Brief van Montmartre de derde factor I moj? STA,EN,SS[®Smf%«t|«r™^ Vervolg plaatselijk nieuws Pak even uw zakboekje Voorlichting over waterzuivering SINT- I S>NT- MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET Donderdag 8 februari 1973 EENDRACHTBODE 5 Bromfietsers botsten Gevonden Bedrijvigheid in de bouw Contactavond dorpsgemeenschap Gevonden Schietvereniging met jubilerende leden Autobedrijf WEST-BRABANT Gevonden Twee licht gewonden Actie kerkrestauratie Aan Leo Faust Bejaardenhuis „De Schutse" St.-Annaland, - op Tholen. Beste Leo, Gesloopt door rumoerig zomerreisgenot in buitenlanden reed ik deze zomer tenslotte welzalig over het eiland Tholen. De weilanden geurden, de Zeeuwse hemel was stil en daaronder zat jij ineens, jij, reispionier. Tevreden met je eiland en de wereld en de mensen zat je met je vijf en negentig jaren de zon na te kijken op de tuinbank van je bejaardenhuis. Wat een ontmoeting! - na onze eerste in 1924 Parijs kookte toen over van de Olympische Spelen. Ik was negentien, had een paar jaar gewielrend en op de HBS Frans geleerd, een destijds hoogst zeldzame combinatie. Daarom werd ik aan onze amateurs meegegeven om hen met de taal te helpen. We aten natuurlijk in jouw Hollands Restaurant in de Rue Pigalle. Weliswaar bedreigden in die straat dozijnen nachtclubs het behalen van Olympische medailles, maar jij verschafte daarin nu eenmaal het enige betrouwbare fietserseten van Parijs, en zodoende. De snelle amateurs wonnen het reeds na vijf dagen van mij bij het in het Frans aanspreken van vrouwen of kelners of trouwens iedereen; met handgrepen en oerwoudklanken brachten ze reeds toen de vlotste communicatie tot stand terwijl ik nog grammaticaal stond na te- denken of ik in mijn volgende zin een subjonctif of een conditionel zou gaan aanwenden. Daartegen verloren ze in de Spelen. Maar ik won dat jaar voor levenslang vriendschap met Parijs, - ook dank zij jou, wijze gids. Ik was de enige niet. Jy bent de pionier van het Nederlandse reizen naar Parijs geweest toen die stad nog ver en alle reizen hachelijk, uitzonderlijk avontuur was. Lang geleden, Leo! Ik zag het, je maakte het best, nu met je 95 jaren, uitkijkend over stil, duisterend Tholen na een jaar of dertig tussen de neonlichten van Montmartre geleefd te hebben. Onze eerste avond... ik kwam van een Zeeuws dorp en daar stond ik plotseling voor jouw deur de fonkelende verbijsterende zondepoel aan te kijken. Weet je nog wat je, toen al philosophisch, tot me zei? Neen, natuurlijk. Wel, je zei, datje negen jaar tevoren, in 1915, als Telegraafcorrespondent in een oorlogs- Farman boven Parijs gevlogen had en dat geen nachtleven kon halen bij een blik uit de lucht op die stad. Later, bij de KLM, ging ik je geloven; die avond echter nog niet. Deze brief schrijf ik je op het terrasje van een kleine bistro bovenop Uit de adviescommissie waterschapsbestel (een door gedeputeerde staten van Zeeland ingestelde commissie, die dit college adviseert omtrent vraagstukken op het terrein van de waterschappen) is de wens naar voren gekomen de gemeentebesturen in te lichten en voor te lichten over de problematiek van de waterzuivering in Zeeland, zulks met het oog op de uitvoering van de wet verontreiniging oppervlaktewateren. Gedeputeerde staten hebben besloten op 23 februari a.s. om twee uur een voorlichtingsbijeenkomst te organiseren in de 'Prins van Oranje' te Goes. Als inleider zal hier optreden prof.mr.J.G.Steenbeek, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Mr.Steenbeek is hoofd geweest van de hoofdafdeling waterstaatsrecht van 't ministerie van van verkeer en waterstaat en voorzitter van de werkgroep waterschapsfinanciën, die enkele jaren geleden rapport uitbracht - aan de minister van verkeer en waterstaat. Thans is hij lid van de z.g.diepdelverscommissie. Na zijn inleiding zal er ruim de gelegenheid zijn voor 't stellen van vragen die door een forum zullen worden beantwoord. Voor deze bijeenkomst zijn uitgenodigd de dagelijkse besturen van de gemeenten in Zeeland, de leden van de adviescommissie waterschapsbestel, de leden van de vaste commissie van advies en bijstand voor de waterstaat uit provinciale staten, terwijl ook de andere leden van de Zeeuwse staten een uitnodiging hebben ontvangen. Montmartre. Ik heb je .Nieuwe Gids van Parijs" bij me, die van 1921. Daarin raad je me aan om de slopende dertienurige treinreis naar Parijs in Brussel met een nachtstop te onderbreken teneinde niet al te vermoeid aan te komen... en om vooral de slagvelden van de Somme en bij Verdun te eaan zien... en welke goede geschreven had. Ja, Leo... in jouw tijd kon je nog zo maar rondleiden maar als je nu in Parijs aan een groepje op straat uitlegt, wat er te zien is, kan je dat duizend francs boete kosten indien je je Vakdiploma niet gehaald hebt.... Ook hogerop, bij de Sacré Coeur, was je gidsje ook nog wel up to date omdat Montmarttre nu beschermd gebied is; De bekende schrijver en oud- KLM piloot A. Viruly, gehuwd met de niet minder bekende toneelspeelster Mary Dres- selhuis, stuurde ons een „open" brief voor en tegelijkertijd over zijn vriend Leo Faust. Het gaat mij er eigenlijk om over Leo Faust op zijn eigen eiland te publiceren, zo merkte de heer Viruly op in een begeleidend briefje. We doen het graag, maar niet omdat Leo Faust voor ons en al menig ander streekbewoner een geheel onbekende zou zijn. Zeker niet voor alles wat leeft en woont in het bejaardencentrum "De Schutse". Maar ook niet helemaal onbekend voor vele anderen in ons gebied, ook al was er nimmer een persoonlijke ontmoeting. Immers, op 21 mei 1970 was er de eerste aflevering van het vervolgverhaal "Marie-Anne wordt gewoon". De auteur daarvan was Leo Faust. In dat nummer plaatsten we enkele persoonlijke gegevens van de toen al 92-jarige auteur. Via die gegevens en via het vervolgverhaal werd Leo Faust dus ook op Tholen een bekende. Dat is hij nog meer voor degenen - - dat zijn niet alleen Schutse bewoners of Sint- Annalanders, maar ook uit de andere woonkernen in de streek - die hem al was het slechts eenmaal persoonlijk bezochten. Om hem ook nooit meer te vergeten. Leo Faust, 95 jaar, lichamelijk, zoals hij het ons dezer dagen toch nog lachende toevoegde, een versleten oud mannetje, maar ook een 95-jarige Leo Faust, die geestelijk nog zoveel mans is, dat zijn handdruk alleen reeds warme menselijkheid van zo'n ontmoeting onderstreept. Laat staan, wanneer het met zijn ernstige hardhorendheid lukt tot een gesprek te komen, al was het maar een paar minuten. Een hoogbejaarde inderdaad, maar tegelijkertijd een mens, die zo dankbaar is voor die handdruk, voor dat korte gesprekje, voor de allerkleinste dienst, die te bewijzen valt, dat je het gevoel krijgt zelf nog veel dankbaarder te moeten zijn. We nemen het graag aan van zijn vriend Viruly, dat Leo Faust op veel jongere leeftijd dan nu, ook al een groot mens was en vriend kon zijn. Hij is dat ook nog op 95 jarige leeftijd. Daarom met dank aan Viruly toch wel graag deze open brief in onze krant. hotels ik kon betrekken om voor zeven dagen Parijs, theaters en zo inbegrepen, met vijftig guldens uit te komen....! Je zult me niet te kwalijk nemen, dat ik deze drie adviezen nü in de wind geslagen heb. De treinreistijd bleek gehalveerd, ik ben in Brussel gewoon blijven zitten. En wat je oorlogskerkhoven langs het Westfront betreft: verreweg de meeste soldaten, die daar liggen, zouden nu ook al gestorven zijn, als die Grote Oorlog niet gekomen was: het gras groeit daar al lang boven de infanterie alsof er niets is gebeurd. En wat je 50 gulden voor 7 dagen betreft - enendeels had ik ditmaal mijn reisbureau vijf maal zoveel moeten betalen, maar anderdeels kreeg ik er nu ritten door de stad en naar Versailles en Fontainebleau bij.en, ook anderdeels, had ik een bedrag betaald, dat iemand met een caviaardure vriendin in een peperduur restaurant thans in Parijs zonder grote moeite met één klap verlunchen kan. Was ólles veranderd sinds je dat gidsje een halve eeuw geleden schreef? Het leek van wel. Je Place Pigalle telde nu, in plaats van de snobistische nachtclubs van toen, vier vulgaire stripteasetenten, verlokkend met een entrée van twee en een halve franc, - waarbij dan echter wel, zo sprak mijn gids, binnen onmiddellijk tienmaal zoveel voor een consumptie gevraagd zou worden. Er waren nu ook sexwinkels, hoewel bij lange na niet zulke enge als in Amsterdam omdat dl te viezig in Frankrijk verboden is. Toch kon de Nederlandse gids Bloemsma van de Franse Toeristen Service me nog één raam wijzen, dat er nog uitzag als in jouw tijd en ook als toen Vincent en Theo van Gogh daarachter leefden, - Rue Lepic 54. De betreffende gevelsteen was gestolen, maar die gids wist er alles van omdat hij voor zijn strenge gidsexamen o.a. een scriptie over Van Gogh op Montmartre de welvaart mag er niet aan komen. Wel is er nu een wassenbeeldenmuseum gekomen en daarin zag ik al degenen, die de Butte legendarisch gemaakt hebben - en hoe jóng waren ze - Chopin en Liszt en George Sand en Berlioz... Van Gogh, Renoir, Toulouse Lautrec.... en La Goulue, en Apollinaire, en Utrillo en Jane Avril en Suzanne Valadon en nog zovelen. En zie ik, als ik nu over de Place du Tertre uitkijk, Utrillo zelf daar staan schilderen? Neen natuurlijk, maar hij heeft zó schilderend zijn wereldnaam gemaakt, - nóg is Montmartre de schildersberg, die jij aanbeval. Wel een stuk of dertig ezels staan er op deze zomeravond ongesubsidieerd te werken en te schilderen zoals er altijd geschilderd is: mooi, afschuwelijk, kitschig, goed, banaal, origineel, verrassend. Veel wandelaars slenteren langs en rond hen en driemaal heb ik in dit uur kopers met een doek naar huis zien gaan. Je kunt zo'n Franse kunstmarkt afkeuren maar dat kun je een parasietenparadijs als van de Nederlanse „Contraprestatie" evenzeer en in elk geval is hier de stemming joviaal, actief, bedrijvig in contact met het publiek. En dan is er de Lapin Agile nog en 't is haast niet te geloven maar in dat befaamde cabaret van 1902 is alles nog precies als in jouw tijd: de duisternis, de schilderijen, de oude liedjes van Bruant, XanroF s Fiacre, de sfeer in die vertrouwde ruimte waarin Carco en Dorgels, Picasso, Modigliani, Frédé in samenzang rond de piano bijeengezeten hebben, ja de glaasjes met kersen op brandewijn.... voor twaalf Hollandse guldens nog drie uur Montmartre op zijn best biedend. Ook dat deed me naar Tholen schrijven; ik moest je vanuit de Lapin nog eens groeten. Zat je hier maar nog eens naast me! Maar misschien zul je, nu haast een eeuw oud, daar totaal geen behoefte meer aan voelen. Als je dan maar weet, i 5f Parijs 1900, 9 Montmartre: Ie Lapin Agile. dat ik hier in Parijs vooral aan je denken moest bij een andere tuinbank dan die voor je „Schutse". Die stond in een musetim nabij de Döme des Invalides. Hij was breed en gemakkelijk als de jouwe, welhaast geschapen voor mannen om daarop te zitten terugdenken nadat er veel met hen gebeurd is. Hij kwam van een eiland en Keizer Napoléon had er veel avonden op doorgebracht. Wel, mannen worden geboren, dan komt er een korte zorgeloze tijd, nadien komt er een lange zorgenvolle en tenslotte zitten ze dan op zo'n bank na te denken. En op de duur wordt alles een beetje hetzelfde, de ene bank of de andere, het ene lot of het andere, het ene eiland of het andere, Tholen of Sint-Helena - allemaal op de duur hetzelfde en even verrassend van vergankelijkheid. Met mijn laatste glaasje Dubonnet en een laatste blik over Montmartre: proost. (Napo)Lco(n) Faust! je juu- -vprrj r MOSSEWttR |J| POORTVLIET Maarknsdijk 3 ANNA JAC0BAP0LDER L_ goede vorderingen met de bouw van particuliere huizen aan de Anjerstraat. In de Oudelandseweg (bij molenaar Robbe) zijn zaterdagavond twee bromfietsers tegen elkaar gebotst waardoor Chris van 't Hof uit Sint- Annaland een been brak. Samen met de andere bestuurder, de zestienjarige A. de Graaf, werd hij per ziekenauto naar Lievensberg gebracht. Na behandeling kon de laatste weer naar huis. Het ongeluk gebeurde in dichte mist, waardoor beiden vermoedelijk elkaar niet tijdig hebben opgemerkt. De twee bromfietsen werden flink beschadigd. Bij de rayoncommandant van de Rijkspolitie zijn inlichtingen te krijgen over een verloren bruine tabakszak met 10,30. Gevonden een zwart leren handschoen en een wit kinderwantje, inlichtingen Albert Schweitzerstraat 12, Telefoon 444. De dertien bejaardenwoningen aan de Bloemenlaan, gebouwd door het bouwbedrijf Uitdewilligen b.v. uit Nieuw-Vossemeer, zijn allemaal opgeleverd en zullen spoedig worden bewoond. Ook de veertig woningwetwoningen aan de Hogeweg en de Tulpstraat, die gebr. van den Bergh b.v. uit Bergen op Zoom in opdracht van de stichting Beter Wonen uit Tholen bouwt, vorderen goed. De eerste dertien huizen kwamen onder de kap, zodat met de afwerking kan worden begonnen. Voorts maakt het bouwbedrijf Muller-Franke b.v., begunstigd door het open winterweer, De stichting dorpsgemeenschap Scher- penisse houdt zaterdagavond om half acht in het Holland Huis de jaarlijkse contactavond. Het programma is dit keer anders dan in voorgaande jaren, want men heeft beslag weten te leggen op de Rederijkerskamer de Eendracht uit Oud-Vossemeer.Dit toneelgezel schap voert het blijspel „Vader gaat op stap" op, dat al meerdere keren op 't eiland Tholen met succes is gespeeld. Het is ook al lang geleden dat er in Scherpenisse gelegenheid was om een toneelstuk te zien. Vandaar dat de dorpsgemeenschap veel belangstelling verwacht voor deze Thoolse toneelspe lers. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar bij de familie Hage-Jansens aan de West- straat 1 en 's avonds in het Holland Huis. Bij de rayoncommandant van de Rijkspolitie, Albert Schweitzerstraat 12, Sint-Maartensdijk, telefoon 444 zijn inlichtingen te krijgen over twee gevonden bankbiljetten van tien gulden. De Schietvereniging Prinses Juliana heeft vrijdagavond in hotel De Gouden Leeuw zijn jaarvergadering gehouden. Voorzitter W. J. Potappel kon 24 leden welkom heten. Met een ogenblik stilte werd het overlijden van beschermheer dr. I.Helleman herdacht.De drie aftredende bestuursleden W. J. Potappel, H. Poot en A. Polderman werden herkozen. De heer Poot kreeg een elektrisch scheerapparaat omdat hij 33 jaar bestuurslid was, waarvan 25 jaar penningmeester. De voorzitter DAF-dealer voor Borgen op /oom e.o. Rooseveltlaan 7ó BERGEN OP ZOOM Tel. 34646 advertentie IM. dankte hem voor het vele werk. De heer P. Poot ontving een rookstandaard omdat hij 25 jaar bestuurslid was. Besloten werd voor alle schutters een schietpaspoort aan te vragen bij de KNSA. C. Bruijnzeel werd op de 100 meter baan winnaar van de wisselzuil met 46,61 punten. In het vervolg gaat men ook hier in de klassen a, b en c schieten. Op de 12 meter baan werd in de a-klasse A. van Haaften winnaar met een gemiddelde van 44.13 punten, M. C. MEDEDELING In verband met het overlijden van dokter Helleman zal de praktijk voortgezet worden door een ver vanger totdat er een definitieve opvolger voor overledene gevon den is. In de tijden voor spreekuur en medicijnen halen is geen veran dering gekomen. advertentie IM. Slager in de b-klasse met 44.75 en M. Duijnhouwer in de c-klasse met 41.76 punten. Ook werd gesproken over de baldadigheid op de schietbaan te Gorishoek, wat de verenigihg veel geld kost. Men zal proberen hiertegen op te treden. Besloten werd op 10 februari weer te gaan oefenen. Na nog wat zakelijke punten te hebben besproken, werden nog dia's vertoond van diverse wedstrijden en activiteiten in het seizoen 1972, waarna de voorzitter deze gezellige jaarvergadering besloot. ifrsmi Bij de plaatselijke rijkspolitie zijn in lichtingen te krijgen over een in december gevonden zwart leren rechter, bromfiets handschoen en een rol drie aderig wit snoer. De provinciale weg ter hoogte van de Kadijk is vrijdagmorgen van kwart over zeven tot tien uur versperd geweest door een dwars op de weg staande vrachtauto met aanhangwagen. E. B. uit Oud- Vossemeer wilde met de combinatie van Geuze Transport uit Scherpenisse vanaf de" Kadijk rechts richting Poortvliet maar door de gladheid schoot het ge vaarte rechtdoor het fietspad over en via de berm de sloot in. Door de lengte van de combinatie was de gehele weg in beide richtingen versperd. Een auto uit de richting Poortvliet kon nog tijdig stoppen, maar een auto uit de richting Tholen, bestuurd door F. L. P. B. uit Wouw met M. J. H. de W. uit Oud- Gastel als passagier, slipte bij het remmen en schoof onder de vracht wagen. Ze liepen allebei lichte hoofd verwondingen op en moesten door dr. Sint Maartensdijk 9 maart Haestinge uitvoering Euterpe. Haestinge: vr 9 febr. 19.30, Toneelspel „Prooi", P.J.Z. afd. Tholen en St- Philipsland. P.J. van Houdt: ma 19 febr. 19.15 uur Jaarvergadering ZLM. Oud -Vossemeer 12 feb. 19.30 u hotel Hof van Holland Z.L.M. - vergadering over actuele land bouwzaken met ir. D. Luteijn. vr 9 feb. 20 u. café Vroegop feestavond NVV met toneelgroep St. Joseph. Wo 21 febr. Carnaval vrouwenver. N.K.V. 8 uur in clublokaal Vroegop en om 3 uur voor de jeugd. Sint Philipsland di 13 feb. 14 u De Druiventros bedrijfs voorlichting door P. Verhage van het C.A.R. te Goes. 23 feb. 20 u ZLM/CBTB Dorpshuis De Wimpel de nieuwe negen van Europa door mr. dr. C. Berkhouwer. Sint Annaland. 19 feb. 19.30 hotel Havenzicht Z.L.M. vergadering over belastingen en rechten met C. Paauwe. N. Burggraaf:: vr 16 febr. 7.30 uur, Jaarvergadering Veilig Verkeer. Dorpshuis di. 20 febr. 19.30 u„ Donateursavond Accelerando. School met de Bijbel: do 22 febr. Ouderavond. Dorpshuis: ma 12 febr. 19.30, Rederij kerskamer Eendracht met „Vader gaat op stap.* 9 febr. W.H.S. - bingo avond om 8 uur in het Dorpshuis. 9 febr. Jaarvergadering kolenver. „Ons Belang" om 7.30 uur in zaal H. Rijnberg. 9 febr. Personeelsavond Aannemings- bedr. Moerland in hotel Burggraaf. Poortvliet di 13 feb. 9.30 u Tolrust bedrijfsvoor lichting door P. Verhage van het C.A.R. te Goes. 16 feb. 19.20 u Tolrust ZLM gezinsavond met ir. M.A. Geuze en mej. A. v.d. Leeden en dia's over Tunesie journaal. Tolrust: di 13 febr. 19.30 uur V eehouder ij-avond Café 't Centrum: vr. 16 febr. 19.30 uur, Bingoavond S.P.S. senioren. Voorm. gem. huis: vr. 23 febr. 19.30 uur. S.P.S. juniorenavond diavertoning jeugdsportkampen KNVB. Tholen 16 febr. Hof van Holland 20 uur Jaarlijkse uitvoering Kon. Muziekver. Concordia. Hotel Zeeland: vr 9 febr. 7.30 uur, Jaarvergadering Vissersver. Helpt Elkander. Hotel Zeeland: wo 14 febr. 20 uur, Voorjaarsvergadering plattelands vrouwen. Bergen op Zoom Markiezenhof: Ver geschopt, bodemvondsten dagelijks van 14-17 uur t/m 11 febr. Korenbeurs: Volle Evangelie Gemeenschap elke dinsdag avond 19.30 uur. A. A. Kugel worden behandeld. Vpor nader onderzoek gingen ze nog naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Nadat de aanhangwagen afgekoppeld was, kon de politie 't verkeer over één rijbaan leiden. Een takelwagen moest er aan te pas komen om ook de vracht wagen wepr op de weg te krijgen. Door mist en gladheid raakte die vrijdagmorgen een Volkswagenbusje van de fa. Jongenelen, bestuurd door J. S. uit Sint-Maartensdijk, in de laatste bocht van de provincialeweg voor de Stoofstraat in een slip. Hoewel hij langzaam reed kwam het busje in de berm tegen een paaltje terecht waardoor het voertuig langzaam kantelde. De inzittenden, werkmensen op weg naar Rotterdam, kwamen met de schrik vrij. Het busje liep veel schade op. Gezien de resultaten van vorig jaar, wordt er opnieuw een actie gehouden voor de restauratie van de Hervormde kerk. De verkoop van poppetjes in Thoolse klederdracht wordt voortgezet terwijl nu ook boerenwagentjes en pennen te koop zullen zijn. De kerkvoogdij hoopt dat er in de loop van dit jaar nog andere dingen naar voren komen waarmee geld voor de kerkrestauratie te verdienen valt. VERVOLG OP PAG. 6 FEUILLETON Roman door Gré de Boer In de cafetaria deden ze zich tegoed aan een paar broodjes en een glas melk. Het meisje, dat voor het eerst van haar leven in de hoofdstad was, keek schuchter en zenuwachtig rond. Van een korte afwezigheid van haar moeder had ze gebruik gemaakt om gauw wat kleren bijeen te pakken en in een koffer te proppen, waarna ze naar de hoek liep, waar Harry met zijn brommer stond te wachten. Binnen een minuut waren ze op een buitenweg. In de opwelling van het ogenblik had ze terstond toegestemd, toen Harry zei, dat hij er vandoor ging, om mee te gaan. Woedend om de ondergane vernedering dacht ze: Zo zal ik wraak op haar nemen. Mij heeft ze de deur uitgeschopt, nu is ze ook haar zoon kwijt. Net goed.Daar heb ik me al die jaren voor uitgesloofd bij haar. Enkel en alleen omdat Harry en ik een beetje zaten te vrijen. Nou? We zijn toch zeker nog jong? Maar ik begrijp het wel, ik ben niet van haar stand. Zij is mevrouw Bos boom en ik ben enkel het dienstmeisje. Net goed voor dat mormel. Nu is ze niet alleen haar man kwijt, ook haar zoon. Ik kan die man waarachtig nog geen ongelijk geven. Wie weet, hoe een draak zij voor hem is geweest. Maar in de grote stad, die haar overweldigde, kreeg ze het benauwd en drong de volle betekenis van haar vlucht tot haar door. Waar moesten ze vannacht slapen? En morgen? Wat dan? Goed, ze hadden beiden wat geld bij zich, maar dat raakt op de duur ook op. En wat dan? Waarschijnlijk raadde de jongen haar gedachten. Zijn hand op haar arm leggende, zei hij: „We crossen straks de stad wat door. En als we niks kunnen vinden, gaan we naar de Dam. Daar. zijn tal van jongens en meisjes zoals wij. Van hen horen we dan wel, of we ergens onderdak kunnen vinden." Ze knikte slechts, maar begon al spijt te krijgen van het ondoordachte avontuur, waarin ze zich gestort hadden. De rondrit door dé stad leverde niets op, zodat ze tegen achten de Dam opzochten. Harry zei: „Blijf jij hier bij de brommer en de bagage. Ik ga wel praten." „Laat me niet alleen, Harry," smeekte ze, met een verschrikt gezicht. „Ik ben bang." „Ik let wel op je. Hou je gemak. Hier kan je niets gebeuren. Heus, ik houd je wel in de gaten." Ze zag hem naar het monument gaan. Hennie zag vanat de stoeprand, hoe Harry tussen de dam-klanten wat rondliep en uiteindelijk in gesprek kwam met een langharige jongen met een bril op. Hij gaf hem een sigaret en vuur en bleef enige tijd met hem praten. Af en toe keek het meisje naar het drukke verkeer om haar heen. Al die trams en auto'sZe zou hier vast niet durven fietsen. Fietsen Binnen een mum van tijd lag ze onder een van die nare, grote trams. Of onder een auto. Moet je eens kijken, hoe hard ze allemaal rijden. Dood eng Na enige tijd keerde Harry terug, een vergenoegde blik op zijn gezicht. „Het is in orde," zei hij. Ik heb een jongen gesproken, die met een paar anderen in een leeg huis slaapt. Er komt nooit politie. Van de straatkant afkan niemand het zien. Als het ons wat lijkt, kunnen we daar blijven en werk zoeken. Hij zegt, datje ook ondersteuning kan krijgen, maar dat wil ik niet. En dan moet je je naam opgeven. Zijn er immers dadelijk bij? Ik kijk wel uit. We gaan het zelfverdienen. En slapen kunnen we voor niks. Ze vond er nog altijd niets aan, maar knikte slechts. Ergens had ze ver trouwen in de jonge reus. Ze moest hem alles maar laten organiseren, dan kwam het misschien wel in orde. Na een paar keer vragen vonden ze in de avondschemering de Witten- burgerstraat en het leegstaande, met planken dichtgespijkerde huis. De straat lag nagenoeg verlaten. Er stonden wat auto's. „Hopelijk kan ik de brommer hier ook naar binnen brengen, want anders is hij morgenoch tend natuurlijk gestolen.Maar dat zien we wel." Hij morrelde wat aan de deur, maar deze had men blijkbaar van binnen gesloten. Na enige tijd ging de deur op een kier en een meisje met lange haren keek naar buiten. Ze was gekleed in een zwarte trui en een lange broek. „Motten jullie?" „Sjaak zei dat ik hier kon slapen. Sjaak uit België. Voor een paar nachten", verduidelijkte Harry. Het meisje maakte vooralsnog geen aanstalten om de deur verder te ope nen. „Hoe kennen jullie Sjaak? Komen jullie uit ook uit België?" „Misschien wel, misschien niet," antwoordde de jongen op ongeduldige toon. „Is dit soms jouw huis?" „Van ons allemaal en „Nou dan? Horen wij er niet bij?" „Heb je sigaretten bij je, mooie jongen?" „Dat heb ik." „Eerst laten zien." .Hij diepte een pakje uit zijn zak en hield het haar voor. Na enige aarzeling gaf hij het haar. „Neem het maar." Ze nam het en opende meteen de deur. „Toffe jongens mogen verder komen. Breng die brommer maar helemaal achterin de gang. Ik ben nog maar alleen, zodoende. De rest zal zo wel komen." Harry duwde de brommer door de lange donkere gang, tot hij ergens op stuitte. Zijn ogen begonnen aan het halfduister te wennen, zodat hij de muur ontdekte. Rustig zette hij hem op slot en maakte de beide koffers los Zich omkerende, keek hij naar het meisje. „De rest? Welke rest?" Ze grinnikte. „Dacht je soms dat dit paleis enkel toebehoorde aan Sjaak de eerste? Laatje nakijken, bink. We zijn nu met z'n achten. Jofele griet heb je meegenomen." Harry volgde haar naar een leeg vertrek, waar het wat lichter was. „Hard- stikke jofel. En enkel van mij. Duidelijk?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 5