Gereformeerde Gemeente Tholen heeft Rehobothkerk in Dalempolder SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Eigen predikant ds. C. Hegeman leidde openingsdienst Dit jaar al 100.000 gulden geofferd Rehoboth schone naam Historie Gereformeerde Gemeente In de Kerkstraat 15 In de Kruittoren Ledeboeriaanse gemeente Drie predikanten Gemeente liet afweten Grote offervaardigheid Moeilijkste werk begint In het Engels Kerstviering Ijsbaan gereed x.-=M 3 M Burgerlijke stand Kerst zondagschool Wilt u de vorderingen zien? Hervormde notabel 1900 gulden voor kerkrestauratie Zangdienst succes Kerstzangdienst Frontale botsing Afscheid hoofdonderwijzer vervolg op pag. 7 Donderdag 28 december 1972 EENDRACHTBODE „Al zijn we verhuisd: Gij, evenwel, Gij blijft dezelfd o Heer: Gy zyt van ouds myn toeverlaat, mijn Koning, Die uitkomst gaaft, en, uit Uw Hemelwoning, Voor ieders oog Uw Haat'ren gingt te keer". Dat zei ouderling J.L. Geluk donderdagavond tijdens de openingsdienst van de Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat in Tholen, waarna de vele belangstellenden het twaalfde vers van psalm 74 (berijming 1773) zongen. Van de Kruittoren in de oude stadskern maakte de Heere ruimte in de Nieuwbouwwijk Dalempolder waar een kerkgebouw verrees van 636 zitplaatsen met een vergaderzaal voor 112 mensen, een keuken, toiletten, consistorie bibliotheek, archiefruimte, fietsenbergplaats en een ruime hal met kapstokken. Het oude kerkje werd aan een particulier verkocht. De gemeente was ook gegadigde in verband met verwezenlijking van het ontwerp - bestemmingsplan Stadskern Oost, maar er werd te weinig geboden. De openingsdienst donderdagavond, die van half acht tot half elf duurde, begon met de zegen van de eigen predikant ds. G. Hegeman,waarna ouderling H. Schot ps. 68:3 en 8 liet zingen. Ter inleiding van de twaalf artikelen des geloofs en de schriftlezing uit Openbaringen 6 werd staande ps. 199 65 gezongen. Na het gebed door ds. Hegeman, waarin de dankbaarheid tot God naar voren kwam, werd ps. 42 1, 5 en 7 gezongen. Daarna hield ds. Hegeman een preek over Zacharia 14 2D, waarin staat: ,,Te dien dage zal op de bellen der paarden staan: de heiligheid des Heeren. En de potten in het huis des Heeren zullen zijn als de sprengbekkens voor het altaar". De Thoolse predikant sprak over de beloften Gods voor de strijdende kerk: de beloften Gods in benauwde dagen en de zekerheid van Christus", overwinning op de dag Gods Glorie. Ds. Hegeman hield zijn medereizigers naar de beslissende eeuwigheid voor dat de mens steeds van achteren moet komen, maar dat de almacht Gods met de vaste grondslag van vrije souvereiniteit voorop komt. Ten aanzien van de naam Rehoboth liet hij de kerkgangers weten: „Kijk niet naar de broeders, want de naam heb ik zelf genoemd. Uit beleefdheid en heilige voorzichtigheid zal ik er verder niets van zeggen, maar wees er als kerk van overtuigd: het is een Gods gebouw, een geschenk zoals ook in Genesis 26 22 wordt genoemd. Rehoboth: wat een schone naam", aldus de Thoolse predikant. Als antwoord op de prediking werd ps 32 5 en 6 gezongen waarna ds. Hegeman met dankgebed eindigde. Ouderling J.L. Geluk bepaalde de gemeente tijdens deze plechtighe gebeurtenis vervolgens bij de historie van de Gereformeerde Gemeente in het stadje Tholen. „Daarvoor moeten we terug naar de eeuwwisseling, 1900, toen er in Tholen twee gezelschappen warén waarop men sprak van de wegen die de Heere en Zijn volk komt te houden. Een mannengezelschap ten huize van Leen de Jonge in de Bebouwdendam en een vrouwengezel schap ten huize van vrouw Kompenhans. Deze mensen kerkten in Poortvliet, waar eens per maand op een donderdag- of vrijdagavond ds. Stam uit Kralingsche Plas kwam preken. In Poortvliet werd veel vijandschap ondervonden: muren, ramen en deuren beklad van het huis van Johannes Elenbaas, waar men vergaderde. Dit deed ds. Stam op een keer uitroepen, toen er in Poortvliet buitengewoon veel mensen aan de griep of mazelen waren gestorven: „de dood is geklommen in de vensters, spot nu Poortvliet, spot nu". Van Poortvliet zelf kwamen er heel weinig mensen bij ds. Stam. Hij doopte in 1900 vijf kinderen uit Tholen. Men kreeg begeerte om in Tholen zelf iets te zoeken. Leen Schot had daartoe in stilte al vijftien weken een kamer gehuurd onder aan de de Kerkstraat, maar het kwam er maar niet tot een openbare bijeenkomst. Juist toen hij de huur wilde opzeggen, kwam er uitkomst, Jacob van der Velde, een boer van onder Poortvliet, kwam hem meedelen dat hij genegen was te helpen lezen als het tot een openbare bijeenkomst zou kunnen komen. De volgende week reeds bood Johannes Elenbaas de gehele inventaris uit Poortvliet aan (banken, stoelen, lampen, preekstoel) om die in Tholen te gebruiken. Zo ging men in zee met Leen Schot en Jacob van der Velde als ouderlingen en Marie Baay en Kees Schot als diakenen. Ds. Stam leidde de eerste samenkomst in 1901. Hij doopte twee kinderen en in 1902 nog een kind. Daarna is ds. Stam niet meer geweest. ln Kerkstraat 15, waar men een jaar verbleef, preekte ook ds. Roelofsen. Hij nam zijn voorrede uit ps. 84 4 naar aanleiding van het feit dat enige zwaluwen hun nestje in het zaaltje gebouwd hadden. Aangezien in het pand maar veertig mensen konden, ging men uitzien naar een grotere plaats. In 1902 werden er een paar huisje verkocht in de Kruittoren. Ben Schot werd koper voor negenhonderd gulden namens de samenkomst. De huisjes werden verbouwd tot kerkje en moesten worden bezocht door een gang vanuit de Kruittoren. Drie maal werd dit pand naderhand verbouwd en uitgebreid. Voor de eerste keer in 1907 en in 1908 werden er twee huisjes in de Kruittorenstraat gekocht en bij de kerk getrokken.Toen kreeg men de ingang waar ze nu nog is. Tijdens de periode ds. Janse in 1916 kwam het zogenaamde nieuwe gedeelte erbij. De kosten hiervan werden in één collecte bij elkaar gebracht. Van 1902 tot 1972 werd er in de Kruittoren gekerkt. Van 1902 tot 1906 leefde men zonder kerkverband en kwam er geen enkele dominee. Zodoende werden er ook geen kinderen gedoopt, wat opspraak gaf in de gemeente Tholen. Daarom besloot men in 1906 zich aan te sluiten bij de Ledeboeriaanse gemeenten, waartoe ook ds. Boone uit Sint Philipsland behoorde. Deze kwam over om een wettige kerkeraad te laten kiezen (Leen Schot, Jacob van der Velde, Marien Baaij en Kees Schot) en verschillende leden openbare belijdenis te laten doen. Dit gebeurde in mei. In juni kwam ds. Roelofsen om de gekozen kerkeraad te bevestigen en negentien kinderen te dopen (van één tot vier jaar). Naderhand kwam ds. Boone nog negen en nog eens vier kinderen dopen, zodat er in 1906 totaal 32 kinderen gedoopt werden. Daarmee was de „smaadheid", zoals het genoemd werd, afgewenteld. In 1907 was er de samenvoeging van de Ledeboeriaanse gemeenten met de Kruisgemeenten. Voortaan droeg men de naam van Gereformeerde Gemeente, ook in Tholen. Nu kwam ds. Boone niet meer, maar vooral ds. Roelofsen uit Bruinisse. Van 1911 tot 1913 stond ds. Makkenze in Tholen. Als pastorie werd een pand De nieuwe Rehobothkerk, de naam staat links van lantaarnpaal op de muur bij de ingang, van de Gereformeerde Gemeente Tholen is donderdagavond aan de Hoogaarsstraat in het uitbreidingsplan Dalempolder Officieel in gebruik genomen. Rechts is de achteruitgang zichtbaar. Hier het interieur van de Rehobothkerk in Tholen met links de achteruitgang die ook op de andere foto te zien is. Voor de preekstoel het spreekgestoelte voor de ouderling rechts het doopvont. Helemaal rechts het orgel, dat tijdens de openingsdienst werd bespeeld door de heer W. Bout. Boven de preekstoel zijn de luidsprekers zichtbaar. in de Dalemsestraat gekocht van C. v.d. Berge voor 4300 gulden. Ds. Makkenze vertrok in 1913 naar Bruinisse en daarna naar Ridderkerk en Nieuw Beijerland, waar hij in 1921 op 67-jarige leeftijd overleed. Van 1915 tot 1920 stond ds. Janse in Tholen. In 1917 kreeg hij midden onder de dienst een beroerte. Van 1917 tot 1920 heeft hij met afwisselingen gepreekt, waarna de kerkeraad hem drie maanden verlof gaf. Voor die tijd om was, overleed ds. Janse onverwacht op 5 juni 1920. Bij de begrafenis, waarbij schier de hele gemeente aanwezig was, spraken ds. Roelofsen, ds. Kersten en ds. Fraanje, Ds. Janse, die in zijn leven acht kinderen en zijn vrouw ten grave had gebracht, liet nog zeven kinderen achter. In 1948 kwam kandidaat Van Dijke naar Tholen, die echter in december al overleed en zijn vrouw en twaalf kinderen achterliet. Vijf jaar was de gemeente vacant tot op 5 juni 1970 ds. C. Hegeman kwam. Moeilijke jaren voor de Thoolse Gereformeerde Gemeente waren 1929, 1940-1945 toen de kerk propvol zat en in het rampjaar 1953. Ouderlingen waren achtereenvolgens L.M. Schot, Jac. v.d. Velde, S. Praat, C.J. Schot, I. Lindhout, M. Baaij, Arend Kot, W. Bout, Jan Kot, ds. Wisse en P. K. Baaij. Diakenen P. K. Baaij, Abr. Kot, Johs. Quist, Piet Quist, Jac. Bogert, W. Moerdijk, L. de Jonge, Johs. Bogert, A.J. v.d. Weele en A. de Heer", zo besloot ouderling Geluk zijn historisch overzicht, waarna hij Ps. 74 12 liet zingen. Scriba C. de Bode noemde enkele hoogtepunten in de bouwgeschiedenis van de nieuwe Rehobothkerk. Op 8 augustus 1964 besloten de lidmaten door een bouwcommissie de deugdelijk heid van de kerk in de Kruittoren te laten onderzoeken. Architect G. Geluk uit Vlaardingen bracht rapport uit, wat voor de lidmaten aanleiding was op 2 januari 1965 te besluiten: geen onnodige kosten maken, maar bouw van een nieuwe kerk met 550 zitplaatsen, wat 500.000 gulden zou kosten. Dat zou een jaarlijkse last van 26.000 betekenen. Er werd een enquête onder de gemeenteleden gehouden voor financiële medewerking, maar dat was diep teleurstellend. De halve gemeente liet het afweten. In 1968 was er 67.000 gulden gespaard, maar alles werd ook steeds duurder. Ouderling L. v.d. Jagt zei: met sparen kom je nooit tot het gestelde doel, zet nu door. Men zocht naar een geschikte bouwplaats, maar het zat niet mee. De kerkeraad bracht met bewogenheid de plannen bij de lidmaten naar voren en in 1968 was er 94.000 gulden voor het bouwfonds. In 1970 kwam de nieuwe predikant, ds. C. Hegeman. De pastorie en de overtocht kostten 165.000 gulden, waarmee al het geld weer op was. Daar het te lang duurde voordat er in de Kruittoren huizen vrij kwamen om daar de nieuwe kerk te bouwen, kwam men in Dalempolder terecht. In 1971 was het bouwfonds ruim 95.000 gulden groot en op 3 december werd het werk gegund. Op 20 januari van dit jaar werd de eerste paal geslagen en op 22 april de eerste steen gelegd. Nu op 21 december 1972 de officiële ingebruikname. De kerk kost 900.000 gulden, zodat we voor een ontzaglijk zware last zitten. Dit jaar was er echter al grote offer vaardigheid, want in 1972 kwam er (zonder de collecte van vanavond) 100.000 gulden binnen. Met u achter on en stil Gods vertrouwen in ons moeten we de last aankunnen. Moge de Heere met ons optrekken. We denken op deze bijeenkomst in het bijzonder aan de voorzitter van de bouwcommissie, de heer C. Boender, die er wegens ziekte niet bij kan zijn. Moge de God Jakobs hem tot hoog vertrek zijn", zo besloot Scriba De Bode, waarna hij ps. 68 17 liet zingen. Vervolgens sprak de Thoolse Gereformeerde predikant ds. L. Eringa namens de plaatselijke Hervormde Gemeente, Chr. Ger. Kerk en Ger. Kerk. Hij wees erop dat de Gereformeerde Gemeente al veel gekregen heeft: een predikant, een pastorie en nu een kerkgebouw, allemaal door offervaardigheid steen voor steen bij elkaar gebracht. „Het moeilijkste werk gaat nu beginnen: de Gemeente moet ingemetseld worden. Kom dan tot Jezus Christus, de Levende Steen en wie op Hem zijn geloof bouwt, zal niet beschaamd worden. God is gisteren, morgen en eeuwig dezelfde. Dat de stammen vrolijk mogen blijven opgaan, al is het dan in een andere richting van Tholen", zo besloot ds. Eringa. Architect G. Geluk uit Vlaardingen, die als kleine jongen in de banken van de kerk in de Kruittoren had gezeten, was bijzonder blij dat hij nu de gemeente van dienst mocht zijn. Hij dankte aannemer Ligtendag en elektricien Neele uit Sint-Philipsland en schilder Noom uit Scherpenisse. „Dat uw gemeente in aantal, diepte en Godskennis mag worden uitgebreid", aldus dhr. Geluk. Ds. Hegeman sprak tenslotte een dankwoord uit. Hij noemde speciaal de stratenmakers die de toegang naar de kerk op het laatste nippertje zo goed in orde hadden gemaakt. Ook was hij blij met de aanwezigheid van burgemeester J.E. van Boeijen. Ds. Hegeman sprak in het Engels ook nog zijn familie toe, waarna de dienst met het zingen van ps. 133 2 en de zegen besloten werd. De mist was buiten intussen opgeklaard zodat de terugreis voor velen aangenamer was dan de heenreis. Mogelijk scheelde dat nog wat voor de belangstellenden uit andere plaatsen. Toch zaten er in de vergaderzaal, die met een vouwwand van het eigenlijk kerkgebouw is gescheiden, nog mensen. kerstmeditatie en samenzang, terwijl staande het Ere zij God werd gezongen. De directrice dankte de leden van de NCVB en de bewoners voor de zo goede opkomst naar deze fijne kerstviering. Donderdagavond werd in de Juliana van Stolbergschool door de leerlingen in tegenwoordigheid van ouders, bestuurs leden, leden oudercommissie en andere genodigden het kerstgebeuren her dacht. Dat gebeurde per klas onder leiding van de onderwijzeres of onderwijzer van die klas. Wel was er de samenzang en gezamenlijk gebed. Door de leerlingen werd gelezen uit de Profeten, er was orgelspel, blokfluitbe speling en solozang. Bij de uitgang kregen de leerlingen een boekje en traktatie. Tweede Kerstdag werd in de Hervormde Kerk met ouders en verdere belangstel lenden het Kerstfeest gevierd door de zondagsschool,De Zaaier onder leiding van de heer M. Post. De Kerstdienst werd geopend met samenzang uit de lofzang van Simeon en schriftlezing uit Lukas 2. Na gebed door het hoofd der school de heer M. Post kreeg ds. J. Catsburg, onverwacht aanwezig, een bijzonder welkomst woord. Het kinderkoor dat enkele liederen bracht werd begeleid door Ineke op den Brouw. Andere leerlingen vertelden het Kerstevangelie naar aan leiding van Mattheus 1 19 - 25. De heer A. Quist vertelde de kerstgeschiedenis van de wijzen uit het oosten, eveneens met koorzang besloten. De jongste leerlingen zongen onder leiding van Mej. H. Duine: geen wiegje als rustplaats, terwijl de heer M. Post voor een boeiend kerstverhaal zorgde. Ds. Catsburg sprak de scheidende elf leerlingen toe en overhandigde naast het diploma een bijbeltje. Ze werden door de aanwezigen toegezongen uit Ps. 121 4. Ds. Catsburg eindigde met dankzegging, terwijl de Kerstviering werd besloten met het Ere zij God. Bij de uitgang was er voor alle leerlingen een boekje en zak snoep. In een sfeervol versierd Holland Huis- vierden ruim 100 plattelandsvrouwern van het eiland Tholen gezamenlijk het kerstfeest. De avond was georganiseerd en werd verzorgd door de afdeling Poortvliet, terwijl medewerking werd verleend door het plattelandsvrouwen koortje onder leiding van pstoor Rijsloo met de heer J. Hage als organist Bij haar welkomstwoord bracht de presidente, mevrouw Kugel de oprich ting van de plattelandsvrouwenbond onder de aandacht. Het was op 8 november 1932, nu veertig jaar geleden, dat de eerste Zeeuwse afdeling, n.l. die van Tholen en Sint-Philipsland werd opgericht. Nu is dit bondswerk niet meer uit onze samenleving weg te denken, zo meende de presidente. Twintig jaar geleden werd het koor op gericht. Het wordt nu echter geen her- denkings-, maar een kerstavond. Wel mag ik u namens het eilandbestuur be kendmaken dat ter gelegen heid van deze veertig jaar een cheque verstuurd zal worden ten gunste van een A.C.W.W. projekt, zo ver volgde mevrouw Kugel. Drie mede-oprichtsters waren voor deze avond als speciale gasten uitgenodigd, nl. mevrouw Stols, mevrouw Kooijman en mevrouw Nieu- wenhuijzen-Vogelaar. Laatstgenoemde was echter verhinderd vanwege haar verpleging te Vlissingen. Hierna was er een goed verzorgde koffietafel, geser veerd tussen strobloemboeketjes en kaarslicht. Drie oud-bestuursleden brachten tijdens een kaarsenceremonie het kerstgebeuren ten gehore. Het koor zong bekende en ook een enkel minder bekend lied. Verder voerden zeven dames een toneelstukje op dat een mijmering uit het verleden was. Mevrouw W. C. Speijer-Slager droeg het verhaal voor: „Vanuit de hoge hemel daalt Gij neer". Als schimmen spel werd de taal van de postwagen van Hans Andersen gebracht. Na het doven van de kaarsen werd deze kerstavond omstreeks half twaalf na een paar keer flinke pauzes, besloten met de samen zang: „Blijf bij mij, Heer." In een goed bezet Holland Huis bracht het Hervormd Kerkkoor onder leiding van dirigent J. Wesdorp een Kerstavond. De bijeenkomst werd door Ds. Haring geopend met schriftlezing en gebed nadat de Lofzang van Zacharias gezamenlijk was gezongen. Daarna het eerste kooroptreden, gevolgd door samenzang en schriftlezing. Bij het tweede optreden van het koor werd een Kerstcantate gebracht met ook de medewerking van de aanwezigen. Er was voor het programma grote aandacht. Na een dankwoord en dankgebed door Ds. Haring werd nog staande Ere zij God gezongen. Voor de Kerstfeestviering van de Zondagsschool onder leiding van Ds. Haring was het Holland Huis opnieuw geheel bezet. Mevrouw Zooijen vertelde het Kerstevangelie en Adri van Houdt een Kerstverhaal. De zeven leerlingen die de zondagsschool gaan verlaten kregen een diploma en een bijbeltje. Het verdere programma bestond uit koor- en samenzang. gadering ook b en w, was er de samen zang „Komt allen tezamen." Het eerste koor dat op het podium kwam was dat van A. L. Riedijk uit Sint-Maartensdijk. Het spreekuur voor pende laars van Dr. H. Menger wordt na 1 januari 1973 niet meer op vrijdag maar op dinsdagavond om 7 uur gehouden. advertentie IM Het Spuikom terrein staat onder water en wat de IJsclub betreft mag het zodanig gaan vriezen, dat de baan kan worden geopend. Dezelfde hoop is er bij de schaatsliefhebbers. Loop der bevolking over de maand november 1972. Geboorte: Mattheus Gerard L. en Hermina Constance zn en dochter van Jan C. Bijnagte en van Elisabeth A. van Gorsel. Overlijden: Pieter v.d. Lek geb. 7-8- 1903. Huwelijk: Marinus C. v.d. Slikke geb. 20-9-1948 en Cornelia v.d. Slikke geb. 8- 2-1950 uit Poortvliet. Vertrokken: Jan D.M. Uijl naar Wemeldinge Verhuizingen binnen de gemeente: Marinus C. v.d. Slikke (2 pers.) naar Poortvliet. Op eerste kerstdag vierde de zondagschool het kerstgebeuren met een ook goede opkomst van de ouders. Zondagsschool leider Hoogerbrugge was verheugd over de grote belangstelling en liet zingen ps. 81 vers 4, 10 en 13. Na gebed was er afwisselend zang door de kinderen, declamatie en een kerstverhaal. Ook hier kregen de scheidende kinderen een diploma en psalmboekje plus een toepasselijk woord van de heer Hoogerbrugge. Hij deelde mee, hoe de rondgang het verheugende bedrag opleverde van 372,75 terwijl van de diaconie 250, was ontvangen. Een op de avond gehouden collecte bracht nog 111.02 op, zodat de traktatie en het kerstboekje ook dit jaar weer vlot betaald kunnen worden. De heer Hoogerbrugge eindigde met dankzegging en samenzang. Zaterdag 30 december is de Hervormde Kerk van half elf tot half een te bezichtigen. Men kan nagaan hoever men met de restauratie is gevorderd. Een vertegenwoordiger van aannemer Albouw uit Breda zal inlichtingen verstrekken. Bij de herstemming voor een notabel van de Hervormde Gemeente is de heer R. Weijlermet 15 stemmen gekozen. De heer S. W. Quist kreeg 6 stemmen, tijdens de verkiezingen op dinsdagavond 19 december. De Middenstandsvereniging heeft de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente 1900 gulden aangeboden voor de kerkrestauratie. Dit bedrag werd bij elkaar gebracht tijdens de winkelweek. De zangdienst met de koren van Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer is zaterdagavond in de noodkerk aan de Paasdijkweg een succes geworden. Voor de kerkvoogdij kwam er met een collecte 134 gulden binnen, terwijl er bij de uitgang nog gecollecteerd werd ter bestrijding van de andere onkosten. Een volle Wimpel was er vrijdagavond, toen daar de jaarlijkse kerstzangdienst werd gehouden met medewerking van „VZOS" uit Sint-Philipsland en het zangkoor van dezelfde naam uit Sint- Maartensdijk. Bovendien ook nog het Smalstads Mannenkoor. Aan het orgel J. Hage uit Scherpenisse en de hobo-be geleiding werd verzorgd door De Kort uit Bergen op Zoom. Na een welkomst woord door een Sint-Philipslandse VZOS-bestuurder en bij de volle zaal voegden zich na een korte raadsver Met een wat korte tijd van instuderen werd toch een gaaf programma ge bracht met lang niet eenvoudige stukken. Voortreffelijk mocht het op treden van het Smalstads Mannenkoor onder leiding van Iz. Riedijk worden ge noemd. Tenslotte kwam ook VZOS uit Sint- Philipsland met J. Wesdorp als dirigent goed voor de dag, ook al moesten enkele leden wegens ziekte absent blijven. De gezamenlijke koren zongen dei kerst- kantate van G. Jellesma. De zaal was er de gehele avond al zo nu en dan via samenzang bij de betrokkenen, terwijl er tenslotte staande het Ere zij God werd gezongen. De belangstelling die er ook deze avond was, toont dat zo'n avond voor kerst steeds opnieuw op prijs wordt gesteld. Een fijne avond. Zaterdagavond vond er op de Afgeslechte Dijk te Steenbergen, ter hoogte van landbouwer Kadux een aanrijding plaats, waarbij ook P.R. uit Sint-Philipsland was betrokken. Hij reed een Daf met dubbele bediening. Zelf heeft hij geen rijbewijs. In een bocht kwam hij op de linkerrijbaan terecht. De naast hem zittende A.F., wel in het bezit van een rijbewijs, poogde ijlings via de dubbele bediening te corrigeren. R. was echter inmiddels ook de macht over het stuur kwijtgeraakt en kwam in botsing met een tegenligger, bestuurd door G. te Steenbergen. De handen van laatst genoemde zaten na het ongeval bekneld tussen het stuur. Arts Flinkenvleugel, die ijlings was ontboden, kon F. behandelen met hechtingen en een gekneusde knie, waarna die naar huis kon terugkeren. R., die hartpatiënt is, liet de dokter naar Lievensberg over brengen. omdat hij nogal bloedverlies had. De andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. Beide auto's waren geheel vernield. Vanwege zijn benoeming per l januari in Nieuwe-Tonge werd donderdag middag door de leerlingen van de Bijzondere Lagere School in 2 lokalen verenigd, afscheid genomen van de familie Dorrestijn. De afscheids bijeenkomst begon met het zingen van ps. 98: 2, waarna onderwijzer Labruijere namens de leerlingen het woord voerde. Hij herinnerde er daarbij aan, hoe de heer Dorrestijn een ruim 11-jarige Sint- Philipslandse periode meemaakte en hij dus ook al heel wat leerlingen zag komen en gaan. Namens de leerlingen bood hij een ladenkast aan, terwijl er van het personeel een maximum en minimum thermometer was. Mevrouw Dorrestijn kreeg een fraai bloemstuk. Na het zingen van ps 134 3 werd het scheidende gezin Gods Zegen in de nieuwe woonplaats toegewenst. De heer Dorrestijn verklaarde niet alleen dankbaar te zijn voor deze goede woorden en cadeaus, maar ook voor de hier beleefde goede tijd. Met een handdruk konden de leerlingen vervolgens persoonlijk afscheid nemen. Hierna was er in het handenarbeid- lokaal een soortgelijke bijeenkomst van bestuur, kerkeraden en personeel. Ook het college van burgemeester en wethouders was daarbij tegenwoordig, evenals enkele collega's, waarvan de heer Otte door ziekte was verhinderd. De heer Geense sprak een welkomstwoord namens het schoolbestuur en een afscheidswoord tot het gezin Dorrestijn. Hij wees op de door God bestemde tijd ook weer na een elfjarige periode. Van het bestuur was er als cadeau een marmeren tafel. Verder werd het woord gevoerd door ds. L. Gebraad. Hij hoopte dat dit vertrek zou zijn als bij Mozes: „Doe mij optrekken als uw aangezicht mede optrekt". De predikant wees voorts op de verantwoordelijkheid en opvoeding in deze harde tijd. Het zal ook in Nieuwe-Tonge niet zonder weder waardigheden gaan, voorspelde ds. Gebraad, maar ik hoop, dat Gods Zegen u steeds zal vergezellen. Ouderling Van Dijke sprak namens de Ger. Gem. wat geëmotioneerd enkele afscheidswoorden, terwijl wnd. burgemeester A.A. Rijstenbil dank bracht namens de gemeente. Hij schetste het scheidende schoolhoofd als een stille, maar ook harde werker. Altijd was er een goede verstandhouding met het gemeentebestuur, aldus de heer Rijstenbil, die het gezin Dorrestijn bovendien dankte voor hetgeen zij als buren voor zijn ouders hebben willen doen en betekend. Hij wenste hen tenslotte alle goeds toe in Nieuwe Tonge. Het laatste woord kwam van de heer Dorrestijn zelf, die de sprekers en gevers mede namens zijn vrouw dank bracht. Hij vond het een wat nare gedachte dat er nog een vacature is op school en hoopte dat daarin snel zou worden voorzien om de school vervolgens het allerbeste toe te wensen. Behalve de bij het afscheid aanwezigen kwamen hierna ook nog verschillende ouders de familie Dorrestijn persoonlijk de hand drukken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 5