In zeven jaar veel gebeurd, maar nu industriële en planologische aarzeling gil Richtlijnen voor de verlening van bijstand de derde factor Vervolg plaatselijk nieuws Dichterbij overig Zeeland >VA Vr '¥v Gevoel van onmacht Rivaliteit Recreatie-problemen? Polderwegen te smal Wil men als groen hart voortgaan? Aanpassing niet moeilijk au#*! SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Individualisering van de bijstand, beogende het persoonlijk welzijn Herstel zelfstandige bestaansvoorziening Dienstverlening Rijksgroepsregelingen Onderhoudsplicht en verhaal Bezwaar en beroep Donderdag 5 oktober 1972 EENDRACHTBODE 5 Prinselijk Paar na drie Zeeuwse dagen: v0ssemk* mm poortviieA® \»hvn Mooi bedrag Vernielzucht Wielrennen Contactavond Lts. Kleuterhygiëne en bejaardengym Verkopingen Intrede predikant Gevonden Geslaagd Uitslag viswedstrijd Collecte Vervolg op pag. 9 Sociale zaken Tholen en Sint-Philipsland (Slot) nog mogelijkheden aan de boorden van het komende Zeeuwse meer. •'Y'.r In de open auto wuift Prinses Beatrix nog eenmaal naar de mensen voor het Thoolse stadhuis. In de auto ook Prins Claus en de Commissaris der Koningin Mr. J. van Aartsen met op de achtergrond een groot aantal fleurige kinderen. Tijdens een gezelligonderonsje gaf prinses Beatrix en Prins Claus vrijdagmiddag in de regiekamer van de televisietoren te Goes tegenover de pers een totale indruk van de Zeeuwse drie daagse. De prins vond dat er in zeven jaar (vorige bezoek) veel ten goede was veranderd ten aanzien van de werkgelegenheid en het voorzieningenpeil, maar had nu enige aarzeling geproefd met betrekking tot een verdere industrialisatie en onzekerheid voor wat de planologische situatie betreft. Prinses Beatrix beklemtoonde, dat dit bezoek vooral was gericht op de informatie en minder op de representatie. Ik heb in dit opzicht een hele tijd niets gedaan, dat wil zeggen, ik heb driejaar achter elkaar kindertjes gekregen. We hebben een deel van de ontwikkelingen gemist en vonden het juist om ons weer een indruk te vormen van wat aan de gang is. Ze was verheugd over wat ook in de provincie tot stand kwam op het gebied van maatschappelijk werk. Prins Claus had een gevoel van onmacht waargenomen in de gebieden (ook op Tholen - red) waar een streekplan niet kan worden gemaakt of moet worden uitgesteld vanwege allerlei mogelijkheden die zich rondom af tekenen. Die onzekerheid lijkt me vervelend voor de mensen, die er wonen, vond de prins maar het valt wel op, dat er na ons vorig bezoek in Zeeland heel wat is gebeurd. Tegelijk kom je ook overal het probleem van het voorzieningenniveau tegen, waarbij "n ontwikkeling vaak afstuit op de getallen in die regio. Via kranten en rapporten krijgt men altijd wel een algemene indruk, maar de ontmoeting met de regio zelf maakt het veel gemakkelijker later over bepaalde zaken te kunnen meedenken en meepraten. Er kwamen ook nog enkele vragen los die in de meer persoonlijke sfeer lagen. Met name ook wat de prinses nu doet met de vele cadeaus, die ze bij deze en andere soortgelijke bezoeken krijgt voor de kleine prinsen. Nee, die krijgen ze niet allemaal tegelijk. Als er een jaardag, sinterklaas feest of kerst is, komt er wat te voor schijn,maar met al die cadeaus tegelijk zouden de jeugdige prinsen te veel van het goede tegelijk moeten verwerken en dat doet de prinses evenmin als andere Nederlandse moeders. Met de goede begeleiding van mr. J. van Aartsen is het een goede driedaagse informatie in en over Zeeland geworden, waarbij de prinses er ook van overtuigd was dat het in de Sint Annalandse jachthaven niet meer zo gezellig toeven zou zijn, wanneer er bij Steenbergen een tweede nationale luchthaven zou moeten komen. Als vervolg op het gesprek in het gemeentehuis van Tholen, waarvan in ons vorig nummer het verslag niet geheel meer kon worden opgenomen, informeerde prinses Beatrix,nadat op een betere verbinding met Sint Philipsland was gewezen, of er tussen beide gemeenten al samenwerking bestaat of misschien ook wel rivaliteit. Uespreksvoorzitter burgemeester J.E. van Boeijen zorgde voor een goede variatie van beantwoorders door iedere regio-vertegenwoordiger aan het gesprek te laten deelnemen. Hij speelde de vraag van de prinses door naar een geboren en getogen streekbewoner ir. M.A. Geuze uit Poortvliet. Het Thoolse Raadslid wees er op, dat al de eeuwen door organisatorische banden hebben bestaan tussen Tholen en Sint Philipsland. Mef name was dat zo bij de standsorganisaties De ZLM Tholen en Sint Philipsland vormen sam<?n één kring. Nog niet zo lang geleden kwam het ook tot concentratie van beide waterschappen. Er is samenwerking op coöperatief gebied en dit kan ook nog worden aangevuld met schappelijke regelingen van de gemeentebesturen, zoals de dienst voor bouw- en woningtoezicht, de vuilnisophaaldienst,terwijl er op het gebied van de bejaardenzorg ook samenwerking is met De Schutze in Sint Annaland. Uit de praktijk blijkt dat er tal van samenwerkingsverbanden mogelijk zijn en gezien de betere ver bindingen lijkt de logische lijn, dat die samenwerking nog verder wordt uitgebreid. Uiteraard trek ik hieruit geen consequenties ten aanzien van de gemeenten (samenvoeging), zo besloot ir leuze.De commissaris haakte snel in op het laatste; dat zou anders een pikante zaak zijn, want Sint Philipsland is momenteel vacant, merkte dhr. Van Aartsen (lachend) op. De Sint Philipslandse loco/burgemeester A.A. Rijstenbil kon onderschrijven wat ir Geuze had opgemerkt, nl. dat beide gemeenten in veel zaken samen doen. De afstand over de nieuwe dam is nog geen negen kilometer, zodat er daardoor inderdaad nog meer samenwerkingsmogelijkheden ontstaan. Overigens toont de jongste ge meentebegroting, dat Sint Philipsland er financieel best voor staat en het is dus wel zo, dat we onze eigen boontjes kunnen doppen, meende de Sint Philipslandse wnd. burgemeester Dat blijkt bovendien uit wat met name de laatste paar jaar tot stand is gekomen, zo voegde hij er nog aan toe. Prinses Beatrix informeerde ook, gehoord de inleiding van de heer Van der Stel of er in deze regio problemen zijn met betrekking tot de recreatieve ontwikkeling tussen bevolking en toeristen. De heer Van der Stel bevestigde die vraag. Problemen liggen er ook voor de waterschappen ten aanzien van dijkbeschadiging, problemen in verband met 't leef patroon van een overgroot deel der bevolking. Dat grote deel wenst heiliging van de dag des Heeren, zo vervolgde de directeur van de stichting Welzijnsorgaan Tholen Dat brengt ze wat in moeilijkheden met diegenen.die de zondag op andere wijze in onze streek doorbrengen. Enerzijds is de bevolking overtuigd van de recreatie noodzaak voor nen die in een steen woestijn leven of temidden van luchtvervuiling. Anderzijds ervaart men inbreuk op de zondagsheiliging als pijnlijk. Hierbij komt wel het belangrijke positieve punt, dat de hier vertoevende recreant vooral de rust zoekt en zich dan ook voornamelijk op of langs het water bevindt, zodat de rust in de woonkernen nauwelijks geweld wordt aangedaan Ook op dit terrein zag de heer Van der Stel een taak voor het welzijnsorgaan Prinses Beatrix kon het daar volledig mee eens zijn.Dijkgraaf H.van Gorsel vulde aan,dat er in goed overleg met de gemeentebesturen geen ernstige beschadigingen voorkomen aan de zeeweringen. Wel is meer controle nodig dan voor heen, maar het merendeel van de rustzoekenden houdt zich wel aan de vooral ten behoeve van de zeewering noodzakelijke regels. Een andere zaak is dat door 't toerisme ook druk gebruik wordt gemaakt van de polderwegen, die voor intensief toeristenverkeer te smal zijn en de schade aan de wegen en bermen is wel belangrijk,zonder dat hiervoor in tegrale rijksvergoeding bestaat. Raadslid L.J. Koopman erkende eveneens het door de prinses opgeworpen probleem tussen bevolking en toerist. Hij onderschreef het ant woord van de heer Van der Stel en verzekerde dat de bevolking wel begrip heeft voor de ontspanning zoekende stedeling. Naar zijn mening mag an derzijds ook begrip worden gevraagd voor de overtuiging van an dersdenkenden, welke van mening zijn Gods dag te moeten eerbiedigen en dat ook zien als een gebod voor ieder mens. Ir. Geuze stelde bij 't punt recreatie, hoe de te verwachten behoefte aan visboot- en jachthavenaccomodatie in 't Deltagebied niet gering is. De Deltafederatie publiceerde daarvoor onlangs belangrijke gegevens. Wat dat betreft zijn er voor deze regio wellicht H< ziet Tholen de mogelijkheden en zijn er ook de verlangens om in nauwer contact te komen met overig Zeeland, zo informeerde prinses Beatrix. Wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse wees er op, hoe een al lang gekoesterde wens van een verbinding Gorishoek-Yerseke meer realiteit krijgt bij afsluiting van de Oosterschelde en eventueel compartimentering daarvan Destijds had ook Napoleon al een verbinding over Tholen via Gorishoek naar midden Zeeland en de Thoolse wens is dat die er weer komt, maar dan als vaste verbinding. Prins Claus was benieuwd of de bevolking van Tholen en Sint Philips land het ermee eens is als een groen hart rustig in de Delta te blijven leven. De heer Geuze meende van wel, al zal daarbij nog wat uitbreiding van de werkgelegenheid nodig zijn. Dit laatste achtte ook de voorzitter van het industrieschap, de heer A.P.M. van Gurp gewenst. De commissaris herinnerde er aan, dat dagelijks nog alrijd ruim 1000 werknemers op langer of korter afstand pendelen. De heer Van Gurp achtte een verdere industriële spreiding gewenst, mits geen geweld wordt gedaan aan de nog zuivere lucht. Al klinkt het wat vreemd tegenover meer dan 1000 pendelaars, maar op bepaald terrein is de ar beidsmarkt hier nog krap. Vooral ten aanzien van het vrouwelijk personeel kunnen banketfabrieken en kledingin dustrie het i aanbod volop aan. Bestaande en eventueel zich hier nog vestigende industrieën kunnen nooit de gehele pendel overnemen, omdat die industrieën voor een deel ook een ander type werknemers vragen dan de pen delaars op Rotterdam. 1 Burgemeester Van Boeijen constateerde een teruggang in de pendel beneden de 30 jaar. In dit opzicht is met name ook de technische school in onze streek van groot belang. Die school mag zich in toenemende bloei verheugen en krijgt een derde vakrichting. Met name de jongeren zijn na technische scholing niet meer zo happig om te gaan pen delen naar de Rotterdamse havens. Ook wethouder Moerland was van oordeel, dat de scholing er toe zal bijdragen, dat eerder in eigen omgeving werk zal worden gezocht. De huidige pendel in de havens is trouwens inmiddels ook geschoolde pendel geworden en men zou er in honorering belangrijk op achteruitgaan om terug naar Tholen als ongeschoolde te moeten gaan werken. Bovendien is het probleem ook heel wat minder groot dan 15 jaar geleden, toen men nog bijna 2 uur in het busje zat naar Rotterdam, waar men er thans maar goed 3 kwartier meer over doet. De heer Van der Stel wees er tenslotte nog op,hoe de huidige Rotterdamse pendel voor het grootste deel afkomstig is uit de landbouw. Men was van kindsaf gewend onder de open hemel te werken en na uitstoot uit de landbouw was er die mogelijkheid eigenlijk alleen maar meer in de Rotterdamse havens en plantsoenen. Mevrouw de Winter uit Oud Vossemeer beantwoordde tenslotte een vraag of men snel in de streek wordt opgenomen of er daarbij naar beide kanten moeilijkheden zijn. De vrouwelijke streekvertegenwoordiger vond dat helemaal niet. Uiteraard moet men zich overal weten aan te passen, naar welk gebied men ook toegaat. Extra moeilijkheden leverde het voor haai gezin in Tholen niet op. Integendeel, als lid van de Plattelands vrouwen werd ze direct in de gemeenschap opgenomen en doet mee aan allerhande werk van deze vereniging. Het gespreksuur was hiermee voorbij. Het prinselijk paar toonde zich dankbaar voor de inbreng van deze regio en nam van ieder per soonlijk afscheid in de hal van het Thoolse stadhuis. ST»VWISS£|^ ^sllimiuPslAflD AnM JAC0BAPQLD V MaaRTENsdijk De leerlingen van de Juliana van Stol- bergschool hebben in het afgelopen kwartaal voor de maandelijkse Hemava collecte het mooie bedrag van 255 gulden opgehaald. De jeugd pleegt steeds meer baldadigheid, hoewel dit eigenlijk beter als vernielzucht kan worden betiteld. Zo maakte de politie proces-verbaal op nadat er in een leegstaand huis in de William Boothstraat het een en ander was vernield. Ook de oude openbare lagere school in de ds. de Bresstraat, die voor repetitie nog wordt gebruikt door de zang- en muziekvere niging, moest het ontgelden. De politie zal hiertegen strenger gaan optreden. De ouders zijn echter in eerste instantie verantwoordelijk voor hun kinderen. Een gewaarschuwd mens telt dan ook voor twee. In 't Belgische Oostakker werd dit weekeinde een wielerwedstrijd over 100 km. verreden waarvoor 78 amateurs aan de start kwamen. Slechts 24 renners reden dit zware parcours (met hellingen en kasseien) uit, onder wie Kees Stoutjesdijk. Hij eindigde in de tweede groep als vijftiende. Als afsluiting van het seizoen hoopt Kees Stoutjesdijk zaterdag een cours in Engeland te rijden. In de gymzaal van de Burgemeester Bouwense gemeentelijke lagere technische school is woensdagavond 27 september een contactavond gehouden voor de ouders van de 76 leerlingen van de brugklas. Directeur C. G. Meijer was verheugd dat honderd ouders op deze kennismakingsbijeenkomst aanwezig waren, wat hij van groot belang vond voor de leerlingen. Mevr. M. J. Renes- van Geer vertegenwoordigde het gemeentebestuur. De leraren en de voorzitter van de oudercommissie, de heer M. Hage uit Scherpenisse. werden aan de ouders voorgesteld. Vervolgens werd over diverse schoolzaken gesproken, zoals de regeling van het openbaar vervoer, de derde vakrichting motorvoertuigentechniek, het gebruik van Sassegrave in Scherpenisse die een prima accommodatie biedt voor natuurkunde en sport. De heer Meijer hield verder een inleiding over het onderwijs aan de l.t.s.: de brugklas, het tweede algemene leerjaar aan het eind waarvan een keuze voor een bepaalde vakrichting moet worden gemaakt. Ook werden de ouders ingelicht over de mogelijkheden van de specifiek technische vakken, zowel wat de praktische als de theoretische kant betreft. Na de koffiepauze volgde een rondleiding door de school waarbij de leraren een toelichting gaven op de materialen en de lessen. Daarna was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen. Directeur Meijer besloot deze contactavond, die voor de ouders ongetwijfeld leerzaam is geweest, met een woord van dank. De afdeling Scherpenisse van 't Groene Kruis organiseert weer 'n kleutercursus van vier vijf lessen. De cursus wordt op maandagavond 16 oktober om half acht begonnen door de districtsverpleegster voor kinderhygiëne, zuster De Vries. Deelneemsters kunnen zich opgeven bij zuster Maas op 11 en 12 oktober 's avonds van half zeven tot half acht. Op dezelfde tijden, maar dan op 9 en 10 oktober, kunt u bij zuster Maas terecht om zich op te geven vooor de bejaarden- gymnastiek. Als er voldoende deelname is, kunnen ook de bejaarden weer gymmen. Doet u ook mee? Twee vrouwenverenigingen houden vol gende week een verkoping. Eerst op woensdag 11 oktober „Wees een zegen" in de oude school aan de Schoolstraat van 's middags drie tot 's avonds negen uur. De opbrengst van de zelf gemaakte goederen en de geschonken levens middelen is bestemd voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Donderdag 12 oktober kan men in het verenigingsgebouw van de Gerefor meerde Gemeente in de Kerkstraat terecht voor de verkoping van kle dingstukken door de vrouwenvereniging „Waakt en Bidt". De 65-jarige ds. A. G. Haring uit Nicuwland wordt zondagmorgen om half tien in de veiling De Houwer door ds. J. Catsburg uit Katwijk aan Zee- bevestigd als predikant van de Her vormde Gemeente van Scherpenisse. 's Middags om half drie doet hij intrede waarbij er een extra collecte is voor het restauratiefonds. Juist de restauratie van de kerk is namelijk de reden dat voor deze bijzondere dienst naar het veilinggebouw moest worden uitgeweken. Het Holland Huis, waar nu tijdelijk de godsdienstoefeningen worden gehouden, is te klein voor deze speciale kerkdienst. Bij de plaatselijke rijkspolitie zijn in lichtingen te verkrijgen over een ge vonden roeipeddel, een bankbiljet en twee bankbiljetten. De heer L. Begthel uit Anna Jacobapolder slaagde te Middelburg voor het hoger technisch diploma weg en waterbouwkunde Zeeland. Peter van Nieuwenhuijzen, Willemien van Velzen en Annemarie Verwijs hebben in Hoogerheide het zwem diploma a van de KNZB behaald. De door De Makreel langs de Krab- bekreek georganiseerde viswedstrijd bracht de volgende uitslag: cm 1.J. Potappel 120,5 2. J. Quist 99,7 3. J. van Moort 94,9 4. A. Mol 92,9 5. A.M. den Braber 87,2 6. Jac. Quist 79,2 7. J. Kaashoek 79,1 8. C.v.d.Male 67,5 9. B. den Braber Amzn 62,3 10C.L. Neele 53,5 Jeugd: 1. Sj. van Naamen 82,8 2. R. de Jonge 59,7 3. R.Tichem 51,5 4. Bram Quist 28 5. C. v.d. Berg 14,9 De collecte voor het Groene Kruis heeft in Sint-Philipsland 480,05 opge bracht. De bijstand moet worden afgestemd op de omstandigheden en mogelijkheden van persoon en gezin, alsmede op het betoonde besef van verantwoordelijk heid voor de voorziening in het bestaan. Als uitgangspunt is de bijstand ge baseerd op algemene maatstaven (de bijstandsnormering), waarmee de ge lijke rechtsbedeling wordt bevorderd. De verplichting tot individualisering van de bijstand, het afstemmen dus op de individuele situatie van persoon en gezin, beoogt de behartiging van het persoonlijk welzijn („welzijn" is de situatie waarin de menselijke persoon zijn gaven van lichaam en geest kan ontplooien). Zo dient de bijstand een taak te vervullen in het welzijnsbeleid, en wel door recht te geven op sociale zekerheid aan degene die in lichamelijk, geestelijk of maatschappelijk opzicht beperkt is, tengevolge van in de persoon zelf of in zijn milieu gelegen oorzaken, in welke fase van het leven ook ont staan. Zij het, dat daarmee niet de be perkingen kunnen worden wegge nomen, die het leven op het minimum bestaansniveau op zichzelf al in zich draagt. De bijstand wordt er op gericht de per soon zo mogelijk in staat te stellen zelf standig in het bestaan te voorzien. Aan de bijstand worden voorwaarden verbonden, strekkende tot inschakeling in de arbeid (b.v. via bijzondere ar beidsbemiddeling, omscholing, of re-, validatie), tenzij redenen van medische, sociale of andere aard zich hiertegen verzetten. Op het terrein van de dienstverlening - de hulpverlening van niet-financieële aard - heeft het gemeentebestuur tot taak zo nodig voorlichting en desge wenst bemiddeling te doen verlenen tot het verkrijgen van dienstverlening, het zij vanwege kerkelijke of particuliere instellingen of personen, hetzij van wege de overheid. De centrale overheid kan t.a.v. personen die tot 'n aangewezen groep behoren afzonderlijke bijstandsregelin gen vaststellen. Rijksgroepsregelingen zijn er inmiddels voor: werkloze werk nemers; mindervaliden; zelfstandigen; oorlogsslachtoffersvervolgingsslacht offers; gerepatrieerden; Ambonezen; bejaarden in bejaardenoorden; thuis, loze personen. De normbedragen voor bijstand krach tens de rijksgroepsregelingen voor werkloze werknemers en mindervaliden zijn gelijk aan die voor bijstand krachtens de Algemene Bijstandswet, dus zoals in de gemeentelijke bijstands richtlijnen opgenomen. De groepsrege lingen voor bejaarden in bejaarden oorden en thuisloze personen hebben betrekking op bijstand voor verzorging in inrichtingen. De overige groepsrege lingen gaan uit van een bijstandsnor mering welke is gebaseerd op het in komen uit beroep of bedrijf dat voor heen is - of thans zou kunnen worden - genoten. Bij het verlenen van bijstand wordt rekening gehouden met de wettelijke onderhoudsplicht tegenover de echtge noot - of gewezen echtgenoot - en het minderjarige kind. De kosten van bijstand kunnen worden verhaald op: de nalatenschap, tenzij dit een klaar blijkelijke hardheid zou betekenen voor de langstlevende echtgenoot of het thuisinwonende kind; de bijstandontvangende, wanneeer er onrechtmatige of onverantwoordelijke handelingen zijn gepleegd; degene aan wie de bijstandbehoe- vende een schenking heeft gedaan, tenzij ten tijde van de schenking de noodzaak van bijstand redelijkerwijs door de schenker niet kon worden voor zien. de bijstandsaanvrager heeft het recht van bezwaar en beroep. FEUILLETON Komiin door Gró di- Hoor „Mevrouw Bosboom, Schotenvangerslaan 42", las hij en knikte enkele malen. „Gegoede buurt. Villa's weetje wel?" zei hij tot zijn collega. „Ik weet het. Die jongen van Bosboom ken ik ook. Boom van een vent. Lag laatst te vrijen met een grietje van zestien, een eindje buiten het dorp." Van Oudenaerde knikte. „Vond je het leuk?" „Wat?" „Toen je het zag?" Potsma, van origine een Fries, bezat weinig gevoel voor humor, maar was politieman in hart en nieren. „Wat ik leuk vind of niet leuk, doet in ons beroep niet terzake, Koos. Maar alia, beiden minderjarig, dus ik heb ze een waarschuwing gegeven." Van Oudenaerde klopte zijn collega op de schouder. „Brave jongen, zo mag ik het horen. Nou, ik heb ook wel eens langs de dijk liggen vrijen. Jij niet soms?" „Jawel. En hoe oud was je toen?" „Achttien, negentien of zoiets." „Dan ben je mondig en verandert het de zaak. Maar zulks snotneuzen van zestien...." „Tja," antwoordde Van Oudenaerde wijsgerig, die aan zulke dingen niet zo zwaar tilde, „eens moetje beginnen, he? En in deze moderne tijd zijn ze er vroeg bij." Doch toen hij tegen half twee in de grote salon tegenover mevrouw Bos boom zat, die zich gehuld had in een grote kimono, was hij weer de politieman. Rustig, maar geheel geconcentreerd luisterde hij naar de uiteenzetting van de vrouw en toen ze vertelde, dat haar man de vorige avond waar schijnlijk vijfduizend gulden bij zich had in baar geld, maakte hij een aantekening. Nadat ze uitgesproken was, vroeg hij een signalement of nog liever een foto. Wil Bosboom stond op en haalde een foto uit een lade van 't bergmeubel, welke ze de rechercheur overhandigde. „Houdt u het alstublieft nog zo stil mogelijk. Ik houd niet van publiciteit in een derge lijke intieme aangelegenheid. En beslist geen foto voor de televisie." „U hebt het voor het zeggen. U doet dus officieel aangifte van vermissing van uw echtgenoot." Wil aarzelde even. „Welke konsekwenties zitten daaraan vast, meneer?" „Vrijwel geen enkele. Het is slechts formaliteit. Kijk eens, we behoeven niet terstond aan het ergste te denken. Bekijkt u het ook eens van een andere kant. Uw man is.... hij keek op zijn aantekeningen - t'weé en vijftig. De gevaarlijke leeftijd, zegt men wel eens. Hij is vertrokken met vijfdui zend gulden op zak. Misschien klinkt het niet prettig in uw oren, me- vriouw, maar wij hebben zoiets al vaker meegemaakt: neem aan, dat uw man er een poosje tussen uit wil. Een beetje boemelen. Dan heeft hij geld nodig. Dus...." Hij spreidde zijn handen. Wil Bosboom's ogen schoten vonken. Op ijskoude toon antwoordde ze: „Ik bemerk al, dat u mijn man niet kent, meneer. Zoiets ligt in het geheel niet in zijn aard." Van Oudenaerdeklapte zijn boekje dicht, maar bedacht zich. „Hoe ziet de auto van uw man er uit, mevrouw?" „Donkerblauw. Een Mercedes 220 S." „Kenteken?" Ze dacht na, maar stond meteen op. „Dat weet ik niet eens uit mijn hoofd. Hij heeft deze wagen nog niet zo lang. Wacht, ik heb er een foto van. Mis schien is het nummer te ontcijferen." Hij bekeek de foto, die ze even later hem overhandigde en noteerde het kenteken: 12-99 RZ. Opstaande zei hij: „We zullen bij daglicht eens gaan kijken in de omge ving. Niet terstond het ergste denken, mevrouw. Ik heb zoiets al vaker aan de hand gehad en doorgaans liep het wel los." De volgende morgen werd ze met barstende hoofdpijn wakker. Op haar wekkertje kijkend, constateerde ze, dat het over negenen was. Ze belde. Hennie kwam boven met de post. „Wat wilt u voor het ontbijt, mevrouw?" „Een paar beschuiten, Hennie. En een kop sterke koffie. Ik heb hoofd pijn." „Ik maak het meteen in orde, mevrouw. Zal ik het bovert brengen?" uDat is goed. Hennie." Ze bekeek de post. Een paar drukwerken en een brief, geadresseerd aan de heer P. Bosboom. Achterop kijkend zag ze gedrukt staan: Statensingel 102, Haarlem. Gek, dat die brief hierheen komt. En niet naar de bank. Wie kan er op de Statensingel 102 wonen? Het was nooit haar gewoonte de brieven voor haar man nauwkeurig te be kijken, maar onder de gegeven omstandigheden lag het anders. Ze hield de brief voor het licht, maar kon niets zien omtrent de inhoud. Hoewel ze er even neiging toe had de brief voorzichtig te openen, verwierp ze vrijwel meteen dit in haar ogen afschuwelijke plan. We behouden beiden onze privacy, had Peet eens gezegd. Daar hebben we recht op. Wederzijdse post, onverschillig van wie, is ons beiden heilig. Dus legde ze de brief opzij en opende het ochtendblad. Zenuwachtig zocht ze naar de ongevallen en andere berichten, welke betrekking konden hebben op een beroving, maar er was niets van dit alles in de wijde omgeving gebeurd. Opnieuw pijnigde ze haar hersens af. Waar kon hij zijn? Waarom liet hij niets van zich horen? Op de duur zouden de kinderen het ook bemerken en wat moest ze dan zeggen? En Hennie? Komt meneer vandaag lun chen? zou ze straks wel vragen. Nee, Hennie, vandaag eet meneer waar schijnlijk in de stad. En vanavond hoefje ook niet te dekken. Meneer is op reis. En ik weet niet wanneer hij terugkomt. Als hij terugkomt.... Hoewel ze zichzelf vrijwel altijd goed in bedwang had, voelde ze tranen in zich opkomen. Dat mankeerde er nog maar aan. Werd haar hoofdpijn nog erger, Peet, johgen, hoe kun je me dit aandoen..,.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 5