Enkele verdwenen dorpen op Tholen lërhorst STAVEN ISSE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Moggershil Westkerke Schakerloo Schakerloo Schakerloo en Tholen POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Prijsverrassingen in onze opruiming Kerk van Schakerloo De toren Het kasteel De Reformatie De schoolmeester Het wapen Westkerke, gelegen nabij Scherpenisse Nog een rechtzaak Donderdag 25 januari 1973 EENDRACHTBODE 11 Vervolg plaatselijk nieuws Gevonden Collecte Klachten over TV-ontvangst Bingo-avond Truck reed zich muurvast N.C.V.B. Jaarvergadering S.G.P. Kerkelijk beroep door P. Jasperse (XII) Jaarvergadering Waakt en Bid Gezinsavond Plattelandsvrouwen Ledenvergadering N.H. Kerk Nieuwe bestuursleden DSVF Mannenkoor opgericht HERENKOSTUUMS vanaf79.50 DAMESMANTELS sterk verlaagde prijzen REGENMANTELS met^korting PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Bij de rayoncommandant van de rijks politie zijn inlichtingen te krijgen over een gevonden kettinkje met zeven bedeltjes en een verloren bankbiljet van tien gulden. .Leerlingen van de Juliana van Stolberg- school hebben in december vorig jaar ruim 52 gulden opgehaald voor de maandelijkse Hemavacollecte. Het CHU-raadslid J. D. de Korte heeft B en W van Tholen gevraagd welke maatregelen genomen zullen worden om de bewoners van de President Roosevelt-, Albert Schweitzer- en Winston Churchillstraat een optimale beeldontvangst van hun televisie te verzekeren. De huizen in de nieuwbouwwijk Zuidhoek zijn aangesloten op twee centraal- antennesystemen. De bewoners hebben bij B en W al geruime tijd geklaagd, doch de klachten blijven aanhouden, ondanks dat steeds geprobeerd wordt de storingen ongedaan te maken. Voor de leden van de afdelingen Sint- Maartensdijk en Stavenisse van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is woensdagavond 17 januari in Haestinge een gezinsavond gehouden. Het alternatief bestuur van de Smerdiekse afdeling bracht onder leiding van mevr. de Wilde-Verburg een gevarieerd programma met bingo-spelletjes en sketches, uitgevoerd door enkele leden en kinderen. Naarmate de avond vorderde, werden de prijzen aantrekkelijker en de spanning groter. Mede door de grote opkomst was het een zeer geslaagde bijeenkomst, die misschien in de toekomst voor herhaling of navolging door andere afdelingen, vatbaar is. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 1.00 uur reed een truck met oplegger van de Firma van Polswaart uit Lochem, bestuurd door chauffeur Visser te voren zich klem op het kruispunt Oostvest-Molenstraat. De chauffeur, ter plaatse geheel onbekend, was in dat nachtelijk uur onderweg naar de betonfabriek met een lading gevlochten betonijzer. Hij was doorgereden vanuit richting Scherpenisse' tot zover de Rondweg ter hoogte van huize de Viersprong. Door iemand de weg gewezen sloeg hij daarna linksaf de dorpskom in, evenals bij de kruising op de Oostvest. Aangekomen op het nauwe kruispunt Oostvest- Molenstraat reed de ongeveer 14 meter lange combinatie zich muurvast. Er was een heftruck van de T.B.I. voor nodig om het achterste gedeelte van de lading over te brengen op een aanhanger van de Firma Bijl, wat gebeurde vanaf de Oostvest, terwijl de voorste lading vanuit de Molenstraat werd verwerkt. De lege wagen kon toen door de heftruck worden opgetild en verder met mankracht wat opzij gewrongen en om half vier kon de chauffeur zijn weg vervolgen. Aan de gevels van de Fa. P. Potter, fam. G. Polderman en J. Steketee ontstond schade. Door anderen in de buurt werd een paar uur slaap gemist. Men regelde de schade onderling. Onder leiding van mevrouw J.- Scherpenisse-Hage kwam de N.C.V.B.- afdeling in Haestinge bijeen. Gelezen werd 1 Samuel 7 en Jesaja 30, waarop een overdenking volgde. In de pauze werd afscheid genomen van mevrouw van Belzen, die naar elders vertrekt. Daarna sprak mevrouw Vrijlandt uit Borssele over „Moeders uit de bijbel". Na nog enkele vragen sloot op verzoek mevrouw Vrijlandt met dankzegging. De SGP-kiesverenigingTotde wet en tot de getuigenis heeft maandagavond in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. in de Kerkstraat zijn jaarvergadering gehouden. Voorzitter M. Dijke liet ps. 85 2 zingen en opende met gebed en het lezen van Hosea 4, waarna hij op dit bijbelgedeelte inging. De verslagen van secretaris M. Duijnhouwer en penningmeester A. Jasperse werden goedgekeurd. De heer A. Dijke deed op uitvoerige en duidelijke wijze verslag van de provinciale vergadering van de Zeeuwse S.G.P. De administratie van de penningmeester werd in orde bevonden. Na de pauze hield de heer G.J. van Steenis een praatje over het jaar 1672^ waaróver verschillende vragen werden gesteld. De bestuursleden A. Dijke en G.M. Quaak werden herkozen. Na de rondvraag werd de jaarvergadering Besloten met het zingen van ps. 119 T7 en gebed door de tweede voorzitter. Uit het tweetal ds. A.M. de Boer uit Ridderkerk en ds. Chr. v.d. Poel uit Yerseke hebben de leden van de Wanneer wij in onze prille schooljaren een vreemdeling nastaarden, kon het voorkomen dat een oudere Tholenaar, achter onze rug staande, in het oor fluisterde: „Die komt van Mokersil." Wij dachten dan dat de bedoelde persoon van heel ver kwam en dus wel een zeer bereisd mens moest zijn. Later kwamen wij er achter dat met Mokersil, het vroegere Moggershil werd bedoeld. Het was gelegen aan het Keeten, dus aan de Noordzijde van het eiland Tholen. Het bestaan dateert uit een grijs verleden. In de inventaris van Willem Simonsz wordt meer dan eens gesproken van vrijland in Moggershil, Mokershil, of Moeckershil, die in 1419 werden bedijkt. De naam Mokershil bestond dus niet in fantasie, doch was een gang bare naam. Van het dorp zelf is ter plaatse weinig meer te bespeuren. Bij de St. Cosmus of Damianusvloed van 1509 over stroomde het poldertje, werd na drie jaar weer bedijkt en verdween weer in de golven tot 1660. Op aanwijzing van de heer J. Nortier, voorheen waterbouwkundig ambtenaar te Stavenisse, zagen wij jaren geleden op de laagwaterrand in deze omgeving nog een houten fundering van een voor malig gebouw. Het wapen van Moggershil stelt vermoedelijk een moer- delfspade met plakken veen voor. Wij hebben in dit ge deelte van het Keeten verschillende stadia van „moer- hering" geconstateerd. Wist u overigens dat het Keeten haar naam ontleent aan 7 zoutketen, voorheen staande op de zuidoosthoek van Duiveland bij Vianen? Links in het midden ligt Moggershil aan het Keeten. Rechts op de voorgrond staat de houten standaard molen van Sint Annaland Foto M. Snoep. De geschiedenis van Schakerloo gaat terug tot de oudste bedijkingen van het eiland Tholen, waarvan het juiste tijd stip niet bekend bleef. Boxhorn heeft de mogelijkheid geopperd door Denen en Gothen omstreeks 758. Verondersteld wordt de ligging van een vroeger Schaakerbos, onveilig door roven of stelen, dus schaken, met „Loo", betekenende stroom of vliet (aldus een der speculaties). Uit oude papieren blijkt dat Godevaart - heer van Breda - in 1212 de helft van de Heerlijkheid verkreeg van de hertog van Brabant (leenman). De grenzen hiervan reikten vermoedelijk tot aan de oude rivier de Striene; gronden nu in de Eendracht gelegen en tot nabij Bergen op Zoom, heden slikken in de Ooster- schelde. Hendrik I van Braband gaf in 1220 Schakerloo voor de helft in leen uit aan Willem, graaf van Holland en zijn ge malin Maria. Daarop volgende Hollandse graven streefden naar ge- biedsvergroting van de Heerlijkheid, o.a. tot stand ge- 'bracht door Floris IV op 24 maart 1229 door aankoop van een aanzienlijk landgedeelte. De kerk van Roden gaf het land van Schakerloo op 2 mei daaraanvolgende in erfpacht aan de graaf van Holland tegen een jaarlijks te betalen som ter grootte van 4 ponden Vlaams, d.i. vier en twintig gulden (niet bedoeld zijn hedendaagse guldens). De achttiende graaf van Zeeland - Willem - gaf omstreeks 1249 de heerlijkheid Schakerloo weer in leen uit aan Hendrik Buffels. Als bepaling gold dat bij zijn overlijden het leen op zijn wettige kinderen of nakomelingen zou overgaan. Dit blijkt uit een d.d. 9-1-1249 door graaf Willem - uit zijn toenmalige verblijfplaats Keulen - gezonden brief aan zijn broer Floris, dat de genoemde leenman handhaving van rechten moest verkrijgen. Vrouwe van Breda - aan wie Schakerloo in 1290 met nog andere goederen toebehoorde - kwam te overlijden. In dit jaar heeft Jan I, hertog van Brabant bewerkt, dat Heer Gerard van Weesemale het vroegere eigendom van de Vrouwe van Breda verkreeg. Van keizerin Margaretha verkreeg Schakerloo op 15-6- 1346 - met de stad Tholen - het privilege van tolvrijdom op de scheepvaart in Holland en Zeeland. Wij vinden ook ver- J Gereformeerde Gemeente ds. v.d. Poel beroepen. Op de vergadering werden tevens ouderling "N.L.Rijstenbil herkozen alsmede de diakenen J. Bazen en A.A. Joppe. De belangstelling voor de jaarvergadering van de Chr. Vrouwen vereniging Waakt en Bidt,donderdag avond 18 januari in het 'verenigingsge bouw van de Ger. Gem. in de Kerkstraat, was zeer goed. Er waren ook afgevaardigden van de zustervere nigingen uit Tholen en St. Annaland. Na het zingen van ps. 145 6 opende ouderling M.C. Bolier op verzoek van presidente mevr. Giljam - Quaak met schriftlezing uit ps. 146 5 en gebed. De presidente droeg aan de leden van de kerkeraad voor het verenigingsgebouw een tafellessenaar, voorzittershamer, handdoekenrekje en kleerhangers over. Voor de zending werden nog tien overhemden geschonken. Mevr. Wessels - Polak las een gedicht voor, waarna secretaresse mevr. Visser - Maljaars de notulen van de vorige jaarvergadering las. Penningmeesteres- se mevr. Duijnhouwer - Bevelander deed verslag van het afgelopen boekjaar en 't onderzoek van de kascommissie. De vice - presidente hield een lezing over de eeuwigheid waarna ps. 146 3 werd gezongen. Na de pauze met koffie en gebak werd ps. 139 9 gezongen. Mevr. Visser bracht vervolgens verslag uit over het afgelopen jaar waarna verschillende gedichten werden voorgelezen. De presidente dankte tenslotte allen voor de mooie bijeenkomst waarna ouderling Rijstenbil eindigde met dankgebed en het zingen van ps. 103 6. Donderdag 18 januari hield de afdeling Poortvliet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarlijkse gezinsavond voor leden en genodigden in café Tolrust. Een zeer druk bezochte bijeenkomst. Bijna 70 personen namen deel aan de vleesfondue-attraktie, die in samenwerking met edelslager P. Hage werd verzorgd door de heer en mevrouw Hoencamp uit Breda, daarbij geassisteerd door de heer en mevrouw Roggeband. Aan de feestelijk versierde tafels genoten de deelnemers, onder gezellige muziek van het fijne vlees met de heerlijke sausen, die in ruime mate beschikbaar waren. Tijdens deze avond was er nog een gratis verloting van een aantal fondue-benodigdheden,terwijl de gebruikte fonduestellen na afloop gretig aftrek vonden. Na het officiële gedeelte werden bloemen en andere attenties overhandigd aan de verzorgers. Een geslaagde gezinsavond met nieuwe leden voor de afdeling en ook wel een aantal nieuwe fondue-liefhebbers. Slechts negentien leden waren er dins dagavond op de vergadering van de Hervormde Gemeente in de noodkerk. President-kerkvoogd Joh. Krijger, die opende met het lezen van Tim. 6 6 tot 16 en gebed, speet dat erg gezien de be langrijkheid van de kerkrestauratie. Na de notulen van secretaris G. Hoek werd ook het voorstel van de vergadering van 12 december, 200.000 gulden te lenen, met algemene stemmen goedge keurd. Van Monumentenzorg was weer geld binnen gekomen, terwijl g.s. van Zeeland lieten weten dat ze de ge vraagde verhoogde subsidie zullen her zien. Verder keurden de leden nog enkele reglementswijzigingen goed. De rond vraag leverde slechts een paar vragen op over het interieur van de kerk, waarbij bleek dat het merendeel der aanwezigen voor banken in plaats van voor stoelen was. De voorzitter eindigde met dank gebed. De ledenvergadering van de dam- en schaakvereniging Flipland heeft op 16 januari maar een kwartier geduurd, aangezien zich maar twee leden beschikbaar stelden voor de twee vacante bestuurszetels. Voorzitter A. Verwijs jr. werd secretaris terwijl J. Proost als nieuwe voorzitter en P.v.d.Est als algemeen adjunct gekozen!' werd. li Dat gebeurde met algemene stemmen.t Na de zeer korte vergadering werdenj nog diverse competitiewedstrijden gespeeld. Een opvallende schaakwedstrijd was die tussen J. Walpot Pzn. en P. Reijngoudt. Laatsgenoemde stond aanvankelijk bijna mat, maar toen hij een winstcombinatie over het hoofd zag, eindigde de partij nog in remise. Zeer binnenkort wordt een lesbord van lm2 in gebruik genomen. Hopelijk is dat een stimulans voor de nog niet georganiseerde schaak- en damliefhebbers om zich alsnog als lid aan te melden. Dammen senioren. M. v.d. Velde - L. ten Hove 02 A. Verwijs sr.-B. v.d. Jagt 02 P. Reijngoudt - P. Kreeft 20 J. den Braber - M. Verwijs 02 A. Verwijs jr. - M. v.d. Velde 20 L. ten Hove - A. Verwijs sr. 02 P. Kreeft - M. Verwijs 02 A. Verwijs sr. - M. Verwijs 11 Dammen junioren: C. Mol - S. Feleus 2—0 Schaken senioren: J. Labruyere - J. A.H. Proost 01 J. Walpot Lzn. - A Verwijs jr. 10 J. Walpot Pzn. - P. Reijngoudt ViVi Schaken junioren: A. Walpot - W. Beurkens 10 In het dorpshuis De Wimpel is zaterdagavond het Fliplands mannenkoor opgericht. De negentien leden kozen gelijk een bestuur: voorzitter S. Everaers, secretaris L. Bakker, penningmeester P. den Braber. en leden L. den Braber en F. Breeman. Dirigent is C. den Braber. Besloten werd om vanaf 3 februari telkens op zaterdagavond van zeven tot half negen te repeteren. ■OOK DEZE WEEK WEER Kremerstr.il -13 Bergen op Zoom advertentie IM Bergen op Zoom Roxy: The Godfather 18 jaar dagelijks om 20.00 uur, zo. 16.30 en 20 u. Luxor: Ginger, haar lichaam is haar wapen 18 jr, vr 9 uur, za 6.45 en 9 uur, zo 4, 6.45 en 9 uur; Een dollar met een gaatje 18 jr, vr za 23.30 uur; De beslis sende aanval 14 jr zo 2 uur. Etcetera Kleinplastiek Mari Andriessen dagelijks 13.30—17.00 uur en vr, za en zo 1921 uur. Markiezenhof: Ver geschopt, bodem vondsten dagelijks van 1417 uur. Korenbeurs: Volle Evangelie Gemeen schap elke dinsdagavond 19.30 uur. Tholen Hof van Holland; wo 14 febr. 20 u. voorjaarsvergadering plattelandsvrou wen Poortvliet Tolrust: ma 29 jan. 19.30 u. Alg. Verg. Fok- en Controlevereniging Tholen en Sint-Philipsland Tolrust: ma 5 febr. 19.30 u. Jaarver gadering KI vereniging Tholen en Sint- Philipsland. meld dat op 17-12-1366, toen Jan van Blois, heer van Schoonhoven, tevens heer van Schakerloo en Tholen was, werd toegestaan dat beide plaatsen volgens dezelfde wetten, keuren en privilegiën zouden worden bestuurd. De laatste leenheer van Tholen en Schakerloo was Guy van Bloois, die in 1397 overleed. Daar opvolgers ontbraken vervielen beide plaatsen aan Albrecht van Beieren, die op 12-9-1399 bepaalde, dat Tholen en Schakerloo nooit van de Grafelijkheid van Zeeland vervallen of verkocht mochten worden. Wel werden zij van 1505 tot 1524 in pand uitgegeven aan de heer van Bergen. De staten van Zeeland bepaalden in 1526 dat beide plaatsen gelijke belastingen zouden opbrengen. Schaker loo heeft ook behoorlijk van overstromingen en dergelijke te lijden gehad, o.a. met de Allerheiligenvloed op 2-11- 1532, daarna weer op 12-1-1615. Tussen fort Venusdam en de Redoute ontstond op de laatstgenoemde datum een dijkdoorbraak ter lengte van 240 roeden, waarbij zelfs burgers van Tholen zijn opge roepen voor de hulpverlening. Op 22-9-1671 is de polder Schakerloo nogmaals over stroomd, gelijk met de 1500 gemeten polder en andere be dijkingen. Ter leniging in de schade werd een beroep ge-' daan op 's Lands Staten, waarna de ingelanden van de polders Schakerloo, Scherpenisse, Westkerke en 1500 ge meten, tweeduizend pond Vlaams verkregen dat lang niet voldoende was. Daarom werd in 1675 bij de Hoge Regering een verzoek schrift ingediend ter ontheffing van de buitengewone honderdste penning, het geen 23-9-1675 werd verleend. Ook door het wegvallen van Reimerswaal en bijbehorend gebied, werd de zeedijk van Schakerloo meer bedreigd dan voorheen. De kerk van Schakerloo ressorteerde eerst onder Luik, doch bij het oprichten van nieuwe bisdommen in de Nederlanden, onder Middelburg. De gedachte bestaat dat de kerk tijdens de Spaanse oorlog verwoest is. Na sloping van de kerk werden alle bezittingen ten algemene nutte verkocht. De toren - bij de kerk staande - is nog lange tijd gebleven. Er wordt van gezegd dat hij zeer schoon en hoog was. Onder andere werd op 20-10-1631 door de regering van Schakerloo nog verzocht - aan de rentmeester van de Heer lijkheid - de vervallen torenkap te willen herstellen. Op het kasteel was een altaar van de Heilige Maria. Hieruit blijkt dus verder de aanwezigheid van een kasteel, waarvan verder weinig bekend is. Aan 's lands overheid werd in 1630 verzocht een predikant te mogen beroepen, hetgeen niet werd ingewilligd. Een-verzoek d.d. 21-11-1633 voor het verkrijgen van een schoolmeester werd ook niet toegestaan. Het Wapen van Schakerloo bestaat uit twee aaneen ge voegde kruisen op een rood veld. Heden vertoevende bij het Oudland, het voormalige kerk dorp, dat in het begin der 13e eeuw een aanzienlijke plaats was, kunnen wij slechts constateren, dat enige verbouwde woningen, waartussen een toegangsweg, een nagenoeg ver zande drinkput en een begraafplaats de resten ztyn die nog herinneringen oproepen aan de hiervoor opgehaalde ge schiedenis. Een aantal groepsgewijs geplaatste woningen, een wegje met ruime graszomen, en een hoogte - de vroegere stand plaats van de kerk met begraafplaats - is nog het enige wat anno 1972 als restant kan worden aangemerkt van het vroegere dorp Westkerke. Westkerke kan aanspraak maken een der oudste woon plaatsen van het eiland Tholen te zijn. Reeds in maart 1316 gaf graaf Willem van Henegouwen te Middelburg, het ambacht van Westkerke aan Gerard, de bastaardzoon van graaf Floris V, die het later afstond aan graaf Willem van Beyeren. Volgens Zelandia Illustrata behoorde het voordien reeds aan de Westkerkes. Graaf Willem van Beyeren verkocht de heerlijkheid weer op 26-4-1327 aan zijn getrouwe kamer ling Willem van Duivenvoorde voor zevenhonderd pond Holl. met het huis, de hofstede daar het huis op staat, met zestien gemeten, en daarbij nog zes en dertig gemeten land. Later verkregen de heren Van de Werve het in bezit zijnde de eigenaars van het kasteel. Wij weten tot dusver van dit kasteel zeer weinig. Wel bezit het Zeeuws Museum te Middelburg een afbeelding. Hierbij is een reproductie weergegeven. Ook de kerk met toren is te zien. Ter voorkoming van een vrij saaie genealogische opstelling van de ambachtsheren en hun tijdgenoten, zullen wij hen in het vlak van hun bezigheden zien waar te nemen. Vier dagen na de hiervoor genoemde afstand van West kerke door de Graaf aan Gerard - behandelde hij de dood slag, waarbij Jan van Westkerke het leven liet teneinde tot een „verzoening" te geraken. De uitspraak was lang niet mis. Jan van Westkerke was door Gillis van Baarsdorp om het leven gebracht, daarbij geholpen door heer Floris van Borssele van der Veere en Jan en Wouter van Maalstede. Gillis hoorde zich levenslang verbannen naar Cyprus (Chipers). Floris en zijn helpers moesten binnen een jaar Westkerke een „Capelrie" stichten van dertig ponden tournois 's jaars op zekere rente van vrije erve, „welke beset is in die varssche van Scherpenisse." „En die ghifte van de capelrie sal gheven Jans moeder van der Westkercke, also langhe, als si levet en na hare doet hr. Niclais van Cats, en na hem syn oudste wittachtig sone ende en lie her Cats geen wittachtigen sone na hem, so sal die ghifte geven die oudste en die naeste erfgenaam van Jan van der Westkercke, enz. Floris van Borssele met Wouter en Jan van Maelstede moesten ter bedevaart naar St. Jacob in Gallisiën voor de zielerust van Jan van West kerke. Jan van Maelstede moest bovendien te Medemblik „om daar te ghisele te leggen totdat hij door de graaf werd „ontsloten." Voorts werden nog behoorlijke geldboeten opgelegd, „ter wijl de erven van Jan van Westkerke voor de smerte van Jan van Arnemuiden een bedrag moesten bijpassen." Een andere rechtzaak vond ook oorzaak in gevechten en de gevolgen daarvan. Pieter Gheronxysone en kinderen, Pieter de Rode, heer Boudewijn van Baarsdorp, Jonge Hendrik Buffel en anderen, enerzijds „stonden in de wapenen" tegen de Borselen's, Renesse's, Kruiningen's, Maelsteden's, Schengen's, Kreke's, Everinge's, Berchem's, enz. Te Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Yerseke was ge vochten, waarbij Raas van Steeland sneuvelde en het land van zijn oom Nicolaas van Steeland, onbruikbaar ge maakt. Gheronx Jansz van Poppendike, met enige vrienden werden gevangen genomen en omgebracht. Bovendien voerden de Borsseles met aanhang over naar Sint Maartensdijk. Ze belegerden „nachtzaten" Pieter Gheronx huis en deden hem binnen de vrede „grote smerte" aan. Hendrik van der Kreke was in het slot te Sint Maartensdijk gevangen gehouden en de Avondbordenes hadden van Nicolaas van Steeland een „roden henxte" ontnomen, doch dit was blijkbaar van korte duur geweest. Hiermede werden de vijandelijkheden niet beëindigd. Toen Pieter van Averborden met zijn zoon Geront, Hendrik Kensen en Willem Drikszn van Sint Maartensdijk naar Westkerke trok om daar te „vierscrare" te ver schijnen vielen zij te „Scarpenesse" in handen van Floris en Doedijn van Borsele, zonen van Roos van Borsele. Haar Pieter werd spoedig losgelaten, doch de drie jeugdige personen werden geboeid en omgebracht in gevangen schap, anno 1341. Het is wel aan te nemen, dat de genoemde houwdegens zwaar gestraft zouden worden. De graaf deed op 23-7-1342 uitspraak: „Wolfert van Borsele, Nocolaas Kervincx van Reymers- wale en Bollderd Bollaerds zoon werden aangewezen om het bedrag der schadevergoeding vast te stellen en wat betaald moest worden. Voor heer Pieter Middelburg verliet moest hij door tussen komst van Zierikzees schepenen een borgstelling verstrek ken voor de 1600 ponden tournois te betalen aan de Grafe lijkheid voor de smerte. Voor het ombrengen van Roos van Steeland, Goeten en Hugho Meisterszoon, alsmede de belediging gedaan aan Hendrik van der Kreke werd 200 pond zwarte of tournois als zoen door de Graaf geëist. Aan de Van Borsselens werd eveneens de afrekening ge presenteerd. De doodslag gepleegd op de genoemde drie jeugdige per sonen - en wel in tijd van vrede - het leed jonkvrouwen Machtilde, Geronts Janszoons weduwe aangedaan, de „nachtsaeten" voor heer „Pieters Huys" te Sint-Maartens dijk kwam hun op een boete van 6000 pond tournoois te staan, waarvoor borgstelling door tussenkomst van de schepenen van Middelburg werd geëist. De graaf verklaarde buitendien Doedijn van Borssele, Wisse uit den Poele en nog anderen tot balling. „Sy moesten het lant ruymen ende niet weder daerin comen, het en si-onsen wille op hair lyff ende goed, over mits dat si die lyden vinger ende in der vanghenisse doet sloeghen." De goede oude tijd blijkt in onze contreien niet zonder ge varen te zijn geweest. Wij vragen ons overigens af, waardoor genoemde dorpen nagenoeg van de kaart zijn verdwenen? Het huls en dorp Westkerke. Foto M. Snoep Met onze hartelijke dank aan dr. Van Dalen, dir. Zeeuws Museum voor de mogelijkheid van het maken der repro- dukties. Geraadpleegd: Zeelandia Ilustrata; Hollestelle: Tholen, geschied- en waterstaatkundige beschrijvingen en diverse andere werken. Di 6 feb 14 uur Tolrust jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland. Scherpenisse De Gouden Leeuw: vr. 2 febr. Jaarverg. Schietvereniging Pr. Juliana. Verenigingsgebouw, Schoolstr. za 3 febr. van 211 uur Fancy Fair t.b.v. Bejaardenwerk. Sint-Maartensdijk Haestinge: do 25 jan. 20 uur Cabaret avond Z.A.R. wo 31 jan. 19.30 u P.J. van Houdt, op heffingsvergadering landbouwver- eniging. ma 19 feb. 19.15 u P.J. van Houdt, jaarvergadering ZLM. Sint-Annaland Dorpshuis: vr 26 jan. Gezinsavond Accelerando ma 29 jan. 14.00 uur Cebeco Zuidwest Voorlichtingsmiddag gewasbescher mingsmiddelen voor de landbouw op het eiland Tholen CasembrootschooLdo 1 febr.19.15 uur Ouderavond Dorpshuis: vr 2 febr. 19.30 uur kleuren film „My fair lady" voor de „oud" leer lingen o.l. school. Oud-Vossemeer Consistoriekamer Ned. Herv. Kerk do 25 jan. 7.45 uur Vergadering Oud- Vossemeerse schaakclub. Chr. Geref. Kerk vr 2 febr. 19.30 uur Tijdrede SGP door ds. Dorsman, Stap horst Sint-Philipsland 't Hoekje: do 8 febr. 19.30 uur Jaarver gadering zeehengelclub de Makreel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1973 | | pagina 11