Poortvliet's Geref. Gemeente nam nieuw orgel in gebruik t L. J. Koopman tijdelijk wethouder Geen nieuwe huizen meer achter Ten Ankerweg Tholen Van Sint-Annalandse ijsbaan 1100 m2 nodig voor weg Eerste openbare commissievergadering over bestemmingsplannen 7 EENDRACHTBODE Donderdag 1 februari 1973 Doopdienst BRILLEN Besling-Optiek Toespraken onroerende goederen volkhuisvesting financiën Blij met derde wethouder op Tholen Taken worden opnieuw verdeeld Inmiddels hebben b en w de taken herverdeeld. Wethouder Koopman kreeg financiën (had dhr Boender en tijdelijk de burgemeester) volkshuisvesting (had dhr Moerland) en aan- en verkoop van onroerende goederen (had dhr Scherpenisse). Wethouder Moerland kreeg onderwijs (had dhr Boender en tijdelijk de burgemeester). Grotere melkbedriiven Niet meer aan Zeeuwse kop Nadelig saldo te verwaarlozen Omgeving Stoofweg Sint-Annaland Parkeerruimte ijsbaan te duur Bejaardenwoningen Speelterrein blijft Kom Poortvliet Postweg-Noord Stavenisse Zoekweg Tholen zwaar gereduceerd Sneu voor pachters Stadskern Oost Geen groter café in Strijenham r In een bijzondere kerkdienst op woens dagavond 24 januari nam de Gerefor-' meerde Gemeente te Poortvliet in het, kerkgebouw aan de Zuidstraat het nieuwe orgel in gebruik. In juni 1971 werd daartoe de opdracht verstrekt. Men vroeg 2 jaar, maar na, anderhalf jaar werd het voltooid. Een orgel met 8 stemmen, 474 pijpen met een lengte die varieert van 2,75 meter tot 2 centimeter. De pijpen zijn 70% tin en 30% lood om het geluid beter tot zijn recht te doen komen. De orgelkast is van blank eikenhout met de volgende versieringen. Aan de onder kant zijn een aantal stenen aangebracht als symboliek van hetgeen omschreven is in Jesaja 5, waar gesproken wordt over de van stenen gezuiverde wijn gaard. In het midden een druivenrank met tros druiven en boven het front bladeren vSn een vijgeboom met de palmtakken als symboliek van ps. 92. Bouwer was de heer De Jong uit Lisse. Voor het eerst werden de registers in een officiële kerkdienst woensdagavond opengedraaid toen aan het begin van deze dienst werd gezongen Ps. 68 13. Voorganger was ds. W. Hage uit Oosterland, die eerst overging tot bed ie. MODERN. IN ALLERLEI UITVOERINGEN Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom advertentie IM ning van de heilige doop, nadat Ps. 87 was gelezen en het formulier. Als tekst had de predikant het zevende vers van ps. 87: „En de zangers gelijk de speellieden, mitsgaders al mijne fontei nen, zullen binnen u zijn." Hoofdthema van de prediking: 1. De zangers en speellieden in de Gods-^ stad,verdeeld in a: de grondslag, b. de' burgers, 3. de luister van de Godsstad. Ds. Hage noemde psalm 87 een troost rijk geloofslied. Het moest gezongen worden door de kinderen van Korach. Deze Korach had samen met Dathan en Abiram het Goddelijk gezag weer staan. In de familie waren echter ge zinsleden, die daaraan niet hadden, meegedaan. Die waren ook gespaard gebleven en het was daaruit dat als het ware een zangkoor was ontstaan. De grondslag van deze zangers was dan ook een verhoging van Gods lof. Psalm 87 werd waarschijnlijk gezongen toen Hiskia, belegerd door de Assyriërs, de lof Gods zong na de bevrijding. Die grondslag ligt in het lied. De burgers in de stad hadden geen hoop meer in zichzelf ge koesterd. De Heere spreekt hen in Christus vrij, welk volk het ook is, Filistijn en Moor. Het blijft hun een eeuwig wonder, dat God hen als burgers van de stad wilde aanzien. Ps. 118 spreekt van de poort, waardoor zij de stad Gods ingaan. Het recht zit in de poort, maar Christus staat er bij om vrij te spreken. Door zijn voldoening krijgen zij stadsrechten. Dan komt de luister van de stad, want de speellieden en zangers zijn binnen haar veste. De fon teinen geven hun de nodige verkwikking en zij komen tot de lof van God. Na de prediking werd door de orgelbou wer het woord gevoerd, die een toelich ting gaf op bouw en inhoud, zoals hier voor omschreven. Ouderling J. C. Geluk dankte hierna de predikant voor zijn leiding in deze bijzondere dienst, maar ook de bouw. commissie, die het orgel na een 5-tal be zoeken uitkoos, de orgelbouwer De Jong voor een snelle levering, de familie Sakko die logies aan de orgelbouwers verschafte, de heren Krijger, Dekker en Verjaal als mede aannemers van metsel- timmer- en elektriciteitswerk. Een laatste dankwoord was er voor de ge meenteleden, die de bouw mogelijk maakten door hun bijdragen. Ouderling Geluk verzocht tenslotte staande te zingen ps. 87 5. Er was voor deze dienst goede belangstelling, ook nog vanuit de naburige woonkernen. De Thoolse gemeenteraad heeft dinsdagavond met algemene stemmen de heer L. J. Koopman (SGP) benoemd tot tijdelijk wethouder. Dit gebeurde nadat de heer Koopman er als fractievoorzitter van de SGP op had gewezen, hoe de langdurige af wezigheid door ziekte van de heer C. Boender moeilijkheden meebrengt, zowel voor het college als voor zijn fractie. Een wethouder, die - zo wist de heer Koopman zich de tolk van alle leden - door ons allen pijnlijk wordt gemist. Na overleg met dhr. Boender zelf en met diens instemming, zou ik nu toch het college en de overige raadsleden willen vragen te willen meewerken aan de benoeming van een tijdelijk wethouder. We zijn er als fractie blij mee, dat de voorzitter bereid was de porte feuilles van dhr. Boender tijdelijk over te nemen, maar het betekent wel een zware belasting. Zowel dhr. Boender als onze fractie zelf zou graag zien dat als tijdelijk wethouder iemand uit onze fractie zou worden gekozen, zo verklaarde de heer Koopman openhartig. De voorzitter verklaarde het eveneens zeer te betreuren, evenals de andere wethou ders, dat de afwezigheid van dhr. Boender door zijn ziekte zo lang moet duren. Niet alleen vanwege de zo uitstekende samenwerking, die er in het college was, niet alleen ook vanwege de gaven en bekwaamheden van deze nestor, maar vanwege de grote vriendschap die er ook onderling was. Vandaar ook dat ik met liefde de portefeuilles van dhr. Boender overnam. Er is evenwel geen twijfel, of het betekent extra belas ting bij een toch al vol werkprogramma. Agenda en bijeenkomsten van de wethou ders zouden u daarvan overtuigen, indien daarover nog twijfel zou bestaan. Het heeft ons geleerd, dat we te meer blij moeten zijn met de instemming door ge deputeerde staten, dat we een derde wethouder mochten hebben. Een herindeling stelt op zich al enorme eisen aan een college en daarboven blijven het hier toch altijd ook nog zeven woonkernen. Ik zie het dan ook als een reële zaak dat het college op sterkte wordt gebracht door benoeming van een tijdelijk wethouder. Ik zie het even eens als een reële zaak, dat het een vertegenwoordiger wordt uit een van de grootste fracties om opnieuw in het college vertegenwoordigd te zijn. Als college ondersteu nen we het verzoek van dhr. Koopman om een tijdelijk wethouder te benoemen en we hebben begrepen dat het voorstel is daartoe de huidige woordvoerder van de SGP te benoemen. Ik stel voor tot stemming over te gaan, zo besloot dhr. Van Boeijen. Mevr. M. J. Renes-van Geer verklaarde dat de VVD-fractie het volkomen eens was met het voorstel en ook met de woorden met betrekking tot de heer Boender. Ze had alleen zo tussendoor gehoord, dat de heer Koopman bij een eventuele benoeming niet dezelfde portefeuilles zou ambiëren als wethouder Boender (financiën en onderwijs). Brengt dat nog consequenties mee waarover we als fracties toch wat zouden willen zeggen? De voorzitter merkte op, dat dit onderling in het college wordt verdeeld. De heer Koopman voegde er aan toe, dat zijn positie (voorzitter chr. school) het beheren van een onderwijsportefeuille minder gewenst maakt, zoals hij althans zelf meent. De voorzitter verzekert de raad dat men opening van zaken krijgt na het overleg en de takenverdeling in b. en w. Hierna werden alle stemmen op dhr. Koopman uitgebracht. Deze dankt voor het vertrouwen. Hij verklaart er wel zwaar tegenop te zien, en dat het ook wat proble men oplevert vanwege zijn bedrijf, maar wil zover hem de krachten door de Heere worden geschonken, de gemeentelijke belangen ook in het college dienen. Daarbij weet hij wel heel moeilijk de sporen van de eigenlijke wethouder te kunnen betreden, die zoveel kennis en takt bewees te bezitten. De situatie waarom deze tijdelijke be noeming nodig is, maakt het bovendien minder aantrekkelijk. Laten we doen wat we kunnen, zo besloot de nieuwe tijdelijke wethouder L. J. Koopman. In het wat we zouden kunnen noemen stamcafé van de veehouderij, Tolrust te Poortvliet, kon maandagavond 29 januari zowel door voorzitter J. J. van der Slikke in zijn openingswoord als door secretaris G. A. de Hond jr. worden vastgesteld, dat het verenigingsjaar 1972 niet ongunstig was in zakelijk opzicht. De controlevereniging zelf is na enige teruggang weer groeiende en daarvan is mede oorzaak de snel in aantal toenemende melktanks op de bedrijven. Is men eenmaal van deze moderne outillage voorzien, dan wordt ook de noodzakelijkheid van een goede melkcontrole eerder ingezien. Een melkcontrole, zo was ook het oordeel van voorlichter J. Stroo, die al lang heeft bewezen volop rendement op te leveren. Er waren ook wel dieptepunten in het verenigingsjaar aan te wijzen, zoals de voorzitter in zijn openingswoord vaststelde. Dat lag echter vooral op het persoonlijke vlak, toen men op 15 april het ontstellende bericht kreeg, dat de grote organisator in veehouderij kringen, de heer J. M. C. Ooms, plotseling op 48-jarige leeftijd was overleden. Zowel in dat openingswoord als in het jaarverslag van de secretaris werden ter zijner nagedachtenis goede woorden gesproken. De heer van der Slikke memoreerde voorts de moeilijkheden tijdens de hooi-oogst en het gunstig najaar. Verder bleek uit het jaarverslag van secretaris de Hond dat de bemonstering op de bedrijven met melktanks met milcoscopen genomen wordt. Aanvankelijk ging het met wat strubbelingen, maar gestadig aan gaat het beter. Er was voorts een goede fokveedag met meer inzendingen dan vorig jaar en met name veel jongvee met goede kopnummers. Had men medio 1972 een ledental van 47 leden tegenover vorig jaar 49 met 791 koeien in de controle tegenover vorig jaar 808, welke teruggang zijn oorzaak vond in het verhuizen van een flink veebedrijf naar de Flevopolder, nu zit men toch al weer op 850 koeien. Via de melktanks wordt ook de veestapel per bedrijf groter, terwijl ook meerdere leden zich komen melden. De melkproduktie is in 1972 in Zeeland niet gestegen, alleen ten aanzien van het vetgehalte is nog enige vooruitgang geboekt. In de vijftiger jaren had Zeeland per koe nog de grootste produktie, maar inmiddels zijn de verschillen tussen de provincies belangrijk kleiner geworden, terwijl Noord-Holland zijn voorsprong vergrootte. Met de Zeeuwse cijfers tussen haakjes zag de Thoolse produktie 1972 er als volgt uit: 4615 kg melk (4740), 3.98% vet (3.94), 298 dagen (304), 3.33% eiwit (3.35), gemiddeld per dag 15.49 kg (15.59). Voor Nederland lag de produktie op 4754 kg melk, 3.87% vet, 306 dagen, 3.35% eiwit, gemiddelde dagproduktie 15.54 kg. Tholen staat dus niet laag genoteerd, want de koeien zijn gemiddeld jonger, het aantal controledagen minder en het vetgehalte het hoogst. Wel concludeerde de secretaris uit het overzicht dat doelbewust geprobeerd moet worden om te fokken met stieren die de produktie verhogen. Bij de monsternemers waren er geen mutaties, terwijl in het bestuur de heer P. Vogelaar plaats maakte voor A. Duijzer. Dank werd gebracht aan stamboekhouder Istha die voor deze vergadering wegens ziekte verhinderd was. Zijn verslag werd uitgebracht door de secretaris. Ook hij verwachtte een stijgend aantal koeien bij de controle, ondanks dat er dit verenigingsjaar 8% meer aan de zuivelfabriek is geleverd dan in 1971. Met het nieuwe melkleidingsysteem valt zonder controle niet te bepalen welke opbrengsten hun koeien geven, zo meende de stamboekhouder. Hij betreurde het dat Tholen van de Zeeuwse kop is verdwenen, al zijn de verschillen gering. Hij spoorde aan de lijsten op ongeveer 300 dagen te brengen. Voorts was er het advies in het najaar tijdig bij te voeren. Bij voldoende opgave verklaarde de heer Istha zich bereid de kalveren te schetsen, die voor de kalveropfokwedstrijd worden aangemeld. De voorzitter voegde hieraan toe, dat er nog wat deelname bij zal moeten komen om het doorgang te doen vinden. Dan graag met spoed opgeven. Er waren door de boekhouder in 1972 in totaal 446 stuks kalveren geschetst, waarvan 279 r.v.j. of 62.7% aangekochte oudere runderen 157 stuks. Voor de k.s. keuring 10 stuks, de r. keuring 40, de s keuring stieren 12, particulier dekkende stieren waren er 12, weidestieren 4, natuurlijke dekkingen 400. Penningmeester Gaakeer had 19.674,46 ontvangsten genoteerd en 19.968,70 uitgaven met een nadelig saldo van 293,24. Een te verwaarlozen bedrag vond de penningmeester, waardoor dan ook nog eenzelfde premie als vorig jaar zal worden uitbetaald. Er rest nog een reserve van 3200 gulden, welk bedrag men ongeveer zal moeten handhaven. De bemonstering zal men ook voor 1973 op zo'n 1,95 houden. Het honorarium van de monsternemers wordt met 10% verhoogd. De aftredende bestuursleden G. A. de Hond en A. C. Gaakeer werden herkozen en in de controlecommissie kwam de heer van Tilburgh. De heer P. Hannewijk gaf een toelichting op het gebruik van de milcoscopen bij de controle, waarop enkele vragen en informaties loskwamen. Voorts gaf de heer Stroo een toelichting op de produktiecijfers aan de hand van aan de leden uitgereikte lijsten. Daarbij was er mede discussie via de ook aanwezige voorlichters Lantinga en M. A. de Hond. Ter vergadering was mede oud voorzitter W. A. de Wilde aanwezig. Voor de eerste openbare vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad waren donderdagavond maar zes belangstellendenvier uit Tholen, één uit Poortvliet en één uit Sint-Annaland. De laatste was zelfs nog een raadslid, A. J. Kurvink (SGP). Het commissielid W. C. van Kempen (ARP) ontbrak. Er werden allemaal reeds bekende ontwerp-bestemmingsplannen behandeld waarover vorig jaar hoorzittingen gehouden zjjns Omgeving Stoofweg Sint- Annaland, Kom Poortvliet, Postweg-Noord Stavenisse, Zoekweg Tholen. Er was slechts weinig discussie. Toch waren er nog twee belangrijke wijzigingen. Zo verviel Jiet plan Zoekweg Tholen het geprojecteerde woonwijkje achter de bestaande hulzen aan de Ten Ankerweg. Daardoor gaat het nu alleen maar meer om de sportaccommodaties: sportvelden, tennisbanen, zwembad. Het plan Omgeving Stoofweg Sint-Annaland werd zo veranderd dat de Langeweg direct aansluit op de Anna van Bourgondiëstraat. Hiervoor is 1100 m2 van de ijsbaan nodig. Opmerkelijk op deze eerste openbare, maar knusse commissievergadering was dat burgemeester J. E. van Boegen toestond dat één van de belanghebbenden, mevr. Geluk, over het plan Zoekweg meepraatte. Naar aanleiding van de opmerkingen op de hoorzitting over Omgeving Stoofweg Sint-Annaland had de stedebouwkundig adviseur van het Thoolse gemeentebestuur, de heer J. Kelderman, een aantal veranderingen in het ontwerp-bestemmingsplan aangebracht. Hij zei de hoofdopzet onaangetast te hebben gelaten. Een belangrijke wijziging was dat er voor het regelrecht aansluiten van de Langeweg op de Anna van Bourgondiëstraat een driehoek van 1100 m2 van de ijsbaan (die ongeveer 11.000 m2 groot is) nodig is. In het oorspronkelijke plan was er van uitgegaan dat de Javadijk de belangrijkste toegangsweg tot Sint- Annaland is, maar volgens de stedebouwkundige blijkt duidelijk dat Sint-Annaland in de Langeweg een goede invalsweg nodig heeft. (Hier komt het verkeer uit de richting Poortvliet/Scherpenisse/Sint- Maartensdijk binnen). In de toekomst zag hij die nog belangrijker worden. Bovendien zou bij directe aansluiting van de Langeweg op de Anna van Bourgondiëstraat het verkeer niet meer via de Hoenderweg door de Schoolstraat (langs de twee lagere scholen en de kleuterschool). Op de hoorzitting waren hier bezwaren tegen gemaakt, mede in verband met het plaatsen van het bord „centrum". De ijsclub Sint-Annaland had op de hoorzitting voor een parkeerterrein gepleit, maar daar had burgemeester J. E. van Boeijen grote twijfels over. Hij noemde een parkeerterrein voor 25 auto's een belangrijke investering die blijft drukken op de grondprijzen in het plan Stoofweg. Hij vond het dan ook teveel gevraagd, aangezien de laatste jaren gebleken is dat er maar weinig geschaatst kan worden. Ligt er dan ijs, dan wilde de burgemeester het parkeren van auto's in de omliggende straten als gegeven aannemen. Voor een goede verkeersaansluiting blijft er dan wel een stukje ijsbaanterrein nodig. De heer Kelderman voegde eraan toe dat primair de verkeersverbetering voorop staat. Als de ijsclub niet om parkeerruimte had gevraagd, dan had hij toch met de aansluiting Langeweg/Anna van Bourgondiëstraat rekening gehouden. Een parkeerterrein op de sloot langs de Hoenderwegkant (voorheen Lageweg) van de ijsbaan wees hij af gezien de geringe ruimte. Het parkeerterrein zou op de huidige Langeweg, voor J. Keur en J. D. Jagt, kunnen komen aangezien dit weggedeelte vervalt door het verleggen van de Langeweg direct op de Anna van Bourgondiëstraat. De heer Kelderman stelde voor de ijsclub zelf het parkeerterrein te laten aanleggen om kosten te besparen. Eventueel zou het terrein ook beplant kunnen worden. De heer P. van Schetsen (P.v.d.A.) vroeg zich af of het verkleinen van de ijsbaan niet harder bij de ijsclub zal aankomen dan het niet doorgaan van de aanleg van een parkeerterrein. De heer J. D. de Korte (CHU) dacht nog aan een parkeerterrein op de watergang langs de ijsbaan. De heer Kelderman ging verder nog in op het bezwaar van de bewoners van de patio-bungalows dat de achter hen geprojecteerde huizen te dichtbij zouden komen. De stedebouwkundige achtte zeven meter diepte voldoende voor behoud van privacy, temeer daar er een groenstrook tussen de huizen ontworpen is. Bovendien zullen er mogelijkheden geschapen worden voor meer vrijstaande huizen dan aaneengesloten bungalows, zoals in het oorspronkelijkeplan stond. Verder werd de bestemming van de huizen achter de bestaande panden van M. van Beek tot en met D. Dormaar gewijzigd van bungalows in bejaardenwoningen. Dit is ook laagbouw en de plaats achtte men geschikt, nog vrij dicht bij de dorpskom. Het speelterrein, dat achter de bungalows van de heren Walhout en Hage gepland is, blijft daar gehandhaafd. Op de hoorzitting werden hier nog bezwaren tegen aangevoerd, maar de stedebouwkundige voelde er niets voor het speelterrein naar de sportvelden te verplaatsen. De kleine kinderen waarvoor zo'n terreintje bedoeld is, zouden dan te ver van hun woningen raken, buiten controle van hun ouders. Mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven (KVP) wees op het gevaar dat het speelterrein te dicht bij de bebouwing komt met alle overlast van dien, zoals in Tholen het geval was. (Dat speelterreintje werd daarvoor verplaatst). De burgemeester zei dat je geen speelterrein in een woonwijk kunt verlangen en dan bezwaren maken. Je kunt wel de minst bezwaarlijke plaats opzoeken. Een verandering van het bestemmingsplan was nog dat er behalve langs de zuidkant nu ook langs de oostkant van het sportveldencomplex een watergang komt voor de ontwatering van het gebied. Dit is ook nodig omdat er in de Dorpsweg een overstortriool ligt. Bovendien zou de afstand van de sportvelden tot de bebouwing groter kunnen worden. Ook de aanleg van een wal met beplanting ter voorkoming van geluidshinder van de sportvelden zou mogelijk zijn. De raadscommissie ging met alle veranderingen in het plan Stoofweg accoord en adviseerde b en w verder te gaan met het ontwerp-bestemmingsplan zodat het mogelijk dit jaar nog officieel aan de gemeenteraad kan worden aangeboden. Over het ontwerp-bestemmingsplan Kom Poortvliet, dat vervolgens ter sprake kwam, waren slechts weinig opmerkingen. Stedebouwkundige Kelderman bracht nog wel twee veranderingen ter sprake. Zo zal er in het deel Molenstraat/Paasdij kv/eg achter de molen bij dhr Deurloo wel gebouwd mogen worden. In het oorspronkelijke plan zou hier alle bebouwing gesloopt moeten worden voor beplanting. Verder werd de bestemming van de panden op de hoek Molenstraat/Paasdijkstraat (waar in het voormalige pand van dhr Joh. Krijger nu een winkel-magazijn van woninginrichting Bouman-Potter is) veranderd van woondoeleinden (drie huizen of meer aanéén) en detailhandel in een gemengde woon/winkel/bedrijfsbestemming. Het slechtste deel van het plan Kom (Achterstraat/Langestraat/Ro zemarijnstraat) zal via een uitstervingsproces vernieuwd worden daar de huizen veelal economisch niet meer te verbeteren vallen. Zowel de stedebouwkundige als de burgemeester vonden dat de slechte huizen in dit gebied zo gauw mogelijk opgeruimd moeten worden omdat dit in een kleine dorpskern als Poortvliet voor belangrijke mate de sfeer uitmaakt. Niettemin achtte men dit ook allemaal een kwestie van geduld, zoals bij elk bestemmingsplan. Het ontwerp-bestemmingsplan Postweg- Noord Stavenisse kan volgens stedebouwkundige Kelderman nu voor het vooroverleg met de diverse instanties die altijd over bestemmingsplannen gehoord moeten worden, starten. Op de hoorzitting zijn er weinig schokkende dingen gebeurd, zodat er donderdagavond ook weinig meer te bespreken was. Alleen werd de bestemming van een rij woningwetwoningen in de Dr. Bernhardistraat gewijzigd in bejaardenwoningen en woningwetwoningen. Het bedrijfsterrein op de hoek van de Kerkstraat/Bernhardistraat wordt gewoon woningbouwterrein omdat de betrokkene daar een huis wil bouwen. Als het te doen is, wordt dit bestemmingsplan in één keer bouwrijp gemaakt waardoor Stavenisse weer voor jaren vooruit kan met de huizenbouw. Mevr. M. J. Renes-van Geer (VVD) had gehoord dat er ergens anders in Stavenisse een rij recreatiewoningen gepland was. De burgemeester antwoordde dat dit juist is. Er is ook een bestemmingsplan voor en deze maand valt de beslissing of het werkelijk doorgaat. Een ondernemer heeft er in elk geval belangstelling voor. Een duidelijke weerslag van de hoorzitting, zo noemde de heer Kelderman de wijzigingen die in het ontwerp-bestemmingsplan Zoekweg Tholen aangebracht waren. Het voornaamste van dit plan waren de sportaccommodaties (voetbalvelden, tennisbanen, zwembad) waaraan een gebied voor woningbouw achter de Ten Ankerweg was toegevoegd. Voor Tholen was dit echter niet hard nodig. Daarom is het nieuwe woonwijkje nu uit het bestemmingsplan Zoekweg weggelaten zodat het plan zich strikt aan de begrenzing sportaccommodaties houdt. „Er is uitstel gegeven van een woningbouwontwikkeling langs de Ten Ankerweg", zo zei de heer Kelderman het. De bewoners van de Ten Ankerweg hadden bezwaren gemaakt tegen het verliezen van hun vrijheid en vrij uitzicht door de bouw van huizen achter de Ten Ankerweg. Om nu te voorkomen dat het hele bestemmingsplan opgehouden wordt door bezwaren van Ten Ankerwegbewoners, worden alleen de sportaccommodaties in Zoekweg opgenomen. De tijdelijke gebouwen van de voormalige Centrale Dienst Noord- Zeeland (nu gemeentewerken Tholen) aan de Molenvlietsedijk zullen volgens de stedebouwkundige nodig zijn voor verkeersvoorzieningen. Bij de discussie over het plan Zoekweg, voerde ook één van de belangstellenden het woord: mevr. Geluk, die eigenares is van de grond waarop de sportaccommodaties gepland zijn. Persoonlijk vond zij het verlies van de grond niet zo erg, maar voor mensen die erop boeren, vond zij het sneu. Temeer, daar de betrokkenen al meer met grondverlies geconfronteerd waren. De burgemeester erkende dat het voor betrokkenen, die van hun land of uit hun huizen moeten, altijd sneu is, maar dan moet er gezegd worden: we groeien niet meer. Zolang er gevraagd wordt om huizen, scholen en sportvoorzieningen is er grond nodig. Mevr. Geluk dacht dat er voor de pachters misschien nog wel compensatiegrond van Friderichs in de Slabbecoornpolder beschikbaar was, maar de burgemeester zei dat daarvoor niet voldoende grond is. Mevr. Deurloo vroeg nog hoever het met het zwembad stond. De burgemeester zei dat het gemeentebestuur op de rijkssubsidie wacht. Dan kunnen de gronden gekocht worden en komen ook de financieringsmiddelen wel. De gemeente is al in onderhandeling met de woordvoerder van de eigenaresse. Zo kon de raadscommissie voor ruimtelijke ordening met alle veranderingen instemmen. Stadskern- Oost werd van de agenda afgevoerd daar het gemeentebestuur eerst de mogelijkheden voor herstel van de oude huizen in o.a. Cromvliet wil laten bekijken door deskundigen van de provinciale volkshuisvesting. „Hoe groot de kans op succes is, durf ik nauwelijks te zeggen. Onze eigen technische dienst vind herstel uiterst moeilijk, dan durven wij er helemaal geen wijs woord over te zeggen", aldus de burgemeester. Besproken werd ook nog de wijziging van het bestemmingsplan Slabbecoornpolder i.v.m. de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie en de verplaatsing van de visfabriek. De burgemeester zei nog dat de huur van de visfabriekgebouwen op 1 juli afloopt. Die termijn kan niet meer verlengd worden. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende punten ter sprake. Zo had raadslid De Korte rare dingen gehoord over het bestemmingsplan Strijenham Poortvliet. De burgemeester antwoordde dat er inderdaad niets meer van de verbouwing van het gedeeltelijk uitgebrande café Kees v. d. Valk komt aangezien omwonenden bezwaar hebben gemaakt tegen vergroting. Hij mag wel op dezelfde grond terugbouwen, maar niet uitbreiden, waaraan b en w wel hun medewerking wilden verlenen. De heer De Korte vond dat een beetje ver gaan en vroeg of b en w daar niets tegen kunnen doen. De burgemeester antwoordde ontkennend en wees erop dat het om een stuk rechtszekerheid van de betrokkenen gaat. Zij staan volledig in hun recht, al is er mogelijk nog een beroepsprocedure bij de rechter mogelijk. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Deurloo over woningwetwoningen van 150,huur per maand in Groningen, zei de burgemeester dat de Thoolse woningstichting Beter Wonen erin geslaagd is voor 1973 niet alleen gevarieerd maar ook voor een huurprijs beneden de 200 gulden per maand te bouwen. De eerste openbare commissievergade ring was daarmee na 2'A uur ten einde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 7