Massaal protest van Thoolse kerken tegen zondagopening tennisbanen Toegangs brug Oud-Vossemeer bovenaan provinciaal wegenplan J. L. Mol beste Thoolse ploeger Dr. Kugel nam afscheid van Rode Kruis colonne DEZE WEEK Thoolse lichting 1973 36 man sterk Brieven aan gemeenteraad Buitenlandse arbeidskrachten in dienst Thoolse arbeidsmarkt weer verslechterd Voorlopig nog geen streekplan Oost-Zeeland 28e Jaargang no. 48 Donderdag 12 oktober 1972 Gode meer gehoorzaam dan mensen Zon dagsviering zeer waardevol Ontsteltenis en droefheid Inkeer en terugkeer Werktijdverkorting in Sint-Maartensdijk Lektuurvoorziening Vijfjarenplan wegen Wie een goede raad aanneemt, verhoogt zijn eigen bekwaamheden Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Fhilipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Achttien Thoolse kerken hebben in brieven aan de gemeenteraad fel geprotesteerd tegen de openstelling van de tennisbanen in het stadje Tholen op zondag, waartoe de raad in de julivergadering besloot. De kerken willen dat het Thoolse gemeentebestuur terugkomt van de heilloze weg die men ingegaan is en de verleende goedkeuringen intrekt. Burgemeester en wethouders zijn dat niet van plan, zo biykt uit de voorstellen aan de gemeenteraad voor de vergadering van dinsdagavond 17 oktober. „Deze aangelegenheid is door ons college ernstig in overweging genomen, waarbij de motieven die door de kerkeraden worden aangevoerd zijn betrokken. Na zorgvuldig afweging van alle bij deze aangelegenheid aanwezig zynde factoren, heeft ons college besloten het reeds eerder terzake ingenomen standpunt te handhaven", aldus B en W van Tholen naar aanleiding van de brieven van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en Zondagsheiliging te Ederveen (gepubliceerd in de EB van 3 augustus), de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente te Poortvliet, de Hervormde Gemeente van Oud-Vossemeer en een groep van zeventien Thoolse kerken waaronder ook weer de Gereformeerde Gemeente van Poortvliet. De brieven van de Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en de Ger. Gem. te Poortvliet stonden voor de septembervergadering al op de agenda, maar omdat toen ook net de brief van de Herv. Gem. Oud Vossemeer en de groep kerken binnen was, stelde burgemeester J.E. van Boeyen voor alle brieven samen in oktober te behandelen, waarmee de raad akkoord ging. Na de raadsvergadering van 18 juli heeft de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust op 25 juli al een brief naar de Thoolse gemeenteraad geschreven, op 28 juli gevolgd door de Ger Gem. van Poortvliet. De Ger. Gem in het stadje Tholen heeft toen het initiatief genomen alle kerken in de gemeente Tholen bij het protest te betrekken. Daarmee hebben zeven kerken ingestemd. De Hervormde gemeente Oud Vossemeer schreef een eigen protestbrief in wat mildere bewoor dingen. De kerkeraden van de Hervormde Gemeente Tholen, Poortvliet, Scher- penisse, Sint Maartensdijk, Stavenisse, en Sint Annaland, de Gereformeer de gemeenten te Tholen, Poortvliet, Scherpenisse en Sint Annaland, de Oud Gereformeerde Gemeente te Stavenisse en Sint Maartensdijk, de Gerefor meerde gemeente in Nederland te Sint Annaland en Oud Vossemeer, de Christelijk Gereformeerde kerken te Tholen en Oud Vossemeer en de Oud Gereformeerde gemeente in Nederland te Sint Maartensdijk schreven de volgende brief aan de Thoolse raad: „Wij hebben met grote droefenis ver nomen dat in de julivergadering het verzoek is goedgekeurd om op zondagen de tennisvelden in Tholen open te stellen. Ook betreuren wij het dat op zondagen het zwembad in Sint Maartensdijk is open gesteld. Het zal u genoegzaam bekend zijn, dat dit besluit regelrecht ingaat tegen de zienswijze van een zeer groot deel der bevolking, dat de zondagzietals de van God gegeven rustdag. Erger is, dat uw medewerking indruist tegen het bevel des Heeren. „Die uitdrukkelijk bevolen heeft de rustdag te heiligen. Wij mogen u hiertoe wijzen op het vierde gebod van de wet des Heeren (Exodus 20 8 t/m 11) en op hetgeen hierover geschreven staat in vraag en antwoord 103 van de Heidelbergse catechismus. Wij ver zoeken u dan ook met de meeste aan drang alsnog de verleende goedkeuringen in te trekken en niet mee te werken aan een nog grotere ont heiliging van de dag des Heeren en terug te komen van de heilloze weg, die u in deze gaat. Men moet Gode meer gehoorza men dan de mensen", aldus de zeventien kerkeraden aan de gemeente raad. De brief van de Hervormde gemeente OucLV ossemeer luidt als volgt: Naar het belijden der kerk draagt de zondag een bijzonder karakter daar zij deze ziet als gewijd aan de dienst van haar Heer. Over de vorm waarin deze wijding gestalte dient te krijgen werd en wordt door christenen verschillend gedacht. De zondagsviering zoals deze op Tholen ook in het openbare leven merkbaar is, achten wij zeer waardevol. In de toenemende behoefte aan een andere wijze van besteding van de zondag zien wij een symptoon van ontkerstening der samenleving. In het algemeen heeft de christelijke zondagsviering bij de plaatselijke overheden verdediging en bescherming gfeVohden irt die zini dat men niet de gelegenheid bood tot daarmee strijdige activiteiten. Bij uw besluit tot open stelling van tennisbanen op zondag hebt u evenwel een andere richting ingeslagen. Wij constateren mei droefheid dat de Christelijke levensstijl blijkbaar onvoldoende krachtig is gebleken om ook op het publieke leven haar stempel te drukken. Gaarne willen wij er bij uw college op aandringen in de voorkomende gevallen rekening te houden met de godsdienstige op vattingen van een zeer groot deel der bevolking", aldus de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Oud Vossemeer. De kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente van Poortvliet reageerde als volgt: „Met ontsteltenis en droefheid vernamen wij dat uw college niet geschroomd heeft op voorstel van B en W een besluit te nemen dat nu ook in Tholen tennisbanen en straks zwembad op de dag des Heeren in gebruik mogen zijn. Dit betekent dat in principe de weg open ligt en de tijd dichtbij is dat alle vorm van ver makelijkheid straks op Gods dag op verzoek wordt toegelaten. Wij mogen niet anders dan met hartelijk leedwezen en uit liefde u er op wijzen dat u met het neerhalen van Gods inzettingen en ,het niet gehoorzamen van Gods woord, u schuldig maakt aan wederstreven en wederspannigheid tegen de Heere en die zonde heeft in Gods Woord een vreselijke naam (1 Samuel 15 23). Wij bidden u dat u van deze zondige weg terugkomt en uw zonden belijdende de smaad van ons en uw college komt af te wenden, tenzij dan dat u de schrikkelijke toorn Gods op u laden wil. Want schuld voor de Heere belijden siert'ook een gemeenteraad en als u toch in deze weg voort gaat, krijgt u God tegen en u zorgt dat de ambtsdragers in' Gods kerk die gehouden zijn voor u te bidden dit al zuchtende moeten doen. Ten aanzien van de heiliging van Gods dag en het houden van Gods geboden willen wij nog het volgende opmerken: 1. Dat het niet'aanmerking komt hoe wij daarover denken, maar alle mensen van wat staat of kwaliteit, beroep, ambt, politieke of godsdienstige overtuiging zij ook mogen zijn, hebben on voorwaardelijk te buigen voor Gods woord en zullen daarna geoordeeld worden. 2. De wet der zeden of de tien geboden is een eeuwigdurende wet die door Christus niet is ontbonden maar ver vuld. 3. Ofschoon sommige van u edelachtbare heren Gods woord hebben misbruikt om de zonde goed te praten o.a. uit de Galatenbrief, zult u bij het Licht des H. Geestes kunnen zien dat de apostel Paulus de Galaten niet wijst op de waardeloosheid van de wet als regel des levens uit dankbaarheid, maar hij onderwijst de gemeente allereerst op het afdoen der ceremoniële wetten en op de onmogelijkheid om uit de werken der wet de zaligheid te verwachten, daar deze verkregen wordt uit genade alleen door de verdiensten van Christus die ze komt te schenken en de zondaar kan deze weldaad niet anders deelachtig worden dan door de rechtvaardigheid des geloofs. Maar zegt Paulus: wij bevestigen de wet. Die dan Gods Wet niet lief heeft en het betrachten van dien, in die is de liefde Gods niet. 4. Uw besluit ten aanzien van de ont heiliging van Gods dag is een Godonterend besluit en wij wensen die mannen uit uw college die u regelmatig nog mogen waarschuwen Gods nabijheid te ervaren in de strijd tegen de verleidingen der wereld en de Heere schenke u inkeer en terugkeer want: die het gebod veracht, zal verdorven worden, maar in het houden van Gods geboden is grote loon. Met hartelijke groeten en heilbede namens de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente Poortvliet. Op het terrein van de heer H. Ooms te Oud-Vossemeer is zaterdagmiddag door de PJZ Tholen en Sint Philipsland een ploegwedstrijd gehouden. De uitslagen waren: 1. J.L. Mol, Sint Maartensdijk 84.5 rondgaand. 2. J. Geuze, Poortvliet 80.8 1-sch. wentel. 3. C.P. de Rijke, Poortvliet 80-.1 rondgaand. 4. M. den Engelsman, Poortvliet 79.7 2- sch. wentel. 5. J. Minheere, Poortvliet 72.2 1-sch. wentel. 6. D. Polderman, Scherpenisse 69.6 1- sch. wentel. 7. M. van Tilbeurgh, Oud-V 67.6 2-sch. wentel. 8. A. Hage, Poortvliet 66.7 1-sch. wentel. 9. G. de Hond, Tholen65.7 1-sch. wentel. 10. M.J. Stoutjesdijk, Tholen 64.1 2-sch. wentel. 11. D. Hage, Poortvliet 60. 1-sch. wentel. 12. J. v.d. Klooster,St.Annaland 59.3 1-sch. wentel. 13. R. Duyzer, Poortvliet 58.2 2-sch. wentel. Aan de wedstrijden werd medewerking verleend door ZLM, RVLD, Cebeco, Cappon, CHV.Zandijk, Mullié, De Graaf, K. Dekker, Tolrust, P. Dekker en Zn. en A. Deurloo. De geregistreerde arbeidsreserve in de gemeente Tholen is in vergelijking met de maand augustus 1972 gestegen van 77 tot 89 mannen. De toename van het aantal ingeschfevenen werd veroorzaakt door: a. afloop zilveruiencampagne. b. ontslagen bij een betonindustrie te Bergen op Zoom. De vraag naar arbeidskrachten nam iets toe m.n. bij de beroepsgroepen bouw en voeding- en genotmiddelen. T.o.v. de overeenkomstige maanden van het vorig jaar is de geregistreerde arbeidsreserve aanzienlijk toegenomen. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer. Beroepsgroepen aug. 71 sept. 71 aug. 72 Sept. 72 Bouwnijverheid Grondwerken etc Metaalnijverheid Landbouw Kantoorpersoneel Los personeel Minder-geschikten Overige beroepsgroepen 1 3 1 1 4 2 17 3 6 3 1 6 6 13 14 14 6 1 8 2 16 16 13 7 2 7 12 24 16 37 36 77 89 61 51 29 44 Bij een betonindustrie te Bergen op Zoom werd een 20-tal personen ontslagen. De vrijkomende werknemers konden voor het grootste gedeelte weer op korte termijn bij andere werkgevers in dienst treden. De werkgelegenheid in de bouwnijverheid nam m.n. buiten 't rayon Tholen iets toe.Er was dan ook een duidelijke afname van het aanbod te constateren. De werkgelegenheidssituatie bij aannemers grondwerken blijft onzeker. Er is dan ook sprake van werkloosheid van enige omvang in deze sector. *S* De bedrijvigheid bij de banket- en kledingindustrieën blijft groot. Er is een dringende behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten en in mindere mate naar mannelijk personeel. Een zilveruienindustrie en twee banketfabrieken hebben reeds buitenlandse arbeidskrachten in dienst genomen. Totaal gaat het om ruim tien Marokkanen en Turken. Ook kunnen in incidentele gevallen vrouwen,die 'n gedeeltelijke dagtaak willen vervullen, bij deze werkgevers geplaatst worden. De vraag naar metaalbewerkers is nihil. Het aanbod onderging geen verandering. De vraag naar kantoorpersoneel is zeer gering. Er deed zich dan ook geen wijziging van betekenis voor het aanbod. V Het aanbod van los personeel steeg doordat de zilveruiencampagne werd beëindigd. In tegenstelling tot andere jaren konden zij door het weg vallen van de losplaatsen op het eiland Tholen geen werk vinden bij de verwerking van suikerbieten, zo meldt ons directeur J.P. van der Male van het arbeidsbureau te Tholen. Het staalconstructiebedrijf Fa. Gebr. van Lammeren in Sint Maartensdijk heeft op 25 september bij de arbeidsinspectie in Breda werktijdverkorting aangevraagd voor zes weken. De negentien man technisch personeel werken maar één dag per week, terwijl ze de andere vier dagen via de sociale verzekering uitbetaald krijgen. Aangezien de binding met het bedrijf blijft bestaan, is de werkeloosheidswet hier niet van toepassing. Het kantoorpersoneel werkt normaal vijf dagen. Oorzaak van de teruggang is o.a. het niet tijdig afgeven van bouwvergunningen door de overheidsinstanties en de algemene stagnatie van investeringen in de bouwsector. Van Lammeren maakt voornamelijk spanten voor bedrijfshallen. Tegelijkertijd met de geleidebrief bij de Provinciale Begroting 1973 is ook het nieuwe VijQarenplan (1973 t/m 1978) voor de secundaire en tertiaire wegen in Zeeland gelanceerd. Bovenaan het prioriteitenlijstje voor 1973 prijkt de toegangsweg naar de brug by Oud-Vossemeer. Een verbinding vanaf die nieuwe in 1973 voltooide brug via de Hiksepoider naar de Weeie tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Volgende week reeds is de aanbesteding van het werk. Veel verder onderaan het ïys^e staat dan ook de verbetering van de Provinciale (secundaire) weg tussen Poortvliet en Sint-Maartensdijk. In hoeverre daarby ook het stukje Stoofstraat te Poortvliet is betrokken, valt niet uit de toelichting op te maken. Met versnelling van de werkloosheid, met het ontbreken van Rijks-faciliteiten voor industrievestiging, met een duidelijke stagnatie in de ontwikkeling van het bedrijfsleven, zeker voor zover het nieuwe industrieën of belangrijke uitbreidingen betreft, ontvouwt de geleidebrief voor 1973 geen in drukwekkende provinciale plannen. Men kan het Provinciaal Bestuur daar moeilijk een verwijt van maken. De economische neergang gaat langzamerhand op elk terrein van het maatschappelijk leven gevoelig worden. De noodzakelijke bezuinigingen werken door. Het kan niet op, is een uitroep die zijn tijd heeft gehad. Het raakt namelijk op en hier en daar worden reeds gaten geslagen, die niet meer (direct) te dichten zijn. Van Gedeputeerden kan dus evenmin als van welke andere overheidsinstantie worden verwacht, dat men een grote sprong in 1973 maakt, nu de polsstok is ingekort. Wat dat betreft had men ook gerust de omvang van de geleidebrief kunnen bekorten. Maar men wilde blijkbaar nog de schijn ophouden. Er valt uit de 24 pagina's tekst voor onze contreien weinig te halen, waarmee we niet tegelijkertijd beweren, dat de andere Zeeuwse delen er beter afkomen. Bij de inleiding van deze begrotingsbrief komen we nauwelijks een opgewekte passage tegen of het zou deze moeten zijn: „Zowel bij burger als overheid zien wij een verheugende groei in de aan dacht en de zorg voor ons leefmilieu". Verder wordt dan gesteld dat over het geheel genomen de financiële positie van de provincie redelijk gunstig is. Dit vooral nog vanwege meevallers in voorgaande jaren. Onder andere vaart het Monumentenfonds (toevoeging van 2 ton) hier nog wel bij. Ook het tekort over 1971 van de Provinciale Wegen- dienst is 140.000,- minder dan aanvankelijk werd verwacht. Er is voor 1973 een post onvoorzien van 1.325.831,-, maar daarvan is er een raming nodig van 5 ton voor loon stijgingen. In het programma voor nieuwe wegen staat onder meer ook de aanleg van het wegvak naar de nieuw te bouwen brug over de Eendracht nabij Oud- Vossemeer. Met betrekking tot de Schelde-Rijnverbinding wordt mededeling gedaan van de in uitvoering zijnde bruggen bij Oud-Vossemeer en die over de Slaakdam. Ook dat in de Krabbenkreek tussen de polders van Haaften en Prins Hendrik een af- sluitdam is gemaakt, gecombineerd met een speciedepot aan de Oostzijde van de dam. Er staat niet bij, dat de regio er ook naar snakt deze verbinding in gebruik te nemen, nu een hogere waterstand het pontveer bij Vossemeer in toenemende mate aan de kant houdt. Bij de Provinciale Planologische Dienst „Noord Zeeland in de Midden-Delta" in voorbereiding, maar voor een streek plan Oost-Zeeland (de staart van Zuid- Beveland, Tholen en Sint-Philipsland) ontbreken nog steeds de nodige basisgegevens. „De bevriezing van de Rijkssubsidies is er de oorzaak van", zo schrijven Gedeputeerde Staten, „dat van uit breiding en verdieping van het bibliotheekwerk geen sprake kan zijn, terwijl het sti.hten van bibliotheken met bijzonder grote moeilijkheden gepaard gaat. Toch zijn er momenteel in de gemeenten Borsele en Tholen aanzetten voor nieuwe bibliotheken aanwezig. De besprekingen over de vorming van een Zeeuwse Bibliotheekgemeenschap zullen* nu de voorbereiding van in overleg aangepaste voorstellen voltooid is, spoedig worden hervat". Voor wat de afvalwaterzuivering betreft komen we in de geleidebrief tegen, dat voor de stad Tholen een rioolwaterzui veringsinstallatie werd ontworpen. „In verband met de urgentie hebben wij bij het gemeentebestuur aangedrongen om tot spoedige uitvoering over te gaan", zo voegt G.S. toe aan voornoemde mededeling. Nu de wet Uitkering Wegen loopt is het voor Gedeputeerden wat gemakkelijker een vijfjarenplan voor de secundaire- en tertiaire wegen vast te stellen dan in de vorige periode. Het kan nu ook meer het karakter hebben van een uitvoerings schema. De waterschappen kregen tevoren gelegenheid tot inspraak. Daarbij wenste het bestuur van het Waterschap Tholen een meer evenredige verdeling van de gelden over de regio's dan tot dusver het geval is. G.S. wijzen er op, dat de wet Uitkering Wegen een verdeling naar de behoeften voorschrijft. Bij de quartaire wegen is het mogelijk die behoeftenbepaling te baseren op de netlengten, maar dit gaat niet op bij tertiaire wegen, waaraan vaak kostbaarder (kunst)werken zijn verbonden, welke niet dan met aan zienlijke subsidies tot stand kunnen komen. Een evenredige verdeling over de regio's, zou dit laatste onmogelijk maken, zo vinden Gedeputeerden. Verbinding naar Vossemeerse brug bovenaan provinciaal we genplan. Thoolse raad kreeg kerkeiyk protest tegen zondagopening sportaccomodaties. De Rieburch met officieel vlagvertoon. Spoedige aanleg nieuwe begraaf plaats Sint-Maartensdyk. Ds. Haring kwam naar Her vormd Scherpenisse via veilbig- hal. Een vijftigjarige Zwaluw in Oud- Vossemeer. Diefstallen in opgehelderd. Stavenisse Buitenlandse arbeidskrachten In Thoolse bedryven. Doelpuntenregen in menige com- petitiewedstryd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De militaire keuring voor het 2e gedeelte van de Thoolse lichting 1973 heeft plaatsgevonden op 2 en 3 oktober 1972 te Breda. Opgeroepen uit: 8 8 6 1 Tholen Oud Vossemeer Poortvliet Scherpenisse Sint-Maartensdijk 13 Sint-Annaland 9 Totaal j= D 0 5 6 4 1 11 *0 3 O o «C CJ 00 C C3 00 c O 45 36 3 6 Dr. A.A. Kugel uit Poortvliet heeft dinsdagavond in het Groene Kruisgebouw afscheid genomen van de Thoolse Rode Kruis Colonne. Dit gebeurde na de laatste les aan de helpers en helpsters, waarmee de lopende cursus (die hij in samenwerking met zr. Slager uit Poortvliet gaf) werd afgesloten. Dr. Kugel vond het bijzonder jammer, dat voor hem het punt gekomen was om werk af te schuiven, waarbij helaas ook het Rode Kruiswerk was, dat hij achttien jaar vrijwillig deed. Temeer daar er in de colonne altijd een goede sfeer en een prettige verstandhouding was, viel voor de commandant dat afscheid bijzonder zwaar. Dr. Kugel hoopte dat er spoedig een opvolger zal komen en wenste de colonneleden in de vacaturetijd toe, dat ze door gezamenlijk oefenen de kennis op peil zullen houden. Hij bood de helpers en helpsters koffie met gebak aan, waarna groepscommandant L. Niemantsverdriet uit Poortvliet ver telde hoe het bericht, dat dr. Kugel als colonnecommandant afscheid zou nemen, destijds een donderslag bij heldere hemel was. „In de loop der jaren is tussen u en ons een hechte binding ontstaan, die nu geheel on verwachts wordt afgebroken. Deze scheiding zal voor ons niet gemakkelijk zijn, want wij konden ons geen betere j commandant wensen. Zonder dat u er i de knoet over legde, wist u door uw optreden toch steeds een leiderschap af te dwingen, wat we zonder meer konden aanvaarden. Wij hopen een goede opvolger te krijgen en danken u voor i alles wat we van u gèleerd hebben* We wensen u met uw gezin nog veel gezonde jaren toe'', aldus de heer Nieman1> verdriet. Hij bood dr. Kugel een verzameling Europese postzegels aan. De commandante helpsters mevrouw Van der Schaaf gaf de Poortvlietse arts een boekenbon en een fraai bloemstuk voor mevr. Kugel, waarin de dank naar voren kwam voor de vele stille uren die zij door het Rode Kruis werk van haar man had. Bestuurslid C.G. Meijer uit Sint-Maartensdijk bracht na de af scheidsbijeenkomst op 15 september in het Holland Huis te Scherpenisse, nu nogmaals zijn dank over aan dr. Kugel. Het vinden van een nieuwe com mandant heeft de volle aandacht van het bestuur. In zijn dankwoord wees dr. Kugel erop, dat het voor hem niet moeilijk is geweest achttien jaar colonnecommandant te zijn. Er was altijd een kern, waarop hij kon bouwen en die ook steeds bereid was zich op allerlei gebied in te zetten en de lessen te volgen. „Ik hield nooit van een gedisciplineerd optreden en dit is mede de grondslag geweest, dat het tussen u en mij steeds goed is gegaan. In de loop der jaren hebben wij diverse nieuwe methodes in EHBO-oefeningen moeten leren doordat ze aan nieuwe weten schappelijke vorderingen aangepast werden. Ook dat is steeds goed gegaan. Met pijn in mijn hart neem ik dan ook nu afscheid van de colonne. Ik dank u hartelijk voor de geschenken en de medewerking", zo besloot dr. Kugel. Hierna werd een toost uitgebracht, waarna men nog geruime tijd gezellig bij elkaar bleef in het Sint-Annalandse Groene Kruisgebouw*

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1