Nationale Actie Heel Vietnam Requesens vlootschouw vanaf de Schakerloose zeedijk Compost tegen bloedarmoede Boekennieuws Ratten krijgen op hun vestje Giro 777 Den Haag Vervolg plaatselijk nieuws \J^ MCOBAPOLD !mk mmM SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Eerste hulp te land en te water Meer dan duizend vliegtuigen Kaap Hoorn De dierenwereld in een notedop Ik zag drie schepen De race naar de Rijnbruggen Quiz-spel mee Dammes avonturen op de wereldzeeën Attractieve gordijnstofserie cum laude geslaagd door P. J asperse XIII Donderdag 22 februari 1973 EENDRACHTBODE 11 vosswtwgg coosm/EA®^'"** "muibbdu* Oud papier Scholieren in bakkerij Sportvereniging? Feest-etentjes Ontaard in een schrikbeeld Requesens Joost de Moor Sir Roger Williams Prins van Oranje i OUD- fff, r-jTA m- Voor Euterpe werd 3840 kg. oud papier opgehaald. Een stijgende lijn, wat de muziekvereniging best kan gebruiken, nu er weer grote uitgaven wachten voor noodzakelijke aankoop van instrumenten en uniformen. „We hadden op school een werkstuk gemaakt over de geschiedenis van het brood. Eindelijk was het dan dinsdagmiddag en vertrokken we met klas 5 en 6 naar de bakkerij van bakker Van de Hoek. We werden verwelkomd door mevrouw Van de Hoek, zo schrijven Anja, Diana en Hans van de o.l.s. „De Rieburgh"aan de redactie van de Eendrachtbode. „Onze jassen moesten we op een broodzak hangen. Daarna gingen we door de gang naar de bakkerij. We werden reeds opgewacht door bakker Van de Hoek en bakker Lippens uit Vlissingen. Er stonden een groot aantal werktafels, daarachter moesten we gaan staan. De bakker vertelde iets over de bakkerij en daarna kregen we enige bolletjes deeg. Daarvan hebben we van alles gemaakt: koekjes, krentenbrood en allerlei fanta- sieprodukten. Af en toe moesten we gaan kijken wat bakker Van de Hoek en bakker Lippens deden. We zagen hoe het deeg gemaakt werd en hoe het moest rijzen. Na een poosje kregen we limonade en een lekkere koek. Toen onze eigen baksels in de oven zaten kregen we een warme bolus. Na een minuut of tien kwamen onze produkten uit de oven en werd het bloedheet in de bakkerij. We kregen een zak en daar moesten we de baksels indoen. Mevrouw Kloet kwam nog enkele foto's maken. Er werd nog een foto genomen van ons voor de Lekkerbek met onze baksels in de hoogte. Nadat meester Brevet de beide bakkers had bedankt voor de fijne en leerzame middag mochten we naar huis. Bakker Van de Hoek en bakker Lippens komen nog een keer bij ons op school om naar onze werkstukken te kijken. En dan zal bakker Lippens nog een film vertonen over de bakkerij. We hopen dat dat ook zo'n fijne middag wordt en dat de bakkers hier vlug tijd voor zullen vinden, schrijven Anja, Diana en Hans van de Rieburch. Met dank aan deze drie voor de inzending van dit verslag. Het bestuur van de damesgymna stiekclub is van plan de sportmogelijk heden in het dorp uit te breiden. In de eerste plaats wordt aan gymnastiek voor de jeugd gedacht, maar ook aan andere zaalsporten waarvoor voldoende deelname is, zoals conditietraining voor heren, diverse balsporten voor dames en heren, tafeltennis, enz. Op donderdag 1 maart is er in de Gouden Leeuw om acht uur een bijeenkomst waar iedereen welkom is die daarvoor belangstelling hfeft. Men streeft ernaar in april met de nieuwe activiteiten te beginnen. Jaarlijks komen in ons land 8 miljoen biggetjes ter wereld. Door de goede zorgen van de fokkers groeien ze merendeels voorspoedig op. Meestal tot leveranciers van ham en carbonade. Tot die goede zorgen behoort ook het voorkómen van bloedarmoede. Bloedarmoede ontstaat bij gebrek aan ijzer. Een big krijgt van de zeug wel wat ijzer mee, maar na een week is dit op. En omdat er in de moedermelk maar weinig zit, krijgt de big (dan) bloedarmoede. Het dier groeit slecht en loopt gevaar ziek te worden. Gelukkig kent men middelen om die narigheden te ontlopen. Zo kan men de dieren een ijzer-injectie geven of een ijzerhoudende pasta toedienen. Het is echter uit wetenschappelijke onderzoeken gebleken, dat compost de voorkeur verdient. Biggen van een dag oud eten er al met graagte van. De bloedvormende werking van deze Vam-biggencompost is zeer goed. Dankzij vooral het ijzer, dat er in zit. Maar wellicht spelen ook koper en vitaminen een rol. Zo'n natuurprodukt, dat de biggen spontaan eten, spreekt de fokkers aan. Ook bleek uit de onderzoeken, dat compost vaak groeibevorderend wefkt en bovendien het meest betrouwbare en goedkope middel is ter voorkoming van bloedarmoede en uitval bij biggen, terwijl de overgang op vast voer vergemakkelijkt wordt. Wil men een zo hoog mogeijk rendement in de biggenfokkerij behalen, dan is het zaak met het bovenstaande rekening te houden, want een gezonde veestapel is goud waard. Van dezelfde schrijfster en bij de zelfde uitgeverij 20 menu's gebundeld onder de titel Feest-etentjes. Ook een eenvoudige maaltijd kan een feest zijn, als er zorg aan is besteed. Een variatie aan menu's voor de kamerbewoner, maar ook voor het grotere gezin. Gezellig omschreven, maar zonder omwegen op het praktische doel af. Ingenaaid 4,90. Verkrijgbaar in de boekhandel. Dr. W. Op den Velde schreef voor Hollandia N.V. te Baarn een medische vraagbaak buitenshuis onder de titel Eerste hulp te land en te water. Een voortreffelijke, beknopte en daardoor juist zo duidelijke voorlichting inzonderheid voor de op het water vertoevenden, die niet direct een dokter bij de hand kunnen hebben. Dr. W. Op den Velde wijst in zijn inleiding op de belangrijkheid een EHBO-cursus te volgen, maar dan geeft zijn boekje ook een uitstekende aansluiting voor de meer acute gevallen en dan vooral als men op het water zit. Maar ook is er informatie wat te doen tegen de veel vaker voorkomende kleine ongemakken, die het vakantieplezier kunnen bederven: insektenbeten, zeeziekte, ingewandstoornissen, enz. Het boek van 140 pagina's met talrijke illustraties is in eerste instantie bedoeld voor opvarenden van zeegaande jachten. Maar er zijn veel overeenkomsten tussen het leven aan boord en het verblijf in tent of caravan. Daarom niet alleen eerste hulp te water, maar ook te land. Een boekje dat gewoon mee moet op reis. Voor 12,90 verkrijgbaar in de boekhandel. Een boek met 1200 nauwkeurige tekeningen van vliegtuigen vanaf de ornithopter in 1490 van Leonardo da Vinei tot het meest moderne vliegtuig, dat in 1972 de lucht inging. Een zo volledig boek over de ontwikkeling van het vliegtuig als niet eerder is De rattenbestrijding is op Tholen en Sint-Philipsland massaal aangepakt. Zo'n 160 vrijwilligers completeerden de 40 deskundigen van de gemeentelijke technische dienst en van het water schap. De ongeveer 200 trokken er op uit om het aas uit te leggen in de over. tuiging dat alleen een massaal optreden tegenover het ongedierte effect kan sor teren. Daarvan was men te meer over tuigd, na de eerder in het Sint- Annalands dorpshuis gehouden voor lichtingsbijeenkomst met onder meer aanwezige deskundigen uit Wagenin- gen. Inmiddels is ook de nacontrole of met een meer sarcastische uitdruk king tegenover de rat, de nazorg beëim. digd. Een onmisbaar onderdeel van de campagne als afsluiting op de nood zakelijke jacht tegen het zich zo snel uitbreidend ongedierte. Er blijft nog wel een wens liggen. In de woonkernen zelf is de gemeente met de bestrijding belast. Maar noch de tech nische dienst, noch de plaatselijke rattenbestrijder weet alle haarden te vinden. De bewoners die deze onge wenste gasten dan ook signaleren, doen er goed aan daarvan de gemeentelijke technische dienst of de hun bekende plaatselijke rattenbestrijder op de hoogte te stellen. Het is niet leuk dat de rat van de buur man poogt een goed heenkomen te zoeken in het eigen schuurtje. Ondanks het aardige verhaaltje uit oude tijden. Het verhaaltje van een al hoogbejaarde dierenvriend die een gevangen rat losliet met de opmerking: ga nu maar eens een poosje bij buurman logeren. Vooral degenen die dicht bij open of dicht riool hun woningen hebben of op plaatsen, waar etensresten buitenshuis als de gewoonste zaak van de wereld worden beschouwdmogen wel eens bij - zondere aandacht schenken aan het rat- tenvolkje. Waarschuwt u dan de ge meentelijke dienst en ondertussen mag men de 160 vrijwilligers en 40 dienstver- banders dankbaar zijn, dat ze meehiel pen aan die massale bestrijding. Op zichzelf is deze winter niet zo ge schikt vanwege het zachte weer, die het ongedierte niet van honger uit hun schuilplaatsen verdrijft. Niettemin kon weer een behoorlijke opruiming worden gehouden, maar met name rond de boerderijen blijft het gewenst de schade zoveel mogelijk te beperken. verschenen. Bij elke tekening is een volledige historische beschrijving opgenomen en een verklarende tekst over de geschiedenis van de luchtvaart. Tekeningen en beschrijvingen zijn van Douglas Rolfe en J. M. van Hest, de historische hoofdstukken door Alexix Dawydoff, de vertaling van Hugo Hooftman, aangevuld tot op heden door B. van der Klaauw. Werkelijk een informatie van de luchtvaart, die zijn weerga niet heeft. Voor de liefhebbers zal het fraai bij Hollandia te Baarn verschenen boek de 24,50 volop waard zijn. Behalve het bij Hollandia te Baarn verschenen volledige vliegtuigboek is er ook de complete authentieke geschiedenis van de reizen van de enorme vierkantgetuigde schepen, beschreven door Alan Villiers. Het gaat vooral om de zeemanskunst, de verbitterde gevechten die nodig waren om Kaap Hoorn te omzeilen en er heelhuids uit te komen. Op levendige wijze worden zowel prestaties als mislukkingen beschreven. De winsten voor de. reders, maar eveneens de grote verliezen aan schepen en aan mensen. Jonge bemanningsleden die het avontuur zochten, maar groot werden in hun verbitterde gevechten met het water. Een auteur die uit grote ervaring putte, gezien zijn levensloop van matroos tot kapitein. Prachtige foto's, authentieke scheepsjournaals. Een voor de liefhebbers van het water, het zeilschip en de durf van pioniers een pracht bezit. 32,50 bij de boekhandel. De sterke industrie-uitbreiding in ons land in de laatste tientallen jaren heeft de altijd al sterke drang tot de natuur bij de Nederlander nog doen toenemen. Daarbij neemt ook het dier een grote plaats in. Bij Hollandia te Baarn ver scheen een dierenboek van E. G. Huey, dat voor Nederland opnieuw werd be werkt door Dr. A. F..J. Portielje, in leven als bioloog werkzaam bij Artis. Een boek over dieren, schrijft de ver. taler zelf, zoals in onze taal nog niet werd geschreven. Een overzicht van heel het dierenrijk, niet in de vorm van een schoolse, feitelijke opsomming, maar in korte, levendig en ook voor jonge men sen begrijpelijk geschreven hoofd stukken. Een verrassende hoeveelheid wetenswaardige feiten. Daarbij uitste kende illustraties. Bij elkaar zelfs 213 tekeningen en 57 foto's. Het beleefde bij Hollandia al een 8ste druk en kost nu gebonden 14,90. Voor iedereen aan te bevelen die zich voor dieren interesseert. Verkrijgbaar in de boekhandel. Een voor Hollandia Baarn wat vreemd oeuvre aan haar niet geringe bestsellers lijst. Een teder jeugdverhaal van Eliza beth Goudge uit de tijd die bijna 2 eeuwen achter ons ligt. Het 70 pagina's tellend boekje is op bijzonder formaat (oblong) uitgevoerd en prachtig geïllus treerd door Richard Kennedy. Het ver haal van Polly, die bij haar twee tantes woont na tevoren op het platteland te zijn grootgebracht. Polly krijgt op kerstmorgen een aantal merkwaardige ontmoetingen die een glorieus hoogte punt bereiken als de drie schepen de haven binnenzeilen. Toch meer een boekje voor de fijnproevers, 9,50. Alexander Mc Kee heeft in een uit stekende documentatie de tweede wereldoorlog beschreven met als climax de race naar de Rijnbruggen door de geallieerde legers. Levendige verslagen van ooggetuigen, boeiende verslagen van onderdelen uit dit zo grote geheel. Een rake tekening van de gevoelens der Duitse troepen, toen ze in mei 1940 boven Nederland werden gedropt. Rake tekening ook van de gevoelens der tank bemanningen der Irish Guards, toen ze bevel kregen de Nijmeegse brug te be stormen. Beschreven worden de ont beringen van de burgerbevolking, de avonturen van een Nederlards gezin, dat uit het brandend Rotterdam vluchtte en zich in Arnhem vestigde om ook daaruit weer te worden verjaagd, wanneer Arnhem in september 1944 slachtveld wordt. De auteur streed tijdens de oorlog in het Britse en Canadese leger en was er in 1945 bij tijdens de gevechten om Emmerik en Arnhem. Hij schreef meer boeken op het gebied van de oorlogsge schiedenis, waarvan menige is herdrukt. De eerste regels van het boek bewijzen al dat het geen dorre opsomming van feiten is: „Voor mijn ogen lag Arnhem te branden. Tegen de achtergrond van de blauwe lucht stegen, op die zonnige morgen, enorme rookkolommen op boven de ten ondergang gedoemde stad op de beboste heuvels achter de rivier en dreven oostwaarts in de richting van de Duitse grens. In het centrum een ver woeste kerk, één kant van de toren nog overeind en de heldere lucht zichtbaar door de gebroken ramen. Het was een onafgebroken lawaai. Onze granaten regenden op de stad met het donderend geweld van duizenden tonnen water in een watervalDe race naar de Rijn bruggen 1940 (door de Duitsers), 1944 door de geallieerden (mislukt) en voor de derde keer in 1945. Ruim 400 pagina's documentatie, boeiende beschrijving, foto's en teke ningen. Een uitgave van Hollandia te Baarn. Fraai gebonden 24,50 in de boekhandel. Vele bestuurders van culturele vereni gingen zijn in wintertijd zoekende geesten naar geschikte ontspannings programma's voor hun grote jaaravond. De uitgeefster La Rivière Voorhoeve n.v. te Zwolle wil helpen met het boekje van Stef Boers: Quizspel mee. Een kleurige collectie quizspelletjes, raadsels en hersengymnastiek. Een baken voor die programma-problemen. Handige „handleiding" op feestjes, het meenemen waard tijdens vakantie. Gebonden kost het 9,90 in de boek handel. Als nummer 2 in de Scheepsmaat-serie is bij La Rivière Voorhoeve versche nen het verhaal van Jan de Ruyter: Damme's avonturen op de wereldzeeën. Een echt jongensboek van 188 pagina's. Het verhaal van de knaap die de wijde wereld intrekt, schipbreuk lijdt, bij een muiterij wordt betrokken, in gevangen schap raakt, de slavenhandel beleeft, langs de Kaap vaart en aan walvisvangst doet. Een avonturenboek over een scheepsmaat in oost en west. Spannender nog dan het eerste al boeiende boek in deze serie „Peter Wytske, Scheepsmaat op de grote vaart", dat ook bij La Rivière is ver schenen. Het zal zijn weg naar jeugd bibliotheek en particuliere boekenplank vinden, 9,90 gebonden. Onder de met recht gekozen naam „Cum Laude" is per 1 februari een bij zonder interessante serie gordijnstoffen in exclusieve dessins, op de markt ge bracht. In deze Cum Laude-serie be vinden zich zowel weefstoffen, open weaves, satins, als drukstoffen van een opmerkelijke schoonheid. Wij moeten ons beperken tot het noemen van de kwaliteit „Trilogie", een gordijn waar over zelfs in internationale designkrin gen waarderend wordt gesproken! De gehele zorgvuldig uitgeteste collectie staat evenwel qua niveau op hoogpeil en zal ongetwijfeld door de consument goed worden ontvangen. Ontegenzegge lijk is de markt thans rijp voor de exclu sievere typen, mede als gevolg van de vraag van de smaakbewuste huisvrouw die allengs bereid is meer te betalen voor het betere goed. De prijzen voor deze gordijnstoffen variëren van ca. 17,50 tot/ 45,per meter. Nu een akkoord bereikt is over een staakt-het-vuren in Vietnam hebben acht Nederlandse hulporganisaties de handen ineengeslagen ten behoeve van een natio nale actie voor dat zwaar geteisterde land. Een einde aan de oorlog betekent immers niet een einde aan de ellende. De wonden van Vietnam zullen juist open en bloot komen te liggen en die wonden zullen moeten worden geheeld. Honderden miljoenen guldens zullen besteed moeten worden om de ergste sporen van de jarenlange strijd uit te wissen. Begonnen zal moeten worden met het verlenen van grootscheepse directe hulp: oorlogsgewonden zullen dringend medische hulp behoeven, gevangenen na hun vrijlating extra zorg, voor honderdduizenden vluch telingen zal een nieuw onderdak moeten worden gevonden en voor een groot deel van de bevolking - weduwen, wezen, mensen die van al hun bezittingen zijn beroofd - zal voedsel nodig zijn, zeer veel voedsel. Daarna dient aan de herbouw van het land te worden gedacht: hele dorpen zullen opnieuw moeten worden opgebouwd, er zullen scholen moeten komen, er zullen sanitaire en andere gezondheidsvoorzie ningen moeten worden getroffen, landbouwstructuren zullen moeten worden verbeterd en voor tallozen zullen nieuwe middelen van bestaan moeten worden gecreëerd. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Generale Diakonale Raad der Nederlands Hervormde Kerk (Sectie Internationale Hulpverlening), de Katholieke Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en Vluchtelingenzorg Mensen in Nood - Caritas Neerlandica, de Stichting Nederlands, Comité Unicef, de Stichting Novib Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Stichting Unesco Centrum Nederland en de Vereniging het Nederlandse Rode Kruis bereiden zich voor deze omvangrijke hulp te helpen bieden. Sommige van deze organisaties zijn gespecialiseerd in eerste-hulp-na- calamiteiten, andere in de (weder)opbouw van een land, een aantal legt zien op beide toe. In de Nationale Actie Heel Vietnam gaan zij samen om straks zoveel mogelijk projecten van beiderlei aard te kunnen doen uitvoeren. De slagzin van de actie betekent in de eerste plaats een oproep mee te werken aan het helen der wonden in Vietnam. In de tweede plaats dat het gaat om hulp aan alle slachtoffers in alle delen van het land. Dat daarbij ook zal worden gedacht aan vluchtelingen, gewonden en hongerenden in de buurlanden Laos en Cambodja brengt slechts met zich mee dat er nóg meer geld nodig zal zijn. De kustbewoners van de Oosterschelde zijn in het vergrijsd verleden dikwijls getuige - en mogelijk ook deelnemers - geweest, van zware gevechten op het water. In 1258 - dit was de bloeitijd van Reimerswaal - had een zeeslag plaats op de Verhoutzee, dat is bij de dorpen Duvenee en Lodyke, gelegen tussen Reimerswaal en het dorp Yerseke. De elkaar bekampende vloten waren respectievelijk van Otto den Voogd van Gelder en Vrouw Aleid. In deze omgeving heeft op een ander tijdstip een treffen plaats gevonden tussen de vloten van Jan van Avennes en Jan van Renesse. De grootste zeeslag heeft echter plaats gevonden in de Spaanse tijd, tussen de Spaanse vloot en die der Staatsen. Aanleiding tot deze gevechten was het ontzet van Middel burg met Spaanse bezetting. Laatstgenoemde stad had nl. een belegering van de Staatsen te doorstaan. Met het doel de belegering te doorbreken, had Alva een vloot bijeen laten brengen onder bevel van Beduvoir. Na het uitvaren werd de vloot gesplitst in een smaldeel dat de Westerschelde opvoer, het andere stevende naar Reijmerswaal. TeReijmerswaal werden 600 manschappen en drie stukken afgezet, daarna werd de vaart vervolgd met Walcheren als bestemming. Deze vlootbeweging was de Staatsen niet ontgaan. Onder aanvoering van Adriaan Willemse en Louis de Boysot voeren zij de vijandelijke vloot tegemoet. Bij Wolphaartsdijk, in de Zandkreek werd contact met de Spanjaarden verkregen, waarbij laatstgenoemden de steven wendden en zo snel hun dit mogelijk was, ligplaats in de haven te Bergen op Zoom zochten. De voordien te Reijmerswaal afgezette krijgslieden werden daarbij aan hun lot overgelaten, waarna zij zich met be houd van wapens en standaarden aan de Staatsen over gaven. Tevens gingen zij voor het grootste gedeelte in Staatsdienst over en werden daarop naar het kasteel te Sint-Maartensdijk vervoerd. De Staatsen hebben daarna voorraden en magazijnen te Reymerswaal in brand gestoken ter voorkoming van vijandelijke bevoorrading. De Spaanse vloot was dus aktie- loos in de haven van Bergen op Zoom terecht gekomen, doch dit ging veranderen. Aangezien Alva uit onze contreien verdwenen was en opge volgd door Louis de Requesens werd een nieuwe vloot ge organiseerd, die in het volgend jaar weer zeilklaar was, onder bevelvoering van Jhr. de Glimes als vice-admiraal. De vloot te Bergen op Zoom was daarbij met die onder be vel van Julianus de Romero vergroot, totaal 70 zeilen sterk. Aangespoord door Julianus de Romero gaf Glimes bevel tot uitvaren en dit zou zijn laatste reis worden. Weer werd, in het Kreekrak, de vloot gesplitst. Sancho d'Avilla had de bevelvoering over het smaldeel, zeilende naar de Honte of Westerschelde en Julianus de Romero over het smaldeel dat de Oosterschelde opvoer Hoe stonden nu de voorbereidingen aan de andere zijde? Vice admiraal Joost de Moor had de vijandelijke akties vanuit de Eendragt laten volgen en bij voorbaat schepen bij Wemeldinge slagvaardig laten stationeren. De Spaanse voorhoede nu, geraakte reeds in de vroege morgen van 29- 1-1574 slaags met Joost de Moor en zijn gevolg, waarbij geen beslissing werd bereikt. De eigenlijke kernen geraakten op dezelfde dag in de om geving Schakerloo-Reimerswaal in kort gevecht gewikkeld. Tragisch voor de vijandelijke Spaanse landvoogd Don Requesens was daarbij, dat hij voordien met zijn gevolg zich had begeven naar de Schakerloose zeedijk, teneinde het voorbijzeilen der opnieuw geformeerde vloot te zien. Blijkbaar was hij onkundig van de aanwezigheid der Levense vloot. Hij meende dat deze in de omgeving Wal cheren vertoefde. Al zijn voorbijvarende schepen losten e'en voor één een saluutschot, waarbij o.a. nog een schip in de lucht vloog. Bij deze bedrijvigheid kwam ook Boisot met zijn vijftig zeilen sterke vloot aanzetten en tastte onmiddellijk, binnen oogbereik van Requesens, de Spaanse vloot aan. Spoedig verkregen - de met het vaarwater bekende bemanning van Boisot de overhand. De Spaanse vloot werd daarbij uiteengeslagen, verschei dene schepen liepen vast, vice-admiraal Glimes sneuvelde. Romero liet - vluchtende - alle zeilen bijzetten, die weer werden afgeschoten. Hij liet zijn schip tegen de Thoolse oever zetten, sprong met zijn bemanning door de geschuts poorten en kwam op die wijze weer bij Requesens. Hij moet daarbij o.a. gezegd hebben: „Uwe Excellentie weet dat ik geen zeeman ben, vastzit tende schepen moeten door schippers gered worden, ik kan met het mijne niets meer uitvoeren." De beide admiraals schepen en negen andere vielen in handen der Staatsen. Bovendien werd nog een aantal schepen tot zinken ge bracht en verbrand. Het totaal der gesneuvelden bedroeg volgens sommigen 1200 man. Merkwaardig is, dat een Engelsman deze zeeslag aan Spaanse zijde heeft meegemaakt en een ander veel uitge breider en tevens bloediger verslag heeft opgesteld. Uit zijn boek: The Actions of the Low Countries - onder het hoofd stuk „Middelburg in Distress" geven wij het volgende vrij vertaald weer. „Tot ontzet van Middelburg, dat door de Staatsen werd belegerd, liet Mondragon een vloot bijeen brengen en gevechtsklaar maken, ter grootte van 120 schepen, waaronder 40 oorlogsschepen, alsmede kleinere oorlogsbodems, boeiers en voorraadschepen met goederen, bestemd voor in nood verkerende gebieden. Te Antwerpen, Bergen op Zoom en Goes lagen schepen gereed. De bevelvoering van de vloot werd in handen gegeven van Julian Romero en Sancho de Avila met het verzoek Monsieur de Beauvoir, voor de vorm te erkennen als hun admiraal ter compensatie voor het ontslag als comman dant van Zeeland en tevens om de Walen goedgunstig te stemmen daar Mr. de Beauvoir van hoge afkomst was. De Prins van Oranje had intussen de Spaanse plannen ver nomen en bracht een oorlogsvloot uit Holland en Zeeland van 200 schepen bijeen, vermeerderd met enige kleinere schepen en boeiers. Boeiers waren voor deze binnenwateren met de zand banken, geulen en kreken, e.d. nog het meest geschikt. Zij lieten weinig water binnen en waren meestal met doel matige artillerie, nl. lichte en veel zware kanonnen uitge rust. Genoemde vloot, bemand met een groot aantal Schotten, Fransen en Hollanders en onder bevelvoering van Boisot, werd opgedragen ligplaats in te nemen ongeveer in de richting Goes - Zierikzee, daar de vijand hier moest passe ren. In de Spaanse vloot was tussentijds ook beweging ge komen. Sancho de Avilla verkreeg bevelvoering over de grootste en tevens de meeste schepen en opdracht te varen tot onder de kust van Goes en aldaar voor anker te gaan. In geval van nood kon de aldaar opgestelde artillerie ondersteuning geven. Opperbevelhebber, adviseurs en hun legers marcheerden naar Bergen op Zoom ter ontmoeting van Julian Romero en admiraal Beauvoir. De laatstgenoemden kregen ieder de helft der overgebleven schepen ter beschikking, waardoor drie eskaders ont stonden. De gehele vloot was behoorlijk uitgerust met uit zondering dan van personeel bekend met de vaart op de binnenwateren. Ieder schip had 90 man aan boord waar onder Spanjaarden, Bourgondiërs en Walen. Nadat opperbevelhebber, edelen en een groot detachement militairen op een hoge oever (er staat dan aan de Brabantse zijde, doch dit zal m.i. wel een vergissing zijn door plaatselijke onbekendheid) hadden opgesteld ter ver krijging van een overzicht der gevechtssterkte, werd Sancho de Avilla geseind naar Reimerswaal te varen, die daarvoor alle zeilen bij liet zetten. De Nassauers hadden zich tussentijds niet in de eerstge noemde slagorde opgesteld, doch waren de Spanjaarden genaderd tot nabij Reimerswaal. Zij hadden daarbij hun vloot verdeeld in vier eskaders, t.w. BoisqJ Admiraal van Zeeland, bevelvoering over het grootste eskader. De admiraal van Holland, bevelvoering tweede rechtervleugel. De admiraal van Zierikzee, derde linker vleugel. Boisots vice-admiraal Boenire, bevelvoering vierde eskader. Overeenkomstig de verkregen opdracht wendde laatstge noemde zich met zijn eskader naar Sancho de Avilla's schepen en binnen schootsbereik gekomen gaf Boisot bevel om de Spaansen in ondiep water te manoeuvreren. Op on geveer twee mijl afstand genaderd tot de Prinsen vloot, bleek Julian en Beauvoir dat Sancho de Avilla hun niet meer bereiken kon vanwege de te grote diepgang der logge schepen. Kort daarop zijn de gevechten met grote verbittering be gonnen, waarbij de grote schepen op zandbanken vast liepen. Boisot enterde zelf het schip van Julian Romero; de admiraal van Zierikzee het schip van Beauvoir en Boenire dat van admiraal Sancho de Avilla. De gevechten zijn daarop van man tegen man met zwaarden en pieken ge leverd, waarbij de grote ervaring en uitrusting van Boisot's zeelieden tot uiting kwam o.m. op het gebied van explosie ven. Het schip van Romero werd opgeblazen, hetgeen zeker 30 moedige mannen het leven kostte. Van alle zijden werden uiteindelijk de Spanjaarden besprongen ook al omdat Sancho de Avilla nagenoeg niets kon uitrichten. Vastgelopen schepen werden in brand gestoken en veel manschappen zijn tenslotte in hun schuitjes naar de water kant gevlucht. Schepen die daartoe de kans kregen vluchtten, waaronder Sancho de Avilla naar Antwerpen, achterna gezeten door de Nassauers. De Spaanse gegevens bevatten de volgende verliezen: dertig schepen; 47 officieren; zeshonderd koperen kanonnen, waaronder 200 stuks afkomstig van de Citadel van Antwerpen; ongeveer 6000 soldaten en zeelieden in totaal. Er is weinig respijt gegeven, gevangenen werden niet gemaakt. Ook aan de andere zijde kwamen niet alleen kleerscheuren voor. Boisot's rechteroog werd met een piek uitgeslagen; de admiraal van Holland kreeg een schot in een dijbeen en Boenire verloor het leven. Daarboven zijn nog minstens 1600 soldaten en zeelieden gesneuveld." Tot zover Sir Roger Williams. Het een bij het ander geeft een bloedige geschiedenis weer. Toch was er nog sprake van een ordelijk verloop en een niet bijzondere vechtwoede, doch de verslaggever ver meldde dat hij tegen elke andere mening in getuigt, dat er gedurende de laatste 500 jaar geen zeeslag geweest is als deze, misschien met uitzondering van die voor Sluis. Niet alleen heeft hij dit van de opperbevelhebber ver nomen, hij heeft het zelf meegemaakt en gehoord van vele andere ooggetuigen. Het gevecht heeft tot gevolg gehad dat van verdere pogin gen voor ontzet van Middelburg is afgezien en op 20-2- 1574 aan de Prins van Oranje werd overgedragen. Met dank aan J. van Nieuwenhuijze te Nieuw-Zeeland voor de vertaling van het verslag van Sir Roger Williams, terwijl voorts werd geraadpleegd: Tegenwoordige staat van Zee land door Tirion, Melis Stoke en Alkema. Tenslotte ook Hollestelle Geluk: geschiedenis van Reimerswaal. (Nadruk verboden). Zeeslag Romero contra Boisot volgens Van Meteren 29-1- 1574. Uitgevoerd door Franchois Spierincx Delft, geleverd 12-4-1595. Wandtapijt Zeeuws Museum Middelburg (Foto A, W. Brouwer). V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 11