Sint-Philipsland nolens volens gebruik maken van technische dienst Tholen Euers II dê derde factor Koningin van Bijenkorf getrouwd Landbouwers en bijen Oproep voor nieuwjaar Laatste uienveiling Geen goed woord voor gedeputeerden Gladiolenveiling KENDRACHTBODE Donderdag 28 december 1972 Centmie Dienst Noord-Zeeland wordt 7 januari opgeheven Welke motivering van g.s.? Bijna de helft minder Kostentoename verontrustend Verkeerde zaak Kan niet met eenling Belachelijk Kleedgebouw op sportterrein ook 4 3 Proefplan ziekenhuis kelder boetiek suede en nappa kleding Stemmen van lezers „Er wordt ons geen andere keus gelaten, maar deze dwang zit me wel hoog en mijn kritiek richt zich vooral op het feit, dat gedeputeerde staten zonder duidelijke reden zeggen dat we maar met Tholen moeten meedoen. Wat blijft er op deze wijze van de zogenoemde gemeentelijke autonomie over? Nolens, volens, met grote reserve en veel vraagtekens met de rug tegen de muur zullen we met het voorstel van burgemeester en wethouders instemmen om een proefjaar gebruik te maken van de technische dienst van de gemeente Tholen." Tot deze slotuitspraak kwam vrijdagavond 22 december de woordvoerder van de chr. prot. groep in de Sint Philipslandse raad de heer GJ. de Jager (a.r.p.). Hij was daarmee in feite niet alleen tolk van eigen groep, maar van de gehele raad,inclusief b en w. Letterlijk luidde het b en w voorstel: het aangaan van eendienstenregelingmet de gemeente Tholen voor wat betreft het bouw- en woningtoezicht alsmede gemeentewerken voor een proeftijd van 1 jaar ingaande 1 januari 1973. Daarmee aanvaardde Sint Philipsland ook de door de gemeente Tholen gestelde voorwaarden, namelijk eenzelfde bedrag per inwoner betalen als de gemeente Tholen zelf. Dat komt dan neer op 30,- per inwoner of rondweg 60.000 per jaar. In vorige raadsvergadering was er ook reeds gesproken over de nog Centrale Dienst Noord Zeeland na schriftelijke vragen die door de s.g.p. fractie waren gesteld. Het voorstel Tholen werd toen niet acceptabel geacht, maar de wnd burgemeester had er aan toegevoegd, dat nog een gesprek zou worden gevoerd met gedeputeerde staten. Dat was inmiddels gebeurd, maar dat is voor Sint Philipsland niet zo prettig verlopen, vond dhr. Rijstenbil. Bij dit voorstel van b en w kwam woordvoerder van de prot.chr. partij de heer G.J. de Jager als eerste aan het woord. Hij verklaarde namens zijn fractie met dit voorstel heel wat meer moeite te hebben dan met de vorige op deze agenda. De Centrale Dienst is altijd een punt geweest, maar bij dit voorstel heb ik dan toch zeker wel enkele vragen. In de eerste plaats: wat is het alternatief indien we besluiten niet mee te doen met Tholen. Is er een alternatief? In de tweede plaats is er mijn vraag: welke aspecten er voor onze gemeente zijn met betrekking tot het beleid van de dienst. In de derde plaats welke controle staat ter onzer beschikking zonder orgaan. Voorzitter Rijstenbil verklaarde zich de vragen van de raad goed te kunnen indenken. Hij releveerde nog eens de historie van de laatste jaren. In 1970 'betaalden we 28.000,- voor de centrale dienst, in 1971 was het 34.000,tot oktober 1972 44.000,Nu gaat het naar 30.per inwoner ofƒ60.000, Lang duurde het eer we op ons eerste schrijven van de gemeente Tholen bericht kregen. Na die eerste brief hebben we bekeken wat het ons zou kosten, als we zelf iemand zouden benoemen, die het geheel gaat runnen. We moeten aannemen, dat we dan f 35.000,kwijt zijn. Er was daarna contact met het provinciaal bestuur. Bij verhindering van gedeputeerde J. van den Bos werd met mr. J.P. Boersma gesproken. Die zei zonder meer, dat we met Tholen moesten meedoen. We hebben geinformeera bij Middeir-Schouwen, maar dan komen we met dezelfde bedragen uit de bus, terwijl er daar nog minder personeel is dan in Tholen en er dus nog nieuw personeel zal moeten komen. Dat maakt het er ook niet gemakkelijker op. Als antwoord op de vraag van dhr. De Jager kan ik dus zeggen dat het alternatief een eigen man was. Maar we zijn door gedeputeerden tegen de muur gezet. Daar is ons gezegd, doe het een jaar en dan kunnen we zien hoe het loopt. Met dit bericht zijn we naar huis gekomen. Ik zie op dit moment dan ook geen andere oplossing. Onze inspraak is dat we alleen van de diensten gebruik kunnen maken, maar dat is geen medezeggenschap in het beleid. Een dus maar heel geringe inspraak. We kunnen alleen aan de hand van de gestelde voorwaarden controleren. Wethouder Walpot, zo verzekerde de voorzitter nog, heeft als deskundige veel aandacht aan dit onderwerp geschonken en dat ook tegenover gedeputeerden, maar we kunnen nu niet anders doen, dan maar voorstellen om met het voorstel akkoord te gaan. De heer De Jager verklaarde in tweede instantie sprekend over deze zaak, dat hij dit nietbedoeldeals een aanval op het college van b en w. Ik heb uit het antwoord op - mijn vraag alleen begrepen, dat het alternatief zou zijn: doe het zelf. Ik wil echter ook nog wel opmerken, dat het enorm veel gaat kosten bij die gemeentelijke dienst Tholen. Ik ben zelfs verwonderd over zo'n stijging. Ik kan me dan ook goed verenigen met de opmerkingen die ir. Geuze heeft gemaakt in de raad van Tholen over de technische dienst. Nu mag Sint Philipsland dan nog in een wat bevoorrechte positie leven in vergelijking met Tholen voor wat de belastingheffingen betreft, maar we staan er dan toch voor om ook het bouw en woningtoezicht zo goed en zuinig mogelijk te doen runnen. We moeten volgend jaar zo'n vijftig- of zestigduizend gulden gaan betalen, terwijl we het met ƒ35.000 of laten we maar stellen ƒ40.000,zouden kunnen doen. Dit alternatief zou dus aantrekkelijker zijn. maar daar steekt gedeputeerden een stokje voor. Wat is eigenlijk de motivering van g.s. om ons als gemeente te dwingen met Tholen mee te doen? Dan zal het worden dat het wel bij ons gebeurt, over ons, maar ook zonder ons. De heer De Jager zat het niet lekker. Ik vind het een heel verkeerde zaak, zo vervolgde hij zijn kritiek op gedeputeerde staten. Het past niet iemand met de rug tegen de muur te zetten. En nu moeten we toch een keuze doen. We kunnen het ons ook niet veroorloven, dat er in dit werk een vacuum ontstaat. Dit alles overziende constateer ik, dat wel een alternatief aanwezig is, maar dat wordt niet getolereerd door g.s. Wat blijft er nu eigenlijk nog over van de zo geroemde gemeentelijke autonomie? Nolens volens zullen we als fractie met het b en w voorstel akkoord gaan. Met daarbij veel vraagtekens. Zonder enthousiasme. Meer als zijnde daartoe gedwongen. Waarom we geen ander beleid mogen voeren, dan g.s. wil, snap ik eigenlijk niet. Maar nogmaals, we zullen dit proeljaar toestaan, omdat we op dit moment eigenlijk niet anders meer kunnen. Voorzitter Rijstenbil: Ik ben het volkomen eens met dhr. De Jager, ook dat de gemeente Tholen in deze zeker niet hoofdschuldige is. Als wij als gemeente zeggen we willen het zelf doen en g.s. zegt je moet met Tholen meedoen, dan weet ik het verder ook niet meer. Er zijn nog werken aan de gang, er zijn nieuwe plannen gemaakt, je kunt eenvoudig niet anders dan doorgaan. Daarom wil ik bij de raad, hoe zeer ik haar gevoelens kan begrijpen, bepleiten een proefjaar mee te doen met Tholen. De heer De Jager: Ook mijn kritiek richt zich niet in hoofdzaak tot Tholen, ook al is dan de centrale dienst duur, maar tot g.s. die ons duidelijk maken, dat we geen keus hebben. Wethouder Walpot wil er nog wel aan toevoegen, dat genoemde gedeputeerde heeft gezegd dat het onmogelijk is de verschillende taken met eèn man uit te voeren. Dat was het motief van g.s. Dan werd er nog bijgehaald, dat die ene man ook nog vakantie moest hebben, zodat er dan niemand zou zijn, maar ook gedeputeerden gaan wel met vakantie zonder voor alles vervangers te hebben. Hoogtens waarnemens. Reken er maar op, dat ook dit beleid weer niet uitgaat van de eigenlijke bestuurders, maar van een hoofdambtenaar. Het beleid wordt vanuit de ambtelijke sector bepaald. De heer L. Engelsman merkt namens de s.g.p. op. dat hij ongeveer dezelfde vragen en bezwaren had als door de heer De Jager zijn genoemd. Deze zijn door de voorzitter voldoende beantwoord, zodat hij nog alleen wil zeggen, dat eigenlijk de gehele raad er eender over denkt, maar ook geen andere weg ziet, dan op dit ogenblik het voorstel b en w te steunen. Zonder hoofdelijke stemming stelt men zich hierna met pijn achter het b en w voorstel. Men gaat een jaar met Tholen proefdraaien. Het jaarverslag van de stichting School- tandverzorging wordt voor kennisgeving aangenomen. Er is ook ingekomen een ontwerp begroting 1972 en 1973 van het Kanaalschap de Eendracht. Ook hiervan willen b en w volstaan met het voor kennisgeving aan te nemen. Dat wil de raad ook wel doen, al kan de heer De Jager het niet nalaten dit stuk belachelijk te noemen, want wie komt er nu op het eind van 1972 met een ontwerp - begroting voor 1972. Het schijnt dat het Kanaalschap de gemeenten niet voor vol aanziet. Laat ik er verder maar geen woorden aan vuil, maken, vindt dhr. De Jager en ook de voorzitter stelt, dat hierover al eerder uitvoering is gesproken. Medewerking wordt verleend aan het bestuur van de school met de bijbel te Anna - Jacobapolder voor aankoop materiaal tot een bedrag van 4755,47. Er komt 805,- op tafel voor aankoop van een bodemontluchtingsmachine voor onderhoud van de grasmat van het sportveld. Deze machine kan ook gebruikt worden voor het onderhoud van gazons in de gemeente. Het betreft een. meerderheidsvoorstel van b en w. Wethouder Walpot verklaart, dat men dit voorstel moet zien ais behorend tot de totale investering voor het sportveld. Onze motieven tegen sportinvestering zijn de raad bekend en al eerder voldoende toegelicht, zo verduidelijkt wethouder Walpot dit meerderheids- voorstel en daarmee het bezwaar hiertegen van de s.g.p. fractie. De heer C. den Braber (Partij voor Algemene Belangen) informeert of de machine gemeentelijk eigendom blijft, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Door de heer L. den Engelsman wordt over dit voorstel hoofdelijke stemming gevraagd. Het wordt met 43 aangenomen. Tegenstemmers zijn de s.g.p. raadsleden. In de vergadering van 28 november werd het minderheidsvoorstel van b en w om de situering van het kleedlokaal op het sportveld opnieuw te bekijken overgenomen door de raad. Na ingewonnen advies van de stedebouwkundige blijkt dat ter plaatse geen andere situering mogelijk is van dat kleedgebouw. Nu stelt dan ook de meerderheid van b en w voor om het stedebouwkundig advies op te volgen. De heer Den Engelsman vraagt namens de s.g.p. fractie ook hiervoor weer hoofdelijke stemming en de uitslag is gelijk aan het eerdere voorstel met betrekking tot het sportveld: 43. De heer Den Engelsman komt nog even terug op de vorige raadsvergadering, toen het voorstel is aangekomen om Noad een schenking te geven van ƒ20.000,voor de bouw van het kleedlokaal onder voorwaarde, dat bijdragen van sportfederatie of andere officiële instelling terug zullen vloeien in de gemeentekas. Nu zouden de bouwkosten eigenlijk 17.000,bedragen, terwijl toch 2Ö.~000,-wordt verstrekt. De voorzitter antwoordt dat het 17.000,aan materiaal kost en de rest is voor centrale verwarming. De heer Den Engelsman zag, dat na deze goedkeuring op 28 november er een bouwaanvrage per 1 december volgde, waarin over J 17.000,en 15.000,wordt gesproken, terwijl bij de aanvrage voor de Welstandscommissie over 20.000, wordt geschreven. De voorzitter verduidelijkt dat de 15.000.in feite het bedrag is dat anders aan een aannemer betaald zou moeten worden, indien de voetbalvereniging niet zelf de bouw ter hand zou nemen. Een ander voorstel is de opzegging van de gemeenschappelijke regeling voor bouw-en woningtoezicht centrale dienst Noord Zeeland met ingang van 1 januari 1973. De heer De Jager vraagt wat er met de bezittingen van deze dienst gaat gebeuren. De voorzitter antwoordt dat de twee nieuwe directeuren (van Midden Schouwen en Tholen) de bezittingen zullen taxeren en dan zullen we er wel meer van horen. De raad kan zich met deze liquidatie verenigen. De raad kreeg het concept proefplan voor de ziekenhuisvoorzieningen in Zeeland toegestuurd. Een verdere bespreking hiervan acht men niet nodig. Gezien de geografische ligging is deze gemeente nu eenmaal aangewezen op de ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roosendaal en bij de hierover te voeren besprekingen te Middelburg zal dit ook door het college van Sint Philipsland naar voren worden gebracht. Aan het voorstel tot verhoging van keurlonen van het vleeskeuringsbedrijf kring Steenbergen worden na vorige raadsvergaderingen maar geen woorden meer gewijd. De voorzitter wenst aan het eind van de vergadering alle leden en hun gezinnen, evenals de inwoners van de gemeente goede kerstdagen en jaarwisseling toe. zuivelstraot 17 bergen op zoom Advertentie IM De gladiolenveilingen blijven hetzelfde beeld vertonen van een vrij grote, goed gesorteerde aanvoer van goede kwaliteit en het prijspeil blijft alleszins bevredi gend. Hieronder een greep uit de veilingnote ringen: Alb. Schweitzer 10,25-8,90-6,60 Agnita 8,95-7,80-3,75 Benares 8,90-7,504,75 Carmen 11,00-7,75-5,95 Dr. Fleming 9,80-9,65-5,85 Firmament 11,25-9,50- 4,25 Friendship 13,10-9,25-5,40 Groene Specht 13,70-11,70-5,75 Han van Meegeren 9,45-6,954,25 H. v. d. Mark 11,80-11,35-7,10 Hochsommer 9,20- 7,95-5,25 Leeuwenhorst 10,65- 9,30-5,95 Mary Housley ll,00-7,954;75 Memorial Day 9,35-6,554,45 Morning Kiss 9,50-5,90-3,65 My Love 10,35-6,50- 5,50 Pres. de Gaulle 15,75-10,80-5,40 Sans Souci 9,85-8,20-5,20 Silhouet 10,90-8,304,60 Sneeuwprinses 9,35- 5,75-3,80 Spic Span 10,65-8,35-5,55 Spotlight 11,30-9,60-5,60 White Friend ship 12,80-8,95-5,05 Eurovision 15,50- 12,55-7,30. Vele kleuters van de Bijenkorf in Tholen wilden zaterdagmorgen ondanks de koude wind hun kerstvakantie graag onderbreken voor een feestje met hun vrijdag getrouwde leidster D. Schetters uit Goes. Het bruidspaar liet rond half elf wel even op zich wachten, maar toen gingen de versierde erebogen dan ook omhoog. In de klas konden de jasjes wel uit, maar de feestmutsen bleven op om juffrouw Schetters en haar man D. Dings uit Eindhoven een muzikale felicitatie te brengen. Twee leerlingen, van wie hoofdleidster mevr. Van Elsacker er een was die voor een niet aanwezige kleuter inviel, zorgden nog voor een voordrachtje, waarna er een poppenkast werd opgevoerd. Ook de tractatie van limonade met koek ontbrak natuurlijk niet. van de "oude" school Kleuterlust, waar mevr. Dings-Schetters eerst leidster was, kreeg ze een bloemetje. De kleuters van de Bijenkorf gaven het jonge echtpaar een ligstoel. De kleine boxer Basje, die het bruidspaar als huwelijkscadeau had gekregen, bezorgde de kinderen van de Bijenkorf veel plezier. De getrouwde leidster nam tegelijk afscheid van de school omdat ze in de omgeving van Eindhoven gaat wonen. Ze wordt opgevolgd door mej. R. Moeliker uit Tholen, die dit jaar pas afgestudeerd is in Middelburg maar sinds mei geen werk had. Geachte fruittelers, zaadtelers, tuinders en akkerbouwers. Spuiten op bloeiende gewassen geeft problemen. Vele middelen zijn echter beproefd op de Ambrosiushoeve in Tilburg. Bekend is nu welke middelen tegen beschadigingen door insecten, spint en schimmels niet of zeer weinig giftig zijn voor de bijen. Gaarne willen we die aan u doorgeven, opdat ook in uw aller belang de bestuivers van uw gewassen mogen blijven leven. Niet of weinig voor bijen giftige insektendodende middelen: bacteriepreparaat van Bac. thuringiensis (diverse middelen); bromophos (Nexion); bromophos-ethyl (Nexagan); chloorfenvifos (Birlane); endosulfan (Thiodan); fosalone (Zolone); isolan (Primin); pirimicarb (Pirimor); Pyrethrum derris (Spruzit); ronnel (Nankor); Ryania; trichloorfon (Dipterex). Niet of weinig voor bijen giftige spintdodende middelen: binapacryl (Acricid); chloorfensulfide -F Chloorfenethol (Orga - Milbex); dialifoor (Torak); dicofo! (Kelthane); dinobuton (Acrex - S); Wat is Nieuwjaar? Het beloofde land? Of niet? Is het 1973? Wat gaan we doen in het nieuwe jaar? Weet U het? Weet ik het? Er zijn veel mensen gegaan dit jaar begin het nieuwe jaar - of doe dat niet - als U denkt dat niet aan te kunnen! begin - begin als U denkt, nu is het zover begin - met uzelf en daarna met al die anderen dat zijn er veel zij kunnen dood zjjn - het nieuwe jaar ook U Oorlog en bitter geweld in deze wereld waarin zovele met of zonder U het aloude oud- en nieuw vieren toe - wees lief voor elkaar wees lief en geduldig voor de mensen om U heen vier Uw nieuwjaar wanneer U denkt - nu is het tjjd!! alleen dan, en overdenk het wel alleen dan is het tijd voor Uw Nieuwjaar Eva Amesz fenazafloor (Lovozal); tetradifon (Tedion); tetrasul (Animert V 101); thiochinox (Eradex); tricyclohexyl-tin-hydroxyde (Plictran); Niet of weinig voor bijen giftige schimmeldodende middelen: benomyl (Benlate); binapacryl (Acricid); dichlofluanide (Eurapeen); dichlozoline (Sclex 50) dinitrorhodaan-benzeen (Nirit); dinobuton (Acrex-S); dinocap (Karathane); fentin-hydroxyde (Du-Tèr); folpet (Phaltan); methyldichlofluanide (Bayer 5712a); oxythiochinox (Morestan); thiofanaat-methyl (Orga Topsin M); thiram (diverse middelen TMTD); triamifos (Wepsyn); Tuzet. Diverse schimmeldodende middelen, vooral tegen meeldauw in appels, hebben ook een spintdodende werking. Niet of weinig voor bijen giftige onkruidbestrijdingsmiddelen: dichlobenyl (Casoron); diuron amitrol (AAkarzol); simazin (diverse merken). Dank voor Uw medewerking. Afdeling Tholen van de vereniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland. Seer. P. J. Koopman, Sint-Maartensdijk. De laatste uienveilin^en Van 1972 zijn op dinsdag 19 december gehouden. In Sint-Annaland werd er 75 ton aangevoerd met een prijs van 46,59 per 100 kg. 40 opwaarts klasse I. In Sint-Maartensdijk was de aanvoer 40 ton met eeniprijs van 47,35. De eerste uienveiling in 1973 is op donderdag 4 januari met hopelijk dezelfde goede prijzen. FEUILLETON Knmun door Orf do Hoer Ze voelde een vreemde huivering over zich heengaan. „Zou je me graag altijd bij je willen hebben?" fluisterde ze in zijn oor. „Natuurlijk, dat weet je wel. Ik heb een paar centen opgespaard. Ja, je moet niet zo min over me denken! En jij hebt vast ook wel wat. Kunnen we het een paar weken uitzingen en op ons gemak uitkijken naar passend werk. Meid, vandaag de dag zijn er honderden jongens en meisjes zoals wij in Amsterdam. Denk je, dat de politie daarop let? Ga nou gauw. Die heeft alleen al met het verkeer handenvol werk. Zullen we het doen?" „Nee jo, we kunnen je moeder onder deze omstandigheden toch niet in de steek laten? Dat zou gemeen zijn." „Nou ja, we hebben eigenlijk geen haast, he? Alleen, ik zou het geweldig vinden, dag en nacht met jou, he? Helemaal als man en vrouw. Dat zou even geweldig zijn." Zijn woorden klonken haar als zachte klokketonen in de oren. Ze was dol verliefd op deze grote jongen, al was hij dan ook bijna twee jaar jonger. Maar wie zag dat? Doch ergens sprak bij haar het verstand. „We hebben nog alle tijd, jo. En zo is het toch ook prettig? Deze kwartiertjes 's morgens? En een paar keer in de week 's avonds?" Hij liet haar los. „Oké schatje, daar houden we het dan voorlopig op. Maar je hoeft maar te kikken en we gaan. Ik durf het best met jou aan, hoor." Ze kuste hem vlug. „Dag," zei ze zacht. „Tot vanavond. Ik zal proberen er om kwart over acht te zijn." Die nacht kon Wil Bosboom de slaap niet pakken. Ze draaide van de ene zij op de ander, nam een paar tabletten, maar al viel ze af en toe in een lichte sluimer, telkens weer werd ze wakker en lag te woelen en met open ogen in het donker naar het plafond te staren. Om zes uur had ze er genoeg van. Ze stapte uit bed, nam nog een paar tabletten en toog naar de badkamer, waar ze een heet bad nam. Daarna kleedde ze zich en stak een sigaret op. Maar wat lezen tot Hennie komt.Zo tegen half acht zal ze er wel zijn, dacht ze. Hoe lang ze in haar lektuur verdiept had gezeten, wist ze niet, maar op een gegeven ogenblik hoorde ze geruchten op de overloop. Wie kan dat nu zijn op de vroege morgen? Ze keek op haar horloge en constateerde, dat het iets over zeven uur was. Gespannen luisterde ze. Onmiskenbaar liep er iemand de trap af. Eline soms? Zou ze niet in orde zijn? Of Harry? Die was wel vaker vroeg be neden. Wat hij daarmee voor had.... Ze liep naar de deur en opende die voorzichtig. In de bocht van de trap zag ze nog juist de kroeskop van haar langharige zoon. Afschuwelijk vond ze het, maar Harry was niet meer te bewegen zijn lange lokken te laten af knippen. „Ik loop gewoon voor schut, ma, op school. Elke jongen heeft tegenwoordig lang haar. Ik word de risée van de klas, als je me dit zou aandoen." En omdat Peet tenslotte ook maar berustte, liet ze toe, dat ook de zestienjarige Harry lang haar droeg, er nauwkeurig op toeziende dat hij het minstens twee keer in de week waste. Zij liep naar het zijraam, vanwaar ze de achterkant van het grote huis kon zien. Zo, hij ging dus naar de garage. Misschien wat prutsen aan z'n bromfiets. Wil Bosboom bleef even bij het raam staan, genietend van het mooie panorama. Het grasveld moest nodig geschoren worden. Wanneer kwam de tuinman eigenlijk weer? Dat verzorgde Peet altijd. Ze wist het werke lijk niet. Langzaam opende ze het raam wat wijder, zodat de frisse morgenlucht de kamer kon binnenkomen. Na enige tijd zag ze Hennie aankomen op haar fiets. Ze verdween meteen in de garage, waarin Harry zich ook bevond. En opeens kwam er een afschuwelijke gedachte bij haar op. Nee, dat niet. Harry en zij.... Als dat zo was Haar eerste impuls was naar beneden te snellen en de garage te betreden. Maar bijna onmiddellijk verwierp ze deze gedachte. In feite heb ik geen enkel bewijs. Het kan toeval zijn. Hoewel.... had Harry het enkele dagen geleden er ook niet over, dat hij 's morgens vroeg beneden was? Geen oog van de garage afhoudend, zocht Wil in haar geheugen, of ze soms al eerder symptomen had ontdekt, die er op wezen, dat Hennie en Harry elkaar in het geheim ontmoetten. Af en toe liet hij 's avonds zijn brommer wel eens in de garage en ging er dan op de fiets vandoor. „Even naar een jongen van school. Ik kan niet uit mijn algebrasom komen. Hij kan wel helpen. Ik ben voor donker weer thuis." Ze had er nooit enige aandacht aan besteed. Het kon natuurlijk waar zijn. Maar Hennie woonde in de nabijheid. Misschien vijf minuten fietsen. Wel toevallig allemaal.... Ze luisterde of ze ook enig geluid hoorde. Als Harry met zijn brommer bezig was, hoorde ze het in de regel. En waarom bleef Hennie zolang daar? Dat was toch geen zuivere koffie. Buiten was het bizonder stil. Een enkele vogel floot. Maar op de weg was nog geen verkeer. Hoewel er hier overdag ook weinig langs kwam, want de Schotenvangerslaan lag niet in een doorgaande route. Opeens hoorde ze een gesmoord gilletje. Ze verstijfde van ontzetting. Mijn zoon heeft een liaison met een dienstmeisje, wist ze nu. Een ordinaire flirtpartij in het geniep in de garage. Waarschijnlijk vond dit iedere morgen zo plaats. En wie weet waar nog meer. Dat hij zich niet schaamt! Snotneus van zestien jaar, nu vraag ik me toch.... En met haar.... twee jaar ouder. Heeft dat kind aan geen fatsoen? Zoiets doe je toch niet? Dat is een grenzeloze absurditeit. Schandelijk misbruik van het vertrouwen, dat ze altijd in Hennie had gesteld. Drie jaar was ze hier. Ja, bijna drie jaar. En ze had zich geluk gewenst met deze keuze. Altijd even gewillig, altijd be reid een uurtje langer te blijven, als het zo uit kwam en een enkele keer 's avonds oppassen, als Peet en zij en Eline uitgingen. Opnieuw steeg het bloed naar haar wangen. Dus dan waren ze ook samen, Harry en Hennie. Wie weet, wat die twee samen al uitgespookt hebben. Daar moet natuurlijk meteen een eind aan komen. Maar dan zit ik zonder Hennie. En juist nu, nu ik al in de narigheid zit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 4