Fliplandse 102 jaar Vuilnis stortplaatsen worden gesloten DEZE WEEK Vijf Sint-Phiiipsiandse geslachten den Braber Mevrouw Meulenberg... honderdjarige Ten Anker bewoonster Op één plaat: 29c Jaargang no. 1 HHHHI MIBC Donderdag 16 november 1972 fiS «i iTn^b. - Kijkje in Goedhart's levendige industrie Slot-resten in Stavenisse Het verdronken Sint-Annalandse zwembad Oud-Vossemeerse bibliotheek Thoolse sociale werkplaats Goedhart fabriceert in goede richting Het slot in Stavenisse Jachthaven Aula Camping Bibliotheek De Betho in Tholen Vervolg op pag. 9 C.v. in plaats van sleekachel 5 Onderwijs in mensen kennis is ondenkbaar eEHDRACHTBODlc Gemeentebestuur op Thoolse route iet enige nieuwsblad voor de streek ["holen en Sint-Philipsland, waarin ipgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Ynnaland - Telefoon 01665-375 - 'ostgiro 12.44.07 - Verschijnt elke ionderdag Abonnementsprijs 7.50 per haltjaar. )er post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins- lagmiddag - Advertentieprijs U.18 ter mm btw - Spierinkjes t/m 20 ivoorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer De storm van maandag deed een excursiegedeelte van het Thoolse ge^ meentebestuur wegwaaien. Dat betrof vooral het recreatieve, het campingpro gramma en van de nu (open) Poortvlietse kerkrestauratie. Het binnenprogramma kon volledig worden afgewerkt en aan de gedeeltelijke doelstelling, het verstevigen van het onderlinge contact werd volop beantwoord. Dit laatste bracht burgemeester J.E. van Boeijen naar voren tijdens de lunchpauze op camping Suzanna te Sint- Annaland. waar het echtpaar Landa het beste menu-beentje voorzette. Burgemeester van Boeijen verklaarde hoe tot zijn spijt wethouder C. Boender moest ontbreken wegens ziekte met daarbij de wel aangename mededeling, dat overplaatsing naar Lievensberg binnenkort kan worden verwacht. Hij moest ook raadslid J.I. Hollebrands uit Poortvliet verontschuldigen, die juist die dag zijn jaardag vierde, terwijl de afdelingschef J. Leune ziek was. Na anderhalf jaar sinds de herindeling de raadsleden een lawine van stukken te hebben doen toekomen, na de besprekingen in raads- en commissie vergaderingen vonden b en w het thans gewenst eensgezamenlijkenkele Thoolse punten nader te verkennen en tegelij kertijd ook het onderling contact in dit wat minder officieel samenzijn te bevorderen. Behalve de afdelingschefs was hierbij ook de directie van de centrale dienst aanwezig. Men moest na de stormnacht en de nog steeds stevige westenwind van die maandagmorgen wel de bezichtiging van de Poortvlietse kerkrestauratie, van de camping Strijenham en van een bezoek aan camping De Pluimpot te Scherpenisse afzien. Het verzamelpunt werd nu het gemeentehuis te Sint Maartensdijk, waar de excursiedag begon met bezichtiging van de afdelingen en de nieuwe boekhoudma chine met zijn vele mogelijkheden. Een apparaat, dat via computergegevens heel wat op administratief gebied kan verwerken, met name een uitkomst voor de zwaar belaste afdeling financiën. Ze gaat na dc inwerkperiode vruchten afwerpen, wat met name bij het opmaken van de rekening en begroting duidelijk wordt. Een belangrijk programmapunt was de bezichtiging van het bedrijf van N.V. Gebr. Goedhart op het industrieterrein. Een bedrijf waarin 93 werknemers, dagelijks hun werk en daardoor ook wekelijks een goede beloning vinden. Een al sinds 1964 draaiende koel- en luchttechnische industrie, die als doch teronderneming van de bekende Van Andel N.V. te Rotterdam sinds haar vestiging begrijpelijk ook wel problemen had en dieptepunten kende. Die aanvankelijk met de melkkoeltank produktie niet in de iuiste hoek bleek te zitten. Toen onvoldoende geschoolde krachten in deze omgeving beschikbaar waren en er voorts vanuit het buitenland van op dit gebied eerder gevestigde bedrijven scherpe concurrentie ontstond. Goedhart N.V. onderkende het gevaar en schakelde over naar de water- en luchtgekoelde condensor, ook naar de glycolkoelinstallatie met buffertank, het watergekoeld koelaggregaat de vloei stofkoeler voor ammoniak en het koelerblok voor de NH3 luchtkoeler. Met enerzijds een bepaald produktie- percentage uniforme bevoorradingskoe- lers, maar ook met een belangrijke portefeuille aan gespecialiseerde opdrachten. Goedhart N.V. draait weer op volle toeren na een depressie, zoals vele bedrijven hebben ervaren en dat nog doen, te hebben overleefd,.Met nu een jaaromzet van 5 miljoen gulden, waarvan 43 procent materialen. Met een vooral belangrijke export naar België, ook wel naar Duitsland en met levering in eigen land. Een basisbedrijf voor de Thoolse mannelijke werkgelegenheid. Met jaarlijks opnieuw ook een mogelijkheid voor een aantal gediplomeerde LTS-ers, met ook nu nog vraag naar geschoolde lassers. Met een zo goed als geen lopende bandproduktie, maar een veel creatiever taak voor als geen lopende bandproduktie, maar een veel creatiever taak voor de werknemers in de verschillende afdelingen. Het gemeentebestuur kreeg via directie en afdelingschefs, verdeeld in een aantal groepjes, niet alleen goede voorlichting maar ook een uitstekende indruk van deze gespecialiseerde industrie, welke voor Tholen van economisch belang is. Het vergde anderhalf uur, maar daarin werd ook het volledig produktie proces gevolgd en het eindprodukt bekeken, dat een goede naam heeft bij de afnemers en zich dan ook in stijgende belangstelling mag verheugen. Een programmaonderdeel op deze excursiedag van het Thoolse gemeente bestuur, dat volop de moeite waard was. Daarna stopte de bus in het bos te Stavenisse, waar het gemeentebestuur niet alleen kennis kon nemen van de er wat armzalig bijliggende speeltuin, van het dierenparkje dat meer aandacht verdient, dan het tot dusver krijgt, maar ook van de resten van het slot van Stavenisse.eertijds de trots van deze woonkern. Het gemeentebestuur meende, die resten voor het nageslacht toch te moeten bewaren en verwacht kan dan ook worden, dat er ter zijner tijd een soort conserveringsplannetje zal worden voorgelegd. Een kijkje op de haven gaf een met het vele water 'n nog wat royaler indruk dan het in werkelijkheid is. Bovendien doemt voor het haventje van Stavenisse de afsluiting op van de Oosterschelde in 1978. Het dan te verwachten vrijwel stabiele peil zal dat haventje vrijwel niet meer toegankelijk maken voor de beroepsvaart. Wel kunnen voor kleinere jachten dan de mogelijkheden nog toenemen en zouden zonder al te veel kosten wel zo'n 120 van die kleinere pleziervaartuigen een vaste thuishaven kunnen krijgen. Deze gedachte speelde het gemeentebestuur door 't hoofd via een toelichting van de burgemeester, via een herinnering aan de eerste voorzieningen van 't jachthaventje door wethouder Moerland en via meer technische gegevens bij monde van de heer Boot van de Centrale Dienst, De toer werd vervolgd naar de woonkern Sint - Annaland, waar bezichtiging plaats vond van de Aula op de nieuwe begraafplaats. Een eenvoudig, maar doeltreffend gebouw, zo was de conclusie,al kon men er wat moeilijker mee overweg, dat gordijnen de baar afschermen tot het moment dat een rouwplechtigheid begint. Heel wat kritischer stond het college even later tegenover het afgedamde stukje water bij de Cavetho, dat de naam van zwembad had moeten dragen. Wethouder Scherpenisse verklaarde dat de naam zwembad nooit in de officiële stukken door het voormalig gemeentebestuur van Sint. Annaland is gebruikt, Het plan was een veiliger zwemgelegenheid te maken voor de kinderen,want aan 'n eigenlijk zwembad viel vanwege de kosten niet te denken. Er was echter het probleem, dat de Sint - Annalandse- en de toeristenjeugd in gevaarlijk buitenwater ging zwemmen of aan de wel veiliger zijde in de Joanna Mariapolder, maar daar mondt het Sint Annalandse afvalwater uit. De veiliger zwemgelegenheid is geen succes geworden, omdat ten eerste bleek dat veel meer mijnsteen (door verzakking) nodig bleek, dan eerst was gedacht en vervolgens omdat ze niet verder is afgewerkt wat zandbodem en glooiing betreft. Zonder ter plaatse een beslissing te moeten nemen, waren er wel vraagtekens bij de raad wat hiermee verder kan en moet worden gedaan. Er nog meer geld in pompen met een blijvende matig resultaat of dit project maar opgeven. Al had de eerste novemberstorm gewoed en de najaarsbuien meer water dan groenstroken zichbaar gemaakt op camping Suzanne, het gemeentebestuur zag in dit recreatie-onderdeel toch meer perspectief. De camping ligt in een aardige hoek met een nu nog wel onbeboste omzoming, maar de beplanting is aangebracht en het centrale gebouw staat er evenals het toiletgebouw. Afgelopen jaar nog wat laat gestart, was het nog wel geen volle camping, maar met goede exploitatie is er toch wel perspectief voor toeristische toename naast de zomers al gevulde jachthaven. Tijdens de in de Watergeus gebruikte lunch werden nog enkele gemeentelijke problemen aangesneden. Zo verhinderde het aangename het nuttige niet. De bezichtiging van de dam naar Sint- Philipsland en de in aanbouw zijnde brug bij Oud - Vossemer kwam te vervallen, zodat het gezelschap na drie uur een blik wierp in het voormalige gemeentehuis van Oud-Vossemeer. Een deel hiervan wordt namelijk gebruikt als bibliotheek. Wethouder Scherpenisse zei dat de huidige oppervlakte van 20 m2 verdubbeld zal worden na de verbouw van dit voormalig gemeentehuis tot dorpshuis. Tijdens de bezichtiging werd nog gesproken over de plannen tot samenvoeging van de bibliotheken en het feit dat het geld dat voor 1972 was uitgetrokken niet naar de plaatselijke Thoolse bibliotheken is gegaan, zoals de begroting aangaf, maar naar de provinciale bibliotheek te Middelburg, die een drietal bibliotheken op Tholen van boeken en adviezen heeft voorzien. Enkele raadsleden voelden zich hiermee beetgenomen, daar in een raadsverga dering nooit de bestemming provinciale bibliotheek is goedgekeurd. Aangenomen was dat die subsidie evenals voorheen alle plaatselijke bibliotheken ten goede was gekomen. Ondertussen was men het er over eens, dat de nieuwe ruimte voor de Vossemeerse uitlening al een belangrijke vooruitgang is en nog beter kan worden als het voormalig gemeentehuis eenmaal zijn bestemming Dorpshuis heeft gekregen. De reis werd voortgezet naar Tholen, waar gemeentebestuurders en ambtenaren in de kantine van de sociale werkplaats de Betho werden ontvangen door bestuurslid C.F. van der Peijl en directeur A.J.A. Veldkamp uit Goes evenals door de plaatselijke directeur P.Hoogedeure. Voor de heer van der Peijl. nog maar Dinsdag 14 november was het een drukke dag in de Deldensestraat 6 te Sint-Philipsland, waar mevr. J. den Braber-Verwijs haar 102e verjaardag vierde met haar twee zoons van 78 en 72 jaar, schoondochter, klein- en achter kleinkinderen. Loco-burgemeester A.A. Rijstenbil en wethouder L. Walpot lieten hun felicitaties vergezeld gaan van een bloemstuk. Ook de Kerkeraad van de Oud Gereformeerde Gemeente kwam Janna Verwijs gelukwensen aanbieden met deze gezegende leeftijd. Bij de geschenken was veel eau de cologne en fruit. Van Commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen en zijn vrouw was er een schriftelijke felicitatie, waarbij ze de krasse Fliplandse gelukwensten en haar op deze hoge leeftijd nog een bijzonder prettige dag toewensten. De belangstelling was zeer groot nu voor de tweede keer in de Sint- Philipslandse geschiedenis iemand deze leeftijd bereikte (in 1965 wed. M. Beurkens). Janna Verwijs liet het allemaal rustig over zich heen gaan. Het was volgens haar niet nodig dat alle mensen wat gaven. Inwonend bij haar oudste zoon krijgt de 102-jarige een prima verzorging. Op 23 Zaterdagavond 11 november 1972 was de weduwe Sandrina Meulenberg-de Vos dan toch wel moe van al dat>, honderdjarige gedoe. Mag het asjeblief, als je honderd jaar wordt? mag je een keer moe zijn als jqna november 1872 te zijn geboren, een eeuw later na een drukke dag toch niet meer zo fit bent als toen je 's morgens opstond? Dan mag je wel eens moe zijn, vindt ook de Ten Anker-directrice zuster J. Engelvaart. Met de honderdjarige was ze eigenlijk ook wat blij dat alles achter de rug en goed verlopen was. De directrice zit trouwens toch al temidden van uitbreidings beslommeringen in een daardoor wat onrustig Ten Anker. En de honderd september heeft ze een lichte ongesteldheid gehad waardoor ze enkele weken sukkelde en de krant niet meer kon lezen, wat voorheen een dagelijkse bezigheid was. Dr. Van Doesburg, vervanger en schoonzoon van dr. H. Menger, vindt dat zij nu voor haar hoge leeftijd weer in goede gezondheid verkeert. Ze is wel slecht ter been, zodat ze de dagen in het achterkamertje doorbrengt op een stoel naast haar bed. Zat ze vroeger in haar huis aan de Zuidelijk bij de sleekachel, nu zit ze bij de radiator van de centrale verwarming. Gaat het lezen niet meer, daar ze slecli? kan zien, het eten en slapen gaat nog goed. 's Morgens om half negen wordt ze uit bed geholpen, en 's avonds half zeven gaat ze slapen. Van de jarige, die nu 33 jaar weduwe is, leeft van de negen broers en zusters de jongste broer nog die nu 85 jaar is. Als representante van de oude Fliplandse klederdracht hangt een foto van Janna Verwijs (genomen toen ze 90 jaar was) in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Arnhem. Wij kozen voor de 102-jarige uit Sint-Philipsland de foto die we bij haar honderdste verjaardag maakten. jarige mevrouw Meulenberg zit er eigenlijk ook mee, zoals alle andere medebewoners. Ze zullen er niet om treuren, wanneer de hele uit- en ver bouwerij achter de rug is. Maar zaterdag 11 november lag het Ten Anker-verbouwwerk stil. Toen was het de dag van mevrouw Meulenberg. Zo rond koffiedrinkenstijd begon het al. Niet alleen familieleden en de Ten Ankerbewoners. Maar er kwamen ook autoriteiten. Van de gemeentelijke overheid burgemeester J.E. van Boeijen met echtgenote, evenals wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse. Ook nog van verder uit de buurt. Er was de voorzitter van dc Stichting Verpleeg- en Rusthuizen in Zeeland, de heer G. Almekinders. Er was ook de directrice Thools Gemeentebestuur op excursie Eerste Ten Anker-honderdjarige Sint-Philipsland overtroeft met 102 jaar Daar ook vijf generaties op een plaat: Oma den Braber kreeg 5 kinderen, heeft nu 10 klein-, 16 achter- en 1 achter achterkleinkind. SGP acht zich voldoende duidelijk ARPtegenstellingen niet verscherpen Archivaris voor gemeente Tholen Zilveren PZEM-tunctionaris in 'Oud-Vossemeer Stormschade bleef op Tholen en Sint-Philipsland beperkt WHS liet punten achter in t Land van Heusden en Altena Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Op 1 januari 1973 zullen de vuilnis stortplaatsen te Sint-Annaland (Bosweg), Poortvliet en Stavenisse (Veerweg) worden gesloten. Als centrale stortplaats heeft het gemeentebestuur van Tholen het Tuttelhoekje in Scherpenisse aangewezen. De openstelling en het eventueel te betalen bedrag voor stortingen van particulieren wordt nog nader tekeken. Ook de opslag van destructiemateriaal zal worden geconcentreerd en wel in de opslagruimte bij de plaats in Poortvliet. van de Maartenshof uit Sint-Maar tensdijk, zuster Koole, er waren de buren uit Ten Anker nog meer van een gaande en komende man of vrouw. Er flitsten fotolampen, er waren en er kwamen van alle kanten geschenken, ja het was druk in de flat van de honderd jarige mevrouw Meulenberg. De op Noord-Beveland geboren, nu honderdjarige Ten Anker-bewoonster heeft het grootste deel van haar leven in Colijnsplaat doorgebracht. Ze hoorde echter ook bij de eerste Ten Anker bewoonsters en is daarom al 18 jaar Thoolse. Natuurlijk kent iedereen in Ten Anker mevrouw Meulenberg. Daarom ook was ze toch blij met al dat meeleven. Blij met het telegram van de commissaris der koningin, blij ook met de hartelijke en zo menselijke felicitatie van mevrouw van Boeijen, die haar voormalige beroep hierbij niet verloochende. Trots ook met de bloemen van vele kennissen, met de grote fruitmand, ook al met bloemver, siering van het gemeentebestuur, met de attentie van de Stichting, waaronder ook Ten Anker ressorteert. Mevrouw Meulenberg vond het toch fijn. dat er zo werd meegeleefd met haar honderdste geboortedag. Nee. niet goed meer ter been, ook al wat doof, maar met een nog heldere geest, die een gesprek zeker nog niet uitsluit. „Je hebt het niet voor het zeggen", was dan ook het nog inhoudsvolle antwoord, toen er de opmerking werd gemaakt, dat Ten Anker, dat zuster Engelvaart eigenlijk een kweekplaats heeft voor honderdjarigen. Het was trouwens ook de eerste bewoonster, die sedert het Ten Anker-bestaan deze leeftijd bereikte, al waren er anderen nog wel heel dicht bij gekomen. Tussen dit alles door hoorde je dan bij het aandragen van nog weer een bioemstukje of fruitschaaltje: dat is van mevrouw Hanse, dat van het boekhoud- bureau en zo ging dat maar door. Geen wonder, dat 's avonds en de honderdjarige èn de directrice er toch wat moe van was. Maar dat wel na een dag vol meeleven, met ook veei hartelijkheid. Daarbij kunnen dan ook nog wel onze felicitaties namens vele lezers voor dc honderdjarige mevrouw Meulenberg in Ten Anker te Tholen. Goede grond in Sint-Philipsland, want binnen enkele maanden is er voor de tweede maal een familie, die zich in vijf nog in leven zijnde generaties mag verheugen. Nu is het dan verbonden met de naam Den Braber. Een bekende naam in deze Zeeuwse contreien, want de Dreischorse arts Braber heeft er zelfs een uitvoerige geneologie aan gewijd. Zijn boekwerk is nog niet zo lang geleden in deze kolommen besproken.Vijf generaties op één plaat blijft echter voorlopig nog een zeldzaamheid. Het vermelden waard. Om de ouderdom te eren, beginnen we ook graag met de oudste van deze foto, de wed. D. den Braber-Quist, thans 91 jaar, maar nog volop meelevend met de nu al weer 2 maanden oude jo'ngste generatie van dit geslacht. De weduwe Den Braber-Quist is vooral een bekende in deze gemeente, omdat ze 20 jaar lang de vroeger zo bekende functie van baakster vervulde. Menige nog heel wat jongere St.-Philipslander dan ze zelf is,hielp ze in de eerste dagen van hun leventje verzorgen. Het echtpaar Den Braber-Quist kreeg 5 kinderen,waarvan er nog 4 in leven zijn. Een hiervan is de 70-jarige A.S. den Braber, die achter zijn moeder op de foto staat en getrouwd is met G. Reijngoudt. Uit dit huwelijk werden 3 jongens geboren, en de 40-jarige L.J. den Braber staat op de foto naast zijn vader. Hij trouwde met Maatje Neele en dit Den Braber-echtpaar kreeg 3 meisjes. Twee maanden geleden werd de oudste dochter van voornoemd echtpaar Gre den Braber moeder van Wouter Hoek, die nu goed 2 maanden jong is en wiens vader dezelfde naam draagt. Zo kregen we vijf geslachten bijeen, die onderstrepen, dat het op Sint-Philipsland goed wonen was en is. Heel wat meeleven, heel wat blijken van belangstelling waren er zaterdag 11 november 1972 voor de honderdjarige mevrouw Meulenberg in Ten Anker te Tholen. Meeleven ook van mevrouw Van Boeijen en van directrice Engelvaart, zoals de foto duidelijk maakt met in het midden de honderdjarige.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1