu betrokken bij de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal. Donderdagmiddag was een aantal mensen met behulp van een kraan bezig tussen grondberging 4 en de Hcerepolder bij Nieuw-Vossemeer de grote persleidingen van de zandzuiger op te ruimen. Er lagen nog twee keer twee buizen op de kruin van de dijk vast, terwijl het slachtoffer op de talud stond. De kraan lichtte het voorlaatste tweetal persleidingen op om de bouten er uit te kunnen halen, wat het werk was van de heer Slotemaker. Hij zag echter dat het laatste paar buizen ging rollen en poogde zich uit de voeten te maken. Door het lichten van de kraan sprong vermoedelijk een bout, waardoor ook de twee andere buizen meegingen. Inmiddels was het slachtoffer onderaan de dijk afgeremd door prikkeldraad, zodat hij niet verder weg kon komen en de kragen van dc twee persleidingen over zijn hoofd kreeg. Op het werk en in zijn woonplaats was er door dit dodelijk ongeval grote verslagenheid. Voor de begrafenis was er maandagmiddag in Poortvliet grote belangstelling. Bij het graf werd o.a. het woord gevoerd door aannemer van Oord, die de overledene prees als een trouw en plichtsgevoel medewerker. „Wij zullen hem node missen, maar het is God die hier gesproken heeft, zodat we er ons bij neer moeten leggen", aldus dhr. van Oord. Hij betuigde de weduwe en familie zijn oprechte deelneming en wenste hen sterkte toe. De Hervormde predikant ds. C. Mulder wees op het kortstondige leven en waarschuwde de aanwezigen dat de tijd van genade er nu nog is. Hij eindigde met het bidden van het Onze Vader. Een familielid van de overledene, tevens lijkdienaar. dankte de aanwezigen voor hun medeleven. gepraat kon worden over een verschil lend bedrag per leerling omdat de be hoeften van de verschillende scholen soms heel anders liggen. Na advies van de schoolraad zouden b. en w. dan de bedragen per leerling meer naar be hoefte moeten verdelen, zoals nu ook met de onderhoudskosten gebeurt. De burgemeester zei ook dat bekeken moet worden of er door centrale inkoop en normalisatie van leermiddelen bijvoor beeld schriften voor alle Thoolse open bare scholen soms een besparing is te vinden. Daarop is reeds geattendeerd bij de hoofden en ook de schoolraad zal dit bespreken. De raad gaf verder medewerking voor het inrichten van een documentatiecen trum op de chr. scholen te Sint-Anna land en Tholen (CNS) en de aanschaf van een instrumentarium (slaginstru menten) op de chr. school te Poortvliet. Mevrouw Renes juichte dit laatste zeer toe en vertelde dat er op Tholen hiec voor gediplomeerde leerkrachten (met Gehrels diploma) zijn onder wie ook een te Poortvliet. Als die onderwijzer nu vertrekt, dan zit je met het materiaal. Is het niet mogelijk dat het materiaal aan een andere school wordt doorgegeven, indien geen be voegde leerkracht (meer) aanwezig is. Er staat bijvoorbeeld ook bij een school een pracht van een filmprojector op zolder. Dat is eeuwig zonde. Probeer het aan een school te geven, die er om zit te springen, aldus mevrouw Renes. Ir. M. A. Geuze (CHU) dacht aan uit lenen of verhuren. Wethouder Moerland wist niet of het mogelijk is van bijzondere (dus niet-ge- meentelijke) scholen materiaal terug te vragen. De burgemeester achtte het inderdaad een gewenste optimale be steding van de leermiddelen en meube len. Zo zou 't kunnen om in 'n cen traal depot meubelen op te slaan, waar uit de scholen dan naar behoefte kunnen putten. Ook die suggestie achtte hij het overwegen waard evenals het bekijken in de schoolraad. Het documentatiecentrum voor de twee chr. scholen vond mevr. Renes prima, maar ze vroeg zich af. waar dc openbare scholen blijven. „Hebben die dat niet nodig of zitten die op een andere toer." Alle hoofden zijn van de mogelijkheden op de hoogte, maar zo'n documentatie centrum. waarvan het bijhouden duur is. moet wel ingepast worden in de onderwijsmethoden op de betreffende school, zei de burgemeester. In de o.l.s. de Rieburch in Sint-Maartensdijk is dat ook gebeurd. Voor de verbouwing van het voormalige gemeentehuis in Poortvliet tot dorps-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 1